STER-TABAK ffleft Jtcvcr dan eenpüf. n/EMEIJER 'S <to trust naar het symltoaat. Op het moment <!«t het h§t syndteaat verlaat, koit lipt rWds Daarna Biit tiet donoju naar den Uentwtsojöü (Centrale van eeöpwaUevi vereenigingen) en feff het vertalen hiervan •kost het wida SOt, Daarna wordt het naar het piiverttementifcaHtoor gestuurd en keft «iflj hiervandaan wordt hei gestuurd naar het arrondlaaementekantoor m kost 818; er volgt een reis naar het districtbureau en de prijs stijgt tot 407; tenslotte belandt het in het dorp en die boer betaalt voor het doosje 627. ALBANIË. Volgens berichten van ZuidrSlavische zijde is de toestand te Skoetari in Albanië, waar hongersnood heerscht, onhoudbaar ge worden. De stad is gedeeltelijk door de be volking verlaten. Vele gezinnen zijn naar Zuid-Slavisch gebied verhuisd. In sommige kringen is het plan gerijpt om de Zuid-Sla vische regeering te verzoeken Skoetari te bezetten, om een einde te maken aan den oudbaren toestand en rust en orde weer i herstellen. VEREENIGDE STATEN. De marine. Een oommissie van onderzoek, bestaande uit marine-experts en ingenieurs, heeft be vonden, dat de vier slagschepen Wyoming, Utah, Arkansas en Florida ketels hebben; die zoo onvoldoende zijn, dat de schepen geen groofcer snelheid kunnen ontwikkelen dan 12 knoopen. Er zal een uitgaaf van 600,000 noodig zijn om die bodems zoo te verbeteren, dat zij een voldoende snelheid zullen krijgen om waarde te hebben als ge vechtseenheden. Tot het zoover is, zuilen de vier schepen uit de vaart worden genoemen. Deze vier slagschepen zijn de eenige, die beschikbaar zijn voor den dienst in den Atlantishchen Oceaan, zoodat hun afdanking practisch zou neerkomen op het verdwijnen van de Atlantische Oceaanvloot, daar de commandeerde vice-admiraal slechts zee waardige destroyers en duikbóoten zou overhouden; Het zijn al betrekkelijk, oude schepen; zij waren gebouwd in 1911 en 1912 en maakten toen den trots uit van de Amerikanen. Het krediet van 600,000 moet eerst nog worden toegestaan door het Congres. Onder de bepalingen van het Verdrag van Washington tot beperking van de wapenin gen, mogen de V. St. wel schepen buiten gebruik stellen, maar geen ervan vervan gen vóór 1934. Het nieuwste slagschip van de Amerikaansche vloot was ingéhruik ge nomen in December j.1. Interessant is nog de herinnering dat de thans als onbruikbaar voorloepig buiten dienst gestelde schepen bij de 'bouw en uit rusting de volgende bedragen hadden ge kost: de Utah 8,954,076, de Arkansas 8 10,207,190, de Florida 10,357,628 en de Wyoming 10,242,362. Dat zijn voor moder ne kapitale oorlogsschepen feitelijk nog maar kinderachtige bedragen. Immers de in Augustus j.L in dienst gekomen Oolorado heeft 27,000,000 gekost, terwijl de Tenes- see, de Oalifornia en de Marylpnd in 1920 en '21 in de vaart gekomen aile meer dan 8 20,000,000 hebben gekost. De petroleumschandalen. Leden van de enquête-oomimissie uit den Senaat voor het onderzoek naar de petro leumschandalen hebben verklaard dat mem in de boeken van de beursmiakelaarsfirma J. P. Bemhardl Ca te New York de ver melding had gewonden van petroleum-trans- acties uitgevoerd voor een tiental hoogge plaatste ambtenaren. Washington, 21 Februari. De Senaat heeft een onderzoek naar de beschuldiging, toe geschreven aan kolonel Thomas Miller, ge wezen beheerder van het tijdelijk eigendom, dat het departement van financiën de be grooting van de kosten voor een aan do sol daten uit te keeren gratificatie heeft ver- valschl CHINA. De groote Engelsche bidden bevatten den laatsten tijd weer telkens alarmeerende berichten over de chaotische toestanden in China. De belangenstrijd van allen tegen allen, die in het reusachtige rijk enkel maar af en toe ophoudt om de uitgeputte combat tanten weer tot eenige verademing te laten komen, schijnt thans weer zoo'n rustpoos te doorleven. Maar dat is enkel om binnenkort weer zooveel te heviger er op los te kunnen ■laan. Zoo voorspelt een politieke mede