T Tweede Blad. VAN DINSDAG 22 JANUARI 1924. DE GEMEENTE-BEG ROOTING. Een onbevredigend antwoord. By de door den inzender gegeven uit leg van het grondbedrijf zou ik de volgende vraag willen stellen: Hoe dunkt inzender dlat het met het geleen- de kapitaal zal gaan, ala steeds de tekorten bijgescihreveni bijlgeleend zouden worden? Ik vrees, dat het geleemde kapitaal, d.i. de schuld van het grondbedrijf, steeds grooter wordt. Tegenover een voorloopdg constant aan te nemen bedrag voor „waarde gron den", verschijnt dus jaarlijks een grooter bedrag schulden in de balans. Aangezien de meeste gronden in een tijd van hoog-oon- junetuur zijn gekocht, zijn deze voorloopig in waarde gedaald (b.v. afschrijving 1922), zoodat deze actief-post van de balans in da lende, de passiefpost gelegnd kapitaal in stijgende veranderde. Ik noem dan het even wicht verbroken. Tegenover de' verschuldigde rente en af lossing behoort een dekkend exploitatie overschot te staan, dan klopt de rekening, zoo nipt, dan zal dit bedrijf op den duur fail- leereri of der gemeente schatten kosten. Dat conjunctuur verliezen over een paar jaar verdeeld worden, soit, maar rente en aflos sing behooren ineens, voor zoover tekort is, elk jaar bijgepast en niet bijgeleend te wor den. Ik houd echter niet van een dergelijke behandeling van comjunctuurverliezen. Ik twijM er geen oogenblik aan, dat, naarmate meer grond' in exploitatie wordt gebracht de tekorten dalen, alleen vrees ik, dit 126 H.A. niet in een paar jaar geëxploi teerd zullen worden, en dat rente en aflos sing van 1.800.000.--- een vrij belangrijk bedrag vormen (h 5 en 1Ua afl. is dit thans 100.000.'sjaars) cijfers uit Held. O. 28 Juni 1923), zoodat als alles geëxploiteerd wordt, de 1.800.000.— tot een bedrag la aangegroeid, d'at niet meer af te lossen is. Ik ben in dezen zeer pessimist en blijf dit. Wat de inhouding van 81/, pensioen korting voor gemeente-personeel betreft heb ik eerst erop gewezen, dat het levenspeil van de overige inwoners ten opzichte van dat van het G.-p. Is gedaald (Held. O. 8 Jan. 1928), en vervolgens, dat het gemeente- personeel nu niet juist zoo .gesalarieerd is, dat er niets mieer af kan (H. O. 17 Jan. '24). Ik onthield mij van vergelijk met particu lier personeel om de door genoemde re den, doch vergeleek uitsluitend Rijks- en Gemeente-personeel. Als de Gemeente zich op budgetair stand punt stelt, zorgt zij ten eerste dat uitgaven en inkomsten in evenwicht zijn, en dat zijn zij niet, daar zijn en ik hét over eens (H. O. 8, 12 en!5 Jan.) en ten tweede, dat alle lasten, zoo gelijk mogelijk verdeeld wor den en dan ig m. i. thans het gemeente- personeel aan de beurt. Wat tenslotte de werkloosheidsondersteu- ning betreft, al is het geheele bedrag ad 50.000.niet voor ondersteuning be stemd, doch slechts een .gedeelte, zoo vind ik toch niet dat de eisch „werken zonder extra vergoeding, hij sneeuwval b.v., een gevaarlijk precendant vormt. Een novum is het zeker. Het reserve leger van arbeids krachten in de pa^culiere maatschappij blijft intact, doch de overheid gebruikt deze rustende kraohten voor urgente behoeften. Zou een sneeuwruimer work krijgen, terwijl hij aan 't scheppen was, dan zou ik hem da delijk de schop laten opbergen en hem naar zijn nieuwen patroon zenden, blij van dezen werkelooze verlost te zijn. Als voor twee da gen sneeuwruimen b.v. oen maand onder steuning wordt uitgekeerd kan men moeilijk zoggen: dat is slecht betaald. De post by Gemeente-reiniging kon dan ook vervallen. Ik acht „voor wat hoort wat"een gezond principe, H. Naschrift aan Gcroeiento-aTnlbtenaar. Mijn