De GROOTE BALANS-UITVERKOOP begint MAANDAGMORGEN 7 JANUARI. 1 gerij, dat de lasten kreeg te dragen, nodh bij het oarpe ambtenaren, dat miet da uitvoering was belast, In de dagen van hooB-oonjuno- tuur was het ai een pijnlijke operatie rioh dertig procent te zien ontnemen van de schoon© mearwimst, die zoo goed aangewend kon worden om nieuwe super-winsten te pro- dkioeeren; dni die diagen van Lan goonjunctuur werd het dlubbel zwaar, om naast de vertie ren, die wettelijk niet meer verrekend moch ten worden1 op de vroegere, vaak fictieve winsten, nog tevens de aderlating van den dertig prooents aanslag te ondiergaan. Emigratie, Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel heeft zich in verbin ding gesteld met verschillende personen of licha men, om een organisatie ite vormen, die zich met de stelselmatige emigratie in het groot zal bezig houden, ten einde daarmee de belangen der Ne derlandsche bevolking te dienen. Deze organi satie, de Emigratie Centrale, stelt zich ten doel: a. het toenemend aantal werkloozen te ver minderen, door het organiseeren der emigratie naar die landen, die blijkens ingesteld onderzoek, meer levenskansen bieden dan Nederland zelf en waar de emigranten than9 en in- de naaste toe komst, meer kans hebben op een menschwaardig bestaan. b. de belangen der emigranten en geëmi- greerion te behartigen en te blijven behartigen. (De organisatie zal voorlichting en voorschot ten aan belanghebbenden verleenen en haar tusschenkomst verleenen voor de terugstorting dezer gelden. 1 Voorbereid wordt ook de oprichting van een r.-k. emigratievereeniging. Daartoe zal binnen kort een vergadering worden gehouden, waarin prof. mr. J. A. Veraart een praeadvies zal uit brengen over de vraag: Is emigratie uit sociaal- economisch oogpunt noodig en nuttig? Japansche dank. De president vatn do Vereenigde Kamers van Koophandel van Japan hoeft toit don Nederlandlschen geizant te Tokio oen brief gericht waarin hij d'e warme sympathie en die spoedige hulp huldigt, der Japansche na tie door de onze betoond bij 'gelegenheid van de rampspoedige aardbeving en dien ramp, die een tot nog toe ongekende verwoesting van de stad' Tokio en haar bevolking veroor zaakten. Deze gevoelens 000 luidt het in den brief worden van ganscher harte door ons op prijs gesteld en wij zijn over tuigd, dat de dankbaarheid, daardoor ge wekt steedö in het hart van de geheele natie zal blijven voortleven. Uit het mijnbedrijf. De mijnwerk ©reorganisaties hebben mede- deeünig ontvangen, dat de directies van de particuliere mijnen in 'Limburg bet arbeids contract, dat rij in 1920 voor -ombepaalden tijd miet een opzegtermijn van 6 maanden af gesloten hebben met deze organisaties, wem- sehen te ontbinden tegen 1 Jtuli as. Bfet loon- oontraot blijft tot 1 Augustus gehandhaafd. Een proces tegen de Ned. Spoorwegen. De Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche spoorwegen zal, nu door de di rectie ingaande 1 dezer eene korting van 10 pro cent op de loonen van het spoorwegpersoneel is ingevoerd en zulks naar zijne meening in strijd is met- het bepaalde in artikel 36 B. D. V. 1921 ter zake een rechtsvordering instellen. Een half millloen voor het KoL Instituut De Vereeniging „Het Koloniaal instituut" heeft, naar ,J)e Tel" meldt, van een onge- noemd'en gever eem gift ontvangen van een hMf millioen, waardoor zij in staat gestald wordt dem bouw voort te zetten. Nieuw motorpassagiersschip voor de St MQ. „Nederland" besteld In Frankrijk. Een zeer groot prijsverschil heeft die direc tie van die St Mij. „Nederland" genoopt haar nieuwste mailboot buitenslands te bestellen. Het schip zal' 14000 bruto registerton meten (540 ft X 67.'9 X 88.'6) het zal gedreven worden door twee adht-cylinder 4000 P.K. Sulzer ruw-olie-motoren (tweetakt) en zal worden gebouwd door ao Ateliers et Ohantiers de la Loire et St Nazaire (Frankrijk). Het HbL teekemt hierbij aan: Het is ze ker zeer jamroer, diat in deze tijden een zooveel werk brengend© bestelling niet in Nadert and geplaatst is. Men mag hopen, dat de directie der St. Mijl. „Nederland" ernstig rekening zal hebben gehouden met de be langen onzer nationale industrie en dat al leen een zeer groot prijsverschil haar zal hebben genoopt te breken met haar traditie de passagiersschepen ln Nederland te laten bouwen. UIT Dl PEES. De kabinetscrisis. Het „Handelsblad" schrijft: In verhand met het bericht, dat de hoeren Nolens, Rutgers en Schokking namens hun fractie in de Tweede Kamer aan'de Koningin hebben verzocht om van de, aan de rechterzijde gegeven, opdracht te worden ontheven, en met wat wij in ons Zondagochtendblad ontleenden aan de „Residentiebode", is van belang wat ons over de" oplossing der crisis ter oore kwam. Reeds een week geleden (Zaterdag 22 Decem ber) vernamen wij uit departementale kringen, dat het Kabinet Ruys zou aanblijven, met dien verstande, dat de ministers De Visser en Aal- berse zouden heengaan. Minister Oolijn zou, nevens Financiën, ook Onderwijs krijgen (Maandag 24 dezer zou hij zich naar de Koningin begeven), maar voor den heer Aalberse, die eveneens niet wilde blijven, had men nog nie mand gevonden. Wanneer men nu bedenkt, dat op dienzelfden Maandag het bericht over de wonderlijke opdracht „aan de rechterzijde" werd bekend gemaakt, dan wordt het zeer aanneme lijk, dat, zooals onze Haagsche collega van de „N. Rot-t-. Grt." vertelt, dit het gevolg is geweest van een verlangen des heeren Schokking om, voor de christelijk-historischen, óók a finger in the pie -te houden. Dat men, op Zaterdag 22 December, nog aan niets anders dacht dan aan een aanblijven van het Kabinet-Ruys, is ons nog dezer dagen be vestigd van de bovenbedoelde departementale zijde. En wanneer de opdracht „aan de rechter zijde" nu onuitvoerbaar blijkt en men. dus maar het Kabinet-Ruys wil trachten te houden, dan keert men dus terug tot de gedachte, die reeds een week geleden ter verwezenlijking was aan genomen. 11 I) Na het bedenkelijke intermezzo van een rech terzijde, die den hermelijnen mantel had ge leend De Standaard (antirev.) schrijft: De oi. laatste poging ora tot vorming van een reohtscih kabinet te geraken is niet gelukt. Dat wij dit betreuren la niet bet minst, omdat hierdoor "de parlementaire onmacht gedemonstreerd wordt. Aangenomen moet toch worden, dat de oppositioneel© groepen, die op 26 Oct. het kabinet-Ruys ten val brachten, niet in staat waren de taak van het demissionaire kabinet over te nemen. En nu ook d© rechterzijde niet jn staat bleek tot overeenstemming te geraken, is het eind, dait voor de loopende periode eeh parlemen tair kabinet uitgesloten is. De eerst opkomend© vraag is thans: Wait nu? Het zitten blijven van het kabinet-Ruys zal nu wel als de eenige uitweg aangewezen worden. Toch komt het ons voor, dat dit alleen mag, indien1 inderdaad niet anders mogelijk is. De toestand, die daardoor zou ontstaan, is toch zóó zonderling, dat men dien zich nauwelijks indenken kan. Een stel practisch onafzetbare ministers, die geen regeerkracht vertegenwoordigen. Hunne maatregelen ban men vrijelijk afstemmen. Gevolgen van po- litieken aard heeft dit niet. Wij' vreezen, dat uit een zitten blijven van het kabinet nederlaag op nederlaag bet ge volg zal zijn en dat de rechterzijde daardoor v o o r g o e d uit elkaar zal worden 'geslagen. De T ij d schrijft: De opdracht tot vorming van een kabinet aan de rechterzijde moet het gevolg zijn ge weest van een misverstand. In parlementaire kringen verwacht men, dat Hare Majesteit dè bespreking met de meerderheid als geëindigd zal beschouwen en vermoedelijk een poging zal doen, om door een staatsman van links ©en zooge naamd nationaal bezuinigingskabin-et te la ten vormen. De „N. Rott. Crt." meent, dat de wonderlijke opdracht (aan de rechterzijde) toch dit goeds heeft opgeleverd, dat