BELANGRIJKE UITBREIDING LEGERBERICHTEN. STOOMVAARTBERICHTEN. Burgerlijke Stand der gemeente Helder HAVEN VAN NIEUWEDIEP. VISSCHERIJBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. Schagormnrkt van Donderdag 27 Doe. 1923. INGEZONDEN. Voor het Nationaal Fonds voor 4e Helden der Zee. (Doms Rijkersfonds.) Zaterdagavond gaven de leerlingen1 der Kweekschool voor Machinisten en Zeevaart school te Amsterdam in het gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam een soirée ten bate van de oude redders van schip- sreukelingen. De groote zaal van bet ge bouw was tot in het amphitheater gevuld met een enthousiaste menige. Alle droegen een xmqueje op de borst: bet eerste offer door ben aan het „Helden der Zee-fonds" ge bracht. Wij zagen onder de aanwezigen veel bekende gezichten, ook van Helderschen. Te 8 uur 15 opende de voorzitter, de heer Zwarts, de sodrée met een har telijk welkom aan alle aanwezigen en-deelde mede, dat de besturen der corpsen door het 'lezen van „Koning Doms en zijn 'blauwe Zeeridders" begaan met den nood onzer helden, besloten bmnen den kortst mogelijken tijd voor ben iets te doen. Hierna kreeg de directeur van de Kweekschool- voor machinisten, de heer W. J. Heijdeman, eerevoorzitter van bet comité, het woord en steldé 't bestuur voor de boetepot, waaromtrent de leerlingen een heel verkeerde voorstelling hebben ge had, dioor n.1 te# denken dat de boeten ver dwijnen in den zak van den portier, te stor ten in de kas van het fonds; welk voorstel met een daverend applaus, alsof zij' allen over deize pot hadden te beschikken, werd begroet. De inhoud bedroeg ruim 45.—. Hierna werd een schitterend programma afgewerkt. Het publiek genoot en de corp sen hadden alle eer van hun werk, niet in 't minst de Foolish band; getuige de vele 'achsalvo's en 't daverend applaus, welke den geheelen avond de zaal vulden1. Na de pauze stond als laatste nummer op 't programma: De voorzatter deelde mede, dat de heer Grunwald een rede zou houden over de redders van schipbreukelingen en dat tijdens 't laatste nummer van Foolish band een collecte zou worden gehouden ten bate van bet fonds en eenige dames en heeren daartoe een rondgang bij 't-publiek zouden maken. De beer Grunwald kwam onder geweldig applaus op 't tooneel en ving zijn rede aan met den besten wensch voor het spoedige en volledige herstel van den voorzitter van het fonds, den heer Henri ter Hall, te uiten. Daarna sprnk hy' over de stormvogels (meeuwen) op de Amstèl en 't IJ, welke thans, nu voor hen gebrek heerscht aan 't noodige voedsel, door Amsterdam's inge zetenen rijkelijk van voedsel worden voor zien. Hjj trok een vergelijking tusschen deze en onze nationale stormvogels (onze zeehelden) voor-wie 't gebrek aan 't noo dige nijpend, zeer .nijpend is, doch welke worden vergeten' gevoed te worden. De oorzaak ligt misschien ln 't gelnijsch, hetwelk de stormvogels in Amsterdam doen hooren 'om voedsel; doch de stormvogels der kustplaatsen, de mannen van plichtsbe trachting, moed en volharding, houden zich koest en wachten, wachten tot er niet meer te wachten valt en zij moede hoofd neerleggen om uit te rusten van hun zware en gevaar volle levenstaak. De rede geheel weer te ge ven zou al te voel plafltc.ruirnto^Ve^gcn^ go- meld dient echter dat het publiek, nn deze redie, in groot enthousiasme en geestdrift geraakte en een daverend applaus in de zaal weerklonk. Al spoedig regende het dubbeltjes, kwartjes, guldens en vóór