NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA isrste Blad. HELDER IN 1923. No. 6811 61e JAARGANQ COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.00; Ir. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f2.60; id. p. mail en overige landen f 420. Zondagsblad resp. f 0.67», f 0.76, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-GirorekeniOf? No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ot. p. regel (galjard)Ingez. medod. (kolombreedte als redaotlon. tekst) 60 et. Kleino advertenties (gevraagd, te koop, te huur) y. 1—4 rogels 40 ot., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d. bla8 en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct. Wederom is, als dit nummer in handen onzer lezers komt, een jaar voorbij gegaan sedert wij ons laatste jaaroverzicht schreven, en wederom staan wij een oogenblik stil om achter ons te zien en de balans voor het afgeloopen jaar op te maken. Verleden jaar wijdden wij op deze plaats be schouwingen aan de toekomst en het algemeen aspect onzer stad, en ofschoon de resultaten van den arbeid van een lichaam als bijvoorbeeld de Economische Commissie niet direct zichtbaar zijn naar buiten, meenden wij nochtans met vertrouwen en wat optimisme de toekomst on zer stad te kunnen tegemoet gaan. Welnu, als wij thans een terugblik werpen op het afgeloo' pen jaar, dan zijn daar verschillende sympto men, die ons in het gelijk schijnen te zullen stellen. Meer en meer toch raakt onze gemeente naar huiten ibekend, meer en meer begint men zich elders rekenschap te geven van de belang rijkheid van een stad als de onze. Niet in de laatste plaats denken wij hierbij aan onze bad plaats Huisduinen, dis in het afgeloopen jaar getoond heeft wel waarlijk een toekomst te heb ben, Indien slechts wat kapitaal hiervoor be schikbaar wordt gesteld. Want de exploitatie van de vijf woningen „Driehuizen" en „Duin oord" was van den aanvang af een groot succes, en terecht schreef eenige maanden geleden de heer H. O. M. Nypels in ons blad, dat een voort gezette poging in deze richting ongetwijfeld succes zou hebben. Misschien zal het nieuwe jaar in dit opzicht ons aangename verrassingen brengen. In dit verband mag hier ook melding worden gemaakt van de beide jaarvergaderingen, die in het afgeloopen jaar hier plaats hadden, n.1. van de Vereeniging van Gemeentelijke Bouwtechni sche Hoofdambtenaren, en van de Kon. Ver. „Onze Vloot". Beide droegen er toe bij onze stad naar buiten meerdere bekendheid te geven. Hoewel dus in 't algemeen, ook al door stra tenaanleg en stadsuitbreiding, onze stad aan trekkelijker gaat worden voor den vreemdeling, blijven de belastingen nog hoog. Wij hebben goede reden aan te nemen, dat ons gemeente bestuur straks met voorstellen tot belastingver laging zal komen, of, zoo al niet tot positieve verlagingen kan worden overgegaan, zal toch van verdere verhooging wel geen sprake meer zijn, in tegenstelling met het algemeen aspect van het vorige jaar. Is dus in dit opzicht naar onze meening geen reden voor pessimisme, in andere opzichten mag men de oogen niet sluiten voor de wer kelijkheid. Men moge al van meening verschil len of de aanneming van de Vlootwet Helder voordeel zou hebben kunnen brengen, een vaststaand feit is, dat Helder staat of valt met de Marine. De inkrimping daarvan deed zich reeds gevoelen. Mogelijk, dat de voorgenomen concentratie der Marine alhier weer eenige verandering ten goede brengt. Omtrent den financieelen toestand van de gemeente valt voor het komende jaar nog weinig positiefs te zeggen, daar de begrooting