tS&SSJSL "W'ma m gevolge van de positie die België tusschen do geallieerden midden op de wip van de hooge internationale politiek Inneemt, is he natuurlijk van het grootste gewloht, hoe he nieuwe ministerie utvnlt, Om maar Iets te noemen, geven do Belgische stemmen ln de ïgli oi, de HUnland'Ooro Vol Oommissie van Hersto missie en don Raad van den Volkenbond het kleine land een maoht bty de rei van de Internationale aangelegenheden, waarvan de Belgen weinige jaren geleden nog niet hadden kunnen droomenu FRANKRIJK. Een geleerd. dueL Donderdag heeft te Pairjjs een sensationeel duel plaats giehad tusschen twee groote chi rurgen, de professoren groca en Gunéo. De vier getuigen waren de prefossoren Vaquez, Gosset, Balthazar en ^eneraal Missimy. Het motief van het duel was een particu llere twist over een beroepsquaestie. Het vecht met den degen duurde zeer lang. zeven reprises liep Cunéo een diepe wonde aan den voorarm op. NOORWEGEN. Het arbeidsconflict. Kristiania, 29 April. Het hoofdbestuur van den bond van Noorsche vakvereenigin- gen heeft vandaag de werkgeversvereeni- ging voorgesteld de onderhandelingen over alle hangende geschillen te hervatten. Men hoopt dat1 de nieuwe besprekingen tot een vergelijk zullen leiden en een eind maken aan de stakingen en uitsluiting. GRIEKENLAND. De Nationale Vergadering te Athene heeft zich nu uitgesproken ten .gunste van- de methode die Venizdos had aanbevolen en verdedigd om de dynastieke kwestie, op te lossen. Met gesloten briefjes zal, ook naar haar meening, het geheele volk moeten stem men stemmen over de vervallenverklaring of handhaving van de dynastie en, in de tweede plaats, over de keus tusschen monarchie en republiek. Er zijn geruchten dat het militaire cleanen' zich niet rustig houden wil. Bedreiging met een nieuwen opstand. Berichten uit Athene melden, dat de offlcierenbond, die de vorige omwenteling op touw gezet heeft, thans dreigt met een nieuwen opstand, tenzij de dynastie onmid dellijk vervallen wordt verklaard. VEREENIGDE STATEN. De Amerlkaansche staatskoopvaardQ- vloot De Shipping Board heeft voor 14 Maart Inschrijvingen verzocht op haar geheele vloot van 1885 schepen, met inbegrip van de Leviathan en haar groote zusterschepen. De Board' zal, na schatting, een minimuror prijs per ton vaststellen. De Justltle-begTooting wordt aangenomen met de stemmen der sociaal-democraten te gien. Thans komt aan de ordie de kwestie van de opheffing van het Kort Verslag, waarom trant de Regeerhtg voorstelt dit met 11 Apr op to heffer.. De heer Duya zou dit betreuren un gan uitvoerig na waaraan de aohtoruitgang te whten ia De exploitatie is geheel verkeor< behandeld'; laat mien eens overleg plegen me' personen uit de particuliere puhlioatiewe- reld en vooral moet mem den directeur moer vrijheid geven. Spr. meent dat het nut ruim schoots opweegt tegen de kosten als men he; behoorlijk exploiteert De heer Schok king acht het in het algemeen wenschelijk dat het Kort Versl'ag bljjve bestaan, doch nu het aantal abonmé's niet meer bedraagt dan 4000 en het niet meer in de behoefte blijkt te voorzien, acht hij opheffing wenschelijk De heer Duys dient een voorstel in om de uitgave met 16 September te staken in plaats van met 1 ApriL De stemming over een en ander heeft Vrijdag plaats. 