EXTRA AANBIEDING Nog slechts enkele dagen MANTEL-COSTUUM J.J.H. KOOPMAN, Advertentiën. Thomas, do politieke secretaris van toet nationaal verbond van spoorwegpersoneel, heeft verklaard, dat behoudens enkele zeer zeldzame gevallen, de leden de leiding ge trouw zijn gebleven, die de nieuwe loonrege ling aanvaard hebben. De griep die vooral in Engeland, Schot land) en Wales heersebt, vertoont, volgens do bladen, een buitengewoon fel karakter in twee districten. Te Oldbury, In Worcestershire, liggen heele gezinnen te bedl en zijn mannen onder hun werk in elkaar gezakt, zooals eenige ja ren geleden in de groote epidemie na den oorlog voorkwam. In het Noordwesten van Ierland vertoon de ziekte een dergelijk vinnig karakter, en uit het graafschap Tyrone worden een aan tal sterfgevallen gemeld. FRANKRIJK Uit de Kamer. In dien loop van de vorige week heeft de Fransche Kamer tot tweemaal toe haar ver trouwen in de regeering uitgesproken. Don derdag geschiedde dit ten aanzien van de binnenlandsche politiek met 860215 stem men, Vrijdag, over de buitenlandsche poli tiek, met 445—126 stemmen. Poiücaré gaf in zijn rede Duitschland een wenk om met officieel© voorstellen te komen. Vermoedelijk echter zal Duitschland af wachten hoe de arbeidersregeering in En geland optreedt inzake de schadevergoe dingskwestie. In dien tijdl heeft ook de oom missie van deskundigen den tijd de quaes- tie te onderzoeken, waarbij1 Duitschland zal worden geboord. Engeland en Frankrijk. Nadat Poincaré in de Fransche Kamer ge sproken had, kreeg Louis Dubois, oud-voor zitter van de oommissie van herstel gelegen heid om tegen Engeland uit te vallen. Hij wees erop dat de Roerbezetting wettig was en voegde er aan toe, dat hij, al den tijd dat hij voorzitter van de commissie van herstel was, het verdrag van Versailles niet bad kunnen laten nakomen omdat Engeland het altijd' eens was met Duitschland om het ver drag niet te laten -uitvoeren. Als Engeland en Frankrijk het eens wa ren geweest om het verdrag te laten uitvoe ren, zoo zei Dubois, zouden deze twee lan den een kracht zijn geweest, die groot ge noeg was om Duitschland ontzag in te boe zemen en zouden! wij niet naar de Roer hebben behoeven te gaan. Engeland, meende hij' echter, zal 'die crisis die het zelf door maakt, overigens niet te boven bunnen ko men voordat het verdrag is nageleefd. De financieel e maatregelen. De financieele oommissie uit de Kamer heeft, na de regeering gehoord te hebben, de fiscale voorstellen van de regeering in hun geheel aangenomen. In den loop van zijn uiteenzettingen deelde Poincaré mede, dat uit de rapporten van die Fransche financieele -agenten in het buitenland blijkt, dat het in dienen van de financieele voorstellen over al een uitstekenden indruk gemaakt heeft. Poincaré voegde er aan toe, dat een spoedig aannemen dex wetsontwerpen door het par lement zeker een spoedig herstel van de frank zou meebrengen. VEREENIGDE STATEN. De vredesprijs van Bok. De Amerikaanscbe Senaat heeft -een begin gemaakt met een enquête naar dien vredesprijs van Bok. De Senaat vilndt, dat Bok zich met deze prijsvraag op onbehoorlijke wijze gemengd had in wat de competentie en het domein van het Amer. Congres zijn. Ook heeft Bok naar de Senatoren meenen voor zijn vredesprijs en voor de bekroning van een bepaalde richting een bedenkelijke propaganda in de Amerikaan- sche pers laten maken door een Mej. Esther Lape. Er is ni. verdenking, dat de toekenning van den prijs aan een (nog onbekenden) winnaar wellicht een doorgestoken kaart is geweest. Ook neemt de Senaat het aan Bok c.s. kwalijk, dat zij over den vredesprijs en de beantwoor ding (die rechtstreeks ingaat tegen de politiek der regeering) een referendum op groote schaal laten houden. - ITALIË. Het vlootvraagstuk. De Romeinsche correspondent