BINNENLAND I r« BUITENLAND. ta&ssir politie, 4744.—, De heer Zondervan zegt over dezen post een interpellatie toe, teneinde de wantoestanden bij dit corps in het openbaar te bespreken. De Voorzitter merkt op, dat noig nimmer een klaoht is ingekomen. Spr. is be reid ten allen tijde het personeel aan te hoo- ren. De heer ZondeTvan meent, dat er din gen hebben plaatsgevonden, die niet door den beugel kunnen, en die zJL in het open baar moeten wordlen besproken. De Voorzitter merkt op, dat de Raat i over deze aangelegenheid geen zeggenschap heeft. De heer Van Os vindt het niet gepast deze kwestie in het openbaar te bespreken. Men moet vertrouwen stellen in het hoofd dier politie. De interpellatie wordt toegestaan. Voïgpo. 424. Kosten Geneeskundig School toezicht 1700.De heer Eyld'era be pleit opheffing. Indien het noodig blijkt, kan de directeur Geneest Dienst zich daar mede belasten. Verworpen met 18 tegen 2 stemmen. Vóór de heeren Eyldiema en van Daim. Volgno. 606, Kosten van belooningen en eeaieblijken 600.De heer OBot vraagt hoe dit geld1 besteed wordt; geschiedt dit voor bioscoopvoorstellingen voor kindleren, zooals dit jaar, dan zal spr. tegenstemmen. De Voorzitter antwoordt, dat de post bestemd is voor schoolreisjes. De heer Bot wil ia dat geval het bedrag verhoogen. Volgno. 607. Kosten van schoolfeestjes en -reisjes 2600.wil d!e beer Eylders terugbrengen op 1250.De heer H ey- blok meent, dat dit niet noodig is. Verle den jaar is het bedrag niet geheel gebruikt en ook dit jaar zal dat niet gebeuren. Voorstel-Eyldlers wondt verworpen met 16 tegen 3 stemlmen. Voligni. 663. Subsidiën a!an schouwburgen of muziekcorpsen, 4000.De heer Eyl ders heeft voorgesteld dit bedrag met 1000.te verminderen. De heer vamOs merkt op, dat de Marine- kapel erg achteruitgegaan is. Spr. acht ver mindering van dezen post wenschelijk, om dat de andlere bestaande corpsen zeer goed de stafmuziek kunnen vervangen De Voorzitter geeft toe, dat tenge volge van de bezuiniging het corps ver kleind is. Men vergete niet, dat het beroep^ musici zijn1, terwijl de andere corpsen uit dilettanten bestaan. De Voorzitter wil even wel het voorstel in stemming brengen, doch stelt prijs op het behoud dlezer zomeroon- oerten. De beer Smilts gelooft niet, dat die kwa liteit van het corps verminderd.! is. Hij wil 1500.voor de winterconcerten of 1000 voor de zomerconcerten behouden. De heer Heyblok bepleit handhaving van den post. De geheele gemeente profi teert ervan. Het voorstel-Eylders komt in stemming en wordt aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. Volgno. 679. Subsidie oomm. kindervoe ding 3000.De heer Hey blok bepleit verhooging van1 dit bedrag. Mevrouw van der Hulst wenscht een woord tè zeggen aam bet adres van de rech- sche raadsleden, die tegen dezen post zijn. De christelijke kinderen1, die daar komen, verrichten hun gebed voor den maaltijd, en ddt moet toch op de anderen een .goeden in druk maken. Spr. vindt, dat deze heeren dankbaar moestem zijn, dat de kindervoe ding er is. Na nog eenfige discussie aangenomen. Inkomsten, Volgno. 42. Marktgelden enz. 15.500. Mevrouw van der Hulst zet haar mee ning ten opzichte van die kermis uiteen. Spr. beeft elk jaar tegen d'e kermis gestemd', nu het echter bleek, dat tem opzichte van de finantiën de kerinis een voordeel oplevert, zal zijn thans voorsteUeq» Zoodra de finan- tleete toesband verbetert, zal spr. tegen stem men. Volgno. 