HELDER SCHAGEN. Wollen Truien, Wollen Shawls, Bontglacé, Bontkragen, Bontjekkers, da industrieel rmdemsmtogen; verhoogbui van het arbeidsloon in geval van verhooging der arbeidsprestatie; aanmoediging van vor ming van gemengde vennootschappen! niet buitenlandaoh kapitaal; 'Uitbreiding van het systeem van bultenlandsohe oredleten voor oen uitvoer van goederen naar het buiten land. Met betrekking tot da finanoieele politiek verdien besluiten genomen nopens don over gang tot waardevast gedd, het stopzetten van de bankbiljettempera, de uitgifte van kleine wisselmunt uiterlijk in het voorjaar van 1924, de beperking van het deficit en de naleving van het budget. Den laateten tijd heeft, naar de Dnl meldt, d© Moskousche justitie een groot aantal pro cessen behandeld in verband met malver saties, gepleegd bij verschillende staats ondernemingen. Naar uit kringen van do communistische oppositie verzekerd wordt, zou tengevolge van dergelijke handelingen in het geheel reeds een schade zijn geleden van 40 rniillioen goudroebel, een bedrag waarvoor 600.000 arbeiders van nieuwe kleeding zouden kunnen worden voorzien of een spoorlijk van Moskou naar Kief zou kunnen wonden aangelegd! Een aardschok. Volgens bericht uit Moskou heeft een aardschok in de streek van Samarkand vier honderd huizen vernieuld. Er zijn 83 Slacht offers, verdeeld over twee dorpen. Een ihulp- aotie is op touw gezet VEREENIGDE STATEN. Een voorspoedig jaar. De Amerikaansche minister van koop handel Herbert Hoover uitte wel een zeer optimistische oudejaarsbeschouwing. In 1923 zoo constateerde hij hebben der Ver. Staten de grootste productie gehad sinds den oorlog; er was werkgelegenheid voor iedereen, met hooge loonen. Groote bedragen werden bespaard; op uitgebreide schaal werden woningen aangebouwden de uit breiding van het spoorwegnet en het spoor- wegmaterieel was het aanzienlijkste in welk jaar ook sinds den oorlog. Dit alles is ge- Eaard gegaan met een opmerkelijke afwezig- eid van speculatie of van gevaarlijke credietsuitbreiding. Daar de V. St. niet in •en „boom" verkeeren, kan worden gerekend op het uitblijven van een inzinking. Alles tezamen genomen constateerde minister Hoover hadden de Ver. Staten nog nooit een zoo hoogen levensstandaard en zooveel comfort genoten als heden ten dage, noch zoo groote resultaten bereikt op het gebied van handel en nijverheid. Ook hebben zij nog nooit een zoo juist inzicht gehad in de krachten, die eb en vloed in het zakenleven behecsschon. Het optimisme van minister Hoover strekt zich ook uit tot de internationale toestanden. Dit laatste echter alleen omdat de onder handelingen voor de regeling van het Duitsche vraagstuk thans weer op gang beloven te komen. Dat Duitsche probleem is meent Hoover het grootste gevaar dat de wereld bedreigt, al zou het opnieuw op de wereldmarkt verschijnen van de Duitsche steenkolen en de Duitsche ijzer en staalprbducten eveneens sterk gevoeld worden door de Amerikaansche handel en industrie. Ook zouden die handel en industrie geschokt kunnen worden, indien, bij een herstel van zaken in Europa, de Europee- sche kapitalen, die thans in de Unie plaat sing hebben gevonden, zouden worden opgevraagd. De ineenzakking van Duitschland had in meerdere of mindere mate overal in de wereld haar terugslag doen gevoelen, al heeft de wereld de volle zwaarte van de gevolgen der Roer-bezetting nog niet gevoeld.' Met de Fransche begrooting is zóó gemani puleerd, dat de ware ongunstige