4/3 X kaanschen vrijbuiter Relaoetij die zich in tal vam oorlogjes met ras- en geloofsgenooten, en ook tegen Europeeschc belagers steeds had weten te handhaven. Thans eeirut de cor respondent van de Daily Mail te Tandzjer, dat Rniaoeli overleden ia. Ets wrotdit verden- kina gekoesterd, dat hij met vergif uit den weg geruimd is. Raisoeli, die vroege» dan Sultan van Ma rokko terroriseerde, maakte het later den Spanjaarden 200 benauwd, dat zij hem met afkoopgeld! moesten rustig houden. Hij zal tusschan de vijftig en de zestig jaar oud zün geweest en heeft de laatste 2Q jaar voortdu rend van zich doen spreken. in 1807 werd hij tot vijf jaar gevangenis- straf veroordeeld. 'Hii wilde bloedige wraak nemen, doch werd daarvan weerhouden door den Pasja van Tandzjer. Toen nu, later, nogmaals werd gepoogd hem te arresteeren, vluchtte hi, naar Arzha, welks Kaidi hem onder zijn be scherming nam. in 1903 ontvoerde hij uit Tandzjer dien Times-oorrespondent Harris. die in het eind werd vrijgelaten in ruil voor 16 bendeleden van Raisoeli, die in gevangenschap waren geraakt. Het volgend jaar roofde Raisoeli den rijken Amerikaan Perdioaris en' diens schoonzoon Vaxley, en dezwbieeren werden pas vr^ gelaten, toen een losgeld' van 11.000 pond sterL was betaald en Raisoeli tot gou verneur van Tandlzjer benoemd was. Dit gou verneurschap was aanvankelijk een suooes; Raisoeli trad met kracht op tegen boosdoe ners, maar zijn. bestuur was zóó willekeurig en zóó tyraniek, dat de Sultan hem op krachtige wenken van Euxopeeacho zijde wel moest amtólaaa. [Raisoeli nam dan maar weer de wijk naar het gebergte en hervatte het rooversbedlrjjf. Toen volgde in 1907 Raisoeli's brutaalste coup:, de ontvoering van Kaid air Barry MoLean, die vrijwel als de opperbevelheb ber van het leger des Sultans te beschouwen was. MacLean werd pas vrijgelaten, toen Rai soeli een losgeld van 20.000 pond. sterL bin nen had en de Kaid voor hem1 een verzoe ning met den Sultan en de verzekering van bescherming door de Envelschen had ver kregen. Een tijdlang bleef Raisoeli rustig; al waagde hij zich ook nooit in Tandzjer, wijl hij vreesde, daar vermoord te zullen worden. In 1912 onderwierp Raisoeli zich aan de Spanjaarden, maar in Juni van dit jaar ver klaarde hij hen niet langer te kunnen steu nen en zich in het particuliere leven te wil len terugtrekken. 'Hij is zeer zeker eeni merkwaardig man geweest. Zijn groote hoffelijkheid, niet in de laatste plaats tegen zijn gevangenen, was spreekwoordelijk! Maar tevens was hij gril lig, verraderlijk en wreed1. Hij! had een in drukwekkend, angstaanjagend) uiterlijk en genoot de reputatie van een uitstekend schub ter en ruiter te wezen en uit te blinken in fcrijgsmanseigenschappen. De Afrika-reizigster Rosita Forbes, wier werk omtrent haar tocht door de Sahara ook in het Nederlandsch is vertaald, heeft R soeüi, die in de laatste jaren geweldig diifc w geworden, gesproken, en hij heeft haar veel uit zijn leven verteld. Van de gevangenis te Mögador vertelde hij: „De litteekens van mijn ketenen' zijn nog aan mijn lichaam zichtbaar. Mijn bewakers waren banger voor mij, dan ik voor hen; dlaarom belaadden zij mij met ketenen, zoo veel als geen ander rnensch zou hebben kun nen torsen. Bet was de bedoeling van de re geering, mij naar het eiland te sturen, van waar nooit een 'gevangene terugkeert. Hij is dan tot zijn dood! levend begraven, pas de wil van Allah verlost hem. Maar de overbren ging van de gevangenen van den wal naar bet eiland geschiedt op Zaterdagen. Den