GELD! GELD! BALANS-UITVERKOOP Eerste Blad. GRUNWALD, M No. 5814 DINSDAG 8 JANUARI 1924 BUITENLAND. De volkenbondsconferentle toot de vlootbeperking. De correspondent van de N. R. Ct. te A«nève rneldi. -oorbereidende bespreking, die aan ëlirCe van deze maand zou plaats vinden tusschen de marine-deskundigen van de in den Volkenibondsraad vertegenwoordigde staten Brazilië, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan, Spanje en Zweden en de vertegen woordigers van enkele andere daartoe uit genood igde staten, ten einde te komen tot de voorbereiding van het programma voor de internationale Volkenbondsoonferentie tot uitbreiding van de beginselen van bet Ver drag van Washington tot de Staten die diit verdrag niet onderteekend hebben, is uil steld tot half Februari en zal waarschijnlijk niet te Genève, doch te Londen plaats vin den. Frankrijk, België en Duitschland. Minister Gaspar is Zaterdagochtend uit Parijs teruggekeerd en beeft des middags den Franschen gezant ontvangen, met wlen bij zich bezig gehouden beeft over bet ant- jroord op de Duitsche memorie, dat voor beide landen in den grond eender zal zijn. Het Belgische antwoord zal Maandag aan de overige ministers worden meegedeeld. Hoe wel het voorbehoud maakt inzake enkele verzoeken, zal het naar vorm en geest tege moetkomend zijn. Het handhaaft echter alle aanspraken inzake de vraagstukken, welke rechtstreeks 'betrekking hebben op het stel sel der bezetting, zooals dat van de in- en uitvoervergunningen en douanegrens. De huidige toestand moet blijven voortduren. Zulks is in overeenstemming met het Fran- ■che gevoelen. De bijeenkomst der commissies van deskundigen uit de O. v. H. Londen, 7 Jan. De eerste commissie van deskundigen, die een onderzoek moet in stellen naar de Duitgohe finaeiën, komt 14 Januari te Parijs bijeen. Dé tweede commis sie, die de quaestie der Duitsche activa in het buitenland moet behandelen, komt een week later bijeen. Parijs. 7 Jan. De Amerikaansche deskun digen, die deel zullen nemen aan de werk zaamheden der door de C. v. H. aangewezen oommissies, zijn aangekomen De militaire contröle. Volgens de „Matin" zullen de werkzaam heden van d'e militaire controle-commissie in Duitschland' op 10 Januari hervat worden!. De Grezantenraad heeft in zijn bijeenkomst van gisteren kennis genome van de gunstige beschikking der Duitsche regeering, welke in den loop van den avond te Berlijn werden bevestigd bij een officieuze nota, waarin er de nadruk op wordt gelegd dat het, ten ein de ieder incident, waarvoor de Duitsche re geer aansprakelijk zou zijn, te voorkomen, de voorkeur verdient, dat de leden der commis sie hun onderzoek niet in uniform verrichten. De conferentie van de kleine entente. Praag, 7 Januari. Officieel wordt meege deeld, dat het program van de conferentie der kleine Entente in Belgrado slechts 8 hoofdpun ten zal bevatten: de financieele toestand van Hongarije, (Me hersteld zal worden volgens het op 17 dezer te Londen vastte stellen verslag der oommissie van den Volkenbond; vaststelling der houding van de kleine entente ten opzichte eener erkenning der Russische Sowjet-Regee- ring en vaststelling eener basis voor de Balkan- politiek. De Grieksche aangelegenheden worden be schouwd als een zaak die alleen Zuid-Slavië en Roemenië, doch niet de kleine Entente in haar geheel aangaat. Polen heeft laten weten, dat het zich niet bq de kleine Entente kan aansluiten. Een midden-Europeesch Verbond? Uit Brussel wordt aan de N. Rott. Crt. ge meld: Over het Vrijdag in de Ceske Slovo verschenen bericht, volgens hetwelk Benesj FEUILLETON. op de conferentie van de kleine entente het vraagstuk van eeni Midden-Ëuropeesoh ver toond ter tafel zal brengen, waartoe beihalve frankrijk en de kleine entente ook België en lolen zouden toetreden, wenschte men zich heden in offlcieele kringen alhier nog niet uit te laten. De mogelijkheid dat Benesj een dergelijk voorstel zou doen acht men even wel niet uitgesloten, hoewel totdusver geen stap in dien zin te Brussel is gedaan. UIT HET BEZETTE GEBIED. In het district Bochum trekken communis tische