T Derde Blad. VAN ZATERDAG 22 DECEMBER 1923. BINNENLAND. De crisis. „De Ned." zegt uit goede bron te verne men, dat minister De Visser in elk geval ais hoofd van het Departement van Onder wijs, Kunsten en "Wetenschappen wensclit :af te treden. Naar verluidt, zou minister Colijn genegen zijn de leiding van dit Departement en dat van Financiën op zioh te nemen. De „Msb." meldt: Sedert de heeren Kooien en Beelaerts van Blokland er niet in zijn geslaagd een nieuw ministerie te vormen, worden pogingen aan gewend om het demissionaire kabinet te behouden. Minister Aalberse schijnt echter niet van plan te zijn zich opnieuw voor de porte feuille van Arbeid, Handel en Nijverheid beschikbaar te stellen. In zijn plaats wordt thans genoemd mr. dr. W. F. J. Frowein, voorzitter van de directie der Staatsmijnen in Limburg, die tijdens' den oorlog tevens de directie voerde van het Rijkskolenbureau. Mr. Frowein, die ook lid is van de Provin ciale Staten van Limburg, behoort tot de Christelijk-Historische Partij. De heer Frowein deelde aan den oorres pondent van de „Tel." mede, dat hem van een portefeuillewisseling als door de „Maas bode" meegedeeld, niets bekend is. Hij noemde het bericht, wat hem betreft, abso luut onjuist. De Koningin heeft gisteren ten paleize ter conferentie ontvangen mr. J. Schokking, voorzitter van de Chr.-Hist. fractie der Tweede Kamer. Postchèque- en girodienst Dezer dagen zal worden begonnen met aan de rekeninghouders bij den Postchèque- en girodienst toe te zenden een afschrift der ge reconstrueerde rekeningen-courant over hel tijdvak van 25 Augustus 1928 tot 4 October d.a.v., ten einde hen in de gelegenheid te stellen zich hieromtrent de juistheid van de daarop voorkomende bedragen te verklaren. öra spoedig een inzicht te kunnen verkrijgen in de resultaten der reconstructie, worden het eerst verzonden de rekeningen boven no. 100000, aangezien daarop slechts betrekkelijk weinig mutaties hebben plaats gehad. De afrekeningen zullen worden voorafgegaan door een circulaire, waarin de toezending word' aangekondigd, en zullen vergezeld gaan van eene toelichting en van een tweetal formulieren, strekkende: a. tot het verkrijgen van nader gewenschte Inlichtingen en b. tot het kenbaar maken van instemming met de opgegeven bedragen, of wel van de daar tegen eventueel gerezen bezwaren. Gewijzigd Reisbesluit In het KB. tot nadere wijziging van toe; Reisbesluit 1916 is o.m. bepaald: De bedragen dier vergoedingen voor ver blijfkosten worden (met wijziging van art 14) bepaald als volgt: voor de le klasse per etmaal op 11.60. n n - n n 10.50 n n de M 6.60 n 4(3 7.50 be 6.50 De vergoedingen1 over het daggedeelte en het nachtgedeelte van een etmaal worden be paald als volgt: voor de le kiL per uur 0.81 0.60 2e 0.28 0.55 8e 0.25 0.60 n 4e 0.19 0.40 6e 0.1b 0.35 De in art. 16his \>edoelde vergoedingen worden vastgesteld1 op die volgende bedragen: voor de le klasse per etmaal op 7.90. n 2e 7.20 8© n n n n n 6.50 n n n n n n 6-10 5e 4.40 De vergoeding voor reis- en verblijfkosten wegens reizen, aangevangen vóór 1 Jan. a.s., wordt berekend volgens de vóór dien datum geldende bepaiinen. Werktijdverlenging. