HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN MAANDAG 24 DECEMBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Lichting stadsbrlevenbussen. Het Geïllustreerde Zondagsblad. Journalistiek. Ingezonden mededeeling. BIJ hoest of verkoudheid, Onze vroegere plaatsgenoot, de heer «jnh. Duinker, thans tijdelijk onderwijzer te Warmenhuizen, is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Mulo- school te Den Burg (Texel). Concert door het Stedelijk Muziekkorps in het Plantsoen. Op den Eersten Kerstdag, des morgens te 9 uur, zal bij gunstig weer het Stedelijk Muziek korps ïri de tent in het Plantsoen een concert geven. Het programma is als volgt: 1. Stille nacht. 2. Wij allen danken God, 8. Eere zoj God. 4. Dankgebed (Valerius). 5. Hymne (Beethoven). 6. Psalm 42. 7. Sweet belle Mahone. De directeur van het Postkantoor deelt mede, dat op de beide Kerstdagen de stads- bnevenbussen zullen worden gelicht te 12.15 des middags. Met het nummer van heden ontvangen al onze abommé's lm de stad een proefnummer van het Geïllustreerd! Zondagsblad. Dit week blad' telt reeds velie trouwe lezers onder de abonné's der Heldersche Courant; de tijds omstandigheden waren destijds oorzaak, dat de omvang aanmerkelijk moest worden inge krompen. Nu deze weer op het vroegere peil 's teruggebracht en de prijs tevens is ver laagd) tot slechts 60 csnits per 'kwartaal, ho pen wjj, dat zeer velen zich dit fraaie en actueel© tijdschrift zullen aanschaffen. Men zal ons toestemmen, dat een abonnements prijs van slechts 60 cents per kwartaal, waar voor men elke week een hladl van 16 pagina's vol afwisselenden inhoud ontvangt, buiten gewoon goedkoop is te. noemen. Men vuile ten spoedigste het groene in- teekenbiljet in en zende dat aan ons adres, dan ontvangt men regelmatig elke week dit Zondagsblad. Het alhier verschijnende katholieke week blad „de Heldersche Post", dat tot heden^ een maal per week uitkwam, zal met ingang van 1 Jan. tweemaal en in vergroot formaat verschijnen. Volgens een mededeeling in het laatste nummer van dit blad, zullen op de drukkerij, die hiervoor wordt ingericht in het perceel Keizerstraat 85, nog worden gedrukt een nieuw katholiek weekblad „Nieuw Nederland" en een dito weekblad „Het Nieuwe Volk", waaraan tal van vooraanstaande Katholieken in ons land zullen medewerken. De inhoud van „Nieuw Nederland" zal voor een groot deel verwerkt worden in „Het Nieuwe Volk" en eveneens worden gebezigd voor het plaat selijke blad „de Heldersche Post". De heer A. W. P. Angenent alhier treedt op als Hoofdredacteur van „de Heldersche Post" en als uitgever en directeur van „Nieuw Nederland" en van „het Nieuwe Volk". Pluimvee-tentoonstelling. Eene tentoonstelling, zooals hedenmiddag geopend wordt, is, voor zoover wij weten, Fot nog toe éenig in onze gemeente. In de voormalige Confectiefabriek van de heeren Meijer, 2e Vroonstraat 115117 alhier, waar vroeger tal van nijvere werksters haar machines lieten gonzen en draaien, waar de reepen goed tot kleedlngstukken werden gevormd, daar kraaien nu de hanen en kakelen de kippen. Het fiere opperhoofd zijner kippen stapt er weliswaar niet, zoo als dat zijn gewoonte is, trotsch rond als een sultan in zijn harem, om de eenvoudige reden, dat zijne majesteit zich met een kleine ruimte moet vergenoegen, en de kippen, die anders een heel erf rondscharrelen om al klokkend en kakelend graantjes te pikken, moeten het deze dagen ook met een klein hokje doen, maar nochtans verlooohenen ze hun aard nietde haan blijft kraaien, de kip haar grappige geluidjes maken, af en toe