toestand der Fransche financiën en de inflatie, die daaruit is voortgevloeid, wat weggewerkt zijn. De bloei der Fransche industrie is een gevolg van die inflatie en dus schijnbloei. Wil de wereld weer tot welvaart komen, dan moet de Fransche frank worden ge stabiliseerd en moeten de wapeningen in Europa zeer aanzienlijk worden beperkt Geweldige koude ln Amerika. Buitengewoon streng winterweer wordt uit geheel het Noord-Oosten v.an Amerika ge meld. In verschillende deelen van de staten Minnesota, Nebraska, Iowa en Zuid- en NoordrDakota daaldle de temperatuur giste ren tot 20 en meer graden onder nul. In de stad Virginia werd zelfs een temperatuur van 69 graden onder niul opgeteekend. In alle Noordelijke en centraio staten van de republiek is de koude heviger dan sedert jaren is waargenomen. Uit de verschillende koude gebieden zijn tot dusverre 12 sterfge vallen door koude gemeld. Te Chlcago heersoht een temperatuur van 16 graden be neden nul. Zes personen zijn er van koude gestorven, te St. Louis drie. Duizenden negers, die in de fabrieken en andere bedrijven te New York werkzaam tijn, ontvlieden de hevige koude door naar het warmere zuiden te vertrekken. MEXICO. De burgeroorlog. De Engelsche lichte kruiser Capetown is Zaterdag te Yera Cruz aangekomen doch weer opgestoomd naar Tampioo. Een schip van de opstandelingen is met troepen ver trokken welke bij Tampico aan land gebracht zullen worden voor den aanval op die plaats. Volgens een bericht uit Tampioo zijn daar 6000 man regeeringstroepen aangekomen onder generaal Cordova, welke uit zouden rukken om de opstandelingen aan te vallen in de richting van Tunpam. Naar Reuter verneemt, Is het eenige offi eieele bericht inzake den toestand' in Mexioo een telegram uit de stad Mexioo, dat de op standelingen de petroleumhaven Tunpam bezet hebben. JAPAN. Weer een bom geworpen. Gedurende een1 demonstratie voor het kei zerlijk paleis alwaar de keizerlijke familie op dat oogenblik niet vertoefde is er door een Koreaan een bom geworpen, die echter niet ontplofte. Naar verluidt, zijn in 's mans woning nog drie bommen gevonden. Hulp voor Duitschland. De paus heeft voor de moederhulp in Ber lijn een gift van tienduizend lire beeohik- baar gwrteto. Ingezonden Medcdoeilng. fuü linUWWIIVhlVOllj In: nappa, peauda suède, tricot, gebreide wol. Alles met jSCd °/o korting, bij: 3 De groote banken te Berlijn hebben tot leniging van den nood in Duitschland 700,000 goudmark geschonken. Daarvan zijn 550.000 voor de hoofdstad bestemd. LUCHTVAART. De Dlxmude. De correspondent van de N. R. Ct. te Parijs meldt: Uit den lijkschouw van du Plessis, den .om gekomen gezagvoerder van de Dixmude blijkt, dat de luchtkxuiser door den bliksem is getroffen en hij gedood is alvorens met het luchtschip te water te zijn geraakt. Door den schok moet het lijk uit de hut zijn geslingerd. Andere hutten moeten de resten van de ove rige leden der bemanning nog bevatten. Hulp per vliegmachine. Op de Tertiusplaat, op de SleeWijksche kust, nabij Buesum is met Kerstmis een Hamburgsch motorschip gestrand, dat door de vorst sindsdien geheel van de gemeen schap met den vasten wal verstoken was. Op verzoek van de reederij van het schip heeft de maatschappij voor onderzoekingen op luchtverkeersgebied een vliegtuig naar het schip gezonden om de aan boord gebleven bemanning, die al gebrek begon te krijgen, van leèftocht te voorzien. Hoewel het moei lijk bleek te landen heeft het vliegtuig zich toch