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft besloten tot Invoering van de 48-urige werk week en tot verlaging van de vermakelijk heidsbelasting met 6 voor tooneel en bioscoop. De zakelijke bedrijfsbelasting is gehandhaafd. Een nieuw groot hotel te Amsterdam. Het open terrein aan de Vijzelstraat, aan de eene zijde begrensd door den Singel, aan den anderen kant door de Reguliersdw.str., bui ten de arcade 742 vierkante meters groot, zal in erfpacht worden uitgegeven aan een combi natie, die het kapitaal bijeengebracht heeft voor een, onder architectuur van den bouwmeester G. J. Rutgers te bouwen hotel-restaurant, met honderd kamers en daarbij behoorende badka mers. Schadevergoeding Zulderzeevlsschers. Men schrijft van de Zuiderzeekust aan het Hbl.: Onder de Zuiderzeevisschers heerscht te genwoordig ongerustheid betreffende de toekomst van hun bedrijf en' hun toekomstige bestaansvoorwaarden, wijl met de droogma king van de Zuiderzee wordt voortgegaan, zonder dat de schadevergoeding voor hen en voor de nevenbedrijven voldoende is gere geld. Ook de ontstemming van al deze be langhebbenden neemt steeds toe, wijl het bedrijf niet meer voldoende loont en zij om trent een eventueele vergoeding vrijwel in het duister rondtasten. De Oenrale Com missie en de Visscherij-Raad hebben reeds al het mogelijke gedaan om te weten te ko men, waar men aan toe is, maar bij1 de auto riteiten bewaart men hieromtrent een groote geheimzinnigheid. Wel is reeds zeker, da' de eventueele vergoeding voor de visscbers en de nevenbedrijven veel minder zal zij® dan aanvankelijk het voornemen was. Pe Vissdherij-Raad heeft tegen deze verslech' tering reeds geprotesteerd. Dit college is var oordeel, dat aan de afsluiting van het. Ajd- steldiep bij Wieringen niet mocht worden begonnen alvorens deze zaak voor visst btf8 en aanverwante bedrijven voldoende was ge regeld, en dat wel in overleg met gedelegeer den van deze belanghebbenden. De Zu iderzee-visscheriji is kwijnende. *at' in sommige opzichten van overheidswege kunstmatig in de hand is gewerkt. Nieuwe vaartuigen mochten niet gemaakt (zie de groote vermindering te Yolendam en Enk- huizen) en steeds is er op aangedrongen de jonge menschen uit het bedrijf te leiden Aan den anderen kant maakt men voortgang met de afsluiting der Zuiderzee, zoodat bet niet onmogelijk is, dat in het voorjaar van 1924 geen vischje door het Amsteldiep meer kan passeeren, wat alvast voor de ansjovis vangst van onberekenbare schade voor de Zuiderzeeplaatsen kan zijn. De visschers van Wieringen zullen door genoemde afslui ting direct uit hun bedrijf worden verdreven en in de naaste toekomst zal ook voor de anderen het bedrijf onmogelijk worden ge maakt. De Landelijke Bond zal nog dit jaar een groote vergadering beleggen, om dit punt ernstig te bespreken, om daarna met nadruk er op te wijzen, dat de zaak der visscbers niet langer zal worden verwaarloosd. De groote Visschersvereeniging „Ons Be lang" te Enkhuizen heeft besloten bovenge noemde bezwaren in een motie te vereen i- gen, deze zooveel mogelijk te publiceeren en te zenden aan den betrokken Minister. Loonsverlaging spoorwegpersoneel Op een verzoek om inlichtingen omtrent dèn afloop van de conferentie, welke Donder dag te Utrecht werd gehouden van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met de personeelorganisaties omtrent een ver laging van 10 procent van alle jaarwedden en loonen, ingaande 1 Januari a.s., heeft de heer Moltmaker, voorzitter van de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel en lid van de Eerste Kamer, meegedeeld, dat alleen de Nederlandsche Vereeniging zich had laten vertegenwoor digen de andere organisaties hadden bericht gezonden, dat zij de bespreking niet zouden bijwonen. De heer Moltmaker heeft tegen de directie 0. a. betoogdle. dat den loonraad voor het spoorwegpersoneel feitelijk door de directie de nek is gebroken; 2e. dat het zeerwen- schelijk is, dat er een betere regeling voor het georganiseerd overleg tusschen de directie en het personeel tot qtancl kome 8e. dat de Nederlandsche Vereeniging zich moet verklaren tegen de loonsverlaging van 10 percent, en 4e. dus ook tegen do invoe ring van het ontworpen artikel 185 bij het reglement dienstvoorwaarden 1921. 