60 Pacht, jacht en visscherij, pro memorie. De heer Bot vraagt waarom het vischterreihi in hiet kanaal niet wordt ver pacht. De Voorzitter antwoordt, dat t daarna vele moeilijkheden zijn verbonden. De heer Bot wil iedereen in die gelegenheid stellen daar te visscben, VOlgno. 169. Inkomstenbelasting. De heer Heyblok zal een voorstel indienen ter verlaging van d!e opcenten. Spr. wil het per centage van 0.79 terugbrengen op 0.70. De Voorzitter antwoord, dat alleen nog is beslist over het bedrag van het ko hier, doch dat het percentage nog moet wor den vastgesteld. De heer Vaa Dam wil in verband met dem progressieven kin tertoe slag de veror dening wijzigen, hetwelk die Voorzitter ontraadt. Volgno. 170. Belasting op de honden 4800.De heer Maters wil de belas ting voor losloopende honden brengen van 5.op 10.Vooral in Koegras heeft men veel last van de honden. B. en W. wen- schen de belasting evenwel op 6 te houden. Spr. vraagt vervolgens strenger toezicht op losloopende bonden, waaronder er vele zijn, waarvoor geen belasting Is betaald. De heer Boogaard' wijst er op, dat het verboden is met losloopende honden1 buiten de gemeente te komen. De Voorzitter is tegen verhooging dezer belasting. De heer van der Veer ondersteunt het verzoek-Matera. DeVoorzitterzalde politie te Juliana- dorp opdragen beter hierop toe te zien. Wanneer men honden ziet zonder belasting- penning verzoekt hij deze aan te geven. De begrooting voor den Kapitaalsdienst wordt aangenomen met een post Onvoorzien, die ten gevolge van de vervallen subsidie voor db Stafmuziek met 1000.wordt ver hoogd en gebracht op 16647.251/» plus het bedrag van den vacantietoeslag 12000. De begrooting wordt vervolgens vastge steld in inkomsten en uitgaven tot een be drag van 2.402.945.877». De heer Boon stemt tégen. De Voorzitter richt een woord van dank tot den Raad voor de medewerking bij de behandeling; dezer begroeting verleend, De heer Bok spreekt namens den ganscben Raad een woord' van dank aan het Ooilege en demi Voorzitter voor de leiding en de ge moedelijke wijze waarop de begrooting is behandeld. Verder brengt spr. een woord van dank aan de rapporteurs 6n den algem. rapporteur, den heer Boon, aan de pers voor de zware werkzaamheden, in de afge- loopen dagen verricht. De Voorzitter Is zeer gevoelig voor die woorden en hoopt het in hem gestelde vertrouwen waardig te blijven. Rectificatie. In het nummer van Donderdag staat onder het antwoord van wethouder Grunwald', dat afschaf fing der Kermis ons 112.700 -)- 61.000 be lasting minder zou geven. Dit moet natuurlijk zijn 11.270 6100. De toelating tot de Lagere SchooL 's-Gravenhage, 22 Febr. In antwoord op een vraag van den heer Schokking, deelde de minister van Binnenlandsche Zaken hedenmid dag in de Tweede Kamer mede, dat de inwer kingtreding van het K. B. tot verhooging van den toelatingsleeftijd voor leerlingen der Lagere School voorioopfig is opgeschort tot 1 September aanstaande. Scheepsbouw voor Engelsche rekening zonder subsidie. Naar de „N. R. Ot." verneemt, is aan de Rott. Droogdokmaatschappij wederom den bouw op gedragen van een tankschip voor Engelsche re kening. