C. I. BOTTEMA, Algemeene Ledenvergadering Uitloting M Orgelfonds. De Heldersche Melkhandel maakt bekend, dat met ingang van Woensdag 27 Februari de Melk met 2 cent per liter wordt verlaagd. „HET WITTE KRUIS". ADVERTEERT in de Heldersche Courant. Verijdelde poging tot zelfmoord. Een vrouwenmoordenaar. HUIDARTS, Is van DONDERDAG tot ZONDAG a.s. NIET te raadplegen. AfdMlInp HELDER. DONDERDAG 28 FEBRUAR11924, des avonds 8 u. In HOtel BELLEVUE. Op da volganda nummeri aan prlla gavallan n.l.No. 800. 321, 278, 861, 532, 804,1000 381, 315, 873, 601, 718, 631 310, 847, 74 an 845. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ, LEDEN-VERGADERING, Namens de Besturen. Oorlog onmogelijk? SPORTPARK-PLANNEN. UIT DEN OMTREK. kade te Amsterdam lomand aangesproken vwraoclnUm een glauajo bier met hen te guun drinken. Toen hy oen weigerend antwoord gaf, word hij ln de gang van perceel Gel ei ersohekad© 88 huls getrokken en aldaar beroofd van oen portefeuille Inh. 180(). In verband hiermede zijn oen man en twee vrouwen aangehouden. Dierenbeulen. De politie te Deventer deed Donderdag een inval in de werkplaatsen van de export firma Urbach, op vermoeden van daar ge pleegde ernstige dierenmishandeling. De politie bevond, dat het personeel aldaar een groot aantal kippen nagenoeg levend) plukte. De dieren werden nauwelijks even gewond en daarna verder „bewerkt". Do commis saris van politie vond onder de geplukte dieren nog een goed levend exemplaar. Het geheele personeel en de aanwezige firmant werden naar het politiebureau overgebracht. Brand. Vrijdagmorgen 7 uur is het badhuis met bovenwoning aan den Kanaaldijk te Alk maar uitgebrand. De bewoners, de familie van Veen, die juist dien dag zou verhuizon, vluchtte in negligé op straat. Verzekering dekt de schade. De politie stelt een onder zoek in naar^dè oorzaak van den brand. In brand geraakt Zaterdagavond ongeveer kwart over ne gen wilde mej. A. H. Peper, in haar woning te Rotterdam de kachel aanmaken. Daartoe goot ze wat petroleum op een stuk papier en stak dat aan. Plotseling sloeg de vlam uit de kachel, haar kleeren geraakten in brand en in een oogwenk stond ze geheel in vlam men. Haar nran, die op haar hulpgeroep toesnelde, trachtte het vuur met zijn handen te, dooven, hetgeen echter niet gelukte, terwijl ook zijn kleeren vlam vatten. Buren waarschuwden den geneeskundigen, dienst en per auto werden beide slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De 36-jarige vrouw, die zware brandwonden over het geheele lichaam had bekomen, is daar pan de gevolgen overleden. De 32- jarige man, H. Peper, kreeg minder ernstige brandwonden aan hoofd en handen. Hij moest ter verpleging in het ziekenhuis blij ven. (Tel.) Zedenmisdrijf. In een woning aan de Borgerstraat te Amsterdam heeft de justitie Vrijdag een huiszoeking gedaan. In verband hiermede is een 85-jarige vrouw aangehouden, verdacht van abortus provocatus. De arrestante ontkent zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt, Intussdhen is haar slachtoffer, een 29-jarige gehuwde vrouw, kort na haar opneming in het Wilhelminagasthuis overleden. Schipbreuk. Het Grieksche stoomschip „Assimina M, Embiricos", (5213 ton) dat met een lading graan op weg was van Buenos Aires naar Antwerpen, is Vrijdagmiddag op de Wes- ter-Schelde ten Zuid-Oosten van Bath om hoog gevaren. Vier sleepbooten konden het schip nie; vlot sleepen. 