E T \ergeet wcralniet! ["plaatselijk nieuws ii Tweede Blad. VAN ZATERDAG 1 MAART 1924. AAN ONZE LEZERS. Wij moeten een beroep doen op de wed- wlüeiudibeid' van oraze ébonné'g. Na het afdrukken van dit nummer van de Heldersche Courant wordt n.L «en begin ge maakt met het afbreken van onze vlakdruk- rotatiemachine, en het opbouwen van een nieiuwe, van grootere capaciteit. Hierdoor zijn wij genoodzaakt de oourant gedurende ruim een week weer te drukken op de oude wjjtee, m.L op 2 of 3 enkelvoudige persen, hetgeen tot gevolg heeft, dat de op lage later dan anders geheel afgedrukt is. Om deze reden zal de bezorging gedurende dien1 tijd' in sommige wijken Iets later moe ten plaats hebben. Het Advertentieblad zal in verband met het bovenstaande Woensdag a.s. niet ver schijnen. Afscheid W. de Boer. Het feit, jdat de heer W. de Boer, hoofd1 van school 3 (Oude Helder) zich wegens gezondheids redenen genoodzaakt had gezien eervol ontslag uit deze functie aan te vragen, was voor het Gemeentebestuur aanleiding om aan het af scheid, dat Donderdagmiddag plaats had, eenige officieele plechtigheid te doen vergezeld gaan. In °en der lokalen van deze school waren Donder dagmiddag dan ook eenige autoriteiten veree- nigd ter bijwoning van dit afscheid. Allereerst waren daar Burgemeester era Wethouders, ver tegenwoordigd in de personen van den heer W. Houwing, Burgemeester, en D. H. Grunwald, A. G. A. Verstegen en W. C. van Breda, wet houders, benevens den heer Kamman, secreta ris der gemeente. Voorts zagen wij den oud schoolopziener, den heer L Korver, het onder wijzend personeel van de beide scholera, die in dit gebouw vereenigd zijn, mevrouw De Vries en de heeren ds. Onnekes en L. van Loo, die een commissie uit de ouders hadden gevormd; de heeren Langhorst en eenige andere autoriteiten. Te drie uur kwamen de heer en mevrouw De Boer in het voor de gelegenheid toepasselijk versierde schoollokaal met de aanwezige dames en heeren samen, waarna de Burgemeester, de heer W. Houwing, het woord nam. Hooggeachte heer De Boer, aldus zeide Z.Ed. Achtbare ongeveer, het Gemeentebestuur be treurt het ten zeerste, dat uw gezondheidstoe stand u noopte uit een werkkring te scheiden, die u gedurende een reeks van jaren met harl en ziel vervulde. De gemeente verliest in u een werkkracht, die bij uitstek hier, in deze volks school, op haar plaats was. U waart de vertrouw de raadgever van vele ouders, en door uw col lega's wordt de klare en heldere uiting van uw 6teed8 veeloverwogen meening op onderwijsge bied1 in de vergaderingen hoog gewaardeerd In- tusschen, wij kunnen dit heengaan betreuren, veranderen kunnen wij het niet. Wij kunnen alleen u bij uw heengaan de ervaring doen sma ken, dat uw werk'gewaardeerd wordt. Namens het Gemeentebestuur overhandigt, spr. een boekenkast. De heer Carpentier, als oudste van het onder- wijs-personeeL, spreekt een woord van afscheid namens dat personeel van school 8 en 4. Lang heeft Bpr. met den heer De Boer samengewerkt en hem in die jaren leeren waardeeren. Gaarne hadden wij het oogenblik van scheiden nog ver schoven, maar dit was niet mogelijk. Wij be grijpen dan ook volkomen den ernst van dit oogenblik, nu uw gezondheidstoestand daartoe dwong. Als straks de schooldeur voor goed ach ter u dichtgaat, zoo zeide spr., is een tijdperk van uw leven daarmee afgesloten, waarin gij u de waardeering der autoriteiten, de liefde der kinderen, de hartelijke genegenheid der ouders wist te verwerven. Wat ons betreft, wij heb ben in u altijd een eminent hoofd gehad, dat ons dikwijls ,met raad en daad steunde, dat niet autoritair optrad, maar ons altijd als vriend be handelde, en ons steeds een raadsman was. Wij danken u daarvoor en hopen, dat ook na de school de vriendschapsband niet zal worden ver- brokea Namens het personeel biedt spr. een fraai kleed1 aan, terwijl aan mevrouw De