nog niet werd behandeld. Wel is deze inmiddels in druk verschenen, en het voorwoord daarin geeft reeds een over zicht van den toestand, zooals die zich voor het komende .jaar afteekent. Erg gunstig achten ook B. en W. hem niet. Zij zijn er nochtans in geslaagd de belasting van 850.000 terug te brengen op, 825.000, hetgeen zal worden ge vonden: lo. in het niet aanvullen van vacatures bij de politie; 2o. bet verminderen der uitga ven voor reiniging en plantsoenen; 3o. het drukken der bijlagen van het raadsverslag; 5o. het verhoogen der winst van de gasfabriek. Echter is het bovendien nog noodig als ont vangst wegens achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren een ipost te raihen, die den te kleinen post „onvoorzien"'zal moeten aan vullen. B. en W. erkennen zelf, dat dit niet is een „voorzichtig" financieel beheer, maar, zoo zeggen zij, de begrooting is eigenlijk eerst sluitend te maken met een inkomstenbelasting van 972.000, hetgeen z}j voor den tegenwoor- digen tijd te hoog achten. Verder zal worden voorgesteld den vacantie- toeslag voor het gemeentepersoneel in te trek ken. De nooduitkeering van het Rijk aan be paalde gemeenten, waarvoor in 1923 is uitge trokken 66.505, is vervallen. Erg gunstig ziet het aspect voor 1924 er Inderdaad niet uit. Toch zal men, meenen wij, goed doen een niet al te donkere bril op te zet ten bij de beschouwing van den finantieelen toestand der gemeente. Alleen hierom al niet, omdat pessimisme tenslotte nergens toe dient, en wij het optimisme noodig hebben om dap per den toestand onder de oogen te zien en het hoofd omhoog te houden. En wellicht valt het nieuwe jaar in andere opzichten wel weer mee. In 1923 zijn ondanks alles nog vele en be langrijke zaken tot stand gebracht, ook op het gebied van stadsuitbreiding en stratenaanleg, van huizenbouw, enz. Wij denken hier aan het prachtige gebouw van de Vakschool voor Meisjes, dat In September in gebruik is geno men, en waaromheen zich In den loop van het nieuwe jaar waarschijnlijk wei bet dan voltooide scholencomplex der R.-K. Scbcclvereeniging zal scharen, zoodat hier aan dit wegenkruispunt een geheel nieuwe scholenwijk zal ontstaan. Wij denken hier aan het mooie Tehuis voor Ouden van Dagen van de Gereformeerde Kerk, dat 16 October werd opengesteld, aan de bestrating van de Keizerstraat, die daardoor aanmerkelijk is verfraaid; en aan de verbetering van tal van «ndere straten en wegen. De bouw van nieuwe huizen heeft zich in net afgeloopen jaar nog voortgezet, maar het schijnt wal, dat dftz» duns zijn hoogtepunt bereikt beeft en in het tekort aan woningen vrijwel is voor zien. Er zijn nog vele nieuwe woningen bijge bouwd; onze nieuwe Singel bijvoorbeeld is een aantrekkelijk stadsgedeelte geworden, temeer, omdat ook hier eens pogingen zijn gedaan met wat beter soort huizen. De Ruyghweg geraakt reeds flink bebouwd) en biedt nu een breeden verbindingsweg met Binnenhaven-, en ook in het Tuindorp zijn nog enkele complexen gezet, zoodat dit ook meer en meer is uitgebreid. Het wachten is nu op den ondernemenden geest, die hier een autobus- of tramwegonderneming wi gaan exploiteeren, om aan de groote afstanden in onze plaats tegemoet te komen. Of dit in het komende jaar verwezenlijkt zal worden, zal nog wel een open vraag blijven, omdat zoo'n onder neming nu niet zoo heel veel perspectieven opent voor een gunstige exploitatie. Maar in de Heldersche Courant zijn destijds reeds stemmen opgegaan om een dergelijken dienst in het leven te roepen in verbinding bijvoorbeeld met een dienst voor Julianadorp en 't