Heldersche Maatschappij tot Glasverzekering, Aannemers van Schilderwerken Glashandel. Mach.Verffabriek üngaBöufea MsaoOéeffiq» DUITSCHLAND. Ontslag van ambtenaren. Naar men uit Frankfort a. d. Maln meldt, eet het Rijk de inkrimping van het corps amb tenaren en beambten streng door. In het dis trict Frankfort zijn alleen van het spoorweg personeel 5000 man opgezegd. (Sneeuw. Frankfort a. GM., 28 Dec. Er is opnieuw zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer vol slagen gestremd dreigt te worden. Dergelijke kolossale hoeveelheden sneeuw zijn sedert ja ren in Duitschland onbekend. Het treinverkeer is sterk verstoord. Als de dooi invalt, zal Nederland wel met hoog water op den Rijn te kampen krijgen. De toestand ln Saksen. Het socialistische Rijksdaglid Dittmann, die als gemachtigde van het s.-d. partijbestuur herhaaldelijk met de Landdaggroep te Dresden heeft onderhandeld, schrijft in de „Vorw'arts" een pessimistische beschouwing over den toe stand in Saksen. „Het socialistische model-land is een worstelperk van politiek onrijpe elemen •ten en de arbeidersbeweging een proletarisch treurspel geworden". „Een half dozijn jonge journalisten en onder wijzers beheerschem de socialistische partij en pers in Saksen en hebben ook op het laatste partij-congres den toon aangegeven. Zij heffen openlijk de leuze aan, dat het partijbestuur en de meerderheid van de Landdaggroep afgezet dienen ite worden. Met name worden alle Rijks dagleden in Saksen genoemd als menschep die zoo spoedig mogelijk weg moeten," Dittmann stelt het gevaar van parlements- ontbinding in het licht, door te zeggen, dat de socialisten bij' nieuwe verkiezingen niets te winnen en veel te verliezen hebben. Hij acht het nJ. volstrekt niet onmogelijk, dat de bur gerlijke partijen een meerderheid in een nieu wen Landdag zouden krijgen. Hulp voor Duitschland. Het internationale roode kruis heeft een op- roêp gericht tot alle daarbij aangesloten ver- eenigingen om mede te werken tot leniging van den1 grooten nood in Duitschland, die be vestigd wordt door den afgevaardigde van het Roode Kruis, overste Wildbolz. Tengevolge van de ondervoeding der kinderen, de diepe ellende der arbeiders en den middenstand is een snelle tusschenkomst van langen duur noodzakelijk. Het Engelsche Roode Kruis heeft geantwoord, dat het niet in staat is gevolg te geven aan de uitnoodiging, daar zijn hulpbron nen tengevolge van den in Engeland verleen den steun aan de werkloozen zijn uitgeput. Verlaging van dien kolenprQs. Beriijn, 28 Deo. Het Rijkskolenverbond em de centrale oommissie uit dien Rijkskolen- raad; hebben heden beraadslaagd over de noodzakelijkheid van die verdere verlaging dbr kolenprijzen. In de verwachting, dat de verlenging van den werktijd, die in1 de mijnstreken geleide lijk tot stand komt, bet zal mogelijk maken de productie van vóór dien oorlog weer te be reiken en dat de prijsverlaging door de ove rige takken van bedrijf, met namé door de rijksspoorwegen, zal worden nagevolgd, be sloten de organisaties in het kolenbedrijf miet algemeene stemmen tot een verlaging d'er prijzen met ca. 10 Daardoor worden da netto-prijzen in het onbezette Duitschland in goudmarken terugbracht tot 125 130 der prijzen van vóór den oorlog en daarmede tot beneden de wereldmarktprijzen. De prijs verlaging treedt op 2 Januari in werking. Voor de syndicaten in de bezette gebieden geldt deze beslissing niet. HbL Btresemann's Kerstverlof. Volgens een bericht uit