Boer bloe men worden overhandigd. De heer Van Loo spreekt namens de ouders «en woord van leedwezen over het vertrek. Gaarne hadden wij u nog hier gehouden, zoo zeide spr. Nu dit niet mogelijk bleek te zijn, meenden wij den dag niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan, en wij wilden ook onzerzijds een klein bewijs geven van sympathie. Gij hebt in uw veeljarigen werkkring, de harten der kin deren gewonnen en ook die van de ouders. Gij verstondt de kunst om te gaan met de ouders, en dat dit gewaardeerd wordt, werden wij bij deze gelegenheid gewaar, want ieder spreekt met lof over u. Spr. biedt namens de ouders een fauteuil aan. De heer L. de Bruyn, hoofd van school Visch- markt, krijgt vervolgens het woord. Waar het Gemeentebestuur, de ouders van schoolgaande kinderen en het personeel der vroegere onver deelde school 3 u heden van hun belangstelling doen blijken, daar kondt ge verwachten, aldus ®pr., dat ook de collega's niet achterblijven zou den. Ook spr. drukt zijn leedwezen uit over het heengaan van zijn collega, en dankt namens de collega's voor den geest van hartelijkheid, van jovialiteit, die steeds op de vergaderingen tot uiting kwam, en waardoor de samenwerking zoozeer vergemakkelijkt werd. Spr. biedt een klok aan, welks heldere gongslag de herinnering aan dezen dag moge wakker houden. De heer L Korver, oud-schoolopziener, druk' zyn voldoening uit over de wijze, Waarop than9 ®an de ouderen bij het onderwijs gedacht wordt. Wij hebben dikwijls samengewerkt en daarbij «1 kander leeren kennen en waardeeren. Wij nadden beide de liefde voor het kind, die ons be- en het zou daarom vreemd zijn ais mijner- jyds belangstelling voor dit afscheid ware ach terwege gebleven. Er is iets neerdrukkends in, Rif aldus heengaat, maar aan den anderen ant- kunt gij met voldoening op dit uur van af- "^•id Urugzien. Spr. dankt den heer D* Bosr Louis Bouwmeester in Casino. Voor de entr'acte-muziek had ditmaal niet het Ingezonden Mededoellng. Firma M. A. GRUNWALD ZOON. Wlnkelnleuws. Met de verbouwing en uitbreiding van de bestaande zaak, heeft de Firma Vroom en Dreesmann de beschikking gekregen over een winkel die de best ingerichte zaken op zij streeft. Allereerst is het uiterlijk aanzien ver beterd. Het vroegere „halve" huis is ver anderd in een gebouw van respectabele afmeting en verzorgd uiterlijk. Het aantal étalages werd uitgebreid. In de Keizerstraat werd dit van 2 op 3 gebracht; de kleine étalagekast in de Spoorstraat werd tot éen van dubbele groote uitgebouwd. Men moet nu eenmaal kunnen laten zien wat men verkoopt. Dit principe is ook in toepassing gebracht in den winkel zelf. Alle goederen zijn voor zoover eenigszins mogelijk zoodanig in vakken en kastjes gerangschikt cat de koopsters alles kunnen overzien. Vitrines op de toonbanken geven een over zicht van het voorhandene klein goed. Hier en daar is nog een kleine étalage of opstand aangebracht. In den winkel waarvan de entrée is verbeterd door het bouwen van een tocht- portaal - zijn verscheidene afdeelingen onder gebracht, o.a. kleingoed, tricot-afd., stuk goed en vakkleeding. In het middenstuk bevinden zich de afdeelingen voor heeren- ertikelen, parfumerieën, baby-artikelen etc. I)e lichte, even violet aangezette grijze kleur van de beschildering en de donker gebeitste toonbanken geven een rustigen m prettigen indruk. Gedachtig aan het spreekwoord van het oog van den meester, is het kantoor zoo geplaatst dat van daaruit een volledig over zicht van den winkel mogelijk is. Links achterin is het trappenhuis dat de )ezoekers naar de tweede verdieping voert, det gekleurde glas en de bruine betimme ring werken ook hier weer samen voor het verkrijgen van een aangenaam aandoend geheel. Op de tweede verdieping vindt men de ifdeelingen confectie, stoffen, corsetten, apijten, gordijnen, dekens etc. Op de con- 'ectie