eer sten Zaterdag, nu, was er een zoo hevige storm, dlat er geen boot kon vertrekken; en ook de drie volgende Zaterdagen woei het zóó fel, dat er geen schip de roede kon ver laten. Toen begrepen die autoriteiten, dat zij hier te doen hadden met een heilige bege nadiging voor mij'1. Maandag 24 Dec. om 7 uur n.m. Het lucht schip was op eigen kracht zoo dicht bij den grond gekomen er stond ongeveer 4 M. wind dat een deel der bemanning uit kon klimmen ten einde het luchtschip vast te maken. Dit telegram maakt er geen melding van of dit gelukt is, en of het neergelaten deel der bemanning beneden bleef. Maar dat schijnt toch niet het geval te zijn geweest, want aan het slot van deze draadlooze melding wordt de hoop uitge sproken, dat de Dixmude geland kan zijn een 100 K.M. verder in de woestijn. Zeker heid daaromtrent is dus nog niet verkregen UIT DB PERS. De opdracht aan de rechterzijde. Aardbevingen. Uit Bogata, die hoofdstad van Coltambla werd Zondag gemeld: Om vijf uur 's och tend» is een aardschok waargenomen, die vooral in het oostelijke Cordilliera-gebied veel schade heeft aangericht. De dorpen G-achala en Gacheta zijn gedeeltelijk ver nield'; er zijn verscheiden dooden. Ook in Bogato zelf is eenige schade aan gericht Een minder hevige schok volgde om een uiur 's middags. LUCHTVAART. De Dixmude. Het Fransche luchtschip Dixmude schijnt nog niet terecht te zijn. Een Reuter-telegram meldt, dat er Woensdag nog geen nieuws was omtrent de Dixmude. Men hoopt nog, dat het goed geland is in een eenzaam deel van Zuid-Tunis. Een draadloos N. T. A.-telegram uit Mar- seille meldt, dat het luchtschip Dixmude zich vertoonde boven Rebil, een militaire post 120 K.M. ten W. van Gabes. Dat was Onder het hoofd „Op z'n kop" wijdt de N. Rott. Ot. eene' beschouwing aan de op dracht „van de rechterzijde" tot de vorming van een Kabinet. Het blad zegt daarin o.m. Aan den avond voor Kerstmis komt een zeer zonderling bericht bij ons binnenvallen. De Koningin heeft „door bemiddeling" gelijk in het communiqué uitgedrukt wordt van de voorzitters der Kamerclubs van de Anti-Revolutionaire, de Roomsch-Katho- lieke en de Christelijk-Historische partij, aan de „rechterzijde in de Tweede Kamer" opgedragen, een nieuw kabinet te formeeren. Misschien zien wij het verkeerd in, doch wij zouden zeggen, dat de constitutioneele betrekkingen tusschen Regeering en Kamer door dit nieuwe procédé ondersteboven worden gekeerd. Eene groep uit de Kamer; een politiek begrip, waarvan men niet eens precies weet, hoever het zich uitstrekteene denkbeeldige eenheid zonder organisatie, is tot kabinetsformateur uitgeroepen. Immers, men lette wel: niet Mgr. Nolens, niet Mr. Rutgers, niet Mr. Schokking, niet een van de drie noch de drie samen als een, zal formateur zijn hun „bemiddeling" is slechts ingeroepen, om aan eene door geen band verbonden Kamermeerderheid de kabi netsformatie op den hals to schuiven, en de nieuwe collectiviteit zonder politieke aansprakelijkheid zal de formateur zijn, die verantwoordelijk wordt voor het optreden van het nieuwe kabinet. Een premier zal het nieuwe kabinet, aldus gevormd, niet kunnen hebben. Tot nu toe placht de formateur van een kabinet bij een afzonderlijk besluit te worden benoemd, dat door hem zelf werd gecontrasigneerd. En door het contraseign onder het benoemings besluit van zijn medeministers droeg hij de verantwoordelijkheid voor zijn keus. Wie zal het besluit van benoeming nu moeten contrasigneeren En wat aal de beteekenis van dit contraseign