Berlijn aan de „Chicago Tribune" zou Stresemann, die zich op het oogenblik in Pontresiina bevindt, daar een Franschen vertegenwoordiger ontmoeten om particuliere besprekingen te voeren over de Rijn- en Ruhrquaestie. Nog drie doodvonnissen. Mainz, 28 Deo. De landbouwkundige in genieur Görges uit Manmheim, die indertijd door den Franschen krijgsraad wegens voor bereiding eener sabotagedaad ter dood was veroordeeld, welke vonnis evenwel in levens langen dwangarbeid werd veranderd', had bij het proces voor den krijigsraad verklaard, dat hij nog drie handlangers had gehad. Thans zijn deze drie personen bij verstiek ter dood veroordeeld. FRANKRIJK. Ingenieur Elffel. t Te Dijon is op 92-jarigen leeftijd de inge nieur Eiffel overleden, wiens naam nog dage lijks door duizenden Parijzenaars en vreem delingen wordt uitgesproken bij het noemen van den door hem gebouwden toren, die door zijn machtig draadloos telegrafiestation sinds den oorlog den naam van Eiffel nog nader be kend en beroemd heeft gemaakt. Eiffel begon zijn loopbaan met de leiding van den bouw van de groote ijzeren brug te Bordeaux, waarbij voor het eerst hij het grondvesten van de pei lers van het procédé van vloeibare lucht ge bruik werd gemaakt. Hij ontwierp het type van bruggen met reusachtige parabolische bo gen en heeft ook den geweldigen koepel van 22 M. middellijn ontworpen voor de sterren wacht te Nice, welke koepel meer dan 100 ton weegt en gemakkelijk met de hand bewogen kan worden. Den Eiffeltoren heeft hij ontwor pen voor de wereldtentoonstelling te Parijs van 1889. Het stalen gevaarte, dat 300 M. hoog is, was in' 2 jaar, 4 maanden en 9 dagen tijds voltooid!. MEXICO. De opstand. Reuter meldt uit Vera Cruz waar de op standelingen dus blijkbaar nog! de oommu- nücatie-middelen beheersohen een succes voor de partji! van dien opstand. Van. een co lonne regeeringstroepem zijn bij1 Irapuato een generaal, zijd staf en 300 man cavaleris ten gevangengenomen. De overige man schappen liepen over naar de partij der op standelingen. Voorts beweren d!e opstandelingen, dat zij die haven Mameamillo, in den staat Colima, in bezit hebben gemomieni. Ook zouden de regeerimgstroepen Puebla weer hebben ontruimd. LUCHTVAART. Het Fransche luchtschip „Dixmude" vergaan. In ons vorig nummer werd reeds gemeld, dat men in het onzekere verkeerde omtrent bet lot van het Fransche luchtschip Dixmu de. Verleden week Dinsdag had het lucht schip het aerodroom van Toulon verlaten, Zaterdag werd gemekj, dat het op de kust van Tuniis met hevigen wind te kampen had. Aanvankelijk 'kwamen berichten binnen, dat bet luchtschip naar het 'binnenland was afgedreven, Gemeld werd dat men het ge zien had op 200 K.M. ten Z. van Insalah. Thans wordt evenwel gemeld, dat de Itali aansche overheid heeft medegedeeld, dat vissehers bij' Girgenti (Sicilië) het lijk van den kapitein der Dixmude gevonden hebben. Het staat thans wel vast, dat het luchtschip vergaan is. De „Dixmude", voorheen Dultschlandls grootste Zeppelin, had een bemanning van 54 koppen. Hoewel er tot dusver nog geen overblijf selen van de Zeppelin zelf gevonden zijm en •ook geen verdere lijken geborgen zijta, mag men toch wel aannemen, dlat het groote lucht schip met man en muis in de Middeilandsche Zee vergaan is en dat de hoop, dat het in de TüneSiscbe woestijn had kunnen landen ijdel is gebleken. De gezagvoerder van het Ita- liaansdht stoomschip Port Messandretta, dat van Bargasi naar Napels onderweg was, be