's Avonds is de „Embiricos" doormidden gebroken De 'bemanning, bestaande uit ongeveer 60 leden, werd daarop door de sleepbooten overgenomen, zoodat er geen menschen- levens zijn te betreuren. Moord te Etten. Het O. M. hij de Rechtbank te Breda heeft in de zaak van den moord' op Adrianus Naalden te Etten tegen P. Bais 15, tegen G. van Peer 8, tegen J. Verstalen 8, tegen A. C. Ivan Zetten 9 en tegen A. de Bleyzer 6 jaar gevangenisstraf geëischt. Valutakoopjes. Men meldt uit'Brussel aan de „N. R. Ort.": Te Brussel, Antwerpen, Luik en in andere steden van het landi bevinden zich thans een zeer groot aantal Nederlanders en Engelschen, d'ie in verband' met den lagen stand van den frank voor hooge bedragen aankoopen doen. Inf sommige hotels van het centrum alhier zijn alle kamers dan. ook bezet met van de valuta profi- teerende vreemdelingen, wat voor het hotelbe- drijf in deze anders vrij doode maanden een buitenkans mag heeten. Vooral luxe artikelen, zijden stoffen, pelsmantels en confectie van de beste kwaliteit worden in groote boeveelheid door deze buitenlanders opgekocht. Aan de grens te, Esschen hebben de douanebeambten het zoo druk door den enormen uitvoer naar Nederland, dat het personeel dag aan dag ver scheidene uren moet overwerken. c Doodgevallen. Zaterdag is een 37-jarige vrouw met haar beide dochtertjes van 7 en 2 jaar van het uit zicht bordes van den klokketoren, van de kathe draal van Westminster gevallen. Een liftjongen in het gebouw in Ashleygardens zag iets van het bordes vallen. Toen bij naar-den voet van den toren ging, vond hij het lijkje van een kind. Even later viel de moeder met het tweede kind voor zijn oogen neer. Indertijd is ook een Por- tngeesche gravin van het 250 voet hooge bordes gevallen. Het vliegveld te Groydon werd' Vrijdag opge beld door iemand uit Londen, die meedeelde, dat hij naar Keulen wilde vliegen. Toen hij de me- dedeeling ontving, dat de dienst op Keulen al vertrokken was, vroeg hij welke dienst er dan nog moest vertrekken. Op de mededeeling, dat er om 12 uur een vliegtuig naar Parijs vertrok, reserveerde hij dadelijk een plaats, s Mans op treden kwam den ambtenaar van de luchtvaart maatschappij verdacht voor en deze waarschuw de Scotland! Yard. Scotland Yard! begaf zich naar het opgegeven adres, waar de vlleglustige reizi ger reeds vertrokken was, met achterlating op ziin lessenaar van een brief, waaruit zijn voor nemen bleek om zelfmoord te plegen. Toen de man te Croydon kwam, hield men hem aan den praat, totdat vriendten gewaarschuwd waren en hem kwamen afhalen. Hij was iemand van 40 jaar en oud-kapitein dn het leger. De deskundigen.gelooven niet, dat hij er xn geslaagd zou zijn, ifljn plan te volvoeren, althans niet als zijn Voornemen, naar men veronder stelde, geweest is uit het vliegtuig te springen. In de eerste plaats is het nj£t gemakkelijk cle deursluitdng open te maken, doch zelfs al vare hem dit gelukt, dan zou hij er vermoedelijk toch niet in geslaagd1 zijn tegen dten winddruk in het portier open te krijgen. Eert vrouwenmoordenaar maakt het Noor den van Berlijn onveilig. Bloedige drama'a spuien zich nu hier dan daar af en dei moordenaar blijft voorloopüg onvindbaar. L)at een en dezelfde inan de moorden pleegt schijnt vast te staan. De vrouwen worden vrywel allen op dezelfde schandelijke wijze omgebracht. Verleden week stonden de cou ranten vol berichten over een gruwelijken moord in Lynarstraat. In den nacht van Za terdag op Zondag zijn twee vrouwen, moe der en dochter, die samen een benedenhuis in de Sch-leiermachorstrasse bewoonden, de slachtoffers van den moordenaar geworden. Bij geen van deze moorden heeft de dader iets uit de woning der vrouwen ontvreemd, zoodat diefstal in geen geval aanleiding tot de daad kan zijn geweest. Het laatste drama is zonder weerga in de geschiedenis van de Berlijnsche criminali teit. De dochter, een publieke vrouw, had de moordenaar een mes zoo diep in de lin kerborst gestoken, dat slechts 1 of 2 cM. van het lemet zichtbaar waren