GELD! GELD! Eerste Blad. Nr. 6824 DONDERDAG 31 JANUARI 1924 62e JAARGANG Licht op voor auto's en fietsen BUITENLAND. DE VOLKENBOND. Uit Moskou wardt geméld, d!at sir Erick Drummond, de secretaris van den Volken bond aan Tsjitsjerim heeft medegedeeld, dat de onder-oommissie van deskundigen ter uit breiding van de in het verdrag van Washing ton neergelegde beginselen tot de nog niet toegetreden staten, op 14 Februari te Rqme zal bijeenkomen. 4 4 4 Het Wiener Tageblatt weet mede te dee- len, dat Rusland tegen 1 Mei tot den Volkom- bond zou toetreden. Daarop zou dan, altijd volgens het Weensche blad, een erkenning van Sowjet-Rusland door geheel Europa vol gen. HET SCHADEVERGOEDING»- VRAAGSTUK. Het werk der financieelen commissies. Naar de Britscbe draadloozen dierst meldt wordt verwacht, dat de rapporten der comi- té's van deskundigen uit de Oommissie van Herstel ongeveer half Februari bij de O. v. H. zullen kunnen worden ingediend. Er blijkt dan vlug gewerkt te worden. De eerste oom missie, die de wijze moet on derzoeken, waarop de Duitsche staatsbegroo- ting in evenwicht kan worden gebracht is thans te Berlijn. Haar taak ia geen ge makkelijke. De Pruisische begrooting geeft aan uitgaven '2128 millioen goudmark en aan inkomsten 1580 millioen. Die van het geheeie rijk zal' wel een der gelijke verhouding te zien geven, of wellicht nog een ongunstiger, omdat het belang van Duitschland op het oogenblik niet meebrengt met een sluitende begrooting te komen. In het bericht van den Britschen draad! dienst is sprake van de oommissies. Men ver wacht dus blijkbaar half Februari ook het rapport van de commissie die het gevluchte Duitsche kapitaal moet opsporen. Dat zal wel de moeilijkste kant van het heele vraag stuk zijn. Van Duitsche zijde wordt verze kerd dat een deel van vroeger uitgevoerd kapitaal weer naar Duitschland terugge keerd is in verband met den toestand in tal van industrieën. Hoe zal de commissie eene raming moeten maken, als zij weet dat een deel van het Duitsche kapitaal in hei buiten land is, een ander deel belegd is op een niet te controle eren wijze eni weer een deel in de industrieën is aangevoerd en reeds ingeteerd is of wordt? De commissies van deskundigen te Berlijn. Berlijn, 80 Jan. Vanavond zijn de leden van de tweede commissie van deskundigen met hun personeel te Berlijn aangekomen. Dr. Meyer, een der leden van de oorlogslastencom missie, heeft hen verwelkomd. De leden van de eerste commissie van des kundigen zijn vandaag ontvangen door den rijkskanselier, die vergezeld was van de minis ters van buitenlandsche zaken, financiën en economische zaken. De rijkskanselier zegde der commissie de volle medewerking, van de regee ring toe. Generaal Dawes, de voorzitter van de oommissie, dankte de Duitsche regeering voor haar toezegging van hulp en medewerking. De deskundigen van de eerste commissie heb ben het programma hunner werkzaamheden voor den duur van hun verblijf te Berlijn ont worpen en besloten in de eerste plaats de Duit sche begrooting >te onderzoeken. Vervolgens zal het vraagstuk van den muntstandaard in behan deling komen. Na het onderzoek van de begroo- tinig zullen de deskundigen hun aandacht wijden aan de Duitsche spoorwegen. Ook de belastin gen, voor zoover zfl door de bevolking en de in dustrie worden opgebraoht, zullen aan een on derzoek worden onderworpen. Bij deze gele genheid zal de mogelijkheid worden overwogen een aantal verbruiksbelastingen te verhoogen. FEUILLETON. 