elementen, versterkt door werkloozen, .van de verlenging van den werktijd in de industrie partij om onrust te stoken. Ooim- munistische 'benden zijn naar verscheidene fabrieken getrokken, o.a. naar den Bodvu- mer Verein om de arbeiders er uit te ver drijven. De politie moest ingrijpen om de rustverstoorders dat te beletten1. In de Rombacher Hüttenwerke is het de commu nisten gelukt de hoogovens binnen te drin gen en ze stop te zetten. Ook de Hinrich Htltte te Hattlngen is tot stopzetting ge- j dwongen, door een staking van de stokers. SAKSEN. Dresden, 6 Jan. De partijdag er Saksische sociaal-democratie heeft heen met 74 tegen 116 stemmen het aftreden van den eerst eenige dagen geleden gekozen minister-pre- siOnt geëischt. Voorts heeft de partijdag met groote meerderheid de onmiddellijke ontbin ding van den Saksischen landdag geëischt ENGELAND. Het Lagerhuis. De leden van het Lagerhuis komen heden in Westminster bijeen en zullen dan volgens de gewoonte dadelijk den Speaker kiezen. De heer Whitley, de tegenwoordige speaker, die de libe rale beginselen is toegedaan, zal worden voor gedragen door een conservatief en deze voor dracht wordt gesteund door een lid van de ar beiderspartij en het is onwaarschijnlijk, dat te gen zijn verkiezing van eenige zijde tegenkan ting zal komen. Voor het overige deel van de week zullen de led'en van het Lagerhuis in be slag worden genomen door formaliteiten, waar voor slechts weinig belangstelling van de zijde van het publiek bestaat en, vóór de plechtige opening van het parlement in de volgende week, wordt geen wijziging in den politieken toestand verwacht. Mond- en klauwzeer. Wegens het nog altijd1 niet verminderende mond- en klauwzeer zijn tot dusver 128.802 beesten afgemaakt, waarvan ruim de helft uit hoornvee 'bestond, er is niet minder dan 2.067.000 aan vergoeding betaald. De fiscus heeft hiervan slechts 286.000 teruggekregen voor beesten, die na de slachting gezond bleken te zijn en wier vleesch dus eetbaar was. De quaestie van Mosoel. Diplomatieke vertegenwoordigers zoowel van Egypte als van Turkije zijn onderweg naar Londen. Er zijn nog eenige vraagstuk ken van belang niet geregeld. In verband met het verdrag van Lausaime moesten de onderhandelingen over Mosoel onmiddellijk na de ontruiming van Konstantinopel door de troepen der geallieerden beginnen en in 9 maanden haar beslag krijgen, daar anders de zaak automatisch bij den Volkenbond ter afdoening zou terecht bomen. De ontrui ming van Konstantinopel was officieel vol tooid op 4 October. De diplomatieke brief wisseling over het onderwerp is reeds aan gevangen. Ernstige brand te Londen. Londen^ 7 Jan. De grootste brand van de laatste 60 jaar in d'e haven heeft vandaag gewoed te Poplar, waar een groot pakhuis met rubber, thee en andere brandbare goe deren in vlammen is opgegaan. De 70 brand spuiten bepaalden er zich in hoofdzaak toe te beletten, dat de brand oversloeg naar de be lendende opslagplaatsen van hout, petro leum enz. De gesmolten rubber, die uit het brandende gebouw stroomde versperde de spoorwegrails en in de nauwe straten stond weldra eenige decimeters smerig lauw water, De brand heeft geen slachtoffers geëischt, doch de schade, die nog niet berekend is, moet ernorm zijn. 200 brandweerlieden namen deel aan dé blussching. Ingezonden mededeellng. door „Het schijnt, alsof men werkelijk niets meer omtrent de buitengewoon belangwek kende Stanley F. Fulton-Blaisdell zaak te weten kan komen. De legaten zijn betaald, de Bl'aisdelis verheugen zich in hun nieu wen welstand en van den heer Fulton werd verder niets meer gehoord. Er valt nu mets anders te doen, dan te wachten op de ope ning van het tweede geheimzinnige docu ment, die na twee jaar zal plaats vinden. Dit bevat, naar men zegt, zijn laatere wils beschikking en wanneer hij' inderdaad dood is, zal het blijken of dit werkelijk het geval is. Er zijn echter sommigen, die denkende aan de bekende eigenaardigheden van den multi-miillionair, vermoeden, dat hij' zich er gens rustig terug getrokken heeft en nu in rijn vuistje lacht over den storm, die hij te weeg gebracht heeft Men gelooft, dat hij lang vóór de twee jaar verstreken zullen rijn, weer in Chioago terug tzal komen, net alsof er niets gebeurd is. Het feit, dat er zoo weinig aangaande die Zuid-Amerikaan- sche onderzoekingsreis te ontdekken is, geeft reden tot deze veronderstelling. Maar waar, oh waar op dit ondermaansche zou de f®? Stanley G. Fulton een plaats kunnen vinden om te leven zonder door journalisten uitgevonden?" 