binnenland. Het bezoek van Prlna Hendrik aan Bpanje, Prins Hendrik, wiens bezoek ann Spanje onlangs la aangekondigd, zal den Sden Maart uit Den Haag vertrekken,- om zich te Marseille in te schapen op Hr. Ms pant- sersohlp Heemskerk, waarmee Z. K. H. naar Barcelona gaat, alwaar zijn reis door Spanje zal beginnen. Bezuiniging. In het Tijdschrift der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel eet de heer W. O. A. Koster zjjn critische be schouwingen onder het hoofd „Eindelooze Stijging" van de hoofdstukken der Staats- begrooting voort. Thans zijn aan de beurt de hoofdstukken VUB (financiën), IX (wa terstaat) en X (arbeid, handel en nijverheid). De schrijver berekent een mogelijke bezui niging, zonder salarisverlaging, van ten minste 31/. milioen op financiën, bijna 8 millioen op waterstaat en ruim 1 mil- lioen op arbeid. Als bijlage is bij het num mer gevoegd een beschouwing van deskun dige zijde over „Bezuiniging op de begroo ting van Justitie". Deze schrijver berekent, dat van het tot aal-bedrag der begrooting van justitie, ad 30 millioen, voor rekening van do strafzaken in den ruimsten zin niet minder dan 24 millioen per jaar komt. Aangewezen wordt, hoe hierop en ook op de algemeene justitiekosten aanmerkelijk kan worden bezuinigd. De postchèque- en girodienst. Het Kamerlid mr. Dresselhuys heeft in een rede te Middelburg meegedeeld, dat een insider hem omtrent de postchèque- en giro dienst heeft geschreven, dat 60 meisjes nu reeds 10 maanden lang iederen dag proef- kaarten tikken, ieder 2000 per dag, samen 120,000 kaarten, die dan 's avonds weer ver nietigd worden. Gerekend tegen 7« ceijt per kaart, kost dit 300 per dag. Af en toe wordt een groote manoeuvre gehouden; de zer dagen is daarbij gebleken, dat nog niet alles goed marcheert, en men dus nog geen hervatting van den dienst moet verwachten. Wat een invaliditeitswet biedt. Langzaam maar zeker, schrijft De Sociale Verzekeringsgids, neemt het aantal perso nen, hetwelk de vruchten trekt van bet ze- geltjesplakken, toe. De bedragen, welke jaarlijks noodig zijn aan de verschillende renten, beloopen zooals onderstaand over zicht aangeeft, al heel wat. In afgeronde be dragen was de stand op 1 Januari 1924: Bedrag 740.000 6.000.000 489.000 864.000 Invaliditeitsrenten Ouderdomsrenten W eduwenrenten Weezenrenten Aantal 4.400 82.000 3.000 6.000 46.000 7.093.000 Sedert 1 Januari zijn alweer,een aanta weken verloopen. Het Maandblad schat het' bedrag, hetwelk op dit oogenblLk per jaar noodig is voor renten, als vrucht van hen zegelplakken, op 77« millioen gulden. De gemeente Didam en het Rijk. Daar het gemeentebestuur van Didam weigerachtig blijft een rijksvoorschot van 26.000 terug te betalen en daarover gaat procedeeren, weigert het rijk, de subsidies en uitkeeringen aan deze gemeente te ver strekken. Daardoor is de gemeente in groote geldverlegenheid geraakt en niet bij machte haar leveranciers te betalen. De gemeente raad heeft nu besloten, een kasgeldleeaiing van 15.000 aan te giaan. Uitgetreden Groep S. D. A. P. De Groep uitgetreden sociaal-democraten te Assen besloot in de huishoudelijke ver gadering van Woensdag j.L de vereeniging op te heffen. De drie raadsleden, lidi van de groep zullen hun functie ter beschikking stellen van die afcL S. D. A. P. Arbitrageverdrag. Den 13en' dezer werd te Washington een verdrag onderteek end, waarbij de geldig heidsduur van het oorspronkelijk voor een tijdvak van vijf jaren gesloten arbitragever drag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika van 2 Mei 1908, eerder verlengd bij de verdragen van 9 Mei 1914 en van 8 Maart 1919, andermaal is verlengd voor een tijdperk van vijf jaren, ingaande op 25 Maart 1924. („St.