zijn Men tast in duisternis. Het kabinet, zoo de „rechterzijde" in de formatie slaagt, zal voor zijn eigen optreden geen verantwoor delijkheid dragen, noch voor zijn samen stelling aansprakelijk kunnen, zijn. Het program, zoo aan deze zonderlinge combinatie een program meegegeven zal worden, is niet het program der regeering, dat zij naar eigen inzicht heeft samengesteld neen het is de grootste gemeene deeler van een aantal programs van zestig kamer leden zonder regeerings-verantwoordelijk- heid. Van zelfstandigheid of eigen verant woordelijkheid der regeering zal geen spraak kuxrnen zijn. Zoo komt alles op z'n kop te staan. Kritiek tan van „de rechterzijde" niet meer worden verwacht, want door critiek zou de kamer meerderheid haar eigen Jwerk afbreken. laar recht van contróle wordt schijn, want wat zij controleert, zijn niet eigen regee- ringshandelingen, doch de bewegingen van de marionetten, waarvan „de rechterzijde" de touwtjes vast houdt. Kabinets- of portefeuille-kwesties kunnen niet meer wor.den gesteld. „Onaannemelijke" amendementen zijn ér niet meer. Hoe zou dat Niet de regeering zal verder de leiding geven, doch de Kamermeerderheid, naar wier pijpen de ministers zullen hebben te dansen. Welke de positie van de Kroon in dit samenstel worden zal, is ons te eenenmale onbegrijpelijk. Zullen de ministers in het overleg met de Kroon niet telkens eenig respijt moeten vragen: „Ja, Majesteit, het is alles heel mooi, maar ik moet eersteens gaan vragen, of het mag Of zal de nieuwe „formateur" al of niet met „bemiddeling" in geregeld contact met de Kroon blijven, om het aandeel der Kroon in de regeering niet gansch en al fictief te doen zijn Laten we maar hopen, dat de opdracht mislukt. Het „Handelsblad" noemt het bericht „0 n g e 10 0 f 1 ij k". De Koningin zegt het Hbl. zou een opdracht tot kabinetsformatie hebben gege ven niet aan iemand, maar (door bemid deling van de drie rechtsche leiders) aan een combinatie van drie partijen uit het parlement. Met andere woorden: dat deel van de macht der kroon (het eenige nog openlijk waardeerbare) dat bij kabinetsfor maties tijdelijk door een koninklijken man dataris wordt uitgeoefend, zou nu ter uit oefening zijn gegeven aan een stuk van de parlementaire macht. Zulk een abdicatie van de allervoornaamste functie, die de constitutioneele vorst nog kan verrichten in het parlementaire stelsel, ware iets zóó bedenkelijks, dat men dan zou moeten zeggenna het prestige van het parlement is nu ook al dat van de kroon omlaag getrokken door deze crisis; wij hollen naar het fascisme. Maar wij kunnen vooralsnog niet gelnoven, dat een der'raadslieden van de kroon haar op zulk een noodlottigen weg zou hebben gebracht. Over de opdracht inzake de oplossing van de Kabinetscrisis schrijft „de Telegraaf": Na de heeren Kooien en Beelaerts, niet wederom de heer X of IJ (ook niet een damezou geen experiment met een kabinetsformatrice te wagen zijn geweest maar.... een „zijde". De rechterzijde, belast met de vorming van een ministerie. Dit is de curieuze inhoud van het' jongste crisisbericht dat Nederland gisteren kwam verrassen, en het werpt den constitutie- en staatsrecht-expert, den grooten en den kleinen Buys, een dankbare kluif toe bij den feestschotel. Het is ongehoord, het is nog nooit ver toond.... en intusschen lijkt het een aller aardigste trouvaille, met welker oorspronke lijkheid de króón, of die haar tot deze vondst mag hebben geïnspireerd, gelu* te wenschen is. Op gevaar af, bij alle gezegde expert' voor goed in discrediet te geraken, ons van het hartde originaliteit en duf van deze oplossing hebben ons niet alleeD verrast, maar ook bekoord. Intusschen, wat beteekent die oplost in dezen? vraagt het blad. Het is 0. i. vrij kort te zeggen, als tfeö even de uiterlijke gedaante wil verget»"' die ongetwijfeld om haar oorspronkelijk!