werker van de Londensche Daily Telegraph dat zoodra de winter voorbij zal zijn de burgeroorlog in China weer zal uitbreken. De Chineezen voelen er niet voor, open veldslagen te leveren als het koud is! Maar zij maken van de tijdelijke staking der vijandelijkheden gebruik om zich voor te bereiden. Het schijnt thans met zekerheid t« zijn geconstateerd, dat de militaire gou verneur van de provincie Sjansi, in noord westelijk China, zich toerust voor een oorlog op. grooten schaal. In Tai-joen-foé, de hoofdstad der provincie, is het tuighuis uitgebreiddaar wordt nacht en dag gewerkt. De leiding van de werkzaamheden in het arsenaal is in handen van Duitsche des kundigen. Een dier experts leidt de vervaar diging van machinegewereneen ander leert den Chineezen giftige gassen te maken in groote hoeveelheden. „Men verwacht" het is nog altijd de Daily Telegraph-medewerker, die aan het woord is dat in den komenden veldtocht het gas een belangrijke rol zal spelen; en men kan zich licht voorstellen, hoe 'n barbaarsch gebruik daarvan zou "kunnen worden gemaakt door de woeste Chineesche soldaten, tenzij dezen, loiiterdoor onkunde, er zichzelven mee vernietigen. De Euro- peesche kolonie in China slaat met bezorgd heid de» bedrijvigheid der Duitsche raad gevers in Sjansi gade, want dezen drukken aan de Chineezen een wapen in de handen, dat later tegen alle buitenlanders zou kunnen worden gekeerd." N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Winterdienst ingegaan 1 Oetob'er 1923. Vertrek Texel: 8.— v.m., 11.— v.m., 2.30 njm. Helder: 9.30 vjn., 12.— midd., 4.15 n m Alleen des Maandags: Vertrek Texel 8 v-m. Vertrek Helder 3 vjh, OP EN OM HET BINNENHOF. Ben laag, 84 Februari, Melkman, f Ien treffend* rede, Eet antwoord van den premier, Minister CötIJtfa becijfering. Bet tastbaar resultaat" De Tweede Kamer heeft haar veteraan vef- loren. Van „in pollticls"Jkleurloos standpunt als (bet mijne mag aan mr. Kolkman's nagedachtenis veilig een eere-saluut worden gebracht Bij den aanvang der vergadering van Dinsdag 19 Februari heeft president Kooien den op 71- jarigen leeftijd verscheiden katholieken voor trekker op wezenlijk-treffende wijze herdacht. Kolkman was een eigenaardige figuur. Over eenige maanden zou hij hebben gevierd zijn veertig-jarig jubileum ris afgevaardigde. Met een tusschen-pooze van acht jaar, waarvan ruim vijf als minister van Financiën. In 1913 nam mr. Kolkman's ministerschap een einde. Door zijn zwenken, vooral, in de richting van pro tectie. Mr. Dion Kooien heeft gelijk, niet velen hebben Kolkman in zijn volle, echte kracht ge kend. Ernst was de grondtoon van zijn karakter. Hij scheen voor sommigen een „grappious" De waarheid: is, dat Kolkman fijn gevoel voor humor bezat, de hem aangeboren zwaarmoe digheid telkens verdreef door de kostelijkste kwinkslagen. Hij kon scherp zijn, maar had geen vijanden.'Want men besefte, dat Kolkman iemand was van waarachtig-nobele, echt-ridder- lijke natuur. Een der laatsten en der besten van de oude garde, zooals voorzitter Kooien in zijn prachtig speechje zei. Vele jaren geleden Btond Kolkman naast zijn vriend Schaepman. 't Is wel treffend, dat ook in de gelederen, die in wereldbeschouwing het allerverst staan tan menschen als Kolkman, wordt erkend; dat zijn heengaan een verlies voor de Tweede Kamer moet worden genoemd. Met enkele warm-gevoelde woorden heeft- de premier zich Dinsdag aangesloten bij de hulde, door mr. Kooien ten Kolkman's nagedachtenis gebracht. 