vechten er een paar, die dan tijdelijk worden gescheiden, maar overigens gaat het kippenleven als gewoonlijk door. Er zijn er heel wat in groote ver scheidenheid en soort. De bekende Ameri- kaansche schrijver H. G. Wells beschrijft in een zijner werken, „Het Voedsel Bder Goden", een fantastisch groeiproces, door een bepaalde, wetenschappelijk gekweekte graansoort ontstaan. Spinnen worden won derlijke en schrikbarende monsters, zoo groot wel als ganzen, kippen en dergelijk goedje kregen den omvang van struisvogels, enz. Of de kippen, die in de 2e Vroonstraat tentoongesteld zijn, van dit godenvoedsel hebben gegeten, weten wij niet, maar aan sommige exemplaren zou men het wel zeggen. Aan de konijnen trouwens ook. Lieve hemel, wat een kanjers zijn die Buff -Orpingtons uit de kippen-, die Vlaamsche reuzen uit de konijnenwereld 1 En kwaadaardige heerschappen zijn er bij een jsnoezig zwart konijntje, een black and tantje, beet een onschuldig bezoeker |subiet in den vinger, dien hij vermoedelijk voor een wortel of iets dergelijks aanzag. De tentoonstelling is georganiseerd door de Vereeniging op Pluimveegebied „Helder" alhier. Voor wie met deze vereeniging niet bekend Is, deelen wij mede, dat het eere comité wordt gevormd door de heeren W. Houwing, burgemeester; Jhr. H. Rappard, directeur/van 's Rijkswerf, C. .T. Baas, notaris; Oh. L. van de Bilt, Lid der Tweede Kamer K. A. Telders, Kapt.-Luit. ter zee; J. Zwart, kapitein-ingenieur der Genie en K. Hooger- duyn, naturalist. Geneeskundig adviseur is de heer D. Haan, dieren-arts. Van het tentoonstellings-comité zijn de heeren L. Sulzle, voorzitter; H. J. van Wolf eren, secretarisJ. Schenkels, penningmeester, terwijl verder de heeren 8. Boelig en A. Zwierstra leden zjjn. Tenslotte is er de Tentcommissie, waSrin zitting hebben de heeren B. Faber, L. A. te Boekhorst en G. J. H. Verstegen, secr.-penningmeester. De voormalige ateliers der firma Meijer zijn bij uitstek geschikt voor het onderbrengen dezer tentoonstelling; men heeft hier over twee verdiepingen behoorlijke ruimte om de hokken te plaatsen, en er blijft bovendien nog heel wat plaats voor bezoekers over. Wij waren in de gelegenheid vóór de officieele openstelling, die hedenmiddag, zooals wij zeiden, plaats heeft, een bezoek te brengen aan deze tentoonstelling, die, in meer dan één opzicht, zeer interessant is, en een goeden kijk geeft op de veelzijdig heid, die ook op dit onderdeel onzer overrijke fauna heerscht. Want wie denken moclit, dat een konijn niet meer is dan een konijn, en een kip een kip, die kan hier wat anders leeren. Van hoenders alleen zijn er over de 200 inzendingen vertegenwoordigd in tal van soorten; de duiven tellen 170 vertegen woordigers, en van konijnen zijn er zoowat 60 inzendingen. Wjj kunnen natuurlijk onmogelijk eene opsomming geven van alles wat er te zien is; hier en daar zullen wij een greep doen om enkele merkwaardige of fraaie exem plaren aan te wijzen. De grootste rubriek is, zooals we zien, die van de hoenders; behalve Hollandsche hoenders, vinden we er Belgische, Engelsche, Amerikaansche, Plymouth Rocks, Rhode Island Reds, Ita- liaansche, enz. Bijna alle groote soorten zijn ook in dwergsoorten vertegenwoordigd. De allergrootste, die wij zagen, ontzaglijke beesten, zijn de Buff-orpingtons (haan en hen, no. 34 en 85). Prachtig zijn de Barne velders, o.a. een haan van 1928 (no. 15); sierlijke en elegante beestjes de zwart- witkuiven, een haan en een trio (nos. 26 en 27). Deze fraaie dieren hebben een witte kuif op den kop, die sierlijk bij hun zwarte be- veering