HELDE1SCHE COORAHI Tweede Blad. VAN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1924. Gemeenteraad van Helder. Vergadering Tan Donderdagmiddag 2 uur. Algemeene beschouwingen Gemeente- Begrooting 1924. Afschaffing kermis. Er zijn erger dingen dam een kennis op d'e wereld. Bovendien, de kermis schaft zichzelf al. Samenstelling College. Het spyt ons, dat de heer Bok geen wethouder is geworden, wy vonden hem een geschikt candidaat. Vacantietoeslag. Geen water in den wijn doen; bet is een loffeiyk getuigschrift, dat men van de gemeente krijgt voor een jaar hard werken. Zoo dlacht de voorzitter er ver leden jaar ook over. Belastingen. Spr. partygenoot Oud vindt ook, dat hier de belastingen niet hoog rijn, en hy kan het weten, want hij komt in aller lei plaatsen en is specialiteit in belasting- zalfcen. Afwezig de heeren Schoeffelenberger (wegens ziekte) en Heyblok (wegens dienstaangelegen heden). De Voorzitter dankt den Raad voor dlenB medewerking, waardoor deze mlddagzit- ting mogelijk is gemaakt zonder dat hiertegen van een der leden verzet is gekomen. Voortgegaan wordt met de Het woord is thans aan wethouder Van Breda voor zijn repliek. Spr. constateert, dat niet veel bezwaren ten opzichte van zijn beleid naar voren zijn gebracht, en gaat nader in op de politieke beschouwingen des heeren Borkert. Deze was abuis waar hij zeide, dat de Raad voor het eerst onder Evenr. Vert, was samengesteld. Wel is dat waaï ten opzichte van Vrouwenkies recht. De heer Borkert sprak van de L fractie als de sterkste in den Raad; dat is onjuist, wel is zijn party de sterkste in den Raad. Spr. gaat den gang van zaken t. o. v. de wethoudersbenoe ming na en brengt hulde aan den leider der vrijz., die met hen van oordeel was, dat het Col lege volgens E. V. moest worden samengesteld. Spr. meent, dat by de samenstelling van thans, de samenwerking niets te wenschen zal laten. De katholieken als de grootste groep van rechts, hadden geen bezwaar tot onderteekening van bedoelde verklaring. Immers, wy hebben steeds in democratischen geest gewerkt, de kwestie is maar wat men onder democratie ver staat. wy verstaan er onder, dat wy alles willen bevorderen, wat in 't belang der gemeenschap is. Bezuinigingsvoorstellen. Spr. heeft volstrekt niet al die verlagingen voorgesteld, door den heer Borkert opgenoemd. Spr. leest voor het geen ten vorigen jare door hem is voorgesteld, waarby evenwel niet aan de loonen werd ge tornd. Goedkoope woningen. Spr. belooft zyn volle medewerking hiervoor. Niet onderhouden straten, enz., waarvan de heer Bok sprak. Hieraan wil spr. niet meedoen. Het is hem juist opgevallen, dat op vreemde lingen, die hier voor het eerst komen, de stad een prettigen indruk maakt wegens haar zinde lijkheid, haar nette straten, goed onderhouden plantsoenen, enz. De Economische Commissie zal dan ook in spr. altyd een goed medewerker vinden. Het instituut van Schoolarts, dabde heer Eyl- ders wilde afschaffen, heeft toch ook zyn goede zyde. Ten opzichte van het Zwembad zal binnen kort een voorstel komen tot uitbreiding der zwemlessen. Spr. komt nu aan den heer Heyblok. Thans mededeellngen te doen over het Ziekenhuis acht hy niet gewenscht; de zaak is in vergevorderde voorbereiding, en binnenkort zullen hieromtrent voorstellen in den Raad komen. Daar deze van ingrijpenden aard zullen zyn, stal het zaak zyn M ter dege te bestudeeren en te overwegen^ Vacantietoeslag. Spr. waardeert het principe, dat sommige voorstanders hiervan beheerscht. De rechtsche fractie heeft geen imperatief man daat en de samenwerking tusschen haar leden bestaat alleen t. o. v. principieel© chr. beginse len. Overigens heeft ieder zyn vrije meening. Spr. zou zeggen: plaats den vacantietoeslag als memoriepost op de begrooting, dan biyft hij er althans staan en kan het volgend jaar, als de toestand verbetert, uitgekeerd worden. Afschaffing Centrale Boekhouding, door de