Zijn Uw handen en lippen 6EMEENTE-BE«SOOTIN0 1924. ALGEMEEN RAPPORT omtrent bet onderzoek der Gemeente-Begrooting over het dienstjaar 1914. (Vervolg). Gemeente-Reiniging. Meerdere leden vroegen of B. en W. konden mededeelen of de f 10.000 als bezuiniging was ge vonden, en, zoo ja, waarop die bezuiniging was toegepast. Een lid vermeent, dat de bezuiniging niet mag gevonden worden door inkrimping van den dienst. Meerdere leden vroegen hoe het met de reorga nisatie stond. Enkele leden wenschen, dat het college studie zal maken van een plan tot verpachting van dezen dienst, hetzij in zijn geheel hetzij gedeeltelijk. Een dezer leden had vernomen, dat ddn eene aanbieding zou worden gedaan om dezen dienst uit te voeren voor f 90.000 met betaling van 5 rente voor het gebruik van het materieel. Uit het antwoord van B. en W. Op de begrooting der Gemeentereiniging is eene bezuiniging aangebracht van f 81.58.Die bezui niging is in hoofdzaak verkregen door het stopzet ten van het sorteeren op de Belt, waardoor 4 werk lieden (1 af te keuren man en 3- los aangestelde jeugdige werklieden) kunnen worden gemist. Voorts is besloten niet tot aankoop van het voorgestelde paard met wagen over te gaan, waardoor rente besparing en vermindering van afchrijving werd verkregen. Ware het niet dat de ontvangstpost voor compost met f 1000 moest worden verlaagd, de bezuiniging zou f 9158 hebben bedragen. Wat de reorganisatie van het bedrijf betreft, zij medegedeeld, dat tot bestelling van den auto- sproei- en facaliënwagen is overgegaan, dat proef nemingen tot het vervoer van vuil naar zee mis lukt zijn, zoodat nu nog op andere wijze proefne mingen zullen worden gedaan en dat omtrent de hoofdzaak het oprichten van een stortplaats in de kom waarschijnlijk nog nadere voorstellen zullen worden ingediend. Het College is het eens met de leden, die tegen verpachting van den reinigingsdienst zijn, zulks op grond van de ervaringen, die elders daarmede zijn opgedaan. De geheele reorganisatie zal tot gevolg hebben, dat er voorloopig in totaal 2 voerlieden en 9 sor teerders en compostbewerkers overcompleet wor den. Centrale Boekhouding. Meerdere leden verzochten B. en W. maatregelen te willen nemen tot decentralisatie op een of ander bedrijf. Deze leden vermeenden, dat dan veel goed- kooper kon worden gewerkt. Andere leden vermeenen, dat de C.B. voldoet, weer andere willen reorganisatie en bezuiniging. Een lid vindt de loonen voor sommige eenvou dige werkzaamheden aan dit bedrijf veel te hoog. B. en W. verwijzen naar hetgeen hiervóór door hen is gezegd. Zwembad. Een lid merkte op, dat het salaris van den zwem meester veel te hoog was en dat het geheele zwem bad veel te duur was. Andere leden maakten hier omtrent nog verschillende opmerkingen. Algemeen was men van meening dat deze zwemmeester de 1 echte man op de rechte plaats was. Een lid vraagt of het niet mogelijk is een betere financieele uitkomst te krijgen door de tarieven te verhoogen. B en W. zijn het niet eens met de opvatting, dat het salaris van den zwemmeester te hoog is, doch deelen de meerling, dat getracht moet worden dezen functionaris ook buiten het zwemseizoen een volledig emplooi te geven. Binnenkort zal een nieuw tarief' voor het ge bruik van het zwembad worden aangeboden, in welk tarief ook rekening zal worden gehouden met het ontvangen van zwemles tegen betaling. Gemeentewerken. Naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen deelen B. en W. mede, dat naar hunne meening geen vendere bezuinigingen op dezen dienst kunnen worden ingevoerd. Ophaaldienst. Een lid wenscht het getal ophalers te vermin deren daar het personeel vermeerderd en het aan tal deelnemers achteruitgaat. B. en W. moeten toegeven, dat de Ophaaldienst bij de tegenwoordige situatie duurder is, dan aan vankelijk verwacht werd. Opnieuw hebben zij zich tot den Minister van Financiën gewend met een verzoek om de Rijksvergoeding te verhooging, en wel op de basis als in Zaandam aangenomen. Niet toegeven kunnen zij, dat er te veel personeel in dienst is, zulks op