HELDEISCHE COURANT de laatste dag Herman Nypels, Hotel „DEN BURG". (Zaterdag 29 December) van onze met 20% korting. Helder. Tweede Blad. VAN ZATERDAG 29 DECEMBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTE-BEGROOTING 1924. De begrooting voor het jaar 1924 is thans ln druk verschenen en ten raadhulze verkrijg baar. Aan het voorwoord ontleenen wij het volgende: Verschillende oorzaken hebben gemaakt, dat ook ditmaal de begrootingen niet tijdig gereed konden zijn, en daarvan is wel de belangrijkste deze, dat de stukkeb volgens geheel nieuwe voorschriften moesten worden ingericht, het geen èn aan de afdeeling Financiën der Secre tarie èn aan de Centrale Boekhouding enorm veel en ingewikkeld werk veroorzaakte. De gemeente-begrooting zelve geeft, zooals zij thans-wordt aangeboden, tot ons leedwezen geen gunstigen indruk van den financieelen toestand der gemeente. Wij zouden haar aan vankelijk zelfs hebben moeten opmaken met een bedrag van meer dan ƒ850.000 aan op brengst Inkomstenbelasting, hetgeen, waar de in 1923 genoemde som voldoende was en waar het totaal-belastbaar inkomen tengevolge van de algemeene malaise ook in deze gemeente ach teruit gaat, eene verhooging van het belasting percentage zou beteekenen. En omdat wij van oordeel zijn, dat belastingverbooging momen teel, als het maar eenigszins mogelijk is, moet worden voorkomen, hebben wij getracht, het bedrag der Inkomstenbelasting te verlagen, hetgeen ons is gelukt, en wel tot 825.000. Om dit te bereiken moest o. a. worden over gegaan tot het niet weder aanvullen van vaca tures bij de politie, het verminderen der uit gaven voor de reiniging en de plantsoenen, het bezuinigen op de straatverlichting, idem op het drukken der bijlagen van het raadsverslag en het verhoogen der winst op de gasfabriek. Echter bleek ons toen, dat, bij een opbrengst van 825.000 uit Inkomstenbelasting, er nog slechts ruim 16.000 voor onvoorziene uitga ven overbleef, welk bedrag ons, ook in verband met hetgeen in vroegere jaren daarvoor werd geraamd, te laag scheen. En dat resultaat kon nog slechts bereikt wor den, omdat als ontvangst wegens achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren kon geraamd worden eene som van rond ƒ147.000, dat is 56.000 als overschrijding der raming uit dien hoofde voor 1923 en 91.000 als in April 1924 nog te Ontvangen slotuitkeering van het Rijk wegens Inkomstenbelasting 1922/23. Het is duidelijk, dat een voorzichtig financieel beheer eigenlijk zou eischen, dat deze bedragen niet in eenmaal ten voordeele van de gewone in komsten van een dienstjaar werden gebracht, en nu dat noodgedwongen toch gebeurt, moet men er zich wel rekenschap van geven, dat de begrooting eigenlijk slechts sluitend is te ma ken met een opbrengst aan inkomstenbelasting van 972.000 en ook, dat er dus van belasting verlaging in de eerstkomende Jaren nog geen sprake zal kunnen zijn. t Zooals wiji hierboven zeiden, scheen ons een bedrag van ruim 16.000 voor onvoorziene uitgaven te laag, en waar wij, na de bovenge noemde maatregelen tot verbetering van het financieel evenwicht, geen meer voor de hanc liggend middel tot verhooging van dat bedrag aanwezig achten, meenen wij U te moeten voorstellen, den vacantletoeslag van het ge- meentepersoneel in te trekken. Waar dientengevolge eene bezuiniging van ln totaal rond 12.000 is te verkrijgen, kan de post onvoorziene uitgaven met dat bedrag wor den verhoogd, wanneer de bedragen, welke als vacantletoeslag zijn uitgetrokken, op de be