8*ith liet dit «tuk niet aam da Blaisdells zien. Hij vernietigde het blad da delijk met een angstigen blik om zich heen kijkende, terwijl hij hiermede bezig was. Het was ook omstreeks dezen tijd, dal hij over zijn oogen begon te klagen en een1 blauwen bril ging dragen. Hiji zeide, dat hij niet tegen het schitteren van de sneeuw kon. „U ziet er zoo grappig uit, mijnheer Smith, dat ik u haast niet herkende," zeide Benny de eerste maal, dat hij' hem zag. „Zoo," vroeg de heer Smith aangenaam verrast. „Maar, dat doet er toch weinig toe'„ voegde hij er vergenoegd aan toe, terwijl hij zich verwijderde. HOOFDSTUK XIL Het speelgoed wordt gebruikt Na lang zoeken vond mevrouw Hattie in het begin van December eindelijk een ge schikte woning. Het was een vrij opvallend huis niet ver van het Gaylord kasteel ge legen. Mevrouw Hattie had het geheel nieuw laten behangen en schilderen, terwijl er twee nieuwe 'badkamers waren gebouwd. Zij zeide, dat iedereen, die iets beteekende, altijd veel badkamers had. Daarna ging rij het inrich ten. Zij beweerde, dat natuurlijk maar heel weinig van 'hun oude meubelen gebruikt zouden kunnen worden. Zij was juist bezig dit met Maggie Duff te bespreken', toen de heer Smith toevallig binnen kwam loopen. Zij zag er dien mid dag in haar mooie zijden japon en nieuwe pelsmantel schitterend uit U riet er uitstekend en opgewekt uit mevrouw Blaisdell," lachte de heer Smith, toen hij haar begroette. B 126 Bij aankoop van een doosje zonder verzekeringsbiljet, zal Uw winkelier U dit binnen enkele dagen verstrekkèn. FRANKRIJK. Een Duitsche gezant te Parijs. Von Hösch, de Duitsche zaakgelastigde te Parijs, is er tot gezant benoemd. De daling van dc.. Franc. In een bespreking van den minister van financiën met verschillende financieele auto riteiten, werd de daling van den Franc be sproken. Men constateerde, dat de 'beweging in Nederland haar oorsprong vond en sprak daarom hetvermoeden uit, dat er Duitsche pioniers achter zaten. De oorrespondent van de Petto Parisien te Berlijn weet zelfs te vertellen, dat op den 6den Nov. in een bijl eenkomst van Duitsche bankiers te Frank fort tot het offensief tegen den Frank werd besloten. De Duitsche Voss. Ztg. noemt dit praatje eigenlijk te mal om er een woord aan te verspillen. De eenige gevolgen zouden zijn, dat Frankrijk Duitschland harder zou be handelen en dat Duitschland op de wereld markt in Frankrijk een geducht concurrent zou krijgen. Naar de Köln. Ztg. te bevoegder plaatse in Frankfort a.d. M. verneemt, is daar ter stede igeehi bankiersoonferentte gehouden, die tot maatregelen tegen do Fransche valu ta zou hebben. De omkoopbaarheid; der Fransche pers. De Parfjsche Humanité gaat voort namen te noemen van Fransche bladen en Fransche dagbladmenschen, die van Rusland geld aan genomen hebben om Russisch nieuws te pro- pageeren. De omgekochte journalisten, die chèques van Rusland ontvangen hebben, noemt het blad chèquards. Menige chèque is toegezonden als loon voor het propaganda maken vóór het plaatsen van Russische lee ningen onder de Fransche spaarder» De Humanité stelt dit voortdurend in het licht en hamert er op dat men niet van de sowj et- regeering, d. w. z. van het Russische volk, mag vergen dat verplichtingen van de Tsa ristische regeering, d. w. z. de in Frankrijk geplaatste Russische leeningeen te erken nen, nu blijkt, dat zij, die de Fransche spaar ders met opwekkende stukken in de dagbla den voortdurend aangezet hebben hun geld in Russische staatspapieren te beleggen, omgekochte Fransche journalisten zijln ge weest. Het communistisch orgaan schrijft: „Waar ging het om bij' de oude Panama- zaak? Men had de Fransche spaarders voor