S.D.A.P. voorgesteld. Ja, ook spr. heeft wel eens iets voorgesteld, wat hem later minder wensche- ljjk bleek! Als men dit voorstel doet, dient men ook met een finantieele berekening te komen. Als het inderdaad bezuiniging oplevert, zal spr. gaarne medewerken. Roekeloos is het voorstel zonder meer in de vergadering te brengen. De heer Verstegen, wethouder van soc. aangelegenheden. Al kan spr. met zyn collega's goed samenwerken, hij is het natuuriyk met aen polltleken ondergrond van het College niet eens. Thans worden dezelfde tonen gehoord van verleden jaar en het jaar daarvoor: bezuiniging, bezuiniging, dat is nu de leus sedert er sociaal democraten In het College zitten. Er werd bUjk- baar verschrikkeiyk veel uitgegeven. Er zyn geweldig pessimistische klanken ge hoord van de heeren Van Dam, Eylders, Boon, Bok en Van der Veer. De heer Van Dam zegt een pessimisme te willen kweeken, maar doet et intusschen. De heer Eylders wil alle sociale Instellingen maar opruimen, enz. Deze heeien gaan van een verkeerd idee uit. wy hebben in 1848 ook zoo'n tyd meegemaakt. Ook toen zat een deel van de burgery In angst, en De Qene- stet maakte zyn bekend gedichtje: Och, bevende alarmisten, Och pruiken, podagristen, A Och, ouwe-wyvenkllek, Och, nare leuterkousen, Och, bankroetiers en smousen, Je malen maakt me ziek. Je duffe conversatie, Is ééne lamentatie, En nergens zie je licht; Je snatert en fl-e snottert, Je steunt en stikt en stottert. Vis wat een vies gezichtl Dit is natuuriyk niet van toepassing op de burgery van thans. Maar als De Genestet in dezen tyd leefde, zou hy eenzelfde gedicht maken. De heer Bok heeft de eigenschap, dat hy pre cies de kern van de reactie raakt, en scherp kan fortnuleeren, en de andere heeren reaotionnairen groepeeren zich om hem heen. Loonsverlaging moet er komen; de Industrie gaat achteruit, zegt öe heer Bok. Spr. zou zeggen: niet door verla gingen kweekt men welvaart aan, maar door verhoogingen der loonen. De heer V a n O sAls het mogeiyk is. »nPe,!leer Verstegen zal aantoonen, dat het 11 is. Op het oogenblik is een nieuwe te ii v van we'vaart en bloei bezig zich baan Sajy^^Groote winsten zyn gemaakt In de De heer V a n O sIn sommige althans. De heer Verstegen: Het is altyd in som- mige. Deze winsten zijn gemaakt daar waar het hardst om verlaging is geschreeuwd. Menscben als de heer Treub by voorbeeld ontzagen zich niQt van arbeidsschuwheid te spreken. Het ge volg is geweest, dat mede door Treub's invloed onze industrie beroofd werd van den bouw van het mailschip voor de „Nederland"', op de valsche voorstelling, dat onze loonen te hoog zyn en onze werktyden te kort. Geroep: Het was toch ook zool De heer Verstegen betwyfelt dat aan de hand) van de hem verstrekte gegevens. De Di recteur-Generaal van den Arbeid heeft in een schrijven doen uitkomen, dat in de eerste plaats de lage valuta de oorzaak was van deze concur rentie, en in de tweede plaats het feit, dat Frank rijk het ijzer uit de Roerstreek weghaalde en voor bespotteiyke prijzen voor zyn industrie beschikbaar stelde. De Burgemeester, van Am sterdam, de anti-rev. heer De Vlugt, heeft ge zegd, dat hy met de anderen verschilde van mee ning, en het kath. „Huisgezin" noemde deze woorden verpletterend voor die anderen. In het orgaan van de R.-K. werkgevers stond de be schaving van de aanbesteding eener brug te Rotterdam. Daarvoor waren de laagste inschrij vingen van Nederlandsche firma's, de hoogste was van Aug. Klönne te Dortmund, die meer dan twee maal zoo hoog was, de daaropvolgende was ook van een Duitsche firma en was nog 60.000 boven den laagsten Hollandschen in- schry'ver. Wordt er zoo weinig winst gemaakt als men het doet voorkomen? Spr. doet voorlezing van eenige cyfers betreffende banken, groote maat- schappyen, textielfabrieken, enz. Spr. beeft ver der het officieel rapport van de werknemers organisaties te St. Nazaire gelezen, waaruit