gebleven. Verder had hij getracht haar te worgen en droeg het lijk overal ibijtwonden. De moeder van het eerste slachtoffer, die vermoedelijk op het hulpgeroep van haar dochter is ko men toeloopen is door den moordenaar met de hand geworgd. Van den dader ontbreekt tot dusver elk spoor. Toch ontdekt Een boer uit Larivière, bij Belfort, die bij het uitbreken van den oorlog gemo biliseerd was, verdween reeds spoorloos den 13den Augustus, toen de oorlog dus nau welijks begonnen was. Hij werd als vermist opgegeven en aan zijn weduwe op haar verzoek een pensioen van 1400 frank uit gekeerd. Voor de zielerust van den ver dwenen soldaat werd een mis opgedragen en zijn naam staat op de gedenkplaat in het gemeentehuis van Larivière, die de namen van gesneuvelden uit de streek vermeldt. De vermiste en als gesneuveld beschouwde inan heeft dezer dagen, dus meer dan negen jaren na zijn verdwijning, voor den krijgs raad terecht gestaan. Wat was het geval? De man, die niet heel sterk van geestver mogens schijnt te zijn, is in de eerste oor logsdagen eenvoudig gedeserteerd en naar zijn eenzaam gelegen hoeve teruggekeerd. Daar heeft hij zich al dien tijd schuilgehou den en ging er als een oom van zijn twee eigen kleine kinderen dpor. De vrouw liet niets achterwege om de komedie te doen lukken, vandaar, dat z\ ook pensioen aanvroeg. In het dorp koesterde men echter argwaan en er werd veel ge praat. In het begin van dit jaar is het bedrog ontdekt en de man gevangen geno men. De krijgsraad heeft hem tot 4 jaar veroordeeld. De man heeft als voornaamste reden van zijn desertie opgegeven, dat hij zijn vrouw, wier gezondheid slecht was, niet in den steek kon laten. De vrouw zal zich nu moeten verantwoorden, omdat ze meer dan ,13.000 frank aan den staat heeft ontfutseld. De winkels van Jamln. Voor den plaatsvervangend kantonrech ter te Amsterdam, hebben gisteren terecht gestaan de drie leden der firma O. Jamin uit Rotterdam, beklaagd, dat zij op 12 De cember 1923 in hun winkel op den Zeedijk te Amsterdam door een winkeljuffrouw arbeid hebben laten verrichten, zulks terwijl in dien winkel een brandende petroleum kachel stond, waarvan de verbrandings producten niet door een stel gesloten buizen en kanalen konden worden afgevoerd. De ambtenaar van het O. M. vroeg ver- oo>-deeling van ieder der beklaagden tot f 200 boete of 20 dagen hechtenis. De verdediger concludeerde tot een ontslag van rechtsvervolging. Voor 500 Mark en een baantje. Alfred Kerr, de bekende tooneelrecensent van het Berliner Tageblatt publiceert heden in verschillende ochtendbladen een meedee- ling, waaruit blijkt dat een aanslag tegen hem verijdeld is. Twee mannen loerden op Kerr toen deze 's avonds in gezelschap van zijn vrouw naar zijn woning in het Grune- wald terugkeerde. Kerr slaagde erin een dezer mannen in hechtenis te laten nemen. De man verklaarde te handelen in opdracht van een in Berlijnsche speelclubs zeer be kend hooggeplaatst staatsambtenaar. De mannen, die den aanslag pleegden zouden 500 mark belooning en bovendien een be trekking krijgen. De aanslag mocht echter slechts bij afwezigheid van mevrouw Kerr geschieden. Toen zij tot den aanval over gingen was Kerr niet alleen, zooals zij ver wacht hadden. Toen zij bemerkten dat me vrouw Kerr zich bij hen bevond, waren zij de kluts kwijt. Een hunner ging op den loop, terwijl de tweede kon worden ingere kend. Kerr zelf vermoedt, dat vrienden van een tooneelspeelster, die hij in een zijner critieken erg ongunstig had beoordeeld, de hand in het spel hebben. Een origineel middel tot vermeerdering der bevolking. Een onbekende heeft aan den gemeente lijken dienst voor goedkoope woningen te Bordeaux een som van 25.000 