'Nadat de heer Duys zijn woorden, waarbij' hi; den Kamer-verslaggevers gebrek aan objectivi teit verweet, heeft toegelicht hij bedoelde de Karnier-overzlchtschrijvers, wordt zijn amen dement inzake het Kort Verslag verworpen en deze uitgave met 1 April a.s. gestaakt. Van de verdere begrootingsdiscussies valt nog te vermelden omtrent de Onderwijs-begrooting, dat de heer Gerharö algemeens beschouwingen toudt, waarin hij scherp de leiding van den Minister hekelt, en het daarbij herhaaldelijk met den Voorzitter aan den stok krijgt, daar hij meer in 't bijzonder het lager onderwijs behan deit, hetwelk afzonderlijk besproken wordt. Niet de Minister van Onderwijs is aan het woord-, maar de rechtsche partijganger. Na hem komt de heer Ketelaar over de „fatale maatregelen" spreken en ook over de wijze, waarop de pacifi catie wordt uitgevoerd. De heer Van Wijnber gen had niet verwacht, dat, nu de Minister doet wat alle landen gedwongen zijn te doen, be zuinigen, men zegt, fat hij daardoor het ver trouwen- heeft verloren. De heer Dresselhuys bepleit weder de instelling eener commissie. Verschillende andere linkache leden voeren nog het woord. (Minister De Visser merkte op, dat onderwijs het kolossale bedrag van 157 millioen vordert en dat daarvan 110 millioen weggaan aan salaris sen. Dat de Minister de vrijheid van- het onder wijs te zeer zou beknellen, betwistte hij. De a.-r. Visscher diende op art. 18 (Rijks beurzen, enz. 240.000) een amendement in, dit met 20.000 te verminderen. Een groot deel van dit geld wordt aangewend zonder dat het tot zijn recht komt. De discussies hierover worden Dinsdag geopend. GEMENGD NIEUWS. Het petroleumschandaaL De Amerikaansche minister van Justitie Daugherty gaat voort met zijn tegenstan ders te trotseeren, en weigert (in verband met bet olieschandaal) af te treden tenzij de president dit speciaal eischt. Coolidge aar zelt, welke houding hij zal aannemen. <TeL) KORTE BERICHTEN. Volgens een Engelsoh bericht heeft de patriarch Tinchon een ernstige beroerte ge had. Hij ligt thans ziek in een klooster in den Kaukasua De vorst van Jamkhandl, een zuidelijken Marathastaat in Britsch-Indië, is volgens een telegram uit Bombay aan de Times, Maandag dorr een woedenden staatsolilant vertrapt en gedood. Volgens berichten uit Italië is er in het Noorden d°3 mnds zeer veel sneeuw ^val len en is opnieuw een strenge koudo in- getr den. In Korence ligt de sneeuw meer dab 10 c.M. hoog TWEEDE KAMER Vergadering van Donderdag 28 Febr. Bij de .verdere behandeling van Hoofdstuk IV (Justitie) der gtaatsbegrooting bepleit de heer KIeerekoper humaner behande ling van gevangenen. Met dankbaarheid con stateert hijb dat de plank op wrik folter tuig „Het Volk" eer (gen tijd geleden de aan dacht vestigde in de gevangenis te Sche- veningen verdwenen is en dat aan de gevan genen is toegestaan een bloem en een por tret in hiun cel te hebben. Hij bepleit voorts het toelaten van een dier, bijvoorbeeld een vogel, bespreekt voorts verschillende ver anderingen, d'le hij gaarne zou willen zien ingevoerd', alsook betere werktijden voor het personeel, die veel te lang zijn. De heer van Zadelhoff bespreekt de behandeling van gevangen idlienstlwelgeraars, in afwachting van de invoering van de dlenstweigerings- wet. Hij vraagt wanneer deze wet in werking zal treden en wanneer de commissie van ad vies zal worden