blijkt, dat in Frankryk de 8-urige werkdag In derdaad bestaat en ook wordt nageleefd. De loo nen zyn er belangryk hooger dan in ons land. Op interrupties, dat de waarde van den franc thans zoo laag is, antwoordt spr., dat die waarde voor Frankrijk zelve veel meer is dan voor het buitenland'. Dat Treub zyn invloed1 aanwendde om bedoeld mailschip in Frankrijk gebouwd te krijgen, geschiedde met de voorop gezette be doeling om hier te lande de loonap en werktyden te drukken. Er zyn gelukkig ook lichtpunten aan te wy- zen. Het is volstrekt niet noodig .zoo pessimis tisch te zyn. Spr. citeert uit een rede van den partijgenoot des heeren Van Os, het R.-K. De- ven tersch raadslid Schoenmakers, die zegt, dat de concurrentie de oorzaak is der werkeloosheid. Bedoeld raadslid heeft een onderzoek ingesteld, waaruit blijkt, dat we in economisch opzicht omhoog gaan. Spr. citeert nog verschillende an dere uitspraken, o. a. van den finantieelen re dacteur van het „Handelsblad", die eveneens een optimistische beschouwing houdt. Voor het pessimisme van den heer Van Dam is ten eenenmale geen grond. De 8-urendag. Spr. heeft den indruk, dat zy, die dezen willen aanvallen, zelf voelen voor een verloren zaak te stryden. Want èn in België, èn in Zwitserland en Scandinavië hebben de arbei ders zich ervoor uitgesproken. Zelfs zal deze zaak binnenkort wel internationaal wetteiyk ge regeld worden. De Voorzit-ter wyst op Duitschland. De heer Verstegen: In Duitschland zyn de toestanden heel miserabel. Maar wy moeten voor onze vergeiyking uitsluitend rekening hou den met landen waar normale toestanden heer- schen. In Duitschland is alles in elkander ge trapt. De heer V a n O s Maar het blijft onze naas te buur. De heer Verstegen: Ten opzichte van de concurrentie hoeft u niets van Duitschland te vreezen. Spr. komt nu op den heer Van der Veer, die over de boeren sprak, die geen hooge loonen ki/nnen betalen en nu wil, dat ook daarom an deren maar een veer laten. S|pr. citeert een uit spraak van den heer Nobel, die een anderen kyk geeft op de verhoudingen in het boerenbedryf. Vacantietoeslag. Hoewel de loonen hier niet omlaag gaan, is het afnemen van den vacantie toeslag een eerste stap daartoe, want vacantie toeslag is een stuk inkomen. De Voorzitter: U ziet dat verkeerd. De heer Verstegen: Neen. Men moet nu toch het geld, dat men voor een vacantlereisje noodig heeft, van zyn inkomen afnemen, waar door dit vermindert. Spr. refereert zich in dezen aan den burgemeester van Deventer, jhr. mr. Humalda van Eysinga, die zich in een zeer po sitieve en Indrukwekkende rede heeft verklaard tegen alle verslechteringen. Er komt nog een andere factor by, waarom wy ons tegen eiken aanval op de loonen verkla ren: de styging van pryzen van levensmiddelen, die in aantocht is. Spr. citeert ten bewyze daar van uit het Oentraal Orgaan voor de Statistiek. Spr; oordeelt het niet noodig thans den vacantie toeslag af te schaffen. Onze finantieele positie is van dien aard, dat wy kunnen worden gerang schikt onder de beste gemeenten van onzen om vang. Ook van die gemeenten, welke naar het uiterlijk helvarend zyn. Bovendien, wat heeft men aan <Ét bedrag van 12.000? Op de belas tingen heeft dit bedrag weinig invloed; iemand, die thans 105 betaalt, zal dan 1 meer moeten betalen, enz. en wat beteekent dat op het be drag? Men denkt: als die vacantietoeslag er af gaat, gaan onze belastingen naar beneden. Niets ls minder waar dan dat. Bovendien, onze belastingen zyn niet zoo slecht. Spr. geeft ten bewyze daarvan enkele vergelijkende cijfers. Alkmaar heft dit jaar 601.000 Inkomstenbelasting, dat is ƒ65.000 meer dan verleden Jaar. Maar hoewel dit bedrag minder is dan te Helder, worden te Alkmaar een groote menigte andere belastingen geheven, waarvan spr. noemt een beerputtenbelasting, een boomenbelasting, enz. Helder vraagt Ithans 825.000, dat ls 25.000 minder dan verleden jaar. Amersfoort