van zijn taak weten te kwijten. BINNENLAND. De kabinetscrisis. De Koningin heeft gisterochtend ten paleize ter conferentie ontvangen mr. P. W., A. Cort van der Linden, minister van staat en lid van den Raad van State. Het Nederl. Oorrespondentielbureau te 's-Gravenhage meldt: De Koningin heeft op het op 27 Octoiber j.L gedaan verzoek van de ministers om ont heffing uit hun ambt geantwoord, dit ver zoek niet in te willigen. Er is indertijd gemeld, dat de poging van den heer Beelaerts van Blokland tot vorming van een kabinet mislukt is, omdat de heer Beelaerts niet erin geslaagd was, een minister van financiën te vinden. Deze voorstelling geeft echter een onvolledig beeld van het gebeurde. In werkelijk heid had mr. R. J. H. Patijn, na ettelijke confe renties, zich principieel bereid verklaard', die taak te aanvaarden. Hij had echter één voor waarde daaraan verbonden De heer Patijn meende het ambt in geen geval op zich te mogen nemen, zoolang niet één poging was gedaan, om een man ervoor te winnen, dien hij meer dan alle anderen daarvoor geschikt achtte. Die man was prof. Treub. Mocht de heer Treub weige ren, dan zou mr. Patijn zich iiiet langer prin cipieel tegen de aanvaarding van de portefeuille van financiën verzetten. De heer Beelaerts van Blokland heeft blijk baar niet de mogelijkheid gezien, een kabinet te vormen met-prof. Treub als minister van finan ciën, en beeft dezen bij slot van rekening niet aangezocht. Nadat' de heer Beelaerts van den heer Patijn nog eens de schriftelijke bevesti ging had ontvangen, dat deze vasthield aan zijn voorwaarde, heeft hij aan de Koningin verzocht, van de opdracht te worden ontslagen. Da Soe.-dem. fractie wonscht bijeen- roeping der Kamer. Zaterdag vergaderde de soo.-dem. Kamer fractie tor bespreking van den toestand. Naar de Tele.gr. verneemt, namen aan deze vergadering, welke vele uren duurde, ook de Eerste Kamerfractie d'er S. D. A. P. en de redactie van „Het Volk" deel. De besprekingen, liepen allereerst over de situatie, geschapen door de derde misluk king, die der opdracht aan de rechterzijde, en de consequenties, welke daaruit voor de sociaal-democraten konden voortvloeien. Uit het nu wel evident gebleken feit, dat de rechterzijde onmachtig is tot vorming van een kabinet en de samenhang der coalities verbroken is. ooncludeerde men tot de mo gelijkheid, dat de Kroon opnieuw het advies der leiders van de linksche fracties inwinnen en do vorming overwegen zal van een ge mengd neutraal kabinet, hetzij; parlemen tair, hetzij extra-parlementair. Naar de Tel. meent te weten, bleef men zich algemeen vereenigen met d© strekking der verklaringen, reeds bij de behandeling der Vlootwet in de Kamer en daarna in „Het Volk" afgelegd door mr. Troelstra, in zake de principieele bereidheid der sociaal-demo' craten tot aanvaarding van regeeringsverant- woordelijkheid. De kansen op Kamerontbin ding en nieuwe verkiezingen werd©n mede in dit verband, onder de oogon gezien. In den breed© is voorts, de vraag bespro ken, of de gang van zaken aan de volksver- tegenwoordiging geen aanleiding behoort te geven haren invloed op een bespoediging van de oplossing der crisis te doen geiden en voorts aan d'o afwikkeling van urgente en actueele zaken haar medewerking moet ver- leenieni Een poging om tot bijeenroeping der Ka mer te geraken werd trouwens reeds voor vier weken van deze zijde ondernomen (op 11 December ter gelegenheid der Kamerzit ting, waarin het noodwotje-Fleskens