beloofden dank voor de verstrekte e ij fora. Eeni bespreking van do absolute grootte van do Ryks- en Gemeente-salaris sen zou waarsohijniyk evenveel tyd vergen., als de door u genoemde .Staatscommissie noodlg had. We zijn het er thans gelukkig over ooms dat de Rykstraoteroentcn wel en de Gemeentetractemieniten ijog niet verlaagd zyn. H. Wy kunnen ons levendig voorstellen, dat men, by de geringe ervaring op 't gebied van grond-exploitatie in onze gemeente te rugschrikt voor do gevolgen van het nieuwe bedrijf. Doch reeds is men in tal van andere gemeenten ons daarin voorgegaan en de er varing déér opgedaan (om van die in, het buitenland1 te zwijgen) hebben doen den, dat In den beginne dezelfde bezwaren geopperd zijn, als thans de geachte H. naar voren brent doch waarmede de praktyk gespot heeft. Het klinkt ook inderdaad vreemd om de jaarlijks geleden verliezen, by te schryven. Doch by meer aandachtige lezing van ons eerste onderschrift zou H. tot de conclusie moeten komen, dat thans reeds de aanvan- keiyk geconstateerde uitkomsten van het ge meente Grondbedrijf te Helder niet zijn ge opperde bezwaren wettigen. Die zelfde vrees hoort men trouwens meermalen in allerlei vorm uiten en daarom komt het ons ge~ wenscht voor, om daarop nog even imv te gaan. Men meent (ook de geachte inzender H.) dat door steeds geleden verliezen bij te schryven er een hoogere boekwaarde ont staat, dan de werkelijke waarde. Neen! Daar tegen wordt gewaakt door de periodieke vyf- jaariyksche schatting. Ja, maar als nu tel kens die schatting een verlies aanwijst, dan zal toch zoo voert men aan dit verlies door middel van de gewone uitgaven gedekt moeten worden. InderdaadI Maar juist in ons onderschrift lag het be wijs opgesloten, hoe sterk de aanvankeiyke exploitatie werkte als dekkingsinvloed. Momenteel staan ons alle juiste gegevens niet ten dienste ter raadpleging, doch naar schatting was er reed's op 't tijdstip der door de commissie uitgevoerde taxatie 130.000 verlies bijgeschreven. Laten wij nu aannemen, dat by een koop van in totaal ruim 1.000.000 aan grond in derdaad zit een bedrag van 100.000 aan te hoog betaalden koopprijs. Dan zou, als de dejckmgsinvloed als gevolg der reeds in ex ploitatie gebrachte gronden en uitbreiding der gemeente niet werkte, by die taxatie minstens een verlies van 230.000 gecon stateerd moeten zijn. Doch wat wijst de wer kelijkheid uit? Dat niet alleen de hooge aan koopprijs verdisconteerd' wordt, doch bijna ook al de bygeschreven verliezen, want er wordt slechts een verschil tusschen boek- en taxatiewaarde geconstateerd van 11951. "b En dat nog wel op een tydstip dat er n s betrekkeiyk weinig grond in exploitatie*is gebracht was. Gaat men uit van het stand punt, dat de grond by aankoop n i e t te duur betaald is (welke opvatting ook gehuldigd kan worden) dan nog is de opgetreden waarde-vermeerdering zoo groot, dat deze bijna de bygeschreven verliezen compen seert. Als men nu overweegt, d'at het nog een zeer jong bedrijf is en de taxatie-com missie uitging by hare taxatie van een tijd stip waarop nog weinig in exploitatie ge bracht is, dan kan men begrijpen, waarom wy, in ons vorig betoog opnamen de stelling, dat een taxatie b.v. naar den toestand van 1 Januari 1924 een veel gunstiger beeld zoude géven. Hiermede vermeenen wy van dit onderwerp te kunnen afstappen. Omtrent de overige door den geachten in zender aangevoerde punten, blykt dat wy daarover van inzicht zullen biyven verschil len en komt het ons daarom goed voor, om niet verder ons vroeger betoog aan te vullen. Alleen meenen wy goed te doen op