standpunt dat, Indien voor het nieuw aan te stellen personeel een andere salarisrege ling in het leven wordt geroepen, deze ook zoo spoedig mogelijk voor het thans in dienst zijnde personeel toepassing moet vinden en geven in overweging het boven bedoelde voorstel niet aan Te nemen, dooh in het A. R. in te voegen een nieuw artikel 68tt, zoonis dat door hen is voorgesteld bij Bijlage 184 van 192B. Bij aanneming van dit voorstel kan art. 70a W. K., Zooals dat in de raadsvergadering van 8 Januari J.1. is aangenomen, worden gehandhaafd, omdat alsdan de ambtenaren en werklieden gelijk gesteld worden, d.w.z. dat beide de salarissen, zooals zij die op 81 Deecmber 1928 genoten, zullea behouden, doch alleen de periodieke verhoogingen zullen stilstaan. Het komt B. en W. echter wel wenschelijk voor om voor het reeds vóór 1 Januari 1924 gehuwde personeel op dezen regel een uitzondering te maken. Voor dit personeel zouden zij n.L de regeling, zooals deze vóór 1 Januari j.L van kracht was, ongewijzigd willen laten. Een voorstel in dezen geest wordt daartoe door B. en W. gedaan. Ophaal- en stortlngadlenst Door het lid van den Raad!, den heer B. Zon dervan, wordt het voorstel gedaan over te gaan tot het benoemen van eene Commissie uit den Raad, met als medeleden de Rijks-Ontvanger en de Gemeente-Ontvanger, teneinde te onder zoeken: 1. de voor- en nadeelen voor de gemeente, nu de inning der plaatselijke directe belasting naar het inkomen door die Rijksadministratie geschiedt; 2. de vraag of de Ophaal- en Stortingsdienst der belastingen gohandhaafd' moet blijven; en 3. of, bij bevestigende beantwoording van vraag 2, stappen gedaan moeten worden ten einde te verkrijgen, dat de inning der onder 1 bedoelde belasting wederom door de Gemeente administratie zal plaats vinden. En die Gommis- en voorstellen over deze punten dn te dienen» B. en W. deelen naar aanleiding van dit voor stel mede, dat de Rijks-Ontvanger zich tegen over den Wethouder van Financiën bereid heeft verklaard in bedoelde Commissie zitting 'te ne men en dat hij hen tegen benoeming eener Commissie als voorgesteld geenerlei bezwaar bestaat. Zij laten in deze de beslissing aan den1 Raad over. -ri Uit het Polltle-rapport TABOE. Er was feest voor onze vrouwen, Dat voor mannen was taboe; Daarvan hadd'n w"ons t'onthouwen; Dus we zegden ba noch boe. Als wij mannen feest gaan vieren En 't alleen ook willen doen, Heb je heel wat te bestieren, Om dat ongemerkt te doen. Gaarne hadden we ook die dame In haar levenslied1 gehoord, Doch we doen als Toet Ankb Amen Onze stemme werd gesmoord. Toch, één kon men er niet weten Van het sterkere geslacht, Want hem kon men niet ontberen, Die 't verslag der krant ons bracht. Dezen had men niet, te vreezen, Want hij is immuun q.q. In de krant dius kan men 't lezen, Da's genoeg voor mij en U. Maar als t weer eens feest mag wezen Met Manna de WijsMouton, I»aat men in de krant dan lezen- Een verslag van WEERBERICHT. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen half tot zwaar bewolkt waarschijnlijk droog weer lichte tot matige vorst snachts overdag temperatuur om het vriespunt. BINNENLAND. Commissie toot Georganiseerd Overleg Zeemacht. In de gisteren gehouden vergadering van de Commissie voor Georganiseerd Overleg Zee macht, waarin behandeld' zou worden de verdee ling van de 10 welke de Regeering voorne mens Is op de salarissen van het Rijkspersoneel (waaronder de militairen voor Zee- en Land1- macht) te korten, hebben de vertegenwoordigers van de Bonden van Marineonderofficieren, van Korporaals der Kon. 