afsteekt. Ook de Belgische zilver- braekels (29 en 80) zijn bizonder mooi. In Amerikaansche hoenders is een mooie zilver- wyandotte (no. 86), terwijl de beide spier witte hanen van dit ras* (no. 41 en 42) ware prachtdieren zijn. Trouwens, deze heele inzending van witte wyandotte's, bestaande uit niet minder dan 14 afzonderlijke exem plaren en twee trio's (haan met twee kippen), is zeer interessant. Van kleiner soort zijn de Itallaanaohe leghorns. De zilver-duokwing (no. 100) 1b nog niet zoolang in ons land ingevoerd. Een verdieping hooger vindt men de krielhoenders. Aardige beesten zijn hier de roodbonte sabelpooten, en ook in deze rubriek zijn de elegante zwarte witkuif jes de fraaiste exemplaren. Juist omdat ze hier zoo klein zijn doet hun leuke witte kuif het zoo aardig. Een typisch kipje is de Japansche kriel (no. 164). Echte vechttypes zijn vertegen woordigd in twee Maleiers (197 en 198), zoo klein als ze zijn. Tenslotte zijn op deze afdeeling nog Amerikaansche kalkoenen, fazanten en een interessante collectie eenden, ter opluistering ingezonden door den heer K. Hoogerduijn alhier. Van de sierduiven noemen wij een drietal nonnen (no. 264, 266 en 266), een paar Engel sche kroppers (no. 268 en 269), en een paar deftige raadsheeren in hun hoogen, aristo- cratischen kraag gedoken (no. 278 en 274). Groot is de collectie postduiven, die is ingezonden. De konijnen noemen wij het laatst, omdat zij aldus in den catalogus voorkomen. Even wel vindt men ze al dadelijk bij het binnen treden van de tentoonstellingsruimte. Zij zijn de stillen, de zwijgenden, de onrustige snoetjes zijn eeuwig in beweging, en als men ze den vingel toesteekt, willen zij wel niet de heele hand nemen, maar snufifelen of zich daarin iets van hun gading bevindt. Men vindt ook hier ware prachtdierenwij denken bijvoorbeeld aan no. 897, een knaap van een witte Vlaamsche reus, en aan zijn buren. De konijnen schijnen tegenwoordig veel gefokt te worden voor de pels, althans er {zijn tal van fraai gekleurde exemplaren >p de tentoonstelling vertegenwoordigd. Een .s bijvoorbeeld een z. g. bruine ram (Hol- landsch), half wit, half bruin, terwijl in de dlverkonijnen allerlei nuanceeringen zijn vertegenwoordigd. Alleraardigst zijn de brandneusjes met hun typische snuitjes. Hoewel ze vermoedelijk niet voor bekroning in aanmerking komen, omdat de neusjes te lonker zijn, zijn hun snoetjes zeer geestig. Prachtige witte konijnen zijn er in tal van exemplaren, alle z.g. albinos, d. w. z. dat ze roode oogen hebben. Nochtans vindt men er ook spierwitte konijnen met blauwe oogen, n.1. het nest Weeners onder no. 447. In het bovenstaande hebben wij getracht den lezer een denkbeeld te geven van wat er op dit gebied op deze tentoonstelling te zien is. De jury was nog druk bezig met haar niet gemakkelijke taak: om uit deze menigte dieren de beste te halen en die te bekronen. Deze iury bestaat uit de heeren L. A. van Berg Jr. voor hoenders, G. Heer schop, postduiven, H. L. van den Broeke sierduiven, J. P. Boom, konijnen en K. Hoogerduijn, watervogels. Tal van prijzen zijn voor de verschillende groepen uitge loofd. Er is zeer veel interessants te ziep en de deskundige voorlichters, die aanwezig zijn zullen gaarne alle inlichtingen geven, die men verlangt. De tentoonstelling, die voor het publiek hedenmiddag 5 uur wordt opengesteld, en tot 10 uur is geopend, is Dinsdagen Woens dag open van 9—1 en van 2—10 uur, en voor volwassenen tegen betaling van 30 cent (inclusief belasting) te bezichtigen. Kinderen betalen 15 cent. De reclasseerlng. Het