IE COURANT Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAM DINSDAG 26 FEBRUARI 1924. DE CENTRALE BOEKHOUDING. Evenals vorige jaren heeft bij de behan deling dier begrooting, de C. B. een onder werp van bespreking uitgemaakt. Alleen zijn er nu meer uitingen in oowcreten vorm te constateer en. Want en diat is steeds te bejammeren bij de bespreking van dit onderwerp, bepaalt het meerendeel zich tot opinrvlokkige, zelfs zeer oppervlakkige critiek. Daarvan getuigen de raadsdebatten ten aanzien van de O. B. nu ook weder. Maar er zijn thans een pasar uitingen naar voren gekomen, die houvast geven voor een na dere bespreking. Uit de schriftelijke gedachten wisseling bleek reedis, dat er raadslieden tegenstan ders van het centraal karakter der boekhou ding, dien wethouder van financiën had dien getracht uit zijn tent te lokken, wijl zij wisten, dat deze heer tegenstander is van de C. B.^ Het antwoord gaf hen geen ge noegdoening, daar de meerdeibeid van het College bleek het behoud der C.B. op prijs te stellen en geen afzonderlijk voorstel van den betrokken wethouder naar voren kwam. Bij de openbare behandeling de rbegroo- tiing hebben echter een paar heeren om trent de C. B. iets gezegd, wat onze voile aandacht waard is en het dóór ons in strijd met het gemeentebelang wordt geacht, als daarover in het openbaar niet van gedach ten zoude worden gewisseld, althans in de pers niet vooraf een ernstig waarschuwend woord werdl geuit. De uitingen in meer con crete® vorm welke wij bedoelen, zijn van den heer Zondervan en den heer Grun wald, Immers in het 2e blad Held. C. van Donderdag 21 Februari J.L staat het volgen de van het verslag der Raadsdebatten! De heer Zondervan: Centrale Boekhouding. Inderdaad, wij zijn voor centralisatie. Maar decentralisatie kgn ook goed werken. (Ongevallenwet). Waar de O. B. 91.000.— kost zegt spre ker: dat ding kan,' gemist worden. Geroep: Gruniwald krijgt zijn zinl De heer Zondervan: Juist, en het heeft mij verwonderd, dat de heer Grun wald, die steeds zoo ijverde voor afschaffing ervan, thans niet ais wethouder dit heeft voorgesteld. Hier kan een post van 25.000 bezuinigd worden. Voor Publieke Werken Is thans 5000 uitgetrokken vroeger niets. Reiniging idem; de Directeur kan het zeer goed met een jongen doen. Spr. Wil niet zooals de heer Smits, allles opdoeken, maar het kan ver eenvoudigd worden. En in het derdef blad! dier H. O. van Zater dag 28 Febr. <La.v.: De heer Grunwald geeft een overzicht van het aantal personen, dat er thans werkzaam is. In 1917 waren dit er 14, thans zijn er 20. De overwerkvergunniingen zijn reeds be langrijk verminderd. Spr. zegt andere bezui nigingen toie. Bij hetgeen1 wij thans hieronder als onze mceming zullen kenbaar maken, wordt door ons rekening gehouden met het feit, dat uiteraard een verslag van zoo'n raadszitting niet volledig kan zijn, te meer niet, wijl de verslaggever met het rnakeai van de ver slagen over het ■verhandelde bij de begroo ting in een. beperkten tijd overladen wordt met dit werk. Doch wel meenen wij te mo gen aannemen, dat dit verslag goed is weer gegeven ten aanz'en der daarin genoemde cijfers van bedragen, Jaartalen en het aan- .tal werkzame personen. De uitingen van an dere led/en van den Raad op dit punt, hetzij vóór of tegen de O. B, laten wij thans rus ten, omdat uit het verslag wel een bepaalde meeming blijkt, dbch geenszins een nadere aanduiaing, waarop die meeningen der hee ren steunden. Wanneer wjj ons dus alleen ton de hierboven staande gedeelten van het ver slag bepalen, dan komt onwillekeurig bij om de vraag naar voren, of die belde heeren he' onderwerp, waarover zij spreken, wel vol doende bestuurd hebben. Is dit wel he