'Marine en van Minder Ma rinepersoneel het voorstel gedaan om den voor zitter uit te noodigen met den Minister van Ma rine in bespreking te treden, teneinde aan d© militaire commissiën voor georganiseerd over leg dezelfde inlichtingen als aan de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in amb tenaarszaken te verstrekken, alvorens de be raadslagingen te doen aanvangen en om dn af wachting daarvan de vergadering te verdagen. Nadat het voorstel verworpen was, hebben genoemde vertegenwoordigers, wier bonden plus minna 4000 leden omvatten* verklaard niet verder aan het overleg over dit onderwerp te willen deelnemen (zulks in opdracht hunner organisaties) en vervolgens de vergadering van de Commissie voor georganiseerd overleg ver laten. Men verzoekt ons plaatsing van de volgende Motie. De correspondentschappen van den Bond van Marine-Onderofficieren, den Bond van Korporaals der Kom Marine en den Bond voor Minder Marinepersoneel te Leiden, in gecombineerde huishoudelijke vergadering bijeen in het gebouw „Zomerzorg" op Woens dag 18 Februari 1924; kennis genomen hebbende van de dn de Me morie van Antwoord op Hoofdstuk I der Staats- begrooting 1924 aangekondigd© bezuinigings plannen, 'inzonderheid van die, welke tot belang rijk© loonsverlaging zullen moeten leiden; mede in kennis gesteld1 met den wenscb, gericht aan de Commissiën voor G. O. iZeemacht, om voor stellen in te dienen omtrent de wijze, waarop op voor het Marinepersoneel minst drukkende wijze een 'bedrag van 10 der jaarlijksche uit gaven voor 'bezoldiging kan worden verkregen; herinnerende aan de reeds talrijke doorge voerde verslechteringen' met betrekking tot de loonen* is van meerling de hoofdbesturen in 'kennis te stellen met den uitdrukkelijken wenscb der vergadering, dat geen voorstellen hunnerzijds daarom kunnen worden ingediend! strekkende tot loonsverlaging; alles te doen om de hoofdbesturen in- hun actie te steunen en deze motie te publioeeren. Men verzoekt ons plaatsing van de volgende Motie. De Afdeelingen Amsterdam van den Bond van Marine-Onderofficieren, den Bond van Korporaals der Kon» Marine en den Bond voor Minder Marinepersoneel, in gecombineerde vergadering bijeen op Woensdag 13 Februari 1924, in een der zalen van „Casino" te Amsterdam; gehoord de besprekingen over de voorgeno men salarisvermindering, op te leggen aan het Rijkspersoneel, waaronder de militairen van land- en zeemacht, en als gevolg daarvan de aan de leden van de Commissie voor Georganiseerd Overleg Zeemacht gezonden uitnoodiging om afl.rii te geven de wijze, waarop 10 procent op het loon over het jaar 1924 naar evenredigheid kan- worden verkregen; overwegende: le. dat het marinepersoneel reeds vele versiech- tingen direot en1 indirect op de bezoldiging heeft moeten ondergaan, waarvan als hoofd zaak worden genoemd de nog steeds als onrecht gevoelde salarisverlaging ad B per 1 Juli 1922 en de met 1 Januari 1923 ingevoerde premieheffing ad 81/» voor pensioenen; 2e. dat het tekort op de Staatsbegrooting op zichzelf geen aanleiding mag zijn tot loons verlaging; van oordeel, dat intrekking van artikel 40 van het bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijksambte naren moreel niet gerechtvaardigd is en boven dien het salaris van- het marinepersoneel geen verlaging meer gedoogt; besluit: a. de hoofdbesturen van de bonden in den aan hef genoemd op te dragen in geen geval medewerking te verleenen aan- de uitnoodi ging den leden van de commissie voor ge organiseerd' overleg gegeven; b. vast te houden aan de waarborgen voorheen door de Regeering ten onrechte van de be zoldiging van het Rijkspersoneel gegeven; c. deze motie te publioeeren, en gaat over tot de orde van den dag. Georganiseerd! overleg Rijksambtenaren. Dehuwende ambtenares. Mevr. BoissevainPijn appel, lid van' de Prov. Staten van N.