IE COURANT Tweed© Blad. VAN DINSDAG 8 JANUARI 1924. plaatselijk nieuws. Hr. Hs. „Heemskerk" was gistermorgen 8 uur in het EngeLsch Kabaai recht ten Zui den van Plymouth. Voor het op 4 en 6 December jX ge houden examen ter verkrijging van het prak- tijkdipttoma Boekhouden van de Federatie van Handels- en K antoor bediend en-Véreeni- gfnigen (zga Mercurius-dap-loma) zijn o.a. geslaagd de dames L. L. Langerjjs en M. de Kok, leerlingen van den heer R, de Kok. Vertrek van den heer A. W. Michels. In de groote zaal van het Bandsgebouw had Zondagmorgen een intieme en treffen de plechtigheid plaats naar aanleiding van het vertrek van den heer en mevr. Michels uit deze .gemeente. Zooals bekend is, zag de heer Michels zich, om gezondheidsredenen, die hem de voortdurende reizen naar de pro vinciale hoofdstad op den duur onmogelijk maakten, genoopt in Haarlem zelve te gaan wonen. Zooals in de S.D.A.P. gebruikelijk is, werd hem op hartelijke en treffende wijze door de arbeiders uitgeleide gedaan. Het merkwaardigste van dezen Zondag morgen was de aanwezigheid, 'op die verga derzaal van het Arbeidersfanfarecorps. En nog merkwaardiger was de onberispelijke wijze, waarop dit corps de pittige Internatio nale vertolkte bij het binnentreden van den heer en mevrouw Michels. Waarom was dat zoo merkwaardig? vraagt de lezer. Hierom, omdat dit fanfarecorps nog maar heel kort bestaat, en dezen morgen zich voor het eerst deed hooren. Vroeger heeft een harmonie- kapel bestaan, die evenwel, zooals dat vaker gaat, van liet tooneel verdween en niets meer van zich liet hooren. Ongeveer drie maan den geleden is dit fanfarecorps opgericht onder leiding van den arbeider Lugtenburg. Harmonie? Fanfare? vraagt alweer de lezer. Die hebben toch geheel verschillende instru menten? Juist, en nu komen we waar we we zen wilden: de heer Michels heeft veel voor deze jonge vereeniging gedaan, heeft ze ge holpen met geld, zoodat ze instrumenten konden, koop en. Was het nu wonder, dat ze zich voor het eerst wilde- laten hooren aan den heer Michels en diens echtgenoote bij hun vertrek? „De wereld steunt op nieuwe krachen, Begeerte heeft ons aangeraakt". Zoo bliezen ze, pittig en rhythmisch, zui ver en goed. Jawel, maar ook de zangvereeniging was present. Die zong echter niet in het Bonds- gebouw, maar elders. Laat ons geregeld ver téllen hoe de zaak zich toedroeg. Allemaal waren ze present, de zangver eeniging, 'het fanfarecorps, de raadsfractie. En nog veel meer. De heer Verstegen, pater famiïias van al deze mannen en vrouwen, had maar werk om het album te laten zien, dat straks zou worden aangeboden, en waar in de portretten voorkwamen van de ver schillende besturen der socialistische orga nisaties hier ter stede. Dat album bevatte de portretten van de bestuursleden van de af- deeling der S. D. A. P., den Held. Bestuur- dersbond, de Socialistische Vrouwenclub, de S.D. raadsfractie, de Zangvereem, „Kunst aan 't Volk", het Fanfarecorps (met aparte photo van alle leden), de Arbeiders Jeugdcentralo (pas opgericht) en het Arbeiders Strijkorkest. Het was gebonden in fluweel en voorzien van een opdracht. Toen tegen twaalf uur de heer en mevrouw Mlohels de zaal betraden, werden zij begroet met bloemen en de muziek van het fanfare corps. En toen de laatste klanken gestorven waren, nam de afdeelingsvoorzitter, de heef Verstegen, het woord. Met opzet, zoo zeide hij, hen je hier door tzle nog eens extra dank te zeggen voor allee wat hij gedaan heeft. Onze Bond verkeert op het oogenblik in een stadium van meer inten sief, meer productief werk. De periode, dat wij in opstand waren tegen de autoriteiten, is voorhij; wij oogsten thans de resultaten van hetgeen onze leiders van vroeger de den, we plukken de vruchten van onzen ar beid. En het moet Michels een voldoening