richt, dat hij Zondagavond een dlraadloos ver zoek om hulp heeft opgevangen van de Dix mude, die toen met een snelheid van 125 mijl per uur door den wind werd meegesleurd. Dit is vermoedelijk het laatste bericht, dat van1 het luchtschip is vernomen. Met com mandant Du Plessis de Grenédan maakten nog 3 officieren dleel uit van den état-major, terwijl de verdere bemanning 35 koppen tel de. Bovendien waren er 11 officieren als pas sagiers aan boord, o.w. overste Yvon, den onderdirecteur voor de luchtvaart bij het de partement van marine. Poolonderzoek met een luchtschip. Het ministerie voor marine in de Vereenigde Staten heeft de plannen voor de Noordpoolge bied-exploratie voor den a.s. zomer, door middel van het bestuurbare luchtschip „Shenandoah", bekend gemaakt. In het rapport wordt de expe ditie beschouwd als uitvoerbaar en practisch genomen vrij van kwade kansen voor perso neel en materiaal. De permanente basis zal te Nome op Alaska gevestigd zijn, maar er zullen ook bijkomende standplaatsen voor de expeditie bij kaap Bar- row en op Spitsbergen worden ingericht en •twee schepen zullen de mobiele punten van uitgang vormen voor de „Shenandoah", be nevens zes vliegmachines. De laatste zijn be stemd voor aerologische waarnemingen en men verwacht bovendien, dat zij een te waar- deeren hulp zullen kunnen bieden hij de ver kenning van land, als dit zich mocht bevinden in de „terra incognita" van het poolgebied. Mo gelijk izal men ook al een luchtroute, ter be reiking van meer oostelijk gelegen landen, kun- naar Japan via Spitsbergen bedraagt nauwe- nen traceeren. De afstand van Engeland b.v. lijks de helft van de lengte, welke die landen scheidt op de breedte van de gematigde zóne. De „Shenandoah" heeft al een heele reis te ondernemen om Nome te bereiken. ftynwitoni Modedaollfl©- gevestigd te HELDER, opgericht 1904. Directie: Flrms GEBR8. H00GERDUIJN, Int. Gomm. Tel. 74. De sleepboot „Limburg". Dé sleepboot „Limburg", ^y ye laatste storm ten Zuiden van de Zuiderpier te Hoek van Holland strandde is Donderdagnacht vlotgebracM. Bergingsvaartuigen kwamen Woensdag langszij: en! pompten het schip leeg, terwijl duikers ter zelfdertdjd' de lekken 'zooveel mogelijk tijdelijk dicht maakten. In den namiddag was het achterdek uit het water en gelukte het de sleepboot Hoek van Holland het schip uit hare zielMng te trekken. Gedlurende den nacht heeft men verdere lekkage gedicht en ook het voor- schil) leeggepompt, waarna het gelukt Is de Limburg vlot te sleepen. De boot heeft zware schade en is o.a. de achtersteven gebroken Een belastlngquaestle. De rechtbank te Leeuwarden heeft uitge maakt, dat bet niet geoorloofd is, dat een ge meente-ontvanger aan1 een ambtgenoot in een andere plaats een dwangbevel in handen stelt om' dit door een deurwaarder te laten beteekenen aan iemand, die een gemeente verlaat zonder de inkomstenbelasting te heb ben betaald. Een „voorspelling". Bijgeloovige gemoederen, zoo overweegt de correspondent van de N. Rott. Grt. te Parijs, vinden misschien troost in de voorspelling van die bekende mevr. Thélème, de waarzeg ster, dat Nederland het volgende jaar een periode van rust en betrekkelijke welvaart tegemoet gaai Het drama aan de Schenkkade. Naar de Tel. verneemt is, nu de termljin tot het aanteekenen van hooger beroep is verstreken, noch door het O. M., noch door •mevrouw v. B. gebruik gemaakt van het recht van appèl tegen het vonnis, waarbij zij veroordeeld werd tot één jaar gevangenis