afdeeling zijn op practische wijze spiegels aangebracht. Doorgangen kunnen .net gordijnen worden afgesloten en ver anderd worden in paskamers. De tapijt- afdeeling beschikt over een flinke ruimte, ïoodig voor het uitleggen der kleeden. Ook in deze afdeelingen is alles weder zoodanig opgeborgen, dat de bezoeker zelf een over zicht heeft van het voorhandene. En dat is ïeel watl Op de 8e en 4e verdieping zijn resp. de /oorraad- en emballage magazijnen onder gebracht. Rest ons nog wat de winkel- nrichting betreft te vermelden, dat de winkelruimten verwarmd wordendoor middel van centrale-verwarming. De verbouwing geschiedde onder leiding van den architect Jan Kruyt, onder toezicht van den heer Ammersdorfer. Over het verkregen resultaat kan mqn te vreden zijn. Helder is een gebouw rijker geworden dat het uiterlijk aanzien van de stad verhoogt. Heden wordt de verbouwde winkel her opend. Het gemeentebestuur van Zaandam gunde na aanbesteding aan de firma A. Grande, kleedermakers, aan de Langeutraat alhier, de leverantie van de uniformkleeding voor de gemeentepolitie aldaar. Op heeterdaad betrapt. De los-werkman P. O. S. is geen onbe kende bij de Heldersche politie en ook niet bij een deel van Helder's burgerij. Nog Woensdag j.L stond hij voor de Arrondisse- meaits-Rechtbank te Alkmaar terecht wegens inbraak in een manufacturen-fabriek alhier, en hoorde hij drie maanden gevangenisstraf tegên zich eischen. Veel uitVerking heelt dit blijkbaar niet op hem gebade want den volgenden dag dag (Donderdag) om 12 uur viel hij reeds weer in handen van de politie, toen hij door den agent Beukers, die in bur- gerkleeding was, op heeterdaad betrapt werd op diefstal van sigaren in een winkel aan d!e Koningstraat alhier, van welk feit hij reeds geruimen tijd' werd verdacht, waardoor men hem in de gaten kon houden. Bij de ar restatie, welke op 'het middaguur in het stadscentrum veel bekijks trok, wilde hij zich aanvankelijk verzetten doch de man der wet kreeg al spoedig assistentie van twee colle ga's. Hij! werd' naar het Hoofdbureau over gebracht en aldaar voorloopig ingesloten. Vrijdagmorgen was hij alweer in Alkmaar terug, waar hij voor den Officier ven Justitie werd geleid, die hem voorloopig wel houden zal. Hopen wij; dat onze politie, die hiermede een goede vangst deed, onze gemeente voor loopig van den patiënt ontslagen heeft. Nader vernemen wij nog, dat P. O. S. na te Alkmaar voor dén Officier van Justitie en den Reohter-oommÜssaris te zijn geleid, in voorloopiga bewaring is gesteld. (Zie verder 8e blad). De reis van Prins Hendrik naar Spanje. Prins Hendrik vertrekt a.s. Maandag ochtend met den Parijschen trein van 8 u. 33 min. Hollandsche Spoor van Den Haag naar Marseiile, waar hij zich, na korten tijd al daar te hébben doorgebracht voor bezoeken van eenige bezienswaardigheden zal insche pen op Hr. Ms. Heemskerck naar Barcelona, waar de Prins, gelijk gemeld, den46en Maart hoopt aan te komen. Het ligt in de bedoeling, dat de Prins, na twee dagen te Barcelona te hebben door gebracht, naar Madrid zal gaan, waar Z. K. H., gebruik makende van de gelegenheid, dat hjj zich in de hoofdstad van Spanje be vindt, een bezoek zal afleggen aan het Spaansche hof. INa zijn verblijf te Madrid zal Prins Hen drik nog verschillende andere Spaansche f teden bezoeken, onder welke -Cordova, Sé illa en Granada, waarna nog bezoeken uilen worden gebracht aan enkele plaatsen in het Noorden van Spanje om daarna in en der Noordelijke havenplaatsen weer aan >)>oord te gaan van de Heemskerck en met lat schip, zooals dezer dagen is gemeld, de lerugreis naar Nederland te aanvaarden. De Prins zal te IJmuiden van boord gaan. De penslonneerlng van ambtenaren. Art 67 der Pensioenwet Bij Kon. BeslL vain 16 Januari 1924 is vast gesteld een algemeene maatregel van be- atuur, als bedoeld in art 67, 3e lid der Pen- uioerawet 