Galveeton, 80 Jan. De Mexloaansche regiee- ringstroepen hebben gisteren Orizaba geno men, bet voornaamste tadustrie-eentrum la den staat Vara Or-uu JAPAN. Naar aanleiding van het huwelijk van den Japansohen kroonprins vonden wJJ lm de bultenlandsohe bladen nog ©enige aar dige bijzonderheden waaruit In de eerste plaats blijkt dat zelfs Japanners, dl© al in vele opzichten met de Westersche 'bescha ving vertrouwd zijn, bij het sluiten van een huwelijk, de oude zeden nog in eer© plegen te houden. Het kiezen van een echtgenoot of echt genoot© wordt allereerst aan de ouders der betrokken partijen overgelaten en pas als dezen de keuze billijken zoekt de Jonge man naderen omgang met het meisje. De verlo ving wordt aangegaan door het zenden van 'bepaald© geschenken, vooral kleeren' en' lek kernijen aan d© ouders van ©en1 meisje. Zoo dra deze uit naam hunner dochter die ge schenken aanvaard hebben, heeft de verlo ving bindende en zelfs wettelijke kracht. Ook de huwelijksplechtigheid draagt een uiterst eenvoudig karakter. Na zonsonder gang begeeft de bruid' zich naar het huis van dea bruigom, waar een feestmaaltijd aangericht is voor de wedeizijldsohe familie leden. Op een bepaald oogenhlik wordt het feest even onderbroken voor de voornaam ste plechtigheid: het san-san-no-koe-do, het welk letterlijk beteekent „drle-maal-drie is negen". Bruid en bruigom hebben zich dan naar een afzonderlijk vertrek begeven waar 8 koppen geheiligde „sake" (een soort thee) gereed staan, waaruit ze elkaar 0 maal toe drinken en waardoor de huwelijkstrouw plechtig bezworen wordt Als ze dan weer aan den feestdisch terug- keeren gelden ze als man en vrouw en wor den gehikgewenscht. Er heeft verder geen enkele religieuze plechtigheid h}J een huwe lijk plaats en de eenige verplichting die de wet voorschrijft is dat de jonggetrouwden zich binnen een mlaandl naar den burger lijken stand' zullen begeven, waar de naam der bruid van het register harer familie ge schrapt wordt en op d'at van de ouders van haar man bijgeschreven. Ook een huwelijks reis heeft in den regel niet plaats, en ook prins Hirohito en prinses Nagako zijn on middellijk na hun verbintenis naar hun pa leis te Akasaka teruggekeerd. Voor 'hen, als leden der Keizerlijke fami lie heeft deze eerste week echter nog een bijzondere beteekenis. Zij moeten nü. alle begraafplaatsen hunner keizerlijke voor ouders bezoeken om, zooals het gebruik wil, den geesten der keizerlijke afgestorvenen kennis van hun huwelijk te geven. De eer ste zoodanige plechtigheid in het Keizerlijk Heiligdom heeft reeds op den huwelijksdag plaats gehad. De waarde van hef oomplete uitzet der prinses wordt op meer dan een millioen gulden geschat, waaronder zich een soort statiegewaad bevindt, dat uit twaalf kimo no's bestaat, die op de wijze van de rokken der boerinnen uit Marken en Volendtam over elkaar aangetrokken worden. Dit ge compliceerde kleedingstuk 'heeft plan. 25.000 gulden gekost OHINA. Weer ©en scheepsroot Stockholm, 80 Jan. Hier is telegrafisch be richt ontvangen van een aanval door Chinee- sche zeeroovers bij Hongkong op het Zweed- sche stoomschip „Salon". Na een vuurgevecht met de bemanning werd de kapitein van d'e „Salon" gevangen genomen. Het geheele schip werd uit geplun derd De kapitein werd van 76.000 dollars be roofd. De „Salon" vroeg draadloos om hulp, dloch in die buurt zijnde schepen kwamen te laat om den bandieten in hun voornemen te verhinderen. KORTE BERICHTEN. De Fransche landingsplaats voor vlieg tuigen, ook voor die uit Nederland, zal van Le Bourget bij Parijs naar Mout Valériom worden