9E Naar aanleiding van de door de directie der Nederl. Spoorwegen op 15 dezer aan de organisaties voorgelegde punten! voor bezuiniging, die alle de geldelijke .positie van het personeel raken, en waarop de directie reeds vandaag antwoord verdichtte, heeft de Neutrale Bond van Spoorweg personeel Woensdag een spoedvergadering van den bondsraad gehouden. Uitvoerig werden de directievoorstellen besproken, welke hierop neerkomen, dat ongeveer tien millioen gulden door het personeel zou moeten worden opgebracht. De Bondsraad nam ten slotte eeubesluit, neergelegd in den volgenden brief,«die aan de directie werd gezonden: In de Woensdag gehouden bondsraads vergadering maakte het door u op 15 Dec. j.1. voorgestelde een punt van ernstige be spreking uit. Onze bondsraad stelde zich op het standpunt, dat uwe verstrekkende voor stellen ter kennis van alle leden dienden te worden gebracht, die zich daarover zullen moeten uitspreken, omdat wij zonder die uitspraak geen beslissing kunnen en mógen nemen. De periode van 15 tot en met 19 Dec. werd te kort geacht om een behoorlijk .•verleg met de leden te kunnen plegen. Wij merken op, dat in deze periode ook nog een 'londag viel. Onze organisatie staat op het i tandpunt van georganiseerd overleg tus schen werkgever en werknemer, doch indien dat overleg door overhaasting, resp. het loor den werkgever mededeelen van een vast voornemen in een paskwil ontaardt, 1.an het niet als een serieus overleg be- chouwd worden, en meenen wij daaraan geen deel te moeten nemen. De strekking van het door u ontworpen nieuwe artikel 185 was voor bovengenoemde vergadering reeds onaannemelijk. Wij kunnen derhalve, in verhand met bovenstaande, over de door u op 15 Dec. aangegeven punten van positjeverslechte- ringen voor het personeel, op 20 December niet in onderhandeling treden. Naar de „Telegr." veneemt, zal de directie der Nederlandsche Spoorwegen de 10 pöt. loonsver laging met ingang van 1 Januari a.s. provisio neel invoeren in afwachting van de daaromtrent te nemen beslissing door den minister van Wa terstaat. De zakelijke bedrijfsbelasting. Het Hbl verneemt, dat op het departe ment van financiën een voorontwerp van wet gereed ligt, strekkende de bevoegdheid der gemeente om een zakelijke bedrijfsbe lasting. te heffen, uit de Gemeentewet te lichten. Het voorontwerp is om advies ge zonden aan de Kamers van .Koophandel, al thans aan enkele in de groote steden. De levensstandaard. In de beschouwing betreffende de indexcijfers van de groot- en kleinhandelsprijzen van het Centraal Bureau voor de Statistiek 'lezen wq o. a., dat het indexcijfer voor November 1923 n vergelijking met dat van October j.L weder belangrijk gestegen is. Evenals in September en 'October j.1. geven ook in November de voedingsmiddelen den doorslag. Sinds Augus- tus 1923, de maand waarin het laagste index cijfer na den oorlog werd genoteerd, is het al gemeen indexcijfer met 11 en dat der voedings middelen e. d. met 16 punten gestegen. Tegenover een prijsstijging van 23 artikelen met in totaal 263 punten in November 