een mis verstand omtrent hetgeen by den geachten inzender biykbaar bestaat over een punt in eerste instantie door ons geschreven, te moe ten ingaan. Dit betreft onze uitlating d'at wy meenen, dat de Overheid bij' de bepaling van het minimum loon goed doet zich te plaatsen op het budgetair standpunt. De geachte in zender leest daaruit, dat wy het standpunt zouden huldigen: de Overheid bepaie het minimum-lopn overeenkomstig hare beschik- hare middelen. Veroorloven die middelen b.v. slechts de betaling van een minimum loon van 25 per week, d'an zou de huldi ging van dit standpunt ook slechts de vast stelling van dit bedrag als minimum-loon rechtvaardigen. Zoo is het niet door ons bedoeld en in het zinsverband, meenen wij:, ook niet op te vat ten. De zaak is deze. De Overheid heeft groote groepen van personeel in dienst, waarvan de arbeidspres tatie niet In eenige eoonomlsche waarde is uit te drukken en tevens groepen, waarvan dit wel is te bepalen. B.v. van een straatmaker en een metaal bewerker is dit w e 1; van een. politie-agent; een reinigingsarbelder of een militair niet. Nu kon o.l. do Overheid moeiiy k by de .be paling van het minimum-loon twee stand punten gaan innemen, nl. voor de eene groep de waarde bepaling van den geleverden ar beid in bepaalde tijdsomstandigheden en voor de anldére groep, wijl een waarde bepaling mu eenmaal onmogelijk is er maar een slag in slaan met allerlei verge- ïykingen te maken. Want dan komt men op zeer gevaariyk terrein. Dan komen legio op vattingen in het geding van vereischte prak tische- theoretische- en heeleinaal geen ken nis; dan worden allerlei vergeiykingen ge maakt omtrent minimum- en maximum loon,. die weinig of in 't geheel niet voor ver- geiyking vatbaar zyn. In 't kort, het wordt 1 een chaos. Elke lij. ontbreekt. Daarom komt het ons voor, dat de Over heid 'goed doet, de statistiek te raadplegen, die in den laatsten tyd meer en meer volle dig wordt, zooals die van het Ryksbureau te 's-Gravenhage en van e gemeente Amster dam. Dat bedoelden 'j met het budgetair standpunt door dé Overneld in te nemen. Daarin ligt ook een rechtvaardig beginsel. De gevolgen van de toepassing daarvan zul len ook door d'e burgerij (die eveneens veel vergelijkt) eerder als noodzakeiyk erkend worden, zelfs al moet dit voor. een be paalde begrooting tot verhooging dor geza menlijk te dragen 1 aston leiden. Nu nog werken Invloeden op de vertegen woordigers in Staat en Gemeente, die de aanvaarding van dit beginsel, of zoo men het aanvaard heeft, de handhaving daarvan, bo etten of anmogeiyk maken. WIJ noemen Slechts: vrees voor de kie» «ers en daardoor het nalaten van tydlge be- astingverhooglng voor te stellen, indien, de toepassing, van dit beginsel dit vordert; an derzijds oen ongemotiveerd streven om het loonpeil terug te schroeven tot beneden het bestaansminimum. Heide stroomingen ont moeten elkaar en 'gaan op een gegeven mo ment (ongewild misschien), noodwendig sa men. Overigens wat de zaak der werkverschaf fing betreft zij nog dit in het licht gesteld. By ondersteuning wordt rekening gehouden met do overige gozinsinkornsten. Er ls dus een vrij 'belangrijk versohil in het bedrag vat de eene,. dian wel de andere werklooze aldus ontvangt. Dit kan dus niet oen ver goeding zyn voor allen zonder onderscheid voor eventueel verrichten arbeid. PLAATSELIJK NIEUWS. M.Ph. Polak, t In den ouderdom van ruim 81 jaar is in den nacht van Zondag op Maandag 21 dezer over- leden.de heer M. Ph. Polak, directeur en eige naar van het Casino-gebouw te dezer stede. Het overiydensbericht van dezen, tot bijna op