van het HibL schrijft cLd. 14 dezer: In de Italiaansche dagbladen is die laatste weken een druk debat gevoerd over de wijze, waarop de Italiaansche oorlogsvloot dient te worden versterkt Dat uitbreiding wemsohe- Ijjk is, wordt alleen door de sociaal-democra ten bestreden. De groote pers hooft dienaan gaande maar één meoning en acht aanbouw van nieuw materiaal leen verelsohte. Het gaat er alleen maar om, of Italië zal begin nen een viertal moderne kruisers te bouwen van tienduizend ton (de grootste afmeting welke Washington toelaat), dan wel of men beter döet b.v. zes kleinere, maar zéér snelle verkenningsvaartuigen te bouwen. Dezo zou den sleohts vijf- tot zesduizend ton behoeven te meten. In de marinewereld voelen zekere autoriteiten veel voor „mooie" en sterke sche pen. Zij, willen ook wel enkele „scouts" in het vlootverband zien opgenomen, graag zelfs; maar zij ontkennen dat een groep van zulke schepen, waar het om gevechtswaardé gaat, de eigenlijke kruisers kan vervangen. Frankrijk bovendien bouwt zes kruisers van 10.000 ton en men meent, dat de Italiaansche zeemacht bepaald ten achter zou raken, als niet werd besloten ten minste half zooveel van zulke vaartuigen op stapel te zetten. De oppositie tegen dit plan van aanbouw wordt voornamelijk gevoerd door de „Tri- bpna" en door haar ter zake zeer deskun digen medewerker. In haar nummer van 18 Januari trekt het blad de oonclusies uit de gedachten-wisseling, die heeft plaats gehad, als volgt: Een verkenningsvanrtuig van vijf, zesduizend ton kan evengoed zee houden ais een kruiser van tienduizend!. De operatie- sfeer van zulk een schip is even groot. Het kan in den strijd, ten aanval of verweer, vlugger mianoeuvreeren. Het is minder kwetsbaar. Het kost minder, en bijgevolg kunnen er voor hetzelfde gold van dit type meer warden gebouwd. Wordt een „soout" in den grond geboord of bulten gevecht .ge steld, dan is het verlies minder zwaar (ook finantieel) dan wanneer er een kruiser ver loren gaat. De moderne zee-oorlog bestaat, wat taktiek van aanval betreft, voornamelijk uit blokkades en uit operaties-bij-verrassing, en daartoe leenen de kleinere, uiterst snelle schepen zich voortreffelijk. De taktiek van verdediging komt neer op een zoo goed mo gelijk georganiseerde^ verkenningsdienst. Afgezien nu van de diensten der vliegtui gen is geen soheepstypo er boter op bero- ktnd dé bewegingon van den vijand te vol- gon dan d'e „soout", Do kracht der moderne tnd d'e bewegingon van den vijand te vo! di vloot ligt niet zoo zeer in grof geschut en z- are pantsers als wel in groote bette£F üjkheid. MEXICO. De burgeroorlog. Londeni, 18 Januari. Volgens berichten uit Washington hebbeta de Mexicaansche op standelingen, als represaille voor de leve ring van wapenen door de Am'erikaansche regeering aan president Obregon, beslag ge legd op alle Amierikaanscbe petroleumten- rcinen in Cerrainizodl^^^^^Hi^^^^^l Het departement van marine te Washing ton gelooft dat de kruiser Taooma, die in de buurt van Vera Gruz is gestrand, vermoe delijk geheel verforen zal gaan. De beman ning heeft het schip volgens een niet-offi- cieel bericht, reeds verlaten. Amerikaansche oorlogsschepen naar Vera Cruz. Een Amerikaansche kruiser en zes torpe- dolbootjagers, die zich in de wateren van Panama bevinden, hebben last gekregen naar Vera Cruz te vertrekken. De lichte kruiser „Riohmond", die dé 278 man van de kruiser „Tacotma" zou overne men, is op de kust van Vera Cruz op een rif vastgeloopen. Volgens berichten uit Washington zouden de rebellen verschillende havens door mij' nen geblokkeerd hebben. New York, 21 Jan. De la Huerta heeft ge dreigd het eigendom der Mexicaansche Petroleum-Maatschappij in Tampico te ver nielen, tenzij er belastingen ten bedrage van vierhonderduizend dollar vooruit aan de re bellen