1923, ten aanzien van de vorige maand staat een prijs daling van 9 artikelen met in totaal 49 punten. Gestegen zijn de artikelen: hooi (met 6 punten), rogge (2), gerst (4), haver (6), imais (3), zemelen (4), groene erwten (9), aardappelen (19), koffie (4), cacao (3), peper (14), eieren (71), melk (12), kaas (12) boter (2), katoen (41), vlas (10), hout, fiw* lUrm <8)' Paardehuiden (5), tin (5), „I® hars (2), en papier voor dagbladen TRT Paarent«gen daalden de artikelen: suiker W, thee (14), rundvleesch (2), varkensvleesch zwavelzure ammoniak (7), terpentijn (3), nennep (1), runderhuiden (3) en T-ijzer (6). Dé Nederlandsche nijverheid vooraan. Hp 1 November LL werden ten kantore der Staatsspoorwegen in Siam de biljetten geopend voor oen inschrijving voor de leve ring van den ijzeren bovenbouw voor 42 spoorbruggen. Hiervoor hadden 37 firma's een biljet ingeleverd, en wel 13 Engelsche, 9 Belgisch©, 6 Nederlandsche, 3 Fransche, 3 Dultsohe, 1 Amerifcaansche, 1 Italiaansche, 1 Deensrihe. Op 15 Nov. werd' de levering opgedragen aan de Nederlandsche firma De Vries Robbé Co. te Gorinohem, hoewel zij niet direct de laagste waren. Tegenover hunne agenten werd door den Commissioner General der Spoorwegen, Generaal Z. K. H. Purachatra, Prins van Kamhaeng Bejra, zijne tevreden* heid te kennen gegeven over de wijze waar op de teekeningen, constructie en berekenin gen bemaakt waren. De belangen van de firma De Vries Robbé worden in Siam be hartigd door het kantoor der Indische Hout- Import Maatschappij. Been contra Perlak Petroleum Mij. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewe^ zen inzake het beroep van E.'Deen tegen een vonnis van de Haagsche rechtbank van 29 De cember 1922, waarbij genoemde rechtbank, naar aanleiding van de schadestaatsprocedure tus schen den 'heer Ifeen en <de Perlak Petroleum Maatschappij den heer Deen. had1 veroordeeld tot betaling van een schadeloosstelling groot 4.786.200, vermeerderd met 6 pet. rente over genoemd bedrag van den datum der inleidende dagvaarding af, zijnde 16 November 1915 tot den dag der voldoening. BUITENLAND. Het onderzoek naar Duitschlaud's draagkracht Londen, 21 December. De commissie van herstel komt heden te Parijs bijeen en haar zal verzocht worden uitnoodigingen te richten aan hen, die gekozen zijn om zitting te nemen in de beide commissies, voor het instellen Van een onderzoek naar de middelen tot stabiliseering van het Dultsche geldwezen en het kapitaal bezit in het buitenland. Met uitzondering van de drie Amerikanen, die moeten worden be noemd,zijn thans alle vertegenwoordigers voor- loopig gekozen en men neemt aan, dat de na men, die aan de commissie zijn voorgelegd, in de zitting van morgen zullen worden goedge keurd. De namen van de Engelsche vertegenwoor digers zijn een voldoende waarborg, dat Enge land zijn uiterste best wil doen ten opzichte van legd. De heer Montague Norman, gouverneur legd. De heer Montagne Norman, gouverneur van de Bank van Engeland, en Sir Josiah Stamp, de eminente statisticus, die vroeger bij de douane is werkzaam geweest, zijn voor de eerste commissie gekozen. Voor den dienst in de tweede commissie zal aan de commissie van herstel worden verzocht te benoemen McKenna, president van een der voornaamste banken, die als kanselier van de schatkist tijdens den oorlog de buitengewone winstbelasting invoerde, welke meer dan 1800 millioen pond sterling in de kosten van den oorlog heeft bijgedragen. Alle bladen beschouwen de Engelsche voor gedragenen