Zand, en zoo be keken, zou de kans niet heelemaal tot nul wor den gereduceerd. Kwamen dus in den loop van dit jaar tal van nieuwe wegen in onze gemeente tot stand, ook het verkeersvraagstuk werd met energie -ter hand gen-omen. Wellicht was dit jaar, tenge volge van den buitengewoon kouden zomer, waardoor het strandleven werd gedrukt, dit ver keersvraagstuk niet zoo urgent als andere zo mers, maar in ieder geval kan worden geconsta teerd1, dat er op dit terrein reeds vele en goede verbeteringen tot stand zijn gekomen-. Overi gens zullen wij moeten afwachten, het publiek zal langzamerhand aan nieuwe toestanden wen nen, en naarmate wij meer en meer stedelijke allures aannemen, zullen de dorpsche gewoon ten, die hier nog heerschen vooral op het gebied van het verkeer afsterven. De electrificeering onzer gemeente is thans voltooid, maar de jongste weken hebben' bewe zen, dat deze nog -niet volmaakt is, en dat blijk baar de kabel, <fce dit deel van Noord-Holland van stroom voorziet, niet is berekend op de toe nemende behoefte, die, vooral in deze donkere wintermaanden, bestaat. Ook in dit opzicht moet het komende jaar ons verbeteringen brengen. Gelukkig is de toestand onzer waterleiding, of schoon nog niet verbeterd, niet meer zoo ver ontrustend als eenige jaren terug, mede tenge volge van den kouden zomer en het natte najaar. De buisleiding, die ons van voldoende water moet voorzien, zal in 1924 wel gereed komen. In het bestuur der gemeente kwam, tenge volge der periodieke verkiezingen, verandering. De wethouders O. Adriaanse en D. O. A. de Zwart werden vervangen resp. door de heeren D. H. Grunwald- en iW. O. van Breda. Van eenige beteekenis zij het geene prak tische, was de uitspraak van den Hoogen Raad, die aan de befaamde Melkprijsverordening rechtskracht toezegde. Van beteekenis is deze jurisprudentie voornamelijk voor analoge ge vallen, de praktische toepassing van de veror dening bleek tenslotte niet wel uitvoerbaar. Thans is door de gemeente weder een procedure aanhangig gemaakt inzake de navorderingen. Het komt ons voor, dat ook hier de gemeente sterk staat, en dat zij dit -proces wel zal winnen. De Ophaaldienst der Gem. Belastingen, hoe zeer van meer dan ééne zijde aangevochten, ver heugt zich in stijgende belangstelling en de dienst- blijkt meer en1 meer in een behoefte te voorzien. Een adresbeweging om onze gemeente vrij te stellen van bijdragen aan de Watersnooös- las-ten had1 helaas n-iet veel succes. Hoewel reeds meermalen de onbillijkheid hiervan -betoogd- is Helder ligt geheel buiten het terrein, dat in 1916 door de overstrooming geteisterd1 werd wilden Ged-. Staten deze niet inzien, en moest de bevolking hier in de lasten onevenredig bij dragen, hetgeen natuurlijk de toch al zoo hooge belastingen nog meer bezwaart. Nog altijd is voor de Zuiderzeevisschers geen afdoende regeling getroffen, en, daar de Hel dersche kustvisscherij daaronder ressorteert, vallen dus ook onze visschers er buiten. Her haaldelijk zijn door de gemeente pogingen ge daan hieromtrent, doch steeds tevergeefs. Bizondere gebeurtenissen. In- hef algemeen kenmerkte 1923 zich voor onze gemeente door zeer vele jubilea. Wij ko men daar straks nader op terug. Van de bizon dere plaatselijke gebeurtenissen dient allereerst te worden genoemd de typografenstaking, die oorzaak was, dat de Heldersche Courant in de eerste week van 1923 slechts tweemaal, in zeer verkleinden omvang kon verschijnen. Gelukkig eindigde deze staking, die natuurlijk ons zeer vele onaangenaamheden bezorgde, spoedig, zoo dat Dinsdag 9 Januari de