1922. Wij antieenen er het volgende aan: De inspecteurs der directe belastingen, in voerrechten en aocijtnizien zijn belast met de controle op d'e inkomsten van hen, aan wie een pensioen ia toegekend, als bedoeld in art. 48, 2e lid; en die met een dag na dien van ingang van .het pensioen, een nieuwe oetrekking krijgien, welke uitzicht geeft op pensioen volgens de Pensioenwet. Het pan- iloen wordt alsdan verminderd' met het be drag van den gron<Mag in die nieuwe bo •rekking; Ter verduidelijking, dat art. 48, 2e lidl bé oaalt, dat een ambtenaar, die ontslagen vordt, op grond van opheffing van' zijn Dé- rekking, of op grond van een nieuwe or janisatle van zijn dienstvak, recht heeft op pensioen, indien helm geen wachtgeld wordt 'oe'gekemd, of indien het wachtgeld dat hij ontving, vervalt, ingetrokken wordt, of min Ier bedraagt dlan het pensioen, berekend iver zijn diensttijd. De burgemeester, benevens de door den Minister van Financiën aangewezen ambte naren, die kennis bekomen welke van belang kan zijn, voor dé toepassing van bovenbe doelde bepaling, dienen daarvan zoo spoe- iig mogelijk mededeeling te doen aan den vorengenoemden Minister. Indien een, op d'en voet van het straks aangehaalde iartikel jgepensionneerde, een hem aangeboden betrekking aanvaardt, of wel, die weigert te aanvaarden, geeft de be trokken autoriteit daarvan kennis aan den Minister van Financiën, met opgave van de inkomsten, welke aan d'e aanvaarde of ge weigerde betrekking zijn verbonden. Art. 5 van den thans afgekondigden al- gemeenen maatregel van bestuur behelst het TOlgendèn: „Van het ter hand neimen van eenigen arbeid of bedrijf doet de ingevolge arti kei 48, tweede lid der Pensioenwet 1922 (Staatsblad1 no. 240) gepensionneerde ter stond mededeeling aan Onzen Minister van Financiën. DiaarW döet hij, voor zoo ver mogelijk, opgave van de inkomsten, die hij uit de ter hand' genomen werk zaamheden zal trekken, terwijl hij voorts vèxiplicht is om, indien die inkomsten tijde lijk of blijvend wijiziging ondergaan daar van) tijdigi voor het verschijnen van den eerstvolgenden pensioenstermijn nadere opgave te doen. Zijn de inkomsten niet vooraf op te geven, dlan doet hij tijdig vóór het verschnjinen van eiken pensioens- itermiijln opgave van de inkomsten, die hi; sinds het terhandnémen der werkzaam heden of sinds de vorige opgave heeft genoten. Brengt echter de aard1 der werk zaamheden ter beoord'eeling van Onzen Minister van Financiën mede, dat de in komsten over een langereo termijn moé ten worden berekend dan geschiedt de opgave dienovereenkomstig." Zoodra de Minister eenige mededeelingen, als hiervoren bedoeld, ontvangt, geeft hi hiervan onverwijld kennis aan den Pensioen raad. Dit besluit is Donderdag in werking gé treden. Het wordt geacht mede van toepas sing te zijn op die inkomst-en; die een, inge volge het straks aangehaalde art. 48, 2e lid, gepensionneerde ambtenaar op 1 Juli 1921 genoot of daarna ging genieten uit of in ver band! met arbeid of bedrijf, ter hand gêné men met ingang van of na don dag, waarop het ontslag ter zake waarvan het pensioen is verleend, is ingegaan. (TéL) Het aantal noogere ambtenaren. „Naar iin pc-stl ritnigen vertuid;", aldvs lé zen wjj in „De Msb.' „str"t commissie, die in Augustus LL is ingesteld, +eneinoe na te gaan of het aantel noogere ambten-aren bij P. ,en T, v3ri inderdl kaï wo- dei en wa ke bzeuiniging p de wtiir zaï" te ver- krijgien, op het standpunt, dat bet aantal post- en telegraafkantoren sterk ingekrom pen kan worden, door een. üitl aantal kleine kantoren ter»g te brengen tot Mjkan'.