iets meer dan een milliard opgelicht. Er werd 'bewezen dat baron de Reinach om de menschen op te wekken hun spaarduitjes in de kas van de Panamamiaatschappij1 te stor ten, 22 millioen had uitgegeven teneinde pers en parlementsleden om te koopen. Dit- maal gaat het niet meer om een milliard en de corruptie heeft veel duurder gekost. Hoeveel is het bedrag van de tsaristische leeningen in Frankrijk? Oleroenceau heeft In 1919 gezegd: 15 milliard. Bonzon spreekt in zij boekje: „La débficle des placements russes" van 10 milliard. Het keizerlijke Rusland ia tegen 1891 voor het plaatsen van groote leeningen in Frankrijk aan het werk gegaan. En gedu rende achttien jaar, tot ln 1919, hebben de groote Fransche banken, met het Crédit Lyonnais aan het hoofd, het goud van den bescheiden1 Franschen spaarder naar het land van1 den knoet geleid. Na den Russisch- Japanschen oorlog, 1904—1905, en na de eerste proletarische omwenteling in 1905, die in het bloed weid gesmoord, is de bedrij vigheid van de Fransche banken in deze richting bijzonder groot geweest. Alleen in de jaren 1907 en 1909 zijn er vier milliard Fransch geld naar St. Petersburg gegaan. Om de openbare meening mee te krijgen, om de wollen kous te leegen, nam men zijn toevlucht tot de wijze van doen, die de Hu manité nu sedert eenige weken in het licht heeft gesteld. De Vereenlging van wissel-agenten, kre diet-ondernemingen', leenlnguitgevers, enz., nieuwsbladen en financieele 'bladen' werden gemobiliseerd om de kleine bezitters op te warmen. Ondanks de socialisten van toen gelukte de operatie. De groote pers, opge stopt met subsidies, maandelljksche uitkee- ringen, betaalde mededeelingen, stond vol onjuiste 'berichten en tendentieuze mededee lingen over het keizerlijke Rusland. De groote krediet-instellingen, die naar schat ting 10 pet. oommissie ontvingen (zij erken nen 8.76 pet.) drongen 'bij hun klanten er op aan, dat ze hun spaargeld zouden storten, zij stonden' voor de 'belegging ln en voegden er nog bij, dat de klanten, zoodoende, zich goede vaderlanders zouden betoonen." Aldus de Humanité. Hoog water te Paifls. De toestand te Parijs verergerde in den nacht van Vrijdag op Zaterdag nog aanmer kelijk. Verschillende waterkeeringen begon nen door te laten. De muur, welke het begin van den tunnel bij het station Invalides be schermt, 'bezweek over een lengte van1 25 30 M., waarop het water zich in den tunnel heeft gestort. Er hadden geen persoonlijke ongelukken bij plaats. Latere 'berichten melden stilstand van den was en de verwachting dat hot water nu zal vallen. Ingezonden mededeellng. TEGEN ZEER VERLAAGDE PRIJZEN "W KANAALWEG 71-74 - KEIZERSTRAAT 11S. gelukkig, mijnheer Smith," stemde zij vol mondig toe. „Hoe kan het ook anders? U 'heeft zeker al van onze nieuwe woning ge hoord? Het huis Is geheel opgeknapt en nu ben ik bezig de meubels te 'kioopen. Ohl U kunt het niet begrijpen, wat het voor mij beteekent eindelijk al die mooie dingen te kunnen koopen, waarna ik mijn geheele leven verlangd hebl" „Het doet mij heel veel genoegen voor u." De man sprak, alsof hiji het werkelijk meende. „Ja, werkelijk? Maar, arme Maggie hier, zegt, dat ze ook blij is, hoewel ik niet weet, waarom zij 't is, want zij heelt geen cent gekregen. Begrijpt u dat, mijnheer Smith? Maar, arme Maggie is 'gewoon buiten alles..." „SstI SstI" verzocht juffrouw Maggie. „Je zult spoedig leeren, dat geld niet alles in de wereld is, Hattie Blaisdell," gromde de heer Duff, die vandaag om een onbekende reden 'het keukenfornuis voor de kleine ka chel in de 'huiskamer vertaten h'ad. „Nu ik zie, wat een beetje geld van sommige men schen' kan maken, ben ik blij, dat ik arm ben. Ik zou, als ik 't kon, niet eens rijk wil len zijn. Verder verzoek ik je beleefd je me delijden in het vervolg voor je te houden. Het is hier niet noodig en wordt niet ver langd.'" „Maar, vader Duff," stoof mevrouw Hattie verontwaardigd op. „U weet, hoe arme Mag gie altijd heeft moeten. „Hm!.Vertelt u ons eens iets omtrent het nieuwe huis en de mooie inrichting," viel de heer Smith 'haar haastig in de rede. „Wel, er is nog niet veel te vertellen. over de meubels, bedoel ik. Ik heb ze nog niet gekocht. Maar, ik kan u natuurlijk ver- tallen, wat ik van plan ben te gaan koopen.'