Heldersche Courant weder op de oude manier kon verschijnen. Ter loops voegen wij daaraan toe, dat ons blad zich steeds in de algemeene sympathie mag verheu gen, tengevolge waarvan in den loop van het jaar de omvang aanmerkelijk is uitgebreid. Onmiddellijk na de staking herdacht de Hel dersche Courant haar 50-jarig bestaan; voor deze gelegenheid was een speciaal nummer door ons samengesteld, waarin verschillende Helder- schen en oud-Helderschen bijdragen hadden geschreven, terwijl een gekleurd gedenkraam in de vestibule van ons bureau de herinnering aan de gebeurtenis levendig houdt. Een belangrijke gebeurtenis had op 23 Ja nuari ten stadhuize plaats, toen de bemanning van de Heldersche reddingboot en de kapitein der „Cycloop" de medaille voor menschliev-end lulpbetoon ontving wegens de redding van de opvarenden der „Alford" op 19 Sept. 1922. Eenige weken later (in Maart.) ontvingen de op varenden van de sleepboot „Cycloop" eveneens medailles vanwege het Carnegie-heldenfonds. De Vereeniging voor Volkshuisvesting „Hel der" hield 80 Januari haar laatste vergadering. Deze vereeniging is thans opgenomen in de „Woningstichting", die een combinatie vormt vaa diverse woningbouwvereenigimgem. Woensdag 7 Februari' verscheen het eerste nummer van het Helder's Advertentieblad, uit gave van de Heldersche Courant, welk blad zich van den aanvang af in groote populariteit mocht -verheugen. Daarentegen moest de in het begin van het jaar opgerichte en gratis verspreidde „Wo ninggids" nog vóór het einde des jaars worden gestaakt. In de eerste dagen van Februari had de aan besteding plaats van de nieuwe openbare school aan de Van Galenstraat. Als deze school in den loop van dit jaar gereedkomt, zal zij-, tezamen met de ,in aanbouw zijnde katholieke scholen, wel in de behoefte aan onderwijsruimten voor de eerste jaren vold-oeni. Het afgeloopen jaar bracht ons enkele ten toonstellingen, die even-wel'geen van alle met uitzondering wellicht van, de Pluimvee-tentoon stelling tijdens de Kerstdagen zich in buiten gewoon druk bezoek mochten verheugen. Wel licht het minst slaagde de tentoonstelling van de Maatschappij „Rembran-dt". waar een veertigtal- schilderstukken met eenig kleiner werk geëx poseerd was in de zaal van „Musis.Sacrum". Voor kunst schijnt men «tok- hier over het al gemeen niet zeer ontvankelijk. Ook de Huis- vlijttenitoonstelling, van militaire (marine-)zijde hier gedurende een paar dagen (2729 April) georganiseerd, was niet erg druk bezocht, gevolg van het feit, dat na dó mobilisatie deze niet meer zoo druk wordt beoefend. Evenmin mocht de Hygiënische Ten-toonstelling, die in het gebouw van het Nut, Emm-astraat, 3 Mei werd geopend, zich in druk bezoek verheugen, hoewel deze tentoonstelling zeer interessant en leerzaam was. Zooals reeds gereleveerd, was de Pluimvee tentoonstelling daarentegen een zeer groot succes. Ook de Vereeniging voor Huisvrouwen organiseerde dit jaar wede:- een tweetal -ten toonstellingen', die mede uitnemend slaagden. In ieder geval zijn deze tentoonstellingen het -bewijs, dat men in deze richting ook „Helder vooruit" wil brengen en misschien dat een volgende poging of pogingen beter zullen slagen. De nieuwe reddingboot der N.- en Z.