het bal was aan gevangen, was de opbrengst der collecte 9ö.:!7'72. hetwelk tijdens 't bal door een oud-plaatsgenoot op rond honderd, gulden werd gebracht. De totale opbrengst van dezen avond was, na aftrek van 1 alle onkosten èn belasting: verkoop plaatsbewijzen f 84.77 de 'boetepot 4ö'2872 verkoop bou(pietjes en programme 6Ö.J4 collecte „100. In totaal dus terwijl bij de afdracht aan den 296.39V2 penning meester vanhet fonds de driehonderd .gulden werd volgemaakt door 't oomité. Voorwaar een reusachtig succes van het eöinité uit de corpsen, bestaande uit de hee ren R Zwarts, voorzitter; O. Lammers, se cretaris; W. F. Rockmann *n B. Soep, pen ningmeester, welke wij dan cok hartelijk dank zeggen voor alle moeite en opoffering, welke zij zich hebben getroost om dezen avond te doen slagen en aan het doel te be antwoorden. Dat deze moeite niet gering is geweest, kunnen we 't best begrijpen indien we weten dat, niettegenstaande een examen op han den was, in drie wekén tijds een proloog, een blijspel in 1 bedrijf de „Hercules", een fantasie „Lef" on do zoo schoone „Legend van West er schouwe", alsook eenige mooie zangnummers werden ingestudeerd, welke zonder uitzondering zeer verdienstelijk wer den uitgevoerd'. Alles was in één woord eenig. Ook imej. de Langen' Wendels en alle overige dames en heeren, welke geheel be langloos bun medewerking hiertoe hebben verleend en den heer J. C. Roosendaal, col porteur te Amsterdam, betuigen wij onzen innigen dank; Ten slotte zij nog vermeld dat de gehee- le opzet iö uitgegaan van den heer H. van den1 Woestijne, oud-leefling der Kweek school voor machinisen en oud-Heldersche. W. F. HRHIH Hl Penningm. „Helden der Zee-fonds." wiize het algemeen, belang te zullen dienen. De verlenging van den arbeidsdag Breewaterstr&at 19. tegengestemd, bij monde van hun *ethc_ .i is de verlenging op zichzelf verdedigd, /ens Washington on de sovjets delen opgeld'. Het was dan ook voor hen een prachtige gelegen heid, zich te kunnen beroepen op de fout, die schijnt voorgekomen te zijn. in net Georgani seerd Overleg. Maar daarmede was hun ver dediging in lijnrechten strijd. Enfin, 't is een dagelijksch feit, men heeft enkel maar te wij zen op de sociaal-democraten Drees en .T. ter Laan, die beiden één dag na onze Raadszitting mot hand en tand de 45-urige werkweek ver dedigden, eerstgenoemde in den Raad van Den Haag, laatstgenoemde in de Staten van Zuid- Holïanid. Dat zit 'm' tegenwoordig in de economie, waarde lezer, en men Wil ook al beweren, in de atmosfeer, waarin men verkeert. Om nu nog even op de zaak zelve terug te komen, betwijfel ik' eenig voordeel te zien in den verlengden arbeidsdag. Stel u voor, dat do gemeentelijke straatmakers aan een nieuwe Straat 15' weken zullen arbeiden ten nu bij de verlenging 14 weken, dan is dat op het eerste gezicht een bezuiniging, maar inderdaad niet. Want ivat is het geval? Doordat die straat één wek vroeger gereed' is, beginnen zij' dus ook één week eerder aan een ander werk en zoo vervolgens tot het jaar om is, om daarna weer met frisschen moed opnieuw te beginnen. Het kant zelfs voorkomen, dat men op een moment geeni straatwerk meer heeft en men zet1 dus de mensehen aan werk, wat dienstig zal zijn om de week, maand of jaar vol te maken. Men mopf de menschen aan het1 werk houden. Wanneer zoo'n straat uitgevoerd 'zou worden door een particulieren werkgever en hij maakt deze één week eerder klaar, door verlenging van arbeidstijd, dan