het laatste oogenblik toe zich steeds in goede gezondheid verheugenden krassen ouden heer Polak, zal voor velen, ook buiten deze gemeente als een donderslag uit een helde ren hemel zyn, en in groote kringen deel neming verwekken. We weten, dat we allen eenmaal'sterven moeten, maar de oude heer Polak, altijd gezond, altijd levenslustig, op gewekt en geestig, stond by allen, die hem kenden, nog voor vele jaren levens aange- teekend. Het heeft niet mogen zyn: de vorige week Zaterdag werd de heer Polak, na des avonds nog een functie als jurylid op een bal mas qué te hebben vervuld, ongesteld, en dit ziekbed werd zijn doodsbed tevens. J.1. Zon dag verergerde dé toestand, en dien nacht is hij overleden. Van hem mag getuigd wor den: ,,-Hy is met krijgsmans eer, In 't har renas gestorven''. In den ouden heer Polak verliest Helder een by zeer vblen populaire en algemeen ge achte figuur. Wy zouden de vraag kunnen stellen: is er wel één inwoner of oud- inwoner, die nimmer in „Casino" geweest is, en die den ouden heer Polak niet vam aan zien kent? De laatste jaren liet hy d'e lei ding van de groote zaak byna geheel aan zyn zoon M. M. Polak over, maar toch: op drukke avonden was de oude heer nog altyd pre sent Hoevele artisten kennen hem niet per soonlijk, hoevelen heeft hij niet, in verschil lende levensstadia, „meegemaakt P' Nog niet lang is het geleden, dat mevrouw de Boer van Rijk werd1 gehuldigd. Wie herinnert zich niet de by die gelegenheid gesproken geestige woorden, die hy aan de jubilaresse wydde? Woorden, die mevrouw de Boer aan leiding gaven hem een harteiyken zoen te geven ten aanschouWe van een enthousiast publiek van vele honderden. Eigenaardige samenloop van omstandighedenZondag avond was mevrouw dé Boer wederom in „Casino". Van zyn ziekbed stuurde de heer Polak haar de boodschap, „dat hy vanavond geen zoen meer kon komen halen". Enkele uren later was hy overleden.Dat onder de artisten van het troepje van mevrouw de Boer zijd ziekte groote ontroering wekte, behoeft geen betoog. Van iemand als de heer Polak is1 het jam mer, dat hy geen mémoires heeft geschre ven. Wat zou hy veel, heel veel kunnen ver tellen van zyn ontmoetingen met artisten. Er zyn er niet veel, die hem niet kennen. De gezelschappen kwamen (en bomen trouwens nog) gaarne hier spelen, niet het minst we gens den prachtig-ingerichten schouwburg. Het vakblad' „de Komeet"" wydde aan zyn 80-sten verjaardag, 7 December 1922, een hartelijk woordje, en schreef by die gelegen heid o.a.: „De yverige werker heeft zyn Casino weten op te voeren tot een der fraai ste schouwburgen in de provincie. Artisten- vriend als liy is, heeft hy geen gedegenheid vporby laten gaan, waar hy kon, om in het belang van den artistenstaiid, en niet het minst van de kermisvakgenooten, te wer ken." Zoo ls -het, en dlat zyn arbeid ook bin nen onze gemeente 'gewaardeerd wordt, ge tuigt wel de grootsche huldiging, die hem ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan zy- ner zaak, in Augustus 1920 ten deel viel. Zonder op deze huldiging thans terug te willen komen, willen wy toch eenige gevens aan het verslag ontleenen. Geboren 7 Dec. 1842, ving de heer Polak in 1880 zyn loop baan hier ter stede aan met het geven van d'ansonderwys. Daar de behoefte aan eigen lokaliteit zich weldra deed gevoelen, werd hij door aankoop eigenaar van een winkel huis ter plaats waar thans Casino staat Aan vankelijk werd dit verbouwd tot café met een strijkje, later werd op het groote, achter gelegen erf een houten zaaltje gebouwd, dat in 1890 door brand vernield werd en vervan gen werd döor een