89) door ELRANOR H. PORTER. Niettegenstaande er geen kleedjes en dek- lakens te vinden waren en niettegenstaande het feit, dat zij op de meest gemakkelijke wijze leefde en haar huishouden 'bestierde, zag hJJ toch menig bewijs, dat zij op de stui vertjes lette en deze omkeerde, vóórdat zij deze uitgaf, HJJ wik voor zeker dat zij geweigerd had iets van de Blaisdells aan te nemen. Jane had natuurlijk nog geen geld aangeboden. (Wel nogmaals' het kleed' uit het salon, doch dat was niet aangenomen). Mast Frank, Ja- mes en Flora hadden wel geld aangeboden en hadden er op aangedrongen, dat zij het ®ou aannemen. Juffrouw Maggie echter had niets willen hebben. De heer Smith vermoedde, dait Juffrotw •■Maggie trotsch was en dat zij hun giften als een soort van liefdadigheid beschouwde. HiJ wenschte, dat hij er zelf met haar over kon wan^ bij was inderdiaad over deze Kwestie niet weinig ontstemd!. Eens had hJJ geprobeerd maar juffrouw Maggie had aa<ielijk aan alles een einde gemaakt met een vrooiijk: „Hun geld nemen? Nooit! Ik zou het gevoel hebben, aisof lk iets van Jane s rente opat of een van Hattie's gou- fl«n stoelen". Nadien gaf zij hem geen enkele gelegen heid meer dit onderwerp aan te roeren. Er JJJf dus werkelijk niets meer, wat hij kon De stichting van de emissiebank zal waar schijnlijk eerst daarna ter sprake worden ge bracht. De taak van de tweede commissie zal niet minder ingewikkeld zijn dan die van de eerste. (Beweerd wordt, dat Mac Kenna, die vanavond in gezelschap van sir John Bradburry uit Lon den te Berlijn aankomt, de Duitsche regeering zal verzoeken hem vergunning te verleenen tot het contróleeren van de balansen van enkele groote Duitsche banken. Deze contróle zou een dubbel doel hebben: te bepalen welke inflatie winsten de banken hebben gemaakt en te bepa len of zich Inderdaad kapitaal van Duitsche banken in het buitenland bevindt. Bij deze gele genheid zal ook worden onderzocht welk deel van dit buitenlandsch kapitaal zou kunnen wor den opeeëischt als bijdrage voor de stichting van de Duitsche emissiebank. ENGELAND EN FRANKRIJK. Bij zijn ambtsaanvaarding heeft MacDonald nagelaten het gebruikelijke telegram aan Poin caré te zenden. Te Parijs maakte dit een pijn lijken indruk, te meer, daar men vermoedde, dat de oorzaak van het uitblijven gelegen was in een groot verschil van meening. Gezien hetgeen MacDonald aan een redacteur van de „Quoti- dien" had1 verteld, was deze veronderstelling zeker niet ongegrond. Thans wordt gemeld, dat MacDonald aan Poincaré per brief zijn ambtsaanvaarding heeft medegedeeld, waarbij hij van de gelegenheid gebruik maakt de Fransch-Engelsche betrek kingen ter sprake te brengen. Naar de „Daily Telegr." weet- te vertellen, stelt MacDonald in zijn schrijven onomwonden vast, dat deze be trekkingen opgehouden hebben even vriend1- schappelijk te zijn als vroeger. Geconstateerd wordt, dat het Engelsche publiek met zeker wan trouwen de Fransche politiek aanschouwt en dat het zenuwachtig is over den Europeeschen toestand. MacDonald verzoekt Poincaré hem halverwege tegemoet te komen bij een poging om overeenstemming te bereiken. Naar het- heet heeft Poincaré in sympathieke bewoordingen geantwoord. Te Parijs wordt hem dit in sommige kringen al weer ten kwade aan gerekend. Na de tegemoetkomende houding in zake de Keulsche spoorwegkwestie en de hou ding van Engeland inzake de beweging in de Palts, meent men, dat Poincaré nu te ver gaat. Intusschen is er alweer een kwestie aan de i orde, die de Fransch-Engelsche betrekkingen i aan een harde proef zal kunnen onderwerpen. Gisteren heeft Frankrijk n.1. aan Engeland het voorste] gedaan om de kwestie van de Palts voor te leggen aan den gezanten-raad. Te Londen voelt men bijster weinig voor Poincaré's voorstel. Deze heeft zich door zijn beslissing terzake van de Grieksche waarborg som in het Grieksch-Italiaansche geschil door en door gecompromitteerd. In Engeland wan trouwt. men hem volstrekt. Ten eerste vindt men, dat die heele raad opgedoekt moest worden, ten