NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GELD! GELD! In verband met Nieuwjaarsdag zal de „Heldersche Courant" niet Dinsdag 1 Jan. 1924, doch MAANDAG 31 DECEMBER 1923 verschijnen. Eerste Blad. Een rustige oude dag! Nb. 5810 ZATERDAG 20 DECEMBER 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekenlng No. 16066. Zaterdag 29 Deo4.22 uur. Zondag 80 4.22 Maandag 81 4.23 BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK, Het onderzoek naar de Dultsche financiën. De eerste bijeenkomst van de oommissie, belast met de taak tot het Instellen van een onderzoek naar den Duitschen begrootings- toestand en het Dultsche geldwezen zal 14 Januari plaats hebben. De tweede commissie zal een onderzoek instellen ten opzichte van de Dultsche bezittingen In het buitenland met het doel om kapitaal dat uit het land is gezonden ten einde de verplichtingen van het herstel te ontgaan, terug te krijgen en de eerste zitting van deze oommissie is be paald op 21 Januari. Hierdoor wordt aan den derden Amerikaanschen deskundige die eerst Woensdag is benoemd, de noodige tijd gelaten om naar Europa over te komen voor het onderzoek begint. Parijs, 27 Deoember. De Commissie van Herstel heeft in haar vergadering van gis termiddag de lijst der deskundigen aange vuld, die zitting zullen nemen in de commis sies van onderzoek naar den financieelen toestand van Duitschland. De eerste oom missie zal omvatten: Vereenigde Staten: ge neraal Dawes en Owen Young. Groot-Brit- tannlë: air Robert Kinderley, directeur van de bank van Engeland; sir Charles Stamp, indusTieeL Frankrijk: Parmentier, oud hoofdambtenaar aan het departement van financiën, directeur van het Crédit foncler de France; Alix, professor in de rechten te Parijs. Italië: Alberto Pirelli, industrieel; F. Flora, professor in de financieele weten schappen te Bologna. België: baron Houtard, Kamerlid en bankier; Emile Francqui, mi nister van staat, vioe-gouverneur van de Société Générale de Belgique. Generaal Da wes zal als voorzitter van de eerste commis sie optreden. De tweede commisle zal omvatten; Ver eenigde Staten: Henry Robinson, voorzitter van de eerste nationale bank te Los Angel es: Groot-Brittannië: Reginald Mc Kenna, voor zitter van de Midland-Bank; gewezen kanse lier van de schatkist. Frankrijk: Laurent Atthalin, directeur van de Banque de Paris et des Pays-Bas. Italië: Mario Albertl, on der-directeur van de Credlto Itallano. België: Jansens, directeur van de Belgische Natio nale Bank. DUITSCHLAND. i Een voorgenomen aanslag op Max van Baden? Volgens het „8 Uhr Abendblatt" is de re cherche te Konstanz een politiek complot op Ingezonden mededeellng. Merk „Vossekop in Ster" de beste verf FEUILLETON. 25) door ELEANOR H. PORTER. HOOFDSTUK X. Waf komt het er op aan. De dagen, die op de ontvangst van de drie merkwaardige brieven volgden, waren een zenuwachtige tijd voor de familie BlaisdelL Door mevrouw Jane's volharding, die maar steeds bleef volhouden, dat zij er niet zeker van was dat het geld 'hun werkelijk toebe hoorde, durfde de familie nog geen besliste ■mededeeling naar buiten te doen. Zelfs de gretige Harriet gaf Jane op dit punt toe, erkennende, dat het natuurlijk erg vernede rend zou zijn, indien zij er over zouden spre ken en per Slot van rekening niet zouden krijgen. Hun raadselachtige antwoorden op de vra gen, hun veelbeteekenende glimlach en schouderophalen waren bijna even opwin dend als de geruchten zelf. De Blaisdells waren op eena het middenpunt van de be langstelling der geheele stad geworden, Iets wat sommige leden der familie en ln het bij zonder mevrouw Harriet niet onaangenaam was. Juffrouw Maggie Duff echter was niet zoo voldaan. over Luvuw IXia-g-glT? JL/UJLl WUWF was IllWL WW ian. Op een goeden dag sprak zij teg- 1- den