GELD! GELD! Eerste Blad. DEMI-SAISON naar maat f 42.-. COLBEDT-COSTOUM f48.-. C. VAN TRIET, No. 5818 DONDERDAG 17 JANUARI 1924 52e JAARGANG In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Grey een ernstige waarschuwing doen hooren tegen de separatistische beweging in de Palts. Hij zeide o. a.: „Het aspect van de separatistische beweging is vooral zeer smartelijk geweest voor die En gelschen, die zeer verlangend zijn met Frank rijk samen te werken. Het is deze politiek, die samenwerking tusschen beide regeeringen on mogelijk maakt en die moet leiden tot ernstige en tenslotte naar ik vermeen tot rampspoedige gevolgen in Europa. In werkelijkheid beteekent zij dat, indien er geen zuivere separatistische beweging is, maar een gedwongen, die eindigt 3n een afscheiding van deze districten van Duitschland tegen den wil van een groote meer derheid der inwoners, wij in de toekomst in Europa een Elzassisch-Lotharingsch vraagstuk zullen krijgen, dat de geheele atmosfeer van de toekomst van de buitenlandsche politiek zal ver giftigen op een uitgebreider schaal en erger dan de kwestie van Elzas-Lotharingen gedurende zoo veel jaar is geweest. Lord Curzon ging in den loop van zijn ant woord de geschiedenis na van de separatistische beweging en zeide, dat ten opzichte van de Palts de regeeringsinlichtingen hierop neerkwamen, dat er geen werkelijke beweging voor afschei ding bestond. FEUILLETON. PRIMA AFWERKING en VOERING. COURANT Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 17 Jan4:46 uur, Vrijdag 18 4 46 BUITENLAND. Het onderzoek naar Dultschland's betaal- vermogen. In de Dinsdagmorgen gehouden vergade ring van het comité van deskundigen' werd besloten den heer Schadht, directeur van de Duitsche Rijksbank en den dieviezenoommis- saris uit te noodigen de eerstvolgende zit ting bij te wonen tot het geven van inlich tingen over verschillende quaesties, betrek king hebbende op het Duitsche geld, quaes ties die opheldering vereischen. Engeland en Frankrijk en het bezette gebied. Ten aanzien van de politiek in het bezette gebied hebben Frankrijk en Engeland het nog steeds zoo nu en dan aan den stok. Sinds geruimen tijd was men in onder handeling om tot een overeenstemming te geraken inzake het gebruik der spoorwegen in het door de Engelschen 'bezette gebied van Keulen. Engeland stelt zich op het stand- ?>unt, dat de treinen! in de Britsche zóne vol- edig vrij moeten zijn van Fransche controle of toezicht. Aanvankelijk werd gemeld, dat Frankrijk de Engelsche voorstellen te dezer zake had verworpen. Dit wordt te Parijs evenwel te gengesproken. 4*4 i Ook met betrekking tot de gebeurtenissen in de Beiersche Paltz nemen Engeland en Frankrijk een verschillend standpunt in. Zooals wij reeds gemeld hebben, zou de En gelsche consul-generaal te Münohen, Olive, een onderzoek in de Paltz instellen in ver band met de klachten der bevolking. De Fransdien wilden Clive niet alleen toelaten, doch wenschten dat een Fransdh officier hem zou vergezellen, waarvoor de consul feestelijk bedankte. Direct na den aanslag op de separatisti sche leiders hadden de Franschen op bevel van generaal de Metz scherpe maatregelen genomen. O.a. werd het verkeer over den Rijn onmiddellijk stopgezet. Nu ,de Engel sche consul in aantocht was, werd een half uur voor zijn aankomst het verkeer over de Mannheimer bruig weder vrijgelaten. De separatisten in de Palts. Essen, 16 Jan. In verband met den reis van dien Engelschen consul-generaal Olive naar de Palts waren' de Paltsar bladen nog maals met groote nadruk tegen de separa tistische beweging opgekomen. De separatis tische regeering is naar aanleiding daarvan tegen die bladen opgetreden. Bij de Pfalzi- scher Zeitung zijn de kranten en de chiché's door ELEANOR H. PORTER. 