Seval, dan verbaast ons van belde heeren e zoer tendentleuse voorstelling van zaken Doch Taten wij van onze geëerde vertegen woordigers der burgerij aannemen, dat zi omtrent een zaak dlla Duiten de polltt ek staat, niet moedwillig ©en verdtraakfe voorstelling naar voren brengen. Doch dan getuigen de hierboven ft ruige haalde gedeelten van het verslag van heit onomstootelijk feit, dat zij iets in het openbaar zeggen van een instel ling als die C. B., die onjuist is of onvolledig eh waardoor aan de gemeentenaren een ge heel verkeerde voorstelling van de zaak wordlt gegeven. Want wiait is het geval? Om maar-bij het laatste van den heer Grunwald te beginnen. Deze noemt het aantal administratief wer kende personen in 1917, n.1. 14 en thans in 1924, zijinde volgens mede-déeling 20. De- geen, die dit zonder nadere motiveering leest, komt dus tot de oonclusle: De Cen trale Boekhouding is duur en omslachtig, want hetgeen men voorheen met 14 man personeel verrichtte, daarvoor is thans, ten gevolge dier centralisatie, 20 man personeel noodig. Weg dus met die instelling I Laat ons echter de feiten noemen, en dan zal men z'en, hoe geheel niet met elkaar te vergelijken cijfers hier in het openbaar ge bruikt zijn, ter vergelijking. In 1917 was alleen van de Gasfabriek en Waterleidingbedrijf een bedrijfsboekhou- ding opgezet. Voor die beide bedrijven was één/ administratief hoofd; voor de Gasfa briek werkten 7 en voor die Waterleiding 5 /administratieve ambtenaren, totaal dus voor de beide bedrijven 18 administratieve krachten. Bij de Reiniging, waarvoor geen bedrijfsboekhoudl'ng werd gevoerd, werkte één klerk. Het Is düs inderdaad/ juist, dat er 14 man personeel werkzaam was. Sedert 1917, is echter achtereenvolgens voor de volgende bedrijven n bedrijfs- boekhouding opgezet en bijgehouden, n.1. voor die Reiniging, het Electrioiteit-sbedrijf, het Grondbedrijf, Publieke Werken en het Zwembad. Tijdéliijk 's daarbij ook nog ge weest de Brikettenfabriek. Nu laten1 wij nog buiiteni beschouwing, dat im 1917 vami do Gasfabriek en Waterleiding, wel oen bedrljfsboekhouding werd1 bijgehou den, doch nog geenszins een op behoorlijke oommercieele grondslagen, zooals dit thans w e 1 het geval is. Nadat dlan ook in de jaren n a 1917, voor die bedrijnen achtenvöüvoI- gons die boekhouding veüid opgezet er- bij- gehouden, was het aantal der daarbi %e- trokken ambtenaren, ongeveer als 1920 26 man -en 1 of 2 man los personeel. 1921 24 idem 1922 23 idem» 1923 19 idem 1924 18 idem Terwijl dus de te verrichten taak in den loop dier jaren vrijwel verdubbeld is, is het benoodigde personeel van 1917 tot 1924 nau welijks met 60 toegenomen. Deze be sparing is het gevolg van het voorzichtig en met beleid! toepassen van moderne kantoor- machines, die alleen goed rendabel werk zaam zullen kunnen blijven zoo de boekhou ding haar centraal karakter behoudt. Bij' wel overwogen toepassing zal het o.i. juist moge- lijk zijn om naarmate er open plaatsen komen in het personeel en de anderen' goed ge oefend worden miet moderne kanitoormachi- nes te werken, nog m/eer pensoneelsbespa- ring te kunnen verkrijgen/. Dat dit inderdaad mogelijk is, spreekt dluidelijk uit bovenstaand lijstje. Doch te vens komt naar buiten, hoe verkeerd het is om het personeel, bemoedigd om in 1917 een paar bedrijven te adlministreeren, te gaan vergelijken met het personeel, dat die werk zaamheden verricht voor 7 bedrijven. En nu het gesprokene door den heer Zon dervan. Deze heer hinkt op twee gedachten. Wat wil hij? Decentralisatie, of afschaffing van de bedrljfsboekhouding? In het eene gedeelte zegt hlji, dat hij vóór decentralisatie is; in het andere gebruikt hij gegevens ont leend aan een