nu dan -toch wel boven elke verdenking of twijfel is komen vast te staan, dat vorming van een rechter kabinet- tot de onmo gelijkheden behoort. Na de mislukking van de poging van Mr. Kooien werd dit door sommigen, met name aan de rechterzijde, die oude idealen niet gaarne prijsgeven-, nog betwijfeld, doch thans staat dit dan toch wel als een -paal boven water. Indien dit zoo is, dan is nu ook uitgemaakt, dlat Voor de hier en daar gekoesterde vrees voor bestendiging, al of niet na eenige reconstructie, van het demissionnaire kabinet geen grond hoe genaamd meer bestaan kan. Het kabinet-Ruys in vierde of vijfde editie'wij zijn der. tel een beetje -kwijt geraakt was een rechtsch kabi net, steunend op de rechterzijde, en aangezien de jongste mislukking heeft uitgewezen, dat een rechtsch kabinet steunend op de rechterzijde eene onmogelijkheid is geworden, is daarmede voor goed ook het vonnis over hef demission naire kabinet gestreken. GEMENGD NIEUWS. De vorst De directeur van die fiBaalinrichtijng v-an het Kon. Nedi. Meteorologisch Instituut te Amsterdam) deelt het volgende mede: De hevige koude is in zooverre abnormaal, dat in Groningen Zondagnacht een absolute temperatuur werd bereikt van 19 gr. Cel. De laagst bereikte temperatuur was tot nu toe in- Groningen 15 gr. O. Dit was op 14 Deo 1899. De opnemingen loopen over een tijdvak van 1851—1916. Sinds dezen tijd is zulk een lage temperatuur nimmer bereikt. De kring van het vorstgebied loopt in een lijn van Groningen mlaar München. De Bildlt had Maandagmorgen ©en tempe ratuur van 15 gr. C. De laagst bereikte -temperatuur aldaar opgenomen was 20 gr. Celsius, ni. op 8 December 1871. Valsch geld. Te Sappemeer is een valsche gulden, te Hoogezand een valsche rijksdaalder in 'be slag genomen. Tram te water. Gisteravond half negen is een motorwagen van. tramlijn 18 te Amsterdam, welke uit de rich ting Sloterdijk kwam, in het water van de Nas- saukade gereden, naast de brug tusschen Nas- sauplein en Haarlemmerplein. Bij een wissel Is de -tram ontspoord en de wagen gleed over de glibberige straat door. Remmen hielp niet meer. De vaart was tamelijk groot, omdat boven de brug geen geleidingsdraad ligt, zoodat de wagen steeds eenige vaart moet zettem om de brug te -„halen". De wagen schoof dus verder, eerst naar het trottoir, dan tegen -het hout-en hek aan, dat als een rietje afknapte en stortte d. arna in het water. Wonder boven wonder heeft niemand der in zittenden eenig letsel, of zelfs maar -een nat pak gekregen. Vóórdat de tram voorover sloeg, was namelijk de vaart tot een minimum ingekrompen en van die gelegenheid hebben eenige passagiers ge bruik kunnen maken om de tram te verlaten. Behalve de conducteur en de bestuurder wa ren er zeven passagiers, waarvan er één op het voorbaicon stond. De passagiers, die de buiteling medemaakten, er waren- ook een paar dames onder, konden, door het achterraampje van het achterbalcon den wagen verlaten, via een lad dertje, dat door hulpvaardig publiek spoedig was aangereikt en langs den kademuur was ge legd. Allen kwamen er droog en ongedeerd af. De bestuurder1 en de passagier op het voor baicon verkeerden in een hachelijker positie. Gelukkig heeft de bestuurder kans gezien' de deur, welke het balcon van de wagenruimte scheidt, tijdig te openen. Hij en de passagier konden via den wagen het achterbalcon berei ken en* wei zoo tijdig, dat zij niet meer in het water hebben gelegen. Wèl waren hun kleeren nat door het spattende water. De bestuurder had etnige onbeteekenende schraminenvopgeioopen. Hij is door den Geneeskundigen Dienst ver bonden. De wagen ligt ongeveer, voor de helft onder water, met een hoek van circa 45 graden. Van het voorbaicon is niets mieer te zien. Het achter balcon ligt nog gedeeltelijk tegen den kademuur, De bestuurder staat als zeer voorzichtig he kend. Het ongeluk schijnt dan ook uitsluitend Ingezonden