straf. Wel heeft de verdediger zich nog voor behouden', gebruik te maken van den wette- lijken termijn van acht dagen tot bet indie nen van een gratie-requesi Ergerlijk. Een' ontaarde moeder te Zeist stuurde haar 4-jarig zoontje 's morgens met een en kel hemdje aan naar buiten in de sneeuw, omdat het kind 's nachts niet zindelijk was geweest. Zij goot bovendien nog een emmer water over het bibberende ventje uit. Ver volgens joeg ze het met schoppen weer naar binnen. i De politie heeft tegen deze moeder proces verbaal opgemaakt. Botsing van trein en vrachtauto. Te Delft stond gisterochtend omstreeks 11 uur een vrachtauto met bijwagen van de oliefabriek „Calvé Delft" te Delft te wach ten voor den overweg aan het Kievietslaan tje voor een trein die van Rotterdam kwam. Nadat deze gepasseerd was, deed de over wegwachter de boomen open en reed de auto op. Deze was juist de rails over toen' sneltrein 213 van Den Haag kwam. De bij wagen werd door den trein gegrepen en versplinterd, terwijl de 28-jarige werkman G. W. Mulder, die erop zat, op slag werd ge dood. Das ewig weibliche. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht behandelde in hooger beroep de zaak tegen A. F. S., oud 22 jaren, geb. te 's-Hertogen- •bosch, marinier 2e klasse, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Utrecht, die door den Zeekrijgsraad te Willemsoord was veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf, met aftrek v?n het voorarrest sedert 5 Oei j;L ter zake dat hij opzettelijk van een hem verleend verlof, hetwelk op 24 Sept. jj. aan boord van de „Tromp" te Willemsoord een einde nam, niet is teruggekeerd en sindsdien voortdurend en zonder vergun ning afwezig is gebleven, totdat hij zich op 5 Oct. j.1. heeft aangemeld in de Mariniers- kazerne te Rotterdam, welke opzettelijk on geoorloofde afwezigheid hem de buitenland- sche reis van gemeld schip, welke reis is aangevangen op 2 Oct j.L en eenige maan den zou duren en waartoe bet bevel hem 'be kend was, heeft doen verzuimen. Beklaagde verklaarde dat hij door zijn meisje is overgehaald weg te blijven. De advocaat-fiskaal vroeg bevestiging van het vonnis. Poging tot doodslag. In den avond van d'en tweeden Kerstdag, oiirca negen uur, heeft zich te Stratum, even eens bij, Eindhoven, weer een drama afge speeld. Jn het café van V. aan den Leende- wag kregen zekere J. A. v. S. en J. J. K. ruzie met elkander, hetgeen echter bleef bij eenige slagen en schoppen. De caféhouder verwijderde bedoelde personen, doch daar mee was het geval nog niet afgéloopen. Van S. begaf zich onmiddellijk naar zijn woning en haalde daar zijn eënloops-jachtgeweer, stak eenige hagelpatronen bij zich en trad K. in de_ Meistraat tegemoet. K., die sterk onder den invlqied' van sterken drank verkeerde, merkte het gevaar, dat hem dreigde, niet, toen plotseling een schot weerklonk, gevolgd door een tweede schot, dat in horizontale richting werd afgevuurd. Eenige personen, die dit zagen:, trokken K. een woning binnen. K. wilde echter met alle geweld weer naar buiten, waarop zij hem niet langer konden terughouden en hem zijn gang lieten gaan, begaf zich daarop in de richting van de wo ning van Van S. en nadiat hij daar eenige ruiten had vernield, viel een derde schot, hetwelk K. op verschillende plaatsen trof, doordat hij een lading hagelkorrels in het lichaam kreeg. Meer dan een halvern dag later kwam de recherche eerst tot de ontdekking van den aanslag, waarna zij onder leiding van den