heft 1.750.000. vorig jaar ƒ985.000, Den Bosch ls van ƒ610.000 op 648.000 gekomen, Delft is verminderd, Zwolle verhoogd van 979.000 tot over het millioen. Onze belastingen zyn niet hoog, gezien de vele nevenbelastingen elders. Inkomens van 8000 worden hier belast met 174, te Alkmaar met 177, trots de lagere belasting, Schiedam 220, Amersfoort 218, Vlissingen 180. Ais men over belastingen gaat praten, dient men den toestand goed' onder de oogen te zien. Mi- chels moet thans in Haarlem veel en veel meer betalen aan huishuur voor een veel kleiner wo ning. aan schoolgeld, enz. Zoo beschouwd, en rekening houdende met al die nevendlngen, staat onze gemeente er goéd voor. Het eenige waar we hier ondier zuchten, doch dat anderzijds ook de gezondheid der gemeente bewijst, is het gebrek aan kapitalen hier. Hil versum is in dat opzicht veel betfr, maar on danks dat is de belasting er hooger (behalve dan voor de hoogste inkomens). Wy zyn een ge meente met vrijwel uitsluitend vaste inkomens, waardoor ook onze Inkomsten zeer stabiel zyn. Spr. is daarom over onze finanfciën volstrekt niet ongerust en wilde wel, dat men eens een onpar tijdig onderzoek instelde in andere gemeenten. Spr. komt nu op de finantieele politiek, doch zal op de aanvallen op het beleid niet ingaan, daar dit onder spr. ambtgenoot voor de finan ciën ressorteert. Met de uitlating als zou hier een avontuurlijke politiek bedreven worden, is spr. het niet eens. Dat een begrooting 2 jaar moet verspringen eer het saldo van een vorig dienstjaar ervoor gebruikt kan worden, is zeer logisch, het komt omdat de gemeentewet geba seerd is op een begrooting, die reeds vóór het einde van het loopende jaar aangenomen is, en nu door omstandigheden in de laatste jaren de begrootingen later zyn gereed gekomen, konden wy niet anders doen dan de saldo's een jaar later opnemen, omdat de rekening pas in Juli wordt afgesloten. Maar we hebben het saldo toch? Er komt dit jaar pi. m. f 90.000 uit de bedrijven, dat Is toch van eenige beteekenis, en men kan ten opzichte hiervan niet van avontuuriyke poli tiek praten. Toch zitten we ook nu nog in de gevolgen van de crisis. Opzetteiyk hebben wij de nooduitkeering van het Ryk niet op de be grooting gezet, om goed safe te zyn. Als er niettemin bezuinigd kan worden, moet dat geschieden. Maar hoe? Op het economisch beheer der gemeente-instellingen. Dat is niet gemakkelijk en moet ter dege bekeken worden. Spr, meent, dat op de methode van organisatie der bedreven nog wel te bezuinigen is. En dat zfjn dan bezuinigingen van biyvenden dhrd. Opheffing Centrale Boekhouding. Een voor stel hiertoe is niet gedaan; deze zaak moet onder de loupe worden genomen. Een centralisatie, die meer kost dan een decentralisatie, is geen goede. Maar in normale omstandigheden zou niemand over opheffing ervan denken. Onze gemeente is de eenige in den lande, die een in stelling op deze leest heeft. Die in Amersfoort is geheel anders ingericht, enkele gemeenten hebben wel pogingen gedaan, maar'het is er hy gebleven. Als het blijkt, dat opheffing wensche- Qjk isf, zullen wy daartoe overgaan. Met verhooging van de winst uit de gasfabriek kan spr. zich niet vereenigen. Amsterdam doet het, maar daar is de prys veel lager, en de elec- tricitelt is er half zoo duur als hier. Spr. party- genoot Wibaut denkt over deze zaak anders dan spr., maar fout blijft het. Een gezonde reëele politiek brengt mee, dat elke belasting over het belastingbiljet loopt, en niet in gas- en water- tarieven wordt opgenomen. Spr. refereert zich aan Ihen, die vooruit willen, die vertrouwen en optimisme hebben, en kracht en moed bezitten om de moeiiykheden te overwinnen. Geen bezuinigingen op presentiegelden e.d. Dat levert immere niets op. Als wy inderdaad voor tekorten staan, moeten die gevonden wor den door reorganisatie der bedrijven. Wat de heer Eylders allemaal gezegd heeft, zal hy een