neer Smith haar gedachten uit, het spoor gekomen met het doel' ee<n aanslag te plegen op prins Max van Baden of op iemand' uit zijn omgeving. Het gelukte de justitie door haar krachtig optreden op een afgelegen landgoed bij Pfullendorf drie der daders vóór de uitvoering van het plan te ar- resteeren. Het RtjksIndexctJfer. Het rijtosindexcijfer voor de kosten van heit levensonderhoud bedroeg op 21 Dec. het llfiQ-miliiardvóud van dat van vóór den oor log, hetgeen in vergelijking met 17 Dec. een daling beteekent van 1.1 Aftocht van Fransche en Belgische soldaten? Aan de „Frankf. Ztg." wordt uit het Ruhr- •gebied gemeld: Uit de kringen der bezet tingsautoriteiten nemen de berichten toe, dat op 11 Januari de aftocht van het groot ste gedeele der in he Ruhx-gebied aanwezige Belgische en Fransche soldaten kan worden verwacht. Het Schdpo-proces. Uit Dusseldorf wordt aan het HbL gemeld: In het Schupo-prooes werd hedenmiddag uitspraak gedaan. Van de 40 beklaagden zijn er 18 vrijgesproken en 22 door den krijg», raad veroordeeld'. De afwezige regeerings-president Grtltz- ner wend' veroordeeld1 tot 20 jaar dwangar beid. De eveneens ln het onbezette gebied zich bevindende Schupo-officieren Beyer en Bo- denstein kregen ieder 10 jaar tuchthuisstraf. Verder werden veroordeeld: De commis saris van politie te Dusseldorf Höffner tot 2 jaar gevangenisstraf, met uitstel van straf; kap. der Schupo Winkelman tot 1 jaar ge vangenisstraf en 500 mark boete (met uitstel van straf); luit. Pohl tot 5 jaar tuchthuis; luit. Hübner tot 5 jaar gevangenisstraf; kap. Pfeffer tot 6 maanden gevangenisstraf; de politie-assistent Kr'eg (blauwe politie) tot 18 maanden gevangenistraf. Vrijgesproken werden de majoor der Schu po Engel, luit. Vogt en kapt. Passlach. Van de overige Schupo's kregen er vijf drie jaar gevangenistraf en één achttien maanden. Van de burgerbeklaagden, die aan de de monstratie hebben deelgenomen, werd de artist König tot drie maanden gevangenis straf (met uitstel) veroordeeld, de koopman Engels tot zes maanden gevangenisstraf; een derde burger werd vrijgesproken. Met uitzondering van de gevallen, waarbij dit is vermeld, wordt van de vrijheidsstraf fen geen uitstel verleend. Revisie aangevraagd. Alle in het Schupo-proces veroordeelde be klaagden hebben revisie aangevraagde De separatistische beweging. Uit de Palts wordt gemeld: De separatis ten maken bekend', dat na 10 Januari de pas sen voor reizen naar buiten niet meer door de bezettingsautoriteiten maar door de z.g. regeering der autonome Palts zullen worden uitgereikt. De overdracht van dit recht aan de separatisten zou hun1 officieele erkenning door de bezettingsautoritedten bet eekenen. (HbL) ENGELAND. De nieuwste duikboot Naar aanleiding van de proeftochten van de X 1, de nieuwe groote duikbootkruiser, geeft de „Times" enkele bijzonderheden over dit schip, voor welker juistheid het blad meent te maar daar zij zich zoo zelden uitte, was deze niet weinig verrast. „Ik hoop," begon zij. „Ik hoop, dat wan neer die notaris uit Ohicago werkelijk komt, hij maar zoo gauw mogelijk komt om een einde aan de zaak te maken. Zooals het nu gaat, is het bijna ondragelijk." „Het maakt 't voor u niet gemakkelijker, nu liet zoo slepende gehouden wordt, niet waar?" mompelde de heer Smith in het ge heel niet op zijn gemak. Voor.mij?" "ja, dat u ook niet bedacht is geworden, meen ik." Zij maakte een ongeduldig gebaar. „iD&t meende ik niet. Ik dacht niet aan mijzelf. Bovendien heb ik u al eens-eerder gezegd, dat er geen enkele reden is, waarom ik zoo iets zou ontvangen. Het is, omdat het zoo lang duurt voor de Blaisdells voor de geheele stad, dat is het. Dit eeuwigdurende „weet je 't al?" en „zij zeggen" begint op mijn zenuwen te werken." „Maar juffrouw Maggie, ik verkeerde