toestand!, dat voor die betrok ken bedrijven (Reiniging en Publieke Wer ken) geen bedrljfsboekhouding bestaat. Dat klopt niet met elkaar. Als men voor enkele bedrijven ter-wille van de vermeende bespa ring (die inderdaad geen bezuiniging zal zijn) de bedHjféboekhouding wenscht af te schaffen, dan' is dit geen argument tegen de C. B. Die beperking dér werkzaamheden is zoowel bij oentralisatie als decentralisatie te verkrijgen. Als gevolg nu 'van het gesprokene bij de behandeling der begrooting over de C.B. achten wij het gevaar niet denkbeeldig, dat mm aan die instelling gaat knoeien, met het gevolg van niet onbelangrijke uitzetting der uitgaven. Om dat te voorkomen, achten wij het noodzakelijk, om de instelling der C. B. aan de hand' der praktijk in het open baar te bespreken. Te meer, wijl gezegd is, dat deze instelling, 91.000.kost en daar op 26.000.— zal rijn te bezuinigen. Bij de mogelijke hierop volgende discus sie gelieve men nu eens niet zich te beroe pen op het standpunt te dien aanzien in an dere gemeenten ingenomen; dit standpunt wordlt helaas door een aantal factoren be ïnvloed! waarvan wij niet voldoende kunnen kennis nem/en. Zaak is, nu wij eenlge jaren de O. B. heb ben, aan de hand' der begrooting voor 1924, deze met dé gemeente opmerkingen in on derling verband te bespreken. Wij zullen onze meening daarover hier lbten volgen. In dé eerste plaats dan; de Algemeene Kosten om te slaan over dé bedrijven, in totaal 22.222.06. Daaronder ressorteert: 1. Afschrijvingen op meubilair, inventaris en kantoormachines, resp. 10 en 15 tot een totaal bedrag van 1618.18. Wij rijn vam meenlng, dat bij dleoenitrall- satie van den dienst, dé kans bestaat, dat déze post eerder verhoogd zal worden. In elk geval niet verlaagd, of men zal een lager percentage van afschrijving moeten' stellen, wat echter het paard achter den wagen span nen ls. Bij decentralisatie, aannemende dat het kantoor-meubilair voldoende ls, zullen echter dé afzonderlijke adminlstratlën aan dringen op elk een schrijfmachine. Doch daaraan willen wijl niet te zwaar tLllen. Vast staat, dat deze post niet verlaagd kan wor den. 2. Drukwerken en Kantoorbehoeften voor zen bedrag van 175. Daarvan is hetzelfde te zeggen, als omder 1. 8. Onderhoud 886.—. Ook hieromtrent kan diezelfde opmerking gemaakt worden. Daarbij ls echter de kans van uitzetting der uitgaven bij decentralisatie nog grooter, om dat de kosten van schoonhouden van ver spreid yggende kantoren eerder ruilen stij gen, d/an dalen. 4. Onkosten rijndé totaal 2200.—. Daaronder is begrepen: a. Huur kantoorgebouw 1000.— Wordt dit gebouw verleiten, en de admi nistratie bij de bedrijven ondergebracht, dan ontvangt dus de gemeente van de bedrijven door middel der C. B. dit bedrag nie4 meer. Hooger uitgaaf voor do gemeente. b. Verlichting 150.—; c. Verwarming 250.—; d'. Waterverbruik 25.—. Deze kosten zullen ons inziens bij decentralisatie stijgen. •e. Kosten van verzekering a 172.— zul len ook bij decentralisatie voor een deel blij ven; voor eem ander deel afgewenteld wor den op de gemeente. f. Keurings- en Oontrolekosten personeel a 40—, blijtven oi. dezelfde. g. Teü/efoonia/bonmement a 78.— zal wel bdj décenitraiislatie uitzetten. h. Diversen a 15Ó idiem, idem. i. Uniformpetten (incasseerders C. K.) a 26.— is feitelijk een post die niet op de C. B., m/aar op dé begroot'/ng der C. K. thuis btóhoort. Vroeger waren cfe incasseerders ook afzonderlijk, niet bij het administratief personeel ingedeeld. k. Provisie-, zegel-, remise- en incasso kosten' a 800.zal eveneens bij decentra lisatie niet onbelangrijk stijgen, omdat dan niet meer geoombineerd remise-opdrachten, of kwitanties met zegel enz. kunnen wor- dén afgegeven. 