grooting voor de bedrijven, die winst opleveren, als verhooging van die winst worden gesteld en op de begrooting der bedrijven en diensten, die verlies opleveren, als verlaging van dat verlies worden aangemerkt Wij stellen U dan ook voor, om aldus te-be sluiten, met dien verstande, dat de bedragen voor vacantietoeslag voorloppig in de begroo tingen ongewijzigd blijven gehandhaafd, om ze dan later, bij wijze van af- én overschrijving over te brengen als boven aangegeven. Zijn wij alzoo van oordeel, dat tot op zekere hoogte iets moet worden bezuinigd op het wel vaartspeil van de ambtenaren en de werklie den, ten einde een eenigszins dragelijke be grooting te verkrijgen, wij meenen, datdit, waar zooveel andere ingezetenen in hunne in komsten belangrijk achteruit zijn gegaan, geene onbillijke aantasting van dpt peil Is. Immers blijven de salarissen van dat personeel nog gehandhaafd op de bestaande bedragen en wordt nog geeneriet aftrek voor pensioensbij dragen toegepast, zooals in vele gemeenten in den laatsten tijd wel geschiedde. Wij wen- schen de evengenoemde maatregelen zoo lang mogelijk te voorkomen, doch vreezen, dat dit voor volgende Jaren niet meer zal gelukken. Verder zij er nog Uwe aandacht op geves- tigdi, dat wij hebben gemeend, voor de z.g. nooduitkeering door het Rijk, waarvoor op de begrooting voor 1923 is uitgetrokken 66.505, niets te moeten ramen, omdat Gedeputeerde Staten namens- de Hoogere Regeering hebben bericht, dat die uitkeering, wegens den zorg- vollen toestand van 's Rijks financiën, ln 1928 en volgende 'jaren' niet zalmplaats hebben. Tenslotte maken wij U er opmerkzaam op, dat het, door de aansluiting onzer gemeente aan de Provinciale Waterleiding, noodig is, om de tarieven voor waterlevering te verhoogen en dat de aldus in overleg mét de Oommissie voor de Water- en Lichtbedrijven opgemaakte nieuwe tarieven aan de begrooting voor de Waterleiding zijn toegevoegd. Machinisten-examen. Te 's-Gravenhage slaagden voor het voor- loopig machinisten-diploma de heeren P. W. A. Boom en H. J. M. Seumeren alhier. Aanbesteding. Door de directie van 's Rijkswerf werd Donderdagmorgen aanbesteed: het wijzi gen van het gebouw der Electrisdhe Centrale op 'e Rijkswerf alhier. Ingeschreven werd door: Fa. Mlnneboo, Hel der 14998.—; Fa. G. Groot, Helder 16889.Fa. Gebr. v. Pelt, Helder 16859.Fa. Fr. Wormsbecher, Bilthoven, 16868.—; Fa. Braggaar, Helder 16979.—; Fa. H. Riemers, Helder 16000.—; Fa. Star- renlburg Boerdijk, Helder 16140.—; Fa. R. N. v. Os, Helder 16147.—; Fa. T. Drjj- ver, Helder 16480.Fa. J. de Vries, Am sterdam 16529.Fa. Gebr. Smit, Helder 16740.Fa. Gebr. Ran, Helder 16870.—. Aanbesteding Graaf- en Straatwerk. Door Burgemeester en Wethouders werd Vrijdagmiddag ten raiadhuize alhier aan besteed het graaf- en straatwerk met bij komende werkzaamheden teni dienste van de water- en lichtbedrijven der Gemeente Helder voor het dienstjaar 1924. Ingeschreven was ais volgt: perceel 1: het graven van sleuven voor gas leidingen per Meter J. Dienaar, 0.70, Gebr. A. en F. Pronik 0.80, W. Veemstra 0.40, P. Dienaar 0.88; perceel 2 ld. ld. voor waterleidingen J. Dienaar 0.89, Gebr. Pronk 0.80, W. Veenstxa 0.49, P. Dienaar 0.97; perceel 8 ld. ld. voor electrische verd'eel- kabels J.