francs ten ge schenke gegeven voor de oprichting van een woning voor een jong huishouden onder de volgende voorwaarden: Man en vrouw mo gen ten hoogste 25 jaar zijn, geen fortuin hebben en moeten zich verbinden om binnen drie jaar een kind te hebben, twee na zes jaar, drie na negen jaar en vier na twaalf jaar. Zij behoeven slechts tweederde van de huur te betalen en deze zal bij de ge boorte van ieder kind met 10°/0 worden verminderd, doch mag niet beneden 10 francs per maand dalen. De huur wordt met 10% verhoogd naar mate elk kind den leeftijd van 18 jaar bereikt. De gemeenteraad heeft reeds een terrein ,voor deze woning afge staan. Een oudje. Te Nuneaton is Dinsdag Thomas Dickens overleden, die den hoogen leeftijd van 107 jaar bereikt had. Dertig jaar lang was de man blind geweest, maar hij. beroemde er zich op, dat hij, zoo oud als hij was, nooit een drankje van den dokter gebruikt had. In zijn jeugd had hij gewerkt op beurtsche pen, maar later als mijnwerker. Thomas was het hoofd van vijf levende geslachten. Een achterkleindochter van hem ls een jaar oud. Geboreni MAQ0ALENA, Dochter van P.' DB LANGE Ja. A. B. DB LANGE- Bohellinger. Helder, 24 Februari 1924. In plaats van kaarten. Heden overleed mijn innig geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgzame Moeder Mej. A.P.DE WAARD-P0LUNG, in den ouderdom van 82 jaar. Dat ty ruste in vrede. J. DE WAARD en Kinderen. Algeraeene kennisgeving. Helder, 24 Febr. 1924. Hiermede goof ik U kon- nl« van het plotseling ovor- lijden van mijn innig gelief den Eohtgenoot, den Heer DIRK REN8H0FF, ln den ouderdom van 67 Jaar. Heiloo, 22 Februari 1924. Tuindorp. v Wed. D. RENSHOFF- Smit. 24 Februari 1924. Heden overleed onze innig geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster Mej. A.P.DE WAARD geb. P0LLINQ, in den ouderdom van 32 jaar. Dat zij ruste in vrede. Namens de Familie, de Wed. A. P. POLLING— v. d Giesen. Helder, 24 Febr. 1924. Verloofd P. J. B. BRIET en QRÉ DE BEURS Amsterdam, Helder, Kerkgracht 53. BEERT BOOGAARD, a.b. s.s. „Nieuw-Amsterdam", naar Grand-Rapids-Michigan. t.a. U. S. A. Op Agenda 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. VerSlag van den Afgevaar digde. 4. Jaarverslag der afdeeling over 1923. 5. Rekening 1923. 6. Rapport der fin. commissie. 7. Begrooting 1924. 8. Rondvraag1 Het Bestuur. De prijzen kunnen worden afge haald WEEZENSTRAAT 66. Prijzen op 15 MAART 1924 niet afgehaald vervallen aan het orgel fonds. AFD. HELDER e o. op WOENSDAG n.m. 8 uur, In de consistorlkamer Westerkerk, Ingang naast FrBbelschool. Agenda Nazien rekening Penningmees ter, benoemen afgevaardige naar alg. vergadering, bestuursver kiezing. Gruwelstatlstlek. De statistici van New York (stad) heb ben dezer dagen hun gruwelstatistiek voor 1923 het licht doen zien. Het blijkt, dat in genoemd jaar in het eigenlijke New York 2597 lieden een gewelddadigen ddod zijn gestorven en in Brooklyn 1493. In New York werden 126 lieden doodgeschoten, in Brooklyn 42, in de voorsteden 27. Auto's waren verantwoordelijk voor den dood van 1234 lieden (o. w. 240 kindertjes) in Grooter New York. Dan waren er 900 zelfmoorden. De meeste levensmoeden namen hun toevlucht tot ko lendamp of tot het springen uit hooge ge bouwen. Een-en-veertig ongelukkigen ver hingen zich. Een vreemd geval. De justitie in den staat Florida houdt zich bezig met een zeer ongemeen geval, n.l. dat van Franc Mc Dowell, een jongen, die thans een jaar of negentien is, doch die reeds gedurende een jaar of vijf, zes als „won derkind" van zich deed spreken. Zoo pro moveerde hij al op zijn 16de jaar aan de George Washington Universiteit te Was hington. Niet enkel zijn vroegrijpheid, doch vooral zijn