-Ct.") Landarbeiders voor Frankrijk. In Frankrijk bestaat vraag naar bekwame melkknechten, boerenknechten voor alle wehk (die tevens kunnen meiken), voerlie den (bekend! met landbouwmachines), schaap hendierg en ervaren houthakkers. Inlichtingen Zijn te verkrijgen bij de ar beidsbeurzen en bjj de plaatselijke corres pondenten der arbeidsbemiddeling; indien deze inlichtingen ter plaatse niet kunnen worden verstrekt, kan men zich schriftelijk wenden tot den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, Bezuidenhoutsche weg 80, Den Haag. Uit de textielnijverheid. Men meldt ons uit Twente: Terwijl in Twente de textielfabrieken van die meeste fabrikanten door staking en uit sluiting reeds geruimen tijd' stil staan, wordt er ann de overzijde der grens, met name Nordhorn, Gronau, Rheine enz. weer druk in deze fabrieken geiwerkt. Ook arbei ders, die in Twente wónen en vóór den oor log in genoemde plaatsen werkten, worden gaandeweg weer aangenomen. Zoo werken er uit Denekamp weer een 70-tal te Nord horn en uit Losser, Lonneker en Enschedé enkele honderden te Gronau. Van de sta kers en uitgeslotenen hebben ook reeds ver- scheidenen beproefd', daar werk te bekomen, doch meestal zonder succes: liet eerst komen hun vroegere arbeiders uit Twente daarvoor bij de Duitsche fabrikanten in aanmerking De textielarbeiders te Krefeld (Duitsch- iand) bevinden zich al wekenlang in staking. Bij arbitrale uitspraak is de werktijd' be paald op 48 uur per week, met de bepaling, vam de oeoonomlsohe po sitie dér bedrijven de werktijd mot fl uren per week verlengd1 kan worden. Daarover hebben de arbeiders thans gestemd. Zij brachten 6649 stemmen voor en 4801 stem men tegen het aanvaarden van deze uit spraak uit, zoodat het werk vermoedelijk nu wel hervat zal worden. Uil het schildersbedrijf. In die deze week gehouden conferentie der vertegenwoordigers van patroons- en gezel- lenbonden in het schildersbedrijf, hebben de patroons zich na uitvoerig© besprekingen bereid! verklaard, om onder nadere goedkeu ring van de patroonsorganisaties hun stand punt in het algemeen nog eens te herzien. In verband' daarmee besloten zij met den wensch der gezellen-organisaties ten op zichte van den werkdag rekening te houden en den 81/j-urendag te handhaven, zooals deze in het geldende contract is overgeno men. Nadat zij zich nader onderling beraden hadden, deelden de patroons verder mede, dat zij bereid waren inzake de uurloonen boven hun laatste bod twee cent op te ko men, zoodiat het loon zou worden in de resp. klassen: 72, 62, 68, 52 en 48 cent per uur. Ten opzichte van de doorbetaling der christelijke feestdagen, zooals die thans geld, handhaafden de patroons hun voorstel, om m de plaats daarvan te bepalen, dat ge durende het geheele jaar 2 pet. boven het geldende loon zal worden uitgekeerd. De afloop van het contract, door de pa troons voorgesteld op 81 Januari, zal onge wijzigd' blijven vastgesteld' op 1 Maart. Nadat de patroons deze voorstellen had den gedaan, hebben de vertegenwoordigers der gezellen-organisaties overleg gepleegd over de vraag, of ze alsnog een 5ap tot toe nadering zouden kunnen «toen. Het resultaat dezer overwegingen was, dat zij aan de pa troonsvertegenwoordigers meedeelden, be reid te zijn tot het doen van een concessie. De