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, was de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij een der groote Rotterdlamsche scheepswerven, welke het adres aan het gemeentebestuur tegen subsidlieverleening hebben onderteekendi Nederland—Rusland. Een vertegenwoordiger van „De Telegraaf" heeft een onderhoud gehad met den secretaris van de Russische handelsdelegatie te Londen, den heer Hermer, naar aanleiding van diens be zoek, de vorige week, aan ons land, waarvan het Correspondentie-bureau een kort communiqué heeft gepubliceerd. De vertegenwoordiger der Sowjet-regeering verklaarde, dat z. i. de ontwikkeling van de han delsbetrekkingen tusschen Nederland en Rus land moet worden voorafgegaan door een vol ledige erkenning van het Sowjét-bewind en her stel van de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen. Hij wees er op, van hoeveel belang voor Nederland1 de doorvoer van Russisch graan over Rotterdam zou zijn, in het bijzonder met het oog op Antwerpen. De vraag, of het ontwerpen van een handels verdrag, evenals met andere landen gesloten is, naar zijn meening het eerst noodige zou zijn, nadat de betrekkingen hersteld waren, beant woordde de heer Hermer bevestigend. Of ver dere besprekingen met de Nederlandsche regee ring spoedig zullen volgen, of dat zij wellicht te Londen tusschen den Russischen diplomatiéken vertegenwoordiger en. onzen gezant aldaar ge voerd zullen worden, kon hij echter niet zeggen. Hij hoopte op een spoedige voortzetting van de besprekingen. Het mailschip van de „Nederland". Het „Grafisch Weekblad", orgaan van den Algem. Nederl. Typografenbond, schrijft o. m.: Over het schip van de „Nederland'', dat in Frankrijk gemaakt zal worden, raakti men maar niet uitgepraat. Zelfs de pailadjjnen va^ de valutaconcurrentie, die zij' in hun onnoozel- of doortrapte fielterigheid' met vrijhandel verwar den, zetten nu een grooten mond op. „Het Volk" noemde het dezer dagen een onbe schaamdheid, dat de directie der Maatschappij „Nederland" het dOor niet-vaderlandsche handen vervaardigde schip den naam zal geven van een doof-en-door Nederlandschen proza-schrijver Pieter Corneliszoon Hooft. Een dergelijke ver ontwaardiging begrijpen we niet. Want de direc tie van de scheepvaartonderneming deed niets anders dan duizenden Nederlanders en Neder landsche ondernemingen sedert 1920 deden; niets anders dén de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel die, kennende de werkloosheid1 onder de typografen, haar jaar verslag in Duitschland' liet drukken; niets an ders dan de directie van „Het Volk", die de ban den van „De Notenkraker" eveneens in Genna- nië liet vervaardigen. De daad van deze Scheep vaartdirectie is lang niet zoo schandelijk als die van onzen Nederlandschen Staat, die eigen werk over de grenzen laat vervaardigen, waardoor de werkloosheid hier te lande werd vergroot We hebben altijd gezegd, dat de schreeuwers voor onbeperkte valutaconcurrentie de conse quentie daarvan niet doorzagen, 't Blijkt nu duidelijk, dat we gelijk hadden. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Oo.'s Bu- reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 22 Febr., in Nederland uitge sproken 85 faillissementen tegen 78 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Februari 1924 691 faillissementen tegenover 627 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Ingezonden mededeeling. DE OOMMISSIES VAN DESKUNDIGEN. parijs, 21 Februari. Havas verzekert, dat in strijd met wat openbaar gemaakt is'met betrekking tot de voorstellen, die de des kundigen zullen onderwerpen aan de com missie van herstel, de deskundigen geenszins hebben gedacht over teruggave van de Duitsche koloniën aan Duitschland, om de betalingscapaciteit van het land te vergrooten. Het schijnt evenwel,' dat de deskundigen het eens zijn geworden over het aanzienlijke economische vermogen van Duitschland, en hebben geconstateerd, dat het niet alleen geweldige kapitalen heeft besteed aan dure openbare werken, maar ook sinds den wapenstilstand 18.000 