-Hoiland beeft in een te Deventer gehouden vergadering van de Vrouwengroep van den Vrijheidsbond mede gedeeld, dat thans vast staat, dat naast de gehuwde ambtenares ook de huwende amb tenares zal worden ontslagen. Nederland en de Sovjet-Republieken. Op de vragen van den heer Van Rave- steijn betreffende de handels- en diploma tieke betrekkingen van Nederland met de Unie der Socialistische Sovjet Republieken antwoordde de Minister van Buiten!» Zaken, dat de regeering van den aandrang, die in handels- en nijverheidskringen valt waar te nemen, om met Rusland weer tot regelma tige verbindingen op handelsgebied te ge raken, niet onkundig is. Onderhandelingen tot herstel der normale handels- en diplomatieke betrekkingen met de U. S. S. R. zijn niet gaande. Wel is op de handelsmogelijkheden en in verband daarmede op de opportuniteit van een regeling der handelsbetrekkingen met Rusland de aandacht der Regeering voort durend gericht geweest. Gelijk bekend, heeft dezer daigen de heer S. Hermer, secre taris van de vertegenwoordiging der Sovjet- regeering te Londen, een bezoek gebracht aan het Departement van Bultenlandsche Zaken en aldaar de zienswijze van zijn Re geering uiteengezet nopens een hervatting van betrekkingen tusschen Rusland en Ne derland. De Minister hoopt bij de behandeling van hoofdstuk IH der Staatsbegrooting in staat te zijn, nadere mededeelingen ter zake te doen. Wet op coöp. vereend gingen. Op de vraag van den heer Weitkïftip be treffende indiening van een wetsontwerp tot wijziging der wet op de Coöperatieve vereenigingen antwoordde de Minister van Justitie, dat een ontwerp van wet, houden de regeling opnieuw der coöperatieve ver- eenigingep, ter overweging aanhangig ia gemaakt bij den Raad van State. K. v. K. in N.-H0L Noorderkwartier. In verband met een verzoek der inldden- stand sbesturen van Scha gen, Broek op Lan- gendijk, Helder en Alkmaar heeft de K. v. K. In Hollandsch Noorderkwartier beslo ten het adviesbureau voor den middenstand te brengen bij de Kamer en 100 subsidie te geven voor rechtskundige adviezen; ver der besloot de Kamer het bureau voor han- delsinliahtingen en de „Amerikaansche Han delsbelangen" te subsidieeren. De wensche- lij'kheid werd betoogd het instructievaartuig voor schipperskinderen te Alkmaar en Hel der te laten komen. Geen nlenwe Nederlandsche leening. Het bericht van Het Vaderland omtrent een op komst zijnde nieuwe staatsleening van 800,000,000 is, naar te bevoegdeo* plaatse uitdrukkelijk werd verzekerd, on onjuist. Er is geen sprake van zoo'n leening. Het mailschip voor de Nederland. De Dynamo- en Electromotorenfabriek van Willem Smit Co. te Amsterdam, heeft van de firma Sulzer .te Winterthur in Zwitserland, de opdracht tot vervaardiging ontvangen van de dynamo's, bestemd voor het veel besproken mo torschip der mij. „Nederland". De drie hoofd dynamo's krijgen elk een vermogen van 830 K.W. en worden direct gekoppeld aan Diesel motoren. Reorganisatie van het Provinciaal ziekenhuis te Santpoort Ged1. Staten hebben ter vaststelling aangebo den een suppletoire begrooting voor het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor 1924. Een crediet van ƒ170.000 wordt gevraagd voor het tot stand brengen van een reorganisa tie en uitbreiding van de verwarmingsinstallatie In het z.g. oude gedeelte. Voorts een crediet van 24.000 voor de kos ten van werken, verbonden aan de samentrek king van de bestaande keukens en het maken van een kelderruimte. Spoorwegpersoneel. In een gisteren gehouden, vergadering van het hoofdbostuur der Ned. Vor. van Spoor- en Tramwegpersoneel is besloten om op Dinsdag 26 Februari a.s. te Utrecht een buitengewoon oongres te houden waarin be slist zal worden of de Vereeniging de voor stellen van de directie der Ned. Spoorwegen inzake artikel 86 RDV en de afronding van de loonen van het werkplaats personeel zal aannemen. Een onderscheiding voor den heer Henrl ter Hall. Naar wij vernemen is aan den heer Henrl ter Hall, lid'van de Tweede Kaïmer, de on derscheiding toegekend van de medaille van Koning Aïbert van België. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Het bezoek van de Koningin aan Amsterdam zal plaats hebben van 31 Maart tot 4 April. Uit het stukadoorsbedrijf. De stukadoorspatroonsbond heeft het op 30 April afloopende collectieve arbeidscon tract opgezegd met mededeeling aan de ge- zellenbonden, dat een nieuw contract van patroonszijde alleen zal worden aanvaard, indien de 48-urige werkweek daarin wordt vastgelegd, bepaald wordt, dat de christe lijke feestdagen niet meer zullen worden doorbetaald, het uurloon voor den stuka door, thans 88 cent bédragende, wordt ge bracht op 78 cent in de eerste klasse plaat sen en dat voor den opperman op 73 cent, en het tarief voor aangenomen werk 10 pet. naar beneden gaat. Op deze voorwaarden is men bereid een contract aan te gaan tot Februari 1926. De imodernè en oonfessioneele 'gezellen- bonden hebben daartegenover als eischen gesteld handhaving van de 45-urige werk week, doorbetaling van de christelijke feest dagen, uitbetaling van verletdagen voor vriezend weer en meebetaling van de pa troons aan den werkloosheidssteun, een niet nader aangegeven verhooging van het uur loon, handhaving van het bestaande tarief voor aangenomen werk, bet toestaan van 8 vacantiedagen per jaar met behoud van loon en vacantebijslag en aanwijzing op elk bouwwerk van een' gedelegeerde van de ge- zellenorganisaties, die toezicht houdt op het nakomen van de arbeidsvoorwaarden. Bo vendien wenschen de oonfessioneelen nog bijslag voor groote gezinnen. Van patroonszijde deelt men mee, dat er nietaan gedacht wordt, over deze eischen zelfs maar te onderhandelen. Uit het Amsterdamsche havenbedrijf. Naar de- Telegr. verneemt, heeft de door ongeveer 200 leden bezochte vergadering van de afdeeling Havenarbeiders Amster dam van den Centralen Bond van Transport arbeiders de loonsvoorstellen van de direc tie der Scheepvaartvereeniging Noord aan vaard. De Rijksmiddelen. Internationale Crediet Compagnie. Naar het „Hbl." verneemt, staat thans het bij de oprichting van de Nederlandsche Accept- Maatschappij reeds vermelde voornemen, om daarnaast op internationale basis nog een andere credietinstelling in het leven te roepen, op het punt verwezenlijkt te worden door de oprichting van de Internationale Crediet Compagnie, met een kapitaal van ƒ20.000.000, waarvan ƒ11 miilioen is geplaatst en volgestort. Onder leiding van de Nederlandsche Handels- Maatschappij nenien Engelsche, Hollandsche, Duitsche, Zwitsersche en Zweedsche 'banken hier aan deel. President is de heer C. J. K. van Aalst Het doel der vennootschap is het op interna tionale basis financieren van handelstransactie» en het verleenen van credieten* het accepteeren en disconteeren van wissels en .alles wat met een en ander in verband staat Inkoop van eigen aandeelen. De rechtbank te Amsterdam heeft vonnis gewezen in de civiele procedure van de ver eeniging van fondsenhouders tegen1 de Bankassociatie, waarbij de vraag aan de orde werd gesteld, of inkoop door een naam- looze vennootschap van eigen aandeelen al dan niet rechtsgeldig ia. De rechtbank verklaarde de vordering niet ontvankelijk omdat naar Nederlandsch recht een recht-' streeksche vordering van de handeling van de dirctie van eene naamloozo vennootschap niet aan den indivldueelen aandeelhouder toekomt. Hollandsche pleegouders van Hongaarsche kinderen naar Hongarije. 