zijn te weten, dat wij gecombineerd het werk voortzetten, hetgeen door hem is aangevan gen. De meesfcen onzer weten niet meer, Michels voorgonzen bond geweest,ia Met zijn werk voor oogen, zullen we overwinnen 1 Spr. biedt namens h,et Hoofdbestuur van den Bond van M. M. P. een fraaie gekleurde ets aan. Namens het Camibó hield de heer B. v. d. Pol vervolgens met een kort woord van dank een bloemstuk aan mevrouw Michels aan. De heer Michels dankte met enkele woor den voor de gebrachte hulde. Het is moei lijk voor iemand, die van een htflde als deze het onderwerpjuister: het lijdend voor werp is, in woorden te brengen wat op zoo'n oogenblik in hem omgaat. Je onder gaat iets in je binnenste, en dergelijke ge voelens lateir-zich niet in woorden brengen. Ik kan me voorstellen, aldus spr., dat men behoefte gevoelt, als er een leider vertrekt, dien een laatst vaarwel toe te roepen. Het aantal leiders in onze partij is helaas nog klein, dus het is begrijpelijk, dat men ieder, die weggaat, mist. Maar persoonlijk heb ik het land aan dergelijke huldigingen. Dat nu wel niet vriendelijk, maar ik moet daarbij altijd denken aan die tallooze naamlooze werkers, die stillen onder ons, die nooit worden gehuldigd, en die zoo ontzaglijk veel doen voor ons werk.. Het is goed dat steeds weer bij gelegenheden als deze te zeggen. Zooals Verstegen al releveerde, was de aanwezigheid van het fanfarecorps inder daad de grootste verrassing voor mij. De Muziekvereeniging, die altijd een ooilam was geweest, die nimmer wilde groeien. Het is onze grootste voldoening, dat het succes van dezen morgen is behaald onder leiding van een arbeider. Wat mij thans aangeboden is, zullen in derdaad herinneringen aan Helder ziijn. Maar ook zonder deze stoffelijke blijken zou er voor mij aanleiding te over zijn deze stad nimmer te vergeten. Ontzaglijk veel heb ik er meegemaakt, en'gelukkig, ook resultaten van onzen arbeid gezien. Ik hoop, makkers, dat jelui 'met je organisatie hier zult behou den wat je hebt, dat je er het allerergste mee zult kannen voorkomen. Daarom is de beste wensch, dien ik achter kan laten, deze: zorgt voor je organisaties, versterkt ze, bouwt ze uit: gij zult ze in de komende jaren noodig hebben. „kuimte voor de zangvereeniging". De heer Borkert had een heelen stapel perron- kaartjes aan den man gebracht, en daar het nu langzamerhand tijd werd voor den trein van 12.40, trok alles stationwaarts. Aldaar was het de taak der zangvereeniging den vertrekbenden een laatste afscheidswoord toe te zingen en wat zou daarvoor toepasse lijker zijn dan Dirk Troelstra's aangrijpend „Aan de Strijders". Eerst het bekende „Een heid" (woorden van S. Bonn), en, tot slot klonken over het perron de woorden: O Strijders, die uw liefd' en leven, Uw kracht, uw geest, uw heldenmoed, Aan heel de menschheid hebt gegeven, U brengen wij een broedergroet. En of u het gelooven wilt of niet, maar daar waren vochtige x>gen bij; dezen zang en proppen in de kee^. Gij zijt de-vreugde onzer dagen. Gij zijt ons tropst en hulp en hoop, Gij helpt ons 't bitt're leed te dragen, Dat als een kanker ons bekroop. Maar een afscheid moge ^weemoedig zijn, we moeten er overheen, dan ook de zang omhoog: 'En straks rijst ihet muziekkorps verwelkomd. Met opzet, om dat gij u voor het oorps bizonder hebt inge spannen en wij het ons tot een eer rekenden ie eens te laten hooren, wat wij al konden in den korten tijd van ons bestaan. Dit corps staat onder leiding van een arbeider, en dat 't in den korten tijd van zijn bestaan al zoo veel presteeren kan, komt, omdat deze ar beider prceieis weet hoe hij met zijn medo- afbeiders moet omgaan. Je gaat ons nu verlaten, Michels, en de moesten onzer weten niet wat dat beteekent. Je had de laatste jaren een andere maat schappelijke taak te