HELDEUE COURANT Derde Blad, VAN ZATERDAG 29 DECEMBER 1923. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. BOND DEN DAM. Kersttijd, tijd van familiebezoek, van ver sierde dennenboomen, van vacantie en. „even-rusten-voor-het-nieuwe-jaar-weer-in-te- gaan". Het „maatschappelijk verkeer" staat een oogenblik stil, voorzoover het zidh niet om de gereserveerde tafeltjes met de spe ciale Kerst-diners in de restaurants en aan de kassa's der met hulst en. roode lampjes versierde bioscopen verdringt,... Tijd, wil het goed zijn van sneeuw óak. En dat was dan deze keer goed! Dikke donzen kleeden lagen in de parken en tot zelfs in de hoofdstraten: op deze dagen werkt nu eenmaal onze Gemeentelijke sneeuwoprui- ming niet zoo energiek als anders. Overal slierten sleeën met jeugdige enthousiasten; overal de glijbanen met hun vermakelijke mogelijkheden. Intusschen: onze Kamer van Koophandel heeft, na in vergadering reeds over de zaak gedebatteerd te hebben van deze vacantie-periode gebruik gemaakt nog eens „a tête reposée" over den Giro d'enst, en zijn débficle na te denken en om daaruit in een adres aan den Minister van Waterstaat haar wenschen en opvattingen dienaangaan de kenbaar te maken. Het lijdt geen twijfel, dat deze stem uit de praktijk bij: de autori teiten groot gewicht in de'schaal zal leggen. Wat de prlncipieelt opzet betreft, is onze Kamer van oordeel, dat de georganiseerde dienst uitsluitend en alleen het karakter van een overschrijvings-instituut mag dragen. Een neven-functie als deposito-bank acht zij '."t den boozo. Bij behoorlijke exploitatie-uit komsten zou evenwel wel een matige rente vergoeding kunnen gegeven worden. maar in de eigenlijke werkingsfeer van een deposito-bank zou daarmede toch nooit mo gen' getreden worden. Verder gaat de Kamer uit van het denkbeeld, dat de Dienst zich in alle geval zelf moet kunnen bedruipen; zoo dit medebrengt, dat er volledig gecentrali seerd moet worden, dan zou zij voorloopig wel voor een dergelijke centralisatie zijn, n aar alleen op de voorwaa-de dat de g> heele dienst.naar Amsterdam "zou wor den overgebracht.Onze handels- en beurs-grootheden betoogen daarbij, dat de hoofdstad nu eenmaal het centrum van den Nederlandschen geldhandel is. En denken doen zij daarbij waarschijnlijk: „Als de amb tenaren daar op hun eentje in het stille Haagje zitten1 kan je nooit weten- wat ze dan weer gaan uitspoken en op welke wijze ze opnieuw een spaak in het wiel zullen gaan steken." Maar zeggen doen zij: 't niet, al bevelen zij wel ten zeerste de instel ling van een Oommissie van Advies en Toe zicht aan, toe te voegen aan den1 Dienst en samen te stellen uit deskundigen uit het bedrijfsleven. De oude'strijd: Amsterdamden Haag!! Practijk—theorie; handelsman—-ambtenaar.... Zal er, door het opvolgen fan het advies van onze Kamer een vredes-verdrag gesloten worden? - Zal hier deze, ook op ander ge bied zoo zeer gewenschte samenwerking ont staan? Laten we 't hopen. t Wat gebeurt er in Rusland? Hoe leeft men er? Heerscht er nog steeds een een zijdige terreur of gaat het ook meet de rich ting van samenwerking op? Zlethier en kele vragen, die men zich telkenmaal weer stelt en waar weinig antwoord op komt. Ten zij dan in den vorm van naar de een of andere zijde sterk gekleurde tendenz-berich- ten. Elke persoonlijke „stem", die uit eigen aanschouwing van-het Russische land te vertellen weet, kan dus rekenen op een belangstellend gehoor. En zoo was het dan ook dezer dagen stampvol in de kwaliteit van de „artisten- en intellectueelen-scwieteit De Kring", toen daar op een avond Mevr. Wégerif—Gravestein van haar vefblijf in Moskou vertelde. Mevr. Wégerif