'De Ned. Reisvereeniging organiseert een reis van vroegere pleegouders van Hon gaarsche kinderen naar Hongarije. Deze wf lof naar- 0ns ihwia wordt bericht, in voorjaar of gedurende den zomer plaats hebben en ongeveer 11 dagen duren, waarvan zeven dagen verblijf te Budapest. Aan deze reis kunnen uiteraard slechts eden der vereeniging deelnemen. Faillissementen in Nedertend. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau' van Van der Graaf Co.'s Bu- reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Febr., in Nederland uitge sproken 99 faillissementen tegen 93 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. van 1 Januari tot en niet 15 Febr. 1924 606 faillissementen tegenover 549 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar.. De achturendag in Frankrijk. In een noot onder een artikel van F. Eflker. bout) ln „de (cbr.) Metaalbewerker" van 16 Fe bruari, waarin de kwestie van het schip van de „Nederland" en de rol van de Fransche arbeid», voorwaarden daarbij aan een bespreking worden onderworpen, teekeiit de redaotle 0. m. het vol> gonde aan: „Toen wij in Oot. 1928 onze bestuursvergade- ring van de Internationale van Ohr. Metaalbe» werkersbonden hielden, verklaard© de voorzitter van den Ohr. Metaalbewerkersbond uit Frank- rijk, dat weliswaar de 48-urige werkweek was vastgelegd, maar dat als regel 10 uur per dag werd gewerkt; dat wel bij gesloten overeenkom sten overgeld was vastgelegd, maar dat als regel voor de meerder te werken uren dan 48 geen overwerk-percentage werd' uitbetaald." TWEEDE KAMER. Na aanneming van enkele kleinere wetsont werpen wordt voortgegaan met de algemeens beschouwingen ovèr de staatsbegrooting. De a.-r. heer Rutgers wil wijziging in enkele onder dealen van het regeeringsplan voor bezuiniging. Hij wil het budget sluitend maken door inkrim ping van den staatsdienst. Hij bestrijdt de motie-Troelstra, gaat op allerlei kwesties nog in en vraagt tenslotte crematievenbod! bestrijding van het bioscoopgevaar en een nieuwe Zondags wet. De heer J. ter Laan wijst er op, dat de bezui niging zich veel te veel richt op dingen, die moei zaam verkregen zijn na veel strijd. De mlllioe- nen-nota is een jammerlijk staatsstuk, dat ge- tuigenis aflegt van den onwil der bezittende klasse om den arbeider te sparen. Hij bespreekt ook de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten'. De oorlogswinst heeft meer dan 4 miliiard bedragen; desondanks zuchten wij onder de ontzaglijke crisisschuld. De heer Fleskens beepr -ekt de handelspolitiek der regeering. Inzake de valuta-concurrenüe dient te worden ingegrepen om verdere inzin king te voorkomen. De heer Schokking gaat op de bezuinigings plannen der regeering nader in; ook hij weet geen ander plan om tot een sluitende begrooting te komen. De heer Weitkamp verklaart zich tegen het protectionisme en 'komt op'voor de belangen van den boerenstand, die z. i. te zeer verwaarloosd worden. Mejuffrouw Groeneweg bespreekt de kwestie van het ontslag der huwende ambtena res. Ons land heeft belang bij begaafde gehuwde vrouwen, die haar krachten geven aan de ge meenschap. De heer Beumer meent, dat deze zaak schromelijk overdreven wordt door de vrouwen* daar het hier slechts een gering aantal betreft. Minister Ruys de Beerenbrouck begint nog aan zijn rede, die hij evenwel Dinsdag zal voort zetten. Begrooting van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw. Blijkens de verschenen Memorie van Ant woord inzake Hoofdstuk V der Staatsbegrooting (Binn. Zaken en Landbouw) is de Zomertijd vastgesteld in aansluiting aan de eischen van het internationaal' verkeer. Ware de Regeering hierin vrij, dan