IE CDURAHT Oerde Blad. kleeding. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 23 FEBRUAR11924. BJj Kon. besluit van 21 dezer is benoemd ♦ot lid) van den Voogdijraad te Alkmaar, de heer P. van Dalen, gemeente-ontvanger alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J Drflver Jr., Hoofd der School te Andijk, Is als soodanig benoemd te Oosthuizen. Wethouder Van Breda zal de volgende week in plaats van Maandag zijn spreekuur hou den op Woensdag. Verbreeding Koningsplein. Na de behandeling der begrooting in de raadsvergadering van Vrijdagmiddag kwam nog in behandeling een voordracht van B. en W. betreffende de verbreeding van he: Koningsplein. Wij hebben gemeend met he oog op de uitvoerige discussies van de begrooting, dit punt afzonderlijk te moeten vermelden. Het adres-Luidinga c. s. hebben wij reeds in ons vorig nummer afgedrukt; het nader prae-advies van B. en W., dat hierop is uitgebracht, luidt: De Directeur en de Commissie van bijstand lijn Jvan meening, dat die bezwaren niet soodanig zijn, dat zij een belangrijke verkeersverbetering in den weg staan. Bovendien zal het door adressanten gevreesc wordende ongerief zich, voor zoover het zich dan inderdaad zal voordoen, eerst ontstaan wanneer het Kerkbestuur van het aan hem toe te kennen recht tot omlegging dpr brandsteeg gebruik zal maken, hetgeen zeer seker in de eerste jaren nog niet en misschien nimmer zal gebeuren. In overeenstemming hiermede stellen B #n W. voor tot de verbreeding over te gaan op grond van de volgende overwegingen Overwegende, dat de bezwaren van aarea santen gericht zijn tegen de vernauwing van sen gedeelte van de brandsteeg, dat in rui van het Kerkbestuur zal worden terug ontvangen, tengevolge waarvan de achter uitgangen van de erven der woningen van belanghebbenden niet meer bereikbaar zullen zijn voor wagens van de gemeente-reiniging en brand stoffen wagens e. d.; Overwegende dienaangaande, dat de toestand vanaf de le Emmadwarsstraat bestendigd blijft, dooh dat een voertuig lp de brandsteeg niet keeren kan, zoodat voor het inrijden bij den Polderweg en het doorrijden naar de le Emmadwarsstraat geen gelegenheid blijft, ook niet voor wagens van de gemeente-reiniging: dat dit weliswaar eenig ongerief veroor zaakt in zooverre betreft het ophalen van beeremmers; dat dit bezwaar echter alleen bestaat voor den dienst van de Gemeente-Reiniging en dan nog maar in zooverre dat die beeremmers over eenlgen trouwens nog geringen afstand, moeten worden opgehaald; dat de wijdte van de nieuw te maken steeg ruim genoeg is voor het ophalen van vuilnis, enz., hetgeen met kleine handwagentjes kan geschieden; dat de vernauwing evenmin een ernstig bezwaar zal opleveren voor het bezorgen ven brandstoffen, het laden en lossen van aardappelen en dergelijke in het aan bedoelde steeg van het niet te vernauwen gedeelte staande aardappelenpakhuis van J. Luldinga, voornoemd wijl een en ander door middel van handwagens kan geschieden; Overwegende voorts, dat het voor enkelen rijzend ongerief de tot stand te brengen slgemeene verkeersverbetering niet in den wsg mag staan. De Raad heeft zich na enkele inlichtingen ts hebben gevraagd en verkregen, met de voor dracht vereenigd. Hos versleren wij ons huis met eenvoudig naaldwerk? De lezing van den heer Klapmeyer over bovenstaand onderwerp trok zooveel belangstel ling, dat de teekenzaal van de Vakschool voor Meisjes te klein bleek, om alle dames te bevatten en er eenlge moesten worden teruggezonden, nadat het lokaal zoo vol was gepropt, dat de spreker