-c-en naar (bepqwde, in de buurt gelegen grootere kantoren; die -daardoor net karakter i ij gen van centrale kan-noren. ,J>at die Postadministratie verder reke ning houdt met de mogelijkheid, diat de oom missie tot de conclusie komt, dat er een te veel is aan hoagere ambtenaren, blijkt wel uit de omstandigheid, dat zij, die in aanmer king komen voor thans vaceerende, belang rijker directies, tot directeur benoemd wor den onder de officieele mededeeling van dien Directeur-G-aneraai dat zij rekening hebben te houden met d - kans linnen eeni gen tijd! te zullen moeten afvloeien." Het congres der Communistische Partij. We hebban uit Het Volk verleden week een bericht overgenomen dat de beer Wijn koop telegrafisch naar Moskou ontboden zou zijp en in verband daarmee het congres van de Communistische Partij zou worden uit gestald De heer Wijnkoop heeft dit bericht toen in de Telegraaf tegengesproken. Nu brengt Het Volk den tekst van het telegram, waaruit Wijkt diat de beer Wijnkoop niet persoonlijk ontboden is en in -zoover zijn té genspraak dus formeel juist was. Het telegram, dat Woensdag 20 Februari uit Moskou is afgezonden, luidt als voigt: Presidium verzoekt van Centrale en Op positie direct elk een vertegenwoordiger naar Moskou te zenden. Het Partij-congres moet na dien terugkeer der afgevaardigden uit Moskou plaats hebben. (w.g,) KaLarow. -Dat Wijnkoop persoonlijk niet naar Mos kou gaat, aldus zegt „Het Volk" thans, in haar numimier van Donderdag; waar hiji gé tien is als -een rotte appel bij de groenvrouw, is vanzelfsprekend. Is Wljnkoop's meded'ee- limg aan „De Telegraaf" echter juist en gaat het C.-P.-oongres inderdaad toch door, dlan is dat een daad van- openlijke rebellie tegen Moskou, alleen hieruit te verklaren, dat Wijnkoop, voorziende dat hij bij de Exeku- tieve aan het kortste eind trekt, eerst op bet kongres schoon schip wil maken; vóór zijn partijtje stelling moet nemen tegenover de voor Wjjnkoop-Ceton-v. Ravesteijn ongun stige konklusie van d'e Centrale te Moskou. Ondanks alle getheoretiseer over partij discipline en eenheidsfront lijkt het meest aannemelijke, dat Wijnkoop de poging om aan zijn leidersrol een einde te maken, zal beantwoorden met een besluit om de C. P. uit de Derde Internationale terug te trek ken, meent het blad. De kustvisschertj in JanuarL Naar de afdeeling Visscherijen van het Departement van 'Bimnenlandsche Zaken en Landbouw mededeelt, werd' de uitoef uing der kustvisscherij -bijna dt geheele maand Januari j.L door vorst ei ijs belem merd1. Zij was dan ook van kleiner umvang dan in Januari van het vorig jaar en leverde )-eel minder op. In de Zuiderzee werd met den woradërkuil f lteohts enkele dagen en met ongunstig re sultaat gevischt. Er werd eendge spiering- viascherij onder het ijs uitgeoefend; doch doordat de vorst vaak door dooi werd afgé wisseHd', was de gelegenheid tot uitoefening dezer visscherij zeer beperkt De schel,p- ilderenvissaherij had' weinig te bet eekenen. In den Texelstroom en het Marsdiep kon daarentegen met gunstig gevolg op garna- em worden gevischt. Slechts enkele dagen ton deze bedrijfstak niet worden ultgé >efend en zoowel de vangsten als de prijzen waren bevredigend. In de Lauwerzee werd' slechts een enkele maal op mosselen 'gevischt Op de Zuid"Holland'sche stroomen kon met de ankerkuilen en de spieringdrijfnetten in de eerste helift van de maand vanwege de vorst en het voorkomen van drijfijs in de ri vieren zoo goed als niet worden gevischt Ook daarna werd' de visscherij af en toe nog dbor drijlfJjls belemmerd. Met d'e ankerkuilen werd deels op zeabliek en deels op spiering gevischt; eerstgenoemde visscherij- was evenals te voren uitsluitend gericht op het verkrijgen van schubben voor die p axelin dustrie. Ofschoon d'e vangsten van beide visch- aoorten over het geheel genomen niet mee vielen, waren d'e geldelijke uitkomsten van het bedrijf, zij het d'an ook niet in die mate als verleden jaar Januari, vrij voorspoedig, dank zij de prijzen, welke voor de zeebliek- schlubben en voor de spiering werdén bé dongen. Met de spieringdrijfnetten werden ov-er het algemeen maar