't Is eene verheffende,- bemoedigende gedach te, dat de verdiensten van zulke figuren ook ver buiten de grenzen van hun partij worden erkend; Wij gaan nu „spurten" In het Parlement. Dinsdag heeft president Kooien enkele lijnen aangegeven. Tot Paschen is het Begrootingen-afdoen met avondzittingen. Verleden jaar deed de Kamer in vijf-en-dertig vergadering de 'Staatsbegrooting af. Hoe zal 't nu wezen I? De praatlust is er stellig niet .minder op ge worden. De Regeering kwam dan op Dinsdag 19 Fe bruari aan het woord. Eerst de premier. Exc. Ruys de Beerenbrouck begon met te herinneren; dat mr. De Geer Art 40 Bezoldi gingsbesluit een „staatsrechtelijk monstrum" heeft genoemd. Hij is 't daarmeê eens. Roept, voor de Regeering, een „peocavi!" (ik heb ge zondigd), uit Voegt erbij, dat dit art. 40 geen contract is, maar eene publiekrechtelijke daad. Een wettelijk voorschrift. De salarissen moeten nu eenmaal verlaagd, hoe pijnlijk dit ook voor de Regeering is. Maar: intrekking van art 40 dient daaraan vooraf te gaan. De Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg heeft enkel en alleen te adviseeren. De Regeering blijft soeverein in hare beslissingen. En over art. 40 Bezoldigingsbesluit valt niet meer „te praten". Niet bij de wet maar bij Alg. Maatregel van Bestuur dient hierover beslist. De gehuwde ambtenares. Minister Ruys kon digde aan het ontwerp, volgens hetwelk de hu wende ambtenares uit den Staatsdienst eervol zal worden ontslagen. Op principiëele gronden: Wat ten opzichte van de gehuwde ambtenares werd vastgesteld, geschiedde op practische en billijkheids-gronden. Het concubinaatsgevaar ducht minister Ruys slechts in enkele gevallen, Veel beweging, haast 'tumult!, in de Linksche gelederen wekte zijne mededeeling, dat het Kabinet toch nog wenscbt te steunen „op de beginselen, levende in de Rechterzijde". Katholicisme en Marxisme zijn als vuur en water. Wat het Invoerrechten-tarief betreft, bleek de premier de zaken nuchter te willen bezien. In bepaalde gevallen moet worden uitgemaakt, of tijdelijke maatregelen nuttig en noodig zijn. De lagere besturen, de gemeenten, heb ben zich te hoeden tegen te-hooge salariëering. Op straffe van intrekking der Rijks-subsidie. Wat de kwestie betreft van het al of niet te- rugkeeren, aan de groene tafel,van mr. De Geer, zei de premier, dat deze het geheele Ministerie raakt. Wat het Onderwijs betreft, wees de premier erop," dat 157 milüoen uitgaven voor één enkel departement schromelijk te-veel is. Minister De Visser staat niet „onder curateele" van Finan ciën, maar begrijpt zelf, dat alle bewindslieden moeten meêwerken tot de versobering. De motie-Troelstra (eerst eene Staats-Com- missie, dewelke zal hebben na te gaan de op On derwijs toe te passen bezuiniging), achtte minister Ruys eene „uitstel-motie", niet te aan vaarden. Wél is de Regeering bereid, zelfs: gaarne om andere voorstellen om op Onderwijs te bezuinigen, in overweging te nemen. Dit waarschijnlijk in verband met de geruch ten, dat Rechtsche voorstellen in die richting, afwijkend van die der Regeering, in aan tocht zijn. Het slot van Exc. Ruys' rede was eene peroratie ter eere van de homogeniteit, het Kabinet beheerschend. Minister Colijn heeft Dinsdag-middag eene lange, een vaak ook indrukwekkende, rede gehouden. Ook dit mag van onzijdig standpunt getuigd. 'Z. Exc. van Financiën zou 't hebben over: de vraag, of er verschil bestaat tusschen de Mil- lioenen-Nota en de Memorie van Antwoord; verder: over het program der dekking van het tekort en tenslotte: over de mogelijkheid om op andere wijze het tekort te dekken. Erkend moet worden, dat de heer H. Colijn nu krachtiger, kleuriger, meer suggestief sprak dan men in den laatsten tijd van Z. Exc. ge wend was. Hij^zette voorop, dat geen „groepsbelangen" door hem worden vertegenwoordigd. Hij, Colijn, gevoelt zich gansch vrij daarvan. En zal op dergelijke beschuldiging niet meer antwoorden. Cijfer-demagoog is minister Colijn?.... Hij kaatste de beschuldiging naar de groep-Troelstra ijlings terug. Ging voor-rekenen. In September j.I. waren de Staats-ontvang- sten, vergeleken met een jaar tevoren, vijf millioen minder. In October beliep de daling 12 millioen. In November 11 millioen. Ia December kwam de kentering. Toen werd BUflwamton Mwlwlwltng» het cijfer 81/» millioen. Vandaar de meer-optimlstische raming over Jdnusri 1921.. Minister Colijn handhaafde zijne bewering: de Marine-begrooting zou mèt de Vlootwet niet hooger