grond van zoowel door den vorigen als door den tegenwoordigen Wethouder voor de financiën ingesteld onderzoek. Bij het beoordeelen van het tekort op dezen dienst moet men, gelijk een der leden ook opmerkt, wel in het oog houden, dat de dienst zeer bevor derlijk is aan het binnenkomen der belastingen, m. a. w. het aantal oninbare posten verkleint. Ziekenhuis. Enkele leden vragen naar den werktijd der ver pleegsters. Gevraagd wordt voorts om spoedige in stelling der Commissie van Bijstand uit de Raads leden en of de betrekking van Directrice niet over bodig is geworden. Gevraagd wordt in welk stadium de fusie ver keert, en boe het staat met de zaak van den chirurg Dr. van Driel. B. en W. beantwoorden de verschillende vragen. Het plan om met het Departement van Marine te contracteeren omtrent de verpleging van de ge meente-patienten in het Marine-hospitaal is in een zeer ver gevorderd stadium en kan binnenkort aan den Raad worden voorgelegd. In dit stadium nog tot instelling van een Com- rnsisie van Bijstand over te gaan, of wijziging te brengen in de overeenkomst met Dr. Tange om trent de chirurgische behandeling enz., schijnt B. en W. ongewenscht. Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering. Een lid vraagt of de plaatselijke arbeidsbemid deling noodzakelijk is. Een ander lid vindt dr plaatselijke dienst veel te duur en vindt de kosten niet in verhouding tot de resultaten. Dit lid vraagt tot opheffing van dezen dienst over te gaan of al thans belangrijk ia te krimpen. Een Hd vraagt of deze dienst niet op het Raad- huls is onder te brengen, waardoor bij dezen dienst met minder personeel volstaan zou kunnen worden. Dit lid merfet nog op, dat, om f 50.000 aan werk verschaffing te besteden, f 14.000 veradminlstreerd wordt Uit bet antwoord van li. «1 W Na te hebben uiteengezet waaruit de werkzaam heden van het Instituut bestaan, zeggen B. en W., dat ze een instituut i9 van zeer groot sociaal nut, en daarom niet zal kunnen gemist worden. Boven dien zou de Regeer ing die opheffing niet willen goedkeuren. In elk geval zou de Regeering deze ge meente verplichten te zorgen voor een correspondent schap met plaatselijke bemiddeling, etc. te dezer stede. Dat oók daaraan belangrijke uitgaven ver bonden zijn, ligt voor de hand. Van inkrimping kan, waar het aanwezige per soneel steeds met werk meer dan volbelast is, o.i. geen sprake zijn. De vraag of de dienst zou kunnen worden on dergebracht op het Raadhuis, moet beslist ontken nend worden beantwoord. Besparing op personeel zon er voorts niet door worden verkregen, daar het tegenwoordige Secre tarie-personeel veelal meer dan bezet is met werk. Dat de opmerking, als zoude, om f 50.000 aan werkverschaffing te besteden, er f 14.000 „verad- ministreerd" worden, onjuist is, zal uit het voren staande wel duidelijk zijn gebleken. Weezenverzorging. Een lid vraagt inlichting hoe de gezinsverple ging voldoet. Antwoord van B. en W. Over de ^tegenwoordig gevolgde gezinsverple ging der weezen vernamen wij nimmer klachten. Beroepskeuze. Een lid acht de kosten daarvoor te hoog tegen over het weinige nut, dat er van uitgaat. Hij ver meent dat een en ander waargenomen kan worden door het personeel der Arbeidsbemiddeling. Antwoord van B. en W. B. en W. zijn van oordeel, dat het nut der Be roepskeuze door velen hier ter stede onderschat wordt. Immers heeft het feit, dat hier reeds zeer veel jongelieden via dit instituut zijn geplaatst, wel geleerd, dat belanghebbende ouders en verzorgers' het nut wel inzien en bovendien dat nut hebben on dervonden. In onderscheiden andere gemeenten, o.a. Wormerveer en Schagen, heeft men den laat- sten tijd het nut der beroepskeuze ook ingezien. Het is voor het personeel der Arbeidsbeurs niet doenlijk er het werk voor de beroepskeuze bij te doen. Burgerlijk Armbestuur. Verschillende gemaakte opmerkingen omtrent de wijze van ondersteuning worden door B. en W. beantwoord. Grondbedrijf. Naar aanleiding van gedane vragen zeggen B. en W., dat spoedig voorstellen omtrent de herziening der exploitatie van