vervullen, die je aftrok_ van onze kleinere d'agelijksche werkzaam heden. Er zullen onder de onzen een massa zijn, die je, nu ja, van naam kennen, die we ten dat je lid van Gedeputeerde Staten 'bent, maar voor de rest niets meer. Misschien we ten ze ook nog, dat je 'n weggejaagd matroos bent, Michels, zoo een, die niet goed genoeg was voor zijn werk aan de vloot. Maar als ze zich dan rekenschap geven, 'dat deze weggejaagde matroos op het oogen blik een van de grootste en aanzienlijkste vertrouwensposten in het provinciaal bestuur bekleedt, en ze willen daaraan dan een ,ge-' schiedenis vastknoopen, dan, Michels, zul len ze beseffen het ontzaglijke werk, dat jij voor ons gedaan hebt. Neen, de meesten weten het niet. wat Michels heeft meegemaakt; welke bergen van werk verzet moesten worden in den loop der jaren, om te verkrijgen wat we hebben. Wij zijn gegroeid, we hebben een massa in stellingen gekregen, en nu we dit alles heb ben, gaat Michels ons verlaten. Hij moet dat doen, omdat zijn gezondheidstoestand het eischt, maar we zoudep, hem willen vragen de Heldersche arbeiders nog een beetje in zijn herinnering te willen houden. En we hebben .gemeend een heel eenvoudig bewijs van onze groote erkentelijkheid jegens hem te moeten geven: een album met de portret ten van de bestuurders van al onze instel lingen, dat, hopen wiij, de herinnering aan Helder levendig zal houden. Nu trad d'e heer Smith, Voorzitter van den Bond van Minder Mariine-personeel naar vo ren, die een kort woord-wenschte te zeggen en zoo gelukkig was Michels nog eenmaal in het eigen .gebouw der matrozen te kun nen toespreken. Het is te eenenmale on doenlijk alles te releveeren wat Michels voor de beweg'ng gedaan heeft. De bedoeling van het Hoofdbestuur van onzen Bond is hem Heil u! de toekomst lacht u tegen, De dag der vrijheid rijst omhoog 1 Dat was het einde. De heer Michels had nog gelegenheid1 een paar woorden van dank te zeggen, en, onder het drukken van een aantal handen, ging de trein weg, nagewuifd ioor de talloozen, die achterbleven. Orgel. Herst. Evang. Luth. Gemeente. Door de ongelfondscommissie der Hersteld Evang. Luth. Gemeente .alhier werd, ten be- lioeve van haar prachtig kerkgebouw in de Veezenstraat, aan de firma R. van den Burg te Amersfoort, die voor Nederland de be roemde kerkorgelfabriek van de firma Sauer te Frankfort a.d. Oder, vertegenwoordigt, de levering opgedragen van een geheel nieuw cerk-concertorgel, dat gebouwd wordt naar het reln-pneumatisch systeem. Het Instrument, dat twee klavieren en vri pedaal krijgt, zal bevatten 12 stemmen, sa men uitmakende een geheel van pl.m. 700 pijpen. Het bovenmanuaal wordt gebouwd in ,een zwelkast, terwijl voorts nog een automa tische pedaalomschakeling en de noodige drukknoppen worden aangebracht. Aan het orgel wordt een electrische windvoorzienlng en tevens een hulptraptoestel aangebracht, zoodat dit instrument vereweg het mooiste hier ter stede zal worden. De aflevering zal uiterlijk met Paschen moeten geschieden. De firma van den Burg wordt alhier ver tegenwoordigd door den heer J. A. van der Vliet, orgelhandel, Koningstraat. Het is wellicht niet van genoegzame (be kendheid, dat de posterijen in December een tweetal z.g. „Kerstzegels" hebben uit gegeven. Deze postzegels 'zijn vervaardigd naar ontwerpen van onzen -grooten schilder Toorop, en de bedoeling-daarvan is uit den verkoop daarvan een fonds te 'kweeken ter ondersteuning van noodlijdende kunste naars. De postzegels zijn in twee soorten verkrijgbaar, n.1. van 10 en van 2 cent, doch voor elke waarde moet een toeslag van 5 cent worden betaald. De zegel van 10 cent voor brieven dus kost alzoo 15 cent, die van 2 cent voor drukwerk tot 50 gram X- 7 cent. Deze 5 cenit wordt aan bedoeld fonds afgedragen. Door deze zegels te koopen, steunt