locomotieven en 400.000 wagons heeft gebouwd. Alle deskundigen, zelfs de Engelsche, hebben dit klaarblijkelijk feit erkend. Toen Duitschland geroepen werd den abnormalen omvang van constructies te verklaren, terwijl het zich onmachtig noemde, de schadeloosstelling te betalen, kon het geen bevredigende verklaringen geven. De maritieme conferentie te Rome. Uit Rome wordt aan het Hbl. gemeld: De conferentie van deskundigen ter be strijding van het plan tot uitbreiding van de beginselen van Washington tot andere maritieme mogendheden, zal niet tot over eenstemming komen, noch wat betreft de tonnenmaat van elke mogendheid, noch wat betreft een tienjarige „naval holiday", waartegen Brazilië en Spanje eveneens be zwaar hebben. De discussies zullen dus pre cies herhaald worden in een latere defini tieve conferentie, zoo men in haar bijeen roeping nog heil ziet. Het plan stelde de tomnenmaat aldus vast overeenkomstig de status quo: Nederland 26.000 ton, Denemar ken 13.000, Noorwegen 16.000, Zweden 62.000, Spanje 81.000, Griekenland 36.000, Brazilië 45.000, Chili 35.000, Argentinië 81.000. De commissie van herstel en Hongarije. Parijs, 21 Februari. De commissie van herstel heeft twee beslissingen genomen om de uitvoering van het plan tot herstel in Hongarije ten uitvoer te brengen. Het eerste besluit heft de hypotheken op van de com missie van herstel op de panden, die zullen strekken tot waarborg van de herstellingen. Het tweede besluit stelt de betalingen vast, door Hongarije te doen uit hoofde van het verdrag voor een tijdperk van 20 jaar tot een bedrag, dat vastgesteld zal worden door het ontwerp van den Volkenbond en in overeenstemming met de uitlegging van de artikelen 2 en 7 van het protokol, het welk deel uitmaakt van het plan. Hongarije neemt deze beslissingen en de uitlegging aan. DUITSCHLAND. Een rede van Stresemann over Frankrijk en de separatisten. Berlijn, 22 Febr. Bij de discussie over de Palts in den Rijksdag, welke nu reeds den heelen dag duurt, heeft minister Stresemann een korte, maar krachtige en zeer pakkende rede gehouden. Hij wees er op, dat reeds in November van het vorige jaar een uitvoerige nota om trent het optreden der Fransche bezettings troepen tegenover de bevolking van de Palts is verzonden. In haar antwoord weigerde de Fransche regeering in beginsel op den inhoud der Duitsche nota in te gaan, waarbij zij aan het slot opmerkte, dat de Duitsche regeering een aanklacht heeft ingediend tegen de Fransche republiek, waarbij zij zonder een oogenblik van twijfel geloof heeft gehecht aan de ontvangen mededeelingen, waardoor zij zich voor altijd verdacht heeft gemaakt ten opzichte van alle latere klachten. Op 2 Febr. liet de Duitsche regeering een tweede nota aan de Fransche regeering overhandigen nopens de toestanden iij de Paflts, waarin zij, zonder op speciale gevallen in te gaan, het geheele optreden van Frank rijk tegenover de separatisten gispte. De Fransche regeering antwoordde, dat alles onbewezen laster was en dat het Pa- rijsche kabinet zich met verdere gedachten- wisselingen omtrent binnenlandsche aange legenheden van Duitschland niet inliet. Dat alles heeft de Duitsche regeering op nieuw aanleiding gegeven het gansche ma teriaal en ook eenige nieuwe mededeelingen omtrent feiten ter beschikking der Fransche regeering te stellen, en wel in een uitvoerige nota, die eergisteren, 20 Febr., door den Duitschen ambassadeur te Parijs is over handigd. Heden heeft von Hösr h aan Stre semann medegedeeld, dat deze nota hem was teruggezonden. (Stormachtig