Nederlandsch Genootschap tot Zede lijke Verbetering der Gevangenen vierde op 12 November j.1. zijn honderdjarig bestaan. Dit Genootschap stelt zich ten doel de gevangenen na afloop van hun straftijd in de maatschappij weer op de been te brengen, cn daardoor nuttig werkzaam te zijn in het belang van individu en gemeenschap. Het tracht in hen, die met den strafrechter in aanraking zijn geweest, het noodige zedelijkheidsbesef, zelfrespect en verant woordelijkheidsgevoel bij te brengen om te voorkomen, dat op de eerste strafbare daad, geen meerdere volgen. Zoowel in als na den straftijd wordt deze arbeid ten behoeve der maatschappelijke schipbreukelingen ver richt. In het belang van den betrokkene, zoo- hoeschheid of keelpijn zijn Thermo-Tabletten bet meest aan te bevelen. Doozen 400Tabl. 80 ct. en 200 Tabl. 45 ct. By apoth. en drogisten. wel als in het landsbelang, tracht het genootschap, daar waar dit noodig en mogelijk is, voorwaardelijke veroordeelingen te bewerkstelligen, waardoor een groot gevaar, het kennismaken met de gevangenis, voor den niet-misdadigën mensch, die zich aan het veiligheidsapparaat der samenleving vergreep, wordt voorkomen. Het Genootschap bestaat en doet zijn arbeid uit eigen middelen. Slechts een zeer kleine subsidie van den Staat wordt genoten. Echter van 1914 tot 1922 verminderde het kapitaal van dit nuttig werkend instituut met meer dan zestig duizend gulden. Gaat dit zoo door, dan zal veel werk van buitengewoon moreel nut, voor een aantal onzer medemenschen teloor moeten gaan. Het is daarom, dat zich een Nationale Commissie heeft gevormd, met de bedoeling om ter gelegenheid van het lOOjarig bestaan van dit Genootschap een som van honderd duizend gulden byeen te brengen en dezen som aan het Genootschap te schenken. De Centrale Commissie bestaat uit: Dr. Hudig Lzn., voorzitter. Mr. W. C. van Heuven, Heerengracht 420, Amsterdam, secretaris. A. de Bijl Nachenius, Kenauparjc, Haarlem, penningmeester. In ons. Noorderkwartier heeft zich even als in andere deelen van ons land een Commissie gevormd, om aan dit doel mede te werken. -Van het bestuur, hetwelk staat onder voorzitterschap van Mr. W. O. Wendelaar, Burgemeester van Alkmaar, maakt ook de Burgemeester van Helder deel uit. Het uitvoerend Comité staat onder voor zitterschap van Mr. Dr. N. Muller, te Alkmaar, en heeft tot secretaris Mr. A. D. van Regteren Alteda te Heilo. Tot bevorderen van het doel, zich door de Centrale Oommissie gesteld, werken op verzoek der commissie onderstaande per sonen in deze gemeente mede, die zich volgaarne andere sympathisseeronde zullen assumeoren. W. Houwing, burgemeester. Mevr. M. de BoerJongkees. A. DekkerKlik. GrunwaldPoppers. C. Gratamav. d. Berg. K. WiersmaBakker. Ds. O. J. Warners. Ds. J. Koster. P. H. L. Maas. G. A. Niessink en A. G. A. Verstegen. Deze Commissie stelt zich voor om op 1 Januari a.s. op straat een vlaggetje ten verkoop aan te laten bieden en in den loop dezer en den volgenden week dan daarvoor in aanmerking komende ingezetenen een inteekenlijst te presenteeren, teneinde alzoo een bedrag bijeen te brepgen om het berei ken van het doel mogelijk te maken. Zij spreekt hierbij den wensch uit, dat in onze gemeente dezelfde sympathie voor dit werk zal worden aangetroffen, als elders. Temeer, omdat dit werk niet vraagt naar religieuse of maatschappelijke richting, maar beoogt het opvoeren van het moreele peil van gevallen medemenschen. Spreekuur Wethouders. De heer W. C. van Breda, Wethouder Pu blieke Werken, Volksgezondheid en Grond bedrijf, houdt heden geen spreekuur. Kantongerecht Naar men ons mededeelt is In de zaak te gen M. P. (zie Held. Crt. van Donderdag j.1.) nog geen vonnis gewezen. Do e i s c h was 6 boete dsuhs. 