werd behoud 0ld)« Het daartoe door een aantal sociaal-demo cratische Kamerleden onderteekend verzoek lag gereed en de indiening werd reeds met den voorzitter, mr. Kooien, besproken. Aan dit voornemen is toen, op aandrang van laatstgenoemde geen gevolg gegeven, daar b.v. in zake het voorgenomen ontslag aangehuwde ambtenaressen een geruststel lend communiqué in uitzicht werd gesteld en voorts wijl men meende, dat de behande ling der wet op de middelen toch eerlang een samenkomst der Kamer zou nood^j ma ken. Vrij algemeen bleek men overtuigd, dat een bijeenroeping dier Kamer temeer gewet tigd w,as te achten nu het parlement door de laatste opdracht feitelijk reeds in de oplos sing der crisis was betrokken. In dit verband tegenover het Nederland- sche volk de 'verantwoordelijkheid vast te stellen voor het sleepend verloop der crisis,, kwam velen in hooge mate gewenscht voor. Nog gingen stemmen op tot organiseeren eener openbare landelijke actie tot ditzelfde doeL De beraadslagingen over de kwestie der bijieenroeping van de Tweede Kamer waarvoor, naar men weet, een door tien leden ingediend verzoek voldoende is zullen, naar nog gemeld wordt in een heden te hou den te houden voortgezette vergadering wor den hervat. r Het congres der S. D. A P. „Bet Volk" meldt, dat volgens besluit van hiet partijbestuur der S.D.A.P. het oongres 19, 20 en 2.1 April gehouden, wordt in „Mu- sis Sacruin" te Arnhem. De postchèque- en girodienst De directeur van den postchèque- en giro dienst heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het Land van Maas en Waal bericht, dat omtrent het tijdstip van de heropening van den dienst nog niets kan worden meegedeeld. De slingerproeven ln de onderzeeboot K n. De ingenieur der rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing, dr. F. A. Ve- ning Meinesz, heeft uit Colombo en uit Sabang bericht gezonden omtrent de slinger waarnemingen, die hij aan boord vani de onderzeeboot K II in den Indischen' Oceaan beeft uitgevoerd'. Tusschen Aden en Colom bo zijn deze zeven, tusschen Colombo en Sabang vier in getal.. Slechts een deel hier- van heeft hij voorloopig ikunnen berekenen; deze toonen aan, dat op het eerste traject de zwaartekracht aan het zeeoppervlak de nor male Waarde heeft, hetgeen in overeenstem ming is met de theorie der isoktatie. Ten Zuiden van Point de Galle op den steilen overgaing tusschen kustzee en diepzee, zijn op een afstand van 14 mijl van elkaar twee waarnemingen uitgevoerd met een diepte- verschil van ongeveer 4000 meter, waarvan de uitkomsten uit een theoretisch oogpunt van groot belang zullen zijn. De laat-ste waarneming heeft dr. Venlng Meinesz uit gevoerd boven dén voet der naar Sumatra oploopende helling van den zeebodem. Ter bepaling van deii gang óp den tijdmeter werdén tusschen Aden en Colombo de tijd seinen van Lyon gebezigd; voorbij Colombo waren deze niet meer waar te nemen en ■kwamen de tijdseinen van Calcuttta er voor in de plaats. De gang van den tijdmeter bleef zeer regelmatig. De zeediepten werden telkens bepaald door middel van het echo lood van Behm. Dr. Vening Meinesz kwam 24 December te Batavia aan; op Java zal hij nog waarnemingen uitvoeren met de invar- slingera Hij keert naar Nederland terug met het s.a Prinses Juliana, dat 2 Februari vertrekt. Hollandsche haring en de Fransche tarlefplannen. Men schrijft aan de N. R. Ct. Onder dit opschrift komt in het ochtend blad van 29 December j.1. van de N. R. Ct. een telegram