patroons verklaarden evenwel niet ge neigd te zijn, hun aanbod' Inzake de loonen nog te verhoogen. De organisaties zullen zich thans in eigen kring beraden over die aan te nemen hou ding en de al of niet aanvaarding van het contract (Volk), Huurverhooglng te Amsterdam. Ingevolge de Huurcommissiewet was indertijd vastgesteld, dat de huren verhoogd mochten worden tot ten hoogste 50 boven die van 1 Jan. 1916 en 377a boven die van 1 Jan, 1918. Volgens art 7 was de minister bevoegd uitzonderingen toe te staan, hetgeen voor Am sterdam geschiedde, waarvoor de percentages resp. bepaald werden op 40 en 30 Thans heeft de minister deze uitzonderings bepaling ingetrokken, zoodat Amsterdam in dit opzicht gelijkgesteld) wordt met andere ge- Volgens eene becijfering van den wethouder De Miranda komi dit hierop neer, dat de Am sterdamsche bevolking jaarlijks 4 millioen aan huur moet betalen. Emigratie naar Canada. Men meldt ons: De „Emigratie-centrale-Holland'* heeft van de Canadeesche autoriteiten berich' i ontvangen, dat als proef 15 Hollandsche jongelieden (3e klasse H.B.S.) kunnen wor den geplaatst op het Manitsha Agricutural Collegq. Bijzonderheden zullen later worden bekend gemaakt. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Eindelijk dan weer eens een gebeurtenis op vaderlandsch tooneelgebied 1 Eindelijk weer eens een groote eigen voorstelling naast de import-dito's van dit jaar. De lang voorbereide en verbeide première van Teirlinck's „Ik dien", kwam ten lange leste los. De Vlaming Herman Teirlinck had sinds het uitkomen van zijn werk „He; Ivoren Aapje" in dit ons Noordelijk dee! vap Grooter Nederland, een steeds stijgene litterair succes. En verleden jaar voegde zich daarbij, na de geslaagde vertooning van zijn Lustrum feest-spel op de Delftsche markt door de studenten aan de Technische Hoogeschool, de erkenning en appreciatie van zijn, ook als dramaticus niet geringe talenten. Met spanning zag men dan ook de opvoering van zijn „Ik dien", mysterie-spel, ter verheerlijking van zuster Beatrijs, bij het Nederlandsch Tooneel, onder Rooyaards leiding, tegemoet. En het is, zooals gezegd een opvoering van groot gehalte geworden. Teirlinck heeft inderdaad, met sterken steun van het uitbeeldingsvermogen der actrice Magda Janssen, die de Beatrijs vertolkte, van het tooneeltalent van Laroche, Satan's rol dragend, van het kleur- en architecto nisch inzicht van Wijdeveld, die de costuums en décors ontwierp, en last pot least van dé regie-kracht van Rooyaards, levende gestalten en ontroerende dramatische-span ningen voor ons op de planken weten op te roèpen. Misschien gaf de auteur, naar zijn aard, wel méér en stérker daar, waar, zooals in het tweede bedrijf, dat een wereldsch markt-tafereel verbeeldt, zijn Vlaamschen expansief-zlnnelijken aard zich in alle weelderigheid kon laten gaan, dan in de aan een stille wijding behoorende gedeelten, maar tóch was dit spel in dit uitermate verbrokkeld tooneel-seizoen een ware wel daad Wéér komt, het kan haast niet anders, na zulk een 'ondervinding de spijtigheid op, dat zulke gebeurtenissen op ons hedendaagsch vaderlandsch tooneel zoo uiterst schaarsch zijn. De krachten en de mogelijkheden zijn er, zegt men bij zichzelf'konden we maar op de oen of andere manier de organisato rische verbrokkeling tegengaan en zoodoende een noodige rust scheppen, waarin niet elk oogenblik het déficit met een of ander „kasstuk" moet worden ingehaald, hoeveel dichter waren we dan niet bij huisEn als éen van