als een buitengewone sterke com binatie en zijn van meening, dat Bradbury ge lukkig is geweest bij bet verkrijgen van de samenwerking van zulke financieels autoritei' t8n van naam. Engeland en Afghanistan. Landen, 20 December. Reuter verneemt, dat de Afghaansche troepen, die oprukken in de richting van Jelahabab, elfhonderd man bedragen, met artillerie. De toestand hier wend' in officieels kringen zonder bezorgd heid opgenomen. Men hoopt, diat de Afgha- nen zullen doen wat hun verzocht wordt. Indien dit niet geschiedt zal het noodig wor den, te beslissen over de® op Afghanistan uit te oefenen druk. De mededeeling, toe geschreven aan Tsjitsjerin, dat Afghanistan door Engeland met oorlog bedreigd werd en dat afbreken van de betrekkingen met de sowjet was geëischt, wordt hier officieel te gengesproken. Reuter verneemt, dat bevoegde kringen den indruk hebben gekregen, dat hardnek kige geruchten van samentrekking van troe pen te Bokhara, Samarkand en Ferchana met het doel Indië en Afghanistan te bedreigen niet op werkelijke gronden berusten. De op vatting hier is, dat die troepen bestemd; zijn tegen de bevolkingen der bergdistricten, wel ke zich steeds tegen de eowjet verzetten, op te trekken. DUITSCHLAND. Een aanslag. Hannover, 21 Dec. Hedenavond werd voor d'e stoep van het rageeringsgebouw, waarin Oberprësident Noske woont, ee® zeer sterke lading ontplofbare stof tot ontploffing ge- gebracht. De vensters en deuren van de heels gevel werden ingedrukt. Menschenle- vens zijn niet te betreuren. Bizonderheden ontbreken nog. Het bureau der D.-Völkische gesloten. Berlijn, 21 Dec. Op last van generaal von Seeckt is heden het bureau der drie Deutsch- völkische Rijksdagleden door ambtenaren der politieke politie gesloten en verzegeld. Zij heb ben door hun rechtskundigen adviseur tegen dezen maatregel, dien zij een schending der grondwet noemen, laten protesteeten. („Hbl."). GRIEKENLAND. De crisis. Uit Athene wordt gemeld, dat aldaar een telegram van Venizelos is ontvangen waarin hij nogmaals weigert naar Griekenland terug te fceeren, omdat men tegen zijn wensch in den koning met geweld toeeft gedwongen te vertrekken. Athene, 21 December. De officiersbonden en tal van liberale afgevaardigden hebben Venizelos telegrafisch verzocht het bewind in haden te nemen. VEREENIGDE STATEN. De gestrand© torpodojnges. San Digo, 21 Dec. Luitenant tear zee Ri- chard H. Booth, de elfde en laatste van de zeeofficieren, die terecht hebben gestaan in verband met het stranden bij Kaap Honda van zeven torpedo-jagers in den nacht van 8 September, is thans vrijgesproken. In bet geheel zijn thans drie officieren schuldig verklaard en acht vrijgesproken. De straf fen voor de schuldigen zullen niet publiek gemaakt worden vóór het Departement van Marine er zijn 'goedkeuring aan gehecht heeft. Aardbevingen, öBelga meldt dd. heden uit Parijs, diat vol gens de jongste uit Bogota ontvangen berich ten er 3000 personen zijn omgekomen bij de aardbeving, diie heeft gewoed in de streek aan de grens tusschen Oolumbië en Ecuador. Maar het is niet gebleven bij deze seismische teisteringen in de genoemde streken; ook Mexico heeft niu zijn deel van de ellende ge kregen. Uit Douglas, in den staat Arizona (V. St.) wordt gemeld, dat Woensdagavond om negen uur, pi. tijd, de staat Sonora van een aardbeving zwaar te lijden heeft gehad. De steden Granadas, Huasbas en Oputo in dien staat zijn met den grond gelijk gemaakt Er zijn tal van doodecn en gewonden en dé gouverneur vam