-Holl. Reddingmaatschappiji, de „Dorus Rijkers", die den 17en Juli op het Koninklijk Instituut voor de Marine plechtig aan het Bestuur der Maatschappij werd overgedragen, voldeed on gemeen. Het sierlijke en praktisch ingerichte vaartuig maakte 28 Juni zjjn proeftocht en volbracht 1 September met ,/u stag gevolg zijn eerste redding. Hiermede is *0" te r •evpeide behoefte voor onze gemeente voorzien. Ook Terschelling had reeds een nieuwe reddingboot in Maart ontvangen in -plaats van de oude, die bij de laatste redding was verloren gegaan. De Stoomboot-Onderneming „Esona" hield ook rekening met de uitbreiding van haar be drijf, en stelde in Maart een nieuwe passagiers- en vrachtboot in dienst. Dank zij' de bemoeiingen van enkele inge zetenen, die zich het lot van de oude redders van schipbreukelingen aantrokken, werd hier ter stede het Dorus Rijkersfonds opgericht, dat zich van den. aanvang af in veler sympathie mocht verheugen. Tal van bijdragen vloeiden 'n de kas van dit fonds, waardoor aan onze zeehelden -een onbezorgden ouden dag kon worden verschaft. Nog steeds hebben ten be hoeve van dit fonds feestavonden plaats, zoo- dat de gelden nog altijd van vele kanten hier voor binnenkomen. De Vereeniging „Voor hen, die vielen", door wier bemoeiingen- Helder met het marine-mo nument op het Havenplein werd verrijkt, bleek bij haar eindafrekening, die dezer dagen plaats bad, nog omstreeks ƒ19000 in. kas te hebben. De naam „Marine-Rampenfonds", die men aan het nieuwe fonds heeft gegeven, wijst wel op een analoge bestemming voor dit geld. De Padvinders, wier organisatie zich nog altijd in bloei mag verheugen, openden laatst van Juli hun nieuwe Troepenhuis in het voor malige dansinstituut aan de Dijkstraat, dat döor de heeren Polak inmiddels is verplaatst en uit gebreid in het voormalige gebouw van de Vrij metselaarsloge, welk gebouw zij „Musis Sa- crum" noemden. In de Donkere Duinen aan den Strooweg opende de heer J. B. Klop een café-restaurant, „Duinzicht" genaamd, dat den velen voorbijgangers en wandelaars een aardig zitje aanbiedt, en dat ongetwijfeld het bezoek aan dit gedeelte onzer fraaie duinen zal be vorderen. In samenwerking -met het Gemeentebestuur is door de Economische Oommissie een nieuwe Gids voor Helder uitgegeven, bedoeld als reclame-uitgave voor onze badplaats. Het boekje zal op den duur ongetwijfeld zijn nuttig werk doen. Marine. De voor de Marinewerf alhier belangrijkste gebeurtenis was o. i. het van stapel loopen der nieuwgebouwde stoomloodsboot in- Augustus. Zij bewees, dat men in dezen tijd van vermin dering van oorlogsuitgaven het uitstekend ge outilleerde bedrijf dezer werf aanpast aan vre desdoeleinden. Verder viel in dit jaar het ver trek naar Indië van het nieuw-gebouwde moe derschip voor onderzeebooten de „Pelikaan" met de K 2, K 7 en K 8. Hr. Ms. „Tromp", die een oefeningsreis maakte, kreeg bevel naar Smyrna op te stoo- men om daar aan de vluchtelingen tengevolge van den brand dier stad, gastvrijheid op Hol- landschen bodem aan te bieden. Nog slechts weinig weken geleden verleende zij-, op een oefeningsreis in 'de Middellandsche Zee, bij stand aan het brandend koopvaardijschip „Rijperkerk", doch toen dit vaartuig wegens den steeds toenemenden omvang van den brand in den grond geschoten moest worden, bleek onze „Tromp" daarvoor te groot en moest het verlossend schot van een Fransche kanonneerboot, die in de nabijheid was, komen. De opleiding der adelborsten is aanmerkelijk uitgebreid. De cursus van Dordrecht is thans op het Instituut alhier ondergebracht, en de opleiding van 8-jarig 4-jarig geworden. Een tweetal burgeriewaren va* het Ko». Inntituut gingen in 1923 met pensioen, nJ. dr. J. O. van den Berg en dr. H. J. Oosting, die lange jaren in onze stad gewoond hebben.. Jubilea. Wij releveerden reeds boven, dat het afge loopen jaar het jubileumjaar bij uitstek was. Althans wij vinden een groote menigte in' de kolommen van