overgebracht. Laatstgenoemde lan dingsplaats ligt dichter bij Parija (Een telegram uit Jeruzalem: meldt, dat twee Britsche onderofficieren, die per auto naar Jeruzalem reden, door roovers rijn ver moord. Het Engeisohe ministerie van arbeid dioelt mee, dat het aantal imgesóhrevon geheel werkloozen op 21 Januari in Engeland L216.900 'bedroeg, dat is 4500 minder dan op 14 Januari en 200 £73 minder dan op 1 Januari 1928. Volgens de Matin zal op B Februari een handelsverdrag tusscbon Italië en Sowjet- Rusland geteekend worden. In Griekenland blijft die hevige koude aan houden, Meer dan 200 personen zijn van koude omgekomen. Ook zijn er hevige sneeuwvallen, waardoor de treinenloop ge stoord' wordt. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije heeft verlof gevraagd om tijdelijk naar dat land te mogen terugkeeren ter regeling van parti culiere aangelegenheden, dooh ontvangt een weigerend antwoord. Te Boedapest is de verantwoordelijke re dacteur van de „Pester Lloyd" tot een boete van twee millioen Hongaarsche kronen ver oordeeld, omdat zijn blad eenige dagen ge leden den dollarkoers iu particulier verkeer had vermeld. De Amsterdamsche Bank en de Twent- sche Bank hebben een nieuwe bank opge richt met Engelsche, Duitsche en Zweed- sche medewerking. Poinoaré en Jaspar zijn overeengekomen de quaestie der separatistische beweging in de Palts aan den Raad van Gezanten vodr te leggen. Een te Momhassa gehouden congres van Britsch-Indiërs heeft besloten over te gaan tot een politiek van non-ooöperatie in Kenya. POST-INDIE. Het poljtle-schandaal te Batavia. Uit Oost-Indiö wordt aan de „N. R. Ot." ge seind: Voor den Raad van Justitie te Weltevreden is de behandeling begonnen van de zaak tegen den gewezen hoofdcommissaris van politie Van Rossen. Bij de voorlezing van de dagvaarding blijkt, dat de eenige tenlastelegging is verduistering van 160.000 en geenerlei betichting Inzake den bew erden oplumshandel of betrekkingen tot «pp huizen of bordeelen. Van Rossen orkende eon gedeelte van wet hen ten laste wordt gelegd, en zeide, dat rijn sale. iB voldoende was voor gewone omstandig heden, doch niet in geval van ziekte, enz. Hij erkende ook zijn markenspéculatie. Be klaagde zeide, nooit te zijn gecontroleerd. Hij erkende voorts, tractementsstaten van agenten te hebben ingevuld zonder maandver- melding en ingekleed alsof het aantal agenten compleet was, zoodat een saldo ontstond, oor spronkelijk maandelijks bedragend 1000 1500, later somtijds 50006000, welke be dragen in de agentenkas werden gestort. Be klaagde erkende, na de ziekte van zijn echtge- noote ƒ1400 te hebben opgenomen. Voorts ƒ12.000 ten behoeve van den aankoop van een huis te Rijswijk voor zijn ouders, ƒ8000 ten behoeve van den aankoop van een auto, f 19.000 voor aankoop van een inboedel, 21.000 ver leend als voorschot aan de firma Van Rossem, waarvan vóór zijn schorsing 11.000 was terug betaald. Beklaagde nam een hypotheek op het huis te Rijswijk van 10.000, later 12.000. Getuige Wenderink verklaart, eerst van de onregelmatigheden te hebben gehoord op den dag van Van Rossen's schorsing. Getuige nam als waarnemend hoofdcommissaris van politie tijdens het verlof van bekl. de agentenkas over, die circa ƒ50.000 bevatte, doch hij had de ad ministratie, op bekl's verzoek, niet veranderd. Soms heeft hij met bonnetjes bedragen uit de kas genomen, doch hij bekl.'s terugkomst heeft hij alles in orde gemaakt. Getuige Bouwmeester, oud-administrateur, verklaart, dat Van Rossen in 1918 last gaf ƒ24.000 niet te boeken. Van Rossen scheurde bladen uit het kasboek. Van Rossen