1. Loonzakjes Centrale Kas a 10—, geldt 't zelfd'e als ondier i genoemd. 5. Aandeel in het door de gemeente te storten bedrag ten behoeve van het pen- Deze cijfers rijn in het betoog van den wethouder naar voren gekomen. Overigens wijzen wij er op, zooals trouwens zelf er kent, dat ons verslag zeer werd bekort. Redactie H. Ot. sioenfotn/ds van het personeel dér O. B. en C. K., met inkoopsommen, na aftrek van bij dragen door hot personeel a 6867,94. Wel ke oplossing mien ook zoekt, die bijdrage moet betaald1 worden en Zal dus ook bij eien afzonderlijke bedrijfsboekhouding, of in het geheel geen boekhouding, betaald moeben worden. Thans wordt bot na rato door die bedrijven, waarvoor do boekhouding gecentraliseerd gevoerd wordt, opgebracht en dbor middel der Cl B. im d'e gemeentekas gestort. 6. Rente van opgenomen géiden ten be hoeve van O. B. en O. K. is 2600.en 7 salarissen-saldo voor Alg. dienst a 8624.99, zuilen wij oouubineeren m/et de twee volgen de posten. Ini hoofdzaak hébben wij hiermede die Alg. Kosten om te slaan' over de bedrijven (be halve dlan de twee laatstgenoemde bedra gen) behandeld. Die nu kans riet om bij de centralisatie van de boekhouding daarop te bezuinigen gelieve het dlan maar aan te ge ven. Blij ren nu nog over te bespreken 5 pos ten, die door bovengenoemde combinatie te ruggebracht kunnen wordien tot drie. Den post onvoorzien a 60.— laten wij dan na tuurlijk buiten bespreking. Voor het gemak zullen wij nu beginnen met dén daaraan voorafgaand/en post- jl.: 8. Kosten van verificatie (aan de gemeente Heldfer te vergoeden) a 5200.Dit zijn geen basten dér C. B. Ook al decentraliseert men de adkninistraitie, dan zullen de bedra gen door elk bedrijf afzonderlijk moeten worden betaald aan de gemeente. Nu ge schiedt het door midldlel dér O. B. Maar al heft men voor enkele bedrijven de bedrijfs- boelehouding op, dlan toch moet een en an dier gecontroleerd worden en dus betaalt het de gemeentekas dan1 rechtstreeks. 9. Rente van opgenomen geldén ten be hoeve van C. B. en O. K. en rente van gel den opgenomen bij de C. K., direct ten laste van de -bedrijven, a 2600.— plus 15100.— min1 6000.116000.Ook hiervan geldt hetzelfdé als over post 8 gezegd ia Blijven over de posten der salarissen met inbegrip van dien vacantie-toeslag, zijnde 8624.99 plus 49.000 of totaal 57.724.99. Vooraf echter deze opmerking. De heer Zondervan zeide (zie boven) dat de C. B. 91.000.— kost. Deze heer heeft blijkbaar alleen maar gekeken naar hét eindcijfer, ni. 91.772.06 en meende dlat dit de kosten wa ren der C. B. Hij heeft dius blijkbaar geen studie gemaakt van hot onderwerp waar over mien sprak anders zou hij ontwaard hebben, dat wel boekhoudkundig alle ont vangsten en uitgaven in die begrooting der C. B. opgenomen rijn, doch deze 'ontvang sten en uitgaven voor een niet onbelangrijk deel behooren tot de uitgaven van de be trekken bedrijven waarvoor de boekhouding gevoerd wordt Uit het bovenstaande kan een elk zien welke uitgaven' dit zijn. Tevens zal men nu kunnen nagaan in hoe verre men bdj het doorvoer en van decentra lisatie op alle hierboven genoemde uitgaven zou kunnen bezuinigen; voorshands zijn wij van meerling, dat daardoor die uitgaven' eer der geneigdheid tolt uitzetting zullen ver toom/en. Er blijft da/n over de post van de salarissen a 67.724.99. In dé eerste plaats moet daarvan afgetrokken worden de kosten van personeel der C. K. Dit is een bedrag van 16.500 plus 810 of totaal 16.810. Blijft dus voor voor rekening van administratief personeel dér C.B. 40.914.99. Hiervan gaat echter nog af 686, wijl het loon, van den oongierge met waarneming hieronder eveneens begrepen is. Blijft dus 40878.99, waaronder