matige vangsten verkregen. De visscherij met de garnaienkor in de zeegaten werd' op.beperkter schaal uitgé oef end' dan in Januari 1923. Aanvoer en op brengst waren intusschen ruimer dan toen. Kleine, z.g. nestgaraaleni werden ook thans niet aangevoerd. (Zie verder 8e blad). LUCHTVAART. Nienwe plannen voor een vliegtocht om de wereld. Twee Argentijnsche officieren en meca niciens zijn te Londen aangekomen met het plan om Britsche vliegtuigen te koopen en die te gebruiken voor een poging om om de wereld heen te vliegen, met Engeland als punt van vertrek en aankomst. Zij hopen ongeveer 8 April te vertrekken, ofschoon hun plannen thans nog niet gereed zijn. Z}j stellen zich voor hun weg oostwaarts te nemen via Indië, China en Japan naar Amerika en na dit land te zijn doorgevlogen willen zij den Atlantischen Oceaan over vliegen van New Foundland uit. voor zijn persoonlijke vriendschap en voor het onderwijs, dat hij gegeven heeft De heer Dortmunt, conciërge der school, biedt vervolgens een rookstel aan. De heer Van Loo dankt tenslotte het onder wijzend personeel voor de betoonde hulp, in het bizonder mevrouw Van der Hagen en den heer Lumstra, die zich in het bizonder daarvoor heb ben ingespannen, waarna de heer Avenarius het woord krijgt om de aanwezigen te danken voor hun tegenwoordigheid, in het bizonder den Burgemeester voor de gelegenheid om deze plechtigheid te kunnen arrangeeren. Wat den lieer De Boer betreft, spr. zal hem, nu hij niet meer actief deelneemt aan het onderwijs, niette min op de hoogte houden van alle zaken, die hem belang kunnen inboezemen. De heer De Boer, alsnu het woord verkrij gend; dankt voor alle belangstelling, hem dezen middag betoond. Deze dag is voor spr. van groote beteekenis. Hij had niet gedacht op ruim 1)0-,jarigen leeftijd al te moeten eindigen met een werkkring, die hem zeer lief was. Vele dagen van weemoed heb ik dientengevolge doorge maakt, aldus spr., maar deze dag vormt daarin een lichtpunt. Spr. hoopt, diat hij beter mag wor den dan hij thans is, opdat het hem nog gegeven moge zijn te werken, zij het dan niet meer in zijn vroegeren werkkring. Spr. dankt het per soneel voor de aangename samenwerking, den heer Van Loo voor de namens de ouders tot hem gesproken woorden. Deze school, in den ouden Helder, verkeerde in een bizondere positie, de toestanden- waren hier eigenaardig en juist hier was een groot opvoedend werk te verrichten. Spr. kan zijn opvolger benijden om het werk, dat hij mag voortzetten. Hiermede was de plechtigheid afgetoopen. Wij moeten nog vermelden, dat aan alle leerlin gen dezer school een portret van den heer De Boer was overhandigd^ en dat van den wdL in specteur een schriftelijk afscheidswoord1 was ingekomen. Ons dunkt, Bouwmeester kan over de ont vangst van het Heldersche publiek, dat hem na' zijn herstel kwam begroeten, tevreden zijn. Ze ker, de zaal was geenszins uitverkocht, en het 3enaatsröjtuig stond hier niet klaar om den groo- :en Louis te begroeten, maar tochAls men nagaat hoe waarlijk gering dezen geheelen winter het schouwburgbezoek was, hoe geen enkel gezelschap erin slaagde, ondanks alle reclame, een behoorlijk gevulde zaai te krijgen, ian mag, hefhalen we, Bouwmeester tevreden zjjn. „Vriend Frits!" de meesten kennen het ituk wel, het is ouderwetsch en voldoet niet meer jan de eischen, die men tegenwoordig aan een ooneelstuk stelt, velen dus, die naar „Casino" waren opgetrokken, deden dat geenszins terwille van het stuk, maar enkel om Louis weer te zien optreden. Wei, Iaat ons aanstonds zeggen, dat Bouw meester er uitstekend uitzag. Hij scheen, al had hjj zich ook nog ouder gegrimeerd dan hij was, )onger te zijn geworden; zijn stem klonk nog even krachtig, zijn gebaren waren nog veer krachtig, zijn bewegingen lenig. Uitgezonderd natuurlijk, dat hij een beetje moeilijk liep, of schoon je in een rol