* Zij ging op haar gemak zitten en zag er weer opgewekt en' gelukkig uit. „Zooals ik reeds zeide, toen u binnen kwam, zal ik alles nieuw moeten aanschaffen.voor de ont vangkamers meeen ik. Want daar zullen mijn oude meubels niet op hun plaats zijn- Ik denk nu over de schilderijen na. Ik wil natuurlijk schilderstukken in gouden lijsten hebben." Zij keek een beetje minachtend naar de eikenhouden lijsten aan de wanden van juffrouw Maggie's kamer. „Waarschijnlijk ga je werken van oude meesters aanschaffen?" vroeg do heer Duff op sarcastischen toon. „Oude meesters?" „Ja, schilderstukken." «„Geen kwestie van. Ik ben niet van plan iets ouds in mijn huis te nemendaar waar het in het oog loopt Eindelijk wil ik nu eens allemaal nieuwe dingen hebben, niets dan nieuwe dingen. Je moet nu eenmaal wa'; voor het uiterlijk doen, anders wordt je nooit door de betere menschen erkend." „Maar Hattie," begon juffrouw Maggie een weinig blozend, terwijl zij' zorgvuldig den blik van den heer Smith vermeed, „oude meesters.zijn.zeer kostbaar en. „Het kan mij niet schelen," wierp me vrouw Hattie beslist tegen. „Als ze oud zijn, dan wil ik ze niet hebben en daarmee uit. Ik wil fluweelen kleeden hebben en de mooi ste kanten' gordijnen, die er te vinden zijn. Verder koop ik eenige gouden stoelen, zoo als die van de Pennocks, maar nog mooier. Die van hen zijn vrij dof, tenminste sommi gen er van. Dan koop ik nog. (Wordt vervolgd.) BELG IE. Hoog water. Ook in België heeft men in de afgeloo- pen week veel last van hoog water gehad. Verschillende streken zijn overstroomd. De dijken van het kanaal OostendeBrugge zijn over het 'groot© deel van- den afstand bezweken. Thans wordt gemeld, dat de was tot stand gekomen ia ZWITSERLAND. Zwitsers uit Rusland verbannen. Volgens een draadloos Engelsch bericht heeft de Russische regeering, in verband niet de vrijspraak van Oonradi en Poloenin© in het moordproces-Vorofski, een aantal Zwitsers uit Rusland verbannen, die thans doodarm te Bazel zijn aangekomen. SPANJE. Het opperste gerechtshof heeft het von nis, waarbij Nioolau en Maten, de moorde naars van Dato, ter dood zijn veroordeeld. bevestigd. ITALIË. Aardbevingen. Volgens een bericht uit Mondolfo (Zuid- Italië) zijn daar Vrijdagnacht en Zaterdag ochtend nieuwe aardschokken 'gevoeld. Ver scheidene huizen zijn beschadigd. De over vloedige regen verergert den toestand nog. GRIEKENLAND. Venlzelos tot president van de National* Vergadering gekozen. Athene, 6 Jan. Venlzelos la met 845 van de 886 stemmen tot president van de Natio nale Vergadering gekozen. NOORWEGEN. Het drankverbod. Naar verluidt is de aanneming van een wetsontwerp, om een einde te maken aan 'het „droge" regiems, in de eerstvolgende zit ting van het Storting vrijwel zeker. De staat heeft nieuwe Inkomsten noodig en de hand having van het drankverbod is zeer kost baar. BU8LAND. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het Centraal Comité der Russische communis tische partij onder meer besluiten genomen over de volgende punten: de noodzakelijk heid' van verdere uitbreiding van graanuit- voer; de stichting van een staats-organisatie voor den binnenlandschen graanhandel, ten einde de graanprijzen te stabiliseeren; de in ning van belasting der boeren in waarde vaste munt en afschaffing van de belasting in natura; maatregelen tot het weder in werk stellen der stopgezette industrieele bedrij ven, speciaal die der zware industrie; In krimping van het administratief personeel hij Ingezonden Mededeellng. Geestelijke en lichamelijke 'kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt do gal, bevordert de spijsvertering, verschaft normale wer king der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismid del veilig toepassen. Prijs jper flaoon van vtjfMg versuikerde pillen f 0.66; in apothe ken en drogisteaken. (1$ COURANT eleanor h. porter. 20) uTV voél mü ook good ban volmaakt

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1