5.dagen hechtenis. BINNENLAND. De regeeringscrisis. „Onderwijs weer bft Binnenlandsche Zaken?" Naar in departementskringen verluidt, wordt, na het aangekondigde aftreden van Minister De Visser, een combinatie van Onderwijs met Financiën, als waarvan de „Nederlander" gewaagde, minder waarschijn lijk geacht, dan een samenvoeging van Onderwijs met Binnenlandsche Zaken, waar van het vroeger deel uitmaakte. Wij vermelden dit bericht onder voor behoud, daar wij ons moeilijk kunnen in denken, dat de heer Colljn, die volgens de „Nederlander" Onderwijs er bij zou willen nemen, bij het thans verwachte aanblijven van het kabinet-Ruys de portefeuille van Financiën zou neerleggen. Tenzij de heer Ruys inderdaad als premier plaats zou maken voor den heer Colijn. (Tel.) Het „Kort Verslag". De commissie voor het Kort Verslag der Tweede Kamer heeft een voorstel ingediend tot opheffing van deze uitgave. Tegenover een uitgaaf van ruim 100.000 gulden Jper jaar stond een ontvangst van abonnements gelden van slechts f 10 000. Sedert het bestaan van het Kort Verslag heeft dit dus den lande meer dan l1 s millioen gekost I De boring te Winterswijk. M'en meldt uit Winterswijk aan de N. R. Ot.: De diepboring vanwege de Rijksopsporing van delfstoffen te Corle (gem.Winterswijk) is op 1287 M. diepte stopgezet. In totaal zijn 7 lagen carboon aangeboord waarvan de laat ste een dlikte had' van 1.70 M. De kolen bleken le kwaliteit industriekolen te zijn, met lagen ertskoden afgewisseld. Het hier aangetroffen steenkoolgebergte is ten minste even rijk als d'e beste streken in Westfalen. Op grooter diepte zullen stel lig de magere huigbrandkoden wordt aan getroffen. Evenals bij de vroegere boringen te Kotten en Ratum bleek ook hier dat boven het car boon een meer dan 100 M. dikke steenzout laag voorkomt. Hieh in werden sporen van katizout aangetroffen. Juist echter op de plaats waar mien een hoog gehalte hiervan dacht te vinden1 bleek een breuk in de aarde- korst te bestaan. De verwachting is dlaairdloor opgewekt, dat op «enigen afstand, waar d'e ondergrond ni'et of minder gestoord! is, dat zout toch zal worden aangetroffen. Ten opzichte v® vraagstuk der exploiteerbaarheid hoeft dezo boring gunstige perspectieven gieoivid, daar het zout werd aangetroffen op 66A M. en de eerste steenkool op 700 M. Van groot belang is ook dat van on der het maaiveld af de droge rotsgn^'d reoda optrekt, waardoor de schrotbouw goedkoo- per en gemakkelijker wordt. Zijn we goed ingelicht, dan zijn plannen tot nieuwe onderzoekingen van dit gebald m voorbereiding. De loonregeling voor het spoorweg personeel. De R. K. Bond St. Raphaël, de Prot. Chr. Bond, de Neutrale Bond en de Boud van Ambtenaren hebben zich telegrafisch tot den ministerraad gewend om de beslissing over de loonsverlaging van het spoorwegperso neel op te schorten, totdat kennis genomen is van d'e nader kenbaar te maken juridische bezwaren en verdere argumenten der vakor ganisatie^ tegen de loonsverlaging °P tijdstip. De weldadigheidspostzegels. De op Laag van. de weldadigheidspostzeg els van 2 en 10 cent, waarvan de verkoop op de postkantoren 15 dezer is begonnen, voor elke waarde 500.000 stuks. De voorraden, die op 16 Januari niet verkocht zijn, worden vernietigd. In het gunstigste geval kan dus de bate voor steun aan kunstenaars 60.000 bedragen. De gehuwde ambtenares. Naar het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag verneemt, bestaat bij de regee ring het voornemen, de wachtgeldregeling voor ambtenaren aldUs te wijzigen, dat amb tenaressen, die gedurende de periode van voorbereiding van de ontsLagregeting in het huwelijk treden beschouwd zullen worden alsof zij na het in werking treden van het be- sl'üt tot ontslagregeling gehuwd zijn. De Algemeen® Nederl. Vrouwenorganisa tie, dó Bond van soc. dem. vrouwenolubs, de Unie voor vrouwenbelangem, de Vereeniging van staatsburgeressen, de vrouwengroep van den Vrijheidsbond, de Vrijz.