zijn geweest dan er-zonder. Er is wel degelijk harmonie in het Kabinet. Er is de Regeering „vaagheid" verweten. Maar aldus minister Colijn, wanneer zij nu eens, in plaats van de duidelijk-afgerond'e cijfers en gegevens, gekomen ware met we zenlijk-vage algemeenheden, zinsneden zon der houvast, wat zou dan b.v. mr. Marchant hebben gezegd?.... Vijftig millioen bezuiniging op den Staats dienst werd genoemd; En dat cijfer is gekarakteriseerd als sprong- in 't duister. Wel, aldus de minister van Financiën, ik heb dat cijfer gekozen om de kritieklooze menschen, die zich verbeelden, dat bij de bezui niging op de Staatshuishouding „met drie cij fers" kan worden gewerkt, te beduiden, dat zij er niets van snappen. Voor de verdere details der rede-Colijn kan ik verwijzen naar het verslag. Ook de minister van Financiën zei, en, dat woord verdient, nogmaals gezegd, aandacht, de Regeering is tot overleg bereid; mits slechts het einddoel, 't dekken van het 130 millioen- tekort, worde bereikt. Ook met Links wil zij onderhandelen. Gezegd is, pak het departe ment van Arbeid met forscher hand aan. Minis ter Colijn antwoordt: ik heb becijferd. De orga nisatie van Arbeid en Volksgezondheid eischen een som van 2.387.000. Zeker, .respectabel bedrag. Maar: wilt gij daaruit misschien het tekort dekken? In zulke argumentatie is deze staatsman sterk en „pakkend". Had men al wat op de salarissen betrekking heeft, uitgeschakeld, er zou slechts 215 mil lioen zijn overgebleven als object van bezuini ging. Trekt mén daarvan af de 37 millioen van de storting-Ouderdoms- en Invallditeits-fonds, dan rest 178 millioen. En van dat bedrag zou dan.50 moeten bezuinigd zijn. De nieuwe salaris-regeling, zei minister Colijn nog in zijne rede van Dinsdag j.L, moet zich onderscheiden van de oude door wijziging van de veel-te-ver doorgevoerde nivelleering, door veel meer rekening te houden met de be hoeften; namelijk: iet door jonge krachten on evenredig meer verdienen dan door gehuwde; eindelijk door het meer rekening houden met wat voor gelijksoortig werk in de vrjje maat schappij wordt betaald. En nog dit zei de minister o. m.: de weelde in Nederland moet veel zwaarder worden, belast. Niet slechts uit economisch, maar vooral ook uit psychologisch oogpunt. Menschen; die f 25 voor een diner betalen, moeten den 'fiscus maar opdokken! Minister Colijn noemde nog inderdaad-ver- bijsterende staaltjes, ten bewijze, dat het Tarief van Invoerrechten moet worden herzien» Spoed is hierbij dringend noodig. De Regeering beseft, dat de maatregelen ter bezuiniging voor velen zeer hard zijn. Maar het „heilige moeten" dient nu doorslag te geven. Het gevoel mag, in aller belang? niet over- hearschen. Door mr. Troelstra was minister Colijn als eventueele wapenspreuk aangeprezen het „Tam Marti, quam Mercuriö" (zoowel aan Mars ris aan Mercurius gewijd). De oorlogsgod als die van den handel zijn door mij gediend; zei Z. Exc. van Financiën. Ik schaam mij daarover niet, want ik deed dat met eere. Maar toch aanvaard! ik die leuze niet. Liever kies is het .Christus, petra mea", Christus; mijn rotp, en ook het-: „Fais oe que doit,ad- vienne que pourra".Op z'n Oud-Hollandsch: „Doe wel en zie niet om! De Tweede Kamer had nu achter den rug een gansche parlementaire week van groot-politieke bespiegeling, alsook van /beantwoording door de Regeering. Toen kwamen wij/ op Woensdag 20 Februari in het dor-onherbergzame land der replieken. Ik mocht U meermalen verduidelijken, hoe ik op grond van veeljarige waarneming en ervaring als persmuskiet, die xepliekerij in den regel overbodig acht. Ik zal daar niets meer bijvoegen. Woensdag kregen wijnog drie afgevaar digden, die in eerste instantie niet hadden ge redevoerd; De katholieke mevr. BfondgeestVitringa, haar partijgenoot Kuiper en de soc.