zegt, na zijn terugkeer van het verlof, alles te hebben willen terugstorten. BINNENLAND. iBezoek van Prins Hendrik aan Spanje. Het ligt in bet voornemen van Prins Hen drik, op een nader te bepalen tijdstip in Maart naar een der havensteden van de Middellandsche Zee te reizen en daar aan boord te gaan van Hr. Ms. pantserachip Heemskerck, dat thans een oefeningsreis maakt, teneinde met dit schip een bezoek te brengen aan Spanje. De stopzetting van den postchèqne- en girodienst De recthbank te 's-Gravenhage uitspraak doend© in de procedure tusschen de Van Oldenbarnevedsehool te Rotterdam en den Staat der Nederlanden1, over uitbetaling van gelden, staande op een rekening van den postchèque- en 'girodienst, heeft den Staat veroordeeld om aan die school te betalen het gevorderde bedrag van 5000, vermeer derd met een rente van 5 pet. van den dag der dagvaarding tot de voldoening, terwijl het meer of anders gevorderde werd ont zegd. Zooals men zich zal herinneren had de Staat aangeboden l1/» pet. rente ta betalen. De zomertfjd. De heeren Braat en De Boer hebben we derom een wetsvoorstel ingediend tot af schaffing van den zomertijd. Zoewlsscherebedrflf. In de „St-Ct." no. 20 zijn opgenomen: de opnieuw vastgestelde bijlage B, bedoeld in de beschikking van den Minister van Land bouw enz. van 12 Sept. 1919, inzake de ver goeding voor verlies van uitrusting in het zeevisschersbedrijf; benevens de opnieuw vastgestelde bijlage B, in dezelfde minis terieel e beschikking bedoeld, betrekking hebbend op de gemiddelde dagloonen in guldens van de bemanningen in het zeevis schersbedrijf. Uit de mijnindustrie. De vier mijnwerkersorganisaties hebben het voorstel van de staatsmijndirectle om het arbeidscontract in het mijnbedrijf vast te leggen tot 1 Aug. e.k. en vervolgens een opzegtermijn van drie maanden in acht te nemen, aanvaard. Uit dien Alkmaarschen Raad. B. en W. van Alkmaar hebben Dinsdag de begrooting aangeboden. In hun voorwoord zeggen B. en W. dat ter zake van de Inkomstenbelasting nog geen bevredigend peil word bereikt, zoodat hun streven erop gericht was, deze na de ver laging van 1928 nog vorder te doen dalen, Inplants van met 600.000 zal met 620.000 uit de inkomstenbelasting kunnen wordien volstaan, zoodat het vermenlgvuldiglngscij- far van 0.75 op 0.65 gebracht kon worden. Deze verlaging was mogelijk, daar de be- grootlna aanving met een saldo van 1922 ad 800.000 en uit 1028'24 een gunstige uit komst gaf. Voor vacantiebljslagen zijn geen gelden uitgetrokken. Een voorstel tot intrekking Is thans bij het georganiseerd overleg aanhan gig, evenals een voorstel om op de gemeente ambtenaren tot verlichting van pensioenlas ten te verhalen die bij de Pensioenwet 1922 aan de gemeente opgelegde hoogere bijdra gen van 81/, pot. Het werkprogram1 voor die komende 4 jaren vermeldt o.a. voorziening in een vrieslnrichting aan het gemeente lijk slachthuis, verlaging van den gasprijs, uitbreiding van beschikbaarstelling van bouwrijpen: grond, voorbereiding van plan nen voor een nieuwen verkeersweg naar Bergen, instelling van een Instituut voor be roepskeuze, plannen voor een stadsgehoor zaal, verruiming van de locallteit van de openbare leeszaal en verdere voorzieningen in het woningtekort door bouw van woning- bouwvereenlgingen met financieelen steun van de gemeente. Uit het Amsterdamsche havenbedrijf. De Centrale Bond van Transportarbei ders, de Ned. R.K. Bond van Transportar beiders en de Nederl. Bond van Ohr. Fa-* brieks- en Transportarbeiders hebben aan de soheepvaartvereenlging „Noord" 'bericht, dat hunne leden niet bereid rijn, de