# het meest de aandacht trekt. Het is een herhaling der vraag, waa^ we destijds 's heeren Koolens opdracW meenden te mogen resumeeren: waar is Rechterzijde Maar die vraag nu onmiddel lijk, op den man neen op de mannen rechtstreeks en zonder het intermediair f00 den een of anderen formateuren die vrta? als een ultimatum. ir- De „Maasbode" (R.-K.) verklaart nog eens, dat geen andere oplossing der crisis mogelÜh mag worden geacht dan de vorming van nieuw rechtsch parlementair kabinet. Want het is duidelijk, zegt het blad, dat ditmaal van een mislukken geen sprake na8 zijn. Deze daad) van Hare Majesteit wekt den Indruk, alsof zij a£n de groepen, die nog roaar aldoor in oneenigheid den tijd verdoen, wil beteekenen, dat er nu een eind aan dient te komen en zij met voorbijzien van persoon lijke gevoeligheden om 's lands belang heb ben te denken. Wij twijfelen er niet aan,oi de wenk zal begrepen worden, wij durW zeggen: is reeds begrepen. „Een blijde Kerst-boodschap" noemt het blad de mededeeling van j.1. Maandag. De „Residentiebode" (R.-K.) denkt er bed anders over dan het Rotterdamsche katholieke orgaan. Het blad zegt, dat deze twee dingen met stelligheid uit deze duistere opdracht te concls- deeren zijn: Allereerst, dat deze derde opdracht van de Koningin ons geen oplossing brengt van dt crisis, die, tot groote schade van het alge meen belang, reeds veel te lang duurt. En ten tweede, dat de regeeringskaros zóó vast geloopen is, dat zelfs de Koningin gea oplossing meer ziet. Dit zijn voor het blad de twee eenige poi tieve feiten in deze „allesbehalve prettige Ken boodschap" aan het Nederlandsche volk. En die voor de rechterzijde, volgens de sidentiebode", in het hijzonder wel beschi mendis. GEMENGD NIEUWS. Roofmoord te Culemborg. Maandagmiddag is te Culemborg ee: ernstige roofmoord ontdekt. Ongeveer een kwartier buiten het dor aan den Achterweg, woonde de 70-jarigi A. van Wiggen met zijn ruim 60-jarig zuster in een eigen huisje, dat op ongeveer 100 meter van de naburige boerenwoningen) verwijderd staat. Gedurende den morgeit waren verschillende personen, waaronderyeid, de postbode en eenige leveranciers aan de deur geweeet, doch zij hadden de woning gesloten gevonden. Toen, tegen den midda^ het huis gesloten bleef, stelden de omwa nenden de politie van het zonderlinge geval in kennis, daar men de zaak geenszinslde vertrouwde. Tegen drie uur is de politie toen het huis binnengedrongen. In de woning vond zij het lijk van den 70-jarigen man, terwijl diens zuster ernstig gewond bleek te zijn. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat vermoedelijk twee personen Zondagavond omstreeks 11 uur, toen de bewoners zich nog niet ter ruste hadden begeven, het huisje zijn binnengedrongen. Zij hebben met een spade den ouden man drie ernstige wonden aan het hoofd toegebracht, aan de gevolgen waarv-an hij overleed. De vrouw werd vermoedelijk met een ander voorwerp, ernstig aan het hoofd verwond. Maandag middag werd zij bewusteloos gevonden en naar het ziekenhuis vervoerd. De indringers hebben zich meester ge maakt van al het aanwezige geld, waarvan het bedrag echter nog niet bekend is. De politie weet tot op heden nog