voor van Havas uit Parijs, dat als verweer moet dienen op het aangevallen voornemen der Fransche Regeering, om het invoerrecht op haring teverhoogen. Havas erkent, dat dit voornemen bestaat en reeds in een bij de Fransche Kamer ingediend wetsontwerp is belichaamd. De bedoeling ligt voor de hand, om langzamerhand den invoer van deze Neder- landscho artikelen voor het nieuwe Fransche gebied onmogelijk te maken. Want het feit, dat bij 't onderhavige ontwerp voor gezouten haring nog geen verhooging wordt voor gesteld, wettigt geenszins de hoop, dat men niet binnen afzionbaron tijd, bemerkende, dat er toch nog pekelharing uit Holland in den Elzns wordt ingovoord, ook daarvan den invoer onmogelijk zal maken, vooral wanneer hot motief gevonden moet worden ln een poging tot „reorganisatie van de Fransche vischreederljen", van hun „minder waardigen" toestand, tengevolge van de toepassing der achturenwet. Het antwoord van Havas ls er dan ook geheel „naast". De minderwaardige toestand, door dezen berichtgever in het Fransche visschersbedrijf gesignaleerd, dateert reeds van lang vóór den oorlog. Toen reeds be klaagden de Fransche vischreeders zich tegenover hunne Britsche pn Hollandsche collega's over het protectionisme in hun land, waarvan zij in sterke mate de dfüpe waren en over andere toestanden, die hunne exploitatiekosten, vergeleken bij die hunner buitenlandsche collega's, zoodanig opvoerden dat zelfs in de meest gunstige vissoherij- campagnes geen winsten te behalen waren. Bijvoorbeeld: reeds vóór den oorlog was een Fransche zeillogger bemand met 20 22 koppen, een Hollandsche dito met 18 u 14, terwijl de Fransche stoomloggers niet minder dan 27 man bemanning voeren, de onze 16 a 17. Die toestand is nog zoo. Ter wijl op de Hollandsche schepen de gevangen haring nagenoeg altijd nan boord wordt gekaakt, dus stuk voor stuk door de handen der bemanning moet gaan, wordt op de Fransche haringschepen in 't geheel niet meer gekaakt Een andere grief der Fransche reeders is, dat zij steeds veel hoogere prijzen voor hunne benoodigdheden te betalen hebben. Touwwerk, zeildoek, netten, tonnen, enz., de voornaamste ingrediënten voor de visscherij, moeten zfl steeds van de Fransche fabrikanten betrekken, die, beschermd door de hooge Invoerreohten op al deze artikelen, veel hoogere prijzen berekenen dan die, waarvoor de buitenlandsoho reoders deze koopen. Bovendien levert de Fransohe fabrikant dikwijls deze artikelen aan buiten landsche afnemers tot veel lagere prijzen, dan aan zijn landgenooten. Ziedaar den verderf' 'ijken invloed van het protectie-systeem ^n, om den druk daarvan voor het zoo moeilijk te exploi- teeren bedrijf te verlichten, wordt de schroef der invoerrechten nog maar wat vaster aan gedraaid. De vicieuze cirkel 1 Van andere zijd© wordt nog aan de N. Rt, Ort. gemeld, dat het wetsontwerp letterlijk niets bevat betreffende arbeidsvoorwaarden op de visschersvloot, achturendag, noodza kelijke reorganisatie uit een toestand van minderwaardigheid e.d. gelijk Havas heeft willen doen voorkomen. Louter en alleen wordt er ln gesproken over bescherming van den binnenlandschen arbeid voor het bewerken van haring, zqo- als het rooken en fileeren. De verklaring van Havas lukt dan ook wel bijzonder onjuist. Het weer ln 1923. Het Kon. Ned. Met. Inistuut in de Bilt pu bliceert het volgende voorloopigo overzicht van het weer in het afgeloopen jaar. Gemiddeld over het igeheele land bedroeg de neerslag 784 millimeter, tegen 691 mm. normaal; vooral in Mei en October viel veel regen. De temperatuur overdag was gemiddeia een halven graad Celsius beneden normaal. Het aantal uren met zonneschijn bedroeg ongeveer tegen 1377 uren normaal. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 31 December in Ne derland uitgesproken 62 faillissementen te gen 71 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1923 4292 faillissementen tegenover 3153 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. UIT DE PERS. De kabinetscrisis. In verband met het bericht, dat de Koningin het ontslag van het ministerie-Ruys de Beeren- brouck niet aanneemt, schrijft de „N. Rott. Crt," onder het hoofd „Een krachttoer" o. m.: Wij' staan ook tegenover deze beslissing nog eemgszïns beduusd. Ziet daar een groep heeren, die na een votum van de Kamer verklaard heb ben allen te zamen,, en ieder voor zich, de ver antwoordelijkheid voor 's lands zaken niet lan ger te kunnen dragen, en daarom ontheffing hebben gevraagd1 uit hun ambt doch het ont slag wordt hun geweigerd, en de verantwoorde lijkheid, die zij niet torsen kunnen, wordt hun opnieuw en tegen hun wil op de schouders ge legd. Wij verstaan dit besluit bij onze opvatting van de ministerieel© verantwoordelijkheid niet. IZoo er iets zonneklaar als de dag is geworden in de lange weken van kabinetscrisis, dan wel dit, dat op het oogenblik een rechter kabinet geene parlementaire mogelijkheid is. En nu wordt zonder meer het oude kabinet met zijn verongelukte program op dit parlement zonder meerderheid geplant, en aan de stormen prijs- gegevèn. Wij verstaan bij onze opvatting van de parlementaire monarchie niet, hoe dit mo gelijk is. Begrijpen wij deze, ons nog zonderling toe schijnende, beslissing van de Koningin wel; vat ten wij de woorden, waarin haar besluit is be kend gemaakt bij hun preciese beteekenis, dan hebben wij hier inderdaad' met een schrikkeiij- ken noodkreet te doen. De Koningin toch heeft niet aan het kabinet verzocht, zijn ontslagaan vrage nog eens in nadere overweging te nemen, noch ook bij het kabin t er op aangedrongen, op de aanvrage terug te komen, waardoor dan althans op het kabinet zelf de verantwoordelijk heid' voor zijn verdere aanblijven zou komen te rusten neen, zij heeft deze gelegenheid, om tot eene ten minste constitutioneele oplos sing van de crisis te geraken, terzijde gesteld, en handhaaft haar besluit het kabinet onder eigen verantwoordelijkheid. De woorden klinken inconstitutioneel, maar ze vloeiden ons uit de pen, en wij weten geen andere om ze door te vervangen. Wij weten geen andere verklaring van deze beslissing. Juist omgekeerd als op den dag voor Kerstmis, to.en de Koningin haar praerogatief aan „de rechterzijde" toeschoof, greep zij met deze be slissing naar eene macht, die zij in den consti- tytióneelen staat niet heeft, en aanvaardt zij eene verantwoordelijkheid, die zij niet dragen kan. Deze beslissing lijkt ons in beginsel even ge vaarlijk als die van veertien dagen geleden. Komt straks de Kamer bijeen, en wordt aan het kabinet gevraagd: „Wat zit gij daar nog, nadat gil verklaard hebt de verantwoordelijkheid niet meer op u te nemen?" hoe moet het dan ant woorden? En ais dan de Kamer over het aan blijven van het kabinet haar afkeuring eens uit spreekt, w I e treft dan zulk een votum? Wij zijn geneigd, te meeneni, dat elke oplos sing van de kabinetscrisis beter zal zfln, dan deze, want deze brengt het gevaar met zich, dat niet