tweede ziet men er weer het opzet in om den Volkenbond zooveel mogelijk uit te scha kelen. Bovendien is het Fransche voorstel op het vroeger door Engeland ingediende, om het Internationale Gerechtshof in Den Haag te ver zoeken als arbiter in deze kwestie op te treden en uit te maken of de desbetreffende clausules van het verdrag van Versailles niet met de RJjn- landconventie strooken. Erg overtuigd van Poincaré's verandering van mentaliteit is men derhalve nog niet. Men ziet er meer een verzachting van vorm dan een sub- stantieeie toenadering tot het Engelsche stand punt La MacDonald zal zich we! tweemaal be denken voor hij het- voorstel aanneemt. Onge twijfeld zou aanvaarding in breede kringen een ongunstigen indruk maken en het kan niet an ders of dat is hem bekend. Het voorstel wordt door de Engelsche pers ook niet gunstig ontvangen. DUITSCHLAND. De verlenging van den werktfjd. De door den hond van spoorwegpersoneel uitgeschreven stemming over de werktijd verlenging beeft klaarheid in den toestand gebracht, hetgeen niet alleen voor de open bare bedrijven, maar ook voor de particu liere Industrie van groote ibeteekenis is. Volgens de bladen heeft de vraag, of de voorgenomen werktijdverlenging al of niet door een staking moet worden bestreden, de spoorwegarbeiders veel minder geïnteres seerd), dait men' in valrvereenigingskringen meende te mogen aannemen. Nog niet de helft van het aantal leden van den bond van spoorwegpersoneel heeft aan de stem ming deelgenomen. Zoodoende is elke groote algemeens staking reeds bij voor baat uitgesloten. Naar schatting heeft zich nog niet het zesde -gedeelte der in de spoor wegbedrijven werkzame arbeiders tegen de verlenging van dien werktijd verklaard. Het ontslag der ambtenaren. In de RijksdagoammiSsie voor de bezui niging verklaarde een vertegenwoordiger van het rijksministerie van verkeerswezen, dat op 81 Jan. as. waarschijnlijk 14 der ambtenaren en beambten bij de spoorwegen en ca. 17 der spoorwegarbeiders zullen1 zijp ontslagen. De betaling der bezettingskostea Volgens het „BerL Tag." verklaarde het rijkskabinet zich met groote meerderheid vóór de voortzetting der betaling van de be- zettingsikösten. De rijksminister van finan- oiën bestreed fcraohtó-g het voortel van de directie der rentebank, die de regeering in overweging had gegeven de betaling te staken. Volgens een Wolff-bericht zou de Rijks minister van financiën wel bereid zijn de bezettingskosten1 te blijiven betalen, maar zou hij geen mogelijkheid zien de middelen daartoe bijeen te krijgen. Verder meldt Wplff, dat het bestuur der D. V. P. in een motie der regeerinig uitnoo- di-gt alles te doen wat mogelijk is om de -be volking van deze improductieve uitgaaf te bevrijden. UIT HET BEZETTE GEBIED. De Fransche krijgsraad te Landau heeft 24 personen veroordeeld tot straffen, loo- pende van 8 maanden gevangenis en 800 mark boete tot 20 jaren gevangenis, op grond dat zij hebben deelgenomen- aan een aniti-mllitairistische beweging en de veilig heid van de bezettingstroepen in gevaar hebben gebracht 14 beklaagden waren niet verschenen. De meesten waren scho lieren van 16 tot 20 jaar oud. De beklaag den zeiden, dat zij een burgerwacht tegen de separatisten haddien gevormd, waartoe de Fransche districtsgedelegeerde vergun ning had gegeven. De hoogste vrijheids straffen werden bij versték geveld. 100.000 goudmark in beslag genomen. Het feit, dait de Fransozen te Maltas 100.000 goudmark, eigendom der Duitsche regee ring in beslag hebben genomen, wekt groot opzien. Het geschiedde zoogenaamd om de boete binnen- te krijgen voor den moord) op den Franschen professor Constant, doch dit kan het werkelijk motief niet zijn, aan gezien de Fransche krijgsraad heeft uitge maakt, dat deze moord door een separatist is begaan. De terugkeer der Bchnpo, Volgens de „Rhein.