niet hoe de moordenaars de woning zijn binnen gekomen. Geen enkel spoor van braak werd gevonden en zooals gezegd de woning was gewoon gesloten. Het was bekend, dat de oude lieden een spaarpotje hadden. De justitie is onmiddellijk van dezen roofmoord in kennis gesteld. Van de daders is tot nu geen spoor ontdekt. Eenigen tijd geleden is in dezelfde woning een poging tot inbraak gedaan, die even wel mislukte. De heer Van Ledden Hulsebosch, uit* Amsterdam, was tot Dinsdagmiddag met het scheikundig onderzoek bezig. Door een rijkspolitiehond is eene aanwijzing verkregen, die buiten de gemeente leidt/ Een trommel met geldswaardige papieren en sieraden is boven in een bed gevonden; op de theetafel in de huiskamer lag een doosje met f 1820. De zuster is Woensdag overleden, zoodat het thans een dubbele moord is. Drie per sonen zijn reeds in verhoor genomen. Het gestrande as. „Jaroslave". Terschelling, 26 Deo. Het alhier gestran de stoomschip „Jarosüave" is gisternacht over een lengte van ongeveer 26 meter in de goede richting afgebracht. Brand te Oosterend. Te Oosterend op Texel is Zaterdagavond een groote boerenplaats, bewoond door den heer Witte, totaal afgebrand. Drie koeien en twee paarden zijn omgekomen. De oorzaak is onbe kend. (Reeds gedeeltelijk in de vorige oplaag opgenomen). Overboord geslagen. De Maandag van de visscherij te IJmuiden teruggekeerde stoomtrawler IJjM. 186 („Maria Alida") rapporteert, dat tengevolge van den storm op de Noordzee één der opvarenden over boordl geraakt en/ verdronken is. den vermist, waarop men vermoeden kreeg, dat een bediende der bank dit geld zou hebben ver duisterd. Vrijdagmorgen is de verdachte, iemand van 18 jaar, wonende te Princenhage, van zijn bed gelicht. Nader verneemt het blad, dat hij heeft be kend in November j.1. ouk een bankbiljet van 1000 te hebben weggenomen. In het geheel heeft hij derhalve 1300 ten nadeele der Neder landsche Bank gestolen. Het onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat de jongeman het grootste deel van het geld te Antr werpen verbrast heeft, waarheen hij zich ge woonlijk per auto liet brengen. Een grootmoordenaar. Te Glogau heeft d'e politie een berucht In breker, Schneiber genaamd', aangehouden. Schneiber, die sinds geruimem tijd' door de Ber- lijnsche overheid werd gezocht, zou niet minder dan 30 moorden op zijn geweten hebben. Drie gevallen heeft hij reeds bekend. De vrouw en de 12-jarige stiefzoon van Schneiber stonden hij de inbraken en strooptochten op den uit kijk. De stiefzoon had het een en ander uit zijn avontuurlijk leven aan twee kameraden mede gedeeld, die het weer aan hun ouders overver telden. Daarop werd de politie gewaarschuwd. Fraude op drankgebied. Na de laatste verhooging van den accijns op het gedistilleerd, heeft zich in ons land een toestand ontwikkeld, die zeer ten nadeele van 's Rijks schatkist is en den betreffenden ambtenaren vele zorgen baart. Er heeft namelijk een uitgebreide fraude op drank- gebied plaats. Deze is van tweeërlei aard het frauduleus stoken van gedistilleerd en frauduleuze invoer ervan. Geheime brande rijen zijn reeds in verschillende aeelen van ons land ontdekt en de autoriteiten nemen aan, dat zij nog vrij talrijk over het platte land verspreid zijn. Het feit, dat een volledige distilteer-inrichting slechts weinig ruimte vraagt en schier overal te plaatsen is, werkt dit clandestienuebedrijf in de hand. Daarbij zijn de benoodigde grondstoffen suiker of glucose gemakkelijk verkrijgbaar. Toen men suikerzeridingep, van