WD N Eerste Blad. Nr. 5820 DINSDAG 22 JANUARI 1924 52e JAARGANG HET FEUILLETON is op pan. 4 rra het Eerste Blad opgenomen. Dinsdag 22 Jan4.51 uur Woensdag 214.58 BUITENLAND. Ingezonden mededeellng. DE OOMMISSIE VAN DESKUNDIGEN. Een onderzoek naar de waarde der Duitsche spoorwegen? Volgens een bericht uit Parijs heeft het comité -van deskundigen der Oommissie van Herstel het plan, een onderzoek in te stel len naar de waaide van de Duitsche spoor wegen. Men ziet hierin een aanwijzing voor het plan, van de Duitsche spoorwegen ge bruik te maken voor het stabiliseeren van de mark. De toestand ln Europa. (jp Voor de Balzaal ENGELAND EN FRANKRIJK. 'Brussel 21 Januari De gezant van Enge land te Brussel heeft aan de regeering op heldering verzocht over het besluit van het Fransch-Belgisch' spoorwegbeheer in het be zette gebied inzake de verkeersbelemmerin- gen ten aanzien van de Engelsche zone. De Belgische regeering heeft onmiddellijk aan haar vertegenwoordiger te Koblenz in lichtingen verzocht over dit besluit en de strekking ervan. Een geruststellende verklaring. Londen, 21 Jan. Reuter verneemt, dat de quaestie der spoorwegblokkade in het Keoli sche gebied, door die Fransche autoriteiten, de aandacht der Britsche regeering heeft. Het gevoelen heerscbt, dat de zaak niet te ernstig, moet worden opgevat. Wanneer alle feiten bekend zijn, zal de aangelegenheid net Frankrijk woarden besproken. DUITSCHLAND. De economische crisis. Berlijn, 21 Jan. Het schrijven van den rijksminister van financiën d!r. Luther aan den rijksminister van arbeid Braun over de noodzakelijkheid eener loonsverlaging in de particuliere industrie, heeft, zooals te ver wachten was, bij. de vakvereenigingen van alle richtingen sterke opwinding veroor zaakt. Nog heden zijn d'e vertegenwoordigers der groote vakvereenigingen bijeengekomen om te beraadslagen over hun houding ten aan zien van bedoeld schrijven. Zij zijn besloten met alle middelen elke poging om de ioonen te verlagen te bestrijden en zullen daartoe een eenheidsfront van alle vakorganisaties vormen. Zoowel de rijksminister van econo mie, als die van arbiëd zijn tegen het voor stel van Luther. De communistische actie. De poging tot moord' op den communist Ra/usch, die door een lid der Russische Tsjeka, Peters genaamd, werd neergescho ten, heeft in do kringen der Russische ko lonie te Berlijn in het bijzonder de aandacht getrokken. Laatstgenoemde persoon, die in Rusland! berucht is als „Hang-Peters", be hoort tot een half dozijn vooraanstaande le den der Tsjeka, die bij alle moorden en bloedbaden d'e band in het spel hebben ge had. Te Berlijn hebben een aantal personen het van Peters" verspreide portret herkend, die hun te Petersburg en Moskou een verhoor had afgenomen en met het pistool in die hand bekentenissen had afgeperst. Arbeldsmoelöjkheden. In het Silezische hoogovenbedrfjf is tus schen werkgevers en werknemers overeen stemming bereikt. In de metaalindustrie is een overeenkomst gesloten tusschen de werkgevers en de Chr. metaalbewerkersbond, ln. zake de vaststel ling van de loonem. De soc.-dem. Duitsche metaalbewerkers- bond neemt aan de nieuwe overeenkomst geen deel, daar dë werkgevers met deze or ganisatie niet wiilen onderhandelen, zoolang zij baar houding ten opzichte van de over eenkomst betreffende scheidsrechterlijke uit spraak, werktijd, enz. niet heeft gewijzigd. De aanslag op generaal v. Seeckt. Een bekentente. De te Augsburg gearresteerde fabrieks eigenaar dr. Grande!, die verdacht wordt op de hoogte te zijn geweest met het plan om v. Seeckt te vermoorden, ia gisteren te Ber lijn aangehouden en onmiddellijk verhoord. Hij heeft nagenoeg geheel bekend. Bijzon- derbeden' over zijn beweegredenen hebben nog opheldering noodig. UIT HET BEZETTE GEBIED. De stakingsweging. Een vergadering van bedrijtfsraden uit het bruinkolenbedrijf heeft Vrijdag te Keulen haar houding vastgesteld in verband met den toestand in het bruinkoolgebied link» van den Rijn., Nadat rapport was uitgebracht en na een ten deele zeer opgewonden disaussie werd besloten, dat het personeel van. alle mijnen zich met de reeds stakende arbeiders soli dair zou verklaren en gisteren