-democrati- sche Ir. Van der Waerden. Mevr. Brondgeest bewondert de houding der Regeering ten opzichte van de gehuwde ambte nares; alsook de Ruwende. Zij vindt, dat de over heid het gezin, de moeder, aldus moet bescher men. De man is kostwinner, zegt zij, de ga de verzorgster en opvoedster. Een tweede taak, door de gehuwde vrouw op zich genomen, - is verderfelijk voor maatschappij en gezin. De heer Kuiper waarschuwt tegen arbeids- verlenging. Vertegenwoordigt h-t democratisch gehalte in de katholieke partij. Ir. Van der Waerden wenscht recht van en quête voor de Socialisatie-Commissie. Verder kan ik kort zijn over de repliekerij. Heer Wijnkoop vindt wat de Regeering over de gehuwde ambtenares zei gelijkstaand met een: „Vrouw, kruip in je hok terug! Z. L maakt de pacificatie werkelijke bezuini ging op Onderwijs onmogelijk. Hij, communist, stemt dus straks tegen de motie-Troelstra. De welke gewijzigd werd door den leider van de S.D.A.P. aldus, dat ook de verhooging van den leerplichtigen leeftijd, alsook de kwestie van het zevende leerjaar eerst aan het oordeel van eene Staatscommissie moeten worden onderworpen. Voorts maakte de heer Wijnkoop eene motie aanhangig, vragend* vanwege inflatie-gevaar, inzonderheid de arbeidende klasse bedreigend, en aanverwante morton Inpmtenon, --: af- Mon zou misschien kunnen zeggen, dat net eenig werkelijk-practlsch effect van deze dell- beratiön is geweest: de bereid-verklaring van het Kabinet om ten opzichte van de bezuiniging bij Onderwijs „in overleg" te treden met de na derende Rechtsche voorstellen. Overigens blijft, - van onpartijdig stand- punt gezegd, - alle» eoorto^t-ttUude.^ SPORTPARKPLANNEN. Allereerst onzen dónk aan de Redactie voor de geboden gelegenheid, op bovenstaand1 stuk van den heer Brinkman direct te antwoorden. Maar dan kort en zakelijk, zooals B. en de Re dactie wenschen. Een geargumenteerde weerlegging van de door ons genoemde bezwaren tegen het zoo grootsch opgezette plan, hebben wij in het bo venstaande niet kunnen ontdekken. B. zet slechts z}jn standpunt omtrent de sportpark plannen nader uiteen en jdaarop willen wij nog even ingaan. 2e zinsnede. Betreft het korfbalterrein. De club wenscht een goed gedraineerd terrein en vraagt aan een landeigenaar zulk een terrein in huur. Prijs f 200 per jaar. De korfbalclub zegt: dank U, kan niet betalen^ Het sportpark zegt: kom bij ons, prijs eigenlijk 200 volgens onze exploitatierekening, maar omdat U niet meer kunt betalen, krijgt U het voor 80. Gevolg: de korfbalclub is geholpen en het sportpark krijgt jaarlijks een tekort. B. wil centralisatie van sportvereenigingen binnen het sportpark, maar verg et, dat voor iedere vereeniging een afzonderlijk veld noodig is, zooals de toestand thans ook is, alleen verr spreid liggend; Een dergelijke samenvoeging is geen centralisatie in den waren zin des woords. Hetzelfde geldt voor de kleedkamers. AIS alles in het sportpark komt, moeten de kleedkamers even groot zijn als. de thans verspreid liggende kleedkamers tezamen. Dus in geen enkel op zicht verlaging van kosten. 4e zinsnede. Kostenbegrooting. Door ons werd nimmer beweerd, dat die begrooting te hoog was, in verband met betgeen men wilde maken. Slechts werd betwijfeld (in hooge mate) of dat bedrag verkregen zou kunnen worden. 60.000 is nog steeds geen kleinigheid; 6e zinsnede. Dat wordt nog duurder, geachte heer B., als U er een afzonderlijk wedstrijdter rein op na wilt gaan houden, dat alleen 's Zon dags bespeeld mag worden. Wanneer U dus de 3 voetbalclubs in het sportpark wilt onderbren gen, moet er nog een veld; meer komen, dan in uw plan. En dan de bewering, dat de Handels school en Zeevaartschool thans 'geen veld hebben. Antwoord: Precies doen als de It. H. B. S. en onderburen van een der voet balclubs. Tijdens de schooluren' wordt er toch niet door de clubs gevoetbald. 6e zinsnede. Als de Gemeente sportter rein noodig heeft, kan ze ook onderhuren van de voetbalclubs en overigens Is nog een prachtig veld voor openluchtspelen bij de windwijzer. 