worden uitbetaald. Den vertegenwoor digers der maatschappij; is door het departe ment van buitenlandsche zaken te Washing ton aangeraden om hun eigendom te be schermen door den eisch in 'te willigen, zoo dra de rebellen door inbeslagneming hun voornemen tot uitvoering van het plan te kennen geven. KORTE BERICHTEN. De Italiaansche Kamer zal, naar uit Rome wordt gemeld, op 26 Januari worden ontbon den. De verkiezingen vinden op 6 April plaats. Volgens een officieele mededeeling zal het personeel van de Duitsche rijksspoorwegen, dat 1 October nog een miljoen man beliep den len April met tenminste 2Q percent zijn verminderd. De staking in de Üpper-Silezische me taalindustrie is ten einde; het werk is over al hervat Te Berlijn zijn Zondag 6 zelfmoorden ge pleegd. BINNENLAND. Het levensonderhoud b}J arbeiders gezinnen. Het indexcijfer der totale kosten van het levensonderhoud bij arbeidersgezinnen ver toont blijkens mededeeling van 't Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam se dert Maart 1920 een daling van 16.9 In dien men laatstgenoemde maand op 100 stelt, bedraagt het dlus 88.1. Waar dit cijfer bij de vorige driemaandelijksche periode 81.0 of een daling van 19.0 beneden het peil van Maart 1920 bedroeg, heeft zich sedert Sep tember 1928 een niet onaanzienlijke stijging voorgedaan, Jbn wel' van 2.6 Sedert Sep tember 1920, in welke maand de duurte haar ïoogtepumt bereikte met een stijging van 6.8 boven het peil- van Maart 1020, be draagt de daling thans 22.2 tegen 24.2 in September 1923. Voor de voeding afzonderlijk is de daling sedert Maart 1920 in December 1923 17.6 tegen 21.9 in September 1928, hetwelk een stijging uitmaakt van 66.5 sedert "drie maanden te voren. Voor een deel is dieze stijging het gevolg van selzuensinvloeden, voor zoover zij n.1. strekking heeft op de posten eieren, vetten (hoofdzakelijk natuurboter), fruit en aard- appeien.Voor een ander, niet onbelangrijk deel, wordt "Ij echter veroorzaakt door den post melk, die in het afgelopen kwartaal verscheidene prijsverhoogingen heeft onder gaan. Ook de posten grutterswaren (erwten, onplMjners, bruine boonen), visch (versche vlsoh) en kruidenierswaren (thee) ondergin gen een stijging, welke echter betrekkelijk gering blijft. Ben drietal posten vertoont eeni daling: vleosch, suiker, groenten. In het overige gedeelte van het budget is sedort September 1928 niet veel beweging waar to nemen. Alleen brandstof en enkelo onderdooien van dien post huisraad! vertoo rnen een geringe daling, waartegenover een stijging van den post huishuur. Het eind cijfer wordt echter het meest beïnvloed door de sterk gestegen onderdeelen van de voe ding, hoewel de verhooging op deze laatste begrijpelijkerwijze door de werking op het heel een gedeelte Ingezonden méflertoellnfl (tot VRIJDAG 25 JANUARI) bieden wij aan naar maat, met Zijde gevoerd en prima zwarte en blauwe GABARDINE, SERGE, KAMGAREN enz., voor ff 65.-. DAMES-KLEEDERMAKER, WESTSTRAAT 17. eüeel een gedeelte van haar intensiteit ver- iest, zoodat de op de voeding geconstateer de stijging van 6.5 ten slotte slechts een totale stijging van 2.6 veroorzaakt. De Arbelds-geschlllenwet. (Schriftelijk beantwoorde vragen). Op do vragen van den heer Weitkamp be treffende bespoediging van den datum van- Invoering van de Arbeidsgeschillenwet, in verband met het conflict tn de textiel industrie in Twente, antwoordde de Minister van A., H. en N.: Het ligt in hot voornemen, het Rijk voor de uitvoering der wet in drie districten te verdeelen. Het eerste district zal omvatten de provinciën Friesland, Groningen en Drenthe, het tweed'e district het midden, en het derde district het zuidelijk deel van het land. De Regeering is er reedis in geslaagd, voor twee van de drie districten personen te vinden, die bereid zijn eon