hoort, hoort I hevige verontwaardiging in het gansche Huis). Frankrijk weigert zich te mengen in geschillen tusschen Duitschers onderling en beweert, dat de Fransche regeering daarbij niet betrokken is. Maar wanneer zij werkelijk daaraan niet wilde deelnemen, zou de heele zaak binnen 24 uur'zijn geregeld en zouden er geen separatisten meer in de|Palts bestaan, riep Stresemann uit. Ik vrees, dat het van de hand wijzen onzer nota er slechts toe zal bijdragen het volk opnieuw tot vertwijfeling te brengen, zooals deze in de Palts reeds tot uiting is gekomen, in plaats van mede te werken tot het vinden van een vergelijk, dat iedereen wenscht. Wij betreuren de houding der Fransche regeering, ook omdat wij thans meenen te staan voor de oplossing der groote economische en financieele quaesties, welke slechts is te bereiken wanneer de volken elkaar begrijpen. Wanneer men van het Duitsche volk eischt, dat het de zwaarste lasten op zich neemt en dat zal bij elk vergelijk het geval zijn dan kan dit slechts geschieden, wanneer het volk weet, dat het door dezen last op zich te nemen de in het vredesverdrag overeen gekomen vrijheid verwerft, waarop het recht heeft. (Stormachtig applaus in het heele Huis). Zilvergeld ln Duitschland. Berlijn, 22 Febr. In alle stilte zijn, naar de „Voss. Ztg." mededeelt, tusschen de Rijksbank en het rijksministerie van financiën besprekin gen gehouden over de uitgifte van zilvergeld. De plannen moeten reeds zoover gevorderd zijn, Ida-t men binnen afzlenbaren tijd weer blanke daalders te zien zai krijgen. Het niet door dé Rentebank, maar door de Rijksbank worden uitgegeven, en wel ln stukken van 1, B en 5 mark. De Duitsche goudbiljetten bank. ENGELAND. De aard der nieuwe kruisers. De havenarbeidersstaking. RUSLAND. VEREENIGDE STATEN. De Lusltanla. 600.000 dollar schadevergoeding geëlscht. KORTE BERICHTEN. TWEEDE KAMER. MARINEBERICHTEN. Onderzeeboot K IX. Het vertrek naar Ned.-Indië. onder bevel van luit. ter zee le kl. Coster, van de onder zeeboot K IX, dat vastgesteld was op Maan dag 25 dezer, is wegens eenige kleine re paraties uitgesteld tot 28 dezer. betr»kki- Do overplaatsing van den sers -kok TT lt n*» 1.™. Hr. II.. Swk wir lï LEGERBERICHTEN. STOOMV AAfeTBERICHTEN. Rhea, thuisr., arr, 21 Febr. te Havrt. Het wijzigingsbesluit opgeschort. |riJNC WAKEN- ZUIVCBC TCBPCWTIJNj Uwe schoenen vragen meer dan glans alleen. - Ze hebben onderhoud noodig. - Door hare eigenschappen houdt Erdal het leder soepel, lenig en taai Erdal doet drie goede dingen^, aan Uwe schoeneni Erdal herstelt de kleur, geeft duur» zamen glans en verbetert het weer standsver mogen. Uitgifte door de Rijksbank. Naar de „Lokal Anz." verneemt, zal de goud- biljettenbank voor Duitschland 15 April aü. hare werkzaamheden te Zürich aanvangen. Londen, 22 Febr. De bladen vernemen, dlat de vijf lichte kruisers, die zullen worden ge bouwd óm de verouderde kruisers te vervangen, terwijl de bespoediging van den bouw er op is gericht om de werkloosheid te verlichten, eik ongeveer 10.000 ton inhoud zuilen hebben en acht-inch kanonnen zullen hebben. De contrac ten voor alle vijf schepen zullen aan particuliere scheepsbouwondernemingen worden verstrekt. Naar Wordt geschat, zal dé bouw ervan recht- sitreeksch aan 32000 man en indirect aan dui- zendien anderen werk verschaffen. Nog geen overeenstemming. Londen, 22 Febr. Hedén werd in de con ferentie van gedelegeerden dér havenarbeiders uit de verschillende havens verd'er beraadslaagd over de overeenstemming, welke tusschen de vertegenwoordigers