in aigemeene staking zou gaan. Maatregelen van Britsche zijde. In het belang der voorziening van het Britsche en Fransch-Belgische bezette ge bied met licht en kracht zullen de Britsche bezettingsautoiriteiten circa 600 arbeiders uit het bruinkoolgebied voor de levering van bruinkolen en arbeid in het Goidenberg- werk, welks personeel' staakt, requireeren. De Britsche autoriteiten zijn ook voorne- nemens om de voorgenomen staking van het personeel der electrische centrale Fortuna, welke Keulen, van licht en kracht voorziet, te voorkomen. Naar verklaard wordt, zullen de Britsche autoriteiten zich niet mengen in loongeschil- len en onderhandelingen over Ioonen en werktijden. De separatistische beweging in de Palis. De separatistische regeering van de Palts heeft de volgende proclamatie uitgegeven. Ie. Het dtoel van die autonome beweging in de Palts is uitsluitend om het land te be hoeden voor de gevolgen van de reactio naire, militaire en imperialistische politiek, tot dusver door de regeeringen van Mün- chen en te Berlijn gevoerd en waarvan het resultaat slechts oorlog en economische ruïne kan zijn. De beginselen van de regeering van de Palts zijn: a naar buiten, vrede door het los laten van elke gedachte aan revanche en dioor naleving van dë verplichtingen, uit het vredesverdrag voortvloeiend; b. naar bin nen, handhaving van de orde door afwijzing van elke egoïstische belangen- en klasse- politiek. 2e. de bevolking van de Palts is Duitsch en wil Duitsch blijven. 3e. Dientengevolge is de regeering van de autonome Palts bereid zich te verbinden met andere landsdleelen, welke dezelfde be geerten koesteren, tot stichting van een Rijnlandschen staat. Van Fransche zijde wordt het nu voorge steld1 alsof de beweging in de Palts niets niet de andere afscheidingsbeweging te mak ken heeft. Zelfs Poincaré liet er zich Vrijdag in de Fransche Kamer in dien geest over uit, toen hij opmerkte, dat de toestand ln de Palts niet met dien elders te vergelijken is. Het separatisme in de Palts was een spon tane beweging, geleid door inheemsohe ele menten. Is deze verdediging van het separatisme in de Palts tegenover dezelfde beweging in het overige Rijnland als iets autochtoons, eigen lijk niet een erkenning van hoogst gezag hebbende zijde dat ai het andere .afschel dingsgedoe aan den Rijn een nlet-spontane beweging is, die geleld wordt door uitheem- sche elementen? RUSLAND. Te Londen zijn berichten uit Moskou ont vangen, volgens wlke te Moskou een dag of tien geleden een' aanslag op Trotski is 'ge pleegd, die echter mislukte, dank zij de trouw van de garde. Tegen middernacht kwalm een auto met 2 vrachtwagens vol man nen voor het paleis, waarin Trotski verblijf houdt, die in naam van de Tspeeka toegang ei achten. De wacht weigerde echter hen toe te laten, waarop men de toegangspoort met dynamiet forceerde. Men stuitte echter op een draadversperring, waaracher de wacht zich posteerde en het vuur op de aanvalders opende, van wie er 2 werden gewond. Ingezonden Mededeellng. GEDURENDE DEZE WEEK prima RATINÉ- en WINTERJASSEN alsmede spotkoopjes In HEEREN-COSTUUMS. RATINÉ-JAS vanaf f 25.—naar HEERENCOSTUUM f30.—maat. ENGELAND. Het amendement werd onder luid gejuich der oppositie aangenomen met 328 tegen 256 stemmen. Voordat dë stemming plaats had, heeft Ame- ry, eerste lord der admiraliteit, bijzonderheden medegedeeld uit het plan der regeering aangaan de vlootbouw, ter bestrijding der werkloosheid in de groote scheepsbouwcentra. Hij zeide, dat feitelijk alle lichte kruisers in dën loop der vol gende twaalf jaren verouderd zullen zijtn. Ten einde ze te kunnen vervangen en het bezit aan kruisers op Voldoende sterkte te houden om aan de eischen te kunnen beantwoorden, zal het noo dig zijn gedurendë de komende tien jaar totaal 52 kruisers te houwen of een gemiddeld aantai van vijf per jaar. Van het jaar 1931 af zal de regeering krachtens het Verdrag van Washing ton voor hooge kosten komen te staan in ver band met de vervanging der „capital ships". De huidige regeering heeft voorgesteld onverwijld acht lichte kruisers te doen bouwen van het type, dat volgens het verdrag van Washington liet standaardtype