heeft in ons land naam gemaakt als ontwerpster en vervaardlgster van modern, artistiek-smaakvol batik-werk. Haar gor dijnen, dlvan-kleeden en kussens'rekent men onder de 'beste voortbrengselen onzer de laatste jaren zoo 'krachtig oplevende kunst nijverheid. Langen,tijd achtereen heeft zij te Apeldoorn een batik-school geleid. Ter propageering van haar batik-kunst reisde zij ©enigen' tijd geleden naar Weenen. Daar, in die stad, kwam zij toevallig in aan raking met een vertegenwoordiger der Sov jet-regeering. Zij wist hem voor haar werk te Interesseeren. En toen zij hem vroeg of het batikken ook nies voor de Russen zou zijn, schreef hij er over aan zijn „princi palen" te Moskou. Aan lange bedenkin gen en besprekingen doen Lenin en zijn trawanten blijkbaar niet, want spoedig daar op verscheen een, aan het adres van onze batikster gericht telegram: „Komen!" Zij ging. Van haar reis en haar verblijf heeft zij ons, op boven-bedoelden avond in een cau serie een en ander verteld. Wat haar allereerst en voor alles getroffen had, was de rust, regelmaat en organisatie die zij te Moskou had aangetroffen. Men hield er, tij dens haar verblijf, een Internationale Ten toonstelling, voornamelijk bedoeld ter volks opvoeding. Deze expositie, zei de zij, was buitengewoon practisch en inderdaad pae- dagogisch ingericht, zoodat, hoe fragmenta risch en onvolledig zij dan ook mocht zijn, tóch aan bet volk een duidelijk denkbeeld werd gegeven van de arbeidsmethoden en n ijverh eid s-producten der verschillende 'lan den, Zij zelf ook had er met haar batik werk een stand van belangstelling, die zij daarmede wist te wekken, doet haar de hoop koesteren, dat zij1 binnenkort door de Sovjet autoriteiten in de gelegenheid zal gesteld worden de batik-procédé verder aan de Rus sen te onderwijzen. Het land en het volk rijn er, baars inziens, uiterst geschikt voor; de benoodigde grondstoffen zijn er goed koop en, zooals de inheemsche volkskunst voldoende aantoont, leeft er een sterk dé coratief besef, dat aan het ontwerpen van de paronen ten goede zal komen. Zeer op vallend was, volgens Mevr. Wégeriff, verder het feit, dat de veiligheid en moraliteit op den openbaren weg in Moskou gunstig af steekt bij die in andere hoofdsteden als Ber- lijln en Parijs. Geen alleen-loopend© dame zal, hoe laat 's avonds ook, op straat worden lastig gevallen; wat men van andere steden dikwijls moeilijk zeggen kan! Ook van Amsterdam niet, voegen wij er bij, waar onlangs nog in den Gemeenteraad ernstig over een „tippel-verbod" voor hoeren ge sproken werd!. Mevr. Wégerif kwam dan ook nog eens ten sterkste op tegen het sprookje van de. „nationaliseering" der Russische vrouwen! Integendeel, verklaarde zij, wordt er het huwelijk en het gezinsleven ten zeerste ge propageerd. Al heeft men daarnaast dan ook de scheidingsprocedure even gemakke- lijk gemaakt als.het trouwen zelfr In Moskou kan men, vertelde spr. ons, van een terreur niet meer spreken. Maar in andere deelen van het land, vooral in het Zuiden* heerschte nog wel een streng régieme. Over het algemeen was Mevr. Wégerif, naar men ziet, vrij: enthousiast. Wat mis schien wel voor een deel op rekening moet gesteld worden van de manier waarop haar werk d'oor de autoriteiten ontvangen werd.... Volgens haar bestond er, althans in Moskou, tegenwoordig ook weer volledige godsdienst vrijheid; zij had er 'b.v. een soort kerkelijke processie ongehoinderd door de straten zién trekken. Welke laatste mededeelin'g o.i. toch wel met een korreltje zout te nemen zal vallen'! Toch, hoe enthousiast dan ook, en hoezeer dan ook getroffen door de leergierigheid van het Russische volk, gaf spreekster