de Held. Courant vermeld. Het 50-jarig bestaan van de Held. Courant noemden wij reeds elders, en de herdenking van het regeerings-jubileum van Koningin Wilhelmina was wel het belangrijkste van de rij. Reeds in het begin van het jaar werden daarover voor bereidende besprekingen gehouden; en de driedaagsche feesten, die over 't^ algemeen goed van stapel liepen, al waren de elemen ten niet steeds met ons liggen natuurlijk nog versch in ieders geheugens. De heer M. Koorn herdacht 10 -Februari den dag, waarop hij 60 jaren bij de firma Meyer (Hoofdgracht) in betrekking was. 18 Februari d.a.v. werd kapelaan Alink, de vlootaalmoeze- nier, in een plechtige bijeenkomst in het ge bouw „St. Christophorus" gehuldigd ter gele genheid van zijn koperen priesterfeest. Ter wijl den' 3den Maart de heer F. Boon, onder wijzer aan de Chr. M.UX.O.-School alhier, eveneens een jubileum herdacht, n.1. de dag, waarop hij voor 40 jaar geleden bij het onder wijs, kwam. In Maart herdacht de Vereeniging voor meld: in Maart herdacht de Vereeniging voor voorbereidend onderwijs „Jachin" haar 121/»- jarig bestaan. 24 Maart was het de St. Vincentius-vereenl- ging, en 7 April de daarmee annexe St. Elisa- beth-vereeniging, die haar diamanten feest herdacht in een reeks feestavonden in het Bondsgebouw. Deze feesten waren de inleiding van een reeks Missiedagen, welke van R.-K. zijde werden georganiseerd. Een zeer bescheiden jubileum vierde, in be sloten kring, de directeur van het Zoölogisch Station, dr. H. O. Redeke, die den 31en Maart zijn zilveren ambtsjubileum herdacht. De Meimaand bracht óns jubilea, allereerst van de Werklieden-Vereeniging „Onderling Belang", die haar zilveren feest op Zaterdag 5 Mei herdacht, waarna de thans reeds over leden heer D. van Zoonen den dag zijner 40- jarige ambtsvervulling als onderwijzer vierde. De emeritus-predikant Ds. O. -Zwaan herdacht 30 Augustus zijn 25-ja-rig jubileum. De reünie ter gelegenheid- van het 25-jarig der Rijks Hoogere Burgerschool bracht op 29 September vele oud-leerlingen en leeraren- in het gymnastieklokaal van deze in stelling hijeen; de daar gehouden toespraken getuigden van het groote nut, dat deze instel ling in den loop dezer kwarteeuw tot stand heeft gebracht. 1 October was het d8 (oude) heer Marinus, die door personeel en.bestuur der school met den bijbel werd gehuldigd. Andere jubilea op onderwijsgebied waren het 40-jarig jubileum van bet hoofd van de school aan de Vischmarkt, den heer L. de Bruyn (30 Augustus), en dat van school 6 (Parallelweg), den heer L. van der Ploeg (1 November), welke beiden hun 40-jarige ambts vervulling herdachten. Om -tenslotte als „sluit post" het nog kersversche 35-jarige jubileum van den beer M. P. van Hooydonk ook, zij het op ander terrein, onderwijsman te noe men, dat 15 Dec. plaats had, en het aanzijn gaf aan het Hooydonk-fonds, ter stichting van een Sportpark. Behalve deze jubilea hadden nog in ver schillende lichamen en instellingen plechtig heden -plaats, waarbij functionnarissen afscheid namen wegens bedanken of vertrek uit de ge meente. Zoo de heer A. J. de Jongh als pen ningmeester van den polder Anna Paulowna, zoo de heer C. Adriaanse als Voorzitter van de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Hel der", (tevens wethouder der gemeente), zoo de heer Van der Hulst als chef van de afdeeling goederenvervoer bij de Spoorwegen. Verder moeten in dit verband' worden genoemd de beide postambtenaren O. Koning en F. L. Steenman:, die den dienst resp. 1 November en 1 December met pensioen verlieten, de heer Gijzen, administrateur