wege den dienst der accijnzen, een tijd lang aan scherpe controle onderwierp, bemerkten de clande stiene branders dit en liet men suiker onder een andere benaming verzenden. Bovendien ontvangen zij, ten einde nasporing zooveel mogelijk te bemoeilijken, de grondstoffen jijna nimmer in de plaats van het „bedrijf". Op uren afstand, soms. worden deze van spoor of boot gehaald, waarbij de „Fordjes" [tegenwoordig bijzondere diensten bewijzen. De voorzorgsmaatregelen tegen ontdekking, gaan daarbij zoover, dat de nummers van deze auto's dan verwisseld worden. Bij een yan deze gelegenheden, hebben de belasting- mbtenaren eens een Ford in beslag genomen, waarbij men nog drie verschillende nummers den wagen in voorraad vond 1 Van grooter omvang dan het clandestiene istilleerbedrijf, en dus van nog grooter adeel voor de schatkist, acht men in be oegde kringen* den frauduleuzen invoer, oede spiritus van 94 pet. sterkte, waaruit le jenever en andere dranken worden be- wordt door onze fabrieken veel naar uitschland verzonden en is dan natuurlijk iet aan accijns onderhevig. Men heeft de ertuiging, dat veel van dezen spiritus, ast Duitsch fabrikaat, frauduleus in ons ,nd terugkeert. Het spreekt vanzelf, dat Nederlandsche fabrikant daar geheel totdat tenslotte twee booten uit Huil er in slaagden het schip op te pikken. Te Altona heeft een trawler het stoomschip „Hammerberg" binnengesleept, dat op de Noordzee in een zwaren orkaan door gebrek aan kolen hulpeloos ronddreef. Het schip was met hout van Noorwegen naar Nederland on derweg. De bemanning was totaal uitgeput. UIT DEN OMTREK. iten staat. Ons uitgestrekt Oostelijk enfcgebied maakt afdoende verweer tegen n dranksmokkel vrijwel onmogelijk. Toch n en worden vele partijen aangehouden en in beslag genomen. Een belangrijk deel tan den frauduleuzen invoer heeft thans evenwel via de Groningsche endeFriesche Wadden plaats. Door het geheele kust gebied komt de waar in het Noorden des lands binnen en dat maakt de jacht er op niet gemakkelijk. JZoo heeft dan Nederland ook zijn drank fraude en -smokkel, .gelijk de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Wat ginds het vfbod doet, wordt hier door den hoogen Ïjns in de hand gewerkt. Deze accijns raagt f 6.60 per liter alcohol, dit is eveer f 6 per liter spiritus van 94 pet. slikte, d. i. het distillatie-product, dat tot verschillende alcoholhoudende dranken ver- wfckt wordt. Men ziet, wat hier met ont- diking.van den accijns te „verdienen" valt. [frauduleuze of gesmokkelde waar wordt leden den prijs van den accijns aange- in, waarbij de kooper dus mede iflteert". n bevoegde zijde wordt het jaarlijksch nafeel voor 's Rijks schatkist, tengevolge daïdrankfraude, op ten minste twee millioen gulden geschat. (Hbl.) Met den trein meegesleept Zaterdagavond zou een 43-jarig koopman uit Schiedam op het perron te Leiden in de%eeds in beweging zijnden trein stappen, die te 10.24 van daar naar Rotterdam ver trekt. Terwijl hij het portier met de eene hant zou openen, stootte de koffer, welken hij in de andere hand droeg, tegen den wand van den waggon, waardoor de man viel en tusschen de treeplank en het perron door den ttein werd meegesleurd over een afstand van pi.m. 25 M. Met ingedrukte borstkas werdje ongelukkige opgenomen. Hij is naar bot Academisch Ziekenhuis vervoerd. Zijn toesta ernstig. Moord. Gedurende de Kerstdagen zijn in Engeland en leilaiKl eenige gruwelijke moorden ge pleegd, Draadloos wordt gemeld dat te CoopenniHs een krankzinnige man, na er