IE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 8 JANUARI 1924. PLAATSELIJK NIEUW& Machinisten-examen. Te 'e-Gravanhage slaagde voor het voor loops machinisteai-diploma de heer C. J. G. de Best alhier. Rijksinstituut voor Biologisch YlsBchertf- onderzoek. Eervol ontslagen wegenis verandering in Inrichting vain dienst van het rijksinstituut voor biologisch visachierij-onderzoek te Hel der, waardoor hun werkzaamheden overbo dig zijn geworden, G. M. de Linit, als bioloog 2de kl en dir. A. O. J. van Goor als bioloog lste kL bij voormeld Instituut J. F. Jacques, Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Een bekend figuur, de heer J. F. Jacques, ging 1 Januari Jl, zooals wij reeds eerder mededeel den, den gemeente-dienst onder toekenning van pensioen verlaten. Op dien datum was het juist 80 jaar geleden, dat hiij zijne ambtelijke loopbaan in dienst dezer gemeente begon. Den 15en Januari 1910 werd hij door den Raad In zijn laatste functie tot hoofdkommies der Plaatselijke Belastingen be noemd, welke betrekking wegens reorganisatie van dat dienstvak met ingang van 1 Januari 1924 werd opgeheven. Als ambtenaar was hij zeer gezien. Een ieder werd steeds met de meeste welwillendheid en voorkomendheid door hem te woord gestaan. Tengevolge van de vele ervaringen in zijn ambtelijke loopbaan opgedaan, vonden velen in hem een vraagbaak: en een ,wijs raadgever. Hij genoot een bijzondere achting bij supe rieuren, collega's en ondergeschikten. Ook in de organisatiewereld was de heer Jacques geen onbekende, zoo was hij o. a. op richter en vele Jaren voorzitter van de grootste ambtenaren-organisatie hier ter plaatse, het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren In Nederland, afd. Helder, en ook tevens vele jaren hoofdbestuurslid van dien bond en tot 1 Januari afgevaardigde voor de Oommissie van Georganiseer^ Overleg van ambtenaren en werklieden in' dienst dezer gemeente. Wegens Kerst- en Nieuwjaarsvacantie zal het afscheid van het personeel eenige dagen later plaats hebben, waarbij hem dan tevens als aandenken een stoffelijk huldeblijk zal worden aangeboden. I Wij wenschen den heer Jacques nog vele ja ren goede gezondheid en genot van zijn pen sioen. De Bank van Wlsselink. Door de Bank van Wisselink te Alkmaar Is met ingang van 1 Januari een bijkantoor te Schagen gevestigd. Als directeur van dit bij kantoor zal optreden de heer E. A. Krijt, tot heden In gelijke functie werkzaam aan het bij kantoor alhier. Tot directeur van het bijkantoor alhier werd benoemd de heer M. H. Klerk, thans procuratiehouder, terwijl voor dit kantoor pro curatie werd verleend aan den heer G. A. H. L. Ooppens. Sneeuw! Als deze courant verschijnt, zitteo we al weer mMdem in die viezigheid, die smeltende sneeuw nu eenmaal onvermijdelijk met zich brengt. Want de sterke dooi van den afgie- loopen nacht Meld een radicale, zij het nog riet afdoende, opruiming ondier het gewel dig pak sneeuw, dat in den Nieuwjaarsnacht gevallen was. Wij herinneren ons niet de laatste jaren zulke massa's sneeuw te heb ben gezien; het was alsof de natuur alles op gespaard had, en ons nu op een driedubbele portie tracteerdia De geme ente-reinlging rukte reeds in alle vroegte uit met 'de aneeuwveegmadhine, waardoor al spoedig de voornaamste straten althans begaanbaar waren. En een heele ploeg arbeiders deed de rest. Decimeters hoog lag do sneeuw aan de kanten opgetast, tot uitbundige pret van de schooljeugd, die er natuurlijk tot aan de knieën toe doorheen waadde. De geweldige sneeuwval, ook in verschil lende landen in Europa, is oorzaak, dat vele rivieren' gaan wassen. Reeds komen uit Pa rijs berichten van hoog water, waardoor de Framohe hoofdstad bedreigd wordt, en ons laaggelegen landje zal straks ongetwijfeld van Rijn en Maas ook wei last hebben. «Esona". Maandag 81 December vertrok de „Nieuwe- diep" 's morgens 10 uur van Amsterdam langs het N. H.