door de Rcheopv. vereen. „Noord" gedane voor stellen te aanvaarden. De leden der ver- eenigingen waren van oordeel, dat, na de loonsverlagingen, (lip reeds ztJn toegcp een nieuwe loonsverlaging van 2.50 p week voor de vaste arbeiders en 0.o5 por dag voor de losse arbeiders, niet te aanvaar den ls, Daarbij mag niet uit het oog wonien ver loren dat, behalve deze verlaging van het loon, de arbeidsweek niet 8 uren is verlengd, de pensioenrechten en werkloosheidsuitkoe- ringen reeds eerder zijn stopgezet, en de arbeidsregeling zoo wordt toegepast dat ook als gevolg daarvan door de arbeiders belangrijke offers worden gebracht Im mers alleen al de kosten van de ingetrok ken sociale, regelingen, die het karakter hadden van uitgesteld loon, werden begroot op 2.60 per week en per arbeider. Desniettegenstaande verklaarden de le den der vereenigingen zich reeds bereid, een nieuw offer te brengen en kregen de besturen van onze leden opdracht, overeen stemming te zoeken op basis van de in 1919 vastgestelde loonen. Ook nu nog hebben rij vrijheid, op deze basis de besprekingen voort te zetten. De besturen verklaarden zich bereid, in hun respectievelijke ledenvergaderingen te verdedigen de aanvaarding van een loon van 6.65 per dag voor de losse arbeiders en 28 per week voor de vaste arbeiders. Zij kunnen dit nieuwe offer slechts verde digen met het oog op de oogenhlikkelijke verhoudingen. Ook voor de arbeiders rijn er grenzen, die zij ter wille van hun gewin nen niet kunnen overschrijden. Lezing van dr. Fm- Verviers. De bekende fascist dr. Em. Verviers heeft te Amsterdam voor de Amst. Êjtudentenclub voor Staatkunde en de Amst. Studentenvereeniging voor sociale lezingen en sociale studie gespro ken'over „de wegen tot een nationaal herstel". Het ging daar, blijkens het verslag in de „Te legraaf" van Woensdagochtend, nogal rumoerig toe. Een van spr. beweringen betrof de demo cratie: De kaste der democraten is een klein deel der bevolking, dat niet op regelmatige en eerlijke wijze zijn brood wil verdienen. De de mocraten zijn de trekkers der politieke dagloo nen. Aldus,-onder hoongelach van zijn audito rium, deze spr. Hij kon zijn rede niet beëindigen wegens het ontzettend tumult, dat zijn woorden veroor zaakten. Tot het debat werden alleen studenten en oud-studenten toegelaten. De heer Verviers kreeg het woord voor de beantwoording der debaters. (Men riep om bewijzen1. De inleider: Et kan niet bewijzen, ik heb de cijfers niet in m'n hoofd Vele interrupties weerklonken. De voorzitter legde enkelen dergenen, die dr. Verviers in' de rede vielen, het zwijgen op en dreigde met sluiting der vergadering.. Een debater: Krijg ik dan mijn halven gulden terug? De voorzitter: U moet de vergadering ver laten! Op verzoek van de bestuurstafel kwamen twee politieagenten de zaal binnen. Het rumoer en de protesten werden daarna zóó hevig, dat de voorzitter aan repliek, interruptie, debat en tumult een einde maakte door de vergadering met een forschen hamerslag te sluiten. i» PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. In de vergadering van Dinsdag werd aan de Noord-HolL Vereeniging tot bestrijding van tuberculose een subsidie van ten'hoogste 10000 verleend (tot wederopzeggens, onder bepaalde, door de Vereeniging geaccepteerde, voorwaar den). Zonder hoofdei, stemming werd een voor stel van Ged. Stateif tot wijziging van het sala risreglement 1920 aangenomen. Behandeld werd verder het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de regeling betreffende de subsidieering van de openbare leeszalen en bibliotheken: De heer Gerhard verdedigde dit voorstel en merkte op, dat het de bedoeling is, ook gemeenten, die een openbare leeszaal heb ben, te laten profiteeren van hetprovinciale suböidie. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna was aan de orde het voorstel tot het door de provincie in beheer en onderhoud over nemen van den Zaanlandschen Communicatie- weg en tot wijziging van het reglement van be stuur voor het hoogheemraadschap Noordhol- land's Noorderkwartier. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan het wegen vraagstuk. De heer Rodrigues de Miranda sloot zich om trent het algemeene beginsel geheel aan bij het betoog van Ged. Staten. Hij ziet in de verdere ontwikkeling van het vervoer met zware vracht auto's voor de provincie een perspectief van zeer groote beteekenis. Ook hij is voor het uitvoeren van deze werken In eigeu beheer, wat een uit stekende werkverschaffing zal zijn. HIJ ls tegen het verleen en van provinciale subsidies aan ge meenten voor het onderhoud' van de primaire wegen in Noord-Holland. Spreker ls heelemaal niet geschrokken van het totaal bedrag van 18.000.000 voor het overnemen van deze we gen. Aan wegenbelasting kan men z. 1. een jaar- lijksch bedrag van vijf ton verwachten, en het is van een buitengewoon groot belang, als het verkeer van gemeente tot gemeente gemakke lijker wordt gemaakt. Alvorens een definitieve beslissing wordt genomen, wenschte spreker evenwel van Ged'. Staten te weten, over welke bedragen de provincie eventueel kan beschik ken. Daarom diende hij een motie in, waarin de Staten aan Ged. Staten verzoeken, met een ont werp voor het overnemen en onderhouden van primaire en hoofdwegen te komen, maar met een goede beschouwing. De heer Dorbeck betreurde het, dat het hoog heemraadschap Noord-Holland's Noorderkwar tier alleen de belangen van de provincie benoor den het IJ behartigt, en hij is er tegen, dat dit hoogheemraadschap het beheer over het heffen van de weggelden zou krijgen. In de middagvergadering werd door den voor zitter medegedeeld, dat de Bezuinigingscommis sie voor de Prov. Ziekenhuizen in Noord-Hol land is-samengesteld uit de heeren: D. Kooiman, lid van Ged. Staten, voorzitter; A. Colijn, lid van de Prov. Staten; De Koster, Rijksbezuini- gingsinspecteur; Meyr. Van Kujjkhoff, lid' der Comm. van Bestuur voor Duin-en-Bosch; de heeren L. Modoo, lid der Commissie v. Bestuur voor het Ziekenhuis pabij .Santpoort; Sap, direc teur Krankzinnigengesticht „Bloemendaal" te Loosduinen, en Bijl directeur Krankzinnigen gesticht te Zutphea Van de verdere besprekingen- inzake de ver betering der wegen,>dient te worden vermeld, v,eer Bosman uiteenzette, dat de verkeers verbinding roet Arnjterdani sl^ht is; de bwr Ketelaar zette uiteen, dat het thans de tijd is. flinke wegen aan te leggen, die een tijd mee kunnen. In verband hiermede besprak hij de kosten en de wijze van dekking daarvan. De discussies over dit punt kwamen niet tot een einde en werdon Woenac' voortgezet. Vergadering var Woensdag. De heer Hendrix (Ge^. Staten) zeide, dat het wegenvraagstuk dringend om een oplossing vraagt. Het onderhoud van de verschillende wegen kan wegens het toenemende verkeer met zware vrachtauto's niet meer door de belang hebbenden worden betaald. Voor den Zaan landschen communicatieweg is een eerste eisch het aanbrengen van een sterke fundeering, ten einde aan een zware belasting weerstand te kun nen bieden. Dit wordt een omvangrijk werk, dat veel kosten eiseht. Wat de financiering van het werk betreft, Ged. Staten zijn van meening, dat in de onder- houdkosten moet worden hijgedragen door