in de veronderstelling, dat u geen zenuwen had" schertste de man. Zij keek hem veeibeteekenend aan. „Dacht u dat?" hernam zij. Wederom maakte zij dat ongeduldig gebaar. „Maar de praatjes en de vragen zijn niet het ergste. Het is de familie zelf. Ik gevoel mij tusschen Hattle, die aan den eenen kant trekt en Jane aan den anderen kant, als een kluif tusschen twee vechtende honden. Hattie zoekt reeds naar een huls en heeft voor Bessie al een duur horloge en een streng gouden kralen gekocht. Jane, aan den anderen kant houdt vol, dat de heer Fulton terug zal komen om het geld op te eischen, dus beheert zij haar Ingezonden Mededeellng. kunnen instaan, al zijn er nog geen officieele gegevens verstrekt. De waterverplaatsing aan de oppervlakte bedraagt 2780 ton, vergeleken bij 2140 ton voor de K 26, welke tot dusver de grootste Engelsche duikboot was, en 2114 ton voor de V 1, de grootste Amerikaansche. Ondergedoken verplaatsten deze schepen resp. 3600, 2770 en 2520 ton water. De grootste Duitsche duikboot uit den oorlogstijd; de U 142, verplaatste onder water 2200 ton. Men acht 't mogelijk den inhoud van de duikbooten uit te breiden tot 10.000 ton, de grens voor alle schepen, behalve slagschepen en vliegtuig schepen, gestéld in het verdrag van Washing ton. Aanvankelijk verwachtte men, dat de X 1 zou gewapend worden met een kanon van 80 cM., evenals de drie duikbootmonitors van de klasse M, doch het verdrag van Washington verbiedt zulks. Het schip schijnt nu zes kanon nen van 14 cM. te hebben gekregen. De boo ten van de klassen K en L hebben elk 2 ka nonnen van 10.5 cM., de Amerikaansche V 1 een van 12.5 en. een van 7.5 cM. Haalden de K-booten reeds 24 knoopen. in het uur, de nieu we boot moet de 83 kunnen halen (doch heeft, naar dezer dagen gemeld is, het nog „slechts" tot 32 gebracht). De Amerikaansche V haalt 20 knoopen bij een werkingssfeer van 5000 mijl; de werkingssfeer van de X 1 Is 6000 mijl. De nieuwe boot telt 100 koppen bemanning, tegen1 de K's 54, de L's 38 en de M's 65. De duikbooten uit den oorlogstijd telden niet meer dan 30 koppen. huishouden, alsof zij honderdduizend dol lar verloren 'heeft, zoodat zij op alle moge lijke manieren moet uitsparen. U kunt u dat zeker wel voorstellen?" „Ik behoef 't mij niet meer voor te stellen," mompelde de man. Juffrouw Magie lachte. „Daar dacht ik zoo gauw niet aan; natuur, lijk is dat voor u niet noodig. U woont daar, nietwaar? Maar dat is nog niet alles, Flopn, arme ziel, is een paar dagen geleden naar een restaurant gegaan en heeft daar een duren schotel besteld. Nu maakt zij er zich bezorgd over, dat het geld niet zal komen om haar verkwisting goed te maken. Melll. cent met onbegrensd vertrouwen op de hon derd duizend wil haar beste kleeren eiken dag dragen. En nu zij toch al zoo opgewon den is, begint de jonge Pennock weer op te zitten en pootjes te geven." „U wilt toch niet zeggen, dat hij nu al reeds moeite doet om weer in de gunst te komen?" vroeg de heer Smith ongeloovig. „Blijkbaar heeft hij in de verte het goud zien schitteren," glimlachte juffrouw Mag gie. „In elk geval doet hij moeite haar te zien." „En juffrouw Mellicent?" Er klonk be zorgdheid in de stem van den heer Smith. „Schijnbaar ziet ze hem niet; maar zij kotat mij steeds lederen laatsten zet van hem vertellen (en hij' doet heel wat zetten op het oogenbluik), dus veronderstel lk, dat zij 't wel „een beetje ziet". „Die aapl Maar het kan haar niet schelen, wel?" „Ik geloof niet, dat het haar werkelijk schelen kan. Zij is op het oogenblik, zooals leder jong meisje zou zijn, ar erg mee ge- SPANJE. Het communistische complot Parijs, 27 December. Te Madrid, Bilbao, San- Sehastian en in andere steden hebben talrijke arrestaties plaats gehad'. De revolu tionaire organisaties