dit bedrijf in den Raad ter tafel komt. Gezondheids-Commissie. Een Kd merkt op, dat de Secretaris dezer Com missie veel werk heeft te verrichten en da.arom voorstelt het salaris op f 750 te brengen. Daartegen wordt aangevoerd dat verondersteld moet worden, dat men iets in het belang der gemeenschap ver richt, daar dit werk anders met genoemd bedrag, ook niet betaald zou zijn. Antwoord van B. en W. In een vorig jaar is ook het voorstel gedaan om de jaarwedde van den Secretaris der Gezondheids commissie te brengen op f 750. De Raad vereenigde zich toen met dat voorstel, doch Ged. Staten von den geen termen om aldus te besluiten, wijl een herziening van de Rijksbemoeiing met den Ge zondheidsdienst op til was. Eenerzijds vinden wij het salaris van f 500 in verhouding tot de werk zaamheden te laag; anderzijds voelen wij iets voor de meening, dat men bij- de waarneming van der gelijke nevenbetrekking in den regel ook iets moet doen zuiver in het belang der gemeenschap. ONTVANGSTEN. Bij Volgnr. 15 (bijdrage in de brikettenfabriek uit de Ü.W.-uitkeering, geraamd f 33.500) vraagt een lid of het niet mogelijk is de brikettenfabriek rendabel te maken, ai was het maar voor nood- slachtingen. Dan wordt gevraagt of 't waar is dat de belt baas'nog f 75 per jaar ontvangt om eens naar die fabriek te kijken. B. en W. antwoorden reeds meermalen te heb ben overwogen om de brikettenfabriek te verkoo- pen of rendabel te maken, doch zonder succes tot nog toe. Thans zijn zij nog weer in onderhandeling over den verkoop van den motor in die fabriek. Het gebouw te gebruiken voor noodslachtplaats, heeft, mede om de verwijderde ligging buiten de kom, niet de instemming van het College. De beltbaas der Reiniging geniet inderdaad de genoemde jaarlijksche belooning voor toezicht. Maatregelen tot verlaging zullen worden genomen, wijl ook B. en W. de belooning te hoog schijnt. Volgnr. 42. Enkele leden zullen in den Raad voorstellen om de kermis af te schaffen. (Geraamd bedrag f 11.000.) B. en W. zijn hiertegen, mede omdat dit een be langrijke vermindering der gemeentelijke inkomsten zou beteekenen. Volgnr. 55. Een lid vermeent, dat meerdere huur moet wor den gevraagd van vereenigingen, die van het gym nastieklokaal gebruik maken. Antwoord van B. en W. Waar de meeste vereenigingen hier ter stede in financieel opzicht een moeilijk bestaan hebben en wij het beoefenen der gymnastiek een voornaam volksbelang achten, meenen wij dat de huur ad f 0.50 per uur niet moet verhoogd worden. Volgnr. 164. Meerdere leden verzoeken een spoedige herzie ning van de Verordening Pcrsoneele Belasting en de thans geheven wordende opcenten belangrijk te verlagen, daar zij toch meenen door de stijging der huurwaarden een veel hooger bedrag zal inkomen dan wordt voorgesteld, terwijl deze opcenten veel te zwaar drukken op verschillende inwoners dezer gemeente, doordat ze noodgedwongen perceelen be wonen, welke hunne financieele draagkracht te bo ven gaan. (Geraamd i9 f 68.000 voor 125 opcenten). Antwoord van B. en W. Waar de Rijkswetgever de verhooging de.- huur prijzen blijkbaar nog niet zoodanig vindt, dat hij eene verhooging der huursom, waarvoor geen be lasting verschuldigd is, noodig acht, en waar het maximale bedrag van 125 opcenten eerst wordt be taald bij een huurwaarde van meer dan f 300, mee nen wij, dat het niet gewenscht is, de opcenten te verlagen. Bovendien vinden wij, dat geen verlaging moet plaats hebben, ómdat deze een meer of min der helangrijken teruggang der totaal-opbrengst zal tengevolge hebben, hetgeen ons thans allerminst gc-. wcnsch voorkomt. Volgnr. 