de naastbelanghebbenden en de van ouds onder houdsplichtigen. Ged. Staten zijn van meerling, dat het onder- GEMENGD NIEUW& De moord te Glewen-Nlcuwkerk. Een varensgezel, die zloh in den nacht van Dinsdag op Woensdag aan het politiebureau in de Pauwensteeg om onderdak meldde, vertelde, dat hij d'o dader zou zijn van den moord, die indertijd! te Glessen-Nlenwkerk op een spoorwegarbeider is gepleegd. Hoe wel de politie eerst dien indruk had, dat de man dit verhaal had verzonnen om aan nachtverblijf te komen, heeft zij hem toch ter beschikking van het parket te Dordrecht ge steld. De aangehoudene heeft vroeger te Go rinohem in verband met dezen moord in ar rest gezeten. Het drama te Amersfoort Uit Utrecht wordt aan de Telegr. gemeld: Gelijk men weet, waren alhier in verze- kerde bewaring gesteld de drogist B. V. en diens broedlor P. V., beiden uit Amersfoort, in verbandi met de raadselachtige vorgifti- gdngsgevallen aldaar. Gepoogd was fle vrouw van den drogist, die juist hersteld was van een vermoedelijke arsenicumvergiftiging, door middel van gas- verstikking te dooden. Ook de moeder van deze vrouw moest onder verdachte omstan digheden overleden zijn. Dadelijk werd de drogist V. als de vermoedelijke dader ge arresteerd; doch hij bleef rijn- onschuld vol houden. Thans heeft hij de poging tot moord op zijn vrouw bekend. Zijn broeder P. V., van medeplichtigheid houd en beheer van de wegen niet aan het hoog heemraadschap kan worden opgedragen. Ged. Staten handhaven hun voorstel, rnaür hebben geen bezwaar tegen de motie-De Miran da, om het voorstel van Ged. Staten inzake den Zaanlandschen Communicatieweg te aanvaar den, met dien verstande, dat het ontwerpbesluit gemerkt B geen precedent zal scheppen ten aan zien van andere door de provincie in eigen be heer te nemen,wegen, inzonderheid wat betreft nieuwe belangensferen. I ^HiHH. HPi I__l De heer De Miranda verzet zich tegen de be- verdacht, is op vrije voeten gesteld, teekenis, die Ged. Staten aan het eerste gedeelte van zijn motie hebben gegeven. Hij wil de toe zegging van Ged. Staten, dat rij zullen komen met een algeheel wegenplan, zoodat de leden der Staten dit goed kunnen overzien; niet nu eens hier een stuk en dan weer daar een paar stukken. De heer Hendrix antwoordt nog in het kort. Ged'. Staten hebben geen bezwaar, mettertijd met hun- algemeen wegenplan te komen. De voorstellen van Ged. Staten worden aan genomen piet 60 tegen 9 stemmen. Vervolgens werd de winterzitting gesloten. TWEEDE KAMER. Nederiandsche visschers door Belgische polltie-agenten mishandeld. De JBreskensche Ct" meldt: „Donderdagavond is te Ostende een ern stig politie-mdsdrijf tegen een zestal Neder iandsche visschers gepleegd. Het was onge veer 10 uur des avonds, dat de Breskensche visschers zich aldaar in een café bevonden en een glas bier dronken, toen plotseling een politie-commissaris met vier agenten binnen kwam en hun vroeg, of zo Hollanders waren. Op hun bevestigend antwoord werden zij gesommeerd mede te gaan en als t ware Inaar het bureau geslagen. Op hun vragen wat zii toch hadden mis- Omtrent de voortgezette discussies over de daan om zoo mishandeld te worden, was het nterpellatie-Boon betreffende den Postchèque- en Girodienst valt te vermelden, dat door ver schillende sprekers nog over deze zaak is ge sproken en men vrij algemeen van meening was, dat de Minister de verantwoordelijkheid te veel van zich afschuift. De discussies gaven nog aanleiding tot een persoonlijk feit. Toen nd. ook de heer Oud betoogde, dat de Minister zich te veel verschool achter het „bedotten" door de