men alzoo de kunstenaars. Hoewel de verkoop aan de postkantoren 15 Januari wordt stoP- gezet, blijven de zegels voor onbepaalden termijn geldig. Het is dus voor niemand een bezwaar er een stuk of wat te koopenv om dat men ze steeds gebruiken kan. Doel van dit schrijven is het publiek eens op te wekken tot het koopen van deze ze gels. Betrekkelijk zijn ze natuurlijk duur, want inplaats van 10 oent kost een brief dan 15, en de Heldersche Courant, die u mogelijk voor 2 ct. aan een familielid zendt, zou u dan 7 cent port kosten. Maar de weten schap dat deze extra-belasting ten goede komt aan een groep mensohen, die 'het zeer noodig (hebben, en die ons met hun kunst zooveel mooie en dikwijls ontroerende oogenblikken hebben geschonken en nog zullen schenken, kan u met deze extra uit gave toch wel doen verzoenen. Zooveel cen ten worden .gedachteloos weggeschonken; welnu, laat men nu ook eens aan deze kun stenaars denken. Bovendien hebben de ze gels voor de albums van uw kinderen, of van verzamelaars onder uw .kennissen, na tuurlijk groote waarde. Nog deze week kan men ze ten postkan- tore krijgen, daarna niet meer. Maar ze blij ven geldig, op al uw brieven of druk werken. Het IJs. Het was ouderwetsehe ijs-Zondag, zoo een, als we maar weinig meer meemaken in onze meestal kwakkelende winters. Het duurt hier meestal wat langer dan in andere plaatsen, maar als het ijs er is, hebben we gelegenheid te over op de vele en uitgestrekte fortgrachten om te rijden. En zoo is het dan ook geen won der, dat Zaterdagmiddag en Zondag de geheele binnenstad1 uitgestorven was en dat alles zich concentreerde op de grachten rondom. En daar deze zeer uitgestrekt zijn, was het gelukkig meestal niet zoo overweldigend druk, dat de rijders er last van hadden. Algemeen werd be weerd, dat het mooiste ijs te vinden was op de gracht onmiddellijk achter het meteorologisch station, en hier vond men dan ook vele uitste kende rijders en rijdsters. Het Sjs was er spieJ gelglad' en zoo hard als kristal. Er was een hoekje, bij uitstek geschikt voor de kunstrijders, en hier kon men ze dan ook geregeld vinden met hun evolutlön. De ook als zwemsters welbekende gezusters Lanser vond men er ook, en de klein ste van de twee verrukte de omstanders door haar sierlijke zwenkingen. Er waren, maar wei nig heeren, die zich "friet dit jonge meisje durf den te meten, en de meesfcen was zij verreweg de baas. Zij walste op haar schaatsen met een gemak, een sierlijkheid van beweging, een ele gantie en een zwier, die een lust voor de oogen waren. Rondom de forten, waar de banen het breedst waren, bewogen zich uitteraard de meeste rij. ders. Aan den kant stonden ook reeds de oud Hoüandscbe „koek-en-zoopjes", zooals men ze op de schilderijen onzer 17de-eeuwsche mees ters vindt. Al moge het dan waar zijn, zooals een bejaard man ons opmerkte, dat men hier niet zooveel rijders vindt „bij ons op Terschei ling rijden de menschen van 70 jaar nog" toch zagen wij Éeel wat goede rijders en rijd sters. Het is altijd een mooi gezicht een goed schaatsenrijder te zien, en de eenzame schild wacht van „Erfprins" kwam Zaterdagmiddag oogen te kort. Zelfs de eenden van den heer Hoogerduyn hadden er hun pleizier in, want ze snaterden, dat het zoofri lust was. Baanvegers waren ook in actie, d. w. z. ze streken wel de centen op-, die men hen geven wilde, veegden een tien- of twintigtal meters schoon, en lieten, de rest de rest maar. Het is zeer verdienstelijk, dat deze menschen trachten een daggeld'je te verdienen, en op het ijs is men meestal nogal gul ook. Maar de rijders mogen dan toch zeker ook verwachten, dat de geheele baan geveegd wordt en niet maar een stukje De IJsclub „Het Noorden" had de beschik- king over een der grachten en langs den kan electrische verlichting