-dem. vrouwen club en do Vrije vrouwenvereniging be leggen tegen Zaterdag 29 December in den Dierentuin te 's-Gravenhage tegen het ont slag .van de gehuwde ambtenares een pro testvergadering. Verschillende vrouwelijke Kamerleden en bekende figuren ln de vrou wenbeweging zullen het woord! voeren. Tienduizend Kerstpakketten naar Dultsch- iand. Als resultaat van de Kerstpakketten-actie van het Algemeen Comité afdeeling Holland der internationale Arbeidershulp zijn 10.000 Kerstpakketten naar Duitschland verzonden. In Hamburg en Berlijn zullen deze onder de noodlijdenden worden verdeeld. De zending vertegenwoordigt een waarde van circa 80.000. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co/s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 21 Deo. in Neder land uitgesproken 89 faillissementen tegen1 67 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Dec. 1928 4152 faillissementen tegenover 8065 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Vrijzinnig Democratische Bond. Zaterdag werd te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond, waarbij de Voorzitter, mr. W. H. M. Werker, de openingsrede hield en Mevrouw RosVrijman een inleiding over doel en streven van de Vrouwenclub. Het aantal af- deelingen bedraagt 250, het aantal personeele leden 472. De afdeeling Slagharen had een beginselver klaring voorgesteld, waarin een stelsel van grondbelasting werd aangegeven. De afdeeling Ensohedé-Lonneker had een voorstel ingediend ton opzichte van de inrichting en instandhou ding van een politieleger en -vloot. Naar aanlei ding hiervan besloot de vergadering op voorstel van hèt hoofdbestuur het militaire vraagstuk in een volgende jaarvergadering in zijn geheel op nieuw aan de orde te zullen stéllen. De bespreking van het beleid der beide V.-D. Kamerfracties werd vervolgens ingeleid door mr. H. P. Marchant. Uit diens rede vermelden wij het navolgende: Het schijnt er nu op te gaan lijken zelde spr. dat het kabinet-Ruys achter de groene tafel zal blijven zitten tot de volgende algemeene verkiezingen. Gebeurde zoo Iets ln een ander land, dan zou men zeggen, dat het alle beschrij ving te boven gaat. Wat vooral ce laatste Jaren de aandacht trok, was wel de centralisatie. In de eerste plaats op het gebied van het onderwijs. Alles werd in Den Haag geregeld en ellce vrije ontwikkeling daar door inderdaad belemmerd. Hetgeen nu in het afgeloopen jaar ter sprake Is gekomen, concentreerde zich op de Vlootwet. De V.-D. fracties zijn niet in gebreke geble ven telkens weer de aandacht te vestigen op hetgeen de misère ter rechterzijde vormt; op het feit, dat de leiders er niet met programma's voor de kiezers zijn gekomen. Grondslag voor de regeering behoort te zijn het vormgeven aan de gedachten en beginselen van het volk. Da't doen de leiders ter rechterzijde de laatste jaren niet. Het voortbestaan van onzen, parlementair- democratischen regeeringsvorm staat hierbij op het spel. De tendenz van de parlementaire ont wikkeling was de uitspraak der bevolking bij de verkiezingen