volgt daar wel financieel voordeel uit, daar deze, hetzij dan de menschen ontslaat of één week eerder kan beginnen aan werk no. 2. En of nu zoo'n werkgever of -geefster is socialist, communist of welken ist nok, zij allen passen het toe, gedreven door het stelsel. De laatsten hebben dus wel Indi rect financieel voordeel bij een langeren ar beidsdag. Het moge een puzzle lijken, doch een ieder, die met de praktijk op de hoogte is, zal- zulks moeten toegevefr. Vandaar' dat ondergeteekende er absoluut geen financieel voordeel in ziet, dat de gem.- werklieden 1/» uur per dag langer zullen wer ken en dat naar zijn meening het Ooilege schipbreuk lijdt, wanneer zij denkt op dergelijke Geachte Redactie. Gaarne .wilde ik de tweede zending voor de weduwen, die, volgens den Minister, te vroeg geboren zijn, ha uw blad verantwoor den, met dank voor de opname. Ondergeteekende mocht alsnog ontvan gen: van eon dochter van een lid een glazen bloemvaas; mej. ter B. een mooi theekleed; van weer een andere dochter een Oud-Hol- landsch kruikje; van een weduwe twee ouderwetsohe borden, ook nog twee mooie wandborden en een koperen blad met zes Oud-Indische tumblers; van de jonge juf frouw v. d. II. een heel jmool gehaakt spon» zonnet en een gehaakte tasch; wed. K. eon dambord niet schaven en een mooie wand- spreuk in Hjst; mevr. G, een prachtig- ge haakt divankussen en een gehaakte tasch. Voorwaar* zeer mooi, aangezien1 mevr. G. niet tot den militairen stand behoort en er toch voor \oeIt omdat het oude menschen betreft. Van 2 weduwen, die nog iets van haar onnoozele 18 uitkeerlng aan geld ga- von, om prijsjes te koopen, waarvoor is ge kocht con nikkelen theedoos, een jampot met nikkel en een bonbon-mandje. Mijn hartelijken dank aan allen, die voor dit doel iets voelden! Moohten er nog vrou wen zijn, die voor den laatsten dag van 1928 iets hebben vergeten en het jaar zoo niet willen afsluiten, dan Ben ik gaarne bereid het alsnog in ontvangst te nemen en .de volgende week to verzenden. Intusschen is de koninklijke goedkeuring voor de verlo ting bij bet hoofdbestuur ingekomen en kan met don verkoop van loten een afmvang ge maakt worden, waarvoor ik gaarne de wo- duwen, die haar uitkeerlng trekken, wilde verzoeken ieder 10 loten te verkoopen. Gij kunt u bij ondergeteekende daarvoor opge ven. U mijnheer de redacteur nogmaals mijn dank voor de plaatsing, toeken ik achtend, M. VAN VLIET—WICKEL, Donatrioe „Wednwenzorg". Helder, 28 Dec. 1923. Hoogstr. 121. is dan ook geen- andere maatregel, dan de meest reac- tionnaire en zal nimmer het beoogde doel be reiken, n.1. bezuiniging. Daarvoor is noodig recht op het doel af, zonder aanzien des per» soons en daarvoor durft men de consequentie niet aan. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Helder, 25 Dec. 1923. UIT DEN OMTREK. Tr2ar1lgeis vt6r de verlenging s stemden. rreung i8 de wijze, waarop de sociaal-demo craten het verdedigden, want, al hebben deze Wierlngen. Op den 2cn Kerstavond gaf de muzlekver- ccniging „Harmonie" in de ooncertzaal van den hoer de Haan to Hippolytushoef een openbare uitvoering. Do zaai vaa -flink bezet. Het programma bestond uit enkele muziek nummers en een blijspel in 8 bedrijven ge titeld „Gebr. Kalkoen'*. Muziek en tooneel werden keurig weergegeven, met allo aan dacht gevolgd en violen zeer ln den smaak. Met een gezellig bal na werd do avond be sloten. Men deelt ons mede dat de heer W. P. Hegeman te de Gest wegens voortdurende