83) De beer Smith was met juffrouw Maggie ook aanwezig. Mevrouw Hattie had ook va der Duff gevraagd, omdat, zooals zij zeide, zij er zeker van was, dat hij toch niet zou komen, daar hij nergens heen ging. Toen' vader Duff dit hoorde, stoof hij' op en ver klaarde, dat hij per slot van rekening toch maar zou gaan, alleen om hun te laten zien, dat hij kwam, wanneer hij zulks wenschte. Op deze woorden werd mevrouw Hattie doodsbleek, maar juffrouw Maggie riep vrooiijk uit, dat hij natuurlijk moet gaan, wrant dat het zijn plicht was daar tegen woordig te zijln. Hierop zeide de oude man zeer beslist, dat hij het niet deed; niets zou hem 'hiertoe dwingen en hij had tegenover niemand plichten te vervullen. Hij beweerde, dat hij- niets voor dat geklets en dat slechte eten voelde, terwijl hij overtuigd was, dat Maggie er ook niet op gesteld was te gaan, tenzij zij van plan was in de keuken alles te regelen, iets wat baar heel goed zofi afgaan. Op het hooren van dat laatste glimlachte mevrouw Hattie vriendelijk en zeide, dat, nu zij het bekostigen kon betere hulp voor Maggie aan te nemen. Vt niet noodig voor haar zou zijn om in de keuken te blijven. Met een 'beetje oefening zou zij spoedig lee- ren zich in het salon onder andere menschen b*w«g«n, im beslag genomen) en is den uitgever een boete van 6000 goudmark opgelegd. Voorts zijn de gebouwen van die Pfalzischen' RundL schau, de General Anzeiger en de Pffilzi- schiem Kurier bezet en de bladen in beslag genomen. -v.i-iM De Frankf. Ztg. verneemt uit Munchen dat de pauselijke legaat mgr. Testa zijn reis naar de Paltz heeft opgegeven, omdat de Franschen hem evenals den Engelschen consul-generaal Olive door een ambtenaar wilden laten vergezellen. DUITSCHLAND. De economische crisis. In de Opper-Silezische metaalindustrie zijn 60.000 arbeiders uitgesloten, tengevolge van de weigering der arbeiders om de overeen komst inzake den tiemurendag na te komen. De vakvereenigingen verklaren, dat de werk nemers den tienurendag verwerpen, omdat de werkgevers andere punten der overeen komst, o.a. die betreffende het ontslag van personeel en de rusttijden niet hebben uit gevoerd. De vergadering van vertrouwensmannen der metaalbewerkers heeft met algemeen» stemmen de door de bemiddélingscommissie voor de Midden-Duitsche metaalindustrie ge dane uitspraak verworpen. Te Maagdenburg, Halle en Dessau wordt wegens te lage loonen gestaakt Een complot tegen generaal v. Seeckt De hoofdpersoon gearresteerd. Deizelfde kringen, die indertijd bij de moorden op Erzberger en Ratbenau betrok ken waren, hebben blijkbaar een nieuw com plot gesmeed, welks plannen echter door het tijdig ingrijpen eener rijksautoriteit nog tijdig in de kiem konden woerden gesmoord. Dinsdagmorgen is in het café Josty te Berlijn een man gearresteerd, een voormalig officier, die ernstig wordt verdacht op een zeer hoog geplaatste militaire persoonlijk heid (bedoeld wordt generaal von Seeckt) een aanslag te hebben willen plegen. De be trokken man, tegen wien reeds door het O. M. te Berlijn een bevel tot inhechtenisne ming was uitgevaardigd, is met behulp van de politieke afdeeling van het hoofdbureau van politie gearresteerd en reeds voor den rechter van instructie geleid. Volgens het „8 Uhr Abendblatt" staat het vast, dat de aangehoudene verscheidene medeplichtigen heeft, naar wie gezocht wordt. De export uit het Ruhrgebied. Berlijn, 16 Jan. Men had aanvankelijk al gemeen verwacht, dat met het oog op het ge ringe prestatievermogen dér Fransche regie- lijnen de exporten uit het Ruhrgebied veel eer den weg via Roterdam en Amsterdam zouden volgen dan over Antwerpen. Dit is evenwel niet het geval, want de Belgische