-Westf. Ztg." zijn de onderhandelingen inzake den terugkeer der Schupo in het Ruhrgebied zoo ver gevor derd, dat de terugkeer in Februari kan wor den verwacht. Ongeveer een derde deel der beambten, bijna zonder uitzondering Rijn landers en Westfalen, zullen weer in het be zette gebied worden toegelaten. De liquidatie der separatistische beweging. In het bezette Hessische gebied wordt de separatistische beweging geliquideerd. Uit tal van plaatsen zijn d'e separatisten verdwe nen, vermoedelijk op een wenk van die be zettingsoverheid. Nog een slachtoffer. De separatist en-leid er Gumbinger uit Rox- heim is op den straatweg nabij die plaats aangevallen en zoo zwaar gewond, dat hij in hopeloozen toestand' naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De daders zijn on bekend. Het was echter in dezen tijd', dat de beer Smith zekere buitengewone luie dingen be gon te vragen honig, olijven, sardines, geoonfijte vruohten en geïmporteerde jams. Het waren altijd dingen, die gekocht moesten worden en niet thuis klaar gemaakt konden worden. Dadelijk verhoogde hij den prijs van zijn pension, maar met zulk een bedrag, dat de verhooging de meerdere kosten verre overtrof. Toen juffrouw Maggie tegen dit hooge be drag bezwaar maakte, wierp hij dit met ver- achting van zich, terwijl hij verklaarde, dat het bedrag nog niet eens voldoende was om de onaangenaamheid van een kostganger met zooveel elschen om zich heen te hebben goed te maken. Hij stond) er tevens op, dat de heele fami lie zich volop van de verschillende lekker nijen bedienen zou. Hij beweerde, dat dit hem het gevoel gaf, alsof hij minder veeleischend was, wanneer zij aten, zooals hij en het hem dan ook toescheen, dat hij een minder eigen- aardigen smaak had. Van de BlaisdeJIs zag de heer Smith dien winter zeer veeL Zij kwamen dikwijls bij juffrouw Maggie en van tijd tot tijd ging hij hen opzoeken. HiJ kon uitstekend met hen allen opschieten en zij op hun beurt schenen hem) werkelijk ais een familielid te beschou wen, want rij vroegen ham steeds om raad en bespraken met hem al hun zaken. Hij wist, dat mevrouw Hattie BlaisdéLI heel veel uitging en dat rij twee keer bij de Gay- lords was geweest. Hij wist, dat James Blaf», dell gedurende lange avonden volop van zijn boeken genoot. Van Fred's moeder hoorde hij, dat Fred lidl Was van de voornaamste club van de universiteit, terwijl zijn vader hem vertelde, dat de jongen nu reeds num mer» een van zijn jaar was. Hij hoorde van Bessie's bezoeken bh rijke New-Yorkers en ook van de moeilijkheden, die Benny's onderwijzers met bem hadden. Hij wist iets van Juffrouw Flora's een-von diig leven in haar „huls van rouw", (zooals Bessie bet kleine h-uisjö gedoopt had) en ht hoorde van den werkelijk heerlijken tijd, wel ken Melllcent op school doorbracht. Van tijd tot tijd liep hij bij Frank Blais dell op om met hem over den prijs van boo- nen en erwten te praten, terwijl hij dikwijls mevrouw Jane bij juffrouw Maggie ont moette. Het was ook bh haar, dat hij me vrouw Jane op een goeden dag hoorde zeg gen, terwijl zij lusteloos in een stoel neer viel: „Wel heb ik van mijn leven! Soms denk ik werkelijk, dat ik nooit meer Iemand iets zal geven!'1 De heer Smith, gezeten voor zijn tafel, was plotseling een en al oor. Toen hij nog bij mevrouw Jane in pension was, had hij haar zoo dikwijls hooren zeggen tegen bedelaars aan de deur of mensohen, die kwamen ooi- lecteeren voor d'e kerk: „Neen, ik kan u niets geven. Ik heb niets om te geven. Ik zou het dolgraag willen, werkelijk, wanneer lk kon. In vind het verdrietig van al dat leed' en die armoede te hooren. Ik zou graag iets wil len doen. Als ik rijk was, zou