grooter, steenen gebouw. In den loop der. jaren werd' dit nog eenige malen verbouwd, terwijl ln 1901 het voorge deelte werd vernieuwd, en de zaal op de te genwoordige grootte werd gebracht De jongste verbouwing en mo^erniseering, die Casino tot een der fraaiste provinciale schouwburgen qnaakte, geschiedde voor en- köl© Jeifotl Gedurende 15 jaren was dé heer Polak kapelmeester van het muziekcorps der toen malige schuttery en leidde hy menig con cert. Als musicus maakte hy aan boord van het Néderlandsche oorlogsschip, dat by de opening van het Suez-kanaal tegenwoordig was, de reis mede. Zeer vele feestelijkheden in die gemeente heeft hij, in den loop van jaren, gearrangeerd; vpor Koninginnefees ten kon men hem altydi krijgen. By een be zoek van de Koningin heeft hy eens een kin derkoor van 1000 kinderen geleide Als mu sicus stond' hy ook buiten onzie gemeente hoog aangeschreven. In den kring zyner kerkeHjke gemeente was Idj 80 jaren lang secretaris van de Is- raëlietdsche gemeente, en'meer dan 40 jaren bekleedde hij de functie van secretaris van het Israëlletisch begrafenisfonds. Dé begrafenis heeft a.s. Woensdag plaats. 3o Abonnementsconcert Donderdag oa ln „Casino". De schitterendste kritieken uit binnen- en buitenland betreffende het optreden van den Honguarsohen violist Zoltun Székely en den Weensohen pianist Paul Schramm zyn lh dit blad reeds gepubliceerd. Dat deze avond de beide vorige zal evenaren zoo. niet overtreffen, behoeft geen nader be toog. - Het feit, dat de 17-jarigë. violist reeds in alle landen van Europa een wereldbekendheid heeft gekregen, spreek! boekdeel en. •Schramm s kunnen wekt overal bultenge- 'Hieronder nog eenige kritieken van jongeren datum. J. W. Kersbergen ln „Het (voormalige) Nieuws van den Dag": .Székely heeft zich doen kennen als een buitengewoon begaafd kunstenaardie zyn instrument met groot meesterschap bespeelt. Men wordt niet moede naar zulk' heeriyk viool spel te' luisteren. Over Paul Schramm schreef „Het Vader land" j.1. Vrijdag: 'n Geweldig pianist ls toch Paul Schramm, wat 'n ontzaggelijk groote persooniykheid, waar in alleen zyn wil een wet is, zoodat zyn spel zich bovenal kenmerkt door een eigene zeer byzon- dere belichting en absoluut vrye, boven alle technische moeiüjkheden uitgaande uitleving, manifesteert zich toch ln dezen zeldzamen plano-virtuoos. Deze nog jonge pianist heeft de macht en ook de krachti om te ispelen (zóó als hy 't zelf wenscht, zoo als zyn opinie dat hem zelf Ingeeft of zyne fantasie het hem voortoovert. Photo's betreffende deze artisten zyn in onze. photokast voor het bureau ter bezichtiging ge steld. De operette „Domme Doortje" ln Casino. Men schrijft ons: De eerste kunstavond „Eva Bonheur" met mevrouw de Boervan Rijk in de hoofdrol was een groot succes. De operette van Max Gabriel „Domme Doortje", d'ie Woensdagavond 23 Januari voor het voetlicht komt, zal ongetwyfeld ook honderden tot zich trekken. Want ook dan zijn de entree-prijzen naar gelang het ge- bodene zeer laag. Het gezelschap van Max Gabriel is een der beroemdste van ons land. Het „Nieuws van den Dag" schreef: Het is een genot den ganschen avond te staren op die schitterende tooneelen.ver makelijke oogenblikken.verdienstélyke zang. een volle zaal. De „Kunst" schrijft: „Domme Doortje is een frissche operette.met daverend suc ces op de planken. „Domme Doortje" is wer- keiyk iets buitengewoons, iets waar het pu bliek van genieten zaL Vereeniging „PenMoenbetang", In een dezer dagen gehouden vergadering der Vereeniging „Pensioenbelang", werd door den len secretaris, den heer W. Bruul, het