-Dienaar 0.25, Gebr. Pronk 0.85, W. Veenstra 0.24, P. Dienaar 0.26; perceel 4: id. id. voor electrische aanslult- kabels J. Dienaar 0.30, Gebr. Pronk 0.40, W. Veenstra 0.30, P. Dienaar 0.38; perceel 6: het graven van moffengaten voor het electrische bedrijf J. Dienaar j 1.49, Gebr. Pronk 1.20, W. Veenstra 0.76, P. Dienaar1 2.60 per gat; perceel 6 het leggen van verdeel- en aan- Sluitkabels per Meter J. Dienaar 0.05, Gebr. Pronk 0.40, W. Veenstra 0.04, P. Dienaar 0.29; perceel 7: het weder bestraten van1 sleuven voor gas- en waterleidingen en moffengaten per vierk. meter J. Dienaar 0.35, Gebr. Pronk 0.60, W. Veenstra 0.29, P. Dienaar 0.38; perceel 8: het weder bestraten van sleuven voor electr. kabels per meter J. Dienaar 0.22, Gebr. Pronk 0.23, W. Veenstra 0.141/», P. Dienaar 0.24; perceel 9: het weder in orde tyrengen van macadam of andere wegverharding per vlerk, meter J. Dienaar 0.20, Gebr, Pronk 1. W. Veenstra 0.25, P. Dienaar 0.50; perceel 10: het leveren van duinzand: per Mf J. Dienaar 1.40, Gebr. Pronk 1.60, W. Veenstra 1.60, P. Dienaar 2.25; perceel 11: het lossen en vervoer van alle benooddgdle materialen !eni gereedschappen enz. per ton J. Dienaar per werkman per uur 0.67, Gebr. Pronk, per ton 1.60, W. Veem stra 0.69 eni 0.60, P. Dienaar 0.72 en 0.57. Brieven voor Hr. Ma „Tromp". De Directeur van hét postkantoor Helder maakt .bekend, dat op 5 Januari e.k. door zijn kantoor een brievenmaal wordt gevormd voor Hr. Ms. pantserschip „Tromp". Deze brievenmaal zal worden verzonden met Hr. Ma pantserschip „Heemskerck". Omtrent de verzending von correspondentie voor de „Tromp", welke niet meer in deze brievenmaal kan worden opgenomen, volgt eene nadere bekendmaking. Bijkantoor Helder Nleuwedlep (Ankerpark). In verband met den Nieuwjaarsdag zal uitbetaling der ouderdomsrente voor hen, die op Dinsdag uitbetaling krijgen, plaats hebben op Woensdag 2 Januari. Afschaffing van portvrijdom. De Directeur van het postkantoor vestigt er de aandacht op, dat, met ingang van 1 Januari 1924, dé vrijstelling van port voor stukken den openbaren dienst betreffende vervalt en dat van dien datum af alle stuk ken door particulieren gericht aan Departe menten van Algemeen Bestuur, Staten-Ge- neraal, openbare instellingen en ambtenaren gefrankeerd moeten zijn. Slechts dan kunnen bedeelde stukken als dienststukken worden verzonden, indien zij zijn gesloten in omslagen, welke daartoe door de betrokken ambtenaren of instellin gen -zijn verstreikt en welke zijn voorzien van de voorgeschreven, opschriften en aandui dingen. Voorts zijn van frankeering vrijge steld alle stukken gericht aan de Rijkspost spaarbank. Afdeeling Helder Nederl. Padvinders- vereenlglng. De vlag van de Nederlandsche Padvin ders: twee kleine Nederlandsche vlaggen, geflankeerd door twee Padvlndersvlaggen, en deze vier vereenigld in één groot dun doek, woei Donderdagmiddag van den voorgevel van „Casino". Want de afdeeling jubileert: zij is de koperen bruid, en wilde daarvan getuigen door grootache en schoo- ne dingen. En aangezien „Casino" tot ln den laten avond van Tweeden Kerstdag toe be zet was, konden de Heldersche Padvinders eerst in den vroegen morgen van Donder dag aan de verwezenlijking hunner plannen beginnen. En dat het hun ernst was, getuigt het fel, "dat zij reeds des morgens te 7 uur op het appèl waren. In elk gezin waar pad- vindérs waren, liep, in de vroegen en pik- donkeren morgen van Donderdag, om zes uur of nog vroeger, de wekker af. Eni dat na al die feestdagen, als velen met logé's zit ten1, en dus uit den aard der zaak laat naar bed gaan. Maar wat wilt u? Er is óók nog zooiets als jeugdig enthousiasme en geestdrift, en vóórpret. En als u ook een kijkje heeft ge nomen op deze tentoonstelling, die, als