als deze nooit weet wat hiervan komedie en wat werkelijkheid is. Hij werd met een hartelijk applausje begroet, en later op den avond werd hem namens een comité uit de burgerij bij monde van den heer Van Loo een fraai bloemstuk overhandigd, De heer Van Loo, die in dergelijke gevallen vaak zoo'n pittig en hartelijk woordje kan spreken, herinnerde er ian, dat wij, dat heel Nederland, met bewonde ring steeds heeft gestaard naar de levenskracht, ie energie van dezen meer-dan-tachtig-jarige. Hoeveel te meer was dat het geval, toen deze ruim 80-jarige door een auto werd overreden, weken lang verpleegd werd en thans weer, als was er niets gebeurd, optreedt met dezelfde on verwoestbare energie I Het Heldersche publiek, zoo zeide de heer Van Loo verder, "wilde niet achterblijven ih zijn huldiging en biedt u hier een kleine bloemenhulde aan, met de hoop, dat gij uw zegetocht door Nederland in dezelfde goede gezondheid moogt voortzetten, en wat Helder betreft, dat gij ons niet voor de laatste maal hebt bezochtl Waarna natuurlijk het publiek in een hartelijk applaus losbarstte en de kellner van „Casino" een fraaie lauwerkrans van de directie van (lat gebouw kwam aandragen. Helaas ontbrak dit maal de oude heer Polpk op het appèl. Hij was van denzelfden leeftijd als Bouwmeester en zou zich in deze huldiging hebben verheugd.. iWIat overigens nog veel over den avond te zeggen? Erckmann—Chatrian's knusse, gezel lige verhaal over de liefdesgeschiedenis tusschen den hardnekkigen vrijgezel Fritz Kobus en de lieftallige Suze met den ouden rebbe als postillon d'amour heeft ook thans nog vele gemoederen verkwikt. De lieftallige, Ietwat verlegen Suze werd gracieuselijk vertolkt door Greta Schoon en- berg, en K. Sprinkhuizen was een sympathieke „vriend Fritz", die met zijn heele gezicht lachte en de zaal door zijn aanstekelijken lach aanstak. Hem stonden zijn beide vrienden Hanero, de ontvanger (Cor Smits) en Frederik (M. Weber) daarbij trouw ter zijde; de eerste, de smulpaap, de laatste met zijn grooten bril een leuk type. De kleine rol van Joseph werd vertolkt door K. Stolta, terwijl Christel, Suze's vader, In J. Bron- gers een vertolker vond, die ons minder goed kon voldoen. Marie van Westerhoven, die ook al een dagje ouder is geworden sinds zij in den Salon des Variétés in de Amstetstraa-t (waar thans de Nieuwe Karsseboom is) triomfen vier de, was de oude huishoudster van den vrijgezel, en' als geroutineerde tooneelmoeder wist zij steeds den pakkeraden toon en de spontane ge baren té kiezen, die het publiek voor haar inna men. Liesbeth (B. van Sprinkhuysen), die trou wens maar een kl to rolletje in het eerste bedrijf heeft, deed een beetje dilettanterig. Van de naai sters, die in het tweede bedrijf optraden, had men maar wat gemaakt; een van de drie had een goud-gevulde tand en voor een boerinnetje uit den tijd van Erckmann—Chatrian leek ons dat wel een beetje onnatuurlijk. Overigens, welk een schilderachtige costuums! Al was men ook hierin, meeraen wij, niet natuurgetrouw. Want er wordt ergens gesproken van een „oud wijntje van 1835, terwijl de costuums, althans van de heeren, naar onze meening nog wel van ouder datum waren. Casino"-orkest gezorgd, maar het bekende trio Hanse, dat op verschillende uitvoeringen hier ter stede en. in Julianadorp met- veel succes op trad De dames zijn leerlingen van den heer Van den Bogaerde, die zelf een vioolpartij speelde, en wat zij geven gaat in den regel boven het middel matige uit. Ofschoon op avonden als deze die entr'acte-muziek min of meer boter aan de galg is daar het publiek de pauzen natuurlijk liever voor een praatje gebruikt. Niettemin valt met waardeering melding te maken van de goede muziek, waarmede deze jongelui hun tol aan Ne derland'» groot»t«n toon**l»pelar brachten. DEPêT HELDER:

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5