veelzijdigheid trok de aandacht. Hij was zoowel op zakengebied als in de wiskunde een fenomeen. Thans heeft dit vroegrijpe jongmensch zich ontpopt als een krankzinnige, lijdende aan moordzuchtigen godsdienstwaanzin. Een dag of wat geleden sloop hij 's nachts het slaapvertrek van zijn ouders te Peterborough (Florida) binnen en schoot beiden van vlakbij dood. Toen hij voor de politie een verklaring van zijn daad moest geven zeide hij, dat hij er toe gedreven was geweest door de be geerte boete te doen voor een anderen moord. De knaap vertelde n.l. een jaar tevoren zijn zusters te hebben om het leven gebracht door het huis, waar zij sliepen, in brand te steken. De ongelukkige kinderen waren toen levend verbrand. Die moorden op de zusters legde Mc Do well weer uit als een boete voor een god- lastering aan, welke|hij zich als twaalfjarige knaap had schuldig gemaakt en die hem steeds op het geweten had gedrukt. Max Llnder. Uit Weenen wordt gemeld, dat Max Lln der, de bekende Fransche filmspeler, en zijn vrouw hebben gepoogd zich aldaar door het Innemen van veronal van het leven te berooven. De reden, welke zij voor deze daad hadden, is niet bekend. De Noorsche Ingenieur N. W. Aasen beweert ontdekkingen te hebben gedaan, die feitelijk el- ken oorlog onmogelijk maken. De chemische en eiectnische middelen van verweer, dloor hem ge- vondten, zijn van zoo vernietigende uitwerking er, kunnen door een zoo klein technisch ge schoold corps worden bediend* dlat een klein land, hetwelk ze aanwendt, geen aanvallen meer behoeft te vreezen. De Deensche journalisten, aan wie A. dit me dedeelde, schijnen nogal gewicht te hechten aan zijn woorden. INGEZONDEN. De gemeentelijke subsidie aan hei Stafmuziekcorps K. M. Geachte Redacteur, Naar aanleiding van het gesprokene (vol gens uw verslaggever) in den Raad dezer gemeente, door den Heer van Os, n.l. dat de Marinekapel erg achteruit gegaan is, verzoeken wij eenigeplaats ruimte. Wij noodigen dan langs dezen weg den Heer van Os uit, aan te geven, waaruit hij (als deskundige?!) concludeert, dat het Stafmuziekkorps erg is achteruit gegaan I Wel verbaast het ons, dit oordeel te moeten vernemen van den Heer van Os, die op alle concerten van het Stafmuziek korps schitterde door afwezigheid. Dankend voor plaatsing, Namens het Staf muziekkorps K. M. Marine Sanatoriumfonds. Vrijdag 29 Ffebruarl ajs. zal ten bate van het Marine-Sanatoniumfonds in „Casino" een Too- neel- en Cabaretavond wordten gehouden, alwaar zal wordten opgevoerd het kluchtspel „Dolle Qfies", onder leiding van dten heer G. Stoffen®. Een 9-tal voordrachten zullen wordten gege ven door |Mej. Brandjes en dte hoeren L. A. F. den Rappen, G. IStteffens en H. Helmstrijd, met pianobegeleiding door den heer Pluijlaar. De prijs der plaatsen, met inbegrip van een programma, is bepaald op 0.70. Zooals U op onze aanplakbiljetten zult hebben opgemerkt, zijn de namen dier medespelenden vermeld geworden en lijkt het naar mijne mee ning niet noodzakelijk, hierover uit te wijden. De meestien dezer me|espelendten zijn voor ons bekenden, en het wil mij toeschijnen, dat het een leuken avond belooft te worden. Programma's tevens toegangsbewijzen, zijn te verkrijgen bij de respectievelijke Correspon denten, bij de Sigarenmagazijnien van de heeren Kokelaar, Kanaalweg, en D. Pot, Koningstraat; bij D. Mïllenaar, Trompstraat 35; Haak, Nieuw- straat 56 en H. Helmstrijd!, 2e Vroonstraat 7. O; H. J. van Pappelendam. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd een kleine plaatsruimte ln uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat dank. Met weel, zeer veel belangstelling heb ik de besprekingen gevolgd op de vergadering (en) be treffende de Sportparkplannen, alsmede de daar omtrent ingezonden stukken van den heer B. en Ad Interim. Op de 11 Februari j.1. gehouden ver gadering heb ik mijne inzichten in deze vol doende bekend 'gemaakt, doch wil ik naar aan leiding der kolommen-lange stukken in de Held. Courant nog met het volgende volstaan. De heer B. meent, dat de zoo noodlijdende ver- eenigingen hun minder goede stand dor financiën te wijten hebben aan hunne velden, die niet vol doen aan de hooggesteldo oischen als aangegeven in de S.-plarmen. van den heer B. Deze opmer king, evenals die van separatisme, geeft weer blijk, dat de hoer B. op sportgebied nog niet erg is ingewijd en vooral niet met de plaatselijke toestanden op de hoogte is, wat na een zoo kor ten tijd van vestiging in onze gemeente ook niet kwalijk is te nemen. Iets anders was geweest, indien de heer B. als reden van de noodlijdende vereenigingen had opgegeven een geval als Zon dag HÜ.C. trof, n.m. dat haar eerste elftal een vergeefsche reis maakte naar Amsterdam en haar tweede evenals dat van Heldor naar Wor- merveer. Ad Interim heeft zinsnede op zinsnede van des heeren Brinkman's stuk sterk onder do loupe genomen en do diverse punten naar mijn inzicht tamelijk juist beantwoord, hoewel ik met allos niet acoord kan gaan, doch aan beide H.H. dit: Zijn de H.H. van meerling, dat hier ter stede door personen behoorende tot de meest voor aanstaanden op sportgebied nooit dergelijke pion nen, doch op kleinere schaal, zouden zijn ge maakt? Reeds meerdere malen is dit ge schied, doch do slotconclusie was lrmmors, dat geen goed sluitende exploitatierekening kon wor den gemaakt en zoo ik mij niet vorgls, zal dit bij de plannen van beide heeren woderom het geval zijn. In één geval is er misschien iets te bereiken en dit heb ik ook op do 11 Febr. ge houden vergadering in het midden gebracht en dit geval is wel hot vol-gendo: Ga in zoe met één, dooh slechts één der plaatselijke voetbalver- oenigingen en tracht met- deze ter zake kun dige menschen oen plan ln elkaar te zetten, doch vooral op kleine schaal (want housch, hoer B., oen klein Sportpark is makkelijker te exploltee- ren dan uiw Amerikaansch Sportpark, waaraan in oen plaats als Helder ook geon behoefte be staat) daar dan een juist cijfer verkregen wordt (de huur der vereeniging) waarom ales draalt, n.m. het bedrag der voetbalwedstrijden. P. Th. LUYCKX. Mijnheer de Redacteur. In uw blad van 21 2 24 geeft de heer jrfc zijn verwondering in hooge mate te kennen over het slot van mijn ingezonden stuk d.d. 8 2 "24, om trent- de vraag of het niet wenschelijk zou zijn dat de gemeentebegxooting van Helder over do laatste jaren door een onpartijdige commissie werd onderzocht. Hij zegt dan verden: Dit staat geheel -buiten- de discussie tuschen H. en ons en de denkbeelden over de begrooting van 1924. Juist daarom, mijnheer t±, want in de pole miek tusschen U en H. gevoerd) over het finan cieel beheer, wordt ook dat over de vorige jaren besproken, zooals de distributie, grondbedrijf, briquettenfabriekemz. enz, die de gemeente Helder in groote financieele zorgen hebben ge- zegt, dat hooge belastingen eischt. Juist deze polemiek heeft de gemoederen van vele ingezetenen dezer gemeente in beroering gebracht als dit nog niet ter uwer oore is ge komen, zal het t. z. t. wel geschieden en daar om vermeen ik dat mijn slotvraag in mijn inge zonden stuk d.d. 18 2 *24 alle grond -heeft. Een dergelijk onderzoek door mij -bedoeld, zou de gemoederen van verschillende ingezetenen ln een andere stemming kunnen brengen dan thans het geval is, dooh zou ook de -bezwaren, het ge meentebestuur toegezwaaid aangaande het finan cieele beheer op kunnen heffen. J, TIESSEN. (Door de