commissaris een onderzoek instelde en gis termiddag den dader in zijn woning ar resteerde. In verband niet den aanslag werden ver schillende personen op het commissariaat ge hoord. De dader heeft bekend, de schoten te hebben gelost. De toestand van K. was heden goed. De man is in het ziekenhuis met röntgenstralen onderzocht Uit het Hooge Noorden. Uit Nome, in Alaska, wordt gemeld, dat de r -k. geestelijke, pater Rnppert, het slacht offer is geworden van een goed 'bedoelde po ging om „Sinterklaas" te spelen (de Ameri kanen vereenzelvigen „Santa Claus" met den Kerstman en laten hem de presentjes rondbrengen met Kerstmis). Pater Ruppert dan was met een slede ver trokken om naar het Hot Springs Orphanage bij de Pilgrim-R'iver Kerstgeschenken over te brengen. Hij, had pakjes bij. zich voor 50 •oud© en jonge menschen. Hij moest met zijn slede 70 Eng. mijl afleggen; maar onderweg moet het span honden in verwarring zijn geraakt. De honden zijn tenminste ontsnapt en alle, op één na, op eigen houtje naar huis teruggekeerd. Men ging onmiddellijk het spoor na van de slede en vond den geeste lijke op vier miijl af stands van het weeshuis doöd in die sneeuw. De nog ontbrekende hond hield trouw bijl het lüjlk de wacht. Voor velen was dat dus ditmaal wel een zeer dlroevig Kerstfeest. Een schip door roevers aangevallen. Hongkong, 28 Dec. Het Britsche stoom schip .Hydraniged" is, terwijl het zich op weg naar Swatow bevond, door Chineeeche roovers, die vermomd als passagiers aan boord reisden, in1 beklag genomen. BH de Bias-baai liep heit schip vast. Na het te heb ben gephpd'erdi, wisten de roovers te ont komen. Er werdlen geen' personen gewond. Verkeersongevallen. donderdagavond zijn twee auto's op den hoek van het Melkpad en den1 Hoogen Naar- derweg nabij Hilversum met elkaar In 'bot sing gekomen. Een der inzittende dames uit Nichteveeht bekwam ei stige wonden aan het gelaat en handen, oodat overbrenging naar de R. K. ziekenverpleging werd noodig geacht. Den chauffeurs treft geen van bei den schuld. Beiden hebben tegelijkertijd het signaal gegeven, doch hebben elkaar niet gehoord. Te Marssum kwamen een vracht- en een •personen-auto in 'botsing. Door den stoom van een locomotief was het uitzicht voor de bestuurders belemmerd. De inzittenden wer den allen licht gewond; zij konden na ver bonden te zijn, huiswaarts koeren. De auto's werden zwaar beschadigd. Drama te GesteL Vrijdagmiddag heeft te Gestel nabij Eind hoven een drama plaats gehad. In d'e wo ning van W. Coppens, koopman aan dé Laag- etraat, tverd de vrouw van genoemden fcoop- man in een vreeselijk verminkten toestand vermoord gevonden. Het hoofd was over dekt met wonden. Haar hersenpan bleek met een plank ingeslagen te zijn. De vloer was bedekt met bloed. Dr. Kramer was spoedig ter plaatse en kon slechts den dood oonsta- teeren. Nader wordt nog aan de „Tel." gemeld: Coppens, die 65 jaar oud is, vertelde aan de buren, dat zijn vrouw gisteren beschonken thuis gekomen en doodgevallen was. De bu ren verzekeren echter, dat de vrouw gisteren in het geheel niet dronken is geweest. Waar schijnlijk heeft het drama zich in den afge- loopen nacht afgespeeld en heeft de man zijn vrouw, toen zij ai dood was, met Moeren en al in bed gelegd. Goppens ontkent pertinent, doch er zijn reeds verschillende bezwarende feiten tegen hem verzameld. Voor de woning van Coppens stonden den geheelen dag vele nieuwsgierigen. Gelijk reeds gemeld is, moet de afschuwelijke daad met een stuk hout bedreven Zijn. 