mededeeHng. KEIZERSTRAAT 116 I. GRUNWALD KANAALWEB71-74 te moeten worden geweten aan de gladheid van sporen, en weg. Gevaarlijke vergissing. Op vermoeden dat er onraad was, stelde een surveilleerde algent van politie Dins dagnacht circa half vier een onderzoek in ip een perceel in de Delistraat te Amsterdam. De bewoner van het perceel was den agent daarbij behulpzaam, doch -bleek onder invloed van sterken drank te vericeeren. Toen later .eenige rechercheurs ook aan het onderzoek kwamen deelnomen, werden- zij. ondanks het feit, dat zij zich als politieman nen bekend maakten, door den huisheer voor ongenood© gasten 'gehouden1. Hij riep: „Hier zijn de inbrekers!" En tegelijk loste hij -uit zijn browning een drie-tal schoten op de rechercheurs. Gelukkigerwijs werden deze niet geraakt. De revolver kon bijtijds in beslag genomen worden. He onderzoek zelf leverde geen resultaat op. Ongelukken bij het sleden. Bij1 het sleden op het kopje te Bloemen- daal zijto Zaterdag en1 Zondag niet -minder dan twintig ongelukken gebeurd. Drie ern stig gewonden, een met een schedelbreuk, een met een beenbreuk, en een derde met gescheurde milt zijn naar het St. Elizabeth- Gasthuis te Haarlem vervoerd. De politie heeft zand op de haan gestrooid om verder sleden onmogelijk te maken. Kachel gesprongen. Zondagavond om 7 uur toen een 'gezin te Groningen om de kachel zat, sprong deze miet öen geweldigen knal uit elkaar. Een kind van 8 maanden werd- door een scherf aan het hoofd gewond, de moeder kreeg een verwonding aan den pols, geen van beiden echter ernstig. D© materieel© schade was zeer 'groot: de ruiten waren totaal vernield, de gordijnen verscheurd. Nederlander beroofd. Naar de „TeL" meldt, is op het baanvak Geldern—Kevelaar Zaterdagmiddag In een -onverlichten ooupé een Nederlandsche han delaar in -edele metalen, de heer Jonker uit Rotterdam, die door twee jeudige personen, die gedurendetde reis onopgemerkt in een aangrenzende ooupé van den doorloopenden wagen hadden plaats genomen, overvallen, ernstig mishandeld en beroofd. De aanvallers sloegen het slachtoffer met een gummistok op het hoofd, waardoor de heer Jonker 'bewusteloos neerviel. De roovers wisten ongemerkt te ontkomen met 300 francs, 80 gulden en een groot be drag aan marken. Gedurende de laatste veertien dagen is dit reeds de derde overval met roof op het baanvak Crefeld—Kleef. Waarschijnlijk worden al deze béroovingen, waarbij twee maal een Nederlander het slachtoffer was, door éénzelfde bende gepleegd. Opzettelijke gasvergiftiging? Te Oisterwijk heeft zich Zondag een ge val van gasvergiftiging voorgedaan in het bekende café-restaurant „De Gem/ulhoeken". Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Vermoedelijk is hier sprake van1 misdadig opzet, in verband! waarmede de vrouw van den restaurateur v. O. voorloopig door de marechaussee gearresteerd werd. De zaak is echter nog in onderzoek. De verdwenen secretaris van Dldam. Voor ©enigen tijd' verdween te Didam plot seling d© gemeente-secretaris, J. Th. van Hem; er werd1 toen- gemeld, dat hij was ver ongelukt. Intussohen Wijkt uit een brief, aan den gemeenteraad gezonden, dat bedoelde heer nog lleeft en op eervol ontslag verzoekt en alsdan opheldering wenscht te geven om trent verschillend© zaken, waardoor de ge meente in moeilijkheden is geraakt (Tel.) OudejaarsavondschieteriJ. Op Oudejaarsavond' heeft een onbekend gebleven persoon in de Beeklaan te 's-Gra- venhage met een door hem zelf vervaardigde handgranaat geworpen met het gevolg, dat van een perceel ln di© laan twee ruiten en een paar gordijnen werden vernield. Per soonlijke ongelukken deden zich njet voor. De politie heeft eenige der granaatscherven in beslag genomen. Een bewoner van do Qopernioiusstraat te den Haóg heeft bij d'e politie een kogel gedepo neerd, vermoedelijk afkomstig uit een brow ning, die door een ruit van riün woning was gescheten. Inbrekers gevat. In