het verantwoordelijke kabinet, doch de Kroon zelve met de volksvertegenwoordiging ln conflict raakt. Of zal ook deze bedenkelijke krachttoer niet tot beëindiging van de kabinetscrisis leiden? GEMENGD NIEUWS. Tien dagen onder de sneeuw. Een gezelschap van negen personen, dat met Kerstmis uit Vevey de bergen wa sin- gegaan, werd door een lawine, die het dorpje Beaiïbois trof, bedolven. Thans ls men er in geslaagd, twee der deelnemers aan dezen tocht levend onder de sneeuw vandaan te balen; zij hadden er dus tien volle dagen onder gelegenI De lijken der zeven' andere leden rijn ook gevonden. Van één familie, die er bij was, is nog alleen de vader, een man van meer dan tachtig jaar, ln het lerven'. Een gevaarlijke bende. De Parijsche recherche heeft eeh bende internationale hoteldleven weten te arres- teeren. De politie kreeg het spoor 'hiervan in handen door de arrestatie van een zekeren Citron, de dader van een diefstal van juwee- len ter waarde van 20.000 francs. Hij werd betrapt toen hij zijn hand ln een andermans zak stopte. Gefouilleerd wordende, bleek hfl al de gestolen Juweelen nog 'bij rioh te heb ben. Onder zijn medeplichtigen bevond zich een echte prinses van Grleksohen oorsprong Nathalie de Joannan geheeten, tevens oud- danseuse aan de Opera de Mosoou. Zij werd op aanwijzing van Oitron verraden. Zij was in gezelschap van haar minnaar, een Poolj die op papier Eksztajn Eugenjusz heet. De prinses, een alleszins elegante en schoon© verschijning, heette eerst alles liegen. Doch weldra bekende rij; haar mede plichtigheid aan verschillend© winkel- en ho teldiefstallen. Ook de andere leden van deze internationale bende zijn gevat: Rodolphe Geilinger, een Zwitser, die beweert advocaat te zijn, en dat schijnbaar ook is, zijn moeder, Rosalie Bosemblatt, mevr. Geilinger en Léon Tseimian, een Armeniër, die behalve als dief en inbreker, ook als valsche kaartspeler optreedt. Al deze personen waren ln het bezit vttrt volkomen in orde zijnde paspoorten, en waaruit blijkt, dat zij de hoofdsteden van Europa geregeld 'bezoeken. (Tel.) Staking Taxi-chauffeurs. De staking in het Amsterdamscho taxi bedrijf is met ingang van heden opgeheven. Slachtoffers van het Ijs. De lijken van twee jongens, resp. 8 en 10 j8ar oud, die sedert den vorigen Maandag te Rotterdam vermist werden, zijn thans op gehaald uit den Kralingschen plas. Zondagmiddag te half vier ls het 24-jarigs jongmensch Spijker uit Amersfoort op do Eem onder Eemnes door een met stroo af gedekt wak gereden en verdronken. Gasverstlkklng. Zondagmorgen bespeurden de buren van den heer C., in den Math. Smalletgangebuurt, te Goes, een sterke gaslucht. Het viel hun op. dat alles bij de buren, die gewend waren vroeg ter kerke te gaan, zoo stil bleef en men bracht dit met de gaslucht in verband. Toen men met geweld in de woning van den heer O. was binnengedrongen, vond men den 60-jarigen man en zijn dochter beiden bewusteloos. Het gelukte de dochter weer bij kennis te brengen, bij den vader moch ten de pogingen evenwel niet baten, 's avonds was hij nog niet bij kennis gekomen. De oorzaak van het ongeval is een lek in de hoofdleiding. Door de vorst kon het gas geen uitweg meer vinden, doch kwam. in don kelder der woning terecht Zaterdagmiddag heeft zich te Amsterdam een ernstig geval van gasbedwelming voor gedaan. Toen een in 't perceel Spuistraat 11 wonende commensaal thuiskwam, vond hij zijn kostjuffrouw op den grond liggen in half bewusteloozen