de stappen in de huis toe richting zou dan een wijziging van het bestaande subsidie-systeem 'in aanmerking komen. Het bestaande systeem toch bevor dert, maar al te zeer de oprichting en het kwijnend voortbestaan van allerlei afzonder lijke gezelschapjes en groepjes. Bij de laatste begrootingsdebatten bleek, bij monde van Wethouder Wlbaut, dat ons Gemeente bestuur er dan ook ernstig over denkt het bestaande systeem zoo te wijzigen, dat „door subsldleerlng van ten hoogste twee gezel- sohappen aangestuurd zal worden op de voor de Tooneelkunst zoo hoogst noodige concentratie." Dit in voorbereiding zijnde Slan vond dezer dagen sterken steun in een, oor het meorendeel onzer vooraanetuando tooneel-orltlcl ondorteekond, aan B. en W. gezonden adres. Deze profesBioneele tooneel- minnaars, die dag in dag uit hot -tooneel, ook als bedrijf van nabij kunnen gadeslaan, geven daarin als hun meening te kennen, dat het nieuwe plan zeer zeker in de goede richting wijst en zij voegen er dan tevens aan toe, dat naar hun onverdeelde meening, in de eerste plaats in aanmerking voor subsidieering komt: het gezelschap Rooy aards, dat zich dan ongestoord aan groot werk zou kunnen wijden. Wanneer daarnaast, nog een tweede gezelschap zal worden gesteund, zijn zij van oordeel „dat subsidie moet worden verleend ten behoeve van Tooneelkunst van intiemeren aard, welke kunst tot het groote repertoire ongeveer in verhouding staat als kamermuziek tot orkest muziek en in den Stadsschouwburg minder tot haar recht zou komen". En als deze tweede gegadigde wijzen zij dan unaniem het gezelschap „Comoedia" aan. Men mag hopen dat deze ernstige poging tot saneering van de langzamerhand on mogelijk geworden tooneel-toestanden en verhoudingen zal worden doorgezet. Zachte heelmeesters maken stinkende won den en een krachtig ingrijpen, dat concen tratie mogelijk maakt, moet beproefd worden, al zullen er dan ook noodzakelijkerwijze slachtoffers vallen Concentratie is géén tegen alles en nog wat helpende Abdij-siroop. Het middel, zelfs al wordt het voorzien van een Rijksmerk, kan leelijk falen: gezien de Post Chèque en Giro-dienst! Dikwijls schijnt het tegen overgestelde, de décentralisatie juist geboden. Zoo is het b.v. het geval bij de organisatie van ons Burgerlijk Armbestuur. Uitbreiding van de Gemeente en van de armenzorg moeten hier leiden tot décentralisatie en, waar overheid en particulier initiatief in dezen steeds meer in elkaar grijpen, ook tot een hechtere samenwerking tusschen ambte naar en vereenigings-bestuurder. Wethouder Vos heeft deze onvermijdelijke ontwikkelings gang trachten op te vangen in een nieuwe, wettelijke regeling. Het desbetreffende voor stel werd echter om zuiver politieke redenen nog aangehouden en ter heronderzoek terug gewezen. Het plan-Vos zal echter, omdat het de realiteit op den voet volgt, tóch op den duur, met min of meer kleine wijzigingen tot uitvoering moeten komen. Een Centrale Commissie zal alsdan door B. en W. benoemd worden, deze zal op haar beurt de districts Voorzitters aanwijzen, die door uitsluitend ambtenaar zijnde secretarissen zullen worden bijgestaan. En de „burgerlijke'" commissieleden zullen dan daarnaast een waarborg zijn tegen overwoekering van den ambtenaarsgeest. Bij deze nieuwe regeling zou ook aan de particuliere, zoowel van kerkelijke als van andere zijde komende, medewerking grooter invloed worden ver schaft. Het nuttig effect zal daardoor grooter worden en tevens de animo. En dat laatste vooral mdg