dit nummer verschljht, alweer tot het verleden behoort, zult u met ons getuigen, dat de jon gens het serieus hebben aangepakt. Want des middags om twee uur moest alles kant en klaar zijn, dan zouden de gasten komen1, en dan werd het officieel, en natuurlijk moest dan alles in orde zijn. En zoo zijn ze dan, in den duisteren mor gen van Donderdag, aan het werk gegaan, de Kieviten, de Reigers, de Zeemeeuwen en de Zwaluwen. En de röbustere Arenden' wa ren de voortrekkers, die voorop gingen. En ze 'bouwden hier een tentje, daar een kraampje, ginds een aardig zitje; ze richtten dat alles in met smaak en liefde, ze plaat sten geweldig-symbolische tropeeën van de Woodcrafts voor den ingang; ze zorgden, dat er voor de groote menschen een zitje was, ze stemden de Instrumenten voor de mu ziek, die ze straks gingen maken, en ze vul den het petroleumstel voor de oliebollen, die ze zouden bakken. Jawel, maar dat behoorde allemaal al tot het laStste wat ze deden. Maar wat daarvoor reeds gebeurd was, dat was enorm. Hadden, niet de Kiviten een geheele blokhut ge bouwd van hout en stroo, een blokhut, die zóó uit de.pralrieën van Amerika was nage- modelleerd? En hadden niet de Zwaluwen èls maar oooosnoten gegeten om daaruit alleraardigste bloembakjes te kunnen fabri- Ingezonden mededeellng. Heeren- en Kinderkleedingmagazijnen ceeren? Natuurlijk hadden de Reigers de oliebollen voor hun rekening; een reuzen- pan met beslag stond om twee uur klaar, en bovendien hadden ze een volledige kamp tent opgeslagen. En zie: die aardige, ele gante Zeemeeuwen, die zoo sierlijk zwenken en met den westenwind ooquetteeren hadden me daar in optima forma een hellograaf; wat zeg ik? twee heliografen gefabriceerd, die klonken als een klok. Zoo op het eerste ge- ztóht leken het scheerspiegeltjes, maar dat was maar schijn; het was een volledige he liograaf, en als er maar zon was geweest, had ik dit verslag heliografisch naar de drukkerij kunnen seinen. O, maar er was nog veel en veel meer. Er waren tal van aardige dingetjes, allemaal of althans zoo goed als zelf gefabri ceerd. Er waren' mooie lederwerken, er wa ren mooie notitieboekjes, kalenders, lijstjes, mappen, ingelijste platen, doosjes, enz. En dat alles was te koop. Natuurlijk, want het was juist te doen om de kas te stijven. Daar voor was deze tentoonstelling dan ook ge organiseerd. Er was voorts een stand van het Centraal Magazijn, waar je al die prac- tische padvindersdingen krijgen kunt, mes sen, touwwerk, bijlen, zagen, enfin, alles wat een padvinder noodig heeft. En er was een tentje voor het geven van inlichtingen. Het spreekt vanzelf, dat de grabbelbak er ook was, evenals de pop, wier naam geraden moet worden en de verloting. En nog veel meer. Het opmerkelijke van deze tentoonstelling is de hopman releveerde dit terloops in zijn openingswoord dat daaruit spreekt de groei dezer padvindersbeweging. Niet een gioei naar buiten, een groei in ledental be doelen wij, maar de innerlijke groei. De be weging is de kinderschoenen ontwassen en meer en meer teekent zij zich af naar vaste lijnen. Er is, ook door de samenstelling van de beide tot voor kort afzonderlijk werkende organisaties, thans meer eenheid gekomen. Vroeger was het als 't ware een zoeken en tasten naar allerlei richting, thans ziet men den weg afgebakend voor zich. De aanvan kelijke door Sir Baden Powell opgezette 'be weging had, hoewel onbedoeld, militairisti- sche allures, en dat weerhield vele ouders ervan, hun kinderen padvinder te