bezettingsautoriteiten staan er op, dat alle op een speciale lijst geplaatste artikelen, zoó- als ijzer, staal, kolen, machines, draad, enz. slechts dan van de cautie ter hoogte van het volle bedrag zullen worden vrijgesteld, in dien de goederen van Aken naar Antwer pen worden gezonden. UIT HET BEZETTE GEBIED. Communistische actie ln het Rijnland. Het te Dusseldorp gehouden congres van communistische bedrijfsraden heeft een cen traal stakingscomité van 16 leden gekozen, waaraan is opgedragen in het Rijnland en Westfalen de algemeen» staking zoo door tastend mogelijk te organiseeren en alle bedrijven, ook die van openhaar nut, als gas fabrieken en waterleidingen, stop te zetten. „In" alle plaatsen aldus de opdracht moeten opslagplaatsen van voedsel worden gevestigd, om de arbeiders van het noodige te voorzien. De levensmiddelen moeten uit de magazijnen worden gehaald." In verband met dit besluit maken de com munisten en syndicalisten in het Roerge bied ijverig propaganda in alle groote steden. In de Rheinische Metallwarenfahrik, waar het bedrijf met 130 werkwilligen was hervat doch later tengevolge van terrorisme weer moest worden gestaakt, is het tot ernstige buitensporigheden gekomen. De directeur Mundorf is door werkloozen zwaar mishan deld en met messteken gewond. Ook is een bomaanslag op zijn huis gepleegd. Op dit gezegde raakt vader Duff zoo bui ten zichzelf, dat de heer Smith, die toeval lig aanwezig was, en die ook zeer kwaad werd, verplicht was zijn eigen woede te ver geten iin zijn pogen om dit voorval minder pijnlek voor juffrouw Maggie te maken. Hij vermoedde, dat na dit alles juffrouw Maggie in het geheel niet zou gaan en was hij ook besloten thuis te blijven. Maar voor- ook besloten thuis te blijven. Maar voor zij lachend met een guitige tinteling in haar oogen gezegd: „Oh! Het komt er niet op aan, weet u, het komt er werkelijk niet op aan, vindt u ook niet?" En zij; waren gegaan. Het was een schitterende partij. De heer Smith vermaakte zich buitengewoon. Hij zag er bijna iedereen, dien hij1 in Hillerton kende en velen, die hij niet kende. Hij hoor de hoe de plotselinge weelde der Blaisdolls van elle kanten werd bekeken en bespro ken. Hij hoorde ook sommige dingen om trent den verdwenen millionnair-weidoener, welke hem bijzonder veel belang inboezem den. De algemeene gedachte scheen te zijn, dat de man dood was. Sommigen echter ga ven toe, dat er natuurlijk een mogelijkheid bestond, dat hij eenvoudig ergens in de don- dere wouden van Zuid-Amerika verdwaald was en wellicht erin zou slagen in de be schaafde wereld terug te komen lang vóór de tijd er was om den tweeden brief te ope nen. Menigeen beweerde den man uit tijdschrif ten en courantenartikelen goed te kennen, (er waren oogenbLikken, waarop de heer Smith met heel veel zorg d'en blauwen bril, dien hij nog steeds diroeg, nog steviger op zijn neus drukte) en sommigen hadden heel wat te zeggen over zijn eigemaardlg- hedwn en excentriek gedrag. Van dit alle. Te Krefeld was Dinsdag de staking vol komen. Ook de dagbladen verschenen niet Essen, 16 Jianuari. De agitatie der commu nisten voor een algemeene staking is in het Roergebied' mislukt. In andere districten wint de beweging ech ter veld, zoo in de textielfabrieken der dis tricten' Elberfeld' en München-Gladbach. Ook dé gemeentewerklieden in de Rijnsch- Westfaalsche steden dreigen, in verband met de verlenging van hun werktijd, met staking. FRANKRIJK. De omkoopbaarheid der Fransche pers. De „Humanitó" kondigt aan, dat haar onthullingen in verband met de „verfoeilijke omkoopbaarheid van de pers" ten einde loopen. Het blad kondigt tevens de spoedige verschijning aan van een boek, waarin alle dokumenten uit de Russische archieven, die