ternauwernood zijn katheder kon be reiken. Nadat Mej. Niemeyer, directrice der Vak school, haar genoegen had uitgesproken over de groote belangstelling, begon de heer Klapmeyer zijn lezing. Hij sprak over de vreugde, die het zien van veel kleuren wol in een mandje kan wekken en over de grootere vreugde, die het verwerken van de kleurige draden geeft. In Duitschland wordt veel meer gehandwerkt dan in Holland. Haast geen vrouw of meisje ziet men met de handen over elkaar tehuis of in een park zitten. Het Hollandsche handwerk heeft echter dit voor op het Duitsche, dat het meestal veel oorspronkelijker is. In Duitschland en helaas ook in ons land worden veel „begon nen" handwerken verkocht, maar meer en meer streeft men hier naar het eigen ontwerp. Dit juist is de grootste vreugde van het naaldwerk en verheft het boven de huisvlfltproduoten, die veelal naar eenzelfde patroon met eenzelfde tech niek vervaardigd worden. En die patronen zijn vaak jaren terug ontworpen en geheel uit den tijd'. Elke vrouw en ieder meisje moet haar kus sens, theewarmers,, wandkleeden, kleedjes, klee- dingversiering, enz. zelf ontwerpen. Soms ge schiedt dat ontwerpen op papier, soms ook in eens op die'stof. Spreker legt er den nadruk op, dat er met heel goedkoope stoffen zulke buitengewoon aardige effecten bereikt kunnen worden. Hij liet o. a. een' kussen zien, gewerkt in een door een leerling der Vakschool ontworpen kruis steekpatroon op een stuk van een gewasschen aardappelzak. Aardige randjes van een met steekjes op stof gewerkt schaatsenbandje, kus sens van restjes kleurige' wol gehaakt of ge weid, enz., allemaal1 voorwerpen van luttel kos ten en veel smaak. Spreker gaat bij het ontwerpen alleen uit van geometrische figuren, rechte lijn, vierkant, drie- ^^riboog of cirkel. Aan alle tentoonge- ™*elde handwerken lis geen vrij gebogen Ujn of r\ï?a natuur ontleend motief op te merken. Om nu leiding te geven bij het maken van ""■werpen in verschillende iiald/werktechnle- ken, zullen er cursussen gehouden worden van 20 lessen, elk van drie uur. .,,00r nmivermogenclen i8 6ene regeling ge- oiien. inlichtingen verschaft de directrice van de Vakschool 25 Februari wordt de lezing her- naaici. wij raden ieder belangstellende, die de eerste lezing niet kon bijwonen, van deze gele genheid1 gebruik (te maken. Afra In „Mnsls Bflcmm". Het was voor ons vandaag een dag vol ver rassingen, vertelde de heer Polak, we zijn me vragen overstroomd. De één vroeg ons of Afra daar, en daar eens wilde komen, een ander, o: een verbroken verloving weer aan zou komen, weer een ander of hij iets zou trekken op num mer van de' Staatsloterij!, enz. Er waren velen opgekomen om de experi menten bij te (wonen. Hugo Ganske (experimenteel psycholoog) leidde Afra met een kort woord in. Hierin zeiae hij o. m., dat de demonstratie uitsluitend op het gebied der telepathie zou zijn. Er was geen sprake bij van hypnose. Hypnose is onweten schappelijk. Afra heeft zich bijzonder voor de occulte we tenschap geïnteresseerd. Ja, zij bleek voor de telepathie gepredestineerd (voorbeschikt) te zijn, Hugo Ganske wijst er verder op, dat er ook op het gebied van de telepathie veel bedrog voor komt. Er zijn ook wel menschen geweest, die dachten, dat zij met draadlooze telefonie, met een spiegel of ook wel door middel van een Ben persoon werkten Tenslotte neemt hij nog de gedachte weg, da' zij met geesten In verbinding zou staan. Na deze korte inleiding verscheen Afra ten tooneele. In haar oogen, diep in de kassen, lag het mysterie