eventueele be noeming te aanvaarden en van wie verwacht kan worden, dat zü hun moeilijk ambt met vrucht zullen vervullen. Voor het overblij vende district is de Regeering nog niet ge slaagd! een functionaris te vinden. De uitvoeringsmaatregelen der wet zullen, naar mag aangenomen worden, weinig tijd in 'beslag nemen, omdat zij van zeer oen- voudigen aard kunnen zijn. Zij zullen be staan uit enkele Koninklijke besluiten en ministeriele bojjchlkHogen, rwat regelen van bestuur zijn voorshands niei noodig. Voor een goede functioneering der we; lijkt het den Minister echter gewenscht om de uitvoeringsmaatregelen vast te stellen na overleg met de drie toekomstige Rijksbemid delaars. Zoodra ook voor het overblijvende district een functionaris is gevonden, zal dit overleg worden gepleegd. Behoudens onvoorziene omstandigheden, mag worden aangenomen, dat de wet op 1 April a.s. in werking zal treden. De Minister acht het dus niet mogelijk, op 't oogeniblik of in de eerstvolgende weken de wet in te voeren. Voor het conflict in de Twentsche textielindustrie acht hij dit ook niet noodig, aangezien zeer bevoegde per sonen, zooals de directeur-generaal van den arbeid en eenige burgemeesters, ter be slechting van dit geschil bemiddelingspogin gen hebben aangewend, uit welker misluk king valt op te maken, dat partijen nog niet geneigd zijn tot voldoende toenadering. Het is den Minister echter bekend, dat in dit con flict, dat hij langen duur voor verschillende belanghebbenden onschatbare nadoelen zal ten gevolge hebben, nieuwe bemiddelings pogingen niet zullen uitblijven, wanneer er kans is op een gunstigen uitslag. Htf houdt zich bij voorduring van den stand van het conflict op de hoogte on zal, zoo noodig, alles bevorderen, wat tot oen oplossing kan bij dragen. Een: geschenk van den keizer van Japan. De Koningin heeft gisteravond te zes uur in particuliere audiëntie ontvangen den Ja- panschen gezant bij haar hof. Z. Exo. Haru- kaza Nagaoka, die Hare Majesteit namens den keizer van Japan een geschenk kwam aanbieden in verband met het regeeringsju- nleum der Koningin. Het geschenk bestaat uit twee zeer kost bare vazen. ■De ontvangst geschiedde in tegenwoordig heid van verschillende waardigheidsbeklee- ders ten Hove. De Haagsche waterleiding-kwestie. In verband met de Haagsche waterleiding- kwestie wordt aan het Cerr.-bureau van offi cieel© zijde nog het volgende gemeld: Op. 15 December hadden 277 huis-eigena ren tégen 1 Januari 1924 hun contract voor waterlevering opgezegd!. Dat er pLm. 6000 peroeelen bij betrokken zijn, vindt zijn oor zaak in het feit, dat ©r onder de opzeggers enkele groote lichamen zijn. „Gemeenschap pelijk Eigendom" en „Nationaal' Grondbezit" zegden te zamen voor p.Lm. 1600 peroeelen op. - Van deze 277 hebben er 78 gebruik ge maakt van de hun door B. en W. op 4 Jon', j.1. verleende faciliteit om vóór of op 19 Januari de gedane opzeggingstermijn in te trekken. Maandagmorgen is een begin gemaakt met de afsluiting van de woningen aan het buizennet der waterleiding. In de buflrt der Wateringsohestraat en de Van der Neer straat, is een vijftigtal woningen afgesloten. In iedere straat is een kraan neergezet op de straatleiding, waar de bewoners met em mertjes water kunnen krijgen. Hiertoe be staat gelegenheid op werkdagen van 8.80 10.80, van 12—2 en van 5—7 uur; op Zon- en eestdagen van 8—10 en van 4—6 uur. Onnoodig te zeggen, dot het gebeurde in de verschillende buurten veel opschudding veroorzaakte. De vrouwen beraadslaagden samen en bespraken het goval, dat een groo- ten last voor hun hulshouding oplevert. Do kinderen echter hadden voel plezier. Zij hielpen met emmertjes dragen. Een contro leur van de Waterleiding is bij iodere kraan als wacht geplaatst. aan beambten op jaarbezoldiging per dag wordt betaald 1/865 en in