als haar eindconclusie van een maandenlang verblijf in het geheimzinnige Sovjet-land', dat de Russen er op hun eentje, onmoge lijk zouden kunnen komen. Dat zij de tech niek en vooral ook de werkmethoden van West-Europa te leeren hebben. En haar .eindvoorspelling was, dat het ook hier zou komen tot een vooruitstrevende en verlichte democratie. Het was maar een causerie van Mevr. Wé gerif en tot zwaarwichtige beschouwingen over economische theorieën kwam zij ner gens. Toch raakte haar praatje telkens hoe kón het anders? aan de grenzen van de diepste politieke en andere proble men. Waar zij evenwel, het zij; tusschien haakjes gezegd, met echt vrouwelijken1 tact telkens langs zeilde als 'n hartstochtelijk de bater haar over die -grenzen wenschte heen te trekken. Van de grens van het groote-pTohleem-ge- bied naar de „Wenken en Grieven van een Amsterdammer" is wél een sprong! Die ik dan toch wel even doe, me excuseerende met het feit, dat het groote en het kleine dikwijls heel dicht bij elkaar liggen en deze beiden daarbij ook dikwijls in eikaar om slaan. Eien voorbeeld! Aan de lijnen' 1 en' 2 van onze tram hangen den laatsten tijd roode brievenbusjes, die telkenmaal dat langs het postkantoor gereden wordt, gelicht worden. Een prachtige instelling en ©en verbetering voor.den 'briefschrijver van de Helder- sche Courant, die op het allerlaatste oogen blik zijn epistel nog wenscht te posten. Deze busjes, gezellig rrod, aardig van vorm, zijn voorzien van een „bonneponnig" klepje voor do gleuf. Werkelijk weldadig om aan te zienMaar hol eens, zooals Uw onderdanige dienaar, met Uw brief in de hand naar de, enkele ©ogenblikken stilstaan de, tramwagen.Begin uw poststuk door het klepje heen te duweni.Halverwege het duwen en wurmen wordt er natuurlijk, afge beld en schiet de traan vooruit.En jè moet wel, noodgedrongen steeds harder ach ter den wagen meesukkelen, met angstige visioenen van het püssen van je copij voor 'iet eerstkomend nummer van de krant otdat eindelijk het stuk naar binnen glipt. Wordt de kleinigheid van het brievenklepje tan, op zulke oogenblikken, 'geen „grootig- •ïeid?! Wordt dan het kleine niet groot? Ziethier de grief. Nu de „werik"! Het euvel kan gemak kelijk verholpen' worden. Boven op het >usje een ruime trechter, mijne Heeren, waarin de brieven zóo maar, losweg, te wer ven vallen, en naar 'beneden glijden, des- loods onderin dan nog voorzien van soort ••©erend, horizontaal gesteld, hekje, ter af weer van eventueel© bus-dieven. Wie werkt het uit en neemt er patent op?! .Als „klein-uitvinder" zal hij velen, ook ilij een g r o o t e n dienst bewijzen! BINNENLAND. De kabinetscrisis. De fractie vani Ohrlstelljk-Historische Tweede Kamerleden heeft Donderdag in ver- bandl met den polltieken toestand een bijeen komst gehouden. Hiertoe waren ook uitge- noodigd de voorzitter ,van d)e fractie van christelijk-historische Eerste Kamerleden en leden van de Eerste Kanier voor zoover zjj lid zijn van het hoofdbestuur der Christelijk- Historisch© Unie. Gisteren heeft het bestuur der roomsch- katholieke Tweede Kamerfractie een verga dering gehouden. Gisteravond vergaderde de fractie van anti-revolutionaire leden der Tweedie Kamer in verband met den pplitieken toestand van bet oogenblik. De bijeenkomst had plaats in het Kamer gebouw. De hulpcommiezen van de belasting. „De Ambtenaar" meldt, dat het vrij zeker is, dat het tegen 1 Januari aangezegde ontslag aan de hulpkommiezen van de belastingen niet zal doorgaan. Op een tiental na zullen de betrokkenen overgaan naar het departement van justitie. Dit tiental zal over de betrokken directies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen worden verdeeld; de keuze van de personen zal aan de directeuren worden overgelaten, v aarbij, naar de secretaris-generaal van het departement van financiën heeft medegedeeld, rekening zal wórden gehouden met de omstan digheden van de betrokkenen en iraet het recht op dadelijk ingaand .pensioen. Soc.