giroleiders en daarbij herinnerde aan het ge zegde van den heer Rutgers in het crisisdebat over „beschadigde verantwoordelijkheid", vond de heer K rij g e r het noodig om te interrum- peeren: „Nu bedot gij de Kamer!" Verontwaar digd protest van den heer Oud bij den Voor zitter. Minister VanSwaaij verdedigde zich voor namelijk door verzachtende omstandigheden te pleiten. Men had hem niet tijdig op de hoogte gebracht en toen zou hij eigenlijk zijn Depar tement moeten verwisselen voor het gebouw van den P. O. G. D„ om zelf daar eensi, tijdelijk, te gaan zitten. Maar dat kon nu eenmaal niet. Overigens beloofde hij, het advies van de te be noemen commissie aan de Kamer over te leggen, zoodat deze daarover zal kunnen oordeelen. De motie-Boon en een motie-Van Dorp wer eenige antwoord slagen en scheldwoorden. Een van hen werd geheel bewusteloos geran seld. Des anderen daags werden zij vrijgelaten en konden zij maken dat zij wegkwamen, terwijl de politie hun nog gemeen© scheld woorden nariep. De oorzaak van dit politie-schandaal moet zijn gelegen in het feit, dat te voren een po litieagent is geslagen en een spiegelruit was ingegooid. Dit zou dloor Nederlanders ge schied zijn. Toen dit gebeurd is waren bo venbedoelde visschers op zee; zij staan dan ook geheel bulten een of ander voorval dat daar plaats gehad moet hebben. 'Belgische visschers en de burgerij waren de ongelukkigen behulpzaam om naar hun vaartuigen te gaan. Het is voor ons onbe- grijpelijk dat de politie zoo vreeselijk ruw kan optreden zonder dat zij wist of ze schul digen voor had' en hen geen gelegenheid ge geven hoeft hun onschuld te bewijzen. De zaak is bU hoogerhand in onderzoek, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Drama. geven, dat de desorganisatie van den P. O. G. D. slechts een symptoom is van de voosheid' van leiding bij heel de Poster, en Telegr., werd ver worpen. De heer Marchant had vrij onaangena me dingen gezegd1 over den heer König ais di recteur-generaal en de Minister had te kennen gegeven.... dat de keuze van de meest ge schikte personen zoo beperkt was. Door het iüet hooge salaris. Doch die bedoeling kwam in de motie al zeer gebrekkig uit en ze werd met groote meerder heid) verworpen. Heden de Indische Begrooting. De ritting van gisteren was gewijd aan een interpellatie van dan heer Albarda over de Indische Spoorwegstaking. Daarna begon de heer Albarda aan zijn rede over de Indi sche begrooting. Hij meende, dat door het loslaten van het Singapore-plan nu ook de grond voor de vlootwet vervallen was, en be toogde, dat de verkeerde belastingpolltlek van thans het gevolg was van nalatigheid in de gunstige jaren. Ook de heer Gerritzen cri- tiseerdie de finantieele politiek. In den namiddag had d© heer van Rave- steyn nog gelegenheid' op de staking terug te komen. ECONOMISCHE EN FINANCIEELS BERICHTEN. den ingetrokken. Een nieuwe motie, van den nö^y Buneburg werigheid van haar man haar een-jarigen zoon en haar drie dochters in den ouderdom van 8 tot 11 jaar opgehangen. Vervolgens pleegde zij zelfmoord. Toen de vader thuis kwam gaf alleen nog de Jongste dochter tee kenen van leven. Oneenigheld in het gezin schijnt de oorzaak van dit drama te zijn. Na zestien Jaar gearresteerd. Woensdag heeft voor bet gerechtshof te 's-Gravenhage terecht gestaan D. 8., 47 jaar,' kok te Rotterdam, die in1 verzet was gekomen tegen een verstek vonnis van het Hof ddl 2 April 1008, waarbij wns bevestigd een von nis van de Haagsche Rechtbank, houdende veroordeeling van dezen bekl. tot 6 jaren ge- vangonlsstraf wegens diefstal In vereeniging en met