-kanaal, doch kon niet ver der komen dan Punnerend 'en1 moest terug- keeren naar Amsterdam, aankomst 8 u. mm. Vandaar weer vertrokken om 4 u. mm. om te trachten over de Zaan Alkmaar te bereiken, waar de boot dan ook om 8 uur 's avonds ar riveerde. Het traject Alkmaar—Helder bleek evenals andere jaren het ergste te zijn. Hoe wel db „Amsterdam" van 's morgens 8 uur tot 's avonds 9 uur gewerkt had om van Helder naar Alkmaar te komen, kon de „Nieuwe- diep" niet dan met groote moeite in diezelfde geulen voort komen en was 's nachts 1 uur aan' t Zand, om 5 uur aan de Blauwe Keet en 's-middags 1 uur te Helder. De „Nieuwe- diep" heeft dus van Maandagmorgen 10 uur tot Dinsdagmiddag 1 uur, alzoo 27 uur werk gehad om van Amsterdam naar Helder te komen. De „Amsterdam" legde dezelfde af stand af in omgekeerde richting In 171/, uur. Gisteren, Woensdag, vertrokken de booten om ongeveer 12 uur en kwamen pijn. 8 uur te Amsterdam en Helder aan. Een aanmer kelijke verbetering alzoo. Lezing Portielje. Mogen wij nog even herinneren aan de le zing, die de heer Portielje, inspecteur van „Artis", morgenavond voor d'e A. G. O.-be- zoekers zal houden over verschillende die ren en hun levenswijze? En d'at de kinder- k aarten 25 cent hiervoor des avonds aan de zaal verkrijgbaar zijn? Poppentheater Kellenbach. De heer Kellenbach is hoofd eener school in Den Haag en kent als zoodanig zijn jeugdige Pappenheimers. Maar wat meer zegt: hij houdt van hen, en hij heeft het onverstoorbare goede humeur, dat noodig is om voor kinderen te kun nen optreden. HJj heeft bovendien fantasie en gevoel voor humor, en deze twee kostelijke eigenschappen maakten, dat de voorstelling, die hij Woensdag voor de kinderen van lagere scho len alhier gaf, niet alleen het kleine goed, nu 'r tot zelfs de grooten toe tot het einde toe boekie. Het poppentheater, waarmede deze heer Woens dag, op initiatief van de Heldersche afdeeling der Vereeniging van Nederlandsche Huisvrou wen, in „Casino" een tweetal voorstellingen gaf, was niet maar een gewone, ouderwetsche pop penkast; neen, bet was een werkelijk theater, met verschillende decorverwisselingen, een groot aantal poppen, en een verscheidenheid van tooneelen, die zelfs het in dit opzicht meest verwende kind konden-tevreden stellen. De geschiedenis, die den heer Kellenbach ten beste gaf, was het al-oude, beproefde sprookje van Doornroosje, en dit werd met aandoenlijke realiteit vertolkt. De ten tooneele gebracht pop pen waren geen poppen meer, maar wezenlijke menschen, die elk voor zich hun eigenaardig heden hadden. Het is bekend1, hoezeer de kin deren steeds, ook bij de primitiefste poppen- kastvertooning, met de helden en heldinnen meeleven, en het is, voor volwassenen, een van de aardigste ervaringen, die men op zoo'n mid dag meemaakt, als daar de waarschuwingen en raadgevingen uit het „publiek" aan de „vertol kers" worden ten beste gegeven. En daar hier de kinderfantasie werd aangevuld en gevoed door die van den heer Kellenbach, geloo- ven wfl gerust te kunnen zeggen, dat deze pop- penkastvertooning de mooiste was, die wij nog ooit gezien hebben. Hier geen sprake van leven- looze, onbeholpen poppen, naar eenzelfde cliché vervaardigd, neen, in de poppen was inte gendeel een groote veelzijdigheid, en, zooals ze, ook ln hun spreken, leder een persoonlijkheid