168. (Opcenten de hoofdsom der vermo gensbelasting, geen bedrag uitgetrokken). Meerdere leden wenschen 50 opcenten te heffen op deze belasting en wenschen hiervoor een post van f i2.noo op de begrooting te zien gebracht. Enkele leden «merken op dat deze categorie van mensehen reeds belasting betalen cn nu al uit Hel der vertrekken. Een lid betoogt dat Helder vermogens arm is. Reeds worden lasten geheven van gebouwde eigen dommen. Hij acht deze last gevaarlijk. Een ander lid weet ra» «en «sak die hier niet pijnlek, schraal of gesprongen door do koude, gebruik dan do heerlijk vorzachtonde en snol genezende Purol. In doozen van 60, 60 en 90 ets. Iiy apotheker» en drogisten. gevestigd werd om de hooge lasten. Hij wil wel balen waar te halen is. Dit acht hij echter gevaar lijk werk. Antwoord van B. en W. Het heffen van 50 opcenten op de hoof hom der Vermogensbelasting meenen wij te moeten ontra den. In de eerste plaats omdat door die heffing vélen getroffen zullen worden, die van een betrek kelijk klein vermogen, waarvan de opbrengst in den tegenwoordigen duren tijd toch al abnormaal laag is, moeten leven, terwijl groote vermogens in deze gemeente toch niet worden anngetroffen. En in de tweede plaats omdat die heffing zal be vorderen dat nog meer dan tot nu toe, mensehen zonder bedrijf of betrekking, doch met cenig ka pitaal, de gemeente gaan verlaten. Volgnr. 170. Een lid is verwonderd dat de Hondenbelasting zooveel opbrengt (f 4800.Een anjer lid wil de losloopende honden met f 10 belasten, vanwege de last, die ze op het platteland geven, en de losloopen de honden, die niet vau een penning zijn voorzien, doen aanhouden. B. en W. ontraden het voorstel op de gronden, reeds bij een vroegere gelegenheid ontwikkeld. UITGAVEN. Volgnr. 337. Een lid wenscht de jaarwedden van de Wethou ders gebracht te zien op totaal f 6000, dus met f 1500 te verminderen. Meerdere leden bestrijden dit. Van de heeren Schocffelenberger en Geurts is hieromtrent een voorstel de jaarwedden vast te stellen op f 1800.ingekomen. Volgnr. 339. (Jaarwedde Ontvanger f 4600. Een lid is van meening dat de 2 X 400 moeten worden bezuinigd en zoo mogelijk hiervoor een andere dan de thans geldende regeling dient te worden getroffen voor den Ontvanger. Antwoord van B. en W. De hier bedoelde 2 X f 4°°-zijn indertijd respectievelijk toegekend als salaris voor het Hoofdschap van den .Ophaaldienst en voor het 'Hoofdschap der Controle-belastingen. Waar sedert dien de werkzaamheden niet zijn verminderd en ook voor andere, ambtenaren geen verlaging van traktement wordt voorgesteld, moeten wij het hier omtrent aan de hand gedane idee ontraden. Volgnr. 340. Een lid wenscht de presentiegelden terugge bracht te zien op f.3 per zitting per lid; andere leden bestrijden dit en wenschen den post te hand haven. Een ander wil dezen post met f 500 verminderen, om daarmede uit te spreken, dat het presentiegeld van f 5 op f 4 moet komen. Het gaat daarbij niet zoozeer orn het bedrag op de begrooting, als wel om den eisch, dat bij inkrimping de Raad het voor beeld geeft. Nog een ander lid meent, dat door 't kleine aan tal vergaderingen met de groote agenda's de post toch wel f 1000 lager zal komen. B. en W. zijn van oordeel, dat een presentiegeld van f 5 per zitting een zeer matige tegemoetkoming is, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat het Raadslidmaatschap het bijwonen van tal van commissievergaderingen zonder eenige vergoeding meebrengt, en adviseeren geene verlaging aan Ged. Staten voor te stellen. Volgrtr. 346. Ken lid meent, dat op 't Raadsverslag te bezui nigen zal zijn door een kort verslag in te voeren en dat te doen drukken. Antwoord van B. en W. Door afschaffing der boekjes-bijlagen der notu len wordt al reeds eene besparing verkregen van pl m. f 2000 per jaar. liet stenografisch Raads verslag van thans te vervangen door een kort ver slag zou, meenen wij, zooveel ongerief en onaan genaamheden tengevolge hebben, dat dë te ver krijgen bezuiniging daar niet tegen opweegt. Daar om stellen wij voor. het stenografisch verslag te handhaven. Volgnr. 347 (Schoonhouden Raadzaal en Secre tarie f 2450). Een lid vindt dit schoonmaken duur. Antwoord van B. en W. Op de overweging, dat de bode De Ruiter het Raadhuis moet schoonhouden voor f 1200 en de bode Bels het bijgebouw Dijkstraat 10 voor f 800 per jaar, eeti en ander met bekostiging van per soneel en bijlevering van materialen, zijn wij het er niet mee eens, dat dit duur is te noemen. Volgnr. 