benoemd. De heer van G ij n wijst op de verhoogde kosten tengevolge van de beperking van den arbeidsduur van het personeel. De Minister zegt onderzoek en even- tueele verbeteringen op verschillende pun ten toe. De werktijden voor het personeel zijn thans 551/, uur en zonder aanzienlijke kos- t en verhooging kan de Mniister deze niet ver minderen. Ook de inwerkingtreding van de Dienstweigeringswet zal spr. bevorderen. De heer Snoeck Henkemans bepleit nog meerdere bezuiniging op het hoofdstuk Tucht- en Opvoedingswezen en geeft die aan. Ook de heeren B ix 11 en en v a n W ij u- bergen spreken in gelijken geest. De heer Kleerekop er waarschuwt voor een bre ken» met het Rijksopvoedingswezen zooals de heer van Wijnbergen wil, die dit wil over brengen naar die particuliere bemoeiing. De M i niet er zet uiteen, dat een en en- der minder eenvoudig is dan men meent. De heer Deck er s vindt, evenals de Minister, het resultaat van den reclasseeringsarbeid alleszins bevredigend, doch geeft een aanwij zing betreffende een andere regeling. Schrikkeldag. Een merkwaardige dag, die van gister. Het is een extratje, iets dat wij als 't ware cadeau krijgen. Alleen voor degenen, die gister geboren werden, is het een minder prettig geval. Zij zijn eigenlijk maar eens in de vier jaren jarig. Er wordt dan ook er werd althans bij de aangifte voor den burgerlijken stand wel een beetje ge smokkeld. Geboorten van kort na 12 uur in den nacht worden een weinig geanteda teerd en geboorten in den nacht van 29 Febr. opl-1 Maart worden een beetje later gesteld, om dien datum van 29 Febr. te ontgaan, die slechts eenmaal in de vier jaren weerkeert. En niet eenmaal geregeld. In de eeuw jaren behalve als ze door 16 deelbaar zijn wordt de schrikkeldag overgeslagen. Hij heeft een lange historie. In den Juliaanschen kalender werd de „bissextus" („nog eens de zesde dag" nl. voor 1 Mrt.) ingeschakeld na den 24sten Februari. In kerkelijke kalenders vindt men den schrik keldag nog vermeld, op de plaats waar Caesar dien bij den overgang van het maan jaar op het zonnejaar had geplaatst, op de plaats, waar in de dagen van Numa een heele maand werd ingeschakeld, om het andere jaar, opdat de tijd van het equinoctium, het begin van de lente, in den kalender ongeveer op dezelfde plaats zou blijven. Sedert 46 v. Chr. kennen wij nu dus al den „schrikkeldag" alle vier jaren. Maar ook de berekening, die daaraan ten grondslag ligt, was nog niet heelemaal nauwkeurig. Het jaar wordt aldus 11 minuten 14 seconden te lang gerekend. Om nu de dag en nacht evening toch op haar plaats te houden heeft paus Gregorius XIII de regeling gemaakt, die wij thans kennen, dat de eeuwjaren een schrikkeljaren zijn, behalve als ze eelbaar zijn door 16. 1600 was dus geen schrikkeljaar, 1700, 1800, 1900 wel, 2000 zal het niet zijn. Men maakt over den schrikkeldag veel grappen. De vrouw heeft op dien dag het recht een man te vragen. Niet ieder weet wellicht, dat dit op een wettelijk voorschrift berust; in 1288 is in Schotland «statut and ordaint" for ilk yeare knowne as lepe yeare, ilk mayden, ladye of bothe highe and lowe estait shall hae liberte to bespeke ye man she likes ribeit he refuses to taik hirtobe his lawful wyfe, he shall be mulcted in ye sum ane pundis or less as his estait may be; except and awis gif he canmake it appeare