volgend jaar wel niet weer naar vo ren brengen. Deze heer belooft een goed' raads lid te zullen worden, hy heeft veel werk van de begrooting gemaakt. De Arbeidsbeurs. Wat hy van de Arbeids beurs zeide, moet spr. nog even rechtzetten. Er komen wel groote werkgevers aan die Beurs, de Maatschappy „Nederland" komt er herhaalde- ïyk, ook „De Schelde", de Marinewerf, enz. Deze laatste is nog pas uit Den Haag aangeschreven steeds van de diensten der Beurs gebruik te traken. Op het oogenblik1 is de Beurs bezig metselaars in Ouratjao te plaatsen. Ook de plaat- seiyke werkgevers, de heer Grunwhld e. a. gaan over de Beurs. Inderdaad staan er soms enkelen vele jaren ingeschreven, maar meestal zyn dat dezulken, die invalide of niet in alle opzichten mee kunnen. In tjjden van werkeloosheid zjjn er velen, die geroepen zyn, maar in de praktijk blijkt dan wei, dat zy worden teleurgesteld, om dat zy niet kunnen geven wat men van hen eischt. Geen bezuinigingen op de Arbeidsbeurs, deze instelling heeft een groot nut, maar zy is de periode van den oorlpg, waaruit zy ontstond, nog niet te boven. Zy is hier een groot belang voor het particuliere bedryfsleven. Op het oogenblik is er een tractaat hangende tusschen België en Nederland betreffende internationale arbeidsbemiddeling; met Frankrijk en Duitsch land ls dit er al. Na de aardbeving te Tokio was het eerste wat de Japansche regeering deed1 de uitbreiding van het aantal arbeidsbeurzen. De heide laatste begrootingen had spr. gege vens omtrent de kosten verzameld'. Verleden jaar is over dé Beurs niet gesproken, nu dit jaar heeft spr. die gegevens niet. De cyfers van den heer Van Dam heeft spr. nagegaan, en nu blijkt, dat de heer Van Dam onjuiste vergeiyklngen maakte. Onze Beurs verricht allerlei neven- arbeid, en de door den heer Van Dam genoemde Instellingen houden zich alleen bezig met de ar beidsbemiddeling. Daarnaast zyn dan nog aparte diensten of bureaux, o.a. de steunregeling in de gemeente. De heer V a n D a m Maar u trekt het ook In een post op de begrooting uit. De^ïeer Verstegen Niet waar. U moet de dingen heter onderzoeken. De kosten zyn hleT bizonder laag. Onze arbeidsbeurs was een van de eerste in het landl, en de rijksdienst is naar ons model opgebouwd. Te Middelburg zyn de kosten lager, maar daar zyn plannen om haar uit te breiden.' Beroepskeuze. Spr. kan begrijpen, dat de heer Smits voor deze Instelling sympathie heeft, want er zyn stapels lectuur van het Instituut van pater Van Glnneken hieromtrent. Deze Instel ling verkeert nog ln een beginstadium, en ls bezig allerlei gegevens, die haar geleidelijk toe komen, te reglstreeren. Als bemiddelingsbureau treedt het niet op; het eenige, dat wij gedaan konden krygen, is, dat een aantal Jongens van de Ambachtsschool als volontair op de Werf kwamen, waardoor zy van die straat raakten en zich voor een praktijkdiploma konden bekwa men. Het bureau staat evenwel in nauw contact met de Arbeidsbeurs. Laat de heer Eylders eens gaan kijken, hy zal verbaasd staan over hef mooie materiaal, dat hier verzameld wordt. Het is een van de mooiste sociale Instellingen, omdat hierdoor het Individu het best tot zijn bestem ming komt. iZeer zeker kan worden overwogen de cliënten naar het grootere bureau van pater Van Glnnl- kon te zenden, of naar Nymegen naar dr. Van Wayenburg, maar men vergete niet, dat deze instellingen ingericht zyn voor volwassenen, terwyi wy hier de Jongens en meisjes krygen. Ovens gasfabriek. Wy hebben hier kamer ovens, en de heer Van Dam zeide, dat de bln- nenbekleedlng daarvan niet lang zou meekun nen. Zaandam heeft het West-systeem toege past, dat evenwel niet voldeed in de praktyk en thans vervangen wordt. Wy hebben een garan tie van 10 jaar op de ovens, op den binnenbouw van/2 jaar. De heer V a n D a m Ik heb het ook alleen over den binnenbouw gehad! De heer Verstegen: Dat was niet noodig geweest, want dat had U kunnen