zou zeer zeker met de belangen van den landbouw meer rekening zijn gehouden. Voor een wettelijk verbod inzake trekhonden acht de Regeering geen voldoende aanleiding aanwezig. Door de nader tot stand gekomen be zuiniging op de verschillende uitgaven is than» ongeveer 7 van het totaal bezuinigd, sinds 1921 bijna 50 Ten aanzien van werkverschaffing is de Mi nister uitgegaan van het standpunt, dat deze in de eerste plaats de taak der gemeenten is. Sub sidies zijn slechts verleend voor zoover die noodig waren wegens den finantieelen toestand eener gemeente. De resultaten zijn van dien aard geweest, dat de regeering voor 1924 dezen zelfden regel wenschte te volgen. Ten aanzien van eene verlaging der invoerrechten, in het buitenland geheven op onze haring, zijn door de regeering stappen gedaan, die in de toekomst een verruiming van het afzetgebied tengevolge kunnen hebben. In totaal is het eindcijfer dezer begrooting verminderd met 800.508 en ge bracht op 20.046.655. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De strijd tegen de separatisten. Bij de bloedige gevechten te Pirmasen» zijn in het geheel 45 personen gedood, namelijk 87 separatisten, en 8 hunner tegenstanders. Een groot aantal zwaargewonden van beide partijen verkeert nog in levensgevaar. Te Kaiserlautern is de rust niet meer ver s-oord. Ken separatist is Woensdag door de be volking doodgeslagen. Te Duerkhekn heeft de Devolkmg liet gebouw van het distriotscom- mando bestormd* nadat de separatisten op de 1 menigte hadden geschoten. Zeyen separatisten werden, nadat de bevolking het gebouw had ia- genomen, zoo mishandeld* dat zij naar het zie kenhuis moesten worden overgebracht. D# Franschen bleven neutraal. Beleren en de staat van beleg. De Bayersche Staats Ztg. schrijft naar aan leiding van het besluit der rijksregeering om met ingang van 1 Maart den staat van beleg in te trekken, dat dit besluit voor Beieren niet geldt. Alleen de Beiersche staatsregeering zou den uitzonderingstoestand kunnen opheffen» ENGELAND. De liberalen en de Engelsche regeering. Londen, 15 Febr. De motie, die door de liberale partij is opgesteld' ter behandeling in het Lagerhuis van de herroeping van het besluit betre f Pende Poplar, waarbij de bedragen voor de openbare ondersteuning door d© armvoogden van Poplar werden gelimiteerd, zal volgens de meening van de bladen worden gesteund1 door de groote meerderheid van de conservatieven, maar de vorm is zoodanig, dat het onwaarschJjn- Uk is, dat de nremi r haar zal beschouwen al® een veroordeeling van hem zelf of van den mi nister van volksgezondheid. Spoorwegveer Harwich—Zeebrugge. In den loop van Maart zal waarschijnlijk de nieuwe spoorwegveerdienst tusschen' Harwich en Zeebrugge beginnen, die döor een maat schappij, gesticht door de London North- Eastern Railway 'en de Belgische staatsspoor* wegen, zal worden geëxploiteerd» 'Zoowel® Harwich als in Zeebrugge zijn speciale kaden aangelegd voor het landen der treinen. De dien*» Hen*» Kleingoed. De uitgever van een weekblad werd opnieuw bekeurd ter zake overtreding van de Arbeidswet, wegens het laten verrichten van arbeid op Zater dagmiddag. Bekeurd! werden twee personen ter zake zon der vergunning harmonica-muziek maken en lied jes zingen in de Koningstraat. Assistentie werd verleend in een café aan de Langestraat, waar een man met andere bezoekers aan 't vechten was. De vechtersbaas werd door de politie verwijderd, waarna de orde was hersteld. Proces-verbaal zal worden opgemaakt tegen den bestuurder van een motorrijtuig, die dit onbe heerd en onverlicht op de Westgracht had laten staan. Bekeurd werden twee jongelui, wegens het gooien met. sneeuwballen op baldadige wijze. Visschen