354. Gevraagd wordt of de gemeente een contract heeft voor het advertccren. Dat is goedkooper. Antwoord van B. eu W.: Waar de gemeente ndvertentiën heeft te plaatsen van zoo zeer uiteenloopenden aard, dat er van een eenigszins belangrijk aantal advertenties in een en hetzelfde blad geen sprake is, zal het hier aan de hand gedane middel tot bezuiniging niet wel uit voerbaar zijn. Volgnr. 356 (Kosten van vergaderingen f 1400). Een lid wil deze posten met een bedrag vermin deren om de Raad een voorbeeld van soberheid te doen geven. Antwoord van B. en W.ï Eene verlaging van dezen post komt ons waar er zoo heel veel vergaderingen worden gehouden, waarvoor aan de tegenwoordig zijnde personen geenerlei vergoeding wordt toegekend niet aan bevelenswaardig voor. Volgnr. 384 (Jaarwedde Commissaris van Politie f 4744). Door meerdere leden worden het Hoofd der Po litie gegevens gevraagd omtrent verschillende dingen: ie. Of centralisatie^voorstellen zijn ingediend bij den heer Burgemeester. 2e. Wat toch de redenen waren, dat tot heden geen verlichting in de cellen aan het Hoofdbureau was aangebracht en waarom de bedden in de cellen mankeeren. 3e. Of het juist is, dat een zes- of zevental kachels dagelijks In het Hoofdbureau branden. Wordt hier dan wel de noodige zuinigheid be tracht)' 4e. Of in bedoeld bureau 10 kachels aanwezig waren en of bedoelde kachels alle door één leve rancier waren geleverd, zonder dat andere winke liers in de gelegenheid waren gesteld oin voor de levering aanbiedingen te doen, en of bij de aan schaffing van de lampen eveneens was gehandeld. SP- Of B. en W. of het Hoofd der Politie bereid zijn hieromtrent een onderzoek te laten instellen en den Raad in te lichten. 6c. Of het Hoofd der Politie bereid was mede te deelen of de afdeeling „Politierapport", zooals die wekelijks in de „Ileldersche Courant" ver schijnt, zijn sympathie heeft. Deze leden waren van meeniiig, dat, als men zich tot de Politie wendt, dit in vertrouwen geschiedt, en inen zijn zaak vertrouwelijk wil zien behandeld en niet op romantische wijze in de Courant bespot wil zien. Men vroeg ot hieruit geen nadeeligc gevolgen kon den voortspruiten en of hier niet een ambtsgeheim wordt geschonden, want toch, zoo zcide men, blijkt hieruit, dat het Hoofd der Politie de verantwoor delijkheid op zich durft tc nemen om de politie rapporten ter inzage te geven aan een verslaggever van eene courant, die bij iedere zaak een min of meer grappig hoofd plaatst, waardoor de bij het gepubliceerde geïnteresseerden nog meer worden gegriefd en getroffen. 7e. Üf de volontair, die bij de Politie schijnt geplaatst te zijn, in deze ook een rol vervult, ter wijl men gaarne wenschte te worden ingelicht, wat men met bedoelden volontair in «de toekomst voor heeft en of het luist Is, dat deze persoon als onbe zoldigd Rijksveldwachter was aangesteld. 8c. Of de than9 vastgestelde verlofregeling de sympathie van het personeel had, cn zoo ticen, om ook omtrent deze zaak het corps willen hooren Antwoord van B. en W.: Zooals hiervoor reeds is medegedeeld, i# de imr- gemrester voornemens om binnenkort in overleg tnct den Commissaris van Politie een wijziging der dienstregeling in overweging te nemen. Het niet in de bedoeling, omtrent die wijziging inct de Commissie voor Georganiseerd Overleg of op an dere wijze met de vertegenwoordigers van het korps in overleg tc treden, daar geen voorstellen tot wijziging der rechtspositie of der arbeidsvoor waarden in behandeling zijn, behalve ons voorstel tot afschaffing van den vacantictocslag, omtrent welk voorstel het Georganiseerd Overleg is ge raadpleegd. De cellen in het Hoofdbureau zijn behoorlijk veflicht. Weliswaar zijn daar'geen bedden aan wezig maar verdachten, die 's nachts overblijven moeten, worden naar het Bureau Molenplein ge bracht, waar wel bedden zijn. In het Hoofdbureau branden op werkdagen ge regeld 5, op Zondagen geregeld 2 kachels. Boven dien brandt er één kachel, om de cellen warm te houden al9 er een of meer arrestanten zijn, en af en toe een kachel om de archiefkamcr