wel I Het aantal particuliere helpers toch, dat eenigen tijd geleden nog 650 bedroeg, liep tot 600 terug, - Een ander maar verblijdender terugloopen van cijfers valt te constateeren bij het aantal werkloozen in „het vak". „Het" vak, dat is voor den Amsterdammer het diamantvak, waaruit zoovele hoofdstedelijke figuren en bestuurderen zijn voortgekomen. Toen „het vak" ging kwijnen zon men op raad en einde Juni van het vórig jaar werd een gemeente lijke werkverschaffing georganiseerd, die in tegenstelling met zoovele andere mislukte pogingen op ónder vak-gebied, merkwaardig goed geslaagd is. Ten eerste heeft deze werkverschaffing aan gemeente en rijk minder gekost dan het geval zou zijn geweest bij uitkeering van werkloozen-steun aan de betrokkenen, en ten tweede had zij als resultaat, dat zij tientallen werklieden weer in het diamantbedrijf zélf heeft kunnen terugbrengen. Neen, de glorie van het vak, hoezeer dan ook bedreigt door „Antwerpen" en andere factoren, is nog niet geheel getaand! Wat elders dikwijls mislukt, lukt ddar en in wijde kringen rond Amstel en IJ wordt dit feit met opluchtende bevre diging begroet. Ook Amsterdam heeft, al had het dan geen representatieve tentoonstelling georgani seerd van harte meegeleefd met het eeuw-feest van Jozef Israels'geboorte. Onze bladen stonden er vol van: beschouwingen, herdenkingen en plaatjes. De aandacht ging naar het oude woonhuis van den meester schilder aan de Prinsengracht en plannen kwamen op voor het doen plaatsen van een monument. Zoo werd het denkbeeld geopperd een klein, in ons Stedelijk Museum aanwezig portret-beeldje van Israels te doen „vergrooten" en -deze vergrootte copie vervolgens te plaatsen in plan-Zuid, vóór het terrein waar eenmaal het nieuwe gebouw van de Academie van Beeldende Kunsten zal moeten verrijzen. Wónderlijk: In plan-Zuid geeft men aan den éenen kant de moderne en allermodernste architecten een kans, tërwijl hier dan, aap den anderen kant, wordt voorgesteld onze levende beeldhouwers maar geheel uit te schakelen en genoegen te nemen met de mechanische copie van een vorige-eeuwsch kunstwerk Moge het protest daartegen, dezer dagen door den secretaris van den Kring van Beeldhouwers uitgebracht, succes hebben en bij eventueele verwerkelijking van een Israels monument plan niet vergeten worden, dat we onder de thans levende beeldhouwers kunstenaars hebben, die zeker niet onder doen voor de, de laatste jaren ih alle beteekenissen van het woord, zoo luidruchtig aan den weg timmerende moderne bouwmeesters 1 Nog een dndere kans, en een gemakkelijker bereikbare, is er om onze aan goede, zin voile monumenten en gedenkteekens zoo arme stad, van een waardevol steenen kunstwerk te voorzien. Aan het einde van de Linaeusstraat, bij het Oosterpark, staat namelijk een huis, dat een van ae weinigen n onze hoofdstad is geheel bedoeld als sohilders-behuizing, met ateliers, enz. In deze woning hebbon o. a. langen tijd de ■ta Am» H er ge en' er een groot deel van hun doeken ln kortgoiodon ovorlodon, typisch Amsterdam- sche kunstenaars Wltsen en Breitner geleefd ewrooht. Dit feit, uiterlijk, ter dankbare erinnering, vast te leggen gaat hier nu al buitengewoon gemakkelijk. Het toeval wil namelijk, dat boven den Ingang oen brok zandstoon ls ingemetseld, dat bij den bouw, tegen de oorspronkelijke bedoeling in, onbewerkt bleef Ddarln worde nu, is veler wonsch, het „aandenken" gebeiteld 1 VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 18 Februari 'n