van haar wezen uitgedrukt. Nu eens staarden ze met angstige uitdrukking als in de oneindigheid, en was er in haar heele wezen iets zenuwachtigs. Bij het gedachtenlezen echter was haar verschijning geheel anders, dan scheen haar kalmte teruggekeerd en lachte ze vrien delijk. Wat ze presteerde was waarlijk iets wonder lijks, iets metaphysisch, iets geheel onbegrij pelijks. Hugo Ganske, haar partner, liep door de zaa en nam de verschillende, op schrift gestelde vragen in ontvangst. Zonder eenige persoonlijke verbinding met naar, alleen door ae telepathie (gedachten overbrengen) wist zij precies te ver tellen welke vragen er gesteld waren. Men ga" b.v. zijn naam, adres, woonplaats, datum van Seboorte, enz. op, en Afra wist alles, bijna zon- er hapering te vertellen. Er was in de zaal een dame uit Amsterdam, die aan haar zieke kind in de hoofdstad dacht. Afra vertelde het haar. Een heer deed1 schriftelijk eenige mededeellngen aan Hugo Ganske omtrent een in het buitenland vertoevend familielid van hem. Afra wist te ver tellen, dat hij te Hannover woonde, in den oorlog was geweest, in Berlijn voor ingenieur had ge studeerd, enz. Ja, iets wonderlijks was het, en verschillende uitroepingen van verbazing weerklonken tel kens, zoodat de vele aanwezigen niet onvoldaan naar huis gingen. „Heldersch TooneeP. De Zonden der Oudere. Voor een goed bezette ,,Caslno"-zaal heeft ,,'t Heldersch Tooneel" Donderdagavond voor de tweede maal een opvoering gegeven van het tendenz-stuk „De Zonden aer Ouders" van Elise Poonsv. Biene. Van het tooneel was met bescheiden middelen gewoekerd. Vooral de eerste afdeellng is vlot ge speeld en de pauze begon op een niet te laat tijdstip. Het gegeven van het stuk is, ontdaan van alle bijkomstigheden, het pleidooi voor tijdige sexu- eele voorlichting van de rijpere Jeugd en genees kundig onderzoek vóór het huwelijk. Dit gege ven is op heel decente wijze door de schrijfster uitgewerkt en niemand kan ergens aanstoot aan nemen. Er is door dit troepje verdienstelijk gespeeld en sommige rollen vereischten zeker acteurs talent om tot hun recht te komen. Dat er wel iets aan ontbrak, neemt niet weg, dat „'t Hel dersch Tooneel" op een zeer geslaagden avond kan terugzien. Dr. (later Prof.) George Geoffry is het type van de ernstige bestudeerde en weloverwegende. Zijn rol werd zeer goed vertolkt, vooral in zijn doktersperiode. Ook Paul is in zijn verschillende creaties uitstekend De scène in net laatste tafe reel, als hij verlaten van allen in het ziekenhuis op sterven ligt, is zeer zwaar voor een dilettant. Zijn samenspel met zuster Leni (die in die rol beter voldeed dan als het model Frltzy) kon ons minder bekoren dan dat met zijn broer George (die inmiddels aan het ziekbed ontboden is), welke scène buitengewoon aangrijpend was en waarin de vertolker al zijn kracht legde. Karei v Voortl als onbeduidende schoonvader had' een minder dankbare rol. Else was als diens dochter on later als Paul's vrouw een beetje te slap, hoe wel het emotievolle oogenblik, toen zij hoorde verloren te zijn en krankzinnig werd, weer veel vergoedde. Zij was In haar andere rol als Inge, Paul's dochter en George's pleegkind, veel meer op haar plaats. Flore, de kalme, bezadigde assis tente (later echtgenoote) van Geoffry, speelde op bescheldenj, doch prettige wijze en een woord van lof zij haar niet onthouden. Frans Wolters, de luchthartige, frivole schilder, had onder het publiek nogal b«val Dr. Trift typeerde Juist den gewetenloozen kwakzalver, die van niets weten wil en speculeert