ongesteldheid aan den commissaris der Ko ningin eervol óntslag als buitengewoon gemeenteveldwachter heeft gevraagd. Van den sneeuwval wordt hier door de boeren' druk gebruik gemaakt. De arrcsle- den en bel tuigen zijn opgezocht, paarden van scherpe Ijzers voorzien en een tocht over het eiland ondernomen, 't. Is dan ook een mooi gezicht de arretochten gade te slaan. Uit 2(5 sollicitanten voor kaasmaker aan de stoomzuivelfabriek „De Eendracht" te Oost-crland alhier is benoemd de heer D. Modder te Stompetoren. Aan den dienstplichtige P. R. Smid te Oosterland is voor den tijd van 2 jaar ont heffing van dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Naar wij vernemen zal de naaivereeniging „Dorcas" op Vrijdag 28 Dec., des avonds 7 uur, de door haar vervaardigde kleeding- stukken in de 'benedenzaal der Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef voor belangstellen den ter bezichtiging stellen. Waarna de klee- dingstukken aan behoeftigen worden ge schonken. De Kerstfeestvieringen met de kinderen van de verschillende Zondagscholen alhier zijn luisterrijk geweest. In de Ned. Herv. kerken te Hippolytushoef, Oosterland, Wes- t-erland, de Kapel te den Oever en in „Reo- both" te Hippolytushoef waren kerstboomen opgericht en keurig versierd, welke des avonds, toen alle lichtjes werden ontstoken en zij- in volle glorie prijkten, een prachtig grzicht opleverden, en door de kleinen met groote oogen bewonderd werden. Ds. van der Veen en de evangelist Eppjnga 'gaven keurige kerstvertellingen, terwijl door de kinderen de kerstliederen werden gezongen Na afloop werden aan alle kinderen cadeau tjes en versnaperingen uitgereikt. Zoodat allen voldaan en anet vergenoegde gezichten huiswaarts togen. Aan gebrek aan belang stelling van volwassenen ontbrak het ook geenszins. Oosterend. Met de kinderen van de Zondagsscholen is alhier prettig Kerstfeest gevierd. Jn de Doopsgezinde en de Hervormde kerk waren schitterende keTstboomen, opgericht en od de gArullcelfjl» wijre wertcu ïSSton gehouden en vertellingen gegeven tcrvdU de kinderen volop onthaald werden.' De uit gereikte pakjes waren zeer welkom en brachten veel vreugde ln de verscbilknde huisgezinnen'. Ook in de Gereformeerde Km-k werd Dinsdag Kerstfeest gevierd. De garnnlenvisschers ontvingen Maand'an hooge, prijzen voor hun vangsten zelfs tot 68 cents per K.G. De vissSfzijn algemeen niet tevreden over de uitkomsten dat veel onstuimig weer heeft gegeven. Texel, 27 Dot mb r, Dij de Doopsgezinde Gemeente zijn tot diakenen gekozen de heeiten J. J. Roeper (voor Den Burg), L. J. Roeper (vvxir Waal) en IC. Eelmnn ï)z. (voor Oostenend). De af- tredende diakenen, de heeren S. Dijkeen, Joh. Keyser en Joh. Koning, waren niet da delijk herkiesbaar. Burgerbrog. Uitslag der verkooping te Burgerbrug op 28 Dec., ten, overstaan van notaris mr. A. P. de Lange te Alkmaar. Boerenplaats aan den Burgerweg en Ruige- weg in de Zijpe, groot 24.42.32 H.A., behoo- rende tot de nalatenschap van den heer W. Gutker Sr. Koopers: Perc. 1en 2: Huismanswoning met bosch en moestuin, groot 0.43.36 H.A. ICoopex M. Besteman, Burgerbrug, voor ƒ5535. Perc. 3, groot 3.31.19 H.A. Kóoper A. van Diepen, Alkmaar, voor 7837. Perc. 4 en 5, groot 8.( 3.43 H.A. Koopt1.? H. Sevenhuizen, Warmerihuizoii, voor 9835. Perc. 6, groot 2.66.00 H.A. Kooper D. Ur- sem c.s., Heer Hugowaard, voor 6279. Perc. 7, groot 2.05.50 H.A. Kooper O. Schoorl, Burgerbrug, voor 5757. Perc. 8, groot 2.08.80 H.A. Kooper H. Breg- man, Burgerbrug, voor 5874. Perc. 9, 10, 11 en 12, groot 6.76.20 H.A Kooper D. Ursem c.s., Heer Hugowaard, voor 17965. Perc. 13 en 14, groot 8.18.60 H.A. Kooper H. 