weten, dat daar twee jaar garantie op was. Ze hebben nu drie jaar gebrand, en thans moeten een paar worden vernieuwd Daar is met de samenstelling der begrooting dan ook op gerekend. Voor den Voorzitter blijft er, na de breedvoerige beantwoording der andere wethou ders, niet veel meer te beantwoorden over. Op enkele punten wil spr. nog ingaan. Ingez. stuk Schoeffelenberger. Spr. wyst het verwijt van den heer Van Os af. Uitingen van raadsleden buiten den Raad vallen buiten de bemoeiingen des voorzitters, deze zyn eventueel een zaak voor den strafrechter. Spr. vindt de beste wyze nog doodzwygen, indien de goede toon niet wordt behouden of de bestrijding op unfaire wyze geschiedt, daar andere een onge- wenschte atmosfeer geschapen wordt en samen werking noodig ia Finantieele toestand. Spr. Is het met de opti mistische beschouwingen des heeren Verstegen niet eens, al is het waar, dat onze gemeente, in 'vergeiyking met andere, er niet zoo slecht voor staat. Alle gemeenten verkeeren onder den druk tengevolge van de slechte finantieele regeling tusschen het ryk en de gemeenten, en er is een tekort, dat evenwel door de samenwerking in het College overbrugd is zonder te tornen aan het welvaartspeiLder gemeente-ambtenaren. Reactionnaire maatregelen van het College. Verleden jaar is reeds gesproken om eenige uit wassen weg te nemen met name het dure over werk. Dit is in overleg gebeurd, maar dit zyn geen verslechteringen. De 48-urige werkweek is door den heer Verstegen zelf een uitvloeisel genoemd van de Washington-conferentie. Wy deden daarmede dus niets verkeerds. Dekking tekort. De heer Verstegen noemde het normaal, dat wy 56.000 van 1922 en ƒ91.000 van 1923 daarvoor gebruikten, maar het is natuuriyk abnormaal. Hiermede komen we nog niet verder dan tot 14.000 onvoorzien, hetgeen te weinig is. Het vorige jaar was deze post veel hooger, en er is uit geput voor werk verschaffing. We hebben dus geen behoorUjke begrooting. Vacantietoeslag. Vroeger heeft spr. tav. den vacantietoeslag aan de zydë van den heer Verstegen gestaan, maar met andere bedoelin gen dan om op die manier het salaris te ver- hoogen. Voor spr. was het een kwestie van ethiek, en geschiedde het om een vacantierèis mogelijk te maken. Nu hebben zelf de arbeiders en ambtenaren gezegd: neem liever onzen vacantietoeslag in plaats van de 48-urige werk week. De heer Smits heeft hierover een sympa thiek betoog gehouden en uiteengezet wat een vacantietoeslag was. Maar er is nu geen koe ge slacht, dus we kunnen niet fuiven. Laat des noods den post er pro memorie op staan. Versobering der bedrijven. Spr. is het met den heer Verstegen eens, dat<we op de bedrijveó versoberen moeten, en zoo min mogelijk aan de loonen tornen. Hoe beterimen salarileert, des te beter wordt men bediend. Men zie maar naar Engeland. De begrooting is zoo zuinig mogeiyk opgezet. By ons is geen sprake van belastingverhocging en tal van gemeenten zullen ons daarom benij den. Onze inkomsten zullen dit jaar en het vol gende niet vooruitgaan; wy zullen dus t. o. v. de overbrugging van het tekort.de punries op de 1 moeten zetten, en er op moeten rekenen, dat we betalen hetgeen we verteren. Econ. vooruitzichten. De heer Van Dam deed sombere klanken hooren omtrent onze economische vooruitzichten. „Wie zichzelf weg gooit, doet verkeerd, want niemand raapt u op". Er is een wegenplan voor Noord-Holland, en men doet alweer alsof er geen Helder bestaat. Nu krygen we van den heer "Van Dam wederom pessimistische beschouwingen hieromtrent Spr. heeft Indertyd een conferentie gehad met den heer Kalff, directeur-generaal der spoorwegen, die in onze haven veel meer zag dan in menige andere, waaraan het Ryk jaarlijks schatten ten koste legt. De heeren Worthmann, hoofdinge nieur der Zuiderzeewerken en andere autoritei ten zagen* het nut van een spoorweg over den Zuiderzeedijk wel in. Kosten Secretarie. Waar heeft de heer