in verboden water. Door een bewoner van de Artilleriestraat werd aangifte gedaan, dat vermoedelijk des nachts uit een vlet staande aan den Zeedijk, waarin zich 12 tal haring bevonden, twee tal waren ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Twee honden Door een bewoner van den Kanaalweg werd aangifte gedaan, dat zijn hond, toen hij op het Ko ningsplein liep, werd aangevallen door den hond van een bewoner van dat plein, waardoor eerst genoemde viervoeter aan zijn rechtervoorpoot werd gewond. Bij onderzoek bleken de honden inderdaad in den slag te zijn geweest, doch door iemand te zijn geschieden. Den eigenaar van de aanvallende partij werd aangezegd den hond beter onder zijn hoede te houden. Je geld of Door een bewoonster van de Tuinstraat werd klacht gedaan, dat toen.zij bij een bewoner van de Koningstraat op diens verzoek was verschenen, de deur werd afgesloten. Genoemde vrouw en haar echtgenoot zouden toen met geweld zijn bedreigd om een schuldbekentenis te teelcenen. De politie onderzoekt deze zaak. IVacht u voor den hondI Een bewoner van de Tuinstraat deed aangifte, dat hij op den Parallelweg was aangevallen door den hond van een daar wonend persoon, waardoor hij een winkelhaak in zijn jas bekwam. Aangezien dit de eerste maal is, dat deze viervoeter zich te buiten gaat, werd zijn baas aangezegd hem deze capriolen af te leeren. Roblnson. Omtrent de zitting der Centrale Commissie van Overleg, waar Minister Westerveld namens de Re geering het woord voerde, vernemen we nog nader de volgende bizonderheden. Het Comité van Tien diende een aantal eischen in, waaromtrent te voieis tusschen de vertegen woordigers van de Hoogere Centr., de Christelijke, de Moderne, de Roomsch-Katholieke en Neutrale organisaties van Overheidspersoneel volkomen overeenstemming was verkregen. Op den eersten eisch aan de Regeering om een volledig overzicht van de door haar voorgenomen, ten koste van de ambtenaren door te voeren, bezui- nigings-maatregelen over te leggen, antwoordde Minister Westerveld, dat de Regeering dezen eisch niet kan inwilligen. Het lag niet in de be doeling om over te gaan tot werktijdverlenging. Omtrent de wijziging van de Pensioenwet, welke bij den Raad' van State in behandeling is, konden nog geen mededeelingen wordlen verstrekt. Minis ter Westerveld deelde in verband hiermede aan de commissie mee, dat voor zoover hem bekend het niet in de bedoeling der Regeering ligt om over te gaan tot verhooging van de premie voor eigen- en weduwen- en weezenpensioen De noodige bezuiniging zou men wel kunnen verkrijgen door het aantal jaren, waarpa men recht verkrijgt op vol pensioen, te verlengen van 35 op 40 dienstjaren. Volgens Minister Westerveld kan deze ver slechtering geen invloed uitoefenen op de positie van de in dienst zijnde, ambtenaren, weshalve deze kwestie geen punt van beraadslaging in C. v.' O., behoefde uit te maken. Ten opzichte van de eventueel aan te brengen verslechteringen in de wachtgeldregeling huldigde de Minister het zelfde standpunt. De vertegenwoordigers stelden geen vertrouwen in deze uiteenzetting van de meening des Ministers en handhaafden hun eisch, dat de Regeering volle dig hare plannen zou bekend maken. Op de vraag der organisaties, gedurende welk tijdvak de Regeering van verdere verslechteringen zal afzien, indien men eventueel tot overeenstem ming zou komen, antwoordde Minister Westerveld, dat de Regeering uiteraard geen verdere bevoegd heid bezit dan tot de eerstvolgende verkiezingen. Tot dien datum kan de Regeering toezeggingen doen. Een opvolgende Regeering kan zij natuurlijk niet binden. "De Minister zegde toe een globale opgave te verstrekken van het bedrag, dat reeds