op deze kwestie betrekking hebben, gepu- pliceerd zullen worden; in een dagblad is dat onmogelijk. De „Humanité" meent in- tusschen, dat wat zij heeft medegedeeld meer dan voldoende is om fatsoenlijke menschen in te lichten. „Men weet nu aldus het communistische orgaan wat de bourgeois-bladen en hun campagne waard zijn. Men weet hoe staatslieden, zich een meerderheid in het parlement bezorgen. Corruptie, corruptie, corruptie ontmoeten wij overal." Het blad laat deze boutade volgen door een lange lijst van betalingen „pour publi- cité des tirages", een lijst, die er indruk wekkend uitziet, want men kan zeggen, dat alle Fransche couranten er op. voorkomen. Een andere lijst vermeldt de betalingen aan buitenlandsche bladen in 1912 gedaan „pour la publication des tirages". En daar komen zoowaar vij f bekende Nederlandsche bladen op voor; ook de „Nieuwe Rotter- damsche Courant" tot een bedrag van 490 frank. De vier andere Nederlandsche bladen, die op dit lijstje voorkomen, zijn: „Het Amsterdamsche Effectenblad", „Het Nieuw Algemeen Effectenblad", „Het Algemeen Handelsblad" en de „Nederlandsche Finan cier". (De „N. Rotterd. Crt." teekent hierbij aan, dat deze betalingen betrekking hadden op advertenties betreffende uitlotingen van Russische leeningen.) De „Humanité" publiceerde ook nog een staat van betalingen, door de Russische regeering gedurende den oorlog aan buiten landsche bladen gedaan. Daarop komt ook een Nederlandsch blad voor, „D e T e 1 e g r a a f", tot een bedrag van f 60,000 aan halfjaarlijksche subsidies van f 30,000, voor bijzondere supplementen aan Rusland gewijd. Van de overige op deze lijst voor komende bladen noemt hetde „Information", de „Temps" (150,000 frank)de „Times", die maandelijks voor een Russisch supplement 12,000 pond ontvangt. In het geheel zou het blad 14,400 pond ontvangen hebben. Verder prijken op de lijst het nieuwsagentschap van Havas, andere agentschappen en publicaties. De daling van den frank. Frankrijk maakt zich en niet ten on rechte ernstig ongerust over zijn frank. Op 7 Januari noteerde deze op de Amster damsche beurs 13.321/,,, op 8 Januari was hij gezakt tot 12.95; op 14 Jan. tot 11.95, terwijl de pariteit (eenheid) 48.is. Deze geweldige teruggang van de Fransche munt vindt zijn oorzaak voornamelijk ini de Roer actie en de finantieele politiek van Frank rijk, dat maar steeds propageerde „Duitsch land moet betalen." Het is dus begrijpelijk, dat Frankrijk on gerust wordt. Bij parlement en regeering is een soort paniek verwekt. Reeds zijn dringende inter pellaties aangekondigd, welke de regee- ring is vooruitgeioopen door het treffen van uitzonderingsmaatregelen, hoofdzakelijk bestaande in het schrappen van de beursno- teeringen van verschillende artikelen. De pers spoort het publiek tot kalmte aan. De „Matin" zegt: Frankrijk zal heden stand houden zooals het bij; Verdun heeft stand ge houden. Het „Journal" ziet in de daling van den frank een nieuwe slag aan de Marne. „De slag is 'begonnen; wij zullen er als over winnaars uit te voorschijn treden." Ook wordt door de bladen geadviseerd te gen den buiteniandschen financieelen druk te reageeren door zich van het koopen van buitenlandsche producten te onthouden. Men verheelt zich den ernst van dén toe- genoot de heer Smith buitengewoon. Dan waren er ook de Blaisdells zelf. Zij waren allen tegenwoordig, zelfs juffrouw Flora, die geheel in het zwart was. Hij on derhield zich met allen. Juffrouw Flora vertelde hem, dat zij zoo gelukkig! was, dat zij er 's nachts niet van kon slapen. Maar zijl was blij over deze sla- pelooze nachten, want zij bracht die door met te treuren over dien armen mijnheer Fulton, die zoo goed' voor haar was geweest. Dit gaf haar de