-Dem. Landbonwcursus. De S.D.A.P. heeft het plan, in den loop van Januari of begin Februari te Amsterdam voor afgevaardigden van alle afdeelingen een landr bouwcursus te houden, waar o. m. de volgende onderwerpen zullen worden ingeleid; de emi gratie en de landbouw, socialisatie van den bodem, toestand tuindersbedrjjf, wetgeving en de kleine gebruikers, en het pacht-vraagstuk en de kleine-boer. Zuiderzeewerken, Vanwege het Ministerie van Waterstaat werd Donderdag aanbesteed het bouwen van een keersluis' van gewapend beton nabij de Van Ewijcksluis, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was S. Bakker te Gronin gen, voor 88.850. De Amsterdamsche haven. Het 3000ste schip in 1923. Woensdag is te Amsterdam de „Celebes" van de stoomvaartmaatschappij .Nederland" binnengekomen, wat op zichzelf geen bijzon derheid1 is, maar wel is het vermeldenswaard dat dit schip het 3000ste schip is, dat dit jaar in die haven is aangekomen. Verleden jaar bedroeg het totaal aantal schepen, al daar aangekomen, 2680; thans zal het dus de drieduizend overschrijden. De volle Houthaven te Amsterdam. In de houthavens liggen op het oogenblik zooveel schepen, dat 'het wel de vermelding waard is. In de Minerva-haven hebben lig plaats 10 stoomschepen en 2 lichters, in de Nieuwe Houthaven één stoomschip en in de oud© Houthaven 7 stoomschepen. Oude zee varenden herinneren zich niet zoo'n -groote bedrijvigheid in dezen tijd van het jaar. De Kerstvergadering der S. D. A. P. De Donderdagavond in de groote -zaal van het Concertgebouw te Amsterdam gehouden Kerstvergadering werd onder voorzitter schap van den heer Boekman geopend. De heer F. M. Wibaut hield' vervolgens een rede, waaraan wij het volgende ontleenen. Spr. wees er allaseerst op, dat -de vijf vredesjaren na den oorlog de onderlinge verstandhouding der volkeren niet hebben verbeterd. En men tracht reeds nog vrees©- lijkér moordwerktuigen uit te denken voor een toekomst} gen oorlog. Het thans afgeloo- pen jaar bracht ons dit verschrikkelijke, dat de vredeswil kapot is. De houding van het Duitsche grootkapitaal heeft aan Foinoaré het voorwendsel gegeven militairistisch op te treden in Duitschland en het conflict zal wellicht opgelost worden in een overleg tusschen het Fransch©' en het Duitsche groot-kapitaal gevoerde -politiek is de in- -sche d-e zwakste groep zal vertegenwoordi gen'. Een van de gevolgen "v-an de door het groot kapitaal gevoerde politiek is de in flatie van het geld, het waardeloos maken ervan, hetgeen niet den kapitalisten treft, die obligatieleeningen met waardeloos geld aflosten, maar wat den Duitschen -midden stand en de intellectueelen tot den bedelstaf heeft gebracht. De arbeiders kunnen In Frankrijk en België slechts 2/3 koo-pen van wat de arbeiders in Engeland en Nederland koopen'. In Duitschland en Oostenrijk is de toestand nog erger. 