der werkgevers en arbei ders werd bereikt. De gedelegeerdén besloten ten slotte de con ferentie tot Maandag te verdagen. Intusschen zullen zij naar hun districten terugkeeren om de voorwaarden der overeenstemming aan hun lieden uiteen te zetten., het aanvaarden er van aan te bevelen en te trachten een gunstig man daat te erlangen. De staking kan daarom niet vóór Maandagmiddag op zijn vroegst geëindigd zijn. Volgens een bericht uit Berlijn verklaart de „Izwestia", dat Rusland heelemaal niet aan toe treding tot den Volkenbond denkt. Het be schouwt dezen bond' als een werktuig dér impe rialistisch^ staten ter onderdrukking van de kleine volken. Washington, 22 Febr. Zeven-en-yijftig Amerikanen ontvangen ongeveer een millióen dollars onder de eerste groep van toewijzingen door de commissie, die de aanspraken onder zoekt, voortvloeiend uit het torpedeeren van de „Lusitania". De gezamenlijke eigenaars vun de „Marion Star", het vroegere blad van president Harding, dóch dbor dézen voor zijn vertrek op zijn laatste reis verkocht, hebben tegen bankier Frank Van- derlip een eisch tot schadevergoeding ingediend. Zij vragen maar eventjes 600.000 als vergoe ding voor dén hoon, dat Vandérlip verband had gelegd tusschen jiet petroleum-schandaal en het genoemde blad.- De sowjet-regeering is thans ook door Oos tenrijk erkend. De diplomatieke betrekkingen zuilen onmiddellijk worden hervat. Volgens een bericht uit Stuttgart aan het „Berliner Tageblatt" zijn verleden jaar alleen uit Zwaben bijna zestig duizend personen naar Amerika verhuisd Donderdag en Vrijdag werden dé replieken bij de algemeene beschouwingen over de Staats begroting voortgezet. Mej. Katz (c.-h.) verwekte ter rechterzij dé eenige consternatie door haar stelling nemen tegen het voorgenomen ontslag aan de huwende ambtenares. Minister Ruys de Beerenbrouck vat als resultaat van het débat samen, dat intrek king van. art. 40 Bezoldigingsbesluit rechtens geoorloofd is. Spr. deelt verder mede, dat de Min. van Onderwas besloten heeft de uitvoering van het Kon. BesL betreffende de verhooging van dén toelatingsleeftijd tot dé le klasse der Lagere School te schorsen tot 1 September. Minister C o 1 ij n zegt maatregelen tegen de vlucht voor d'e belastingen toe. 'De motie-Wijnkoop werd verworpen met al leen dé 2 communistische stemmen vóór; die van dén heer Troelstra (poschorten der onder- wijsbezuiniging totdat een Staatscommissie rap port zal hebben uitgebracht) werd1 verworpen met 66 stemmen tegen 21 (soc.-dem. en vrijz.- dem.). En dé motie-Groeneweg (wettelijke rege ling der rechtspositie voor vrouwelijke zoowel als mannelijke ambtenaren) met 47 stemmen tegen 33, rechts tegen links met afwijking van Mej. Katz rechts en den heer Braat links. •Bij min. beschikking is de hoofdoff. van adm. le kl. (hoofdintendant der zeemacht) E. G. dé Wijs .benoemd tot lid van de commissie van on derzoek naar de meer uitgebreide rechtskennis van officieren, ter vervanging van het lid van het hoog militair gerechtshof N. J. J. van Rijn van Alkemade, aan wien eervol ontslag is vor- leend als lid dier commissie. Luit. ter zee 2e kl. jhr. N. J. V. Versluiis Is uit Oost-Indië teruggekeerd en wordt ter be schikking gesteld. Off. van den MjSJD. 2e kl. J. van de Velde wordt uit Oost-Indië terugverwacht. Met ontslag uit den Zeedienst: 6 Maart: serg.-kok A Dorst. 23 Febr.: stoker 2e kl. J. de P»™. matroos H. F. M. van Meerendonk. De hoofdoff. van adm. der 2e kl Mr G LTV Jutte wordt met ingang van den 7en Maart as adm. 1« kl Mr- D- Tollenaar wordt 7?