gedachte, dat zij werkelijk iets voor hem deed. Ja, zeide zij, oh ja, na zes maanden zou zij uit den rouw gaan en weer lichte japonnen dragen. Zij was blij, dat de heer Smith het lang genoeg vond om in den rouw te zijn, maar zij kon er geen oogenblik aan denken om, zooals hij voor stelde, iets anders te dragen. Ook vertelde zij hem, dat zij besloten was, voorloopig nog niet naar de Niagara te gaan. Toen hij. hier aanmerking op maakte, zeide zij, dat zij: het werkelijk liever niet zou doen. Het zou in het voorjaar warmer zijn en zij gaf er de voorkeur aan te wachten, tot dat zij volop zou 'kunnen genieten zonder het gevoel te hebben.dat zij op het graf van den armen man, als 't, ware, stond te dansen. Na dit alles drong de heer Smith verder niet meer aan. Hij keerde zich boos om, ja zelfs zoo boos, dat juffrouw Flora zich ver wonderd afvroeg of zij wellicht iets gezegd bad dat hem had kunnen ontstemmen. Hierop sprak de heer Smith met mevrouw Jane Blaisdell, Mevrouw Jane zag er dien avond' bijzonder goed uit. Haar japon was nieuw en in de mode. Toch scheen zij! hem eenigszins eigenaardig toe en dadelijk zag hij de verklaring hiervan, want zij droeg stand en van de te nemen maatregelen niet. De Matin raadt ieder dringend aan, niets te koopen uit landen met hoogen wisselkoers; de Hollandsche kaas wordt met name ge noemd. De ministerraad heeft Dinsdag vergaderd en verschillende maatregelen genomen, die van tweeledigen aard zijn, n.1. de tijdelijke spanning op de buitenlandsche wisselmarkt tegengaan en het financieel evenwicht van het land op onomstooteilijke grondslagen ves tigen. De staatsfinanciën lijden onder de niet nakoming van de verplichtingen der Duit- schers, waardoor de schuld van Frankrijk met 100 milliard francs toenam. Ofschoon de Fransche regeering nog steeds van plan is Duitschland de kosten te doen betalen, die de Staat heeft gemaakt ten behoeve van de verwoeste gebiedén waarvoor het Ruhr gebied de middelen zeer stellig oplevert wenscht de regeering zonder verder dralen te beginnen met 1924 door equivaleerende in komsten, alle uitgaven, voortvloeiende uit de op Duitschland te verhalen posten op de gewone begrooting te dekken. De boven genoemde maatregelen zullen in hoofdzaak bestaan in een verhooging van alle belastin gen met 20 waarvan' men een toeneming der ontvangsten met 6 milliard frs. verwacht; voorts hoopt men door streng toegepaste be zuinigingen en het verijdelen van belasting ontduiking 2 miliiard1 frs. bijeen te brengen. Ten slotte zal geen enkele toeneming van uit gaven' meer zijn veroorloofd. Uit de besprekingen, welke in dé couloirs der Kamer gehouden werden blijkt, dat men den indruk heeft, dat de aangekondigde be- lastingverhooging, welke vroeger reeds werd voorgesteld, doch niet werd ingevoerd, te laat is gekomen om effect te sorteeren. In elk geval blijkt, dat men niet langer uitsluitend op betaling van Duitschland rekent tot dek king der uitgaven voor het herstel Frankrijk komt dus thans tot beter inzicht. Intusschen zijn de interpellaties, na heftige discussies in de Kamer en protest van de zijidle der oppositie, verdaagd tot heden. Een heftige strijd wordt verwacht tegen de algemeene verhooging dér belastingen met 20 De regeering zal de quaestie van ver trouwen stellen en zal stellig worden ge steund! door dé meerderheid. Poincaré zal er op aandringen, dat alle verhoogingen en bezuinigingen den len Februari zullen in gaan. Hij zou bereid zijn tot buitengewone maatregelen over te gaan in overeenstem ming met den president dier republiek. De JPelttt Parisien" kondigt dit in bedekte ter men aan zonder nader te preciseeren. De Fransche reeders en de schade vergoedingsleveringen. Naar de Rheinisch Westföhllsche