't Leek bij het onderzoek niet onwaarschijnlijk, dat het moordtuig een dikke zware plank is, die in een hoek- van de keuken 'tegen den muur stond. Deze plank is ruim twee decimeter breed, een decimeter dik en ongeveer een el lang. Dit hout was aan den top bevlekt met bloed. Het bloed lag voorts verspreid in het vertrek. Er kleefde ook bloed: aan 'de kachel. De keuken bleek schoongeveegd te Zijn, zoodat noch otp bed, noch in 46 buurt daarvan bloed te vinden was. Het slachtoffer, wier eigennaam. Catha- rina Pedjnenburg is, was 64 jaar oud. Een nieuwe Noordelijke Zeeweg. De Gosplan heeft besloten een nieuwen waterweg te graven, om West-Siberië (een gebied bijna zoo groot als geheel Europa) uit zijn isolement te bevrijden. Dé bedoeling :.s een verbindingskanaal te graven tusschen de rivieren Ob en Pjetsjora. Deze laatste rivier zal door een kanaal van 72 werst verbonden worden met de rivier Indiga, welke uitmondt in de Indiga-baai van de IJszee. Deze baai is gedurende 9 10 maanden vrij van ijs en goed bevaarbaar. Deze Noordelijke waterweg Ob-Indiga-baai zal voor de goederen van geheel West-Siberië een uitweg naar de zee en-de overzeesche landen openen. Tevens zijn verbindings- tanalen geprojecteerd welke ook de rivieren Jasna en Jenisej met de ^Indiga-baai zullen verbinden. Langs dezen waterweg zal men kunnen uitvoeren pl.m. 215.000.000 poed (hoofdzakelijk graan en hout) en invoeren pl.m. 65.000.000 poed. Het vervoer OmskLonden zal kosten 20 kopeken per poed, terwijl nu alleen reeds iet vervoer per spoor tot de haven 34 topeken per poed kost. De kosten van het graven der kanalen (de Oeralbergen moeten doorgegraven worden) en van de overige werken, met inbegrip van de te bouwen 1000 barken en 400 stoomschepen,worden begroot op 240 millioen goudroebels. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds in vollen gang. De chemlcaliën-oorlog. Eenige artikelen, door prof. dr. D. H. Wes- ter, leeraar in de natuurwetenschappen aan de Hoogere Krijgsschool in Mavors, gepubliceerd, zijn thans, onder bovenstaanden titel yereenigd, in druk verschenen. Hij beschrijft de gruwelijke periode van den wereldoorlog, die met de verstikking van 6000 Canadeezen in April 1915 bij Yperen aanving. Eerst de gaswolken, toen de geweldige beschie ting met gasprojectielen, die ver achter het vijandelijk front de artillerieliniën met verderf dreigden. Giftige, verstikkende, traanverwek- kende, niezenopwekkende en tenslotte de vree- selijke blaartrekkende chemicaliën, werden bij massa's in de vijandelijke liniën geslingerd. Niesstof deed de strijders het gasmasker af rukken, om daarna zich slachtoffer doen voelen van een veel gevaarlijker giftgas. Er ontstond een gastactiek en de groote tactiek kwam ge heel on^er de macht van het gas. Vooral de Duitschers hebben met gasaanvallen succes gehad. Zij sloegen de Italianen' aan de Isonso in October 1917 met gas. Tenslotte hebben zij op h6t Westfront in 1918 met gas niet kunnen overwinnen, noch hun nederlaag ermede kun nen voorkomen. Mei) had ook de afweermid delen gevonden. Frankrijk fabriceerde 47.600.000 gasmaskers gedurende den oorlog. Zoo heeft men zich in den gasoorlog leeren schikken en nu de oorlog gedaan is men leze de eindbeschouwingen van den schr. denkt niemand er aan van het gas als oorlogs middel afstand te doen. „Wie zich nu eenigen tijd verdiept in de wereldliteratuur over den chemicaliën-oorlog, moet wel zeer idealistisch-naïef zijn om