ik 't zeker doen, Maar, zooals 't nu is, kan ik alleen meevoelen en bidden". Hieraan dacht dé heer Smith nu. Sinds het geld gekomen was, had hij dikwijls er over nagedacht, wat mevrouw Jane nu zou weg geven. Vandaar zijn groote belangstelling in wat zij nu zou gaan zeggen. „Maar, Jane, wat is er aan de hand?" vroeg Juffrouw Maggie. „Van alles,' snauwde Jane. „Ik heb nog nooit zulke ondankbare mensohen gezien. BEIEREN, Een nieuwe Putsch te wachten? De voorzitter van den bond „Blücfaer" dr. Schfifer, heeft in een vergadering in de nabijheid van Münctoen een rede -gehouden, die van uitvallen tegen den1 algemeenen staatsoommlssaris von wemelde. Dr. Schfifer zeide aa., dat binnenkort, nog vóór het Hitler-proces, een nieuwe Putsch zou uitbreken, In denzelfden geest als op 8 November, maar nu zou nnen op nietsont ziende wijze optreden, alle telefoondraden doorsnijden, alle verkeersmiddelen bezetten en de stad afsluiten. Ten aanzien van de bedreigingen van Schfifer wordt officieel verklaard, dat de Beierscfhe regeering deze bedreigingen ern stig opvat en alle toebereidselen heeft ge troffen om de handhaving van orde en rust te waarborgen. ENGELAND. De vloot basis te Singapore. 'De Daily News meldt diat spoedig een be slissing van de regeering te verwachten is over de vlootbasis te Singapore. De admira liteit houdt vol dat er behoefte is aan een moderne marine-werf met de daarbij behoo- rende inrichtingen, maar staat niet halsstar rig op het oorspronkelijke plan. Een andere oplossing zou zijn de vergroo ting van het tegenwoordige droogdok of de overbrenging van een of twee. groote drij vende dokken, die Duitschland heeft uitge leverd, naar Singapore. Het laatste zou een besparing geven van 10 millioen pond De opheffing van de Spoorwegstaking. De voornaamste voorwaarden waarop het geschil werd bijgelegd zijn: le. dat de di recties erkennen, dat de beslissing van den loonraad niet bindend is, en 2e. dat de mijl basis voor het loon der machinisten van 150 mijl teruggebracht wordt op 180 mijiL In Juli zal dit 140 mijl worden en in Jan. 150 mijl, tenzij in dien tijd anders wordt beslist. Bromley, de stakingsleider, noemt de voorwaarden een groote overwinning, of schoon niet geheel bevredigend. Aan den oproep van het stakingébestuur om den arbeid te hervatten werd door de meeste stakers gehoor "gegeven, maar in eeni-ge oentra toonden de mannen zioh onwillig, daar zij niet in kennis waren gesteld van de voorwaarden, waaronder de arbeid moest worden hervat. Te Manchester weigerden om die reden de stakers aanvankelijk aan het werk terug te keeren. Men verwachtte dat de treinenloop heden weer normaal zou zijn. De pers veroordeeld, na kennismaking van de voorwaarden voor de regeling, de staking, welke, meent zij, zoowel volgens haren oor sprong als haar resultaat ongerechtvaardigd is gebleken. Zij betreurt den ring die aan het gezag van den Nationalen Loonraad ls toege bracht. De spoorwegmaatschappijen wijzen erop dat heit aanbod' dat zij 10 Januari aan den machinistenbanid gedaan hebben, voor dat de staking begon, in wezen alles bevatte wat thans is verkregen. Dreigende bootwerkersstaking. De beslissing inzake de staking der ha venarbeiders werd genomen door een bij eenkomst van den bond van transportarbei ders, waarin 120.000 bootwerkers vertegen woordigd waren. De bootwerkers eischen een loonsverhooging van twee shilling daags. De werkgevers zeggen, dat zij de zen eisch niet kunnen inwilligen, daar dit twee millioen 's jaars zou kosten, hetgeen het scheepvaartbedrijf door de «lapte niet kan dragen. De verzoeningscommissie van het Vak vereenigingsoon'gres, die een eind aan de spoorstaking wist te maken, is permanent verklaard met het oog op het dreigend con flict in de havens. Thomas „shell-shock patiënt". Thomas heeft in een rede, die hij aan de lunch, ter gelegenheid van Australiëday ge organiseerd, uitsprak, zijn eerste niet-on- vermakelijke ervaring vermeld, als minis ter van koloniën opgedaan. „Toen lk Dins dag het departement van koloniën bezocht", aldus Thomas, „meldde ik mij met de -groote nederigheid en met de zedigheid, die mijn IsgMondan MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten76 Laxeer-Tabietten60 Hoofdpijn-Tabletten co Bij Apoth en Drogisten. Laten wij met de kerk beginnen. Je weet, dat ik nooit in staat ben geweest iets te doen. Wij konden het niet bekostigen. Nu was ik blij iets te kunnen geven en heb hun dat ook gezegd). In het begin schenen rij hiermede erg ingenomen te rijn. Ik gaf twee dollar aan de Vereeniging voor Vrouwen, de Binnen- lan-dsche Zendelingvereenlging en ook aan de Buitenlandsche Zendelin-gvereeniging Maar wil je wel gelooven, diat zij mij ter nauwernood hebben bedankt. Zij deden, alsof zü meer verwacht hadden, die duitendieven Maar luister. Op weg naar huis liep ik dé meisjes Gale voorbij en hoorde Sue zeggen: „Wat is twee dollar voor haar, dat zal ze niet voelen. Ze bedoelde mij natuurlijk. Dus 't wordt niet eens gewaardeerd. Geloof 11 ook niet?" „Misschien niet." „Wat heb je er aan iets weg te geven, als men 't niet eens waardeert of Je niet be dankt, omdat je rijk bent? Dat zou ik wel eens willen weten? Maar zij zijn niet de eetü- gen. Niets wordt gewaardeerd?", ging me vrouw Jane ontevreden voort „Kijk naar nicht Maxy Davis. JiJ weet, hoe arm zij altijd geweest zijn en hoeveel moeite rij heb ben om rond te komen. Haar Oarrievan M-ellloenjt's leeftijd1 weet je, moest in den winkel van. Hoop er gaan werken. Nu, lk heb Mellloent's oude wit kanten Jurk naar Mary gezonden. Het was een bootje vuil en Mer en daar stuk. Maar lk dacht, dat ze 't kon wasschen en prachtig veranderen voor Car- rle. Maar, wat denk je, dat er gebeurde! Den wigendén dag kwam het ding terug met een briefje van Mary, waarin heel kort stond, dat Oarrie met ln omstandigheden verkeerde om witte kanten Jurken te dragen en al was dit zoo geweest dan zouden zij geen tijd ge had hebben om het te vermaken. Geen ge- partij kenmerkt, aan. Een portier kwam men op de trappen tegemoet. Ik zeide hem, dat lk naar het departement van koloniën wilde." De portier vroeg mij1: „Maar wien wenscht u dan te spreken." Waarop lk ant woordde: „D&t weet lk niet precies. Ik wil naar het departement van koloniën." De por tier weer: „Goed, maar wien moet u heb ben?" „Ik moet het departement hebben," antwoordde ik en meenend, dat ik maar precies moest zeggen hoe de zaak stond, zeide ik tot den portier: „Ik ben de minis ter van koloniën. De portier keek mij eens aan, wendde rich daarna tot een ander en zeide met een stem, die ik duidelijk kon hooien: „Al weer zoote shell-Bhock patiënt" RUSLAND. De opvolger van Lente. In een telegram uit Moékou aan de Vos- si sche Zeitung wordt gezegd, dat Stalin, Rykof, Boecharin en Kamenef de meeste kansen hebben tot opvolger van Lente te worden gekozen. Het ls echter ook niet uit gesloten, dat aan het hoofd van den sovjet staat een collegium zal komen te staan. De raad van volksoommissarssen heeft reeds besloten in alle groote steden van Rusland standbeelden van Lente te doen oprichten. Voorts zal een goedkoops uitgaaf van zijn volledige werken in alle talen worden uit gegeven, terwijl de naam van Lenin zal worden geschonken aan een nationaal fonds ter ondersteuning van verwaarloosde kin deren. Ook Tsjitsjerin wordt als eventueel opvol ger van Lenin genoemd. De erkenning van Rusland. "Binnenkort zal de regeering in den Se naat worden geïnterpelleerd onder welke voorwaarden zift geneigd zou zijn de Russi sche