jaarverslag over 1923 uitgebracht, waar aan wy het volgende ontleenen Het verslag betreurt het, dat de actie van de laatste jaren weinig resultaten heeff opgeleverd. In den aanvang des jaars, toen onze verzoeken aan Tweede Kamer en Ministers pas in zee waren, hadden wy een onder houd met den heer Ter Hall, en verstrekten wy dezen afgevaardigde op diens verzoek eene opgave van salarissen en pensioenen van oud en nieuw gepensionneerden. Met deze gegevens gewapend trachten onze Volksvertegenwoordigers pressie op de Regeering uit te oefenen. Hoewel de Minister van Marine toezegging deed, en later mededeelde, dat hy bezig was plannen uit te werken voor verbetering van het lot der oud-gepensionneerden, was tot nu toe het resultaat volkomen negatief. Ten einde raad wendde het bestuur zich by gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Koningin, tot de Vorstin zelve om hulp en steun. Uit de omgeving van Hare Majesteit kwam geen enkel teeken van leven. Vervolgens werd besloten op audiëntie te gaan by verschillende Ministers. Het voor ons gunstige wetsontwerp van minister Colyn werd indertyd niet behan deld, de tyd van aftreden voor hem was gekomen en door de opvolgende Ministers van Oorlog en van Marine werd in 1915 het aan alle kanten onvoldoende aanvullingswetje ingediend, hetwelk de pensioenen der mili tairen slechts zeer weinig verhoogde en waaraan slechts terugwerkende kracht werd verleend tot Mei 1913. Nu de heer Cohjn weder als minister was opgetreden de portefeuille Financiën had aanvaard hooptey wy weder met vernieuwd vertrouwen. Officieus bereikten ons berichten dat een verhooging van 25 in bewerking was over de bestaande oude pensioenen. Daarop besloot het Bestuur om met de audiëntie te wachten tot het Ontwerp Vlootwet zou zyn behandeld. Vóór dien tyd heen te gaan \vas niet raadzaam, daar al de aandacht der Regeering aan de Vloot wet werd besteed en aan andere zaken toch niet veel werd gedaan, daar de Regeering aan het al of niet aannemen der Vlootwet het staan of vallen der Ministers had vast gekoppeld. Het ontwerp Vlootwet viel, en daarmede was ook onze hoop voor de zooveelste maal den bodem ingeslagen niet alleen, doch waren wy voorloopig tenminste vleugellam, tengevolge van de ministerieele crisis. Wat zal het nieuwe jaar ohs brengen??. Nu wy momenteel niets konden doen aan de actie en de gelden onzer kas, die anders voor dergeiyke doeleinden, zooals actie of audiëntie een belangrijke duw krijgt, be trekkeiyk ruim waren, werd op voorstel van het Bestuur in twee ledenvergaderingen een idee van' ons Bestuurslid, de heer Broekhuizen, ter tafel gebracht, om buiten moeilijkheden der Vereeniging, onder voorbehoud dat de actie er nimmer door zou mogen Ujden, uit de kas een bedrag af te zonderen om de meest en diepst nood- lydenden der Vereeniging door een gave aan brandstoffen door een gedeelte van den winter heen te helpen. Deze maatregel, wanneer doorgevoerd, zou worden genomen voor ééns, zonder uitzicht op eventueele herhalingdan alleen wanneer èn Bestuur èn Leden het eens zouden wezen, da1( de kas zich weer eens een dergelyke luxe kon permitteeren. In de bewuste vergaderingen werd dit plan goedgekeurd door de aanwezige leden. Uit de leden werd een Comité gekozen, bestaande uit de heeren Kwast, Krijnen, Bergman en Vlam. Een bedrag van f 10 per gezin werd aan .80 gezinnen toegekend. Het Comité en dén heer Broekhulzen onzen dank voor hun moeite en zelf opoffering ln deze. Gevonden voorwerpen,. Toruisf te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: - huisdeursleutels; een paar handschoenen; een mantelceintuur; een kinderhandschoentje; een klnderporteraonnale; een brqche (drie knoopen); een manchetknoop (emallle portret); een lorgnet, en. bh: Blokker, Mldaenstr. 