't Hart, Burgerbrug, voor 5480. Perc. 15: Arbeiderswoning. Kooper Kaasfa- briek „De Dageraad", voor 1690. Totaal 66.252. Tweemaal door dezelfde dieven van dezelfde voorwerpen beroofd. Dezer dagen deed zich in Italië het zon derlinge geval voor, dat een mpn tot twee maal toe door dezelfde twee dieven van de zelfde voorwerpen werd beroofd. Een Engelschman, die eenigen tijd te Ra- pallo vertoefde huurde een kleine boot om daarmede een uitstapje te maken naar Zoogli, dat op drié of vier mijlen afstanda van Rapallo gelegen is. Toen hjj aan land stapte, werd hij plotseling door twee boots mannen overvallen en door dezen beroofd van zijn horloge, zijn ketting en ring. Kort daarop lieten de beide mannen hem weten, dat hij, "tegen betaling van een bepaald be drag, zijn eigendommen terug kon krijgen. Ten einde geen noodelooze moeite te heb ben voldeed hij hieraan en kocht zijn siera den terug. Eenige dagen later maakte hij een wan deling in de omstreken van Rapallo. Plotse ling werd hij ten tweede male door dezelfde roovers overvallen. Ook ditmaal namen de zen hean dezelfde voorwerpen af, benevens een klein bedrag aan geld. En wéér werd hean medegedeeld, dat hy de voorwerpen tegen betaling van een zeker bedrag kon terugkrijgen. Ditmaal was hy echter voor zichtiger en terwyi hy ln schijn deed of hy op het voorstel in ging, waarschuwde hy ln het geheim de politie. Hy begaf zich daarop naar het geheime rendoz-vous en juist op het moment, dat do beide bandieten het overeengekomen bedrag meenden te ontvan gen, werden zij door de politie gearresteerd, waarna zyn achter slot en grendel werden gezet. Afpersing. Te Rheine wordt sinds eenige dagen do zoon van don heer Falk vermist. Deze ont ving een dreigbrief, waarin 25,000 goudmark geëischt word voor de vrijlating van den zoon. De heer F. stelde de politie 'er mee ln kennis. Deze vond in een der straten een tasch met een menschenvoet en de heer Falk ontving daarna een tweedon brief, waarin onder verwyzing naar deze vondst, thans het dubbele bedrag geëischt werd. De politie heeft ondertusschen een 20-Jarigen jongeman, zekeren Krflsser, aangehouden als verdacht. De zoon van den heer F. is nog niet gevonden. VAN HET Wy kunnen onzen lezers tot ons genoegen mededeelen, dat ons Geïllustreerd Zondags blad met ingang van deze week belangrijk wordt uitgebreid. Het aantal pagina's zal van 12 op 16 worden gebracht, terwyi de prijs wordt verlaagd tot 50 cent per kwartaal (voor buiten de stad en het buitenland ver hoogd met portokosten). Zij, die reeds abonné op het Zondagsblad zyn, zullen dit goede nieuws ongetwijfeld mét instemming vernemen. Wy vertrouwen evenwel, dat degenen, die nog niet tot de geregelde lezers van het Zondagsblad be- hooren, hierin aanleiding zullen Vinden een abonnement op deze goed verzorgde en allergoedkoopste uitgave te bestellen. Des- verkiezend vrage men vooraf gratis proef nummer aan. DE UITGEVERS. BESTELBILJET. Ondergeteekende verzoekt een abonnement op het Geïllustreerd Zondagsblad tegen 50 eent per kwartaal. N aam- Adres: Aan de Administratie van de HELDERSCHE COURANT, Koningstraat. Pfco. Etai-major vaa Hf. Ma. ^weBfodrofc'', welk eohlp den. Ben Jan. a.s. een oefenlngereie gaat maken. Kap. ter xoe J. H. Q. Kiwaor, commandant; kap.