en de vormgeving aan die uit spraak in programs der leiders als basis voor de regeerders. En de oplossing der crisismoeilijkheden gnat buiten het volk om en niemand is bevredigd en niemand weet waar het naar toe gaat. Waarom blijft het kabinet niettemin zitten? Omdat het relatief het sterkst is en omdat de constructie van de nieuwe meerderheid nog op zich laat wachten. Het geneesmiddel kan alleen zijn: klaarheid brengen en öesJwmg-'n uitlok ken. Gebeurt dat niet, dan is het verschiet in derdaad' troosteloos. Spreker ging hierna de geschiedenis der po gingen tot oplossing van de politieke crisis na. 't Is onmogelijk thans met een programma té komen, waarop vooraan staan afdoende maat regelen om het budget van 1925 sluitend te ma ren. Voor het bereiken van zulk een doel rijjii te veel voorbereidende maatregelen noodig. En wie met Colijn meent, dat ineens te kunnen ba- reiken toont geen Inzicht te hebben li J0 elschen vain den staatsdienst. Duur kostte ons land reeds de crisis, hoen en 8 ton. Maar dat is niet te duur alt.on« volk -de oogen zijn geopend en het diepe' en dieper overtuigd is geraakt, dat 't zoo niet ian- ger kan en dat er maar één oplossing is. welke de V.-D. Bond steeds bepleit heeft. Na eenige discussie over verschillende Ten ten keurde de vergadering het beleid der Ka merfractie goed; Na de pauze kwamen een aan tal moties betreffende het salarisvraagstuk aan de orde. Een motie van Mevr. Bakker—-Nort, waarin geprotesteerd wordt tegen het voorgeno men ontslag der gehuwde ambtenares werd door hét Hoofdbestuur overgenomen en voerts werden een aantal uitspraken van het Hoofd bestuur ter vervanging van de ingediende motie» over het salarisvraagstuk aanvaard. Ook de mo tie-BakkerNort werd aangenomen. Aan het einde der vergadering wijdde de Voorzitter een woord van herdenking aan oen heer Piet Nolting. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Rembrandtplein-varla. Qroot- sche plannen. Onze Flmrto&n- Kerstmis. (Het Rembrandtplein en omgeving: het ia t steeds voller, steeds drukker wordend een- trum van het „amusements-leven". De Kunst, met een groote K, doet er nog wel eens enkele maal schuchtere pogingen ook »am het woord te komen, maar behalve dan in liet Centraal Theater, waar „Comoedia" serieus in kunstzinnige richting blijft doorwerken» kan zij er geen vasten voet meer krijgen.. Zoodra zij nog eens oen poging doet, wordt zij aanstonds weggeflitst door het veelkleu rig geflonker van helle lichtreclames die aan kondigen, dat er in de Karseboom een Ja- pansch" feest gehouden wordt of in Mille Colonne» die en die dansers en jongleurs op treden. En Richard Heuckeroth, de diri gent van die na de her-geboorte wederom overleden Nederlandsche Opera, die stad» kort de Mille Cokxone-sche „huiskapel" aan voert, leeft in deze omeevimg waarschijnlijk even verwonderd' en verloren-eenzaam al* Rembrandt dat ai sinds jaren op zijn voet stuk, midden in, het plantsoentje, doet. Da bioscoop en de „lichte Muze" vieren er hóeg- tij. En, als hadden zij niet genoeg aan h a onbeperkte alleen-heerschappij binnen 3 muren van de diverse établissementen, SInnen zij' den laatsten tijd pogingen te de iezelfde soort heerschappij ook bulten dj® muren bot te vieren. Althans de bioscoop j® er mee begonnen. Boven op het dak van hes Rembrandt-th eater verschijnen tegenwoordig tegen den avond, tusschen de bewegende licht-advertenies in, brokstukken echte fil®» die dan juist op een of ander spannend mo ment worden afgebroken.De resoluut Rembrand! den rug toekeer ende menigte op het trottoir, blijft in