geplaatst. Zaterdagavonc was het daar zeer druk; de breede fortgrachten achter de Anemonenstraat warén hier het ter rein. Toen wij er Zondagmiddag even eep kijkje gingen nemen, kregen wij den indruk, dat het ijs, tengevolge van het spuien dezer grachten bedenkelijke scheuren vertoonde, hetgeen na- tuurlijk hoogst gevaarlijk is en aan het ijsgenot afbreuk doet. Zou men dit spuien nu, zoo lang wij hier ijs hebben, niet wat kunnen temperen? Het zou toch jammer zijn, dat de IJspret, die toch meestal maar van korten- duur is, bedorven werd, omdat het te gevaarlijk zou worden. Groot was het aantal wandelaars langs de oevers dezer grachten. Zooals gezegd' was in de stad alle leven uitgestorven, daarentegen was het op de gladde en lang niet gemakkelp be gaanbare wegen langs ae grachten ontzaglijk druk. Het is te hopen, dat, nu het ijs er eenmaa.' is, 'het nog maar een tijdje aanhoudt. Zondagmiddag werd ook reeds op het Helder sche Kanaal gereden. Hierwas het ijs verre van fraai; de straatjeugd had er voor eenige dagen terug groote hoopen sneeuw op gegooid, die langs den kant lagen, en d'lt was thans vastge vroren. Zoo wreekt het kwaad zichzelven: in plaats dat de jongens en meisjes nu een be hoorlijke baan hier hadden, moesten ze op heele smalle baantjes tnsschen de sneeuwklompen door hun weg zoeken. Maandag was het op de verschillende gedeel ten van het Heldersche Kanaal reeds veel druk ker. Velen, wier werk hen niet veroorlooft den geheelen dqg aan de ijsgoden te geven, willen toch even „en passant" een slippertje maken, en binden dan de schaatsen maar even voor of vlak bij huis aan. En toen des namiddags de scholen vrijaf kregen, werd het er een ware invasie van jongens en meisjes. Sakkerloot, wat hebben ze hun hart kunnen ophalen! En wat zijn er al, naast onnoemelijk veel krukken, een aantal -goede rijders en rijdsters in den dop aan wezig! Schaatsenrijden is, evenals het genie, aéngeboren, en het eerste is nog zoo'n soort erfelijkheid ook. Een tamelijk harde oostenwind en een mistig, -miezerig weer, maakten in den namiddag het verblijf op het ijs minder prettig. Ondanks dit, was het bezoek des avonds op de banen van- de IJsclub „Het Noorden" tamelijk druk. Men reed daar vrijwel in het oppertje van „Dirks Admiraal". Hoewel voor ons bureau was aan gekondigd, dat van 7 -tot 10 een orgel op het ijs zou staan, was dit, waarschijnlijk omdat men tengevolge van het gure weer op weinig bezoek rekende, niet aanwezig. Van de zijd'e van het bestuur der IJsclub „Het Noorden" schrijft men ons: Nu de vorst haar intrede heeft gedaan, en de jonge IJsclub „Het Noorden" de sportliefheb bers wil laten, profiteeren, kan men toch zien, dat- hier inderdaad, zoo goed als in andere plaat sen, iets valt te hereiken. De IJsclub „Het Noorden" laat voor haar leden en verdere sport liefhebbers de banen onderhouden door arbei ders in loondienst. Des avonds zijn deze banen eleptrisch verlicht, hetgeen dus iederen rijder leci ten goede komt-. Schaatsenrijder zoowel als ge woon toeschouwer profiteeren overdag en bij avond. Een dergelijke opzet kost veel geld, en naar ons van verschillende zijden -ter oore kwam, wordt er door het publiek onvoldoende geofferd om de dageijjksche kosten dezer ijsclub goed te maken. Men bedenke, dat ons werk aan velen ten goede komt. Wij stonden er bij, dat de be stuursleden- moesten bedelen om een paar seoondeloten te verkoopen, teneinde aan een bepaald bedrag te komen tot dekking der kosten voor de baanvegers. Zeer vele personen loopen door de oontróle zonder iets te geven, en daar van kunnen wij toch zeker geen baanvegers be talen. Al ons werk zou beloond worden als ieder nu eens een cent of twintig per dag betaalde. Indien men in de toekomst niet -meer iets van dezen aard krijgt, zal dat zeker niet aan het bestuur van