der Marine-bakkerij, overste Winkelman als Intendant der Zee macht, de eerw. heer pastoor W. Huig, die we gens hoogen leeftijd zijn functie 18 Augustus aan jonger krachten overdroeg. Overledenen. Van de in 1923 overleden plaatsgenooten of oud-plaatsgenooten noemen wjj C. J. Verhey, Joh. Blom, conciërge Alg. Tehuis voor Militairen, B. L. Vries, oud-leeraar Koninklijk Instituut voor de Marine, J. R. J. Ph. Oambier, kolonel der mariniers, J. S. B. Janzen, J. F. Wijsmuller, oud-directeur van het Bureau Wijsmuller, J. de Glopper, D. van Zoonen. De gemeenteraad In 1923. De Gemeenteraad vergaderde in het aifge- loopen jaar 14 maal (de 6 zittingen voor de begrooting voor eene gerekend). Het belang rijkste vermelden wij: hier ervan. 3 Jan. In deze eerste vergadering in het Nieuwe Jaar werden slechts onderwerpen van ondergeschikten aard behandeld. 22 Jan. werd een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting. De algemeene be schouwingen worden geopend, en voortgezet 23 Jan., 24 Jan. en 26 Jan. in middag- en avondzitting. 29 Jan. werd- begonnen met de artikelen. Een voorstel-Van Breda c.8. ter afschaffing van den 8-urigen arbeidsdag, alsmede tal van andere (veranderingen ln arbeidsvoorwaarden- van het gemeentepersoneel, wordt verworpen. Des avonds wordt de behandeling voortgezet en de begrooting afgehandeld. Groote veranderin gen zijn er niet in aangebracht. 6 Febr. In deze vergadering werden, naar aanleiding van een dóór den heer Van der Veer gedaan verzoek, cijfers gegeven omtrent ontvangsten uitgaven voor Koegras en Huisduinen. Er bleek uit, dat speciaal Koegraa nog wel geld kost aan de gemeente. Uitvoerige discussie verwekte een voorstel omtrent aanstellen van werklieden bij de Wa ter- en Lichtbedrijven. Dit betrof twee z.g. tijdelijke werklieden, die 't zij ontslagen, 't zij vast aangesteld' moesten worden. Een deel van den Raad wilde ze ontslaan, maar de meerder heid handhaafde ze Besloten werd den weg langs de Binnenlinie- gracht te verharden, hierdoor krijgt het Tuin- Idorp een tweeden verbindingsweg. Adhaesie werd betuigd' aan een adres van eenige Kamers van Koophandel ter zake van de verdeeling van Watersnoodlasten. Aangenomen werd een voorstel tot het toekennen van vergoedin gen aan de bizondere scholen ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920. De Zondag van de kermisweek, die verleden jaar was afgeschaft, werd voorts, in verband met het drankverbod, weder ingevoerd. 13 Mrt. Wijziging van de tarieven voor de Waterleiding. Voorstel om de meerdere meters gas boven het normale jaarverbruik genomen tegen 7 ct. te berekenen. Men hoopte hierdoor dat meerverhruik te bevorde ren. Voor de Wijkverpleging van de N.-H. Ver. „Het Witte Kruis" wordt een verhoogd subsidie van f 400 gegeven (totaal nu 1400). De Javastraat zal worden verbreed en be straat. (Hiervoor is een crediet van f 85000 noodig). Een voorstel om aan A. A. Kikkert te Alkmaar geen vrijstelling te verleenen van betaling van verloren water wordt aangeno men, na eenige discussie en verzet uit den Raad. Ten behoeve van den bouw van een melkhuis nabij de Donkere Duinen wordt erf pacht verleend aan J. B. Klop alhier. Over een voorstel-Grunwald tot aanschaffing tan 1 ex. Gedenkboek 18981923 staken in deze vergadering de stemmen. 