begrepen een bedrag van 4000 voor los personeel en overwerk. Laten wij aannemen, dat voor die 4000 drie losse krachten kunnen werkzaam zijn en er zijn 17 vaste, dan. wordt de administratie voor deze bedrijven gevoerd door 20 man personeel. Op dit bedrag a 40878.99 moet dus naar do meenlng van den heer Zonder- van, zeker door besparing van personeel 25.000 bezuinigd worden. Dus de grootste helft is overbodig. (Terloops zij even opgemerkt, dat door dé C. B. een fout gemaakt is, welke tot nu toe dloor niemand blijkbaar is opgemerkt. Bij den opzet dier begrooting ls nl. twee keer het halve salaris voor den conciërge ultge trokken, n.1. een keer bij den post „onder houd!" en een keer bij den post „salarissen"). Het bovengenoemde koor ambtenaren be staat uit een hoofd-boekhouder, twee boek houders en de rest klerken. Bij decentrali satie dér bedrljfsboekhouding, zal daarvan het gevolg zijn, uitbreiding van het aantal boekhouders, wil men althans de rlchtlge bedrljfsboekhouding op d'zelfde wijze kun nen voortzetten. Daarbij zal het niet kun nen uitblijven dat men aan een boekhouder voor een deel het werk opdraagt wat des klerks ls wijl hij bij zijn werkzaamheden aan de afzonderlijke bedrijfsadministratie op oen gegeven moment werk zal moeten doen wat in den fegcl aan een klerk opgedragen wordt. De taalc-vérdeeling mogelijk bij net oentraal voeren der bedrijfsadministratie, gaat beslist bij decentralisatie voor eon be langrijk deel verloren. Doch bovenal komt de vraag naar voren of het aantal van 20 administratieve krachten bij decentralisatie voiuoöiide zal zijn. Gezien nu de bovenge noemde aantallen der in 1917 werkzaam zijn de administratieve krachten voor 2 bedrij ven, en de aaptallen van nu bij 7 bedrijven nu enen wij dit ontkennend ti moolon be- ahlw. orden, zelfs al gaat men bij die deeen- trnl'sntie weder tot combinatie van bepaalde bedrijven over. Ons Inziens zal eerder het gevolg ervan zijn, vergrooting van het be noodigde aantal. Als mien aan wil sturen op beperking der administratieve werkzaamheden, dan geldt dit evenzeer voor dien gecentraliseerdem als gedecentraliseerdem dienst. Over die beperking dit. Of er een meer derheid in het College van B. en W. in den Raad is die, evenals de heer Zon/dérvan uit spreekt, feitelijk afschaffen wil de bedrijfs- boekhoudling der Reiniging en Publieke Werken, zullen wij afwachten. Voor de eveutueele gevolgen, de nadeelen voor de gemeente zullen wij echter ernstig moeten waarschuwen. Het ColLLege van B. en W. en de Raad zullen daardoor gegevens missen, noodig om in waarheid' als bestuurders te kunnen fungieeren. Om dit te begrijpen ge lieve men maar eens de bedrijfsrekening der Reiniging van 1917 door den Directeur op gemaakt er op na te lezen. Dan, zal men mis sen: een Balans, een Verlies-- en Winst rekening, de KapitaaLcfienst, de rente en aflossing van de schulden door de gemeente ten behoeve van hei bedrijf aangegaan en dus een onzuiver beoMI van de kosten van dit bedrijf. En evenmin van de kosten van elk onderdeel, omdat er geen commercieedé boekhouding gevoerd is ge worden. Vooral dit laatste is noodig om steedis verschillende stappen in een bepaalde richting met eetnige kennis van zaken te kunnen beoordeelen. Ontbeert men die ge gevens dan wondt het weer een tasten in het duister met alle noodlottige gevolgen voor de geméente-financiën. Wij staan dus op het standpunt- dat de ge centraliseerde boekhouding voor onze be drijfsadministratie moet blyven bestaan, om dat déze voorkomt uitzetting der uitgaven en in zich draagt de mogelijkheid om met toepassing van intensiver werkmethode door xitidkM van moderne kantoormachines tot verdere bezuiniging te geraken. Bij decen