op het ambtsgeheim van den dokter, waartegenover Dr. Geoffry zich af vraagt: „Mogen wij zwijgen, als wh weten, en zien, dat onze patiënten een misdaad dreigen te begaan tegenover zichzelf, hun gezin en het na geslacht". Flore was beter als moeder dan als assistente, hoewel zij zooals reeds gezegd, voor al in 't stille spel, uitmuntte. De rolletjes van den dokter en de patiënt werden goed vervuld^ zonder meer. Over het geheel kunnen wij dus voldaan zijn en het stuk zal op sommigen wel den gewensch- ten indruk hebben gemaakt. Naar wij gelooven ang niet algemeen. Want nauwelijks was b.v. na het Be tafereel Dr. Geoffry na een ernstig conflict met Paul achter het doek verdwenen, of achter in de zaal zette iemand op den mondhar monica een deuntje in, dat allengs werd meege- zongenl Dat is nu de praktijk des dagelijkschen evens, de tegenstelling in alles. Vermelden we nog, dat na afloop „Flore", namens de manschappen van Hr. Ms. „Van Speyk" die door den oudsten officier in de gelegenheid waren gesteld om de opvoering bij e wonen een bouquet werd1 aangeboden, wel- ce hulde zeer zeker ook het geheele gezelschap gold. Bal hield velen nog laat bijeen. mgèaondea médèOeSltffgt „Toonkunst". Het Bestuur der Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst alhier, heeft voor het soa- HEEREN-en jongens- certj, op 4 Maart a.s. te geven door haar Sym phonle-Orkestafdeellng, de zeer gewaardeerde medewerking verkregen van de alhier zoo gun stig bekend staande sopraan-soliste, Mej. Bella Pala, concert-zangeres te Amsterdam. Terwijl de beer Joh. F. Pala dien avond als viool-solist zal optreden. Het belooft dus voor de leden van Toonkunst wederom een genotvolle avond te worden. Een nieuw Vrouwenkoor. Hier ter stede is een Vrouwenkoor opgericht onder leiding van den heer Toon de Hoogh. Dit is in meer dan één zin een belangrijk bericht, omdat ons land aan vrouwenkoren niet zeer rijk is en een vermeerdering daarvan dus ook buiten de grenzen van onze stad' beteekenis heeft. He vrouwenkoor komt al dadelijk goed voor den dag met ongeveer 80 leden. Het zal zeer spoedig in het publiek optreden, want de eerste uitvoe ring is bepaald op een dag in Mei. Het pro gramma is met zorg en smaak gekozen; hel hoofdnummer is een koorwerk van Josef Rhein- berger, „Maitag", lyrisch intermezzo van 5 drie stemmige vrouwenkoren, met bekoorlijke mu ziek en geestige woorden. Prachtig bijvoorbeeld is No. 3: een adagio, „Mittagsruhe", geestig het „Rijmspel", waarbij een groot aantal rijmen in een geestigen beurtzang achtereenvolgens door de verschillende stemmen worden gezongen. Verder staat op het programma JohWagenaar's „Bruidsvaart der Roze" Het plan Is twee concerten per jaar te geven Zooals men weet, heeft de heer De Hoogh reeds meerdere koren onder zijne leiding, waarvan het groote Kerkkoor hier veel populariteit geniet. Op dit eerste ooncert zal een tweetal solisten optreden. Goed afgoloopen. Woensdagmiddag zakte een zesjarig jongetje, dat zich op het brooze ijs van d© sloot langs de Javastraat had begeven, tegenover de Balistraat door het ijs. Gelukkig was een ouder broertje ter plaatse, dat geholpen door eenige anderen het onvoorzichtige ventje op het droge wist te halen, zoodat alles goed afliep. Brandstichting. Men meldt ons uit Alkmaar, dat de hser G., in wiens winkelhuis aas den Kanaalweg in de maand Dekember van het vorig jaar brand is geweest, waardooi1 het pand grootendeels werd vernield, dezer dagen na verhoor bij de instructie door den Reoli- ter-Oommissaris in voorloopige