Sonora heeft verzocht voed sel, tenten enz. te sturen, teneinde de bevol king te steunen. Oe aardbeving ln Columbla. Reeds 3000 slachtoffers? Volgens de jongste berichten zouden er tengevolge van de aardbeving in Golumbia tot dusver 8000 personen zijn omgekomen. Er zijn reeds meer dan 2000 huizen verwoest KORTE BERICHTEN. Het bericht van Ralsoeli's dood wordt al weer tegengesproken. Wel moeit hij vrijwel op sterven liggen. Hij lijdt aan waterzucht Hij zou dus nieit vergiftigd wezen. LUCHTVAART. De vHegtocht Nederland—Indië. Uit een mededeeling van het comité voor den vliegtocht NederlandIndië blijkt, dat de aanleiding tot het uitstellen van de eind beslissing omtrent het al of niet doorgaan' van den vliegtocht tot April of Mei van het volgende jaar, geweest is het feit dat het nieuw ontworpen verkeersvliegtuig F VII, waarmee de tocht gedaan zou worden, niet op tijd klaar kon zijn. De heer Fokker stelde nu voor den tocht te ondernemen met een speciaal daartoe in te richten Fokker CIV, een éénmotorige, tweepersoons verkenner, die hij in ruil van een aanvankelijk toege zegde geldelijke bijdrage kosteloos ter be schikking wilde stellen. De heer Thomassen Théssink van der Hoop, die zich als eerste bestuurder en leider van den tocht beschik baar had gesteld, bleek bereid den tocht ook met' de O IV te doen, maar de tweede bestuurder, tevens werktuigkundige, dien het bestuur op het oog had, wou dat niet. Toen nu de technische eischen moesten worden vastgesteld, waaraan het vliegtuig met het oog op de te verlangen prestatie en de te voeren belasting zou moeten vol doen, besloot het uitvoerend comité hierom trent het advies in te winnen van de meest bevoegde Nederlandsche technische experts op luchtvaartkundig gebied. Deze bleken eenstemmig het ondernemen van den tocht met een C IV te ontraden'. Een deel hunner, omdat naar hun meening een dergelijke tocht, waarvan het hoofddoel niet is een sportieve daad, doch uitsluitend de propa gandistische beteekenis voor het luchtver keer, slechts behoord te worden verricht met een meer-motorig toestel, dat waarborgen biedt dat de vlucht ook bij onklaar worden van een motor kan worden voortgezet. Aangezien dergelijke toestellen tot heden in Nederland niet werden gebouwd en binnen afzienbaren tijd ook waarschijnlijk niet ge bouwd zullen worden, zou het stellen van dezen eisch de mogelijkheid van een natio- nalen vliegtocht uitsluiten. Een ander deel der deskundigen stelde niet bepaaldelijk den eisch 'van een toestel met twee of drie motoren, doch ontraadde uitdrukkelijk den tocht te ondernemen met slechts één vol waardig bestuurder. Een bij het comité ingekomen voorstel, het plan thans definitief te laten vallen, vond geen instemming. Wel besloot het eenstemmig af' te zien van het gebruik van een C IV. Een kans blijft bestaan den tocht te kunnen doen met een F VII, doch dan in geen geval in April aanstaande, doch eerst in begin October 1924. Of dit inderdaad zou kunnen geschieden, zal eerst kunnen blijken, nadat laatstgenoemd toestel voltooid en beproefd zal zijn, wat vermoedelijk April of Mei a.s. het geval zal wezen. Voldoet het aan de te stellen eischen, dan zal de geld kwestie nog nader overwogen moeten worden Het comité vertrouwt, dat de reeds geschoft- ken of toegezegde bijdragen tot de eindbe slissing beschikbaar gesteld zullen blijven, en dat, indien tot het voortzetten van het plan besloten wordt, nog van vele zijden steun zal toevloeien. ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK. Zitting 18 December. Uitspraak: S. B., M. die B. en A. S., schippers zonder vaste woon- of verblijf plaats, overtreding wet inkomstenbeL, ieder 25 boete of 25 dagen. J. J. G., Helder, verboden invoer 50 boete of 60 dagen. J. W. Z., Alkmaar, als voren, 25 of 25 d. H. K, Helder, thans gedetineerd, overtr. Tabakswet 100 boete of dagen P. W.. Wieringerwaard, overtr. Accijns- wetten, 100 boete of 60 dagen. Nieqwe zaken: O.W. O. Wpo! J. v. d. P., 'n corpulent bakker uit Alk maar, die zoo gelukkig was j.n zaken, dat hij in 8 jaar tijdis 'n aardig vermogen bijeen had gegaard, was minder gelukkig geweest met zijn aangifte voor de rijksinkomstenbe- lasting. Zijn opgaven waroi) belangrijk minr der, dan zijn inkomsten bitsen te zijn. Der halve stond hij thans terec]^ wegens te lege aangifte en boorde 3 maagden gev, tegen zich vorderen, n Ernstig waarschuwing voor hen, die met dergelijke verplichtingen probeeren te goochelen. Bloedig liefdesdrama in een voterfogement Ook «bond terecht een 41-jarige Belg uit Zeeuwsch-Vlaanderen, O. v. <L B., thf-s -a voorarrest te Alkmaar. Hij had op 2 'n vrouw met wie hij leefde en die hem op z'm zwerftochten vergezelde, uit minnenijd eenige steken met een puntig mes toege bracht. De vrouw was daardoor aan dén *ins bloedend verwond. Het onderzoek op dé te rechtzitting wees uit, dat deze vrouw, door haar gedrag veel aanleiding had gegeven. Gevorderd werd 4 maanden gev. De veiv dedigcr pleitte de uiterste clementie. Diefstal van 8 vaarzen nit de welde. Voor dit feit stond heden terecht de alhier woonachtige 22-jarige koopman A. P. A. S„ thans gedetineerd. De vaarzen waren het eigendom van den landbouwer A. Marees te Schagen en door hem op 5 October nog in het land gezien. Toen hij op 7 October zijn veestapel weer inspecteerde, miste hij de vaarzen. Het ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de vaarzen in dén nacht van 5 op 6 October waren weggekaapt en op Za terdag 6 Oct. reeds direct na den aanvang van de veemarkt wari-n verkocht aan den veehandelaar Jb. v. G. voor de som van 1.350.— v. G. had de vaarzen gekocht van 2 hem onbekende personen, 'n groote en 'n kleine, welke personen ook de vaarzen, die zeer wild en schuw waren, ter markt hadden gebracht. Het gelukte de politie ten s'.irte de hand te leggen op een der vermoedelijk? daders, gen. S„ oommensaal van den bejaar den koopman K alhier. Niet minder dar. 23 personen waren ais getuigen gedagvaard; d'aar S. alle schuld beslist bleef ontkennen De getuigenverklaringen waren echter mee- rendèels zeer bezwarend voor bekl. Verschil lende personen herkenden hem pertinent als een der mannen, die met de vaarzen ter markt waren verschenen; ook de koopman van G. herkende hem. Ook was voor hem een leelijke aantijging het feit, dat hij den nacht van 5 op 6 October niet ten huize van' K had doorgebracht Hij' beweerde toen by zijn zus- ter in den Polder te hebben gelogeerd, wat onjuist was. Aan de politie gaf hij' op, aan den Zeedijk te Helder te hebben geslapen, daar hij onder den invloed van sterken drank verkeerd© en zoo niet thuis wilde komen. Maar toevallig was in dien nacht de Zeedijk zeer nauwkeurig door de Heldersche politie onderzocht, naar aanleiding van vermissing van een meisje. Men had echter bekl. niet aangetroffen. Voorts werd' ook ln zijn nadeel geoonstateerd, dat bekl. na den diefstal over veel geld' beschikte. Hii betaalde verschillen de schulden af en kocht kippen, die hij' con tant betaalde en toonde zich zeer royaal