is geworden, drie dU'kbooten, twee torpedojagers, twee kanonneerhooten, voor speoialen dienst in de Perzische Golf, een moe derschip voor vliegtuigen en een mijnlegger. Het geheele program zou onmiddellijk werk verschaffen aan 32.000 man, en zou het bedrag der marine-begrooting voor het komende jaar met vijf millioen doen toenemen. Amery voegde er aan toe er zich van bewust te zijn, dat deze voorstellen d'oor de nieuwe re geering zullen moeten worden onderzocht, doch hij geloofde, dat de Arbeiderspartij niet onver schillig staat tegenover de behoeften der mari tieme veiligheid of den dringenden en bijkans wanhopigen toestand op de scheepswerven en dat zij de voorstellen in nauwkeurige en sym- pathiekgezinde overweging zal nemen. Spoorwegstaking. De machinisten en stokers, die beihooren tot de „Associated Society of Looomotive Enigineers and Firemen" gingen Zondag avond om twaalf uur in staking. De meeste machinisten zijn lid van de „Aflöocdated Society", welke 59000 .machinis ten, stokers en poetsers onder 'haar totaal ledental van 62000 telt. De „National Union of Railwaymen", wier leden volgens besluit hunner vergadering, zouden doorwerken, heeft tusschen de 20 en 30.000 machinisten, stokers en poetsers onder haar leden. Mociht dit inderdaad bet geval zijn, dan zullen de.spoorwegmaatschappijen in staat zijin om een beperkten, maar niettemin be trouwbaren dienst te handhaven. Daarbij zal de voorkeur worden gegeven aan het vracht vervoer, hetgeen1 een eerste 'behoefte voor de gemeenschap is; dit Ibetreft dus speciaal het vervoer van voedingsmiddelen en voor zoo ver mogelijk, van kolen. De Associated Society staat thans geheel geïsoleerd, zoowel van de zijde der maat schappijen als van die van de National Union; zij weigert om de algemeen besluiten, welke genomen zijn en het sedert jaren be- staandei systeem van arbitrage, dat door haar vertegenwoordigers mede ondertee kend is, te erkennen. Bovendien treedt de staking op een zeer kritiek moment in; de regeering, welke op het punt staat af te treden, is niet in staat haar gezag te döen gelden in een conflict als dit, en de nieuwe regeering, d.1. die van Labour, zal in deze kwestie zich pas kunnen doen gelden, nadat ze althans eenige dagen heeft bestaan. De ochtendbladen van heden (bevatten nog weinig bijzonderheden omtrent de ge volgen der staking. Men kan ze nog niet overzien: De kranten keuren, zonder onder scheid van partij, de staking af. Groote oon- vooien van auto's zorgen voor de versprei ding der bladen. De stakende bond' ver trouwt, dat d'e staking algemeen zal worden. De vooruit getroffen maatregelen der maat schappijen maakten het mogelijk een be perkten dienst te onderhouden, die aan de voornaamste behoeften van het publiek tege moetkomt.' De boottreinen voor het conti nent rijden als gewoonlijk. Hoewel, zooals gezegd, de toestand nog niet is te overzien, is het een feit, dat gedu rende den eersten dag de dienst ernstig ont wricht was. Terwijl Bromley van de Ver- eeniging van locomotiefmachinisten en sto kers de weerklank van den stakingsoproep verbazingwekkend noemt, spreekt Thomas van een' volledig fiasco. Het publiek ondervindt veel ongemak van de staking, daar de sneltreinen zoo goed als •geheel zijn vervallen. Bovendien wordt ge vreesd', dat nog meerdere machinisten zich ■bij de staking zullen aansluiten. Ingezonden Mededeellng. Het zekerste en eenvoudigste geneesmid del tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Fosteria Maagpil- len. Zij zijn het zacht werkende laxeermid del, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per fla- oon van vijftig versuikerde pillen 0.66; in apotheken en drogistzaken. (11) COURANT Licht op voor auto's en fietsen: De daling van de Franc. De maatregelen der Fransche regeering. De betalingen door Duitschlartd. In het wekelijkscii overzicht van de Eff^ten- en Geldmarkt van het „Handelsblad1" schrijft D. K. onder meer: Onder den invloed van de scherpe waarde vermindering van den franc en de daarmede ge paard gaanae rijzing in de prijzen van levens middelen, etc., heeft de Fransche regeering in ue afgeloopen week wetsvoorstellen aangekon digd, welke van belangrijke