-Juit. ter ooo K. A. Toldere, eerste ofrioior; hiit. ter zee lo kl. P. Koenraad, id. P. A. Wil' letmeen, luit. ter zee 2e kl. J5. H. ten Rroecke, ld H. van Schreven, id. H. Witte, id. (M.R.) G. Mulder, off. van gez. 2o kl. P. C. M. v. d. Velde, off. van adin. Ie kl. A. van Houte, id. 3e kl. J. J. van Houten, id. T. Schaper, off. v. d. Marine- atoomv.dienet le kl. F. A. Bouman, id. 2e kl. 11. Gorter, id, U. Hampenius, id. G. den Hertog, id. W. H. Ttam, id. W. van Leeuwen Ilmzn., id. 11 de Roode, id. G. A. J. Veen. 1 Febr. off. van gez. le kl. L. Hendriks van Wachtschip Vlisstogen gesteld tor beschikking. 10 Febr.: ld. H. H. van der Meer van id. ge steld ter beschikking. 1 Febr.id. Dr. F. J. H. DeLnse van Wachtschip Willemsoord geplaatst to Vliesingen en belast met den geneeskundigen buitendienst aldaar als mede met den gen. dienst der Landmacht. 1 Febr.id. Dr. F. J. H. van Deimso v. Wachtschip Utrecht bij Kon. Instituut. 21 Jan.: off. van gez. 2e kl. J. C. van Heusden van Marine-hospitaal naar Wachtschip Vliseingon. OOST-INDIE. Ontslagen: op verzoek, met ingang van 31 Deo. 1923, eervol uit 's lands dienst de gezaghebber bij die gouvernementsmarine W. Steffenis, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem aan den lande bewezen. Benoemd: tot ingenieur voor het vak van den scheepsbouw bij het marine etablissement te Soe- rabaja, J. Carpentier Alting, daartoe ter beschik king gesteld van den G.-G. van.N.'I. Inlijving lichting 1924. Van de lichting 1924 worden in het, tijdvak 1—6 Januari ingelijfd: de eerste ploeg van die inf. en van de wielrij ders, waaribij die nl etvoo rgeoef enden bestemd voor de ondoi officieraopleiding het personeel bestemd voor de oefonimgsdeta- dhementen voor de scholen voor verlofsofficieren en de K. M. A.; en de eerste ploeg der le, 2e, 3e en 4e artillerie- brigade (beredenen). Stoomvaartmaatschappij Nederland. Boeroe, thuisr., vertr. 28 Dcc. v. Malta. Rondo, arr. 28 Dec. v. Hamburg te Bramen. Batjan, thuisr., vertr. 26 Dec. v. Sabang. Borneo, arr. 24 Dec. v. A'dam te Batavia. 'Jlan Pieterez. Ooen, thuisr., vertr. 24 Dec. v. Sin gapore. Koningin der Nederlanden, thuisr., vertr. 27 Dec. v. Port Said. Mapia, arr. 28 Dec. v. R'dam te A'dam. Moe na', v. A'dam n. Portland (O.) vertr. 26 Dec. v. Colon. Radja, thuisr.. pass. 27 Dec. Periin. Prins der Nederlanden, uitr., arr. 24 Deo. te 6a- Ibang.. Kon. Hollandsche Lloyd. Aimstellandi, uitr., pass. 28 Deo. Oueseant. Eamland, uitr., vertr. 26 Dee. v. Lissabon. Gelrla, thuisr., vertr. 27 Dec. v. Rlo Janeiro. Oranla, uitr., vertr. 26 Dec. v. Santos. Zeeland la, uitr., vertr, 26 Dec. v. I.aa Pakmos. Drechterland, arr. 28 Dec. v. R'dam te Hamburg. Rijnland, arr. 26 Dec. v. A'dam te Buenos Ayres. Delfland, vertr. 27 Dec. v. A'dam n. Hamburg. Salland, thuisr., vertr. 22 Dec. v. Bahia (Verb.) Zaanland, uitr., arr. 22 Dec. te Montevideo. Kon. Paketvaartmaatschappij. Ombilln, arr. 24 Dec. v. Hongkong to Batavia. Kon. West-Indisoho Maildienst i Ataensfoort, vertr. 26 Deo. v. Arioa n. Iquoque. Almelo, vertr. 24 Dec. v. Oorral n. Talcahuano. Jason, arr. 27 Dec. v. A'dam te Hamburg. Bensnekom, arr. 25 Dec. v. Chili te Havre. Brielle, arr. 21 Doe. v. Valparaiso te Meslllonos. Oommowyne, arr. 24 Dec. v. West-Indiö te New- York. Cr ij ossen, vertr. 25 Dec. v. Barbados n. Plymiouth. Jlan v. Nassau, vertr. 25 Dec. v. Curacao n. San Pedro de Macoris. Van. Rensselaer, arr. 27 Dec. v. Baltimoro to R'dam. Holland—Amerika Lijn. Spaaindam, v. R'dam n. N. Orleans, arr. 27 Dec. te Tampico. Boschdijk, voitr. 