die IJsclub liggen. Het moet toch voor elk sportliefhebber prettig zijn te weten, dht d'e Vereeniging zorgt, dat hij voor een klein bedrag rijden kan zonder lastig te word'en gevallen door baanvegers. Men zal -toch niet willen, dat zoo iemand in dezen tijd, waarin zijn gezin eenige inkomsten hard noodig. heeft, met -leege handen huiswaarts wordt ge stuurd? Welnu, offert allen een steentje, gij steunt een goed en verdienstelijk werk. Laat deze oproep niet vergeefsch zijn, maar helpt -ons, om hier ter stede iets goeds tot stand' te brengen. Als het zoo moet doorgaan, zullen wij ons werk weldra stop moeten zetten, en dan is het gedaan met het rijden des avonds. Eigen Stoombootonderneming E.s.oji.a. Tengevolge van de aanhoudende vorst, wordt de verbinding te water Helder—Alkmaar—Am sterdam steeds moeilijker. Toch tracht de „Esona" die verbinding met inspanning van alle krachten te handhaven. De vaart Amsterdam Alkmaar is door het meerdere verkeer nog open, doch het traject AlkmaarHelder is sedert Za terdag niet bevaren. „Esona" iis bezig goederen per vrachtauto's van Alkmaar te halen en pro beert op deze wijze de ergste stagnatie te voor komen. Zoodra zich de gelegenheid voordoet, zal door „Esona" worden getracht hst N.-H. Kanaal van Alkmaar naar Helder open te bre ken. Het zal zeker de Instemming van de Helder sche zakenmen-schen en burgerij hebben, dat „Esona" kosten noch materiaal spaart om de verbinding HelderAlkmaarAmsterdam te onderhouden. Da postverblndng met de eilanden. Nu het ijs weder een voorname rol speelt in ons dagelijksch leven', zal het onze lezers interesseeren een en ander te vernemen om trent de -postverbinding met onze eilanden. Naar de directeur van het postkantoor alhier, de heer Jonker, ons mededeelde, loopt de verbinding met het grootste en be langrijkste eiland, Texel, vooralsnog geen gevaar. De „Dageraad" onderhoudt nog el- kan dag d'e verbinding, zij het dan ook, dat deze uit den aart} der zaak niet meer regel matig eenige malen daags plaats heeft. Van Texel uit is een zeer goede secundaire ver binding met Vlieland, die, indien het traject H-ar lingenVilei and mocht tekort schieten, nog zeer lanig de post enz. kan overbrengen. Slimmer wordt het met Schiermonnikoog. Dit eiland is al eenige dagen geheel geïsoleerd geweest, zoodat de regeering thans aan den vliegdienst dér marine 'het transport van gist -op-droeg, daar dit' voor het 'bakken van brood onvermijdelijk is, en de Schiermonnikpogers daaraan behoefte 'hadden. Maandagmorgen zijn twee vliegtuigen der marine met een lading gist en de -post, naar dit eiland ver trokken. Mocht de vorst aanhouden, en ook de andere, thans nog te water in stand ge houden verbindingen met onze Wadden eilanden' in het gedrang komen, dan zal het, meenen wij, zaak zijn groot er vliegtuigen daarvoor te requireeren, daar natuurlijk uit den aard der zaak de watervliegtuigen der marine niet Ingericht zijn op vervoer van groote hoeveelheden'. Ook de verbinding met Wielingen kan op het oogenblik nog in stand wordén gehou den; het is natuurlijk niet te zeggen voor hoe lang. GEMEENTERAAD. De Oommissie van het Grondbedrijf heeft, in overeenstemming met 's Raa-ds bedoeling voor de met Deoemb-er 1028 vrij van huur gekomen perceelen wei- en tuinland, het tijd vak van verhuring bepaald op drie jaren, zoodat alle reeds verpachte gronden tot 1020 zullen zijn verhuurd, met uitzondering van een paar perceelen, waarvan het huurcon tract eindigt e'nde 1025. Voor de Volks tuintjes blijft het tijdvak van huur één jaar. Voor zijn door B. en W. aan den Raad een tweetal voorstellen ingediend, strekken de tot wijziging van erfpachtsvergtunningen, Oprichting cursus Hoofdacte. B. en W. hebben aan den Raad het vol gend schrijven gericht: In Uwe onlangs gehouden vergadering werd