that he is bethrotit ane ither woman he then shall be free". Dat voorschrift is dus vrij strikt: „voor elk jaar bekend als .schrikkeljaar zal elk meisje en vrouw, van hoogen of lagen stand, iet recht hebben, dan man dien zij wil, te „bespreken" en indien hij weigert haar tot zijn wettige vrouw te maken, zal hij beboet worden met het. bedrag van een pond of minder, naar gelang van zijn staat, behalve en voor zoover hij kan bewijzen, dat hij is verloofd met een andere vrouw, dan zalhii rrij uitgaan". Ook in Frankrijk heeft bij den overgang van de 18e naar de 14e eeuw een dergelijke wet bestaan en in Genua en Florence was in de 15e eeuw dit gebruik gelegaliseerd. Een „Informatiebureau". Te 's-Gravenhage ia eenigen tijd geleden in de Hazelaarstraat een Incasso- en- informatie bureau Holland geopend. Toen belanghebben den bij de politie informeerden naar dit bureau, bleek, dat de leider zijn eigen naam niet opgaf, doch beurtelings den naam van de vrouw waarmee hij leeft en van den man, van wie de vrouw gescheiden is. De politie heeft het echtpaar toen aangehouden en er het Algemeen Politieblad een» op N nageke ken. Belden bleken toen gezocht te worden wegens oplichtingen en verduisteringen Amersfoort; Zutfen. Arnhem, Zeist en A stalveen, De man, ae 48-jarlge J. A, Izich notWiemle van E„ wordt onder meer ge- zooht wegens verduister een viool, de vrouw, do ing 24-, had de gewoonte zioh met tong kindje te vervoegen bi Ingezetenen en dan een dree dlsschen van haar omstandigheden, moest dan z.g. naar Bergen in N.-H. van een flets en {0 G, H. T„ nog zeer I vermogende .verhaal op to ZU Op. deze wijze wist zij zeer vaak kleine en groote bedragen los te werken. In Amstelveen en Amersfoort heeft het tweetal voornamelijk giepoogd Gereformeerden op te lichten, zich uitgevend voor kerkgenootem, Dienstweigeraars. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heb ben gisteren drie principiëele dienstwei geraars terecht gestaan. Allen hadden resp. te Amersfoort, Ede en Utrecht geweigerd de militaire uniform aan te trekken en waren deswege door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeeld ieder tot negen maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst. De advocaat-flskaal was in hooger beroep gekomen. De redenen voor hun dienstweigering waren vrijwel gelijkgewetensbezwaren op regilieus gebiederkennen den tegenwoor- digen Staat niet en willen geenenkelen Staatsdienst verrichten. De eerste gaf behoorlijk zijn naam op. De tweede en de derde, daarnaar gevraagd, zeiden, dat dit in de stukken is te lezen. Den president, die meende, dat het Hof toch moet weten of zij de betrokkenen zijn, ant woordden zij met op te merken, dat, toen hun naam werd afgeroepen, zij zijn gekomen. De eerste toekende zijn verklaring; de twee anderen weigerden. Op verzoek van de twee eersten werden eenige getuigen gehoord, die verklaarden van den ernst der beklaagden overtuigd te zijn. De derde beklaagde wilde niet, dat omtrent hem getuigd werd. Hun beroep is: de eerste werktuigkundige, de tweede leeraar M. O. Fransch en de derde heeft geen be roep, tenzij dat van enveloppenplakker in de gevangenis. De advocaat-flskaal, zijn requisitoir ne mende, wenscht beklaagden een lichte straf te geven, zonder ontslag, opdat zij nog tot 'nkeer kunnen komen. Het Nederlandsch staatsgezag