28 Dec. v. R'dam n. New-York. Loehgoil, v. Seattle n. R'dam, arr. 24 Deo. te Li- verpool. Beemsterdijk, v. Baltimoro n. R'dam, pass. 26 Deo. Boveaier. BQijdendijk, arr. 27 Dec. v. R'dam te New-York. Maasdam, v. R'dam n. N. Orleans, arr. 27 Dec. to Santander. Holland—Australië Lijn. Paliamhang, arr. 28 Dec. v. Hamburg te Nordcn- ham. Aagtekerk, arr. 27 Dec. -v. R'dam te Hamburg. Arendskerk, uitr., arr. 24 Dec. te Port Pirie. Siantar, thuisr., paee. 26 Dec. Perim. - Aknkerk, uitr., arr. 26 Dec. te Suea. Holland—Britsch-Indië Lijn. Meerkerk, -uitr., arr. 28 D«v te Boimbay. Hoogkerk, thuisr., vertr. 28 Dec. v. Vizagapatam n. Bimlepatam. Meerkerk, uitr., vertr. 26 Deo. v. Kurrachee (verb.) Holl.—O.-Azaë Lijn. Saparoea, uitr., pass. 25 Dec. Perim. Zciarna, thuisr., vertr. 27 Doe. v. Tsingtao. Oldekerk, uitr., vertr. 27 Dec. v. Hongkong. HollandOost-Afrika Lijn. Alwaki, uitrarr. 28 Dec. te Port Said. Kamibangan, thuisr., pass. 28 Dec. Vlissimgen, naar Antwerpen. Niaa, uitr., pass. 28 Dec. Vliesingen, naar Ant werpen. Nijkerk, vertr. 24 Dec. v. Beira n. Mozambique. Tosari, thuisr.. vertr. 23 Dec. v. P. Soudan. Holland—West-Afrika Lijn. Djocja, uitr., vertr. 22 Dec. v. Bordeaux. Minerva, thuisr., arr. 23 Dec. te Monrovia. Pollux, thuisT., vertr. 28 Dec. v. Dakar. Reggestrooin, uitr., vertr. 23 Dec. v. Monrovia n. Gr. Bassam. HollandZuid-Afrika Lijn. Klipfomtein, arr. 28 Deo. v. Port Natal te East Londen. Rietfontein, uin, pass. 28 Dec. Vliseingen, naar Antwerpen. Ramdfontein, thuisr., arr. 26 Dec. te Kaapstad. Springfontein, uitr., arr. 24 Dec. te Walviischbaai. Rottordaimscho Lloyd. Blitar, uitr., pass. 27 Doe. Malta. Dell, thuisr., vertr. 25 Dec. v. Port Said. Bandoeng, arr. 22 Dec. te Soerabaya. Kawi, thuisr., vertr. 26 Dec. v. Marseille. Menado, arr. 23 Dec. v. R'dam to Batavia. Stltoehóndo, uitr., arr. 25 Dec. te Catamla. goekaboemi, vertr. 24 Dec. v. Batavia n. R'dam. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcyone, thuisr., arr. 24 Dec. te Santos. Aidabi, arr. 26 Dec. v. Hamburg te Antwerpen. Alhena, uitr., pass. 26 Dec. Femahdo Noronha. Poeldijk, thuisr., arr. 23 Dec. te Rlo Janeiro. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurymiachus, v. Batavia n. A'dam, pass. 28 Dec. Perim. Autolycua, v. Japan n. R'dam vertr. 24 Dec. v. Hongkong. Glaucus, v. Japan n. R'dam, ara 26 Dec. te.Gxa- vasend. Helenue, v. Japen n, R'dam, arr. 23 Dec. te Sin gapore. Nefllore, arr. 28 Dcc. v, Topcn to F'jsA. Palamed, v. Leith n. Java, pass. 27 Deo. Gibraltar. Rhesus, v. Jlai'im u. AMam, pcj:i. 24 Div. Purim. Dinteldijk, vertr. 24 Deo. v. San Podro n. li'dam. Bdam, arr. 27 Doe. v. Now-Orlcans te R'dam. Leerdam, v. N. Orlcuius n. R'dam, arr. 25 Dcc. te Havana. JavaChina—Japon Lijn. Tjltaroem, vertr. 25 Deo. v. Kobo n. Batavia. Tjlkarang, vortr. 26 Dec. v. Shanghai n. Dairen.. Tjikembang, vertr. 22 Dec. v. Batavia n. Hong kong. Tjimanoek, vertr. 25 Dec. v. Shanghai n. Batavia. Java—Now-York Lijn. Ander, v. Java n. New-York, arr. 26 Dec. te Co lombo. Veendijk, v. New-York n. Java, vertr. 24 Dec. v. Jackaonville. Java—Bengalen Lijn. Java,, vertr. 25 Dec. v. Calcutta n. Java. Sigli,'arr. 26 Dec. v. Calcutta op Java. van 26 tot 28 Dec. 1923. BEVALLEN: M. C. A. Koostra-Logger, d'.; H. J. Klaaascns-Tönnosend.; M. I'. Hoolandt- van Zoest, d., G. van Son-Blom, d.; H. M. Oepte- Timiiaermaai, d. GETROUWD: S. de Hart en J. Vrijdag; C. Ijeeuw en E. Boogaard; A. Adrioanse on C. M. Roosendaal. ONDERTROUWDA. do Haan en L. Schurer; H. D. Verburgt en E. A. de Jong; G. M. Veth en W. O. Dijkshoorn. 