tralisatie is dlit miiet mogeliik. Voorts, dat mogelijk in enkele onderdee- len naar vereenvoudiging van die adminis tratie kan wordlem gestreefd, maar de be drljfsboekhouding intact moet nlflven. Een en ander ln het helang van de ge meente Heider. t* Aanvulling raadsvërslag. In de raadsvergadering van j.1. Vrijdag heeft de Voorzitter naar aanleiding van de discussies over het Burgerlijk Armbestuur, gewezen op de v eie door den voorzitten, den heer Burgers, voor dit lichaam verrichte werkzaamheden, welke z. 1. wel eens in het openbaar mochten worden ge releveerd. De Raad vereendgde zich door applaus met deze woorden. Uit ons verslag is deze zin snede uitgevallen. De vlotbrug bij de Kool]. De gemeenteraad van Anna Paulowna heeft besloten de gevraagde bijdrage in de kosten van den aanleg van een vlotbrug bij de KoóJj te ver- leenen. Omtrent Wieringen, waar deze kwestie in geheimen Raad besproken is, is nog geen be slissing bekend Melkprijsverlaglng. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie wordt met ingang van, morgen (Woensdag 27. Febr.) de melkprijs niet 2 cent per liter verlaagd Het ruwe weer. Voor dé vierde maal zijn we nu dioor een enkelen zamerscben- dag misleid geworden. We dachten verleden week, dat de lente gekomen was, toen d'e zon haar reeds warme stralen naar ons zond', en we vergaten, dat het Februari was. Maar o wee, we moeten het nu weer dubbel ontgelden-. Plotseling is de Oostenwind' met ver woede kracht opgestoken en doet ons weer diep ln onze winterjassen wegduiken. Toen we van morgen ontwaakten, waren de bloemen weer op de ramen getooverd Ook de visscherlui hebben het hard1 moeten ontgelden. Toen ze gisterenmorgen met hun vletten zeewaarts koersten, ter haringvangst, was het weer tamelijk goed, doch toen ze giste renmiddag weer naar huis voeren, was het onmogelijk om tegen den sterken stroom en wind in te roeien. Van den dijk af sloeg men hun pogen gade en toen men bemerkte, dat het eenige vletten onmogelijk was den wal te be reiken, vertrok om vijf uur dé „Doris Rijkers" ter assistentie. Deze kwam om 7 uur weer in onze haven terug met een vlet op sleeptouw. De andere ylétterlui hadden inmiddels kans ge zien op het strand te komen, zoodat alles ge lukkig zonder ongelukken is afgeloopea Inmiddels ls weer voor de zooveelste maal een pak sneeuw gevallen en nu wachten iwe maar weer tot de lente komt! Antohfutdlenst In den afgeloopen zomer bleek reeds de wen- schelijkheld van een geregelde, goede verbin ding tusschen het „Theehuls" aan de Donkere Duinen en de stad. De eigenaar van „Duin oord/", dé heer J. B. Klop, heeft het belang daar van terdége Ingezien en heeft thans van B. en W. vergunning bekomen om een autobusdienst te expiolteeren tusschen het Koningsplein (bij het Vélllngsgebbuwtje) en „Duinoord". Deze dienst ls uitsluitend voor bezoekers dlezer in richting bestemd en gaat dus niét over Huls- duinen. Wij gelooven, tot deze onderneming wei succes zil hebben. Vakschool voor Meisjes. Verschenen ls het Verslag over 1928 van bovengenoemde instelling. Het verslag memo reert de openstelling van de nieuwe school. De lokalen zijn er ruim en frlsch, terwijl bij de in richting gebruik is gemaakt van de vindingen der laatste jaren, zoowel op hét gebied1 van on derwijs als op dat van de -techniek. Door dé in richting van keuken en buishoudlokaal naar het Deensche systeem, kan ook ln deze vakken aan 24 leerlingen gihljktijd'lg les worden gegeven. De zoo hoog nooolge verbetering van hulsves ting had blijkbaar reeds terstond invloed! op de aangifte van nieuwe leerlingen. Er konden 8 eersie klassen van 24 leerlingen worden ge vormd. Dat de nieuwe school, aldus gaat Het verslag verder, een zeer gunstlgen invloed zal blijven uitoefenen, ls zonder twijfel. Bij de groote behoefte aan onderwijs voor meisjes, zoo- als dit aan de Vakschool wordt gegeven, voor ziet zij zeker ln een dringende behoefte. Hel verslag memoreert verder de opening der nieuwe school op 21 November j.1. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 1928 188 dag leerlingen, 123 avond/leerlingen en 54 cursus- leerlingen. Op Texel werden 8 cursussen van 20 lessen gegevea Het aantal leerlingen bedroeg 39. In Maart werd aan 8 leerlingen een diploma uitgereikt, 6 van deze leerlingen gingen naar de vervolgklasse voor costuumnaaien, de overige 2 verlieten de school. In Juli werd aan 12 leer lingen een diploma uitgereikt. 9 Leerlingen gin gen over naar dé vervolgklasse, 8 leerlingèn ver béten de school. In September gaven zich 78 dagleerlingen en 65 leerlingen voor de avond cursussen aan. 1 Leerlinge van de Na-opleiding legde met goed gevolg het examen af, 2 slaag den niet. De nieuwe klasse voor de Na-opledding begon met-9 leerlingen-. Een van deze leerlingen werd' met November in een klasse van de dag school overgeplaatst, omdat döor haar d'e lessen niet konden worden gevolgd. Op 81 December telde de school 166 dagleer lingen, 181 avondleerlingeni, 10 cursusleerlingen voor costuumnaaiem Het versl?g brengt voorts een woord van dank aan de werkzaamheid der afgetreden directrice, mejuffrouw A. van dén Bos. Door dë leerlingen van dé opleiding Na werd een bezoek gebracht aan de dekenfabriek van de firma Zaalberg te Leiden- en aan de confectie fabriek van Gebr. Meijer alhier. Aan het bezoek van de confectiefabriek namen ook deel de leer lingen- van het atelier. De oudste 'leerlingen van de dagschool maakten/ een schoolreisje naar Amsterdam. Ook werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling-Rembrandit, de Broodfabriek „de. Volharding" en een tentoonstelling van kloskant. Rijksweg Alkmaar—Nieuwedlep. Bij mindetbetrieetlé beschikking is ingetrok ken de beschikking van 9 Aug. 1928, waarbij de rijksweg Alkmoair—Nieuwedlep, voor zoover strekkende over die hulpbrug, lig gende over dé Damsloot te Schoorldam, ge sloten werd verklaard! voor die motorrijftuir gen op nueer dan twee wielen, welke met in begrip van dé lading eene asbelasting zwaarder dan 2000 K.g. hebben, en waarbij verboden werdl over genoemde hulpbrug te rijdlen met een ander voertuig, waarvan door eenig wiel een grooter gewicht op de brug wondt overgebracht dan 1000 KG. Louis Bouwmeester ln Casino. -Zooals wij reeds vermeldden, komt Bouw meester na zijn herstel ook Helder een bezoek brengen-. Deze groote kunstenaar komt Don derdagavond 28 Febr. ta „Casino". 'Ongetwijfeld zullen honderden zich opmaken om Louis ook op dit koude punt van NoordL Holland een warme ovatie te brengen. Als wij terugdenken aan den avond', dat Bouwmeester dn Helder zijn zestig-jarig jubi leum vierde (nu eenige jaren terug) en den grooten bijval, die èn acteur èn tooneelstuk toen mochten oogsten, hebben wij niets te veel ge- st breven, als wij zeggen, dat ons thans weder een groot genot wacht. Marcelle de Haas Elsa Nolthenlua. Bovengenoemde artlsten stellen zich voor op Woensdag 12 Maart ajs. een populair ooncert te geven, in „Casino". Mej. De Haas (einddiploma Conservatorium en leerlinge van Oskar Back) is voor Helder's ingezetenen geen onbekende. Als viool-leerares verbonden aan de Muziekschool van den heer Leewens, trad zij in combinatie met het Marine- orchest en op „Helder's Manflenkoor" reeds eenige malen met veel succes op en speelde o. m. ooncerten van Mendelssohn, Bruch e. a. Mej. Elsa Nolthenius maakt als pianiste thans een tournée met de beroemde danseres Edlth von Schrenck door ons1 land. In