heeft deze drie jonge mannen noodig om den vrede te verzekeren en het Rijk sterk te maken, om elke vijandelijke daad tegen te gaan. Spreker hoopt dat deze 'onge mannen tot inkeer zullen komen en na hun ontslag met opgewektheid zullen verrichten wat de Staat van hen vraagt, Geëischt werd vermindering der straffen tot vier, vijf en vier maanden gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest zonder ontslag uit den militairen dienst. De verdediger geeft als zijn meening te kennen, dat zij, die dienst weigeren, tot de onvervalschte dienstweigeraars behooren te worden gerekend. De drie dienstweigeraars, die thans voor het Hof terechtstaan, zijn althans zuiver als goud. Wanneer hij met de beklaagden, die thans voor het Hof zijn verschenen, sprak, dan kreeg hij de over tuiging, dat zij ernstige, hoogstaande jonge- "ieden zijn, idealisten, die geroepen zijn tot edel werk voor hun medemenschen. Waftneer wij te doen hebben met echte principieele dienstweigeraars, aldus ging spr. verder, dan is het een dwaasheid hen nog eens te laten terugkomen. Het wordt een akelige vertooning om zoo iemand na vier maanden weer te vragen of hij een mi- itair pak wil aantrekken en hem bij weige ring weer voor den Krijgsraad te brengen. Het Hof zal later uitspraak doen. Ingesneeuwd, De atfbelderstrein tusschen Ensóhedé en LosBer is nabij Oldenzaal door een sneeuw' storm Ingesneeuwd. 'De uitwerking van kleine hoeveelheden. Hhuis de ontdekking van het wtdlum «let de wetenschap «Wh genoodzaakt, hawr kon nis omtrent hot wezen der materie voort durend te wijzigen. Een nieuwe bijdrage op dit gebied heeft, zoo wordt aan het Handels- blad meegedeeld, L. Kolisko in het „Wis- senscbaftl. Foröchiungsinstituut" van „Der Kommende Tag" in Stuttgart geleverd. Daar werden op initiatief van dr. Rudolf Steiner experimenten uitgevoerd, waardoor het ge lukt is, het bewijs te leveren, dat op den plantengroei door het begieten met oplossin gen van metaalzouten zooals koper- en ijzer- vitriool Bon duidelij'ko invloed werd uitge- oefend tot in verdunningen van 1 op 1 quin- tillioen (1 10s0). En wel werd er geconsta teerd, dat die beïnvloeding in een bepaald rythme plaats vindt en bij verschillende graden van verdunning nu eens gunstig dan weer storend op den groei inwerkt. Door deze experimenten is derhalve, volgens streng wetenschappelijke methode, het be wijs geleverd, dat van de materie ook dan nog werkingen uitgaan, wanneer zij in een zoo danige verdunning optreedt, dat zij noch chemisch, noch op andere wijze aan te too- nen is. De grens van deze aantoonbaarheid ligt n.L nog beneden een verdunning van op 1 trillioen, ongeveer bij 110". Dien tengevolge ontstaat de gewichtige vraag: Waardoor werkt de materie, wanneer zij zóó verdund is, dat elke stoffelijke werking moet hebben opgehouden? Van hier uit zal ook licht vallen op de werkingen van homoeopatlsche geneesmid delen, die tot nog toe zeer vaak als op goed geloof berustend, werden beschouwd. Bui tendien ontstaan op grond van deze ontdek king geheel nieuwe «wetenschappelijke en oeoonomische perspectieven voor de bemes ting in de landbouwkunde. Nieuwe Uitgaven II. Wij ontvingen: Wereldtaal, Propaganda, ad voor Esperanto, uitgave J, van Hengel blad te Eemnea, van lil Het maken en uitgeven van valsch geld. Voor de Dordtsche rechtbank hebben