^ te Willemsoord «©plaatst teneinde zich voor te bereiden voor de hem op te dragen betrekking van leeraar in de algemeene begin Jt^trafTecht en het «teemsen straf- Wnemooïd lD8tltUUt V°°r d° ,Marll*> te Met ingang van den 7en Maart wordt genoemde nlers te Rotterdam op den 18on Maarte*, ia Inge. trokken. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OMSTAN DIGHEDEN ia aan de ondorvolgendo personen voi gunning verleend! om naar Nederland terug te kooron Per s.a. Prins der Nederlanden, 19 Jan. 1924 van Priok: Off. MJSD. 2e kl. J. Pronker, 'korpjudr. 2e kl. Ji Wijmana Per e*. Prinses 'Juliana, 2 Febr. 1924 van Priok: Luit. ter zee 2e kl. K. W. Bornkamp, monteup. maj. ,J. de Vries, bootsman P. W. Dredhsler, idem J. Leijs, idem J. Bonsolaar, schipper J. W. Schutte, kwartiermeester W. Bekker, korp, monteur P. C. Kos, korp.-bottelier J. P. Killan, matroos-schrijver P. Wever, korp.-hofmeester J, J. Chouffoer, matroos-kok J. Broeder, matroos le kl. J. G. Reurlioff, idem Q. Wagomaker, Idem 2e kl. J. G. van Tricht, idem 3o kl. G. F. H. van Rossen, idm L. v. d. Veen, korp.-vliegtuigmaker (M) G. v. Rieesen, ideim O. J. Vinju, korp.- m.dr. 2e kl. G. Veenstra, idem J'. A. Wijmer, idem J. Zwartepoorte, idem J. Boeeberg, idem. J. C. Klaassen, stoker le kl. A. F. Hoogsteden, mar rinier 3e kl. W. T. Bekker, stoker le kl. P- J. Roosenbeek, marinier le kl. J'. L. v. Bronswijk, idem I. Beij, idem J. Bakema, idem G. W. Wes- sols, idem J. S. Carton, idem P. Vorzoilborg, idem' M. C. v. Bladel, idem1 C. do Boor, idom IX v. Vliet, idem H. Zaalborg, korp.-sohrijver J. G. Rubé, korp. der mariniers J. P. Hoogevoen, korp.- konsiabel T. de Vries, stoker 2e kl. H. Hamminga. Per s.s. Tabanan, 9 Febr. 1924 van Priok: Bootsman J. Quist, eerg.-seiner B. v. Harten, serg.-timm. P. Medendorp, korp.-sohrijvorG. J. A Leuunens, korpjn.dr. 2e kl. J. Kok, tamboer la kl. G. H. Koster, matroos le kl. J. Koolhof, ma rinier le kl. G. v. Ipenburg, kwartiermeester G. J. A. do Jong, idem P. v. d. Koppel, korp.-seiner G. Jl Radstaat, korp.-konstabel Y. Wijbrands, matroos-kok A. G. Stubert, korp.-vliegtuigmaker (M) J. K. F. Keuker, stoker-olieman P. Hen- drikse, korp. der mariniers C. v. d. Eist, mari nier le kl.' G. Booms, korp.-m.dr. 2e kl. P. Jansen. Per s.s. Rembrandt 16 Febr. 1924 van Priok: Off. van adm. 2e kl. B. Krijger. ■De aanwijzing van den torpedist-maj. M. Sluy- ter als commandant van het transport dat den 29en Maart a.s. naar OJ. vertrekt wordt inge trokken. Als commandant van dit transport wordt aangewezen de luit. ter zee le kl. J. J. Dikkers, geplaatst te 's-Gravenhage en met 1 Maart a.6. ter beschikking gesteld. De overplaatsing van den seig.-kok A. Dorst van de marine-kazerne te Amsterdam Daar Wachtschip te Willemsoord is ingetrokken. OOST-INDIE. Ontheven eerv. v. d. betr. v. sous-chef v. d. staf der marine in N.-I-, de luit, ter zee le kl. J. van Reede. Belast met id. de id. id. A. E. Vreede. Overgeplaatst o. Eridanus als oomm. v, h. det. de luit. ter zee le kl. J. C. M. Warnsinck; o.. Bulhond, de off.-mach. 2e kl. D. Houthuysen; n. d. mar.kaz. Oedjong de id. id. O. van der Linde; o. Assahan de id. id. J. van de Velde; n.d. M.K.O. de luit. ter zee le kl. A M. Hekking; n. d. kaz. v. d_ onderzeedienst de id. id. C C. F. Ja ger; n. d. M.KjO., de id. 2e kl. W. A. A. Schim mel en de off.-mach. 2e kl. G. M. Fey; o. Jakhals de luit. ter zee le kl. Ji van Reede; de id. 2e kl. J. A. de Gelder, CV R. Merkus; de ld. 3e kl. F. T. Burghard; de off. mach. 2e kl. A. van der Harst; de id. 3e kl. M. Jl Drijver en H. J. van der Heyden; o. Van Gogh de id. 2e kl. A A Roosa; o. Vos de luit. ter zee 3e kl. M. Mouton; o. Bulhond de id. id. L. J. Veldman. Geplaatst o. de Zeven Provinciën de off.