Zeitung van welingelichte zijde hoort, heeft de Fran sche Reedersbond een omzendbrief tot zijn leden gericht, waarin hij o.a. verlangt dat in de grootste Duitsche havens naar eigen keuize opslagplaatsen en magazijnen koste loos te zijner beschikking gesteld zullen worden. Bovendien wenschen de Fransche reeders dat hun van de schadevergoedings leveringen, die Duitschland over zee verzendt een aanzienlijk percentage ten vervoer wordt afgestaan. ENGELAND. De Engelsche troonrede. Door de Arbeidersfractie van het Engel sche Lagerhuis, zal een amendement op het adres van antwoordt op de troonrede worden voorgesteld van den volgenden inhoud „Het is echter onze plicht, Uwer Majesteit eerbiediglijk mede te deelen, dat Zijne Majesteits tegenwoordige raadsmannen niet het vertrouwen van het Huis hebben". Ramsay MacDonald, de leider der arbei ders, hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij o.a. als zijne meening zeide, dat Groot-Britannië zeer duidelijk diende uit te spreken, dat wat van een humanitair stand punt in Midden-Europa gebeurde betreurens waardig was en dat het diende te worden tegengegaan. Ook diende Grooi Britannië bereid te zijn, zijn aandeel te nemen in de politiek en het in het leven roepen van een instrument, dat er doeltreffend een eind aan zou maken. Wat noodig was, was een bekwamer! op treden van de diplomatie en een streng ontzag voor de gevoeligheden van andere volken, nevens een vriendschappelijke, ste vige, nadrukkelijke handhaving van de geen schort De heer Smith had haar nooit tevoren zonder schort gezien, want zelfs op straat droeg zij1 een zwart zijdén. Beleefd' maakte, hij haar een compliment over haar uiterlijk, maar Mevrouw Jane glimlachte niet. Zij fronste het voorhoofd. „Ja, ik weet 't, dank u voor uw compli ment", antwoordde zij hem bezorgd. „Deze japon kost een heeleboel, maar Frank en Mellicenit wilden hebben, dat ik ze kocht. Dat kind'! Heeft u haar vanavond gezien?" „Juffrouw Meliicent? Ja, alleen in de de verte. Ook zij' ziet er zeer aantrekkelijk uit, mevrouw Blaisdell". De vrouw stampte ongeduldig met haar voet op dén grond. „Ja, ik weet, dat zij er goed uitziet en ik zie, dat anderen er ook zoo over dénken. Was zij niet met dien jongen Pennock?" „Niet toen ik haar zag". „Nu, dan zal 't gauw zoo zijn, als 't niet reeds nu al zoo is. Hij volgt haar overal." „Maar, ik dacht, dat het af was". Nu was het de heer Smith, die het voorhoofd fronste. „Het was zoo. U weet wat die vrouw ge zegd heeftdie beleedigirtg. Maar nu sinds het geld' gekomen is.Een veelzeg gend gebaar voltooide dezen zin. De heer Smith lachte. „Ik zou er mij niet bezorgd over maken, mevrouw Blaisdéll. Ik geloof, dat hij nu wei nig kans zal' hebben", „Dat zal ook inderdaad' niet.als ik 't helpen kan!" riep zij' verontwaardigd uit „Ik geloof niet, d'at hij met juffrouw Melii cent, na wat er gebeurd is, veel zal opschie ten". „Ik geloof 't ook niet," zeide haar moeder. „Hij bezit nu niet de helft van wat zij heeft. Ik zal haar niet eens de gelegenheid geven Ingezonden Mededeling. TIJDELIJKE AANBIEDING: VRAAGT STALEN. KLEEDERMAKERIJ en HEERENMODES SPOORSTRAAT 126 - Telefoon 370.' Britsche belangen. Noodig was perspectief voor Europa en zoo dit werd verkregen, wanhoopte hij nog niet aan Europa. De arbeiderspartij had er geen vertrouwen in, dat de regeering de hervorming zou uit voeren, in de troonrede opgesomd. De regeering had de hartstochten en klassen haat in het land opgeroepen. Lloyd George deed een heftigen aanval op de regeering, speciaal met betrekking tot het schadevergoedingsvraagstuk. Sprekende over de vooruitzichten van een arbeidersregeering, zeide Lloyd George, dat Mac Donald het niet gemakkelijk zou vinden zijn formules