Ouwejaarsavondkraakje. D© caféhouder J. Marees te Koegras werd op Nieuwjaarsmorgen bij zijn thuiskomst minder aangenaam verrast door de weten schap, dat ongenoode gasten gedurende zijn afwezigheid hadden ingebroken. Een twee tal ruiten waren vernield, waardoor men zidh toegang tot het café had verschaft. Ont vreemd waren eenige flesschen met drank en 'n aantal sigaren. Ook had men de buf fetlade geïnspecteerd, doch hier had men 'n strop gehaald. Er zat zoo goed als 0.0 in. De dader van dit kraakie had men weldra te pakken. Het was zekere Dirk S., 'n jong- mensch, dat zich al had schuldig gemaakt aan diefstal van een schaap, dat hij in de weide had geslacht, van kippen en 'n boston. Voor deze feiten, te Alkmaar gepleegd, was hij destijds veroordeeld tot 6 maanden gev. voorwaardelijk. Dirk waardeerde deze gunst in geenen deele. Hij liep weg uit de inrich ting waarin hij was geplaatst en hield zich te Oallantsoog op. De voorwaardelijke ge vangenisstraf werd op hem tenuitvoer ge legd en hij was nu bezig deze portie op te knappen, zoodat hij per cel-vigelant naar het rechtsgelbouw werd vervoerd. De tweede beklaagde was Dirks broeder Jan, die had buiten staan wachten, toen Dirk zijn heldenstuk volbraoht en had van het gestolene broederlijk meegedeeld. Deze beklaagde bevond zich op vrije voe ten, maar was heden niet ter terechtzitting verschenen. Zeer zeker niet tot tevreden heid van den politierechter, die het zeer noodig oordeelde met dit jongemensoh ken nis tp maken. De officier vorderde tegen Dirk, die de hem geboden kans tot verbetering zijns le vens jammerlijk heeft verspeeld, 8 maanden gevangenisstraf en tegen zijn broeder, con form het adies der reclasseerlng, een voorw. straf van 8 maanden. De politierechter deelde bekl. mede, dal hij wat hem betreft, in zijn vonnis niet zou afwijken van dit requisitor. Maar wat zijn broeder betrof, wenschte de politierechter diens tegenwoordigheid op de zitting. De uitspraak werd dan 1 week uitgesteld en zal Dirks broer, op last van den politierechter, die daartoe de bevoegdheid bezit, door de politie naar de zitting worden geëxpedieerd. H|J moest niet hebben. Onze stadgenoot T. K., die ondanks zijn rheumatiek nog lust heeft de wereld rond te zwieren bevond zich in Januari dezes jaars in Helder en riep zoo dikwerf de gastvrij heid in der politie, dat men eindelijk maar besloot hem op transport te stellen naar Alkmaar, alwaar hij werd ondergebracht in het Huis van Bewaring, als verdacht van landlooperij. Voor dit feit stond K. heden terecht, zijn mager lichaam gecamoufleerd door de be kende bruine boonen smoking. Hij toonde niet den minsten lust te heb ben in een opzending naar een R. W. I. Hij was stijf van de rheumatiek en kon in den regel niet werken. Voorts ontkende hij zon der middelen van bestaan te hebben rond gezworven. Hij was bij zijn zuster thuis en kwam alleen maar op het politiebureau slapen. De officier zag geen verschil tusschen K. en 'n doodgewonen landlooper en vorderde daarom 8 dagen hechtenis en 1 Jaar opzen ding. 1 De politierechter kon het echter niet over zijn vaderlijk hart verkrijgen, iemand naar de Sohans te sturen ais hij er per eé geen lust in had en veroordeelde K. dus tot alleen maar 8 dagen hechtenis. Onverwacht einde van een gesprek. De landbouwer G. E. te Wierlngen wenschte met zijn plaatsgenoot J. de 1 eens te praten over een Inbraak, die op het eiland had plaats gehad. Het scheen echter, dat het onderwerp bedoelde de W. niet aan stond, hij maakte althans aan