reeds met een enkel woord ter sprake gebracht het feit, dat in de laatste jaren in deze -gemeente geen gelegenheid voor onder wijzers en onderwijzeressen meer bestaat om zich onder voldoende leiding te bekwamen voor het examen van Hoofdonderwtjzer(es). Uw College machtigde ons toen reeds een onderzoek-in te stellen naar de mogelijkheid om tot opri-chfcig van een gemeentelijken cur- sus te geraken. Nadien is Ingekonm een aan uwe vergade ring gericht verzoek, gedaan uit naam van een 20-tal onderwijzers en onderwijzeressen, om van gemeentewege een kursus voor de opleiding van het hiervoren genoemd exa men in het leven te roepen. Wij' hebben daarom de eer U thans nog het volgende mede te deelien: Zooals ook Uwe vergadering wellicht be kend is, bestond voorheen in deze gemeente een particuliere cursus, gesubsidiëerd door de -gemeente. Deze cursus is evenwel sedert een paar jaren opgeheven. De studeerende onderwijzer®(essen) bezochten daarna den gemeentelijken hoofdaktecursus te Alkmaar, wat evenwel' met veel tijdverlies en groote finiancieele opofferingen gepaard gaat, te* meer waar het Rijk geen reiskosten aan de cursisten meer uitbetaalt. Het gevolg hier van is, ook volgens deskundigen, dat vele ond erwijzers(essen) de studie voor de hoofd akte laten rusten. Herhaalde malen reeds is getracht hier ter stede weder een particulieren cursus op te richten, doch even vgle malen mislukte dit. Het komt ons in }Let algemeen belang ech ter zeer wensohelijk voor dat een cursus, als bovengenoemd. In deze gemeente bestaat, omdat dan een volledige opleiding voor on derwijzer aanwezig is. "Waar, zooals hier boven reeds is gezegd, het particulier initia tief in dezen faalt, meenen wij dat het op den weg van de gemeente ligt een cursus in het leven te roepen. Wij zijn, wat deze aangelegenheid betreft, verder te rade gegaan met den Directeur der Rijksnormaallessen, alhier, aan wien wij, in afwachting van Uwe definitieve beslissing omtrent de oprichting van een cursus, heb ben verzocht dé noodige voorbereidende maatregelen te treffen. Voorts hebben wij een verzoek om een Rijkssubsidie, voor de instandhouding van den cursus gedaan, op welk veraoek echter, zooals U uit de bij de stukken "vergelegde beslissing blijkt afwij zend is beschikt. Ondanks deze beslissing meenen, wij, dat de aan de instandhouding verbonden kosten, mits een minimum van 15 cursisten wordt gesteld en een cursusgeld wordt geheven van 50.per cursist en per jaar, voor de gemeente niet van zoodanigen omvang zijn, dat d'e oprichting van een ge meentelijken cursius hierop moet stranden. Volgens een door den Directeur der Nor maallessen opgemaakte en door ons juist ge achte begrooting worden de kosten, voor re kening der gemeente komende, voor het cur susjaar 19231924 geraamd op 724.55. B. en W. stellen voor een betreffend voor stel aan te nemen. Commissie van Bijstand Ziekenhuis. Mevr. van der Hulst en de heeren L. F. van Loo en J. C. Maters hadden den Raad voorgesteld over te gaan tot- de benoeming van een Commissie van Bijstand voor het Ziekenhuis. Wegens het late uur kwam een voorstel, dat B. en W. hadden ingediend, niet meer in behandeling. •B. en W. dée-len thans mede, dat het hen niet- geraden voorkomt om nu over te gaan tot het benoemen van een Commissie van Bijstand v-oor het Ziekenhuis, daar nog steeds onderhandelingen worden gevoerd omtrent de reorganisatie van den geneeskundigen -dienst. In dit stadium nog een Commisa'e van Bijstand te benoemen, achten B. en W. met het oog o-p een spoedige afwikkeling niet gewenscht. Lijst Tan gevonden voorwerpen Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: een koralen halsketting, een manchetknoop, eenige huisdeursleutels, een klnderhandschoen- •tje en bij: N. E. Stecher, Slulsdijkstr. 