bewaring Is gesteld en in het Huis van Bewaring is Ingesloten. Er zijn blijkbaar ernstige ver moedens tegen hem gerezen, hetgeen reeds kon worden afgeleid uit het feit, dat de Heldersche politie destijds een uitgebreid onderzoek Instelde, dat geruimen tijd werd voortgezet, De heer G., die sedert den brand te Alkmaar verblijf hield, is, naar wij vernamen, ook failliet verklaard en zal dus vermoedelijk terecht moeten staan wegens brandstichting. Financiëele moeilijkheden schijnen aan het geval niet vreemd te zijn Gemeenteraad van Helder. (Vervolg van het 2e blad). Vergadering van Vrijdagmiddag 2 nur. Afwezig wegens ziekte die heer Schoeffe- lenbergcr. Voortgegaan wordlt met die behandeling der Begrooting 11924. ElectriciteltsbedriJf. De heer B o r k e r t: Gezien de groote winsten die er op het electriciteitsbedrijf gemaakt worden, wilde ik voorstellen den prijs met 8 ct. per K.W.U. te verlagen. D© burgerij betaalt te veel. In 1921 was de wist op dliit bedrijf te laag geraamd,, in 1922 idem en in 1928 is de winst, die geraamd was op 4000, 80,000 geworden. De raming voor 1924 zal ook wel weer te laag rijn. Wij moeten de burgerij tegemoet treden en den prijs verlagen. Het is moge lijk dit te doen. Voorzitter: Het college meent op de zelfde gronden als bij de gasprijzon de ver laging te moeten afwijzen. Blijkt echter later, dat de prijzen wel verlaagd1 kunnen worden, dan is hiet College dlaar natuurlijk voor. De heer Geurts wil het voorstel van den heer Borkert steunen. Het ls hem bij gebruik van eleotriclteit gebleken, dat het duurder is dan gas. Hij gelooft dat bij ver mindering van den prijs er meer electriciteit gebruikt izal worden. De Voorzitter meent te kunnen vol staan met de beantwoording aan den beer Borkert. Hij gelooft dat bij tariefsvermin dering niet meer electriciteit gebruikt zal worden. Do heer Borkert wil zijn voorstel hand haven. De voorzitter brengt bet hierna in stemming. Voor de tariefsverlaging stem den 7 leden, tegen 12, alzoo verworpen: Begrooting electriciteit wordt zonder ver dere discussies aangenomen, 182,620. Getn. Reiniging. De heer Geurts gelooft dat de post veel te hoog ls. Hij meent dat wanneer de Gem. Reiniging wordt uitbesteed het een groote bezuiniging zou geven. Hij heeft naar aanleiding hiervan enkele menschen gesproken, die meenden1, dat het voor 90.000 uitbesteed zou kunnen worden, al- zoo een bezuiniging van ruim 60.000. Hij gelooft, wanneer deze deze uitbesteding be hoorlijk naar de besteksbepalingen uitge voerd wordt, het wel mogelijk is en wil een oommissie voor onderzoek benoemen. Mevr. van der Hulst wil een gedeelte uitbesteden en dan zien wat het voorde©- ligst is. De heer Boogaard: t Is juist wat de heen Geurts gezegd heeft La de sestiwer- gaderlng hoeft ook de heer Bchoeffelenber- ger zoo gesproken. Hij gelooft echter daar er 1/5 op het arbeidsloon bezuinigd wordt dit een beschuldiging van de ge meentearbeiders is, omdat de arbeiders ix» particulier bedrijf op deze manier meer zou den presteeren. Hij wil het onderzoeken. Op dien) reinigingsdienst is volgens hem heel weinig te bezuinigen als er geen reorgani satieplan Ingediend wordt, eobter geen ont slag van personeel. Mevr. van der Hulst wilde alleen de oude Helder aanbesteden. HU gelooft echter dat dit alleen wel 46000, zou kosten, omdat de Oude Helder het verst afgelegen stadsgedeelte is en dus de meeste transportkosten vereischt. Hij wil echter een reorganisatie van de Reiniging hébben, b.v. dat het vuil In zee geworpen wordt De heer v. d. Ve er meent dlat