vertegenwoordigden-, zoo was ook hun kleeding voor elk verschillend'. De vertolker snijdt ze zelf en zijne echtgenoote kleedt ze aan. De pop pen zijn daardoor geestig en smaakvol. De ko ning, met zijn grijze pruik en baar bijvoorbeeld, was een imposante figuur; het snoezige prin sesje met twee zware blonde vlechten ter weers zijden van het voorhoofd!, stal dadelijk het hart der kinderen. De prins was een flinke, kranige en joviale verschijning. Ook de komische figuur 's konlngs bediende, was -niet vergeten, en zijn menigvuldige grollen en grappen waren oor zaak van vele hartelijke lachsalvo's. Alleraardigst was de scène met de toovergodlnnen, die alle twaalf netjes ter weerszijden van den troon een plaatsje kregen, nadat ze haar wensch.hadden uitgesproken. Zoo was dit tooneeltje vol leven: koning en koningin ln het midden, op de pom- peuse troon, het kleine prinsesje in haar wiegje op den voorgrond, en de toovergodlnnen links en rechts. En toen de koning zijn dochtertje kuste, begon het zachtjes te huilen, omdat het juist zoo heerlijk sliep, en dat was een aardig tooneeltje. Tot zelfs de baker ontbrak niet, hoe zeer dan In den tegen woord igen tijd dit men- schensoort is uitgestorven; een neepjesmuts had ze op, en ze kon aardig dansen ook. Het spannendste tooneel was wel, toen het stoute 16-jarige prinsesje, alleen in huis (vader en moeder waren voor het eerst in zestien jaar een straatje om gaan loopen: ze hadden, met den boozen wensch der fee voor oogen, altijd erg goed op hun dochtertje gepast), een onderzoe kingstocht in het paleis ging maken. Zij komt achtereenvolgens terecht bij den koetsier en den kok: twee tooneeltjes vol leven en alleraar digrst weergegeven, en gaat vervolgens naar het zolderkamertje. Daar zit de booze fee met bet spinnewiel en ons prinsesje wil zoo gaarne dat eens van dichtbij bezien. „Doe 't niet! waarschuwt het jeugdige auditorium; „blijf hier!" roepen anderen haar toe. Helaas: u kent het verloop, en ons prinsesje valt ln slaap als zij het spinnewiel aanraakt. En als dan honderd jaar later we leven snel in een sprookje de prins komt, die door het ondoordringbare woud heen wil dringen: sakkerloot, wat helpen ze hem daarbij. Wat zingen ze uit volle borst net liedje mee, dat bloemen en boomen moet Twee volle uren hebben ze stil gezeten, een. j goede zevenhonderd kinderen; tot achter ln de :aal kon men den heer Kellenbach verstaan. Grooter lof kan men dunkt ons niet geven aan >en vertooning. Het slottempo moest een beetje .'ersneld worden-, omdat de tweede ploeg klnde- /en buiten stond te iwacbten. En ordelijk en netjes zijn ze de zaal uitgegaan, naar bulten, ln ie blinkend-witte sneeuw. De ellende tn Dultschland. Da. H. Jansen, Delger- en Vlootpredïkont La.d. hoeft de vorige maand een betzoek ge bracht aan- Saksen om Ölen ontzettend en nood, die daar heerschit ln oogensohouw te nemen. Vrijdag 4 Januari zal' hij Herover in de Gereformeerde Kerk ln de Spoorstraat in openbare vergadering spreken en mede- deellngen dloon omtrent zijn persoonlijke in drukken en1 ervaringen. Voor verdere bij'zomdlerheden verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit nummer van ons bliadL Kunst aan het Volk. Men deelt ons mede, dat de Zangvereeniging „Kunst aan het Volk" op Donderdag 10 Januari a.s. een concert zal geven voor donateurs en ge- noodigden. Op dit concert zullen hoofdzakelijk werken uitgevoerd worden van den hier ter plaatse reeds gunstig bekenden componist Olivier Koop. Deze zal zelf de solonummers begeleiden, welke worden voorgedragen door Mej. Gato v. d. Kaaij, sopraan, -te Amsterdam. Ook zal het Ar beiders-Strijkorkest, dir. de heer J. Peetere, medewerken, zoowel begeleidend als zelfstandig. Er wordt dus een. afwisselend progrartima aan geboden. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in het nummer van Zaterdag. „De jongens van de vlakte". Men schrijft ons hierover: Het is een vroolijk, luchtig stuk vol verwik kelingen, waarin een oude Don Juan, een schoonzoon en de onmisbare, baasspelende schoonmoeder de hoofdrollen- vervullen. Het is eeni stuk, waarbij imen zich in tal van andere steden kostelijk geamuseerd heeft, want men kan om de dolle scènes gul en vroolijk lachen, zonder dat men zich behoefde in te span nen, omdat het een liqht verteerbaar, luchtig en goedgespeeld stuk is. Zeer zeker zal deze succes-klucht in 8 bedrij ven, waarbij de heer W. Veltman als La Thi- boudière de hoofdrol vervult, ook hier niet na laten de lachspieren van het publiek in werking te'brengen. De Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereemging die het stuk voor het voetlicht brengt, is geen onbekende voor Helder's uitgaand publiek, ge tuige dat slechts een week na haar succesvol op treden, hier ter stede, met.„De Voddenraper T?n zy thans reeds weder optreedt. Voor de prijzen der plaatsen en verdere bij zonderheden leze men de advertentie in dit blad. Legieor des Heils. Evenals vorige jaren- heeft de afd. Helder van het Leger des Heils aan ongeveer 80 men schen een flinke Kerstgave kunnen uitreiken. Aan allen, die tot dit Idoel door het schenken van hun bijdrage in geld of in -na-tura hebben mede gewerkt, is een woord van dank zeker niet mis plaatst. Tevens deelt men ons mede, dat het korps Helder van 5 tot en met 14 Januari feest viert, ter herdenking van het drie-en-dertig-jarig be staan van genoemde afdeeling in deze plaats. Verschillende vooraanstaande officieren zullen overkomen, om liin verband met dit feit samen komsten \te lelden. De openings-meetings op Zaterdag 8 Jan., half acht en Zondag 6 Jan. 10 uur v.m. en half acht n.m. zullen geleid worden door kolonel B. Vlas, de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, terwijl op resp. Woensdag 9, Donderdag 10 en Vrijdag 11 Jan. kolonel Feen- stra, kolonel Brouwer en adjudant De Jong de leiding zullen hebben. Tot besluit Zondag 13 Januari den geheelen dag stafkapitein Beekhuis en Maandag 14 Jan., 8 uur 's av„ inzegening van 9 soldaten, even eens door stafk. Beekhuis. Alle samenkomsten worden gehouden in de versierde zaal van het L. d. H. aan de Spoor- gracht en worden opgeluisterd door de mede werking van Zangkoor en Muziekkorps. Met de traditie, dat de eigenlijke win/tier pias na de jaarwisseling aanvangt, heeft dit maal de nabuur gebroken. Wijze profeten had den ons al voorspeld, dat de winter streng zou zijn en vroeg zou intreden en ze schijnen gelijk te zullen krijgen. Het heeft er ailen schijn van alsof die winter vooriooplg niet van plan Is heen te gaan, al zagen wij dan ook een meisje met wilgenkatjes op do fieta langs d.0 besneeuwde straten rijden. Uitbundig is de winter thans in zijn sneeuwovervloed. la dit Met reeds de derde miaal dat wijl het witte sneeuwkleed zien over velden 'en wegen, over de daken dier hulzen? Het is of het telkenmale mooier wordt, of het genot er naar te kijken, intenser wordt. Want de pure en blanke sneeuw, die onge rept op de daken der hulzen ligt, Is van ver rukkelijk fijne, teere schoonheid. De vaak on-sierlijke, vaiak wanstaltige huisjes langs onze straten' en grachten, worden tot een lijn- werk van verrassend-achoone gevels. Bijzonder van aspect Is de zee, onze oude, trouwe vriendin, die wij in ons hart