laten wor den. Die periode is voorbij; de padvinders- beweging ls thans een zuiver opvoedende beweging geworden, die meer en meer de sympathie krijgt van hen, die vroeger anta gonistisch tegenover haar stonden, Zoo ongeveer zeide het de hopman, de heer Slingervoet Ramondt, ln zijn openings woord, waarna hij een kort historisch over zicht gaf van de afdeeling, die door majoor Oolette, thans 121/, jaar geleden, werd op gericht. Na dit historisch overzicht gaf de heer Ramondt nog een zeer 'interessante le zing over den moelijken jongensleeftijd en daarna zong het puik der padvinderskelen een paar hunner liederen. In aanmerking nemende, dat behalve de zwaluwen geen dezer vogelsoorten tot de categorie der „zangvogels" behooren, hebben ze het er goed afgebracht. En met een paar demonstraties, o.a. het beroemde vuurwerk, was de plechtigheid afgeloopen. Wij zeiden reeds? dat de tentoonstelling, bij het verschijnen van dit verslag, al weer. gesloten is. Op het 'bezoek zal het boven staande dus geen invloed hebben, maar misschien zal het dezen of genen opwekken de beweging te steunen. Het enthousiasme waarmede nu al vele jaren de heer Slinger voet Ramondt deze beweging leidt, de vele opofferingen, die hij zich getroost, stemmen warm en het spreekt vanzelf, dat een ver een iging als deze steun kan gebruiken. Ho pen wij dus, dat de tentoonstelling een' aar dig batig saldo oplevert. De meisjesgezellen zullen hun jongens kameraden helpen, o.a. door de opvoering van de aardige operete „Asschepoes" en ook voor Donderdagavond waren allerlei aantrekkelijkheden op het program. Maar nogmaals, het heeft geen zin die alle te ver melden'. Gymnastlek-nltvoeringen „Oefening Kweekt Kunst" met damesafdeellng „Hyglëa". Men schrijft ons: Gaarne komen wij nog even terug op de drie schitterende uitvoeringen, de vorige week op Maandag, Donderdag en Zaterdag, resp. 17, 20 en 22 dezer in „Casino" gegeven onder leiding van den heer J. van Loo, waar bij op de verschillende avonden voor volle zalen de meisjesafdeeling A, B, C en D, zoo wel als de jongensafdeelingen A, B en C prachtige demonstraties van hun kunnen gaven, trouw iederen avond terzijde ge staan door de medewerking van de dames- en' heeren-hoofdafdeelin'gen. Kranig werden de verschillende nummers knots-, stok- en vrije oefeningen, zoowel als aan de werktuigen harren en hoogrek onder ltiding van hun sympathieken directeur vol ambitie uitgevoerd tot groot 'genoegen van pl.m. 1600 ouders en genoodigden, die op de verschillende avonden met aandacht het werken gadesloegen en na elk nummer door applaus Instemming betuigden. Mocht hij de opening der eerste uitvoering de voorzitter den wensch uispreken, dat de heer van Loo, hem als goed leider bekend, ook thans moge slagen, door met deze uit voeringen het nuttige en mooie der gymnas tiek nie alleen te demonstreeren, doch ook tot een ware genieting der toeschouwers maken, deze kon na het slotnummer der derde uitvoering den leider van harte* onder dave rend applaus feliciteeren, als zijnde hierin volkomen geslaagd. Openbare Vergadering. De vereoniging „De Macht van het Kleine", afd. Helder, welke vereenlging zich ten doel stelt steun te verleenen aan lij ders aan vallende ziekiten, welke verpleegd worden te Haarlem en Heemstede, hoopt Woensdag 2 Januari a.s. in het gebouw voor Evangelisatie, Palmstraat, een openbare ver gadering t^ houden. Als spreker zal optreden de heer Jac. Kortenhoeven van Heemstede, welke tevens het gesprokene zal verduidelijken met licht beelden. De Chr. Zangvereeniging „Zingt den Heere" verleent hare medewerking. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie. Poppentheater Kellenbach. Wij herinneren bij. deze aan de voorstel ling, welke Woensdag 2 Januari gegeven wordt door den heer Kellenbach. Er zullen twee voorstellingen wroden gegeven; het uur van aanvang der eerste zal Maandag tijdig in ons blad worden bekend gemaakt. De witte kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst Voor de uitvoering van Jos Haydh's Ora torium „die Jahreszeiteui" op 20 en 21 Januari a.s. door Toonkunst alhier onder directie van den heer Leewens, heeft het Bestuur de medewerking verkregen van mejuffrouw Jo Vincent, Amsterdam, voor de solo-sopraan partij van Hanne, de heer Holthuis uit Rot terdam, voor de tenor-solo's alis de jonge boer, en van den beer RavellI, dien Haag, voor die bas-solo's als Simon de pachter. Het koor en orkest dier afdeeling zijn be langrijk uitgebreid, terwijl de klavlerpartijen door mevrouw Velthuys alhier vervuld wor den, belooft de opvoerinc der Jaargetijden hier een prachtige vertolking te krijgen. Door koor en orkest wordt druk gerepeteerd. Voor de eerstvolgende repetities gelieve dé werkende leden de advertentie in dit blad te raadplegen. Derde A. G. O.-lezing. Zooals wij reeds met een enkel woord heb ben aangekondigd zal de heer Portielje, In specteur van „Artis", hier den1 4den Januari weder een lezing houden over zijn vrienden, de dieren in Artis. De heer Portielje is van vorige lezingen genoegzaam 'bekend om veel tot zijn aanbeveling te behoeven; aan zijn groote kennis van alles wat het dierenleven 'betreft, paart hij' een welsprekendheid, die zijn toehoorders tot warme sympathie en liefde voor de dieren stemt. De titel van zijn rede „biologische waarnemingen in Artis en in de vrije natuur" late niemand uit vrees voor geleerde verhandelingen afschrikken. De biologie is, in het kort gezegd, de leer vani het leven, zooals dat zich ln zijn ver richtingen en verschijnselen in de natuur openbaart. M.a.w. de heer Portielje vertelt ons allerlei omtrent het leven, de levenswijs, etc. van vele dieren, en zonder eenigen twij fel zal dat zeer interessant zijn. Wij' raden den ouders dan ook zeer aan hun kinderen naar deze lezing mee te ne men. Men weet, dat het A. G. O.-bestuur er steeds op uit is de lezingen ook voor kinde ren begrijpelijk te maken, en zoo is thans ook voor de kinderen1 tot 16 jaar een ver laagden entréeprijs van 25 oent bepaald. Zij zullen ongewijfeld in grooten getale van deze gelegenheid hun kennis te vermeerde ren gebruik maken. Men weet, dat de heer Portielje mooie plaatjes heeft ter illustratie van zijn lezing. Voor het Hollan'dsche Kind in het Roergebied. Het Comité schrijft ons: De Heldersche Courant van December j.1. kon u voor de zooveelste maal enkele staal tjes doen lezen van de ontzettende armoe, welke in Duitschland heerscM. Kun ge u voorstellen', dat er menschen van honger zijn omgekomen, dat kinderen en volwasenen in deze ijzige koude schamel gekleed en hongerig langs de straten dwa len. Boekdeelen vol kunnen geschreven worden over de ellende, die daar door men schen 'geleden wordt. En als men al deze ellende leest en hoort, vraagt men zich zelf dan niet af, of onze zedelijke plicht ons niet dwingt te helpen, elk oogenplik als de gelegenheid zich daar toe aanbiedt Die gelegenheid komt weer op 8 Januari a.s., wanneer de zangvereeniging „Morgen rood" onder haren directeur, den heer van der Meij