7e en 8q zinsnede. Neen heer B. Eerst moet jer een Iregelinlg lontworpen wordenl Wat u doet is hoogst gevaarlijk. Stel u voor, élat het Sportpark er is en u kunt geen re geling maken, dan loopt de geheele zaak toch in de war. 30e zinsnede. Tijdens de huldigingsfees ten' heeft men nimmer behoefte gehad aan een grooter terrein dan dat van Helders Belang. In een afgelegen plaats komt geen demon stratie van 6000 gymnasten. Dagelijks: braak van militaire en bhUM «Ui*JJM» «uk xwsre belasting van het S gedwongen Leening met neer lagen rente-veet voor vermogens hoven sekermlnlmuffl. Mejuffr. Qroiniweg hei t nog ene m» aanhangig gemaakt, vragend regeling van de rechtspositie der Staata-amhtonarea hg de wet, - niet bij Alg. Maatregel van Beltuur. Wanneer alle menschen in Helder evenveel be langstelling hadden voor de Sportpark-plannen als Ad Interim, de inzender van het '"gezonden stuk in het blad van Zaterdag, dan bestond het «port- ^De "onvoldoende inrichting der terreinen is het gevolg van de onvoldoende draagkracht der ver- 'cenigingen, zegt inzender, en dit »si zoo. Maar de oorzaak is hier de décentralisatie. Nemen we b.v. de Korfbalclub, die enkele keeren /,«f u'"* ^éél enkele) oefent op een terrein, dat niet bepaald vol maakt te noemen is, dat direct aan den weg ligt, afgesloten door ten hek, dat absoluluut geen beletsel is voor de straatjeugd, om èn terrein en gebouwtje te beschadigen. Hierdoor ontstaan niet alleen hoogere kosten, minder animo om te spe len, maar ook minder inkomsten,daar van een recette, hoe klein die ook moge zijp., geen sprake is bij deze open ligging. Laten we dus met zeggen. de vereeniging heeft geen voldoende draagkracht, kan niet meer betalen dan f 80 per jaar; maar latoi we de zaak anders aanpakken en zeggen: Als de vefeeniging speelde op goed gedraineerd afgesloten terrein met tribune, met kleed- en bergruimte (ge meenschappelijk gebruik met andere vereenigingen, dus niet ieder afzonderlijke kosten; bovendien géén vernieling door straatjeugd 1) zou de aan- genaamheid van het spel grooter zijn, méér kans tot oefenen (terrein goed), meer belangstelling, meer leden, meer spelers, meer keuze van spelers, een nog beter twaalftal enz. Ditzelfde, al is het in mindere mate, wat sommige punten betreft, geldt óók voor andere vereenigingen: centralisatie geeft verlaging van kosten. In 't kort volgen hier nog enkele antwoorden op de opgeworpen vragen van Ad Interim. De f 60.000, is volgens hem, te hoog. De commis sie heeft gemeend in deze schatting niet te laag te mogen gaan. Het is dus vermoedelijk te hoog, ook voor het plan van de commissie. Maar wan neer f 50.000 gezegd was (waarover -in de commis sie gesproken is, was er géén zekerheid, of het toereikénd zou zijn. Dan had er gezegd kunnen worden: Er wordt wel gezegd f 50.000, maar 't wordt nog duurder. Of er behoefte aan bestaat? Het „Helder"ter- rëin is overbelast, het wedstrijdterrein voor des Zondags wordt de geheele week bespeeld. Nu is ath- letiek enz. niet zoo erg, maar wel erg is, dat op datzelfde terrein de geheele week gevoetbald wordt. Dit nu is een verkeerde toestand. Daar bestaat dus zeker behoefte aan een wedstrijd-terrein voor 's Zondagsmiddagvoetbal (in de week mag er dus wèl athletiek enz., op beoefend worden, maar géén voetbal! Hiernaast dus oefengelegenheid voor voet bal gedurende de week. Er wordt gezegd: de R. H. B. S. heeft een veld. Zeker, maar de Handels school en Zeevaartschool niet. Er wordt gezegd: de Gemeente kan zich blijk baar de weelde van een sportterrein voor hare scho len (L. S., M.U.L.O., enz.) niet veroorloven. En dat is zooals ze het ook weer alléén zou moe ten doen. Van Gemeentewege zijn ai jaren verschei dene plannen gemaakt, gebaseerd op: sport- cn speelterrein voor de jeugd. Weer décentralisatie!, dus splitsing en verhooging van kosten, bovendien wéér een terrein, een groot deel van den tijd nutte loos liggend. Wat betreft de moeilijkheid van een goede tijds- indeeling voor de verschillende vereenigingen; deze paoeilijkheid hebben we in de geheele maatschappij. Op elk kantoor, in elke