55: een R.-K. kerkboekje. Jansen, 2e Emmadwarsstr. 1: een portemonnaie mat inh. m Heiligenberg, Spoorstr. 99: een rozenkrans ln étui; Hopman, Onrust 82: een alpacca beursje met Inh. M. Bogert, Achtergr. W.Z. 61: een portemon naie inh. een rozenkrans. Blankman, Langestr. 19: een portemonnaie inh. een vleugelmoer. Jurg, Binnenhaven 64: een beursje met Inh. Giellssen, Ruyghweg 165: een vulpen. Hofland, Molenstr. 5a: een kunstgebit. B. Terluln, Achtergr. W.Z. 1: een ceintuur. Hendriks, le Vroonstr. 92: een portemonnaie met inh. Van Vessem, Polderweg 88: een jong hondje. P. Koning, Paardenstr. 16: een lap stof. Moses, le Vroonstr. 49: een motorhandschoen. Labout, Hoofdgracht 62: een portemonnaie met inh. J. Muntjewerf, Breestraat 14: een deel van een fietspomp. VERGADERINGEN. VERMAKELIJK HEDEN. ENZ. Zondag 20 Januari. Tooneeluitvoering R.-K. Volksbond, 8 ^iur. Maandag 21 Januari. Generale repetitie Concert „Toonkunst" Casino, 8 uur. Dinsdag 22 Januari. Conoert „Toonkunst", Casino, 8 uur. Maandag 28 Januari. Apologetische Vereeniging. Prof. Dr. F. J. J. Buytendyk. Casino 8 uur. Vrijdag 1 Februari. y Kunstavond Vrydenkersver. >yde Dageraad". Casino 8 uur. Ned. Prot. Bondl, afd. Helder. Ds. Westmijse, Warfhuizen. Woensdag 6 Februari. A. G. O.-avond: Clinge Doornbos. Dinsdag 11 Maart A. G. O.-avond: Alt. De Middenstandsbank te Sneek. De beide directeuren van de Middenstands- bank te Sneek zyn thans gearresteerd. De heer J. Reyenga wordt verdacht van verduistering van gelden, welke hy uit hoofde van zyn beroep als zaakwaarnemer onder zich had en de heer H. M. Reyenga is aangehouden onder verden king van verduistering van sommen, welke hy in zyn kwaliteit van secretaris-ontvanger van het waterschap „Hommelt-Sneek" en als zaak waarnemer onder zich had. Er moet zeer ge knoeid zyn döor de gearresteerden. Zoo scluj-. nen van de bedragen van een aantal spaarbank boekjes van de Middenstandsspaarbank afge schreven en in plaats daarvan door de gearres teerden persoonlijk geteekende kwitanties aan de houders te zyn uitgereikt. De burgerlijke rechter zal nu hebben uit te maken of houders van dergelyke kwitanties worden beschouwd als crediteuren van de Middenstandsspaarbank, dan wel van de verdachten Reyenga persocnlyk. Juist deze zaak hiaakt het moeilijk den toestand der Middenstandsbank en hare credieteuren thans reeds te beoordeelen. De bedragen, welke naar aanleiding van de arrestatie van de beide zaakwaarnemers genoemd worden, spreken van honderdduizend gulden en meer. („Tel."). Poging tot doodslag. Eenige weken geleden was op dezelfde drogistvrouw een poging tot moord gedaan door middel van arsenicum-vergiftiging, waarvan de toeleg mislukte, maar de sporen gevonden werden. In verband met d'en on- gunstigen toestand! van de zaak van den thans aangehoudene, wordt' nu' ook een po- girng tot brandstichting, een half jaar gele den gepleegd, tegen hem aangevoerd. Als drijfveer van een en ander wordt ge meld, dat de vrouw, die nog maar kort met den drogist getrouwd is, geld heeft en de zaken slecht gingen. De justitie uit Utrecht heeft den verdachte aan een verhoor onderworpen. Hy ontkent echter alles. Cocaïne. In den laatsten tyd heeft de recherche te Rotterdam herhaaldelijk partijen zooge naamde cocaïne en werkeiyke oocaine in be slag genomen. De zoogenaamde oocaine was voorzien van etiquetten van een fabriek in DuitscMand, doch deze etiquetten waren