beteekenis kunnen worden voor den geheelen politieker! en econo- mischen toestand van Europa. Sinds het sluiten van den vrede is de finan- cieele gedragslijn in Frankrijk onveranderlijk er op gericht geweest, het herstel der verwoeste provinciën te bekostigen uit de Duitsche oor logsschatting. Wanneer men het hierbij had ge laten, dan zouden deze kosten, hoe belangrijk ook op zichzelf, stellig binnen Duitschlands be talingscapaciteit hebben gelegen. In strijd met de Veertien Punten van Wilson, die als basis echter ook de oorlogspensioenen der Entente van den wapenstilstand waren aanvaard, zijn staten in oe Duitsche oorlogsschatting opgeno men. Voorts kreeg Duitschland' ongelimiteerde bedragen te betalen voor de kosten van bezetting van bet Rijnland, etc. Dit heeft tot gevolg gehad, dat men voor de oorlogsschatting tot fantastische bedragen is ge komen. Daardoor is in Duitschland van den aanvang af een sterken tegenstand tegen de bepalingen van het Vredesverdrag opgekomen, die tot een politiek van „Nichterftilling" en tot een saboteeren van de betaling der schatting aanleiding heeft gegeven. De voortdurend scherper dwangmaatregelen, welke hierop door de Franschen zijn genomen, en die culmineerden in de bezetting van het Roergebied, hebben geen ander gevolg gehad, dan dat het Duitsche bedrijfsleven werd gedes organiseerd en het Duitsche betalingsvermogen zoo zeer werd' verminderd, dat men al blij' zal mogen zijn, als men niet voor de noodzakelijk heid komt te staan, geld in den faillieten Duit- schem (boedel te moeten steken, zooals men het in den Oostenrijkschen heeft moeten doen. De schrijver wijst er dan op, dat de Fransche financiën deerlijk in de war geraakt zijn, door dat men de tekorten op de begrooting onder bracht op den steeds aangroeienden post der „Verhaalbare uitgaven", d. w. z. dat zij betaald zouden worden uit de door de Duitschers te be talen bedragen. In de indiening van de drasti sche voorstellen om tot herstel der financiën te geraken, ligt opgesloten, dat Poincaré erkent, dat zijn Roerpolitiek, waarmede hij Europa aan den rand van den afgrond bracht, en waarvoor hij een breuk met Engeland riskeerde, op een fiasco is uitgeloopen, voor zoover althans daar mede bedoeld werd Duitschland' tot betalen te dwingen. De ingediende voorstellen toch hebben geen ander doel, dan het evenwicht in de Fran sche begrooting te herstellen, ook wanneer van de Duitsche betalingen moet- worden afgezien. Voor het geheele politieke en economische leven van Europa opent dit nieuwe en houge- Ujke perspectieven. Niet, dat men in Frankrijk, ook als het budget weder in evenwicht zal zijn, van betalingen door Duitschland zal afzien. Het is niet meer dan redelijk, dat Duitschland de ruiten betaalt, die het zelf heeft ingegooid. Maar de toestand' wordt toch geheel anders, wanneer Frankrijk in eigen huis orde op zaken heeft gesteld en dus niet meer tot eiken prijs moet trachten zijn begrooting in evenwicht te bren gen door middel van de Duitsche oorlogsschat ting. Wanneer de Fransche begrooting in even. wicht komt, dan zullen betalingen van Duitsche zijde niet anders zijn dan een welkome meeval ler, die aangewend kan worden voor delging van Fransche oorlogsleeningen, verlaging van belastingen of betaling van een deel der schuld aan het buitenland. De tegenwoordige Engelsche regeering, aan wier bestaan waarschijnlijk bin nen enkele dagen een einde zal komen, heeft indertijd aangeboden, een groot deel van de Britsche vordering op Frankrijk te annuleeren, wanneer dit land tot een redelijke overeenkomst roet Duitschland bereid was. Een nieuw Labour- kabinet zal in dit opzicht vermoedelijk nog ver der willen gaan. Anders staat het met de Vereenigde Staten, die weliswaar hun Europeesche debiteuren den tijd laten, om op adem te komen, maar die tot nu toe principieel' hebben geweigerd, afstand te doen van hun vordering. Het is niet onmogelijk, dat het nu zoo zal loopen, dat de Duitsche oor logsschatting, waaraan Frankrijk zoo onverbid delijk heeft vastgehouden, ten koste van een depressie zonder weerga in het economisch le ven van Europa, tenslotte de schatkist zal gaan stijven van de Unie, die