fabriek, in school, op straat, overal moeten we ons aanpassen aan anderen, ons regelep naar anderen, of liever, we moeten tezamen een regeling zien te treffen, die ieder voldoet! Moeilijk? Zeker, maar laten we het probeeren. In het dagelijksch leven kan ook ieder niet doen wat hij wil en precies zoo laat als hij het wenscht! Wat betrof de verdeeling der entrée's bij twee gelijktijdige wedstrijden; dit was in het plan op eenvoudige wijze opgelost. Op de vergadering heb ik aangeboden, nadere uiteenzetting te geven, wan neer nog inlichtingen gevraagd werden, en zeker ben ik bereid!, Ad Interi^i of anderen, inlichtingen te geven of raad van hen aan te nemen. 30.000 men schen weten meer dan 3. Vervolgens zegt inzender, is er géén behoefte aan zoo'n groot terrein, waarop wel 500 gymn. te gelijk kunnen demonstreeren en 5000 toeschou wers er van genieten. Ik geloof, dat de Hukligings- feesten al een gedeeltelijk antwoord hierop zijn. Bovendien had er allang een Gewestelijke Uitvoe ring van het Koninklijk Ned. Gymn. Verb. plaats gevonden, als zulk een terrein beschikbaar was. Nu spreken we nog niet van Wedstrijden en demon straties op ander sportgebied, die nu in andere stedep wèl plaats vinden (Amsterdam, Haarlem, Wormerveer, Alkmaar; dus niet alleen in de groot ste) Denk even aan Vreemdelingenverkeer, aan de relaties, die óp en dóór zoo'n dag kunnen ont staan. Teneinde niet misverstaan te worden, nog dit: Hier 'wordt geen bepaald bestaand plan verdedigd, maar de mogelijkheid bepleit van een centraal ter rein voor sport, enz., waardoor dus kostenbespa ring verkregen wordt en het gebruik van een groot terrein, terwijl anders dit zelfde groote terrein ver snipperd aanwezig is Over de exploitatie-rekening lean ik kört zijn: De commissie heeft slecht een voorbeeld, een norm trachten te geven. Zeker zijn er op- en aan merkingen te maken. (Op welke exploitatie-reke ning is dit niet het geval?) Heeft inzender of an deren betere gegevens, gaarne ontvangt de commis sie deze. Door samenwerking is veel te bereiken. Wat het door inzender gegeven plan betreft: de commissie had al een dergelijk plan gehad; ze is er echter van af moeten stappen, omdat dit abso !uut niet te exploiteenen is, hetgeen bleek nit een opmerking, door een zeer actief en sportief be stuurslid van een der voetbalclubs, n.1. dat een club niet 's Zondags op een anderterrein kan spelen en daarvoor betalen en bovendien ergens anders haar eigen terrein als oefenterrein zou moeten gebrui- ken, en dus dair geen vermindering van kosten wil t, f ^:am.dus dc noodzakelijkheid: wil het veld exploiteerbaar zijn, dan wedstrijdtér- rein en oefenterrein er naast 1 Het rekensommetje van Ad Interim voor het kleine plan is o.a f 250 voor terreinknecht. Daar op dit veld ook alle ochtenden, middagen cn avon den gespeeld en geoefend wordt, is ook zeker een terreinknecht voor onderhoud en toezicht noodig, dus wordt dit bedrag ook minstens f 1000. (Dit is een voorbeeld uit de praktijk!) .Hieruit zien we dus, dat de stelling niet opgaat: wanneer terrein kleiner wordt,worden de onkosten kleiner en is ter exploitatie mogelijk. We zien hetzelfde vaak in bedrijven: door concentratie en combinatie ver mindering van bedrijfskosten. Nog een opmerking over het bedrag f 20.000, waartoe Ad Interim komt voor aanleg. Zijn plan kost met den grond pl.m. f 50.000, zonder grond Pl m. 30,000. Deze getallen worden gegeven aan de hand van een overeenkomstige begrooting door een alleszins bevoegd persoon gemaakt, ja, we kun nen wel zeggen door dengene, die de aangewezen man 1», zoo n oordeel vakkundig te geven. Dat dit alle» niet gezegd i», het gegeven ontjverp Ad Intffta MM to hilMi iprMkl VMMlf. Deor wri)- vim vut gwlaeliten ontataan beurt». Alleen IDue- treert het wel weer dit, dat een let» grwter terrein beier «pletteerlmar li. dan een klein, Uaarne wil de «wileele enk eakelljke «egeven» aanvaarden van belaiwtellende en ei beimigheb» bende vereenigingen en jieretmen. De