een schrikkeljaar 1/866 van dé jaarbezoldiging, te rekenen van 1 Januari 1924 af. Besparing 200.000. Mede met ingang van dien datum vorvalt uit het R. D. V. do bep; rig: „Indien na toe kenning van eeno verL oging van bezoldi ging, het verschil tusscnen de dan vork re gen bezoldiging en do maximum-bezoldiging minder zou bedragen' dan bedoelde verhoo- ginig, wordt het verschil bij de laatste ver- hooging gevoegd. Besparing 80.000. Totaio besparing 8.860.000. Met het oog op andore besparingen, wel ke voortvloeien ui tde verlaging deze bezol digingen te stellen op rond 9 milllocn. De directie zal bevorderen de instelling van een -personeelraad', waarvan de leden volgens een stelsel van evenredige vertegen woordiging door hot personeel gekozen wor den, en waaraan zullen worden opgedragen do functies van' den Loonraad en van de organisaties lin d'e maand©] Jjksch© (bijeen komst met do directie, zoomede de werk kring der organisaties, bedoeld in artikel 150 R. D. V. (De directie zal 'geen stappen deen' ter ver krijging van een wijziging van do bepalin gen betreffende dienst- en rusttijden gedu rende het jaar 1924 en zich, tenzij in over eenstemming met den personeelraad, in dat jaar onthouden van andere wijzigingen in het R. D. V. dlam uit de bovenvermelde pun ten voortvloeien. Zij zal echter vrij zijn om ©en regeling te maken, welke het haar gemakkelijk maakt gehuwde vrouwelijk© ambtenaren of beamb ten, geen kostwinner zijnde, en vrouwel aan de firma Groeneveld, "Van der Poll Co., te Amsterdam. Een onderdeel van dit werk (capaciteit om- geveer 1200 kilowatt) wordt dus toch dooi een Nederlandsohe firma uitgevoerd. 1 -""^sssasB OOST-INDIE. Tekort in een poütie-kas. De gewezen divislo-oommand a nt van de gewapende politie te Medan, de Indische ka- piitein van B., is naar Soorabaja overge. bracht in verband met een tekort in de po- litiekas van 60.000. Kapitein van B. heeft bekend en is op eigen verzoek in voorloopige hechtenis gestold. personeel, dat in het huwelijk treedt, de dienstbetrekking op te zeggen, zonder toe kenning van wachtgeld en met een zeer ge ringe uitkeering. Dit geldt niet voor wachte ressen. Zondag werd een buitengewoon congres van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel gehouden, waarop 185 afdeelingen, vertegenwoordigend 19754 le den aanwezig waren. De voorzitter* de heer P. Moltmaker, zette in zijn openingswoord het verloop der onderhandelingen met de di rectie uiteen. Het resultaat is thans zoo dat het perso neel 9 loonsverlaging zal betalen, de werkplaatsers 7 en de 4de klassers 5 (Luid applaus). Indien het congres nu de overeenkomst niet aanneemt dan krijgen we de 10 van de directie en zonder vastgestelden termijn. Neemt men de verkregen resultaten aan dan a de bezuiniging hoogstens 9 Het hoofd- >estuur adviseert om d© voorstellen aan te nemen. De beslissing is evenwel bij het con gres. Verschillende afdeelingen brachten het I'oofdbestuur hulde voor zijn arbeid. Daar er vele afgevaardigden ter vergadering wa ren met bindend mandaat, moest eene be slissing worden verdaagd tot een volgend buitengewoon congres, dat 3 Februari zal worden gehouden. De B. A. N. S. heeft op zijn vergadering van j.L Zondag de volgende motie aangeno men: „De Vergadering, enz. spreken hunne ver ontwaardiging uit over de wijze waarop mo menteel dloor de directe getracht wordt, door bedreiging met ontslag, het personeel te dwingen tot afstand doen van hunne rech ten, vastgelegd' in het R. D. V.; hesluiten hierdoor geene verandering te aten brengen in de tot nu toe ingenomen houding; stellen zich als één man achter het hoofd bestuur en besluiten deze motie te publicee- ren." Man Het hoofdbestuur van de NederL Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, heeft als gevolg van zijn bemoeiingen ter conferentie met de directie der Nederland sohe Spoorwegen op 7 dezer, nadat ook reeds vroeger herhaaldelijk pogingen in die rich- ;ing waren aangewend, thans officieel de mededeeling ontvangen, dat de op wacht- geldstellingen van de in 1916 in dienst ge treden klerken, zijn ingetrokken en dat bij voorkomende gelegenheden in stede van klerken voorshands als regel oudere ambte naren, commiezen, emiz. op wachtgeld wor den gesteld, en wel zij die deelgenooten zijn de van het S. S.