niet in geslaagd te zijn om zijn vrouw te bewegen tot hem terug te keeren, zes per sonen, zijn vrouw, haar beide zusters, den graafsfihapsbestuurder, diens echtgenoote en zoon heeft doodgeschoten. Daarna joeg ny zich zelf een kogel door den kop. Naar van een anqer draadloos be- fti Commander Leslio Robertson met afgesneden keel in de buurt der marine kazernes t« Chatham gevonden. Anna-Paulowna. Den len Januari hoopt de heer A. de Boe® zijn 40-jarigen loopbaan als onderwijzer te herdenken. De heer De Boer was eerst ver scheidene jaren werkzaam aan de openbare school te Breezand en werd later op zijn ver zoek overgeplaatst aan de school te Kleine Sluis. Voor een volle zaal bracht het hier reed® herhaaldelijk opgetreden „Hollanidöch Too- neel", onder directie van Jo de Vries, op den le Kerstdag in het lokaal van den heer O. Slikker „Offer!" ten tooineele, dat onder ademlooze stilte werd aangehoord. „Offers!" is een stuk met een sterk anti- militairistischen tendenz en het is nu een maal het noodlot van schier alle tendemz- stukken, dat zij zelfs den' bestem acteur vaak diwingen tot half werk. Aan meester Guinot (Jo. de Vriea) werd door den auteur van „Offer" opgedragen, diens antó-militairlstisdhe ideeën té lanoee- ren em wij hoorden dan ook herhaaldelijk in hem1 den redevoerendlen meeting-propa- gadist Ook in andere rollen sprak soms wel eens de propagandist in plaats van den rnensch, doch gelukkig toch maar heel zel den. En zoo is, dan ook „Offers" een stuk bunnen blijven dat, dank zij z'n vele goede kwaliteiten en sterke speelmomenten, waarvan een uitmuntend gebruik werd ge maakt, wel in staat is om diepen indruk te maken. Goed' was het spel van dén jongen luite nant (B. Blitz) heel goed ook dat van de vrouw die krankzinnig wordt als zij in het hospitaal d'em dood! van haar man verneemt, (Julie de Rijp). Levendig en natuurlijk en vaak vol gevoel, speelde mevr. Lena Faber de rol van Marie, de dochter van den pach ter Lelou. We kunnen evenwel zoo niet voortgaan en alle rollen de revue laten passeeren, doch zouden het ons zetlf niet kunnen vergeven, wanneer wij mevr. Clara Rens (Clarans stond op het programma) als mevrouw d*Urbex vergaten. Van vergeten ban trou wens geen sprabe zijn, want zij droeg onge twijfeld het leeuwendeel bij tot het succes van dezen, voor „Het Hollandsche Tooneel" zoo succesvollen avond. Haar spel was be schaafd, natuurlijb en vol gevoel; bovendien zonder ook maar het minste effectbejag en juist daardoor zoo vol effect Oudeschlld. Zondag gaf de gemengde Zangvereéniging „Eigen Oefening" eene uitvoering in de „Zeven Provinciën". De zaal was flink bezet. De heer Beumkes, voorzitter van „E. O.", opende met èen kort woord, en toen het scherm opging, zag men een aardig versierd tooneel. De voorzitter sprak den directeur, den heer Kikkert, nu toe. Tet is voor ons een bijzondere avond, zeide hij. Het is de laatste keer, dat de heer Kikkert in ons midden is. Twaalf jaar lang heeft hij met jver zijn directeurschap waargenomen en zich moeite, noch opofferingen getroost om de ver- eeniging tot bloei te brengen. Nu heeft hij ge meend te moeten bedanken. Met leed zien we hem vertrekken. Wij hebben gemeend, hem een stoffelijk bewijs van onze waardeering te moeten geven en daarom bieden wij hem deze divan aan. De heer Kikkert bedankte voor de hartelijke toespraak en het mooie cadeau. Noode ging hij heen van „E. O." Hij dankte bestuur en leden voor de aangename samenwerking. Gelukkig, zeide de heer Kikkert, wordt de ver- eeniging