popelende af wachting naar boven staren, totdat het ver volg gedraaid wordt; in dien- tusschentjjd doen dan natuurlijk de reclames hun werk. En zoo zweven er avond aan avond bovsn het plein de olifanten en tijgers ln dohkö-' Afrika, de cowboys uit de Wild-west, de min nende paren en gentleman-die ven en Rem brandt, die er door d® takken van zijn plant soentje heen, op moet staren, wordt het te bar.Hij' is bezig zich, met behulp vtn Publieke Werken, een kwart slag af te wen den. En ook zal hij zich in de toekomst wat meer van het profanum vulgus gaan af scheiden; is nij bezig het plantsoentje dicht.® om zich heen te trekken. De hekken worden een eind naar binnen verplaatst en de door kruisende paadjes met d'e banken zullen ver dwijnen. Rembrandt gaat zich isoleeren in da stille hooghartigheid van het kleine eilandje natuur, dat hem daar in het hartje van het amusements-kwaitier, in den vorm van zijn parkje, nog rest.En inplaats van tegen de gevels der amusements-paleizen aan te kijken, zal hij' in den vervolge dioor de Am- stelstraat naar de verte staren,Toch niets meer aan te doen," zal hij dénken. Maar er zijn anderen, minder oud en we reldwijs dan de bronzen grootmeester, dia het nog in hun idealistische hoofden gekre gen hebben om 't nog eens met de Kunst, tv de groote K dan, in de omgeving te genJongstleden Zondagmorgen zou of n.1. ln het Rembrandt-theater een concert ge geven worden door het Symphonie-Orkest, een nieuwe organisatie van zonder engage ment zijnde musici. De deuren waren reed* voor het publiek geopend' en de poging leek te zullen ölagen, toen.ter elfder ure doof de Gemeente ten behoeve van de alleen-heer schappij der lichtere Muze werd ingegrepen en het doorgaan dezer uitvoering met ver wijzing naar de Zondagswet verboden werdl Een inderdaad zonderling Ingrijpen! Waar om hier ineens op dieze manier opgetreden» terwijl toch het Concertgebouw Zondagmid dag en -avond wèl uitvoeringen ntag geven? Art. 4 van de Zondagswet luidt letterlijk: „Dat geen openbare vermakelijkheden, zoo als schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen op de Zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd wor den: zullende het aan de plaatselijke bestu ren worden vrijgelaten hieromtrent ©en uit zondering toe te staan mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefe ningen". Waar er nu 's middag» en 's avonds ook nog godsdienstoefeningen ge houden worden, kan men pas tegen den nacht van het „volkomen" eindigen spreken. Wal de politie consequent, dan zouden dus ook de matiné's en avonden in bet Concertgebouw moeten verboden worden. Waarom, vraagt men zich af, dit meten met twee maten? Heit ©enigste wat mogelijk is, is dat ook onze stedelijke Hermandad onder de beko ring geraakt is der cabaret- en biosooop- goden en men hen aldus eer wenscht te be wijzenOok de officieele ordebewaarders ontkomen nu eenmaal niet aan den geest des tijds"! Dat er inderdaad dringend behoefte is aan een volledig uitbreidingsplan in-groote-li>- nën, een behoefte waar men onlangs in den Raad ook met nadruk op gewezen heeft, bleek weer eens tenduidelijkste naar aanlei ding van een lezing gehouden voor het Ne derlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw door Ir. W. G. Witteveen. Voor een uitgele den gehoor van stedelijke autoriteiten en e'ichitectan ontvouwd» d» heer Witteveem da xr zijn plannen voor de ontwikkeling van A msterdam-West". Am sterdam groeit niet alleen naar het Zuiden, maar óók naar het Westen, dLL dan kont ven

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5