eene liefdadigheidsuitvoering geeft in Casino. Men weet dat de heer van der Meij zijne programma's steeds goed' ver zorgt. Dezen keer wordt iets buitengewoons gezongen; behalve mooie zangnummers voor gemengd koor, zingt de adspiranten-afdee- ling de mooie 'klnder-cantate. Voor liefhebbers van zang een genot- vollen' avond, voor ieder gelegenheid zijn goed hart te doen spreken. Koopt daarom kaarten, welke verkrijgbaar zijn ln het siga renmagazijn „Nederland^' van den heer Ko kelaar, Kanaalweg en bij' de leden en ad- spirantleden der vereenlging „Morgenrood"., Voor liefhebbers van dansen zal na afloop dor uitvoering gelegenheid' hiervoor zdjn. Verloting Comité Rembrand! De verloting van de schilderijen, uitge schreven door het tentoonstellingscomité van de vereeniging Remrandt, heeft heden morgen 11 uur plaats 'gehad ten overstaan en ten kantore van notaris Baas, alhier. Den uitslag vermelden wij in het volgend nummer. WEDER-OPBOUW. Wanneer men niet te optimistisch is aange legd en tegenwoordig zou men werkelijk daartoe geneigd zijn en men beschouwt de maatschappij eens, ontdaan van alle uiterlijke Ingezonden Mededeellng. worden op ^Jud©j33l%S3VOHCl fraaiigheden, van alle lak en vernis, de men schen nemend' zooals ze zijn en niet zooals ze zich weten voor te doen, dan komt men al spoedig tot de conclusie, dat de wereld slecht is. Niet al dat slechte is strafbaar en wordt ge straft. De menschelijke wetten en bepalingen, waaraan elk Staatsburger zich dient te onder werpen, zijn even onvolmaakt als de men schen zelve. Naast de mogelijkheid, die velen benutten, om door de mazen der wet heen te glippen een handwerk waarin menig advo caat school gemaakt heeft is er ook nog heel veel, dat weliswaar niet wettelijk strafbaar is, maar niettemin uit moreel oogpunt even sterk moet worden veroordeeld. Hoe dikwijls blijkt het niet, dat menschen, die jaren lang door een ieder als hoogstaand en onkreukbaar eerlijk -worden beschouwd, plotseling met een smak van hun hoog voet stuk afvallen en in 't slijk verstikken. Mist daarom feitelijk niet de mensch moreel het recht om een medemensch, die toevallig eens een wettelijk strafbaar feit pleegde, te veroordeelen en voor altijd te verguizen? Is het niet meestentijds een bloot toeval, als op de zonde de straf volgt? Hoeveel blijft er niet altijd in duisternis gehuld en hoeveel groote misdadigers honderd maal erger dan de uitgehongerde, die een brood steelt gaan door de menschelijke onvolmaaktheid niet vrij uit! Voor de orde en tucht in de samenleving en voor de individuen zelf ook, is het niettemin zeer noodig, dat elk vergrijp tegen die orde en tucht wordt gestraft. Daardoor wordt tusschen misdaad en straf een oorzakelijk verband gelegd en ontstaat een bepaalde rechtsorde. Men moge daarmede misschien niet geheel acooord gaan, toch dient men zich voorloopig te houden aan het bestaande, om langs evolu- tionnairen weg een zeker ideëel doel te kunnen bereiken. Het is daarom, dat men trachten moet van het bestaande stelsel te maken, wat er van te maken is; men schaaft de scherpe kanten bij en streeft aldus binnen de grenzen van het bestaande naar een zoo goed mogelijk geheel. De voornaamste straf, die op de 'bedrijvers van ernstige feiten onder het tegenwoordig stelsel wordt toegepast, is de gevangenisstraf. Tot voor korten tijd werd de gevangenisstraf bijna uitsluitend in eenzaamheid ondergaan (celstraf). Sinds eenige jaren neemt men op kleine schaal te Veemhuizen een proef met ge vangenisstraf in