28 Öec. 1923. Aangekomen van Blolth, bestemd voor Rottoi> daan, het Ned. s.e. „Zeeland". Het s.s. heeft van den proeftocht de roie naar Rotterdam voort gezet. 29 Dec. 1923. Aangekomen als bijl erger wegehs ruw weer de Zweedsche Oden se. schoener ,,Gusta" van Gent naar 27 Dec. 1923. Aangevoerd door garnalenvisschons: 3560 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.420.68; door bot- visscbone: 100 K.G. bot p. K.G. 0.66. 28 Dec. 1923. Aangevoerd dooi» motorvieschers20 tongen p. stuk 1; 30 kloine tongen p. stuk 0.80; 6 kis ten kleine schol p. kist 12.50; 8 kisten schar p. kist 8; door garnalenvisschers: 1700 K.G. ge koekte garnalen p. K.G. 0.550.74. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Dec. 1923. Grove uien 8.50—9, drielingen 8.70, peen 3.804.10, roode kool 3.106.20, kleinere 2.70—S, gele kool 2.50—5.10, kleinere 2 2.40, Deenschp wite 1.10—2.60, kleinere 0.90 —1, kroten 7.50, alles per 100 K.G. Aanvoer; 2900 K.G. uien, 5300*K.G. peen, 39,000 K.G. roodlo koel, 17,100 K.G(. gele kool, 44,800 K.G. kroten. 63 goldokoeien mag. 250380; 6 idem vette 300850; 10 kalfkoolen 850500; 6 vaarzen 200—275; 19 nuchtere kalvoron 17—83; 16 schapen magere 4i558; 898 ovorhoudors 86 —45; 82 varkens vette p. K.G. 52—80; 142 biggen 1283; 11 konijnen 0.50—3; 84 kip pen 1—2A0; 43 KG. boter 2.15—2.25; 136 kipeieron p. 100 1316. Gemeente-werklieden. De i8-uri(jo werkweek voor de Ziezoo, geachte redactie, het gulden tijdperk is aangebroken, dat de belastingdruk te Helder weldra zal verminderd' worden-, dat Helder uit de financieelé misère geraakt, het aanslagbiljet aanmerkelijk verlaagd zal worden en mede vanuit Helder begint de victorie! Wat voor een belangrijk feit er dan is ge beurd? Wel, is het U dan niet bekend, dat onze gem.-werklieden dagelijks een half uur langer moeten werken en Öat dit de eerste stap is (en wel in de goede richting?) om de belasting t e kunnen verlagen? Lang is er naar gezocht: een ieder, die wat in de melk te brokken had en heeft, practi- seerde zich mal, öm toch maar vooral die belas ting verlaagd te krijgen, en als de nood het hoogst is, is de redding nabij: het College van 15. en W. heeft het lak gevonden. Eén half uurtje langer werken en ziedaar, het begin is er, de rest volgt nu wel vanzelf en.... reactie is itroefl •Ja, zeggen B. eiu W., laten wij; eerst maar een begin maken met dieni arbeidsdag te ver lengen, dat kan toch zoo'n bezwaar niet zijn eni de burgerij ziét daardoor den goeden wil, en de massa gelooft nog in dien goeden wil. Ik ontken het daarentegen en ben zoo> vrij dergelijke reactionnaire maatregelen te be schouwen als zeer ontactisch en daarbij niet ,a'Serneeil 'belang. Ik ontken daarentegen niet, dat er bezuinigd1 moet worden, integen deel. Maar dan moot men daartoe consequent zijn en den moed1 hebben om in te grijpen daar waar ingegrepen dient te worden. En dan heb ik daarmede in de, allereerste plaats op het oog de hooge salarissen, pensioenen e.a. Maar men beginne niet bij de minst draagkraohtigen en te mcw niet op een wijze, welke geen noe- mtmswaardige bezuiniging zal brengen. Eigenaardig zijp de motleven, die daartoe in den Raad naar voren werden gebracht. Opval- 7" 1S' <?at °°k de kerkelijke arbeidersverte- sis het byna GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 10