'Inflatie moet dus worden voorkomen, daar zij voor de arbeiders een ramp beteeken't. Indertijd heeft de Brusselsche «bankdirec teuren-conferentie aangedrongen op sluiten de -budgetten en op het leenenl uitsluitend voor productieve uitgaven. Onze regeering daarentegen wil leeniagen sluiten voor de meest improductieve uitgaven, namelijk de militairistische, voor oorlogsschepen, die een halve vloot zullen vormen, die juist het uiter ste -minimum -zal zljin om- Indië niet te ver dedigen. De arbeidersklasse heeft door haar petitionnement tegen de regeering gezegd: „zop moet het niet". Wat Nederland doen wil, is in strijd met het meest elementaire inzicht in nationaal belang. De S. D. A. P. wil ook sluitende budget ten, maar z^j is van m-eening, dat de uitga ven' voor leger en vloot zeer beperkt moe ten worden, en dat bij alle staatsdiensten de doeltreffendheid der uitgaven moeit worden onderzocht. Komende tot de regeeringscrlsls zelde spr., dat men1 eerst al het mogelijke heeft ge daan, om tot een herleving van een' kabinet- Colijn te komen en nu do-en -zij al het on mogelijke. Iedereen slaat de handen ln elkaar over de wijze, waarop nu de crisis opgelost zal worden. De overleden coalitie treedt op als kabinetform-atrice. Als dit -gelukt, zal daar over in het parlement nog wel een woordje gesproken worden. Tenslote wees spr. op de lichtpunten, die ook thans aanwezig zijn: er is een nieuw sociaaldemocratisch eenheidsfront ontstaan te Hamburg. De Engelsche laibourpartij heeft een belangrijke overwinning behaald,, en een ander lichtpunt is, dat de Nederland- sche arbeidersbeweging de bedrijfsorgani satie en m-edezeggingschap z-al moeten be vechten, waarop die socialisatie zal worden gebouwd. Vooral onder de jeugd moet de vredeswil gepropageerd worden. Bij- het eindigen der vergadering werd voor de Twentsche textielarbeiders gecollec teerd. De Zeevaartschool te Delfzijl. De Raad van Delfzijl heeft besloten met 1 Januari 1924 op te heffen de opleiding tot eersten en tweeden stuurman -groote vaart, terwijl aan de leeraren W. Meijer en O. Smit eervol ontslag werd verleend onder toeken ning van wachtgeld wegens reorganisatie van het onderwijs. De directeur en leeraren der Zeevaartschool heb-b-en besloten om zon der vergoeding ook na 1 Jan. 1924 de oplei ding voor eersten en tweeden stuurman voort te zetten. Bezuiniging? De werf de Schelde te VLissingen bouwt den 'kruiser Java. Onderdeeden van kanonnen zijp hier te Rotterdam den 28sten November aangeko men uit Zwieden. Een Zweedsche ingenieur is naar Vlissingen -gegaan voor het stellen van deze onderdeden. Tot op h-edlen wacht de betrokken, Roitter- damsche expediteursfirma, in spijt van drin gende teilegrammen, op de verklaring van vrijdom van invoerrechten, welke van het departement van financiën mioet komen. De goederen zijn opgeslagen in een loods; die Zweedsche ingenieur is onverrichterzake huiswaarts gegaan. De bestemming van het militair hospitaal te Amsterdam. Het militair hospitaal te Amsterdam, dat wordt opgeheven, is bestemd voor oplegging van militaire kleeding en uitrusting. De verschillende militaire goederen-, thans geborgen in de militaire magazijnen van kleeding te Delft, (welke magazijnen worden ppgeheven) zullen naar Amsterdam worden overgebracht en in het hospitaal aldaar worden opgelegd, zoodat dit gebouw -alsdan een onderdeel zal uitmaken van het reeds in de Sarphatiestraat te Amsterdam gevestigde centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting. Bond van Ned. Onderwijzers. I nde groote van „Musis Sacrum" te Am- hem werd hedenmiddag d'e 49ste algemeen© vergadering van den Bond) van Nederiand- soh-e Onderwijzers geopend. Na uitvoerig© discussies besloot de vergadering, met groote meerderheid van stemmen, dat de bond zich miet ingang van1 1 -Mei 1924 zal aansluiten bij het N. V. V. De vergadering duurt voort. De loonsverlaging WJ het spoorwegpersoneel. Nu de Minister van Waterstaat aan de loons verlaging van het spoorwegpersoneel zijn goed keuring heeft gehecht, heeft de directie der •Nederlandsche Spoorwegen d.d. 24 Dec. j.L de volgende Dienstorder uitgevaardigd: De bestaande loonregeling, neergelegd- in -het R. D. V.