-pensioenfonds in 1925 den pensioengerechtigden leeftijd bereiken. Ontslag mIL politie. Naar „De Avp." verneemt, is de regeering bezig de grensbewaking te verminderen. Van de 800 man militaire politie, die in de verschillende grensplaatsen zijn, hebben 60 aanzegging gekregen, dat zo met ingang van 10 Juni a.s. ontslagen1 zijn. Nieuwe Jubileumzegels. Ter gologenheldl van het 40-jarig bestaan der Ned. Vereeniging van Postzegelverza melaars heeft hot bestuur dier vereeniging de medewerking van het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie verkregen tot uit gift© van een stel zegels van 10, 15 en 26 oent- (Het Volk). Heriljs in de Zuiderzee. Zaterdag werd uit Enkhuizen gemeld: Het ijs voor de stad heeft zich Si beweging gesteld en is door den Noordwestelijken wind in Zuidelijke richting gedreven. Het vaarwater naar Stavoren is thans ijsvrij Hervatting van den postdienst Kampen— Urk—Enkhuizen werd' gisteren verwacht. Verbond van Actuallsten. De Staatscourant van 18 en 19 Januari be vat de, bij Kon, besluit van 18 December goedgekeurde statuten van het Verbond van Actuallsten, gevestigd te 's-Gravehage Volgens art. 2 stelt de veroenlgiusi' zich ten ddel: lo. in ruimen kring de gedachte ingang te doen vinden of te versterken, dat de ware vrijheid voor de individuen ln een tijd als dezen aheen bestaanbaar is bij krachtig een- hooidig bewind, op den grondslag van hot Koningschap van het Huis van Oranje, en 2o. de bestrijding in hot bijzonder van het )ord©-ontwrichtende streven der socialisten en hunner geestverwanten. De leiding der veroenlging berust bij een centralen raad, ten hoogste uit 15 en ten minst© uit 8 loden besta undo. Het nieuwe schip van de „Nederland". De Sodété Anbnyme des Ateliers et Cban- tiers de la Loire te St. Nazalre, de bouw meesters van het nieuwe mailschip voor de Maatschappij! Nodérland, hebben de geheel© Plewti'lfWtif y«dit maityohip «r-^>drog«'j LUCHTVAART. Naar het Haagsche Aneta-kantoor mede deelt heeft Zaterdag het postvliegtuig van de K. L. M. met passagiers en goederen aan boord den afstand Londen1'Rotterdam in één uur veertig minuten afgelegd. Noodlanding. Het Marine-vliegtuig D 24, onder oom. mando van officier-vlieger 8e 'klasse D. F, Wulfen, heeft Zaterdag bij Krommenie een noodl anding moeten dben, ten gevolge waar. van de schroef eenige beschadiging ondeas ging. Ongelukken hadden er niet bij plaata. Luchtschip voor Amerika. De voor de Amerikaansche marine te Friedrichishafen gebouwde Zeppelin onder neemt medio Maart een eerste proeftocht en medio April de tocht over den Ocoaan. De loonsverlaging b|| do Spoorwegen. Zaterdag werd to Utrecht oen oonferentie gehouden tusschon do directie der Ned.- Spoorwegen1 en de vertegenwoordigers van do Nod. Ver. van Spoor- on Tramwegper soneel, den R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel SL Raphaol, den Protestantsoh Christel ijken Bond van Spoor- en Tramweg personeel. De Bond van Ambtenaren was ook bij deze bespreking niet aanwezli De (besprekingen leidden OA tot do vol- orgonisaties gende punten, waarover zich nog moeten beraden: De op 81 Deoembcr 1928 genomen bezol digingen worden met ingang van 1 Januari 1924 verlaagd en wel jaarbozokligingori met 5 en uurbèzoldigingon met 8 dit laatst© met afronding van een gedeelte van 1 cent naar beneden op een geheelen ©ent. Besparing 4.800.000. De loonregelingen worden met ingang van 1 Januari 1924 gewijzigd als is aangegeven. Met ingang van 1 Januari 1924 wordt de aftrek voor do 4do loonklasse voor hen, die op 81 December 1923 onder R. D. V. ver band in dienst waren, over den tijd, dien zij van 1 Januari 1924 af 'zonder onderbreking onder zoodanig verband werkzaam blijven van 16 tot 12 teruggebracht. Bespa ring ca. 400.000. Art. 188 R. D. V. wordt, te rekenen van 1 Jan. 1024 af zoodanig gewijzigd, dat hot personeel instede» van 8 van de toege kende volle bezoldiging, schuldig is 7 van de toegekendo volle bezoldiging, voor zoo ver deze 6000 por jaar niet overschrijdt. Dninr do inhouding van 61/,- van de to<v gekende bezoldiging, voorzoovor doze 8000 niet overschrijdt, bestaan blijft, zal dus 4 meer dan thans voor pensioen gekort wor den. Besparing 8.600.000. De gratificatie, bedoeld ln D. O. 860, ver valt. Besparing 900.000. Het R. D. V. wordt zoodanig! giwijrigd, dat GEMENGD NIEUWS. Een merkwaardig vonnis. Het N. T. A. en V. D. hebben een bericht uit -de lucht gegrepen, dat zij door hun draadlooze diensten verder hebben ver spreid en hetwelk melding maakt van een merkwaardig vonnis, in Philadelphia gewe zen. Voor den rechter in deze stad verscheen een neger, Sam Ourtis geheeten, die op he©> terdaad was betrapt op diefstal van een automaat met 250 stukken kauwgummi, welk toestel hij bij zich had. Met volkomen nega tie van den naam der stad, waar dit voorviel en welke broederliefde beteeikent, veroor deelde d© rechter den neger om de 250 stuk ken kauwgummi een voor een te kauwen en er dan telkens een muntstuk voor in die gleuf te werpen! Na dit kauwrecord werd de automaat aan den eigenaar teruggegeven en de neger vrijgelaten. MARKTBERICHTEN. Pnrmerend, 22 Januari. 11 stapels fabriekskaas per 5Q Kg. 67, ILM. f 62; 5 Stapels boerenkaas p. 50 Kg. RAL 62; 1 stapel Goudsche per 50 Kg., KM. 68; 641 Kg. boter per Kg. 2.60— 2.70; 828 runderen: vette 85 per. K-g. 0.1V- 1J25; 185 melke en geide ƒ175—400; 12 stieren, geen prijs; 27 paarden 150—260; 28 vette kalveren per Kg. 1,65—1,80; 24Q nuchtere id voor de slacht p. stuk 10— 40; voor de fok p. stuk f 16—/ 82; 801 vette varkens voor dé zouterij per. Kg. 0.70—0.72; voor de slacht 0.74—0.78; 51 mag. varkens p. stuk 20—40; 154 biggen p. st. 1422; 826 schapen l'-W CÜ; 24 bok ken, geen prijs; kipeioren per 1QQ stuks 10—11.50. WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige Zuidoofr tin zuidelijk© wind, nevelig tot zwaar wilk.t, waarschijnlijk regen, vooral in het Westen. Iets zachter in het Noorden. Oeboren t Doehter van H. J. TEEOL en 0. J. Ch. TEROL-Pbsoh. Helder, 21 Januari 1924. Geboren Dochter van W. KONING8TEIN en A. KONING6TEIN— Gbenisb. Helder, 19 Jan. 1924. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw GROOT—Bandska geven kennis van de geboorte van hun Zoon Helder, 22 Januari 1924. In plaats van kaarten. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze geliefde Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer in leven Directeur-Eigenaar Casino-Gebouw, in don ouderdom van ruim 81 Jaar. Namens de Familie, Mevrouw de Weduwe CLARA POLAK- De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Woensdag 23 Januari a.s., 'smiddags 12.30 uur, vanaf het Bterf- huis Loodsgracht 61. Helder, 21 Januari 1924. Eenige en algemeene kennisgeving. Griep. Nieuwe Uitgave, Ontvangen: Lee Joliea Modes de Pari» (Nedap. landscho toikst). Administratie Amalia van Solui- straat 24, 's-Gravenhage, met gratis bijvoegaal „Les Jblies Modes Trot", compositie van Gerrit van Weeeel. Dit tijdsdhinift is Ingaande Januari 25 in prijs verlaagd on kost thans 6.— p® jaar fr. p. p. ANNA PETR0NELLA. TRIJNTJE, JOOST. M. P. POLAK, SOHHIJVER.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2