niet opgeheven, maar vindt ze in den leer R. Smit een nieuwen directeur, die haar een warm hart toedraagt en zeker zal medewer ken tot haar bloei. Nu volgde een tiental zangnummers voor ge mengd koor, benevens een solo van den heer J. Pool en een tweetal kwartetten. Na de pauze werd een zangspel In één bedrijf gegeven: „Een vrouw op schildwacht". De rollen werden uit stekend vertolkt en het geheel viel zeer In den smaak van het publiek. Een gezellig bal besloot dezen goedgeslaagden avond. Woensdagavond werd door d'e kinderen van de Vrijz. Zondagschool het Kerstfeest gevierd'. In de Ned. Herv. Kerk prijkte een fraai ver- ichte Kerstboom. Door de kinderen werd een alleraardigste cantate gezongen, terwijl ook nog enkele meispjes een paar Liedjes deden hooren. Mej. O. Dalmeyer las een keurige vertelling voor: „Peter's Kerstfeest", waarnaar met be- angstelling werd geluisterd Aan het eind' kreeg ieder kind; een cadeautje. Ook ontvingen ze nog een netje met sinaasappel en vergulde noten, benevens een Kerstmannetje van den boom. Met stralende gezichtjes verlieten de kinderen het kerkgebouw. Dit Kerstfeest kan voorzeker goed geslaagd heeten. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer E. Tuinstra, thans brigadier-majoor te Amsterdam, kreeg van den Koning van Zweden de versier selen van de Wasa-orde in zilver. (Ongecorrigeerd.) Binnengesleept Twee sleepbooten uit Huil hebben Zondag het stoomschip „Daska de Tees" binnenge sleept «at zij hulpeloos wegens gebrek aan Diefstal dr,>nmK,hadden °Pg0Pikt- De „Daska" had B» de Nederlandsche Bank (kantoor Breda) werd eenigen tijd geleden duizend gulden ver- kapitein op Jg K gebleven Toen de k^eï dSt,JÏÏWdJSl v^N-B" di6f8tal wasj had ^e^apiteln nood- Déter «vapwei werd wederom 800 gul- waren r.p -ujJSww?- LAATSTE BERICHTEN. Chicago. Woensdagavond hoeft oen groots brand gewoed in hot Staatshospitaal Un- ning. 40 krankzinnigen, waaronder verschei dene vrouwen, kwamen in de vlammen om. Uit de tuberculose afdeeling moesten 500 patiënten naar het 'hoofdgebouw 2 K.M. ver der vervoerd worden. Onder de 8500 andere zieken ontstond en paniek die met moeite kon gesmoord worden. Het vervoer der zie ken had plaats in den regen, waardoor zij ernstig van de kou hadden te lijden. De oor-, zaak van den brand is onbekend. Bern. In verschillende streken van_ land heerschen hevige sneeuwstormen- Drie personen kwamen om het leven. WEERBERICHT. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide- lfke wind, meest zwaar bewolkt, aanvanke lijk weinig of geen neerslag, liche tot matigOi in het Noorden strenge vorst, Dat beteekent: Viermaal een ongewijzigde advertentie ter -plaatsing opgegeven In de tJIélderache Courant" tegen driemaal bere kening. Wi] ervaren dikwijls, vooral bt] hen, die een z.g. kleine advertentie plaatsen, dat, wanneer een eerste plaatsing niet voldoende succes op levert, vergeten wordt, om tijdig order tot her plaatsing te geven. Om onze cliënten voor schade en last tenge volge van een dergelijk verzuim te behoeden, adviseeren wl) in den regel om direct opdracht te geven tot 4/3 X plaatsing. Zoodra men dan geslaagd is, deelt men ons zulks mede en wordt dan de overbodig geworden advertentie uitge licht. Onze cliënten zijn dan slechts schuldig het aantal malen, dat zij geadverteerd hebben. Probeert U dat ook eens! Deze bepaling geldt alleen voor advertentlën, wélke niet volgens het goedkoope tarief voor hcndms-advertenVën worden geplaatst, 1

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6