de grensplaats Bocholt heeft de politie drie personen gevangen genomen, die de vorige week te Terborg op 7 plaatsen hebben ingebroken!. De aanzienlijke partij manu facturen, bij de firma Kramer gestolen, en twee vaatjes vat zijn ln beslag genomen. Geïsoleerd. Het eiland Ameland is sedert enkele da gen geheel geïsoleerd. De Waddien zijn één ijsvlakte, waar de postboot niet doorheen kan. De moord te GesteL Maandagmiddag werd de gearresteerde echt genoot W. Coppens, verdacht van moord op zijn vrouw te Gestel, naar den Bosch overge bracht, om voorgeleid te worden voor den offi cier van justitie aldaar. 'Zaterdag arriveerde de justitie uit Den Bosch. Tijdens het onderzoek bevond zich een gr op te volksmenigte om en bij de woning en keken vele nieuwsgierigen naar binnen, zoodat de po litie voor een afzetting van het publiek moest zorgen. Het schijnt, dat voorbijgangers Donderdag avond laat, dus den avond vóór het drama, zwaar gestommel in het huis hebben gehoord. Men hoorde slaan, maar waartegen en- waarmee kon men niet waarnemen. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de vrouw s avonds Iaat, toen Coppens dronken thuis kwam, een zwaren slag tegen het voorhoofd heeft gekregen, vermoedelijk met een dikke plank. Hoogstwaarschijnlijk heeft men de vrouw dadelijk bewusteloos geslagen, zoodat de buren ook niet anders gehoord hebben dan eenige sla gen, Is dat juist, dan is zij vermoedelijk op den vloer gevallen en terwijl Coppens zijn roes uit sliep, doodgebloed. 'Maandagmorgen negen uur had in de Paro chiekerk te Gestel de begrafenis plaats van het slachtoffer. Brand In die Alexander-kazerne. 'Zondagavond ongeveer kwart over zes werd de commandant van de wacht aan de Borneo- straat in Den Haag van de Alexanderkazerne ge waarschuwd, dat brand was uitgebroken op een der zalen van het tweede gebouw. Een der man schappen, die op de zaal den sleutel van de eet zaal wilde halen, zag zich den toegang versperd' door een dikke rook, die hem bij het openen van de deur tegemoet kwam. De brandweer arriveerde spoedig met twee motorspüiten en trachtte over een slaapzaal van de 4de compagnie hospitaalsoldaten het bran dende lokaal te bereiken. Het bleek, dat eenige stroozakken, welke daar door met verlof ver trekkende manschappen waren neergelegd (het lokaal was onbewoond) op onverklaarbare wijze hadiden vlamgevat, en. dat het vuur de houten vloer had aangetast Reeds was een zware balk geheel doorgebrand. Omdat onder het lokaal een garage is, heeft men tiisschen het plafond daar van en den vloer een betonnen tusschenvloer gelegd, en deze heeft het vuur belet zich verder uit te breiden. De brandweer heeft onmiddellijk den vloer uitgehakt en het vuur gebluscht Omtrent de oorzaak van dezen brand, die zich aanvankelijk zeer ernstig deed aanzien, tast men -nog in het duister. Valsche biljetten van duizend lire. Twee Nederlanders, onder wie een procuratie houder van een groot© bank, maakten in de Kerstweek een reisje naar Italië. Zij hadden zich bij de bank, in welker dienst een der hun nen was, voorzien van Italiaansch geld, o. a. veertien biljetten van 1000 lire. Toen ze in San Remo hun eerste biljet wilden wisselen, bleek 'dit valsch te zijn, en werden de beide reizigers gearresteerd. Bij fouilleering werden de overige dertien biljetten gevonden, die eveneens valsch waren. De Italiaansche politie heeft zich na deze ar restatie met de Nederlandsche in verbinding ge steld, die bij velschillende banken valsche bil jetten van duizend lire in beslag heeft genomen. De biljetten zijn buitengewoon goed gelijkend, ze zijn zelfs beter afgewerkt dan het authentieke Italiaansche bankpapier. Het watermerk is op een zeer bijzondere, buitengewoon handige ma nier nagemaakt, de nullen in het watermerk zijn echter niet even groot. De Hollandsche reizigers, die te goeder trouw waren, zijn weer in vrijheid gesteld. De anonieme vorstelijke gift voor