droog te stoken. Overdaad is hier absoluut niet aanwezig. Volgens van den Directeur van Gemeente- werkenontvangen inlichtingen is voor de levering der tien in het Hoofdbureau aanwezige kachels con- curreerende prijsopgave gevraagd van twee leve ranciers hier te stede, waarop de levering aan den laagsten inschrijver is opgedragen. Eveneens is voor den aanleg der electrische licht- leidingcn met bijlevering van lampen concurreercn- de prijsopgave gevraagd. Toen de inschrijvingen daarvoor boven de ra ming waren, is de levering niet gegund, doch is ze later onderhands opgedragen aan een installeur alhier voor belangrijk lageren prijs. Omtrent de opname, van berichten uit de politie rapporten in de „Heldersche Courant", deelt de Burgemeester als zijne meening mede, dat die op name, zooals ze thans geschiedt, niet af te keuren is. In bijna alle grootere gemeenten wordt te dien opzichte evenzoo of althans ongeveer gelijk gehan deld. Voorts is dat eene aangelegenheid, die den Commissaris van Politie, in diens qualiteit van Hulpofficier van Justitie, aangaat. De volontair bij de politie vervult niet een be paalde rol. Hij is daar om zich practisch te be kwamen in het politievak. Anders niets. Hij heeft een commissie als onbezoldigd gemeente-veld wachter. Bij den Burgemeester zijn geene klachten inge komen omtrent de verlofsregeling. Volgnr. (124. (Kosten geneeskundig schooltoe zicht f 1700. Een lid vraagt of dezen post niet te schrappen is. Wat die arts doet, kan het schoolhoofd ook doen. De arts wordt soms in maanden niet gezien. Een lid zou het toezicht willen uitbreiden door den arts door een verpleegster te doen assisteeren, indien er geld voor was. Antwoord van B. en W. Wij zouden niet gaarne tot afschaffing van het geneeskundig schooltoezicht willen adviseeren. Im mers, de jaarlijks van den schoolarts inkomende verslagen wijzen er op, dat .er heel wat ziekten en gebreken onder de schoolkinderen voorkomen, waarvan in vele gevallen de aard en de middelen ter verbetering of genezing door niet-deskundigen niet beoordeeld kunnen worden. Door het geven van wenken te dien opzichte door den schoolarts wordt dikwijls zeer in het belang der betrokken kinderen gehandeld. Volgnr. 426. (Kosten Huurcommissie f 5000. Gevraagd wordt of deze post niet met f 1000 verminderd kan worden, daar het aantal gevallen nu toch zoo groot niet meer is. De presentiegelden zijn te verminderen door minder vergaderingen te houden. B. en W. meenen den post te moeten handhaven. Volgnr. 593. (Vergoeding voor terreinen cn ge bouwen voor bijzondere scholen f 7022. Gezegd wordt, dat de raming van f 113.000 hoog is; gevraagd wordt of daardan niets te doen is. Antwoord van B. en W. De waarde van het schoolgebouw aan den Ka naal weg, eigendom der Vereeniging „Laat de kin- derkens tot Mij komen", is overeenkomstig de Lager Onderwijswet 1920 geschat, en wel op f 113.000. Hierin kan geen verandering meer wor den aangebracht, terwijl indetrtijd ook geen be roep tegen de schatting mogelijk was. Volgnr. 605. (Kosten der Commissie tot Wering van Schoolverzuim f 875. Meerdere leden wenschen den hicrbedoelden post met een bedrag te verminderen. Genoemd worden f 700.— en f 500.Gevraagd wordt of de post niet kan vervallen. Op de mededeeling, dat alles bij R.B. is gere geld, wil een lid hierop terugkomen wat presentie geld betreft. Een ander lid valt hem bij. Andere leden bestrijden dit. B. en W. willen f 3.presentiegeld per verga dering handhaven. Volgnr. 606. (Kosten van bclooningen en eere blijken f 500. Een lid is hierop tegen als uit dezen post be dragen worden genomen voor bioscoopvoorstel lingen. B. en W. zijn van oordeel, dat sommige bios coopvoorstellingen voor de kinderen zeer leerzaam zijn, terwijl zij niet kunnen inzien, dat de bedoelde voorstellingen in eenig opzicht nadeelig werken. Volgnr. 607. (Kosten van schoolfeestjes en reisjes f 2500. Een lid herhaalt bij dezen post, wat voor Volgnr. 