-mach. 3e kl. C. de Vriee; o. Bulhond de lult. ter ree le kl. H. Ferwerda; o. Assahan de off.-mach. 2a kl. W. M. Bart; o. Jakhals de id. id. L. C. Lagaay; b. h. vliegkamp te Tandjong-Prlok de off.-vlieger 2e kl. M. C. Moes. Herhalingsoefeningen zeemilitie. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden: lo. dat elk van de zeemiliciens, die gebruik hebben gemaakt van de onlangs bekendgemaakte gelegenheid om vóór Februari 1924 hunne voor keur te geven voor opkomst voor herhalings oefeningen op 5 April of 10 Mei a.s. voor op komst op den verlangden datum zal worden aan gewezen; 2o. dat al de tot opkomst voor herhalingsoefe ningen bestemde zeemiliciens zich, gekleed in hunne bij vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederen, zooimede van hunne zakboekjes, zullen behooren te melden op den datum, het uur en de plaats, die in de kennisgeving betreffende hunne oproeping zullen zijn vermeld. De vakndrig U. Wijnman Ihet reg. fcust-art. is op 21 dezer voor den tijd van 2 maanden onder de wapenen gekomen 'bij de 2e echoolcomp, van dat regiment. Bij legerorder is ter kennis van de landmacht gebracht, dat de op wachtgeld gestelde of alsnog te stollen' militairen, die tot reservepersoneel der landmacht zijn komen te behooren, in 1924 niet voor iz.g. [herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zullen worden geroepen. Blijkens kennisgeving van den M. v. O. zullen meit reserveplicht gepensionneerden van het Ne derlandsche leger voortaan niet meer door het Dep van Koloniën voor den kolonialen dienat worden aangenomen. Bij beschikking van den M. y. O. is het vol- g<mde bepaald: eener liohtln« voor herhaling»- onin£«n, dient er door de oomp. comm&nd&n- ten op te worden gelet, of er oder degenen die pkomen, dienstplichtigen zijn, wier rekening ©en saldo schuld aanwijst, ten einde korting te kunnen toepassen. Na vertrek eenër lichting met groot verlof moot aan hot D. v. O. voor zooveel noodig een opgaaf worden gezonden van die dienstplichtigen, die tevens rijksambtenaar zijn, wior rokening gehuld aanwijst, ten einde op hunne burgerlijke bezoldiging inhouding te kunnen doen toepassen. «©lijken zin als hiervoren is aangegeven, behoort te worden gehandeld ten aanzien van andere verlofsmilitairen, die onder de wapenen komen of mot groot verlof vertrekken. De le compagnie hospitaalsoldaten zal eerlanö van^Amsterdam naar Utrecht verplaatst worden. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Batoe, uitr., .vertr. 22 Febr. v. Suez Lombok, ttfiisr., arr. 21 Febr. te liavre. Radja, arr. 21 Febr. v. Hamburg te Bramen. Boeton, vertr. 22 Febr. v. A'dam n. Rangoon. Borneo, thuisr., vertr. 21 Febr. v. Perim. Grotius, uitr., vertr. 20 Febr. v. Belawaa. p™Kan®Jaf'.ïlitr-' V6rtr' 20 Febr. v. Beawan. Kembrandt, thuisr., vertr. 21 Febr, v. Sabang. SlmaloeT' arr. 21 Febr. v. A'dam te Batavia. Jan rietersz. Coen, uitr., pass. 20 Febr. Ouessant Prinses Juliana, thuisr, vertr. 21 Febr. v. Port oaia. Karimoen, thuisr., vertr. 20 Febr. v. Tarragon». Rondo, uitr., pass. 20 Febr. Gibraltar. Kon. Hollandsche Lloyd. Orante, uitr- Ws. 22 Febr. Oue^ant. Rijnland, arr. 22 Febr. v. Hamburg te A'daim. v aterland, vertr. 21 Febr. v. R'dam n. Hamburg- Zaanland, thuisr, vertr. 19 Febr. v. Las Kon. West-Indische Maildienst. Palma*

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 10