het „London Hospital". De belofte van een anoniemen gever een be drag van tachtigduizend pond sterling te geven voor het „London Hospital", op voorwaarde, dat vóór het einde van 1923 eenzelfde bedrag bij openbare inteekening door anderen zou worden gegeven, is vervuld. Het publiek heeft zoo gul aan den oproep gehoor gegeven, dat meer dan 80.000 pond werd ingeschreven, n.1.12.000 pond meer en in totaal heeft het Londensche zieken huis daardoor de beschikking gekregen over 172.000 pond sterling. •De anonieme gever, wiens naam strikt ge heim gehouden wordt, heeft een brief tot de bladen gericht, waarin hij hulde brengt aan de pogingen van lord Knutsford, die de inzameling van dit groote bedrag organiseerde. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Donderdag 3 Januari Liefdadigheidsooncert, Casino, 8 uur. Vrijdag 4 Januari. A. G. O .-avond. Lozing over dieren in Artis. Spreker A. F. J. Portlelje. Casino, 8.15 uur. Zaterdag 5 Januari. Bal Masqué. Casino, 8 uur. Zondag 8 Januari ToomeelvoorsteHinig, Casino 8 uur. Donderdag 10 Januari Uitvoering Arb. Zangver. „Kunst ah. Volk", Casino 8 uiur. Zaterdag 12 Januari Maskeradëhal Marine Sanatorium-fonds Casino 8 uur. Maandag 14 Januari Openlb. Verg. Apologetische Vereeniging, Casino, 8J.5 uur. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moest een ingezonden stuk van de A.-R. Kiesvereeniging tot een vol gend nummer blijven liggen. UIT DEN OMTREK. Jullanadorp. De laatstp week van het oude jaar is wel, wat men noemit een stille week geworden. Tengevolge van het vriezend weer en den sneeuwval zijn alle werkzaamheden opge schort, en heeft) d'e werkloosheid zijn1 in trede gedaan. Doordat er nu aan het elec- trisch net en aan de waterleiding ook niet gewerkt kan worden, zullen de tijdstippen van ingebruikstelling daarvan wel aanmer kelijk moeten worden verschoven, en zal men van electrisch licht in dezen, winter niet veel meer genieten. I Op den Oudejaarsavond werd alhier een bal gegeven, in het lokaal van1'den heer O. Vader, om den overgang van het oude in het nieuwe jaar gezellig te vieren. Zeker tengevolge van de gladheid der wegen was het bezoek ■".iet .erwt De heer A. Renooy dis onlangs tot Nota bel gekozen ia, heeft voor deze benoeming bedankt. Een nieuwe verkiezing zal hier hei gevolg van zijn. Dat de automobiel een populair vervoer middel ls eri tevens onimfebaar ia geworden, zal wel niemand meer ontkennen. De laatste dagen ziet miemi dan ook hier hooirjjden por vrachtauto naar een schip dat in het kanaal aan d'e Blauwe keet Ilgï Modern hooier- voer diua Van bevoegde rijde vernemen we, dat het concert van onze Harmonie „Kunstzin" met medewerking van het trio Hanse, in het lo kaal „Blauwe keet" van den heer J. Mgrees zal plaats hebben op Zondag 13 Januari bjs. Van Dinsdag- op Woensdagnacht een dikke laag sneeuw gevallen, die de gen vrijwel onbegaanbaar heeft gf Woensdagmorgen heeft men met een schuiver in het dorp wat opening in de gemaakt. Inbraak. In den Oudejaarsnacht heeft men ingebro ken in het café ,JBlauwe.Keet" van den heer J. Marees Dz. Wij hebben ter bevofgder plaatse eens geïnformeerd en kregen onge veer de volgende beschrijving. De bewoners waren bij buren„ enkele huizen verder, den avond in gezelligen kring gaan dooibren- brengen. Omstreeks 10 u. was Marees log in huis geweest en had niets verdachts bekeurd Toen de familie enkede uren later thuia kwam, zag men weldra, dat het caté m it een bezoek vereerd was. Een ruit in de dleiir van het café was verwijderd!, en zeer waarschijn lijk met het doel om zoodoende bij deai sleu tel in die deur te bunnen komen. De wentel stak echter niet in het slot, en toen heeft men gewoonweg een der grootste ruiten van een der ramen, gekeerd naar den weg stuk geslagen, en zich zoodoende toegang tot het café verschaft. De voor het raam geplaatste stoelen en het tafeltje waren netjes op zij geschoven en van