Sovjet-regeering te erkennen. De „Ma- tin" verwacht dat Poincaré hetzelfde zal antwoorden als president Ooolidge, nJ. „zoodra het Russische volk zelf deze regee- ring op -grond van een loyaal referendum heeft erkend".... Rusland heeft het recht het regeeringsstelsel te kiezen, hetwelk het zelf wil, mits het vast staat dat het dit uit vrijen wil heeft gekozen, en dat het andere landen het recht toekent zijn bestaande in stellingen te behouden. Bovendien kan Rus land niet aan Frankrijk vragen zijn regee ring te erkennen zoolang zij weigert de door Rusland aangegane schulden te erken nen. Het blad spreekt opzettelijk van „Rus land" daar geheel Rusland, zelfs het hui dige Rusland nog profiteert van de onge veer twintig milliard, die Frankrijk het heeft voorgeschoten. Immers, het Fransche kapitaal stak niet slechts te de legers van den Tsaar, maar het is geïnteresseerd in de Oeral- en Donetsz-epoorwegen en de Poete lof-werken, die heden ten dage nog voor het economische leven van de Sovjet-republiek van groote beteekenis zijn. De Sovjet-regeering, zoo zegt het blad, weigert thans haar schulden te erkennen. Maar we hebben nog niet géhoord dat het weigert zich te bedienen van de spoorwegen, fabrieken en mijnen, die met het Fransche geld zijn aangelegd of geëxploiteerd.. MEXICO. De burgeroorlog. Esperanza, welke plaats het belangrijkste strategische punt geacht wordt aan den spoorweg tiusschen de Mexicaansche hoofd stad en Vera Cruz, is door de regeerings- troepen genomen. Ook hebben de regeertngstroepen in San Miguel een overwinning behaald op de op standelingen, die worden vervolgd. Uit Mexico wordit gemeld, dat de autoritei ten van de grensplaats Jaurez een complot van partijgangers van Huerta hadden ont dekt Onmiddellijk werd hardhandig opgetre den. De hoofdleiders van het complot werden door de trouwgebleven troepen gevangen ge nomen en vijf hunner zijn op staanden voet terecht gesteld). tegenheid om het te dragen, het mocht wat? Heb ik haar niet op mijn party gevraagd? En heeft Hattie dat ook niet gedaan. Hoe moet Je nu zoo iemand' helpen?" ,yMaar Jane, er zijn sommige manieren. Juffrouw Maggie'a voorhoofd was gefronst. „Ik weet, dat rij hulp noodig hebben; mijn heer Davis is lang riek geweest, herinner Je je niet?" „Ja, dat weet lk en 't is te meer reden, vol gens mij, dat zij alles.alea dankbaar moesten aannemen, Het gaat er echter om, dat zij geholpen wil wordien op de manier, zooals zij dat wenscht Mary wilde hebben, dat Frank Sam, den jongen hij is nu acht tien in de winkel zou nemen en verder wilde zij, dat ik borduurwerk voor Nellie zou vinden om thuis te doen.rij ls lam, dat weet je, maar ze werkt prachtig. Maar lk kon geen van belde doen. Frank heeft er het land' aan familie in den winkel te hebben. Hij zegt, dat dit altijd moeilijkheden met de bedienden geeft en natuurlijk wilde lk hem niet vragen om met familie van mij; een uit zondering te maken. Wat Nellie betreft ik heb Hattie gevraagd haar wat servetten te laten merken. ZJj heeft mij een dozijn voor haar gegeven.Zij zeide, dat Nellie het al licht net zoo goedkoop, ja misschien nog goedbooper als een ander zou kunnen doen. Maar zij verzocht my vooral niet naar de Gaylords en Pennocks te gaan, omdat zij voor niets ter wereld wilde laten weten, dat wij hier in de een familielid hadden, die thuis moest borduren. Ik zeide haar, dat het geen familie van haar noch van de Blaisdells was. Zij zijn familie van mij en ze zijn net zoo goed als haar familie. Bovendien is het geen schande arm te zien." (Wordt vervolgd). COURANT Donderdag 81 Jan6.14 uur. Vrijdag 1 Pebr5.15 Briefwisseling tusschen MacDonald en Poincaré. Het Fransche voorstel inzake de Palts, j

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1