door bezuini ging op de ambtenaren is verkregen, zooals o.a. door de 84/, premleatortlng voor pensioen, werk- tIJdverlenging en verzwaring van dienst (Kijwlel- dlenst)) afvloeiing, Intrekking mlnlmum-loon, ver korting, verlof, verhooging Jetigd-aftrek, enz. enz. Tegenover den eisch, dat de Regeering zou af zien van het bijvoorbaat vaststellen van een be drag, dat door verlaging op de salarissen moet worden verkregen, meent de Regeering, dat over 1924 en 1925 f 35.000.000 op de salarieering van het Rijkspersoneel moet worden bezuinigd. Voor 1924 een evenredig deel van de helft van dit bedrag of over 1924, ingaande April a.s., nog rond 14 millioen gulden. Deze 14 millioen zal moeten worden opgebracht door het Rijkspersoneel, waaronder in dit verband is te verstaan: de ambtenaren in 's-Rijksdienst, met inbegrip van onderwijzers en militairen, doch inet uitzondering van het personeel, werkzaam, in staats-bedrijven, zooals het personeel van de Landsdrukkerij, van het Staatsboschbeheer, van de Rijksmunt en van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Deze bedrijven zullen zich moeten bedruipen, door het tekort op de diverse begrooting op de sala rieering van het desbetreffend personeel te ver halen. Bovendien acht Minister Westerveld' het eeq onafwijsbare plicht der Regeering om tot verlaging der posttarieven over te gaan. Het daardoor te vergrooten tekort zal het personeel door meerdere salarisverlaging hebben te betalen. Tenslotte eischten de personeelsvertegenwoordi- gers dat de technische herziening van het Bezol digingsbesluit niet uitsluitend en alleen aan mi nister Westerveld wordt opgedragen, doch dat ook de Centrale commssie zelve en haar bureau van voorbereiding daarin worden betrokken. Minister Westerveld zegde ter zake overweging toe doch meende, dat het een beletsel voor een snelle afdoening zou zijn en zoolang de zaak nog slechts in voorbereiding is bovendien overbodig kan worden geacht. De discussies werden zeer heftig erf scherp ge voerd, en toen bleek uit de woorden van den mi nister, dat de regeering blijkbaar niet aan de eischen der organisaties wilde voldoen, werd een motie ingediend, waarin de noodzakelijkheid werd uitgesproken, dat de Regeering aan de eischen van het Comité van Tien zou tegemoet komen. Over deze motie staakten de stemmen met de zes Re- geeringsvertegenwoordigers tegen, die der organi saties voor. Hierna werd namens alle organisaties verklaard, dat, ais de Regeering het personeel niet tegemoet kwam, verder overleg over deze zaak door hen zal worden geweigerd. De Minister en de voorzitter der C. C. v. O. (oud-minister van Financiën mr. De Vries) zullen de uitspraak der Commissie en de door de organi saties afgelegde verklaring ter kennis van de Re geering brengen. De rijksmiddelen hebben over de afgeloopen maand ruim f i1/, millioen minder opgebracht dan over' Januari van het vorig jaar. In totaal werd ontvangen f 35.965.263. (1/12 der raming bedraagt 33.078.083). Uit de inkomsten belasting werd 9.158.794 ontvangen of ruim 1.7 mil lioen minder dan in Jan. 1923. De grondbelasting bracht over Jan. f 1.622.699 op tegen f 688.056 in Jan 1923. Tegenover een geringe vermindering der overige accijnzen staat een vermeerdering van f 344 847 van den accijns op gedistilleerd, terwijl ook die op bier eene toename vertoont. De tabaks belasting daarentegen 'bleef ruim 8.5 ton bij Jan. 1923 ten achter. De zegelrechten gaven een eenigszins grootere opbrengst, evenals de registratie-rechten. De wis selvallige successierechten daarentegen bleven iets ten achter. Een nieuwe groote credletinstelUng te Amsterdam. Vergadering van Vrijdag.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 6