braak, geploegd in 1907 in het Poot- kantoor In d'o Parkstraat. De bekl., dl© het ten laste gelegde volledig bekende, was destijds naar het buitenland gevlucht. De drang om naar het vaderland terug te keoren was hem echter te groot ge worden en bovendien meende hij, dat de straf reods verjaard was. Toen hy evenwel een paar dagen in Rotterdam was, werd LH ge arceerd. Do bekl, die zeide w het ge- beurde in 1007 steeds goed te hebben opge- past, riep dè clementie van hot Hof ln, om- dat hot zeer hard voor hem is nu zijn straf, «ie haast verjaard was, nog te moeten onder gaan. - De verdediger pleitte voor !het opleggen van oen voorwaardelijk© straf. Hij verzocht het Hof onmiddellijk vonnis te wijzen. J®ot verstek gewezen vonnis van 2 April 1908 werd bekrachtigd. Het Hof achtte even wol termen aanwezig om bekL's in vrijheid stelling te gelasten. Hoe een fortuin gemaakt werd. Twintig Jaar geleden weid het bruggerechf over een smal kanaaltje in de buurt van Harrisburg In Pennsylvanië per advertentie te koop geboden. De tolgelden van passeeren- de vrachtkarren waren nauwelijks voldoende om do reparatiekosten aan de oude houten brug benevens het schamel salaris van den brugwachter te betalen en maanden lang ver scheen de adivertentle zonder dlat een serieus liefhebber kwam opdagen. Op zekeren dag passeerde de heer Lynch uit Harrisburg de houten brug, zag het bordje „te koop", beschouwde met een en kelen oogopslag het omliggende terrein en ging naar den verkooper wien hH 4000 dollar bood' voor de brug, het recht van tolheffing en een paar lapjes bijbehoorenden grond. De verkooper hapte onmiddellijk toe, de icer Lynch liet een steviger brug van Ijzer oonstruoenen en een1 paar wegen aanleggen en maakte bekend dat d'e weg over de Sus- quohannarivier die over zijn terrein leidde, de verbinding Harrisburg-Philactelphia met een 1 go mijlen bekortte. Met de ontwikke- VÖT1 verkeer per motor had hij in 8 jaar zijn onkosten gedekt, en op het oogen- blik ontvangt hij aan tolgelden 1000 dollar per werkdag en gemiddeld 8000 dollar des Zondags op een basis van 25 dollarcent pef passeerende luxe- of vracht-auto en 16 oent per motorrijwiel. Oprichting van die „Internationale Bank te Amsterdam". [De Amsterdamsche en De Twentscho Bank hebben een nieuwe, te Amsterdam go- vestigde bank opgericht, welke de behande ling van internationale bankzaken ten dool heeft. Het volgestorte kapitaal van deze bank bedraagt 10.000.000; zij draagt den naam „Internationale Bank te Amsterdam". De Stockhelms Ingikllda Bank te Stock holm en de Danhstfldter Nationalbank te Berlijn hebben tot de stichting van deze bank medewerkt. De Londensche oorrespondenten van het nieuwe Instituut zijn de heeren Lazard Brothers Oo. Ltd. en Lloyds Bank, welke zich tezamen met de Whltehal Trust Ltd., eveneens bij de bank geïnteresseerd hebben! r Leening Rotterdam. B. en W. van Rotterdam deelen mee, dat van de Incasso-Bank, Lippman Rosenthal on Co., R. Mees en Zoomen en Pierson on Oo., een vertrouwelijk overgelegd© aanbieding ls ontvangen, waardoor de plaatsing wordt ver zekerd van een 6 perconts leening ten be drage van 10.000.Ö00. Met de meerderheid der commissie voor de financiën van oordeel, dat het aanbeveling; verdienit om van deze gelegenheid tot consolidatie van de vlotten de schuld gebruik te maken en dat de voor waarden vsn het verkregen aanbod aanno- meljjk zijn, stellen B. en W., voor, te beslui ten tot uitgifte van een 6 percentsleenJng, groot f mw.-r heer Marchant, die beoogde, te kennen te 6611 stolier W*™***-

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2