er wel iets voor het plan van den heer Geurts te zeg gen ls, doch dan zal de burgerij andere eischen moeten stellen. Voor alle kleinighe den belt ze de G. R. op. Zou ze dit ook doen bij een particuliere onderneming, dan is een bedrag van 90.000 zeker niet genoeg. De heer Boogaard! wiide geen personeel ont slaan1. Spr. is het daar echter niet mee eens. In die Telegraaf van heden staat een ar tikel over de reorganisatie van dé G. R. te Dordrecht, waar onze vroegere directeur, die heer v. d. Berkhoff is, hier zijn 25 man ont slagen. De heer Boogaard heeft gezegd dat juist het larbeidlslloon de grootste kosten brengt Wanneer er dus menschen te veel zijn moeten zie volgens de rechtspositie ont slagen worden. De heer Bok: De Wethouder van Publ Werken, die véél geredsd heeft, is het op gevallen dat Helder ln den waren zin des woordls zoo helder is. Ik geloof zelfs dat Hel der te helder is. Er zijn met de jaren zoo véél mogelijk menschen aangenomen, we kunnen best niet wat minder toe: De werk zaamheden van de G. R. moeten zooveel mo gelijk ingekrompen worden. Spr. meent met minstens de helft straatvegers te kunnen volstaan. De heer v. Os: Er zijn voorstellen geko men om de G. R. uit te besteden. Spr. wil d© personen, die dit willen, eens bij elkaar la ten komen dan kan men door de besprekin gen zien of het plan misschien uitvoerbaar ia Het is misschien het ei van Oolumbus. Het personeel van de G. R. krijgt van den heer Boogaard) het brevet van luiheid omdat door een part. onderneming 60.000 kan be zuinigd worden. Spr. wil geen nieuwe oom- mlssies benoemen, 't Is heel goed mogelijk dat een particuliere onderneming het zuini ger kan doen. De heer Boogaard: Dan doen onze menschen hun plicht niet. De heer v. Os: Dat is niet waar, het is aleern maar die verdleellng van1 werk. Dat is l!n dien regel die oorzaak dnt partiouliere be drijven goedkooper werken. De heer Bot wil) het voorstel van den heer Geurts ondersteunen naar aanleiding van datgene wat de heer v. Os in laatste in stantie zei Hij' wil d'en heer Geurts alleen in overweging geven te wachten tot d© re organisatie er is. Tooh moet ook de heer Geurts met zijln voorstel onder het oog hou- den, dat wij' bij een aanbesteding nog met dé menschen zitten. De heer v. Loo: De vorige vier-jarige periode hebben we dit voorstel ook al gehad. De heer v. Veer is er nog voor naar Haar lem geweest. Spr. gelooft dlat het uitbesteden niet kan, men komt altijd voor eigenaardig heden te staan. Mevr. .v d. Hulst wilde be ginnen met dfe oude Helder. We hebben echter reeds eerder een officieuze eigen dienst in de oude Helider gehad! en toen bleek, dat bet geheel onmogelijk was, want zelfs de politie moest tusschetnbeiden komen. De heer V erat egen: Het plan van uit besteden is niet nieuw. Het Js, zooals de heer v. Loo ook al opmerkte al eens eerder naar voren gebracht. De tocht naar Haarlem en de inlichtingen waren van dien aard dat er niet toe overgegaan ia. Het rapport heeft ter inzage gelegen, bovendien nog een rap port van die gem. Hoorn. Het bleek dat het veel duurder kwam. Het is niet alleen het straatvegen en vuil ophalen, maar de G. R. is een stuk van onze gezondheidsdienst. Wij houden na die uitbesteding onze veegdien- sten, siproeMenstoin, riooldliensten, enz. over. De heer Geurts vergist zich dan ook dalt er 90.000 bezuinigd! zou worden. Met de komende reorganisatie zal er een bedrag van 80 a 40 duizend gulden bezui nigd) worden. Zouden we dus nog maar niet wat wachten met de uitbestedlingsplannen Op de begrooting van 