toestand. Even later be merkte hij! tegen een kast aanleunend een andere vrouw, die geen teekeneni van leven meer gaf. Zoowel bet voorvertrek, als alooof en keuken stonden vol gas. De geneeskundige Dienst trachtte tever geefs met bet zuurstof-apapraat een1 der vrouwen bij te brengen. Zij bleek reeds dood te zijn. Het slachtoffer woonde op de tweede verdieping van het huls. De andere vrouw, die het 'benedenhuis bewoonde, en ongeveer 60 jaar oud is, werd per auto naar het Bin nengasthuis vervoerd. Uit het politle-onderzoek is gebleken, dat het gascomfoor in de keuken op een zeer primitieve wijze met een slang aan de gas leiding verbonden was. Opdracht of wraak? Te Neisse zit reeds meer dan twee jaar de gewezen onderofficier Fritz Baer in voor- loopige hechtenis. Hij wordt beschuldigd den sergeant Samson te hebben vermoord. Bei den behoorden tot het corps Oberland, dat ;evormd was ter grensbescherming in Opper- ilezië. Baer erkent Samson te hebben ge dood, doch zegt zulks te hebben gedaan in opdracht van hooger geplaatsten, die S. in •een krijgsraad ter dood hadden veroordeeld, omdat hij verraad had gepleegd. Die krijgs raad bestond uit kapitein Von Kessel, eerste- luitenant Bongarts en dr. Arnold Ruge, de bekende nationalistische privaat-docent uit Heidelberg. Bekl. beweert het bevel tot terechtstelling van S. te hebben gekregen van den sedert overleden luitenant Meiwald en na de vol trekking van het doodvonnis rapport te hebben uitgebracht aan kapitein Flscher. Hij kon do uitvoering van het bevel niet weigeren, daar hij bij ziln toetreding tot het corps onder eede beloofd had alle bevelen van hooger geplaatsten te zullen nakomen. Op weigering stond de doodstraf. Alle door Baer genoemde officieren ontkennen echter het bedoelde bevel te hebben gegeven en uiten do meening dat Baer uit wraak heeft gehandeld, omdat Samson aan de leiders van hot corps had meegedeeld, dat Baer niet zuiver op de graat was. Do beschuldigde voert daartegen aan dat hij toch stellig geen vier soldaten zou heb- bon meegenomon als het hem om een moord uit wraak te doen was geweest. Hetëchijnt ^"derdaad va#t te staan dat vier soldaten bij den dood van Samson tegenwoordig zijn geweest, doch men heeft ze niet kunnen opsporen, vooral omdat men wèl de namen kont, waaronder ze bij het corps waren in- 6"schreven, doch niet hun ware namen. tot was nl. bij Oberland gewoonte, schuil namen te bezigen. Zoo heeft waarschijnlijk ook het slachtoffer niet Samson geheeten. De instructie in deze zaak is nu afge loopen, zoodat het proces wel spoedig zal beginnen. Ze deugde voor haar vak. Vrouwen zijn gewoonlijk niet op haar mondje gevallen en ook in de rechtzaal ls dit dikwijls verrassend gebleken: waar een man onder den indruk kwam van die ge- togade heeren met hun strenge gezichten achter de groene tafel, daar was het de vrouw, hoewel tot het zwakke geslacht be- hoorend, die de situatie door het geven van rake antwoorden meester bleef. Het dametje dat zich te Rotterdam Vrijdag echter voor den politierechter te verantwoor den had, legde een radheid! van tong aan den dag, zooals we neg maar zelden boor den, zelfs de rechter en de officier van justi tie vermochten dien woordenvloed niet ta stuiten. Nauwelijks had ze in 't beklaagde-bankje plaats genomen of de woorden vloeiden haar als een straal water over de lippen. In welke gemeente woont U? deed da pa- litierechter zijn gewone vraag. 9

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2