Red. bekort.) is thans de heer G. Naeff te* 's-Gravenhage, die de nieuwe aflevering van een smaakvol omslagj-e voorzag. Doordat de kop binnenin weggevallen is, heeft men ten eerste een aanmerkelijke ruimte voor den tekst gewon nen, en tevens heeft het tijdschrift, als straks de jaargang oompleet naar den bin der gaat, het cachet van een ibijeenhoorend geheel, waaraan het begrip „tijdschrift" ont breekt, hetgeen o.L een groote verbetering is. De inhoud is thans aan de binnenzijde van den omslag opgenomen, zooals bij de „groote tijdschriften" geschiedt. In een inleidend woord bespreekt de re- dacteur, dr. H. G. Hamaker, nogmaals de fusie met de Vereeniging voor Paedagogiek, waarvan hij veel goeds verwacht. De ru briek Psychologie behandelt meerdere denk fouten en hun oorzaken. „Met het kritisch denken is het bij zeer vele menschen droe vig gesteld." Als middel tot correctie geldt allereerst de controle der waarneming en analyse van anderen, ten tweede kritisch onderzoek daarvan, ten derde onderzoeken of de waarnemingen en denkwijzen van die anderen wel juist zijn. Vooral de typische optimisten en pessimisten bezondigen zich vaak aan denkfouten, zegt de redacteur, dr. Hamaker, die overigens van meening is, dat er meer pessimisten zijn dan optimisten en dat in verband daarmede dikwijls juist oor- deelende menschen voor optimisten worden gehouden. De aflevering bevat verder het verslag van de 66e vergadering der Vereeniging voor Paedagogiek, gehouden te Utrecht op 28 Dec. 1923. JULIANADORP. Vrijdagavond j.1. had) dte Afdeeling Helder en Omstreken van den Nieuw-Malfthusiaanschen Band een openbare vergadering uitgeschreven in het lokaal van den heer O. Vader. Als spreker trad' op de heer J. Geurt», voorzitter van ge noemde afdeeling, met het onderwerp: „Wat wil het Nleuw-Maltnualanisme en .zijne tegenr standers?" In een gezellige causerie zette spr. zijn ondtenwarp voor dte slecht® in een zeer klein, aantal opgekomen aanwezigen uiteen. Van dte gelegenheid om vragen te stellen i werd door niemand1 gebruik gemaakt. LAATSTE BERICHTEN. Stavoren, 25 Februari. Hedtensmorgieffi ia van Stavoren niaar Uiik vertrokken een Un ieer miatorbötter met achter zich vier joLlen uit Stavoren. Bij Urk gékomen kon de bot ter niet vorder en raakte bekneld tusschen het ijs. Een van die jollen is gezonken. De sleep geraakte uit elkaar, dte andere jol ia te Broekerhaven aangebracht en de derde te Enkhuizen. De viterdle jol, waarop, zich twee personen bevinden, is nog zoek. De verlichtingsboot uit UnkhuiTwn is tem assistentie vertrokken Amsterdam, 26 Febr. De Ned. Scheep®- Ixrnw Maatschappij ontving heden de op dracht tot het bouwen van een dubbel schroef tank-stoomschip voor Engelsche re kening. Het schip zal een lengte hebben van 305 voet, een breedte van 50 voet en een holte van 19.6 voet. De stoomwerktuigen zullen door Werkspoor" vervaardigd worden. Parijs, 26 Febr. De politieprefect heeft het houden van de graanbeu-rs met ingang van Woensdag toegestaan. De -goederen beurs blijft gesloten. WEERBERICHT. Verwachting: Matige, wellicht later toeue- mende noordbostelijko tot zuidwestelijke windl meest zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien. La- tier iets zachter. Correspondentie. Wegen® plaatsgebrek moesten eenige inge zonden stukken tot het volgend nummer blijven ijgén. 1 Nieuwe Uitgave. Het Tijdschrift voor Ervaringsopvoedkun- de heeft thans zijn derden jaargang aange vangen. Zooals wij reeds den vorigen keer mededeelden, zou het uiterlijk en innerlijk een wijziging en uitbreiding ondergaan, doordat het tevens orgaan is geworden van de Vereeniging voor Paedagogiek. Uitgeven

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 3