vandaag terecht gestaan de drie gebroeders v. d. W., de eerste wegens het maken van valsche rijksdaalders, en de beide anderen wegens het uitgeven van valsch geld of po gingen daartoe. Verder heeft terechtgestaan C. v. d. B., huisvrouw van P. M. R., wegens het uitgeven van valsch geld. De eisch is: tegen H. v. d. W. 1 jaar en 6 maanden, tegen O. W. v. d. W. 1 jaar, tegen H. v. d. W. 1 jaar, voor alle drie met aftrek van de voorloopige hechtenis, en tegen vrouw O. v. d. B. 6 maanden gevan genisstraf. Aanvaring op de M^rwede. Een' der raderstoombooten van de N. V. Fop Smit Co., te Rotterdam, heeft onder de gemeente Werkendam een op stroom lig- gènden klipper aangevaren, waarna dit schip is gezonken. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het voorste gedeelte van den klipper steekt boven wiater uit. Ook de Fop Smiit-boot bekwam aan de voorzijde averij. In het Ijs bekneld. Op ruim een uur afstand van de kust zit ten twee visschersschuiten in het ijs bekneld. De burgemeester van Lemmer heeft maat- regelen genomen om hiulp te verleenen. De sleepboot Gerhard 9 is vertrokken ter assis tentie. Een der vlsschers Is te Lemmer met prijs geven van zijn netten, ter waarde vam ru'm 800, gisteravond binnen gekomen. De uit gezonden sleepboot kon het andere vaartuig, dat op het Vrouwenzand1 was gestrand, niet bereiken en nu het ijs met den Z. W, storm van heden begon te kruien, vreesde .mrn voor het behoud van deze schuit. Men hoopt dat de drie opvarenden zich door over het ijs naar de kust te loopen, zul len kunnen redden. Verbrand Bij een brand op een boerderij in Cana- 7o vIer *ln<*eren, van de oudste 12 jaar was, voor de oogen van hun ouders verbrand. Ook de dienstmeid is in het vuur omgekomen. De ouders waren uitgeweest; bij hun thuiskomst ontdekten zij den brand, doch het vuur had reeds te sterk om zich heen gegrepen om redding nog mogelijk te maken. Onder den trein. Donderdag viel op het Stationsemplace ment te Gouda de 40-jarige spoorwegarbei der J. H. Ruitenberg op de rails, hij fcreei den rangeerenden trein over hals en hoof en was onmiddellijk dood. De overledene iaat een vrouw en negen kinderen achter. Radio. Nadat de Amerlkaansche en Europeesche amateurs gedurende de Trans-Atlantische proe ven met zooveel succes op korte golf over en weer gecorrespondeerd hebben, gaan ook de groote regeeringsstations, volgens „Radio Ex press", zich met de 100 M. golf inlaten. Het station van de U. S. Navy (NFK) is gere geld op 110 M. golf en de Eiffel (FL) op 115 M golf te hooren. (In dit verband' deelen wij mede, dat door on zen plaatsgenoot N. J. Hoebe de eerste prijs werd gewonnen in den Transatlantischen luis- terweastrljd, uitgeschreven door het weekblad „Radio Wereld"). De Zweedsche radio-deskundige, luitenant T. Thoerblad, heeft_ een methode uitgevon den voor sneltelegrafie. Volgens een bericht ln de bladen kunnen met dit nieuwe systeem 400 woorden per minuut worden overge seind, zoodat indien de uitvinding aan de verwachtingen beantwoordt, deze een ge- heelen ommekeer in het bestaande systeem zou brengen. Geachte Redactie 1 Mag ondergeteekende voor onderstaande verantwoording een gratis plaatsje in uw blad? Bij voorbaat mijn dank. Het «Helden der Zee-fonds" mocht in de maand Februari ontvangen van: «oFCnMvie Z?ist f 2M> A- p- te Utrecht Jongerenbond .te Eindhoven f26.76; J. J. de L. te Zeist f 10.W. te Amsterdam Dr. v. R. te Amsterdam f7.50; Mej. K. te Apeldoorn f 12.50; N. N. te Slikkerveer f 10.