*) 1921 (S.S./H.S.), sluit zich niet meer aan bij de tegenwoordige omstandigheden. Niet alleen zijn de loonen in de particuliere nijverheids- en landbouwondernemingen ^aan merkelijk -gedaald, waardoor de thans bij de spoorwegen betaalde bezoldigingen over het algemeen vèr daarboven uitsteken, maar ook zijn de kosten van levensonderhoud sedert ein de 1920, toen het geldende R.D.V. tot stand kwam, in -beduidende mate afgenomen. Er is dus alleszins aanleiding om het loonpeil ook bij de spoorwegen te herzien en dat bij de gewij zigde omstandigheden te doen aanpassen. Gelet nu op de zeer ongunstige uitkomsten van ons bedrijf hebben wij -geen vrijheid- ge vonden om den bestaanden toestand, wat be treft de loonregeling, nè 31 December a.s. te bestendigen en hebben wij dus ook geen ge volg kunnen geven aan het advies van den Lopnraad, die geen aanleiding voor ©enige loonsverlaging aanwezig achtte. Wij hebben mitsdien besloten een nieuwe loonregeling, geldende van 1 Januari a.s. af, in te voeren. Vermits evenwel' aan de toepassing daarvan reeds op dien datum, ook al zou de wijziging in een uniforme loonsverlaging met 10 bestaan, administratieve bezwaren ver bonden zijn, en aangezien wij voor ons er de voorkeur aan zouden -geven zonder overhaasting tot een nieuwe regeling té komen, welke de meest billijke oplossing van het vraagstuk geeft, is de mogelijkheid geopend om voor loopig -in afwachting van de totstandkoming der nieuwe regeling van alle.bezoldigingen en van alle met de bezoldiging verband hou dende uitkeeringen, tot nadere verrekening over den tijd nó 31 December a.s. tien procent in te houden. De bevoegdheid tot deze inhouding is om schreven in het nieuwe artikel 185 van het R.D.V. 1921 (S.S./H.S.), opgenomen in het 21ste Wijzigingsblad op dat R.D.V., dat hierbij wordt ingevoerd-. -(Aanteeken-ing van dit Wijzi gingsblad is te houden bij No. 1 op blz. 84 van de Lijst van Wettelijke Voorschriften enz. van kracht op 1 Januari 1922). Deze Dienstorder moet aan ieder van het personeel uitgereikt worden. Het staaf nog niet vast of de vermindering van de personeelkosten zal gevonden worden door 10 loonsverlaging, dan wel deels door een hoogere bijdrage voor pensioen of door het doen vervallen van de gratificatie van vier dagen, loon voor geen ziekteverlof gedurende een heel jaar, ln welke gevallen de eigenlijke loonsverlaging tot bijv. 7 zou kunnen wor den beperkt. Hierover wordt tusschen directie en personeel nog nader overleg gepleegd. FalUlssmenten ln Nederland. Volgens m'ededeeling van bet Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Oo.'s Bureaux voor den Handel rijn over de afge- loopen week, eindigende 28 Dec. in Neder land uitgesproken, 78 faillissementen tegen 68 failiisementen in diezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Dec. 1923 4230 faillissementen tegenover 8138 over hetzelfde, tijdperk van het vorig© jaar. UIT DE PERS. De opdracht van de rechterzijde. Wij' laten hier nog een aantal persstem men hooren over de bekend© opdracht aan de rechterzijde, door bemiddeling van de heeren Nolens, Schokking en Rutgers ver strekt, een kabinet te vormen. Het (s.