24 April. Tn deze vergadering werd hoven beeld voorstel-Grunwald c.s. aangenomen. Het salaris van den conciërge der scholen 11, 12 en 13 werd conform het prae-advies van B. en W. vastgesteld op ƒ1200 met ingang van 1 April 1923. Voor electrischen stroom werd een- tarief vastgesteld van '20 en 40 cent per K.W.U. voor de periodes resp. buiten en binnen de sper- uren. B. en W. werden gemachtigd met 's Rijks werf een nieuo$ contract af te sluiten voor het verwijderen van de faecaliën. De graven van de drie DnUsche militairen op het kerkhof al hier zuilen voortaan van gemeentewege on derhouden worden. Voor kennisgeving werd aangenomen het adres van den Bond van Belastingbetalenden inzake den verkoop eener party oud yrer van de Reiniging. Langdurige discussie veroorzaakte bet voor stel tot het opnieuw vaststellen der met 1 Mei 1923 eindigende verordening op de heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting. B. en W. hadden voorgesteld de verorde ning opnieuw vast te stellen; daarbij was noo dig het vermenigvuldigingso.yfer, ten vor'gen jare .7 bedragend, te verhoogen -tot .77, op grond o. a. van de vermindering van de inko mens. De heer Grunwald had een aantal vra gen aan het Ooilege gericht, die door den wet houder van financiën uitvoerig werden beant woord. Van den heer Van Breda was er een voorstel het cijfer van .7 te behouden. Met 14 tpg°n 4 stemmen werd dit laatste verworpen en het voorstel van B. en W. aangenomen. Insgelijks werd aangenomen het reorgan'sa- t'evoorstel betreffende den dienst- der Reini- g'ng. Hierover waren de discussies zeer ver beeld; verschillende pogingen werden gedaan tot verdaging van het voorstel der nadere be spreking. ook werden andere oplossingen aan de hand gedaan. Met 13 tegen 5 stemmen werd een voorstel-Van Breda in dezen geest ver worpen en dat van het Ooilege aangenomen. Een aantal verzoeken voor erfpacht werd o a. ingewilligd. Bij de rondvraag werden nog verschillende belangrijke kwesties naar voren gebracht; de heer Grunwald wees op het feit van de ophef fing der voorbereidende klassen voor de Nor maalschool, waardoor plotseling 22 leerlingen op straat komen, en- vroeg om maatregelen te nemen en hen- in de u.Lo.-school onderdak te brengen. 80 April. In een spoed-vergadóring, die onder voorzitterschap van den heer Adriaanse plaats had, werd behandeld' een voorstel ven B. en W. tot het onderbrengen van de voor bereidende klasse der Rijksnormaallessen in school 15, tevens om B. en W. te macht'pen tot benoeming van een tydeiyke onderwyzerea voor die klasse. Dit voorstel geschiedde, omdat de regeeringdeze voorbereidende klasse had' opgeheven. Hoewel de Raad mopperde over de late indiening, waardoor nu een spoed vergadering noodig was, keurde hij het voor stel goed. De heer Schoeffelenberger stemde tegen. 15 Mei. In deze vergadering werden be handeld: Een voorstel om den titel „Gemeente-Bouw meester" te veranderen in „Directeur van Ge meentewerken", werd aangenomen. Een voorstel tot verbreeding van den toe gang der Anemonenstraat (kosten 1450) aan gehouden op verzoek van het Ooilege om prae- advies van de Oommissie voor Publ. Werken. Een voorstel tot overneming van duingron- den te Huisduinen (3.12.60 H.A. tegen een bedrag van 160) werd eveneens aangenomen. Ingevolge art. 8 der verordening op het Grondbedryf moesten in 1922 voor de eerste maal de in het bedryf aanwezige gronden worden geschat. Hiertoe was door B. en W. een voordracht ingediend, die na eenige dis cussie werd aangenomen. De -heer Staalman verklaarde er zich tegen. Door Ged. Staten waren te een nota ver schillende opmerkingen gemaakt omtrent de begrooting; wenken gegeven, etc., welke ln een Byiage door B. en W. werden beantwoord. In- aansluiting hiermede was dóór B. en W. een vooNtat ingediend beteeMenda het toeben-

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1