— Gez. K. te Utrecht f2.50; Mej. J. J. v. R. te Dieren f8.J. B te Hillegersberg f 18.—; totaal f 06.25. W. F. LA LAU, Penningmeester, Breewaterstr. 19 Iï^r,Iv;!nie:,!.e5„^Bar$ch«n!^ «fa» de prijs por Juur f 1,--, De doding van «loze uitgave la «onder meer duidelijk: zij streeft naoréóu enkele wereld» taal, die ons uit de Habylonlariie «prnak. verwarring der vele talen en dialecten moet Wij kunnen ons voorstellen, dat oen derge lijke taal een groot gemak voor den ge- bruiker oplevert, maar wij staan te dezen opzichte erg sceptisch tegenover de ver wezenlijking van dit-ideaal. Want een taal is in de eerste plaats een levend organisme, gegroeid uit de behoeften en den aard van een bepaald volk, en/ondanks alle goede bedoelingen is en blijft het Esperanto een doode, kunstmatige taal. Indien al een volk erin zou slagen deze taal tot een eigen, levend instrument te maken, is zij daarmede tevens voor andere volken onbruikbaar ge worden. Misschien dat het Esperanto voor den handel wel kan voldoen, maar zeker niet ten opzichte van literatuur, folklore, e.d. De N. V. Draisma .van Valkenburg's Levertraanhandel te Leeuwarden heeft een geschriftje het licht doen zien van Prof. Dr. E. C. van Leprsum, Directeur van het Nederlandsch Instituut voor Volksvoeding te Amsterdam, ov.er Levertraan, en hare bizondere geneeskrachtige eigenschappen". Deze brochure is op aanvraag kosteloos verkrijgbaar en geeft vele bizonderheden over dit genees- en voedingsmiddel, in het bizonder het A-vitamine, dat zloh in de levertraan bevindt (A-vitaminen noemt men die, welke in vet oplosbaar zijn). Dit A-vita- raine komt in levertraan in de grootste hoeveelheid voor, vandaar de groote voe dingswaarde ervan. Prof. van Leersum heeft proeven genomen op rattenvoeding met A-looze kost gaf op den duur typische verschijnselen van achteruitgang, van groo- tere vatbaarheid voor bacteriëele infecties en ziekten van het beenweefsel. Ook graveel is een gevolg van te kort aan A-vitaminen. Onder alle dierlijke vetten, aldus de hoog leeraar, waarvan vaststaat, dat zij bronnen zijn van het vitamine A, is levertraan het eenige, dat in staat is Engelsche ziekte te voorkomen en te genezen. De „Grondpartij" (secretariaat Elis. Wolff- straat 68, Amsterdam), heeft een geschriftje het licht doen zien waarin zij aangeeft op welke wijze wij uit het economisch en flnantieel moeras kunnen geraken. Geen salarisverlaging der ambtenaren, geen luxe- en omzetbelastingen, slechts herziening der Grondbelasting is noodig, in dier voege dat gebroken worde met het stelsel van taxatie der belastbare opbrengst naar huurwaarde en gemiddelde opbrengst, en in plaats daarvan een belasting op de waarde van den blooten grond met totale verwaarloozing van de waarde van opstallen of andere verbeteringen. Hierdoor is, aldus wordt het in een adres aan den Minister van Financiën gezegd, afschaffing der accijnzen op suiker en geslacht, enz. mogelijk. (Geen Kleinig heid Ook de Gemeenten moeten het recht I hebben een Een uitvoer ige memorie van becijfert een en ander. te heffen, toelichting Burgerlijke Stand van Texel van 23 tot en met 29 Februari 1924. ONDERTROUWD: Gerardus Schotanus en Jietske Vogelzang; Roelof Stoepker en Wille- mlna Maria Druif; Gerrlt Dijker en Trijntje Daalder; Jan Dirk Troost en Adriaantje Eel- man, OVERLEDEN: Hermana Antonla Ohrlstlna Borgers, 41 jaar, gehuwd met Wilhelmus Her- manus Wjllemsen. ft1 siult genomen, om de 125 H.A nrlm» ï.r^ d°or ®r.e®n modelboer nlglngi door en ambtenaren, 4 T v uculou. <-oor ei den Reinigingsdienst voor Xi°So^bïKniMr de bemestln, van enz. v«rder verbieden geen melk Den w/4 4 Gemeente te laten verkoo- rrdan!