traden, oom de autori teiten te misleiden, op onder het mom van Sportclubs. Het doel was het directorium omVer te werpen. De beweging zou zich ook tot Portugal uitstrekken. De Portugeesche regeering is door de Spaansche overheid van een en ander op de hoogte gesteld. GRIEKENLAND. V enlzelos terug. Ingevolge het bericht van de terugkomst van Venizelos hebben de militaire liga's tot ontbinding besloten. De officieren hebben een stuk geteekend, waarbij zij zich verbin den zich geheel1 aan hun militair» taak t» wijden. RUSLAND. Een nieuwe Tsaar aller Russen. Een draadloos N. T. A.-bericht uiit Parijs meldt, dat grootvorst Nicolaas, een neef ven den overleden Tsaar, in het geheim gekroond is als Tsaar aller Russen achter de met lui ken gesloten ramen van het huis van zijn vleid. Ik vrees, dat zij in 't spelletje van hem niet te willen zien niet weinig genoegen schept." „Hm! Dat kan ik mij voorstellen," glun derde de heer Smith. „Maar 't is toch niet goed.dit wach ten," babbelde juffrouw Maggie voort. Ziet u dat ook niet in? Zij weten niet, wat zij er aan hebben. Daarom hoop ik zoo, dat die notaris nu eindelijk zal komen, tenminste als hij' komt." „Ik vermoed, dat hij wel gauw hier zal zijn," mompelde de heer Smith op een ge maakt onverschilligen toon. „Maar ik had zoo graag gezien, dat u ook mee had kunnen doelen." Zijn vriendelijke oogen keken nu strak in haar gelaat. Ik ben een Duff, geen BlaisdellAl leen als zij' mij noodig.Zij beet op haar lippen. Een verlegen blos overdekte haar .gelaat. „Ik bedoel, ik ben in het geheel geen Blaisdell," eindigde zij haastig. „Hm! Dat is het juist!" De heer Smith ging rechtop in zijn stoel zitten. „U bent geen Blaisdell, uitgezonderd wanneer zij Iets van u moeten hebben." „Oh, maar dat wilde ik niet zeggen. dat heb ik niet gezegd," riep juffrouw Mag gie geheel in de war uit. ,JNeen, dat weet ik, maar ik zeg V ant woordde de man. „Juffrouw Maggie, het is een schande, zooals zij somtijds van uw goed heid misbruik maken." „Nonsend', ik vind 't prettig, als ze bij mij komenIk bedoel, dat ik er van houd Iets voor hen te kunnen doen," verbeterd® zii haas'ig, terwijl zij glimlachte. „Ik veronderstel, dat u «r va» houdt u af te sloven." neef, grootvorst Borls. Waar deze plechtig heid heeft plaas gehad' en door wie, ver meldt het draadlooze bericht niet. Volgens een H. N.-bericht had de kroning plaats te St. CloudL VEREENIGDE STATEN. Een vreemde oorzaak. In de buurt van het plaatsje Wayne in den staat Nehraska heeft een niet alledaagsehe brand gewoed. Op de hoeve van zekeren George Mc Easchen vloog een schuur in brand door de hitte van een meteoorsteen, die in wit- gloeienden toestand uit de lucht was gekomen. Honderden lieden hadden den feilen glans van den meteoor gezien, en zelfs het inslaan van den steen in de schuur kunnen waarnemen. Groote brand ln een hospitaal Woensdagavond heeft een groote brand ge woed' in het staatshospitaal te Ohicago. Veertig patiënten kwamen in de vlammen, om. Uit de tuberculose-afdeeling moesten vijfhonderd pa tiënten weggevoerd worden naar het hoofdge bouw op 2 K.M. afstand. Onder de 3500 andere zieken ontstond een paniek, die met moeite werd bedwongen. De zieken hadden hij het vervoer, dat in den regen plaats had, ernstig van de koude te lijden. De oorzaak va» de» brand is onbekend. Het kabinet afgetreden. Uit Tokio werd' Donderdag gemeld, dat het ministerie is afgetreden. Het gepeupel heeft getracht de hulzen van Jamamoto, dien premier, en Goto, den mi nister van biinnehlandache zaken, binnen t» dringen, doch de politie heeft zulks belet. Moordaanslag op den prins-regent van Japan. Tokio, 27 Deoember. Een jongmensch van 20 jaar heeft een schot gelost op den auto, waarin de Prins-Regent zaoh naar het Parle ment begaf. De Prins-Regent