en idealen in daden om te zetten, wanneer hij met andere regeeringen te maken had. Baldwin, de premier, besloot een korte rede met de volgende woorden! Wat ook gebeurd is, 'skonings regeering moet worden voortgezet en ofschoon de conservatieven een andere regeering zouden critiseeren, zouden zij toch geen partijzuchtige oppositie voeren, terwijl zij zouden pogen mede te helpen tot de oplossing van vraagstukken zooals dat der werkeloosheid. De onderzeeboot L 24. De admiraliteit maakt bekend, dat Dins dag het wrak, waarvan bericht was dat het waarschijlnilijik de L 24 was, definitief als zoo danig is herkend. Ten gevolge van de ligging van het wrak is het bergingswerk onmogelijk en dit is daarom opgegeven. De prins van Wales naar Zuid-Afrika. Omtrent de reis van' den Prins van Wales naar Zuid-Afrika worden nog de volgende bijlzonderheden bekend gemaakt. De prins zal op 19 Mei te Kaapstad aankomen en ver volgens een bezoek brengen aan de Wal- vischbaai, Pretoria, Johannesburg, Mafeking en Kimberley. Ook staat een jachtexpeditie in Rhodesia en Zuid-West-Afrika op het program. ll'ALl K. Staking van betaling. Rome. De Banca Itaiiano Credito e Valore heeft heden onverwacht haar betalingen ge staakt. Het bedrag van het tekort is nog niet bekend. Dit bankiershuis is indertijd gevormd door fusie van verschillende particuliere pro vinciale banken en heeft zijn hoofdkantoor te Rome en bijkantoren te Milaan, Napels en Pe- rugia. Het aantal der cliënten is 20.000; de depo sito's bedragen 70 inillioen lire. Sedert eenigen tijd was bekend, dat de positie der bank onzeker was. Gevreesd wordt, dat deze krach invloed op andere banken zal uitoefenen. Bij de rechtbank zal een verzoek worden ingediend, de bank tijd te geven haar verplichtingen te hquideeren. RUSLAND. Treinroof. De sowjet-bladen melden dat een passa- gierstrein op de spoorlijn Kief—Odessa ge plunderd is. Een rooverébende van een 20 man nam het treinpersoneel gevangen en1 dwong den machinist onder bedreiging met den dood den trein te stoppen. In alle wa gons werden de reizigers van hun geld en kostbaarheden beroofd. Voor een aanzienlijk 'bedrag aan geld, kostbare voorwerpen, k] ce deren enz. werd gestolen. Een expeditie, uitgezonden om de roovers op te sporen, is onverrichter zake terug gekomen. EGYPTE. De extremisten aan het roer. De uitslag van de verkiezingen in Egypte is voor Engeland niet bepaald aangenaam, omdat hierdoor het vooruitzicht wordt ge- naar hem te kijken." „Maar ik meende...." De heer Smith hield' plotseling op. Er lag een eigenaardige uitdrukking over zijn gelaat. Mevrouw Blaisdell verbrak echter het zwijgen. „Maar, werkelijk, mijnheer Smith, ik weet niet, wat ik met MeMcent moet doen," zucht te zij wanhopig. „Met haar dioen?" „Ja, want zij is zoo dlol en uitgelaten sind's dat geld er is. Zij is gewoon buiten zichzelf van vreugde en opgewondenheid." „Wat doet 't er toe, als zij dat is?" vroeg de man uitdagend, terwijl hij er plotseling zelf ook zeer gelukkig uitzag. „De jeugd: is de tijd' voor vroolijkheid en vreugde en ik ben er werkelijk blij om, dat zij wat van het leven genieten." Wederom fronste mevrouw Blaisdell het voorhoofd. „Maar, mijnheer Smith, u weet evengoed als ik, dat het leven niet alleen uit roze jurken en bonbons bestaat. Het is veel te ernstig en ik heb altijd met haar opvoeding getracht haar dit aam het verstand te bren gen. Ik heb haar geleerd spaarzaam en zui nig te zijn en de waarde van een dollar te kennen. Maar, nu, zij kan geen dollar zien of ze wil dezen uitgeven. Wat moet ik doen?' „U heeft er toch geen spijt van, dat het geld gekomen is?" De heer Smith keek haar met een snaakschen glimlach aan. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1