-d.) Volk schrijft o.m.: Wij moeten eerlijk verklaren, zulk een schending van ons parlementaire stelsel, zulk een wij zeggen het de „N. Rott. Crt" na op den kop 'zetten der staatsrechte lijke verhoudingen tot heden in ons land on mogelijk te hebben geacht. Indien oplossing der crisis langs dezen weg mocht worden verkregen, zal de redding onzer parlementaire democratie de eerste taak zijn van allen, die nog hechten aan de verdediging onzer volksvrijheid tegenover willekeur van Kroon en partij-heerschappij. Het staatsrechtelijk conflict, daardoor uit gelokt, zou in zijn consequentie niet zijn te overzien. Het zou een zwakke regeerin-g, als alleen het koninklijk machtwoord uit de aan ontbinding prijsgegeven coalitie zou kunnen te voorschijn roepen, reeds vóór hare ge boorte belasten met een vloek, die haar de reeds zoo zware taak, waarvoor zijl wordt -gesteld, ondragelijk zou maken. Het zou de besta-aande crisis slechts „oplossen1" om 'n nieurwe, veel ernstiger crisis, in het leven te roepen. En dat waarvoor en waarom? De (c.-h.) Nederlander zegt: Bij- onderzoek bleek ons, dat van eene ver gissing aan de zijde van het Corresponden- tie-ibureau geen sprake is. Er moet dus, tot ons leedwezen, gedacht worden aan eene vergissing bij het kabinet van H. M. de Ko ningin; want de opdracht, gelijk die is ver vat in 'het 'bovenvermeld bericht, lijkt ons niet wel uitvoerbaar: ten eerste omdat er geen georganiseerd© rechterzijde van de Tweede Kamer bestaat, zoodat de Koninklij ke opdracht haar adres zou missen; ten1 tweede omdat moeilijk is -aan te nemen, dat EL M. de Koningin zou bedoelen, dat de zes tig leden, die gerekend worden te behooren tot de rechterzijde der Kamer, te zamen als kabinetsformateurs zouden optreden. Het schijnt ietwat inconstitutioneel. .Wij mogen vertrouwen, dat de geble ken vergissing, die terecht aan menig blad aanleiding gaf tot minder gunstige critlek, herstel zal vinden, zoodat dan aan de heeren Noilens, Rutgers en Schokking de opdracht zou zijn verstrekt: hetzij tot vorming van een kabinet uit de rechterzijde, hetzij tot voorbe reiding van zoodanige kabinetsformatie. De (r.-'k.) Tijd heeft het bericht van het Correspondentie-bureau van deze kantteeke- nin-g voorzien: Deze opdracht 'brengt een nieuwigheid ln onze staatsrechtelijke verhoudingen. Begrij pen wij haar goed, dan geeft H. M. de Ko ningin hierdoor, in plaats van de opdracht aan een bepaald formateur te verstrekken, uitdrukkelijk haar wen-sch te kennen, dat de rechtsche partijen de samenwerking zullen herstellen tot vorming van een rechtsch parlementair Kabinet. Het gevolg zal vermoedelijk zijn, dat het zittend Kabinet, al dan niet met enkele mu taties, - de heeren Aalberse en De Visser hebben zooals men weet, hun inzicht te ken nen gegeven om in ieder geval heen te gaan aan het 'bewind blijft. Ziedaar de Kerstboodschap van ons Staats hoofd. SPORT. Voetbal. Alle wedstrijden van den N. V. B. en van den N.-H. V. B. voor Zondag a.& rijn afge last). MARINEBERICHTEN. Marinepensioenen. De Minister van Marine brengt in de „St.- Grt." ter kennis, dat de tijdelijke en voorloo- pige pensioenen- over het vierde kwartaal 1928, die door het Dep. van Marine worden voldaan, gedurende de maanden Januari, Februari en Maart 1924 bij de verschillende Rijksbetaal meesters kunnen worden in ontvangst geno men. H. A. J. Batteké. f Te Lochem is op 81-jarigen leeftijd: over leden de gep. iuit.-kol. titulair der mariniers H. A. J. Batteké. De heer Batteké was vele jaren te Amersfoort woonachtig. Gerulmen ijd was hij1 o.a. bestuurder der Coö-p. Winkel ver eenlging „Eigen Hulp" aldaar. Schont-bty-nacht A. F. Gooszen. Naar wij vernemen, is met ingang van 1 Februari a.a benoemd tot vice-admiraal, de schout-blj-nacht A. F. Gooszen, oommand-ant van d-e zeemacht en chef van het departe ment der marine in Nederlandsch-Indië. Centralisatiemaar dan te Amsterdam! Een en ander over Rusland. Een grief en een wenk! H.R.C.