Van Dam zyn cyfers vandaan? Uit de gegevens, door de My. van Nyverheid ten vorigen jare gepubli ceerd, waarby ook de onkosten voor de Secre tarie werden vergeleken met die van andere ge meenten-, maakten wy geen ongunstigen indruk. Vergeiykingen zyn evenwel altijd uiterst moeilijk. Schoolkwestie school 8.We zyn hiermee in een impasse geraakt. We kregen voor de school Van Galenstraat rykssubsidie, en hadden an ders de school voor „L. d. k. t. iM. k." beelemaal moeten betalen. Nu konden we school 8 aan die Vereenlglng afstaan zoodra de nieuwe school gereed was. De oudere zyn nu opposant gewor den en laden alle schuld op den rug van den Burgemeester. Maar spr. ziet vooralsnog geen anderen weg dan algeheel© overplaatsing der school. Met September kunnen wy dan den toe stand bezien en kan wellicht door overplaatsing van enkele leerlingen op andere scholen verbe tering worden aangebracht. De zaak ls op het oogenblik nog niet afgeloopen, spr. wil evenwel gaarne voor zooveel mogelijk de ouders terwllle zyn. Motle-Heljblok Inzake de onderwt)sverslechte- ring. Spr. geeft ln overweging deze niet te ver zenden. Als een gemeente adresseert, moej zy goed georienteerd' zijn en terdege hebben onder zocht welke die verslechteringen zyn. Spr. heeft zich over het gemeentebestuur van Den Haag verbaasd, waar -men een request naar de regee ring heeft gezonden. Amsterdam en Rotterdam deden het nog niet. De zaak ls in handen van de hoofden, die ultteraard' In deze deskundig zyn. Spr. zit ook met al die ministerieel© en konink- ïyke besMten dikwyis in de war, er Is geen uit komen meer aan. Laat de heer Heyblok wachten tot deze zaak in de Commissie voor het Onder wijs besproken is. Een adres als dit zou weinig pressie op de regeering oefenen. Kindervoeding. Het doet spr. genoegen, dat men daarmede tevreden is. Destyds konden wtJ ln den Raad niet tot overeenstemming komen, vandaar, dat nu hieromtrent een'neutraal stand punt is Ingenomen. Spr. constateert gaarne, dat de wyze, waarop deze geschiedt, boven zijn lof verheven is, en bil- Ihoopt, dat de kinderen het geen ze op deze kindervoeding aan manieren e. dl leeren, in hun ouderiyk huis zullen over brengen. Duplieken. Wij zullen deze Ln telegramstijl behande len, zoo zijn ze ook veelal' gehouden. De heer Borkert bespreekt nogmaals het heengaan vam de heeren Kuiper en de Zwart. Eerstgenoemde heeft wegens zyn werkkring bedanikt; d'e heer de Zwart heeft in oen Interview ln de Held. Cour. zyn ver trek uiteengezet, en had geen enkele reden daarbij iets te verzwygen. Aan de bekwaam heid van den heer de Zwart wil spr. niets af doen, maar wie de besluiten van onze partij niet wil of kan opvolgen, moet naituuriyk heen gaan. Met dien heer Baak is het een heel andier geval, daar hij weg moest omdat hu te democratisch was. By de vorige be grooting voelden wij al, dat het misliep met dezen heer. De heer Van Os sprak van onze party als van de alleen-zaligmakende. Dat is zy niet; daarvoor geeft zich alleen zyn kerk uit. Onze levensleer is gebaseerd op wetenschap pelijke beginselen, die al bezig zijn zich te verwezeniyken. Wethouderaverklezlng. Wy wilden geens zins de minderheden verdrukken, maar wy wilden niet de door ons veroverde sociale en cultureele waarden ln gevaar brengen. Alleen die vrijz. dem., en Gem. belang had den een program, waarna gewerkt kon wor den. De heer Eylders zal wel niet alles gemeend hebben wat hy zei In tegenstelling met diens antipathieke rede was die sympathieke van dien heer Smits. Hy heeft gezegd: als mijn optreden tot gevolg zal hebben, dat ik den heer Baak achterna wond gestuurd', heb ik dat niet aan mijln woorden: te danken. De Voorzitter: Maar toen keerden we nog dividend uit! De heer Borkert: Nu niet? En ons voorschot dan, onze verminderde belastin gen? Dit jaar is de toestand aanmerkelijk verbeterd, er worden winsten uit de bedrij ven gemaakt, we zijn in opgaande