606 is gezgd. Andere leden wenschen dezen post geheel te zien afgevoerd. Andere leden verklaren zich hiertegen. Antwoord van B. en W. Op het behoud van den post voor Schoolreisjes stellen wij in het belang der kinderen, zoowel voor wat het aan hen te verschaffen genot als voor wat het leerrijke, dat er voor hen in het maken dier reisjes is gelegen, bijzonder prijs. Alken wanneer die reisjes van gemeentewege worden betaald, kun nen als regel alle kinderen van de vèrschillende scholen er aan deelnemen. n Volgnr. 663. (Subsidiën aan schouwburgen of muziekcorpsen f 400. Eenige leden wenschen dezen post met f 1000 te verminderen door de zomerconcerten door de Marine-Stafmuziek te geven af te schaffen. Een lid wil bij afschaffing der concerten van de Marine-Stafmuziek het vrijkomende bedrag aan de andere korpsen geven. Nog een ander lid wil alle subsidies verminde- ren, zóo, dat f iooo.bespaard wordt. Andere leden verzetten zich tegen de voorstellen. Antwoord van B. en W. Omdat de concerten des zomers gegeven door de Manne-kapeF steeds op 7eer hoog® S "sfa™, t door het publiek dan ook hoogelijk worden ge waardeerd, staan wij afwijzend tegenover het idee, vrif.' I .cc?nc"U'n te, doc" vervallen. Wij meenen 7. lis, dat het bijzonder op prijs gesteld moet wor- '^1 *ir^u" 6®njeente in de gelegenheid is voor x 1 ij bedrag zoo uitstekende muziek te doen geven. Ook generale vermindering der subsidies >or openbaremuziekuitvoeringen ontraden wij, ('nu .1 die subsidies niet tc hoog eu dergelijke uit voeringen o.i. zeer nuttig zijn. olgnr. 664. (Onderhoud en verlichting der mu ziektent f 500. Meerdere leden vinden den post veel te hoog en -J" dezen te zien verminderd, minstens to( Antwoord van B. en W. trllV ^2 onder,houd van d« muziektent uitge trokken bedrag ad f 430.— is noodig, omdat de kap van die tent zeer noodzakelijk belangrijk her steld «moet wofden. Die kap is namelijk zóó lek, dat indien geen herstelling plnats vindt, het ge bouw daarvan veel nadeel zal ondervinden. Volgnr. 679. (Subsidie aan de Commissie voor. de Kindervoeding f 3000.—). Meerdere leden wenschen dezen post verhoogd te zien, gezien het groot aantal kinderen, «lat hier van op'het oogenblik gebruik maakt. Men was be vreesd, dat het uitgetrokken bedrag niet voldoen de, was, cn dan zou, zoo meenden zij, noodzakelijk tot stopzetting moeten worden overgegaan, het geen men wilde trachten te voorkomen. Een lid zag liever, dat dit eten in het gezin kon worden genuttigd en stelde daarom voor zoo mo gelijk een centrale keuken hiervoor op te richten. Dit lid wenschte geen meerdere gelden te voteeren. Een ander lid zal dit volgnummer in openbaren Raad behandelen. Antwoord van B. en W. De post subsidie kindervoeding ad f is, gerekend naar de uitgaven in 192.' en J923i o.i. hoog genoeg gesteld. Voor stopzetting bij even tueel te lage raming behoeft absoluut geen vrees te bestaan, daar wij in dat geval niet zullen aar zelen den Raad voor te stellen tot aanvulling uit den post „Onvoorziene Uitgaven" over te gaan. De wijze, waarop de kindervoeding thans ge schiedt, bevalt o.i. zóó goed, dat wij geen veran dering wenschen. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De vrij krachtige rijzing, die heeft plaats gehad in Russische fondsen, is tot staan gekomen, zonder dat een reactie van belang is gevolgd, wat mag worden opgevat als een bewys, dat de houders van Russische papieren eene afwachtende houding aun-' nemen in de hoop, dut eerlang misschien de rente-betaling zal worden hervat. Voordat hot zoo ver komt zal eerst de schulderkenning door de Sovjetregeering moeten plaats heb ben, terwijl er nog zeer veel kapitaal naar Rusland zal moeten vloeien voordat er sprake kan zijn van rente-betaling. De Russen behooren dan ook geheel en al nog tot de speculutieve papiertjes, waaromtrent de toekomst nog zeer duister is. Intusschen werkt de erkenning van de Sovjetregeering aanstekelijk op de andere Europeesche staten en ig thans Oostenrijk daartoe overgegaan en zullen naar alle waarschijnlijkheid de' grootere staten wel volgen. Zooals bekend is doet de Fransche regee ring zeer veel moeite om haar betaalmiddel voor het Duitsche