is ongedeerd, ofschoon een ruit van den auto verbrijzeld werd. Brand te Foekoeoka. De keizerlijke universiteit en de technische hoogeschool te Foekoeoka zijn Woensdag nacht door brand geteisterd. De schade wordt op 6.000.000 jen geraamd. ZUID-AFRIKA. Marltz ln hechtenis genomen. Kaapstad, 27 December. Maritz, de aan voerder van den opstand van 1914, die uit Lourengo Marqués naar Pretoria op weg was gegaan, is bij het oversteken van de En- gelsoh-Portugeesche grens in hechtenis ge nomen. Ingezonden Mededeellng. Ouderdom en Gezondheid. De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijd; want terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zijn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheidswijs heid. Oude menschen zijn verstandig door de harde ondervinding, en zij zeggen: „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buiten sporigheden. Neem lichaamsoefeningen en de noodige rust." Zoovelen verwaarloozen deze eenvoudige regels en worden bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewegen zonder de maag, lever of ingewanden te ver storen. Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn, verminderen de aanleg voor rheu- matiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden dan ken hun goede gezoi^theid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken 1.75 per dooa (88) „Naderhand kan ik uitrusten." „En 't komt er natuurlijk niet op aan, wel?" wierp hij tegen. „In het geheel niet," lachte zij. „Ja, dat dacht ik wel." De heer Smith zat nog altijd rechtop, terwijl hij met een onver- bidelijke vastberadenheid sprak. „Maar laat mij: u bij deze gelegenheid zeggen, dat ik dezen stelregel van u niet goed keur." „Stelregel?" „Ja, die stelregel van 't komt er niet op aan. Ik vind dezen zeer verderfelijk en kan er mij ln 't geheel niet mee vereenigen." Er was een oogenblik stilte. „Neen?" vroeg juffrouw Maggie toen dee moedig. „Nu.'t komt er niet op aan als u 't niet doet." Hij zag de tinteling in haar oogen en maakte een gebaar van wanhoop met zijn hand. „U 'bent onverbiddelijk." Met een plotselinge vastberadenheid in haar houding keerde juffrouw Maggie zich naar hem toe. „Wat is er eigenlijk verkeerd in dien stel regel en wat bedoelt u toch?" glimlachte zij vriendelijk. „Ik bedoel, dat de dingen er wel op aan komen, en dat wij op deze wijze eenvoudig onze oogen zouden gaan sluiten voor de werkelijke feiten, wanneer wij zeggen, dat ze er niet op aan komen. Oorlog, dood, zon de, kwaad.de wereld ls er vol van en zij komen er wel degelijk op aan »n hinderen weL" (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W Indlë p. zeepost f2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.676, f 0.75, f 0.85, f 1.26. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 160 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. AD VERTENTIEN: 20 ot. p. reg;el (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met bn. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen om Kleeren, Blouses, Gordijnen enz. zelf te verven. Verkrijgbaar bij: Mej. Wed. C. Westerbaan, Sluis dijkstraat 41, Helder. Een ieder kan zich dit lang niet veroorloven. Toch kan de huisvrouw heel wat gemak hebben van R1NSO. Ai het harde werken van den waschdag is overbodig geworden. Al wat zij te doen heeft is des avonds het goed in een RINSO sopje te weeken te zetten. RlNSO is het meest moderne en volmaakte zeepproduct in fijne korrels. Het weekt des nachts al het vuil uit het goed terwijl U slaapt Des morgens is Uw werk gedaan. U behoeft alleen maar uit te spoelen, anders niet Optoma ia kofend water volgens gebruiksaanwijzing. Overgieten ia de knip. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDTNGEN. JAPAN.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1