dragen gansch ons leven lang. De zee, die in den zomer biiinken kan van zonneweelde, wier golven, verzadigd1 van- zonneschijn, in purpe ren schijn en1 weerschijn hun eeuwige onrust uitzingen, die zee is thans zwart en don ker, zwaarmoedig en somber, en de witbe- sneeuwde raad, door den dijk gevormd, maakt haar uiterlijk nog zwaarmoediger, nog donkerder, nog diepzinniger. De zee noch- thans houdt Met van de sneeuw; zij' verslindt ze, vernielt ze, slorpt ze op, al de witte Vlok ken, die ln baar schoot neerdalen, verdwij nen tezelfdertijd, zij' duldt ze Met bij zich, al- leenheerscheres is zij op haar wijde opper vlakte. Slechts de meeuwen duldt zij, en de zwak ke, kleine vissóhersbooitjes, die thans zich op haar oppervlak wagen, wil zij ook genadig een plaatsje gunnen. Maar die meeuwen, de koninklijke vogels, worden thans de zee on trouw; hun voedstermoeder levert niet ge noeg meer op en zij wenden zich, de schu wen, tot de gevreesde menschen daar achter diien dijk. Daar komen ze nu, als even' zoovele prinselijke schooiers; hun wijde Vluchten moeten ze beperken, want dier menschen woonplaats Is slechts zeer begrensd' en geens zins van de wijdte der zee; daar komen ze en hun oogen spieden scherp naar voedsel. Maar ze hebben het slecht, al zijn de menschen ook nog zoo gul om te geven. Want die straat is vol vreemd gerucht, dat Met is dat van de zee en den wlndi En tal van' griezelige din gen zijn er, als daar zijn: hondfen, die snuf felen langs de straat, paarden met wagens, en wagens zonder paarden, en musschen, meezen, en spreeuwen. En miet hun breede vluchten kunnen ze zich moeilijk in de enge ruimten der menschienmaatschappij bewegen, en nerveus, haastig, schrikkerig en schrok kend slechts kunnen ze hun maaltijden tot zich nemen. Beter hebben het d'e musschen, de straat jongens der vogels. Die slechts in het aller uiterste geval, en wanneer de ware mien- schenvoet vllak bij hen is, het lekkere brok je in den steek laten, ondier heftige veront waardiging over de stoornis van hun1 maal tijd. Maar die op hun beurt moeten zwichten voor grootere soortgienooten en zloh de lek kerste brokken zien ontgaan als daar een Toote spreeuw tusschen hen Inkomt. Tot- lat alles, meeuwen 'en musschen eni meezen, al eenige malen den baard geflikt heeft als vóórgienot, Mt d!e buurt da..-. De strijd' om het bestaan. Ach ja, dien heb ben thans de kinderen óók te strijden. Waar was ooit grooter heerlijkheid dan zóó, midden in de Kerstvacantie, deze glijgelegenheden en sledehanen! En waar bestaan zulke prachtige glijbanen als van de hellingen ven onzen dijk naar beneden, op Westplein en elders? Hoeveel er zoo aan het werk waren, valt niet te zeggen, evenmin, hoeveel schaatsenrijdertjes en -rijd- sterties er rondkrabbelden op de heerlijk-gladde straten en pleinen. Af en toe kwamen er eens van die mannen van den reinigingsdienst, die de banen, wilden vernielen met zand, die Pun tige, met zooveel enthousiasme gemaakt glij banen. Maar gelukkig, omdat het zoo droog was, was dat zand er gauw weer af, en anders helpt de pet of de .muts wel een handje. Tot in den laten avond1 toe, onder de gratis verlichting van de gemeente - en die heeft juist zoo n heerlijke groote lantaarn op het Westplein! bleef het glijfestijn aan den gang, totdat ze, moe en warm, in hun bed rolden en dadelijk sliepen als rozen. Tn den Nieuwjaarsnacht is er 'n geweldig pak sneeuw gevallen, en dat heeft van die bobslee- banen weliswaar veel bedorven, maar met wat goeden wil en ijver en daaraan ontbreekt het niet bij de jeugd - krijgt men wel weer zoo n glijbaan in orde. Neen, wat dat betreft, is net een heerlijke Kerstvacantie, zoo een, die ie heugt, en die zoete herinneringen wakker houdt, heel den tijd van de kindsheid door. En de groote menschen denken maar niet aan al de viezigheid, die zoo'n sneeuwmassa straks onvermijdelijk weer met zich brengt: voorloopig kijken we maar naar de grijze luch ten, we voelen naar onze onderdanen, en brom men: daar komt vast nog meer sneeuwl Zoo hebben tenslotte 'de profeten gelijk, die ons een strengen winter voorspelden. En wij zullen hem moeten aanvaarden. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert op Dinsdag 8 Januari 1924, des namiddags 8 u. De agenda vermeldt de volgende punten ter behandeling: Notulen. Vaststelling van de notulen der vergade- rmg van 18 November 1923. Ingekomen stukken. Schrijven, -van L. Wiersma, houdende be richt, diat hij bij zijn periodieke aftreding Met meer voor een benoeming tot regent van het algemeen Weeshuis in aanmerking wenscht te komen. (V oor gesteld wordt dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen en aan den beer Wiersma dank te betuigen voor de bewezen diensten); Besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij overeenkomstig het Raadsbesluit van 6 Fe bruari 1923 de aan het Bestuur der Protes- tanbsche Schodvereeniging te Koegras toe wezen som als voorschot ingevolge art 101 er L. O.-wet 1920 over 1028 op 696.88 ia bepaaid. (VoorgesteMi wordt deze stukken voor ken- Msgeving aan te nemen). Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten van 26 September j.1. tot aankoop van eenige perceeltjes grond van A. Kwant Jr. en da Weeainrichting „Huis duinen". SchrijVen van R. J. van Driel, houdende verzoek de thans bestaande regeling betref fende de behandeling van chirurgische pa tiënten in het Gemeente-Ziekenhuis te wij zigen en andere maatregelen dienaangaande te nemen. (Voorgesteld ^ordt dit stuk ln handen te stellen van Burgemeester en Wethouders om prae-adlviee). Verzoek van W. de [Boer om eervol ontslag Mt zijn betrekking van hoofd' van school 8, (Burgemeester en Wethouders stellen voor het ontslag eervol te verleerren met dankbe tuiging voor de vele en goede diensten aan de gemeente bewezen, ingaande om oen door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag). Rechtspositie. Tweede stemming omtrent het voorstel tot wijziging van verschillende bepalingen in de verordening, regelende de rechtspositie en jaarwedden der ambtenaren en werklieden, voor zoover betreft de artt. 38 en 68 van het A. R„ over welke artt. de stemmen staakten in dia vorige vergadering. Handelsschool. Voorstel tot toekenning van een subsidie ten. behoeve van de middelbare en Hoogere Handelsschool. Onderwijs. Voorstel tot herziening dier bedragen van de vergoedingen, toegekend voor het geven van handwerkondeirwijö bulten de gewone schoolitijdeni Woningstichting. Voorstel tot verhoogir - van het salaris van den Secretaris der Woningstichting. Grondbedrijf. Voorstel tot het ter beschikking stellen van grond aan den BrakkeveMweg aan O. Schuitemaker voor den bouw van woningen. Pensioen. Voorstel tot wijziging van de toeslagrege- litng op pensioenen eni wijziging der pen- aioenverordeMng. HooMaktecnrsnsi Voorstellen Inzake de oprichting van een cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers (essen). Voorstel om medewerking te verteenen tot d'en bouw van een overdekte schuilplaats bij de school -met den Bijbel te Koegras. Voorstel tot het toekennen van een ver goeding overeenkomstig art. 100 der L.O.-wet aan het R.-K. Kerkbestuur. Ziekenhuis. Voorstel tot benoeming v.an een Oomimis- sie van Bijstand voor het Ziekenhuis. Subsidie. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van- het Bestuur van het Neder landsche Olympisch Comité om1 een bijdrage te verleenen Voor de vertegenwoordiging van Nederland op de Olympische Spelen te Parijs in 1924. Begrooting. Trekking dér afdeedingen voor de behan deling der gemeentebegroting 1924. Benoemingen. Voorstel tot benoeming van drie leden van de Commissie van toezicht op bet M. O. en het N. O. 1. Vacature G. O. Dibbetz: 1. G. C. Dibbetz. 2. A. SlingervoetRamondt 2. vacature O. M. Moolenburgh 1. J. Zwart (Inspecteur der Dir. Bel.) 2. M. W. HoorMng. 8. vacature A, W. Micbefls: 1. J. Koster, predikant 2, A. Fetter, predikant Vragen van Raadsleden. Verzoek van het lid' van den Raad O. Hedj- blok om te mogen interpelieeren omtrent de publicatie van raadsvoorstellen voordat de raadsleden er van hebben kennis genomen. Idem omtrent de aanstelling van- een amb tenaar bij- den ophaaldienst), volgena den heer' Heijblok in strijd met de arbeidsvoorwaar den. Idem omtrent de weigering van Buige- meester en Wethouders op zijn veraoek tot het mogen ontvangen vén een opgaaf van de aantallen leerlingen, die de bijzondere scholen, bezoeken. Burgemeester en Wethouders stellen voor de interpellaties toe te staan eni zijn bereid daarop direct te antwoorden. Ter Visie Ter intzaige ia gelegd een uiteenzetting van den Wethouder D. TL Grunwald omtrent de werkwijze van den RijkHinvordleringsdiensl. Reclames. MARINEBERIOHTEN. De gepenslonneerde vice-odminaal G. F. Tydeman, wiens functie van inspecteur van het militair onderwijs bij de zeemacht dezer dagen is opgeheven, is benoemd' tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau. LBGERBERICHTEN. STOOMV AARTBERICHTEN. WINTER. wacncen wi uw wwuwu.»wuw Onderwijs. Vlce-admtraal G. F. Tydeman. Bij Kon. besluit is aan kap. ter aeeiituladT O. J. Cantors, met ingang van 1 dezer, op zijn ver zoek, wegens langduriger, dienst eervol ontslag uit den Zeedienst verleend onder toekenning, van pensioen. Benoemd tot teekenaar le kl. bij de rijkswerf te Willemsoord, C. R. Kruk, thans id. 2e k'L Eervol ontheven van het tijdelijk bevel van het Wachtschip te Vliseingen de luit- ter zee le kl. F. H. van Moorsel en dit bevel tijdelijk opge dragen den kap.-luit. ter zee H. M. Manikue. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OMSTAN DIGHEDEN is aan ondervoigende schepelingen vergunning verleend! om naar Nederland terug te keeren: Per bjb. Koning der Nederlanden, 8 Deo. van Priok: Lult ter zee le kl. J. J. van dier Have, off. r. tL M. S. 2e kl. J, Pronker, ld. J. A. Steernberg, tor- pedist-imaj. J. Bakker, inar. le kl. H. Komkommer. Per e.s. J. P. Coen, 22 Deo. van Priok: Korp.-kok B. A. Pors. De Schout bij Nacht J. H. O. Graaf van den Bosch wordt den len Jan. *24 eervol ontheven van de betrekking van commandant der Marine te Middelburg en de kap. ter zee J. Tiesot van Patat wordt belast met die betrekking van om. zeeofficier te Vllsslngen. 22 Jlan.: kap.-lult. ter zee R. H. Haantjes vsn ter beschikking geplaatst 'aan boord! WochtfeAip te Willemsoord als eerste offioler. 22 Jan.: Lult. ter zee le kl. R. P. v. d. We*'-> ring bijgenaamd de Rooy eervol ontheven v,.n het bevel over Hr. Mb. van Meerlont en geplaatst- •bij de aMeel'lng Defensie van het Departement van Marine. I Jan.: ld. A. C. W&kerlin thans adtjunct-dhef van den Staf der Zeemaoht en adjudant van den Commandant der Marine te Middelburg ter be schikking gesteld van den om. Zeeofficier te VTie- singen en dien 22en Jan. belast met het 'bevel ©ver H,r. Ms. van Meerlant. 