algemeene ge. daehte van samenwerking meel een ipurtiwrkplan doen (lagen, Ook te misschien combinatie ui na- menwerking mogelijk met debaun, maar dan na- tuurliik ïoo, dat voor onder water te zetten land niet het wedatrijdterrein gebruikt wordt! Dat ia duidelijk. De commissie ziet'verdere opmerkingen gaarne tegemoet, maar verzoekt dringend (ook voor de krant!) met eiken keer met lange kolommen in de krant te komen; die weer een lange beantwoor ding noodzakelijk maken, maar zoo mogelijk direc te bespreking, waarvan dan, met beiderzijds goed vinden, getracht kan worden, een korte conclusie of résumé in de krant geplaatst te krijgen. /Uiders wordt de kans groot, dat de ié ed actie op den duur plaatsing weigeren moet en dat is zeker niet bevorderlijk voor het plan, dat ieder volgens eigen inzicht en dus op verschillende wijze, uitvoerbaar acht. Het tot nu toe gevolgde stelsel van separatisme heeft vele menschen er van afge houden, een bepaalde club te steunen, waardoor dus de noodlijdendheid ontstaat De mindere belang stelling van de zijde van het publiek is dus niet do oorzaak van de noodlijdendheid der vereenigingen, doch het separatisme op sportgebied is de oorzaak van de mindere belangstelling en offervaardigheid. Er wordt gezegd: ik steun niet alleen één voetbal club, of korfbalclub of athletiekvereeniging, maar wel het doel: de algemeene verhooging van het peil der lichamelijke opvoeding, dat van de jeugd in en buiten de school inbegrepen en dus ook: alle sport gezamenlijk. Dat dit geen phrase is, maar werkelijkheid, blijkt hieruit, dat de commissie bij het begin van' haar werk, aan verschillende personen voorloopige toezeggingen vroeg, omdat natuurlijk een plan op werpen, zonder ecnigen grond daarvoor te hebben, geen zin heeft. Resultaat was, dat bedoelde personen bijdragen toezegden van f 'io.f 5, f 2.50 of f 1.per j^ir. Eén zelfs, die in 't geheel niet behoort töt degenen met een finantiëel gun stige positie, zegde behalve een bijdrage ineen van f 7.50, toe, zoo noodig jaarlijks met nog f 2.50 te willen steunen. Tegenover deze voorbeelden staat maar een héél enkde botte weigering 1 Dit ook in verband met ,de opmerking ter vergadering, dat een bedrag van f 1000.aan jaariüksche bijdragen, te hoog was geschat. Ook is het minder hooge peil van de sport hier ter stede gedeeltelijk een gevolg van separa tisme. Verschillende clubs toch kunnen bogen op een paar zéér goede spelers. Combinatie geeft prachtkansen voor stijging op de sportieve ladder, ja, niet alleen kans, inaar het kan als zeker aan genomen .wortJ<m 1 Hoogere klasse geeft betere tegenstanders, dus hooger spelpeil, en meer belang stelling. En als directe samensmelting «iet mogelijk it, laten de clubs dan niet tegenover elkaar staan, maar naast elkaar, elkander de h'andreikend en zoo het hoogere doel trachten te bereiken. En gaat dit niet gelijk, dan ni elkaar. Twee bergbestijgers moet ook om beurten stijgen en den ander helpen; tezamen bereiken ze dan den (op. Werken ze elkaar tegen, dan gaan ze, terwijl ze dezelfde kracht aangewend hebben als daareven in den afgrond. Laten we trachten, dóór het beperkte doel van iedere vereeniging héén, het gemeenschappelijk einddoel te zien en te bewerken. Laten we dus be ginnen, eikaars inzichten te toetsten en hieruit ko men tot een gemeenschappelijk plan. Daarna volgt de verwezenlijking. P. BRINKMAN, Secretaris. Zuidstraat 18. Wij zijn het met den inzender niet eens, dat, de zaken het Sportpark betreffende, voorstellen, ideeën of wat ook, niet in de Held. Crt. behandeld zouden moeten worden. Integendeel. Wij achten het noodzakelijk dat een ieder, die aangaande het technische of financieele gedeelte iets in het mid den te brengen heeft, dit in het openbaar doet. Iets anders is, dat wij natuurlijk steeds op kortheid moeten aandringen. Red. H. Crt. He züisnede. Dat één groot terrein goed* kooper zou zijn, dan dat zelfde groote ter*

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2