wanorde viel ook niets te bespeuren. Bij onderzoek bleek er te zijn ontvreemd 8 flesschen wijn, die reeds aangebroken wa ren, een karaf met puch, een 25 reepen_ cho colade en wat sigaren. De lade was uit de toonbank gehaald en daar bovenop neerge zet. Geldswaarde was daar niet in aanwezig. Slechts l1/» cent, wat postzegels enz., en dat was alles onaangeroerd gelaten. Daar de hals van de karaf den volgenden morgen naast het café werd gevonden, wordt veronder steld, dat de ongewenschte bezoekers zich ook in die richting hebben verwijderd, en werd men hierin ook gesterkt, omdat eenige personen dien avond aan een broer van Marees hadden ge vraagd waar zij drank konden krijgen. Naar alle waarschijnlijkheid is het dus in hoofdzaak om drank te doen geweest, maar zou wat geld zeer zeker ook welkom geweest zijn. De politie heeft de zaak in handen en stelt een ijverig onderzoek in naar de(n) <kder(s), die op het moment nog niet gevonden zijn. Oudeschild, 31 December. 'Zaterdagavond vergaderden de leden van het nieuwe Ziekenfonds in de „Zeven Provinciën". Het fonds telt ruim 500 leden en treedt 1 Jan. 1924in werking. De leden genieten vrije ge neeskundige hulp en zoo noodig hulp van een specialist. Weldra zal het reglement van de nieuwe vereeniging worden vastgesteld. Burgerlijke Stand van Texel van 22 tot en met 28 December 1923. ONDERTROUWD: Nicolaas Hendricus de Jong en Jantje Jongeboer. GEVONDEN: een wagenmoer en een porto monnaie. Wiertngen, 31 December. De door de Naaivereeniging „Dorcas" ver vaardigde kleedlngstukkoni, welke voor belang stellenden jl Vrijdagavond in de benedenzaal ter bezichtiging werden gesteld, hadden een beter bezoek waardig geweest. Door enkelen werd de collectie, die groot was, in oogenschouw genomen. Na afloop der bezichtiging werden onder 38 behoeftigen 150 kleedingstukken uit gereikt. Dat deze met de koude dankbaar werden aanvaard, behoeft geen vermelding. Wel is hier op zijn plaats een woord van hulde aan de vol ijverige leden van „Dorcas", dïb hun vrijen tijd zoo goed besteden ten dienste van de algemeens armen. Mej. Oath. Zomerdijk alhier (gedlpl. wijkver pleegster), heeft hare benoeming als wijkzuster bij het Wit-Gele Kruis te Castricum (N.-H.) aangenomen. LAATSTE BERICHTEN. Parijs, 2 Jan. Het Seine-water is thans doorgedrongen tot het hartje van Parijs. Het tramverkeer op de Quai d'Orsay is gestaakt, daar de rails onder water staan. Gevreesd wordt, dat het Invalidenhui!: gesloten zal moeten wor den. Het regende heden in Parijs, waardoor de Seine nog meer stijgt. Zevenaar, 8 Jan. De Rijn is nog meer ge wassen; het water staat thans van dijk tot dijk. De pont bij Pannerden is van de lijn geslagen. Men vreest voor het drijfijs. Uitgestrekte lan derijen staan onder water. New-Orleans, 2 Jan. Hier ontvangen be richten melden, dat La Huerta, de leider der opstandelingen in Mexico telegrafisch aan de regeering te Washington heeft bericht, dat hij een kabinet zal vormen, daar de revolutionnairel beweging in Mexico succes heeft. Parijs, 2 Jan. Het antwoord op het Duit- sche memorandum, dat, naar verwacht wordt, aan het einde van deze of het begin der volgende week zal worden overhandigd, zal verwijzen naar de rechten van Frankrijk, zooals die voort spruiten uit het verdrag van Versailles, waar van Frankrijk niet kan afwijken. Frankrijk heeft overigens met voldoening kennis genomen van zekere maatregelen van Berlijn betreffende de hervatting van den arbeid in het Roerdistrict. Verder wordt betreurd, dat de Duitsche voor stellen. niet tegemoetkomen aan de eischen van Frankrijk inzake de schadevergoeding. WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot miatige wind uit westelijke richtingen,'nevelig tot zwaar be wolkt, later waarschijnlijk regenbuien, om het vriespunt 'snachts. Overdag lichte tot matige dooi. Oeen persoonlijke ongelukken.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2