1920 waren er voor dé G. R. 68 menschen begroot em aan te stellen. Onze directeur heeft het gedaan met 58 (10 minder) dit getal is daarna op 48 te ruggebracht en weer later op 43. Spr. is te gen een commissie. Komen we dit jaar niet tot een goed1 resultaat, Idan kunnen we altijd nog zien, doch spr. is ten allen tijde tegen gartlculiere uitbesteding. Hij geeft dein heer eurts en mievr. v. d. Hulst in overweging dit plan te laten varen. De goedkoopte moet gevonden warden in de reorganisatie. Spr. toont aan dat wij 4.89 per hoofd betalen voor dé G. R.; dit bedrag is in vele plaatsen van onze grootte aanmerkelijk hooger. Over de reorganisatie van Dordrecht wil spr. alleen zeggen dat deze kapitalen gekost heeft. De zaak heeft verder de aandacht vn het College. Mevrouw v. d. H u 1 s t wil het publiek zelf het gedeelte straalt voor hun woning doen schoonhouden. De Voorzitter mérkt op, dat daarvan niet veel terecht komt, dat hebben we met het zandstnooien gezien. De heer GeurtsNheeft niet bedoeld iets ten nadeelé van dléh arbeider te zeggen. Spr. wil naar aanleiding van hetgeen van het geen de héér Verstegen zeidie, voorloopig met zijn plan wachten De heer Bok trekt zijn voorstel in, waar na dé begrooting 159.815.881/,) wordt aan genomen Centrale Boekhouding. De heer Zondiervan dringt op bezuini ging aan. Met een voorstel zal spr. voorloo pig niet komen Dé heer Bok merkt op, dat hij het des tijds bij het rechte eind had toen hij tegen die instelling was. De heer Boogaard merkt op. dat, in dien bezuiniging mogelijk is, de dienst on der dér bedrijven kan worden ondarg»- braoht Dei heer Grunwald geeft, een over zicht van het aantal personen, dat er thans werkzaam ia In 1917 Waren dit er 14, thans zijn er 20. De overwerkbélooningen zijn reeds belangrijk verminderd Spr. zegt an dere bezuinigingen toe. Aangenomen, 85.772, 06.) Zwembad. Zonder h. aangenomen. 0012.26). Gemeente-werken. De heer de Zee vraagt of bij de Rogee- ring stappen gedaan kunnen worden om tot huurprij sverl agimg te komen voor de wonin gen in hét Tuindorp. Andiers zuilen er uit- zetjtirigen plaats moeten hebbesn. Ten op zichte van „Licht en Lucht" zal de gemeente moeten toezien, dlaar anders binnenkort vele kosten daarvoor voor rekening der ge meente komen.. De heer van Os is heit mot dén heer dé Zee eena Spr. bedoelde met zijn voorstel dé allerarmsten te helpen, als daar uitzettingen plaatshebben kunnen dieze menschen niet in de woningen van Volkshuisvesting, die voor hen te duur zijn. Spr. meent, dat „Licht en Lucht" verteden jaar reedia belangrijke ver beteringen heeft aangebracht De heer Verstegen zegt, dat herhaal delijk geprotesteerd is tegen die hooge huren van de Woningstichting. Heit is goed, dat deze zaak hier naar voren wordlt gebracht, daar dit een aansporing is vóór het College nogmaals bij dé regeerfag op vermindering aan te dringen. Aan die voorstellen van den heer van Os zal aandacht worden geschon ken. De heer Zondier van bespreekt dé plaatsing van een urinoir aan de Buitenha ven en op het Tuindorp; de heer Geurts hoeft het over dé sléchte bestrating van. dé Sluisdüjksüraat en den Ruyghweg. De heer Smits zou een vluchtheuvel willen doen aanbrengen op het Koningsplein au d'aar toch, straks verandering komt in de scherpe bocht De heer Van Breda beantwoordt de op merkingen, waar aandacht aan zal worden geschonken. Over een en andér wordt nader van gedachten gewisseld. De begroeting wordt z.hs. aangenomen. 