met zijn uitgaven. Al deze omstandigheden gaven het O.M. dan ook motief de schuld' van be klaagde wettig en overtuigend bewezen te achten en tegen hein, mede met het oog op zijn onsympathieke houding, te vorderen niet minder dan 1- jaar en 6 maanden gev. De verdediger mr. Polak noemde de zaak een hopeloos geval, doch trachtte aan te too- nen dat de sc.huldl van S. niet wettig en over tuigend was toewezen. Derhalve concludeer de pleiter vrijspraak, subsidiair een meer clemente straf voor het jongmemsch, dat tot dusver gunstig bekend stond en nimmer te voren met de justitie ln aanraking was ge weest. Uitspraak 28 Dec. a.s. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 17 December. Rustieke biljardmatch. iRomke G., 'n kolossaal jongeling, de gem. 't Zand1 bewonende, kroeg onder het biljar ten ruzie met een anderen keuen-jongleur en maakte met hem zulk een reuze-fijne ca rambole, dat het bloed 'm uit oog en neus sprong. Deze kuniststoot, 'n professeur de bil jard waardig werd heden bekroond met f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Van Je famile moet Je 't hebben. J. K, 'n alhier woonachtig werkman, was ten zeerste gebelgd op zijn zuster, 'n ge huwde vrouw, die ten huize va®' haar schoon zuster vertoefde. Zus zou namelijk de uitver korene van J. K. hebben belasterd. Op 18 November verscheen K. met 'n kwaden kop ten huize van de schoonmoeder om zijn zus eens even te vertellen, wat hij van haar dacht. Hij deed zulks op zulk een beminne lijke wijze, dat de geneesheer later bij zus twee gebroken ribben constateerde. Daar niet bepaald kon worden uitgemaakt of deze mis handeling was veroorzaakt dóór een stomp of een val van de trap, kwam K. er met een boete van 20 of 20 dagen waarlijk zeer genadig af. Vreemde man. De straatventer P. K, die veel misbruik van sterken drank maakt en zich dan aan strafbare feiten schuldig maakt, had altijd nog iets met den Politierechter te verreke nen, betreffende een zedenmisdrijf. Heien verscheen hij dus weer op de zondaarsbank, alwaar hem werd1 medegedeeld, dat een psy chiater een rapport over zijn toestand had uitgebracht. Er werd daarin o.m. gezegd, dat chiater ,een rapport óver zijn toestand hed herhaald1 misbruik van alchohol, niet verbe terd werd'. Feitelijk behoort de man in een zenuwlijdersgesticht te worden onderge bracht. Daar do zaak verder met gesloten deuren werd' behandeld', kunnen we de be slissing van den pól.-rechter omtrent dezen patiënt, die den geachteni magistraat veel hoofdbrekens toost, niet mededeel en. Ga Je weg, of ik neem Je weg. Twee Heldersche werkeloozen, J. H. en M. P. namen van een zolderschuit, liggende aan de Buitenhaven, 'm hoeveelheid steen kolen weg, die ze daarna' trachtten te ver knopen. De negotie gjng niet vlot, zoodat ze eindelijk de steenkolen buiten weten van den schipper, achterlieten aan boord van een botter.'De schipper echter bleek volstrekt niet gesteld' op brandstof, die 'n verdacht luchtje verspreidde en hij steldé de politie met do zaak in kennis. Met het oog op hun benarde® toestand' werden do delinquenten heden door den Pol.-rechter ieder tot 1 mnd. voorw. met 1 proefjaar veroordeeld. Heibel in het reddlngsleger. De Heldersche 1 ischkoopman R. M. en de losse werklieden M de W. en J. H. gevoel den zich- ton zeer-te (geïnteresseerd bij het destijds bloeiende docht thans geliquideerde reddïmgiskger alhier. Hun belangstelling in het in het daggedeelte nachtgedeelte

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9