-nieuw*. Daar het le elftal van HJt.C. wederom een vrije Zondaar beeft- en het zeer wenschelijk i» voor de spelers om in training te Wijven, heeft het bestuur, met welwillende medewerking van eenige heeren, .besloten om dezen vrijen Zondag te benutten tot het spelen van een oefenwedstrijd tegen een Held'ersoh eilftaL Dit elftal bestaat uit spelers van diverse plaatselijke vereenigingen, en ziet er heel aarde uit. -De samenstelling le vermoedelijk. N. N., d-oel; P. Luyckx en Dito ('belden G.W.), achter; C. Dito (S.V.S.)G. v. d. Wal (Helder) en, P. Wit (Helder), midden; Bak (Batavier), Sont (S.V.S.), Bouma (G.W.), Hoeb (G.W.) en Oharet (Batavier). Men ziet- hieruit dat de verdediging er het best wezen kan, terwijl de voorhoede -bestaat uit v. tg- ge, jonge spelers. H.R.C. zal althans alle zedko: bij moeten1 zetten om zich de heeren van 't 1' te toonden, docto laten zij er vooral om- denken, dt'. deze wedstrijd is bedoeld als oefening en doel punten maken bijzaak iis. De wedstrijd vangt aan om 2 uur, althans als het weder dit toelaat. Wanneer de wedstrijd' doorgang vindt zal die vlag van toet kleedlokaal waaien. De leden van HJt.C. worden -er aan herinnerd' om hedenmiddag op 't terrein aanwezig te zijn, om dit bespeelbaar te maken. Élk kent- z'n -plicht. Tevens worden do houders van ectooolkaarten er op attent gemaakt, dat hun kaarten ingeleverd m-oeen worden. Hun zal dan een nieuwe worden verstrekt. De kap.-luit. ter zee H. M. Maialkus, chef*van den staf der zeemacht te Middelburg, wordt 16 Jan. belast met- het bevel over Hr. Me. Wacht schip Buffel, te Vlissingen en tevens belaat mat de stafaangelegenheden in-het Zuiden. Bij beschikking va» den Min. van Marine sijn de volgende mutaitiën gelast: met 8 Jan. de luit. ter zee 2e kl. J. Var kevieeer geplaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord, en de luit. tér zee 2e kl. A. Ernste belast imet de functie van adjunct chef van den staf der zeemacht aldaar; met 9 Jan. de off. van den M. S. D. le kl. A. H. Voetelink, dienende te Willemsoord, gesteld ter beschikking; met- 11 Jan. de luit. ter zee 2e kl. J. A. van Duijnen 'geplaatst aan boord Hr. Ma. Schorpioen; imet 22 Jan. de kap.-lult. ter zee R. H. Haantjene geplaatst aan boord Hr. M-a. Wachtsohip te Wil lemsoord alp eerste officier; de -lult. ter zee le kl. R. P. van de Wetering, bijgenaamd de Rooij, eervol ontheven van het -bevel over Hr. Ms. Van Meerlaat en geplaatst bij het departement Van Marine, en de luit. ter zee le kl. A. O. Waker 1 in -belast met hel bevel over Hr. Ms. Van Meerlant; met 12 Jan. de luit. ter zee 2e kl. J. L. K. van Hoeke geplaatst bij den cmderzeedienst te Wil lemsoord. Bij K. B. is aan den officier van den- marine- stoomvaartdienst 2e kl. G. J, H. Verbeek, wegens ongeschiktheid voor de waarneming van den dienst uit hoofde van lichaamsgebreken, niet 1 Jan. 1924 eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van pensioen. Eervod ontheven van bet bevel over het Wacht schip te Willemsoord de kap. ter zee A. M. KV-n- en dit bevel opgedragen aan den kap.-luit. ter zee W. Brandt. 17 Dec.: konst.-maj. J. v. d. Witte van de Mok naar Wachtschip Willemeoord onder intrekking der bevolen plaatsing aan boord Heemekexek. 17 Dec.: id. H. W. F. de Vrie» van Wachtschip Willemsoord naar Heemskerck. 16 Jan.: torpedomaker-maj. M. W. van O.zeed.kazerne naar het Torpedoatelier Hed- levoetsluis. -16 Jan.: serg.-koujst, A. M. v. d. Hoek van ir. Speijk naar de Kooij. De aanwijzing voor de uitzending naarO.-I. van liet transpon van don 16en Febr. as. van den •bootsman J. Bukman wordt ingetrokken en wordt aangewezen voor dit transport de bootsman G C Zewald. Met ontslag uit Ben Zeedienst: 29 Dec. "23: leerling stoker G. Kindt 5 Jan. *24: matroos 3e kl. E Weug.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9