zich voortdurend buiten dit conflict heeft gehouden. Dit zou dan wel de ironie van de geschiedenis zjjn. eze japon is uiterst eenvoudig en maakt toch een hoogst gediatiageerden indruk. Oorspronkelijk was ze zacht blauw met tSK er brokaat. Zoo droeg Neliy haaf tweemaal. Daarna verscheen ze in een teer groen toiletje met ei ver brokaat» hetgeen haar bijzonder bekoorlijk stond. Onder Nelly's vriendinnen ontstond reeds een gefluister over haar verkwistendheid. Driemaal droeg zij dat smaakvolle toilet en toen verscheen zij plotseling in een zwarte japon met zilverbrokaat. wat haar absohmt onweerstaanbaar maakte. Het gefluister herhaalde zich thans ia nog sterkere vaata. doch de vriendinnen konden haar geheim niet raden. Neliy had ontdekt, dat baar kostbaarste avondtoiletten even gemakkelijk getwinkt konden worden als haaf gewone japonnen en aan deze ontdekking dankte rij beft bereiken van deze buitengewone effecten. Dc Levci't Zeep Maatschappij Wrijving. Londen, 20 Jan. Een .telegram uit Keulen meldt, dat de Fransche regie den „oorlog ver klaard'" heeft aan de Britsche zöne door het af kondigen van een blokkade voor alles, met uit zondering van levensmiddelen en militaire trans porten. Dit is een openlijke poging om den handel en industrie te dwingen, zich te verzet ten tegen de weigering van Groot-Brittannië om de contröle over de spoorwegen in de Keul- scbe zöne aan de Franschen over te geven. De vraag doet zich thans voor, of zoolang deze blok kade duurt Britsche steenkool naar de Fransch- Belgische zöne zal worden gezonden. Het „Hbl." teekent hierbij aan: De Britsche regeering heeft na de bezetting van het Roer gebied' .toegelaten, dat tusschen het door haar troepen bezette gebied en het onbezette Duitsch land een strook door de Fransche troepen is bezet, waardoor de Britsche zöne dus als het ware' een eiland' werd te midden van het in de macht der Franschen zijnde Duitsche grondge bied. In Engeland heeft men op deze toegevend heid van de Britsche regeering duchtig critiek geoefend', omdat men het gevaar van die inslui ting volkomen inzag. Er kwamen dan ook sedert nog al eens moeilijkheden voor, maar men vond daaruit nog steeds een uitweg. Den Franschen echter verdroot het zeer, dat hun spoorwegplan nen bemoeilijkt werden door het feit, dat de autoriteiten in de Britsche zöne het Duitsche spoorwegbeheer bleven erkennen. Zij hebben nu in den laatsten tijd met meer aandrang ge tracht met de Britsche autoriteiten tot een door hem gewenschte regeling te komen, die de Regie ook in het door de Britten bezette gebied de macht zou geven. De Britsche autoriteiten wei gerden echter, en het gevolg is de thans door de Franschen genomen maatregel. 'Na de quaestie van de Palts en de oneenigheid over de enquête van Clive en den daarop ge- volgden Franschen eisch, om een onderzoek te mogen instellen naar de Duitschi-nationalistische organisaties in dë Britsche' zöne, zullen deze nieuwe gebeurtenissen weer olie op het vuur zijn. Een vernietigend rapport van Clive. In het Britsche Lagerhuis deelde Mc. Neill mede, dat Clive, de Britsche consul-generaal in München, na een onderzoek van vijf dagen in de Palts, het volgende heeft verklaard: lo. dat de overweldigende meerderheid dër bevolking tegen de autonome regeering is gekant; 2o. dat de regeering niet tot stand had kunnen komen zonder Franschen steun en dat. zij onmiddellijk zou worden verdreven, indien de Fransche steun haar zou wordën onttrokken; 8o. dat 75 der separatisten van buiten de Palts afkomstig zijn en een groot aantal voormalige misdadigers be vatten. Het rapport behandelt tevens de meeningen in de verschillende volksklassen en legt den nadruk op den dringenden wensch der land bouwers en arbeiders naar vrede. naar maat, I. GRUNWALD, Kelzerstr. 116 (boven). Het ministerie Baldwin gevallen. Londen, 21 Jan. De regeering werd heden avond in het Lagerhuis verslagen op het amen- dèment der Arbeiderspartij, luidende: Het is onze plicht Uwe Majesteit eerbiediglijk te ken nen te geven, dat Uwe Majesteits tegenwoordige raadgevers niet het vertrouwen van het Huis hebben. Vlootbouw.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1