te blij ven gelooven, dat het vroeger aangehaalde Haagsche Reglement, of het Gas-voorstel van Hughes van 7 Januari 1922, of welke toekom stige overeenkomst ook, het gebruik van oor- logschemicaliën zullen voorkomen. De onbe vooroordeelde lezer zal zich integendeel niet kunnen ontworstelen aan den reeds eerder door mij weergegeven indruk, dat chemi- caliën in göii öVöntuGöl koiïï9nid0n ootIoët wbat- schijnlijk een der belangrijkste strijdmiddelen zullen vormen". Wjj voegen hier nog aan toe, dat slechts een heel klem beetje farizeïsme noodig is, om den gasoorlog te ontketenen. Alle brisante projec tielen verwekken giftige gassen. Eén leugen- achtig courantenbericht, dat de tegenpartij blijkbaar giftig ga* gebruikt, is voldoende om de in het geheim beschikbaar gehouden voor raad gasprojectielen in werking te brengen. De schr. deed dan ook geen verkeerd werk bewijsmateriaal te verzamelen „om den onwe tende of twijfelachtige te overtuigen, den inge wijde te versterken in zijn opvatting, dat wfl rekening hebben te houden met een veelvuldig gebruik van chemicaliën in een toekomst-igen oorlog". Hij vraagt om deugdelijke voorberei ding en baant daartoe door zijn technisch goed' opgezette brochure den weg. Voorzeker, wij. hebben het oog open' en het oor te luisteren te leggen. Het „ontwapende" Duitschland wordt uitge. mergeld. Het zal zich met inzet van al zijn we tenschappelijke krachten tegen zijn slavenpo- sitie blijven verzetten. Het gevaar van onder te gaan zal aan deze krachten vleugelen kunnen geven. De mogelijkheid is zelfs niet uitgeslo ten, dat kanonnen, geweren en sabels als oor logswapenen zullen hebben afgedaan en dat chemicaliën en bacteriën als strijdmiddelen hun taak zullen overnemen. De Staaroperatie'ln China Het is bekend, dat dé oude CMneesche artsen bijna niets aan chirurgie hebben ge daan: zoo hebben zij b.v. nooit een arm of been durven afzetten. Des te merkwaardiger is het, dat zij de operatie van den grauwen staar reedis eeuwen geleden hebben geleerd en er vrij; ver in waren. Hiervoor bezitten wij het getuigenis van den dichter Su Tupg Pu uit het einde van de twaalfde eeuw. Hij vergelijkt het instrument, dat gebruikt werd voor het staarsteken met de aar van de graanhalmen. Van den operateur wordt ver teld1, dat hjj dit instrument hanteert met de rust van een man, die een huis afbreekt, waarbij het weinig erop aankomt waar hi) treft, als slechts de bijl het gewenschte voor werp doorklieft. Daartegen komt dan de ope rateur op, die zegt dat hij volgens een be paalde methode handelt en niets aan het blin de toeval overlaat. Ock bij paarden opereer den de Chineesche artsen de staar, en zij gebruikten daarvoor een naald met een kort handvat. Er werden twee soorten staar be schreven, die op verschillende wijze geope reerd werden. Sedert de 12e eeuw heben de Chineezen echter verleerd de staar te ope- reeren; in de vorige eeuw kenden zij het niet meer en zij droegen dit deel der chirurgie rustig aan de Europeesche artsen over; te genover hun landslieden pochten zij erop, dat zij de eenige artsen waren ,die slechts met inwendige geneesmiddelen en niet met het mes werkten, („Muiich. Med. Woch.") Een regeerlngsgedenkboek ln Amerika In Amerika zijn van oudsher vele sympa thieën geweest voor het Meine Holland. Vele Amerikanen dragen ook nog zuiver Hollandsche namen; en, ondanks het feit, dat ze in de groote republiek heelemaal ver- amerikaanscht zijn, hebben ae in hun hart toch die sympathieën