de redenatie van E. onverwachts 'n eind, door hem met een emmer op het hoofd te slaan. Het bleek een beproefd middel om van onwelvalllge bakerpraatjes af te komen, maar toch zou ik het niemand aanraden, daar hij, evenals de W., kans maakt In contact te komen met den politierechter en veroordeeld te worden tot 10 gulden boete subs. 10 dagen, 'n Straf, die betrekkelijk nog heel licht genoemd mag worden. N Recalcitrante manieren. Jb. K. werd in den nacht van 12 op 13 Januari aangetroffen in 'n toestand, waar over we verder maar niet zullen uitwijden, doch van dien aard was, dat de agenten Gielissen en Stam het zeer nuttig oordeel den, hem naar het arrestantenlokaal over te brengen. K. scheen echter van oordeel, dat het nog zoo erg niet met hem gesteld was en verzette zich op zoodanige wijze tegen zijn overbrenging, dat hij heden wegens we- derspannlgheid veroordeeld werd tot 20 gul den boete of 20 dagen hechtenia Het verdwenen truitje. Het was geen aanvallige Jonge maagd, noch een wortelen knabbelend konijntje, dat verdwenen was, maar een schipperstrui, die gemist werd uit de stoep-expositie van den winkelier D. alhier. Bij een ingesteld on derzoek werd het kleedingstuk gevonden In de woning van den loswerkman J. F. F., die beweerde dat hij daarover onderhandeld had met zijn collega J. Z. die hem het frokkie te koop had gepresenteerd. Z., door de politie nader ondervraagd, beweerde het kleeding stuk „eerlijk" gevonden te hebben. Nu, dat was mogelijk, maar in elk geval had hij het niet eerlijk bij de politie gedeponeerd. Hij stond thans terecht en werd wegens verduis tering veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenia. economisch weekoverzicht. De tijdelijke verbetering van de wissel koersen op Parijs en Brussel is gevolgd door een geweldige reactie, waarbij Parijs met sprongen van 50 en 60 cents per dag n is naar f 11.en Brussel iruMfl nuar f 9.80, terwijl do vorwaohting ls, dat ;e punt voor beide wlHsniki nog lang het laagste i puil niet unt voor bolde wisselkoersen bereikt is. Een verklaring daarvoor te geven is uiterst moeilijk; er zijn zooveel factoren, die op die daling inwerken, dat het zelfs voor vakkundigen niet te doen is een oordeel te vormen. Inderdaad gaat het met francs thans berg afwaarts, evenals met Marken het geval was, echter met die uitzondering, dat Duitschland indertijd zijn valuta mede om laag hielp, terwijl door Frankrijk nog steun maatregelen worden verzonnen, die blijkbaar niet het minste resultaat hebben. Het is echter weer een gelukkig verschijnsel, dat er in baissespeculaties natuurlijk veel geld verdiend moet worden, terwijl er veel geld verloren is in speculaties met Marken, die indertijd door dik en dun door Holland zijn opgekocht. Dit zal tenminste een pleister vormen op de geweldige wonde, die door de Markenwoede was geslagen. Het is thans wel typeerend, dat juist de Duitsche wisselkoers op peil blijft; de in zinking van een paar weken geleden is gevolgd door denzelfden stabielen koers van circa 60, en er is geen reactie meer geweest. Toch werkt de val van Parijs en Brussel onaangenaam op de effectenbeurzen en vooral de New-Yorksche beurs toont teekenen van vermoeidheid met terugloopende koersen, ofschoon in de handelswereld weinig klachten meer worden vernomen. Speciaal Maandag werd vermeld, dat juist de daling in de wisselkoersen een koersval voor verschillende fondsen teweegbracht en njet onze beurs is dat eigenlijk ook zoo, ofschoon er geen flauwe tendenz heerscht, wat