gemeenschap (openluchtge vangenis), welke veel humaner, practischer en beter is dan de celstraf. Vooral den laatsten tijd wordt het streven tegen de celstraf steeds krachtiger, getuige o. m. een artikelen-reeks in „de Telegraaf", waarin verschillende personen met ervaring op dit gebied zich in dezen geest uitspreken. De sprekende opschriften als: „Het resultaat (van de celstraf) allerminst ver heffend", „De cel bevordert de recidive" (her haling van strafbare feiten), „Gemeenschaps- straf het eenig geoorloofde" (Mr. N. de Graaf); over de openluchtgevangenis te Veenhuizen staat te lezen: „Geen enkele poging tot ont vluchten", „Hardwerken bemoedigend' resul taat". Deze woorden spreken boekdeelen! En wij hopen nog eens de gelegenheid te vinden om eens iets over het gevangeniswezen zelf mede te deelen. De verbeteringen, die langzaam maar zeker zich voltrekken, dankt men hoofdzakelijk aan de beweging tot reclasseering van gevangenen, d. w. z. het opheffen van veroordeelden uit het slijk, waarin ze sterk zijn; het veranderen van de straf tot nog toe afschrikkingsmiddel !n een geneesmiddel voor de ziel Men tracht den gevangene meer geschikt te maken voor de maatschappij, men wil hem moed en kracht meegeven om na zijn ontslag een beter mensch te kunnen worden. Men tracht ook de minach ting, die de maatschappij voor het meeren- Jee! toch menschen, die, zij het op andere wijze, zondigen en wellicht door een toeval geen straf oploopen voor ontslagen gevan genen aan den dag legt door goede propaganda en dóór hulp en voorlichting in sympathie zien om te zetten. Dat mooie werk maar ook geweldig moei lijk en dikwijls ondankbaar heet reclassee- ringsarbeld, die door verschillende vereenigin- een en personen in den lande wordt verricht. Het .Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen dat onlangs Zijn 100-jarig bestaan herdacht, neemt onder die instellingen wel de voornaamste plaats in. Het Genootschap dat door de regeering wordt gesteund en gesubsidieerd, doch door de malaise natuurlijk niet voldoende besloot bij de herdenking van het 100-jarig bestaan tot het stichten van een fonds van 100.000, zuiver uit particuliere gif ten, om daarmede het werk te kunnen voort zetten en uitbreiden. Een mooi doel dus! Ook te Helder wil men trachten daarvoor belangstelling te wekken. Het plaatselijk Co mité (waarvan de heer Niessink secretaris is) heeft daartoe van B. en W. vergunning gekre gen om tusschen 27 en 31 December bij ge goede ingezetenen door middel van lijsten om steun aan te kloppen, terwijl op 1 Januari voor hetzelfde doel een Vlaggetjesdag zal worden gehouden, zoodat een ieder in staat is naar vermogen het goede werk te steunen. Wij ho pen dan ook, dat Heider's burgerij die ge woonlijk nimmer de beurzen gesloten houdt, als het liefdadigheid betreft ook zal willen bijdragen om het lot der gevangenen te ver beteren en hen in staat te stellen weer goede staatsburgers te kunnen worden. LEO. E. S. O. N. A. 's morgens 7.45 uur (passagiers- en goederen dienst), behalve Dinsdags. HedeïT Misdaad en straf. Heclassee- ring. Steunt den reclasseerings- arbeidl Hora d'oauvre varlé, Croquettes, Pasteitjes, Zalm-, Kraaltsnmayonnalses, Huzarensalades, Verschillende koude Vleeschsoorten, Slagroompuddingen, eto., geleverd en aan huie bezorgd bij vroegtijdige bestelling. TELEFOON 68. Helder—Alkmaar—A msterdam: Amsterdam—Alkmaar—Helder: 's morgens .9.30 uur (passagiers- on goederen- dienst).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5