166.011.72). Ophaaldienst Na eene opmerking van den heer Bot aangenomen, 14.100). Ziekenhuis. Mevrouw van dier Hulst bepleit nog maals een Commissie van Bijstand. De heer Zonderv anj bespreekt den vacan/tlétoeslag van het personeel die ln 1924 pas uitbetaald ls. De Voorzitter an/twoordt, dat het Col lege deze Commissie niet noodlg acht Aangenomen, 19.000.—). Arbeidsbemiddeling en Werkeloosheids- verzekering. De heer EyJder s heeft ook reeds bij de al gem. beschouwingen op bezuiniging aan- gedlrongea Er is bij de Arbeidsbemiddeling wel een commissie van advies, doch niet van bijstand. Spr. bepleit de instelling hiervan. De begrooting wordt goedgekeurd: Burgerlijk Armbestuur. De heer B o t laakt dé qualificatle van be trouwbaarheid' van een armlastige. Wie be oordeelt dat? Spr. wil breken met het stel sel van bons. De naet-aangeslotenen moeten een of ander adlres hebben, waar zij hun ondersteuning kunnen afhalen. Men dient ook te bedenken, dat de aangeslotenen een groot bedlrag aan contributie per jaar te be telen hebben, eh gemeente en rijk daarvoor slechts een klein deel ontvangen, de rest gaat in de kas van de bondén, die voor de vissen* rs niets kunnen doen. Spr. vraagt voorts of voor ongeorganiseerden niet een ander», p-gil mg kan worden getroffen, bijv over de Arbeidsbeurs. De beer van Os geeft den heer Bot in overweging dfearover met het Burg. Arm bestuur te spreken. Indertijd is den heer Bot een functie daarin aangeboden, dat hij ge weigerd heeft. De heer Burgers heeft een moeilijke taak, die hij op loffelijke wijze vervult. De heer Bot kent de mentaliteit van d'iie onigeonganiseendleml niet, als miert hen geld in plaats vain bons gaf, was het heelemaal treurig. Spr. vindt het onaangenaam dit in het openbaar te moeten zeggen. Laat de heer Bot eens over dé zaak nadenken. De heer Boogaard spreekt in gelijken geest. Hij vindt dé zaak der ongeorganiseer den te teer om daarop ini het openbaar in t» gaan en raadt aam, aan werkelijk betrouw bare menschen geldi te geven in plaats van bons. Ook de heer Verstegen uit zich in denzelfden geest en zegt, dat de regeling voor de ongeorganiseerden van den Minis ter is en daarin geen verandering kan wor den gebracht De heer Bot zegt, dat hij om zeer gemoti veerde redenen destijds voor het B. A. moest bedanken. Hij zal zich met het B. A. in ver binding stellen om een® regeling te treffen. Na nog eenige discussies wordt de begroo ting aangenomen. Insgelijks die voor het Grondbedrijf. De heer van Loo wijst op de slechte be taling van de pacht dier volkstuinhoudera; de heer E y 1 d' e r s wil den gepachten grond aan de huurders verkoopen. Men is nu genaderd aan de Uitgaven. Volgno. 846, druk- en bindwerk 17075. wil de heer van Dam verminderen. Spr. wénscht inplaate van. de raadsnotulen een analytisch verslag. De heer Grunwald vindt een analytisch verslag onduidelijk. Spr. geeft den Raad in overweging deze kleine kosten te blijven voteeren, daarvoor krijgen zij dan een volledig verslag thuis. Io antwoord op eenige interrupties zegt spr. dat de kosten slechts f 4000.bedragen. De heer Borkert ondersteunt bet be toog van den wethouder. Er is reeds 8200 op dezen post bezuinigd. De heer v a n U s ondersteunt het yoorstel- van Dam. Een post van 4000.— vindt spr. de moeite van bezuiniging waard. Het voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen.' met 14 tegen 6 stemmen. Volgno. 884. Jaarwedde commissaris van m Vraagt zlohtzendlng en vergelijkt onze prijzen. WIJ zijn 20°/Ogoedkooper dan elders en hebben de grootste keuze hier ter plaatse.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9