zeer waar schijnlijk moet "Worden toegeschreven aan het feit, dat er veel fonds is gekocht en betaald, zoodat de speculatieve posities niet zoo groot zijn, dat daardoor een belangrijke daling verwacht mag worden. De productenmarkt is in tegenstelling met de wisselkoersen vrij vast gestemd en blijft dus de hoop gevestigd op de goede prijzen, die thans voor producten als suiker, koffie, tabak en rubber gemaakt worden. Waar echter door de politiek roet in het eten wordt geworpen helpt dikwijls geen goed bericht van de productenmarkt en wordt de oploopende beweging gestuit. Ter beurze heeft men veelal opleving in kleinere fondsen als Compania Mercantil Argentina, een fonds, dat voor een jaar als waardeloos werd behandeld, terwijl er thans weer een koers van- 80°/o bereikt is met veel handel. De vaste wisselkoers op Ar gentinië houdt daarmede ten nauwste verband en er zouden volgens de berichten teekenen van verbetering in den handelstoestand met Zuid-Amerika zijn, zoodat het vermoeden niet ongegrond is, dat er verbetering komt voor de op Zuid-Amerika handeldrijvende maatschappijen, zooals Compania. Voor menig houder van veel duurder gekochte stukken ls dat Inderdaad een verblijdend verschijnsel en ia het te hopen, dat de ver betering mag blijven aanhouden. Verder zijn de koersschommelingen niet groot ge weest zoodat er van de beurs verder weinig valt mede te deelen. Slechts belangrijk ii de groote mate van animo, die heerschte voor de nieuwe Japansche geldleening in Dollars tegen 92'/a /'o rentende ö'/a °/o> welke inschrijving zeer ruim is overteekend, zoodat een groote reductie op de toewijzing heeft plaats gehad. Tenslotte verzoeken wjj de welwillende lezers bij beschouwingen omtrent koersen, in aanmerking te nemen, dat het week overzicht om technische redenen reeds Dinsdagavond geschreven wordt, zoodat er tusschen schrijven en verschijnen in de courant, belangrijke wijzigingen kunnen plaats hebben, die de volgende week worden behandeld. Een nieuw watervliegtuig. Naar „1'Echo de Paris" meedeelt, worden er op het oogedblik te St. Moritz, boven het meer, goregeld vluchten gemaakt met een nieuw Dultsch watervliegtuig voorzien van een... 85 paards motor. Eerst heeft de ook in ons land bekende vlieger Gnfldig er mee gevlogen, thans bestuurt Mittelholzer het toestel. Daar het meer natuurlijk nog steeds bevroren is, moet het watervliegtuig landen op de bijna een halve Meter dikke sneeuwlaag. Tot nu toe zijn alle proeven daarmee schitterend geslaagd. Het is de eerste keer, dat met een toestel voorzien van een zoo zwakken motor, in dergelijke hooggelegen streken (ongeveer 1800 M.) wordt gevlogen. Een reuzen-vliegtnlg. Te Töulouse is men bezig, volgens de „Figaro", een nieuw reuzen-vliegtuig in te vliegen. Het toestel is 24 meter breed en moet, behalve 25 passagiers, 4000 K.G. goederen kunnen vervoeren. Het is voorzien van drie motoren van 370 P.K. elk. De eerste proeven zijn goed geslaagd. DAMRUBRIEK. Nico de Vries, de bekende Twentsche speler, won in onderstaanden stand met Wit op leerzame wijze een schijf. Stand in cijfers: Zwart: 2, 8, 10, 12/18, 22 en 23. Wit: 24, 25, 30, 85, 86/88, 41/43, '45 en '48. Wit speelt nu 2420; Zwart 15:24; W. 30 8 1 Z. 2 18. OogensohhnH|ik dus een onschuldige twee om twee. Het vervolg eohtor minder onschuldig want door; Tooneel-saneering. Werkver schaf fing In ,Jiet vak". Het plan- Vos in zake het Burg. Armbestuur Een lsraëls-gedenkteeken.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7