84: een postduii. Levering, Brakkeveldweg 18: een werkbroek en -jas. Zwaneveld', De Ruljterstr. 48: een hondenbak»» band. H. Zegel, BrouwerStr. '87: een ceintuur. Van der Koolj, Oestersteeg 1: een kinderhand- schoen. O. Geus, Molenstraat 24: een portemonnaie met Inhoud'. J. Verschuur, Dahliastr. 10: een (Fransohe) huisdeursleutel. A. Lastdrager, Walvlschstr. 12: een ceintuur. Brosse, Wachtschip: een huisdeursleutel. C. Meijer, L. v. Berkstr. 1: een vulpen. Kerkhof, Stakman Bossestr.: een ceintuur. P. Wakker, J. in 't Veltstr. 42: een kinderhand^ schoen. K. Mastemaker, Achtergr. Z.Z. 20: een bril in étui en een stukje breiwerk met 4 breinaalden, J. D. v. d. Veen, J. in t Veltstr. 80: een zakmes. Flink, Piet Heinstr. 17: een sleutel van een hangslot. K. de Jong, Basstr. 57: een kinderhandschoen. Jongepier, Schagenstr. .20: een alpaccabeursje. A. W. Klok, Langestr. 115: een schietmasker. Scheer, Kanaalweg -20: een zweep R. Regelink, Langestr. 50: een petroleumlan- taarn. H. de Jonge, le Vroonstr. 72: een heerenhor- loge. MARINEBERICHTEN. Hr. Ms. „Tromp". 'Blijkens een bij het departement van ma rine ontvangen telegram Is Hr. Ms. pantser- schip Trcwnp, ouder -bevel van kapt. ter zee T. A. van Hengel, op zijn oefeftingsrels naar de Mlddellandsche Zee Vrijdag te Ma laga aangekomen. De tocht van de Pelikaan en de onderzee booten. De landvoogd' heeft dén ooimmlandanten van de Pelikaan en de onderzeeboeten een' maal tijd aangeboden en sprak zdjn groote waar- deering uit voor de officieren en de beman ning, die kfanig den tocht hebben volbracht. Hij' -bracht een heildronk uit op de marine, die, zoo zeide hij, niet behoeft te wanhopen, zoolang er nog zulke ófficleren en beman ningen zijp. De vlootvoogd dankte namens de marine. Liefdadigheidspostzegels. De uit Oo«t-Indië teruggekeerde off. vwn adm. dier le kl. H. G. Gerd'et, wordt te '«-Graveaha^# werkzaam 'gesteld' -bij het Dep. vaa Marine. Onder nadere goedbeurl-na van Hare Majesteit de Koningin met ingang van den Hen Jan. 1924 eervol ontslag verleend aan den off. van tgee. der le kl. F. J. L. Woltriag. Da off. van gez. der le kl. L. Hendriks, mat ingang van den len Febr. *24 ter beschikking ge steld, is aangewezen om den len Maart d.a.v. met het a.s. Vondel naar Ooist-Indië te vertrekken. Op den 22en Jan. 1924 wordt de kap. ter zae A. M. Kan -eervol ontheven van het bevel over Hr. Ma. Wachtschip alhier, op dien datium ter beschikking gesteld en eveneens ontheven van de betrekking van havenmeester. K,ap.-luit. ter zee W. Brandt wordt op genoem den datum belast met het bevel over Hr. Mis, Wachtschip 'te Willemsoord en met de betrekking van -havenmeester. Luit. ter zee le kl. van Moors-el wordt op den 17en Jan. *24 eervol ontheven van het tijdelijk bevel over Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen en op dien dattim ter beschikking gesteld. ap.-luit. ter zee H. M. Manikus wordt met in gang van den 17en Jan, '24 belast met het tijdelijk bevel over Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. Serg.k'ok H; J. Galavazi op 9 Jan. *24 van Kae. O.zeedienst naar Hr. Ms. van Speyk. Idem N. Scheffer 9 Jan. '24 van, Wachtschip Wiill-emsoonT naar Kaz. 0.zeedienst. De buitengewoon adelborst le kl. van dl# Kon, mar.-res. F. W. d)e Groot is voor den tijd van 8 maanden geplaatst aan boord van Hr. Ms. artil» Ierie-instructieschip Gelderland -te Ndeuwediep. Bij 't laatst 'gehouden examen voor den rang van off. van den M. S. D. le kl. is geslaagd' de id. 2e kl. A. D. Jongkees, alhier. Deze is aangewezen -voor den dienst in Oost- Indië en zal zijn bestemming volgen met het sa Kawi, dat 26 dezer wn Rotterdam vertrekt. De buitengewoon adelborst le kl. der Kon. marine-reseve J. Go-os wordt geplaatst bij den onderzeedienst tg Willssnaoerd.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5