voor hun stamland bewaard. Dr. H. W. van Loon, die aan de universiteit te Baltinwxre hoogleeraar is, en die indertijd, als schipbreukeling van de „Noordam", op het Koninklijk Instituut al hier ons een zeer geestig verhaal gaf van zijn wederwaardigheden, deze dr. van Loon, schrijft im de „Amsterdammer" brie ven. In .een dezer brieven vergeleek hij de Hollanders met zijn tegenwoordige landge- nooten. In Amerika, zoo ongeveer zeide hij, waar alle menschen kris-kras door elkander leven, heb je daar zoo geen kijk op, maar als je dan weer eens een tijd in Nederland bent, dan besef je weer hoe we hier alle menschen in drie klassen verdeeld hebben. Alles ia zorgvuldig geregistreerd', we hébben in den trein, in den schouwburg, in de kerk, over al menschen I, H en Hl Masse. En hij stelde voor (maar dit doet nu niet ter zake) bij de Eerste en Tweede Kamer ook nog een Derde te scheppen, waarin dan menschen als Wijn koop, etd. konden worden ondergebracht. Het feit, dat een Hollandsche Amerikaan dan ook voor geen geld van de wereld weer Amerik aansche Holander wil worden, doet toch geen afbreuk aan de hartelijko ge negenheid, die een Amerikaan in zijn hart voof Holland gevoelt. En zoo kan het ons dan ook geenszins verwonderen, dat ook Amerika niet achterblijft in de herdenking van Jiet regeeringsjuhileum onzer Koningin, en daarvan uiting geeft door de publicatie van een lijvig boekdeel- De heer Edward W. Bok, de geboren Heldersche jongen, die echter op jeugdigen leeftijd met zijn ouders den Oceaan overstak, en van wien -wij destijds eenige fragmenten uit zijn werk vertaalden, deze heer Bok zond aan zijn „good and faithful friend" P. Schellinger een royaal en kloek boekdeel, dat „Holland under Queen Wilhelmina" be handelt en met zeer veel kennis van zaken geschreven is door don heer A. J. Barnouw. (Let op de Hollandsche spelling van dezen naam: ouw). „It is of a wonderful people, in a wonderful time of the world's bis- tory, that Doctor Barnouw tells hls won derful quarter-of-a-century story", zoo zegt Edward Bok. (Het is over een merkwaardig volk, in een merkwaardig tijdsgewricht deer wereldhistorie, dat Dr. Barnouw zijn kwart eeuw-geschiedenis verhaalt. Wij krijgen een compleet bleeld ervan in de volgends bladzijden, en toch zijn die maar weinig in aantal." Het boek bevat achttien hoofdstukken en bijna evenveel illustraties. Een mooi portret, van Koningin Wilhelmina siert het titel blad. De hoofdstukken zijn getiteld: De in huldiging van Koningin Wilhelmina, het Liberale Bewind, de Nederlaag van hot Libe ralisme, Doctor Abraham Kuyper, Het De- fenalesysteem van Holland, Sociale Wetge ving. Mr. Troelstra's kans, Buitenland scha Betrekkingen,De handhaving der Neutraliteit Neêriand tijdens den Oorlog, De publieks Opinie en de Pers, Hoe Nederland een toe vluchtsoord was voor dé Vluchtelingen, Do kwestie van den Keizer, Nederland en Bel" glë, De positie van Nederland na den oorlog, Nedérlandsch-Indiië, Literatuur en Weten schappen, van het Volk en Zijn Koningin- De schrijver heeft blijkbaar uitsteken^ voorlichting gehad, zoodat zijn werk, voor zoover een vluchtige doorbladerhig dit doet zien, een betrouwbaar beeld ff, van ons landl in de laatste vijfentwinug jaren. BUrrENLAND. De economische crisis. GEMENGD NIEUWS. MIDDENSTRAAT 18-20-22. in deze MaatsohappIJ worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Dlreot plaatsing van gebroken ruiten.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6