lijn. Men toroe niet aan eenmaal verworven rechten, dat wordlt -strierpend gevoeld. Dat de heeren Adriaainse en van der Veer uiteengingen, beteekent niets, zegt de heer van der Veer. Maar spr. had het niet over het godsdienstige beginsel', dat ze bijeen hield, maar over de politiek, die scheidde. De heer A. was vóór salarisherziening, de heer v. V, ertegen. Dat de heer Eylders met zijn uitlating omtrent God bedoeld te zeggen, dqt zy die daar anders dan deze heer over denken, on juist zijn, gelooft spr. niet. Zooiets hoort in d'e kerk thuis. Maar de partijen mogen zich op politiek ge/bied ook niet op God beroepen, dat ls onjuist. Ons is verweten, dat wy te veel aan poli tiek doen en daarmee tyd verknoeien. Spr. citeert die afscheidsrede van den Burgemees ter aan den ouden Raad, waaruit blijkt, dat deze Raad integendeel zeer veel werk ver richt heeft. Samenwerking der partijen. In Engeland zyn 11 van de 24 Katholieken in het Lager huis lid van die Regeering. Moge het noch- thans de Engelsche regeering gelukken de menschheid te bevrijden! Laten wy ook al dus trachten samen te werken, spr. do<*t daartoe een beroep op allen. De heer Van Loo is het niet hn alie op zichten met het antwoord van het College eens. Ben vacantietoeslag pro memorie wil len wy niet, daar hebben de mensohen niets aan. Spr. meent, dat het tekort nog wel uit den post „onvoorzien" voor 1923 kan ge vonden worden. De heer Eylders biykt niet de democraat te zijn, dien men in den heer Adriaanse had. Voor een volgeling van den christen-demo craat Kuyper liet deze heer een eigenaar dige toon hooren. Laat deze heer de toestan den aan de Arbeidsbeurs eens gaan onder zoaken; nog gisteren zeide de directeur te gen spr., dat geen enkel raadslid eens was komen kyken. Spr. kan zich niet voorstel len, dat iemand, die uit het arbeidersmilieu van den heer Eylders komt, nog voor af schaffing van presentiegelden en verminde ring van wethouderssalarissen kan pleiten. Men haalt de arbeiders toch uit hun werk, waarvoor ze dikwijls een plaatsvervanger moeten stelten, en ze moeten dan toch daar voor eene vergoeding hebben. Dat de wet houders zelf met een voorstel tot verminde ring komen, kan men niet verwachten. Vroe ger kregen zij 800.—, jawel, maar toen ver gaderden zy eenmaal hi de maand of zoo. Presentiegeld. Wy krijgen hoogstens een 90.— in het jaar. Daarvoor moeten wy dieze vergaderingen bijwonen, tenrijl boven dien onze deur moet openstaan voor aller lei menschen, die ons komen raadplegen. Een voorbeeld geven? Dat zeggen alleen zy, die nog andere inkomsten hebben. De com missievergaderingen nemen heel wat tyd ln beslag, waarvoor totaal geen vergoeding ge geven wordlt. Spr. hoopt dat de raadsleden verheven zijn boven de op hen uitgeoefende kritiek. De kwestie van de vermindering van pre sentiegelden ejdL, is bovendien een zuiver interne aangelegenheid, die niet in het open baar behooft te worden besproken. Kermis. Men kan zeer goed God belijden en toch die kermis handhaven. „Het geld gaat de plaats uit". Geef dan maar geen va- oantletoeslag ook, dat geld gaat ook die ge in eetate uit. Kermlsinkomsten rijm nog zeer aanzienlijke voor de gemeente. De heer Bok meende, dat loonsverlagingen nootdig waren om bet welstandspeil te hand haven. Gelukkig, dat nog andere klanken gehoord zyn, zelfs van chrlsteiyke zyde. De heeren, die zoo over dat welvaartsniveau spreken, steken zelf geen hand1 uit om de welvaart te behouden. De heer Bot meende, dat de algemeen© be schouwingen gingen ten koste van de ge meenschap. Onjuist; wat wy daarin zeggen, is ten bate van de gemeenschap. Spr. gaat nog op andere kwesties ln en komt vervolgens* op de Centrale Boekhou ding, Laat men nogmaals onderzoeken of het wenscheiyk ls, dat de administratie we der aan de bedrijven kooit; gaarne zal spr. dan medewerken. De heer Van Os zet uiteen waarom de

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5