8 Jan.lult. ter zee 2e kl. A. E. Ernste van ter beschikking belast met de betrekking van ad junct Chef van den Staf der Zeemacht te Wil lemsoord. 8 Jlan.: ld. J. Varkevies er van id. geplaatst eau boord Wachtschip Willemsoord. 12 Jlan.id. J. L. K. Hoeke van id. geplaatst hij Onderzeedienet Willemsoord. II Jan.: id. J. A. van Duynen Momtyn van' ter beschikking geplaatst aan boord Schorpioen. 9 Jlan.: off. v d. M. 8. 2e kl. A. EL \oetelink van geplaatst op 'e Rijkswerf te Willemsoord ge steld ter .beschikking. 8 Jan.: luit. ter zee le kl. P. van Waasdijk weder uitsluitend ter beschikking gesteld van den Directeur van 's Rijkswerf te Willemsoord. 8 Jan.: ©ff.-vlieger 2e kl. H. W. J. Doorn van ter beschikking ge.pl. op Kooij. Bevorderingen. Aangesteld tot ros.-korp. bij hot rog. kust-art. de adspiranten vaandrig A Arnold Bik, O. J. B. du Ctoo, J. A. v. d. Heuvel, L. Th. Hooboonn, H. Hulshoff Pol, Th. Keiler, C. Kersbergen, G. J. v. Os, J. v. d. Scheer, A H. D. Smaal, E. Stam, H. J. Vaags, S. C. Verbrugge en F. Verhage. Aangeetold tot dienstpl. korp. bij het rag. kust- art. de dlienstpl. kanonniers W. F. Bijl, Ph. W. Pander, P. J. Trefers, E. F. ter Weele en Jl ff. v. d. Berg. Verzonding van dienststnkken. Bij des nieuwe regeling voor verzending voa dienstetukken is bepaald, dat aan leder, die -ot verzending van dienststukken bevoegd is, een nummer wordt toegewezen, waaronder die stuk ken moeten woïdlen verzonden. Om. zijn thans ook bevoegd' tot het verzenden van dienststukken, alle militairen bij brief wisse ling met die geestelijke verzorgers, en het perso neel van den Vrijiw. Landstorm voor briefwisse ling met de commandanten van den Vrijw. Landst. Eerstgenoemden moeten alsdan bij de aanduiding van hunne hoedanigheid waarin die stukken door hlan verzonden wordlen, behave hun harulteeke- ning, het getal (nummer) 752 plaa/ten; laatstge noemden moeten hiervoor het nummer 741 stallen. Voor briefwisseling met bunne commandanten heeft het personeel van het reservekader nummer 74S, die reserve-off. der landm. nummer 742 en het overige rasorve-personeel der landin. do. 744. De dienststukken moeten bovenaan, ter linker zijde van het adres, nog zijn voorzien van die aan wijzing „Dienst. Departement van Oorlog". Hij, die ongeoorloofd gebruik maakt van dé bervoetgdheid tot verzending van dienststukken stelt zich aan strenge straffen bloot. Hoofd-gymnasdekonderwijzer. De serg. G. de Schot, voorheen bij het 4e reg. vest.-art., thans bij het reg. vest.-a.rt, behaalde aan die ml-1. gymm. en sportschool te Utrecht het brevet voor hoofdgymnaatiekcradlerwijzer. Vermindering instructeurs. Naar verluidt zal het aantal instructeur» bij den vrijw. landlst. vrij belangrijk worden verminden!, zoodat wederom een overcompleet ac ondlaroff. zal ontstaan. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Koningin der Nederlanden, thuier., arr. 1 Jon. te Genua en zette des nam. de reis voort Remfoiaiudt, uitr., arr. 1 Jan. te Genua» Boeroe, thuisr., vertr. SI Dec. v. Genua. Jan Pieterez. Coen, thuisr., vertr. 80 Deo. v. Colombo. Prinses Jullana, ultr., pass. 28 Dec. Perim. Riouw, arr. 81 Dec. v A'dam te Hamburg. Batjan, thuisr., arr. 30 Dec. te Cadldalore. Karimata, uitr., vertr. 29 Dec. v. Holehaven. Lombok, vertr. 28 Dec. v. Batavia n. A'dam. Prins der Nederlanden, arr. 29 Dec. A'dam te Batavia. Rondo, arr. 31 Dec. v. Hamburg te A'dam. Sembilan, ulti., ver.r. 26 Dec. v. Suez. Eiugganjo, arr. 2 Jan. v. A'dam te Hamburg. Kangean,thulsr., ar*. 2 Jon. te Marseille. Radja, thuisr., verti-. 1 Jon. v. Port Said. Stool oer, vertr. 2 Jon. v. A'dam n. Antwerpen»

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5