voorbeeld te redden en zou men kunnen spreken van tijdelijke successen, aangezien gedurende vrijwel de geheele vorige week de koérs heeft ge schommeld tusschen tusschen 12.20 en 12.40. De reden daarvan moet niet gezocht worden in verbetering van den flnantieelen toestand des Rijks, doch slechts in vrees van de baissespeculanten voor doorgezette stijging, veroorzaakt door steunmiddelen. Het schijnt zelfs, dat er veel gekocht is den laatsten tyd op vermoeden van dio stijging, doch zal men van een koude kermis thuisgekomen zijn, nu do koers inmiddels (Woensdagavond) gedaald is tot circa f 12.wat niet op weerstand wijst. De zaken in de valuta beweging zijn wel ingekrompen, waarbij natuurlijk de voorzichtigheid een groote rol speelt. Vrijdag j.1. was er plotseling beweging in Marken, dio tot circu f 0.60 terugliepen! op vermoedens, dat er voor Duitschland weer een nieuwe inüatio op komst zou zijn, doch deze val is van korte duur geweest," aangezien er Maandag een redres kwam tot f 0.58, zelfs gevolgd door koersen van 61 en 62, tengevolge van de maatregelen, die door de Duitscho. regeering worden genomen om terug te keeren tot den goudbusis. De stemming ter effectenbourzo is' bij voortduring vast geweest op een enkelen dag uitgezonderd. Voor die goede stemming in vrijwel alle fondsen bestaan zeer plausibele redenen en wel in de voornaamste plaats, de gunstige posities onzer goederenmarkt producten. Men neme de moeite eens om de goederenborichten in de groote bladen te volgen en zal dun bij voortduring betere stemming en betere prijzen zien voor stapel- produoten als koflie, tabak, cacao, thee en suiker. Inderdaad is er dan ook veel ineer be weging in den goederenhandel en wordt in die kringen voor het loopende jaar veel goeds voorspeld. Het artikel suiker geniet als steeds een groote publieke belangstelling, terwijl do aandeelen, speciaal de minder courante soorten, een willigte van belang aan den dag leggen. Verder deelen do laatste week vooral Rubberaandeelen in do rijzing, mis schien wel meer door de gunstige berichten omt rent koffie, welk product door de meeste Rubbermaatschappijen wordt verbouwd, dan door do berichten omtrent het artikel Rub ber. Aandeelen Amsterdam Rubber zijn gestegen tot ruim 170 en Kendeng Lemboe tot circa 210%, terwyl ook do kleinere soorten aandeelen een evenredige rijzing medemaakten. 1 enslotte moeten we melding maken van de gestadige koersverbetering van Scheep- vaartaandeelen, vooral van aandeelen Solle- yeldt, Oostzee, Maas en zelfs Kon. Holl. Lloyd die zelfs Woensdag tot 20 konden monteeren. Telkens duiken er geruchten op van subsidieverlening door de gemeente Amsterdam, doch voorhands schijnt daarvan niets bekend te zijn, doch kan men nimmer bevroeden, wat er achter de schermen wordt verhandeld. Het Visumtarief. Vanwege het Ministerie van Justitie wordt het volgende bekend gemaakt: Gebleken zijnde, idat veie in ons land verblij vende vreemdelingen, alsmede tal van Nederlan ders, die bij dit verblijf betrokken zijn, nog steeds onbekend zijn niet de' tegenwoordig van kracht zijnde visum-tarieven voor (verlenging van verblijf in Nederland, wordt het onderstaand visiuntaricf ter kennis van de daarbij belanghebbenden ge- bi «cht. Het recht, dat door vreemdelingen voor het ver lengen van het hun verstrekte Nederlandsche visum verschuldigd is, bedraagt: a. voor'Duitsche onderdanen: voor een visum, geldig gedurende ten hoogste 1 maand 6. idem, ten hoogste 3 maanden, 10.—; idem, ten hoogste 6 maanden, 18.—; idem, ten hoogste 1 jaar (slechts na een verblijf van 6 maanden in Nederland) ƒ24.—; 1). voor Kociwensche onderdanen, ongeacht den duur, in. c. voor Amerikaan9che onderdanen, ongeacht den duur, <1. voor IVxilsche onderdanen, ongeacht den duur, voor een doorreisvisum 1. idem voor een visum, geldig gedurende ten hoog ste 3 maanden, J U.voor ten hoogste 6 maanden 12.—. e. voor alle overige vreemdelingen, die een vi sum in hun paspoort moeten hebben, ongeacht deo duur der verlenging:., ƒ6.—.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2