valsch. Aluin, bloem, enz. gingen door voor oocaine en brachten dikwyis hooge prijzen op,. Verscheidene partyien van dit „nep", zoo ais het onder ingewyden' genoemd wordt, zyn in beslag genomen. Verder zijn by een 'onderzoek in een café te Katendrecht 75 fleschjes van 20 en 60 gram inhoud met deugdelijke cocaïne in be slag gtenomen en voorts nog 81 busjes oo caine in Kralingen. De inbeslagnemingen hebben geleid tot hét achterhalen van een flesch met een kilogram oocaine en eenige kleine fleschjes met oocaine in de buurt van Crooswijk; ook by anderen' zyn nog par tijtjes gevonden. Vijf personen zyn aangehouden en heb ben bekend, zich reeds gerulmen tyd aan den verboden handel van dit artikel te heb ben schuldig gemaakt. Het onderzoek wordt door d'e recherche op het hoofdbureau van politie voortgezet. Het heeft er allen schyn van, dat men een combinatie ln het smokkelen van bedwel mingsmiddelen op het spoor ls. Een gevangene ontvlucht. Zaterdagavond is de 24-Jarlge zwerver J. K„ afkomstig uit Amsterdam, die verdacht vanJnhraak ln den Haarlemmermeer, reeds 4 maanden in voorarrest zat, uit het huis van bewaring te Haarlem ontvlucht. De ge vangenen moesten éten halen onder toe zicht van een bewaarder. Aan K. werd op gedragen een wagentje naar de remise te brem. Hy reed dit wagentje tegen den muur, sprong er op en vandaar over den muur. Hy kwam terecht in den tuin van een hoofdbewaarder, juist op een kippenhok, waarbij hij door een ruit zakte. Vlug sprong hy toen over een hek en ontkwam over den spoordijk Haarlem—Amsterdam. Onmiddel lijk zyn de bewaarders, rijkspolitie en ge meentepolitie op jaoht gegaan, maar de vluchteling ls niet meer gezien. Zoeken met een politiehond had1 geen resultaat K. was ln gevangenlskleeren. (Tal.) Kindermoord? Vrijdagmorgen is te Zandvoort uit zee op- gihaald net lijkje van een pas geboren kind. et wa% gewikkeld in twee d'ekens, een zivart satijnen blouse en een hemd. Brandstichting. Wegens brandstichting in1 zijn woonhuis op 14 dezer is door de politie te Oldenzaal gearresteerd' F. v. M. aldiaar. Hij heeft vol- led'g bekend en wordt naar Amelo over gebracht. Noodlottig ongeval. In opdracht van de Genie worden op de spoorbrug te Nymegen twee ijzeren deuren, elk wegende 4500 K.G., aangebracht, ten einde in oorlogstijd de brug over de heele breedte te kun nen afsluiten. Het werk wordt uitgevoerd door een Utrechtsche aannemersfirma en moet met het oog op het treinverkeer des nachts ge schieden. Zondagnacht waren werklieden bezig een dezer deuren aan te brengen. De staaidTaad', waaraan de deur werd ftpgeheschen, brak. Het gevaarte kwam helaas neer op den 28-jarigen opzichter A. G. J. de Grosso uit Utrecht, die op slag werd gedood. Nieuwe goudgebieden ontdekt. Naar gemeld wordt, zyn1 dezer dagen nieuwe goud- en zilvergebieden in Klondyke ontdekt. In het gebied van de Beaver-nrivier is de GEMENGD NIEUWa De directeuren gearresteerd. Op verzoek van den Amersfoortschen com missaris. van politie is te Rotterdam, waar hy op familiebezoek was gegaan, gearres teerd' een drogist uit Amersfoort, wegens poging tot moord op zyn vrouw. Gebleken moetzijn, dlat in de kamer, waarde vrouw was' gaan rusten, een verborgen gaskraantje was 'opengezet, terwyi die touwen, van de ramen waren doorgesneden. De vrouw merkte ech ter onraad en vluchtte naar de buren, die de politie met het geval ln kennis stelden. Deze arresteerde toen de dienstbode, onder ver denking van medeplichtigheid en liet den drogist ln Rotterdam aanhouden, waarheen hij met zyn winkeljuffrouw vertrokken was.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7