Helder vlocht deze pianiste zich reeds lauweren door haar op treden op een buitengewoon concert van „Toon kunst". I De bedoeling der artlsten ls dloor samenstel ling van een kunstzinnig programma tegen po pulaire prijzen een leder te bereiken. Betreffende toegangsregelimgen raadplege men biljetten én advertentie. Gisteravond- omstreeks 10 uur kon men vanaf dien PoUdierweitg en vermoedelijk ook. pp andere plaatsen lx» de gemeente aan den zuidelijken hemel (boven het Tuindorp) een roodeni gloed waarnemen. Vermoed kom worden, dat in1 het piattelandsgedeeljta onzer -gemeente brand was uitgebroken. Op .onze informatie vernamen wij van poiltie- rilde, 'u*/i, men hetzelfde verschijnsel had waargenomen, doch bij' onderzoek, waarvoor o.m. Inlichtingen werdén gevraagd aan den lichtwachtar op den vuurtoren, kwam vast te staan, dat de 'brand niet onze gemeente woedde, doch vermoedelijke onder Egmomd. Het moest een- felle giraote brand zijn, waar over nadere bijzonderheden tot heden ont breken- In' elk geval ls het wel merkwaar dig dat de gl oed 'tot in onze gemeente eenlr gen tijd duidelijk zichtbaar was. Tegen 11 uur was er echter niets meer te bespeuren. Uit het Politierapport. Zaterdagnacht werden een drietal per sonen bekeurd, ter zake het maken van nachtrumoer, door lulde te zingen ln de Ooatslootstraat. Door een bewoner yan de Wschtstraat werd aangifte gedaan, dat bij Zaterdag op den Strooweg door een onbekende vrouw, die verkeerd uitweek, is aangereue.i, waar door zijn rijwiel werd beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. Door de politie werd Zondagmiddag, op aanwijzing van twee meisjes, een bekende van de politie aangehouden wegens opoe- bare schennis der oerbaarheid in een brand- steeg achter de Emmastraat. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Ongewenscht bezoek. Door een bewoonster van de Middenstraat werd aangifte gedaan, dat in den avond van Zaterdag, toen de bewoners afwezig waren, is ingebrokendoor openschuiven van een raam werd toegang tot de woning verschaft. Er wordt een klein bedrag aan geld vermist. Het onderzoek ls gaande. De kwaadaardige viervoeter. Door een bewoner van den Singel werd' bij de politie geklaagd, dat hij Donderdagmiddag op een rijwiel gezeten ln de Her zogstraat door een hond, toebenoorende aan een bewoner van die straat, 1$ aangevallen, waardoor hij licht aan een der beenen werd verwond. Aangezien deze viervoeter zich reeds eerder te bulten ging, zul len na onderzoek maatregelen worden genomen. De bloemetjes bulten gezet. Door een bewoner van de Molengracht werd aangifte gedaan, dat hij sind's Dinsdagmiddag uit ae portiek van zijn woning een bloemenmand vermist, welke daar tijdielijk was geplaatst. Een onderzoek wordt ingesteld. De wereld van vooruitgang. Aangezien den laatsten tijd herhaaldelijk door bestuurders van motorrijtuigen de maximum snelheid in deze gemeente wordt overschreden, heeft de politie haar toezicht verscherpt. Een viertal bekeuringen werden gedurende de laat ste twee togen der vorige week gemaakt. Aanrijding. i Door een bewoner van dé Emmastraat werd aangifte gedaan, dat hij Vrijdagmiddag om streeks half vier in de Hartesteeg rijdende op een rijwiel rechts van den weg ls aangereden door een automobiel, waarvan het nummer be kend is. Het rijwiel werd' gedeeltelijk vernield. Een onderzoek heeft plaats. Inbraak f Een bewoner van de Molenstraat deed aan gifte, dat hij Vrijdagmorgen de deur van zijn pakhuis los vond en het hangslot was ver dwenen. Bovendien vermoedde hij, dat er goe deren zijn ontvreemd'. Het onderzoek is gaande. Zoo'n deugniet. Aangifte werd' gedaas door eeh meisje uit d*

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7