^ daardoor tevens de nieuwste ver- din di famf! 0plPS8in? gevonden, de melk kost ®en8chaP 8lechts 25 cent per L. H.„ ,een gezonder besluit werd genomen, eonnn611 Gemeente-Reinigingsdienst voor f 60.000 goedkooper uit te besteden en omreden miSSchlili.1JJk beter zou ^n uit te voeren 2^ zou bet landbezit dan nog verkocht 35 ««en ho, 4 hTgelSi Doch «toornen rijn helaas bedrog. EEN DRQOMER, VERGADERINGEN. VERMAKELIJK HEDEN. ENZ. Zaterdag 1 Maart Bal-Masqiié „T. Q. P.", Casino, 8 uur. Feestavond R.-K. Dansclub „G.OJE.D." Musls Sacrum, 8 uur. Zondag 2 Maart Bal, Casino, 9 uur. Dinsdag 4 Maart. Uitvoering Toonkunst, Casino, 8 uur. Woensdag 5 Maart. Openbare vergadering Volksonderwijs, Ca sino, 8 uur. Donderdag 8 Maart. Openbare vergadering Apologetischs Vsr„ Casino, 8 uur. Zaterdag 8 Maart Uitvoering IJsclub „Het Noorden", Casino* 8 uur. Zondag 9 Maart. Soirée „Tavemu", Casino 8 uur. Uit het Politierapport Bekeurd werd Iemand, ole zich op een brug begaf, voordat deze behoorlijk was afge sloten. Bekeurd werd Iemand, die met een rijwiel de voetstraat bereed en iemand, die het waagde om 9 uur zonder licht te rijden. Een bewoonster van den Parallelweg deed aangifte, dat Donderdagmiddag een ruit van haar woning door jongens vu Ingegooid. Een onderzoek heeft plaats. Bekeurd werd een melkhandelaar, die een bespanning niet onder voortdurend toezicht van een daartoe bekwaam persoon op den openba ren weg deed verblijven. Vrijdagnacht ometreek» half drie werden door ce politie een vijftal marlneechepelingen be keurd wegens het maken van rumoer ln den voor nachtrust bestemden tiji rCet LAATSTE BERICHTEN. Mali Hr. Ms. „Heemskerck". Woor Hr. Ms. „Heemskerck" vertrekt een mail naar Barcelona, waarvoor de laatste bus- ••enting van de stadsbussen hedenavond- plaats heeft met de vierde lichting. Ten postkantore heeft de laatste lichting plaats Zondagmorgen te 6 uur. Nadere opgave volgt f. Vergadering van Vrijdag. i 39 FEBRUARI 1934. O schrikkelijke schrikkeldag; Van sneeuw en wind en modder, Van klef en griez'lig hemelvocht, Van bruine-breigeklodder, Van druipend-natte pantalon, Van roklcen om te wringen, Van werk'lijk nog een soort van ion, Hoe moet ik u bezingen! Gij zijt, o schrikkelijke dag, Voorwaar de dag der dagen, Gij komt, heel buitenissig, ons Gelukkig niet vaak plagen. Gij komt maar éénmaal in vier jaar, Maar doet bet dan ook goed voorwaar. O schrikkelijke schrikkeldag! O dag van aardache plagen! Van spit en spleen en rheumjitiek, Van akelige buik-koliek, Hoe konden w' u verdragen I Gij zijt weer heen, in storm en sneeuw, Kom nieit terug in deze eeuw, Dat willen wij u smeekend vragen. Wij willen wel een extra-dag, Als dan de zon maar schijnen mag! Br. Een Droom Nieuw (misbedrijf f Hedenmorgen met zware pijn ln mijn hoofd Kleingoed.. Lawaaimakeri.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 10