HELDE8SCHECQIIANT plaatselijk nieuws Tweede Blad. VAN DINSDAG 18 MAART 1924. Laatste Volksconcert der Marine. Stampvol was ditmaal „Casino", toen wij gisterenavond ons naar het Volksconcert be gaven, dat thans, In afwijking van den regel, Maandagavond gegeven werd. Het Kamerlid Henri ter Hall, ternauwernood' her steld van een langdurige, ernstige ziekte zes maanden is de heer Ter Hall ziek ge weest en het was hem goed aan te zien, bet' peper en zout is spierwit geworden, had niettemin voor deze gelegenheid de reis van Rijswijk naar Helder ondernomen broeder, den heer Jb. ter Hall, die voor het ■m getuige te zijn van het afscheid van zijn Ui&tst op een volksconcert den dirigeerstaf swatide. Dat afscheid was hartelijk, en vele verecnigingen hadden van deze gelegenheid den heer Ter Hall te huldigen gebruik ge- maakt De zaal was door den heer Polak pas send en smaakvol met groen versierd. Na afloop van het programma betrad aller- de heer H e ij b 1 ok namens het Oomité voor Volksconcerten het podium. Hij' herin ner do aan het feit, dat deze concerten thans oi cveer 0 jaar bestaan en zich steeds in ieders sympathie mogen verheugen. Ook de ioicerconcerten in het Plantsoen hadden stee ls veel toehoorders. En het is zoo te be trouten, zoo zoide spr., waar we jaren achter oen ons best hebben gedaaD hier goede mu- zk>k te krijgen, en daarin eindelijk geslaagd Zy 'i, dat een van de raadsleden in een oogen- biik van hezuinigingswaanzin een blaam op het corps heeft geworpen, waardoor een on aangename indruk bij de leden ia achterge bleven. Öpr. biedt namens het Oomité den heer Ter Hall een krans aan. De heer P e e t e r s spreekt namens het Oorps een woord van afscheid en hartelijke mpathle tot den scheidenden directeur. Wij kunnen ons voorstellen, zegt spr., wat er thans in U omgaat, nu gij, na 86 jaren dienst, waarin gij al het lief en leed van het corps hebt meegemaakt^ ons gaat verlaten. Juist dezen avond kozen wij voor uw huldi ging uit, omdat deze volksavonden uitingen zijn van de sympathie, die tusschen U en het publiek bestaat. Namens het corps biedt spr. een fraaie Bcctboven-statue aan en een wandelstok met in scriptie, en uit den wensch, dat de heer Ter Hall nog vele gelukkige jaren zal mogen heb ben, waarin hij zijn pensioen verteert Tot het publiek zegt spr.: blijft gij de volkscon certen trouw, vragen wij u, waarop met een spontaan en hartelijk ja" gereageerd wordt. Derde spreker is de heer Verstegen, die do vereerende taak heeft in opdracht van eenige organisaties en particulieren eon woord van dank te mogen spreken. Dat het geen aangenaam oogenblik is voor den heer Ter Hall, kan spr. zich voorstellen. Jarenlang heeft hij zijn werk in het corps vervuld, om thans, nog in de kracht van zijn leven, het oorps te gaan verlaten. Echter, laat ons de zaak philiosophisch opvatten; er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan. De men- schen van de volksconcerten zullen U met •caiie oogen zien vertrekken, hoewel gij deel biijft uitmaken van onze gezellige Heldersche samenleving. Nietwaar, wij Helderschen ken nen, eikaar en verdragen elkaar; het Helder sche publiek weet, dat gij alles wilt geven als het opvrooljjking behoeft en veredeling. Ver edeling, die brongt de kunst. Elke kunst is een stuk cultuur, een stuk beschavings arbeid. En het is daarom zoo diep te betreu ren, dat er stemmen uit den Raad zijn opge gaan. die van dat stuk cultuur hebben afge knabbeld. Want wie aan de kunst raakt, raakt aan do toekomst, de hoogere, grootere -toe komst- van ons volk. Misschien komt dit nog wel terecht in den Raad Laat het corps lntusschen toonen te hoog te staan om zich van dit kleine gedoe let aan te trekken. Laat het denken: „zij wisten niet wat zij deden". £iedt den heer Ter Hall en mevrouw ler Hali bloemen aan. Namens de „Oasino"-direotie volgt de heer i a S? bloemenhulde. Spr. dankt voor co hartelijke samenwerking, die steeds tus schen „Casino" en corps bestaat De heer T e r H a 11 dankt de verschillende sprekers voor hun woorden en de blijken van sympathie. In 't hijzonder roemt hij de aan kleeding der zaal, die door den heer Polak met groen en decoraties was versierd. De heer Polak weet steeds'iemand in 't hart te grijpen bij dergelijke gelegenheden. Het Co mité dankt hij voor de medewerking, het pu bliek voor het hartelijk applaus. Tenslotte neemt 's heeren Ter Hali's broe der, de heer H e n r i t e r H a 11, het woord1, öpr. denkt terug aan den tijd van een 80 jaar geleden, toen hij zelf Ud van het corps was, en de geheele lijdensperiode ervan heeft mee gemaakt. Nog een der. oude veteranen van dien tijd is hier aanwezig, namelijk de heer 1 'endriks. Na dien tijd heeft spr. nooit meer bet genoegen gehad het symphonisch gedeel te van het oorps te hooren. Nu verbaasde hem hedenavond de muzikaliteit daarvan. Welk <jen goede muzikale opvoeding heeft Helder f°or dit corps gehadI Door het bezit van dit oorpg staat Helder op een hoogen trap van rrj"zikaal leven. Helaas, een profeet wordt geëerd in zijn eigen land! Spr. wil, ondanks het feit, dat de kapel meester zijn broer is, toch een woord ever hem zeggen. Of is het niet'een groote bizon- rheid, dat Iemand', die als scheepsjongen bij he Marine kwam, thans in de hoogst-bereik- wre functie haar verlaat? Ter Hall heeft, in 9®a groei der kapel een groot aandeel gehad. Het was een waagstuk van hem om kapel meester te worden, omdat hij voortkwam uit het oorps zelf, omdat h# was een der hunnen.- Niettegenstaande dit feit, is de discipline in het corps gebleven. Moge na hem zijn geest in het oorps aanwezig blijven, al moge dan ook de geest der bezuiniging, die thans rond- waart, zijn werk doen. Het oorps zal moeten verminderen, daaraan valt niet te ontkomen. Maar de goede geest moet er blijven! Aan de huldiging werd deelgenomen, be halve door de genoemde vereenigingen, door de volgende corporaties: Muziekschool „De Toonkunst"; Stedelijk Muziekcorps; Nederd. Hervormd Kerkkoor; Liedertafel „Helder's Mannenkoor"; Fanfarecorps „Helder"; Zang- vereenigiijg „Kunst aan 't Volk"; Gemengde Zangvereeniging /Morgenrood"; „Helder's Gemengd Koor". Als hun woordvoerder trad de heer Verstegen op. Verder was eene sym pathiebetuiging ontvangen van de Lutbersche Zangvereeniging. Tenslotte nog een kort woord over het pro gramma. Ditmaal werkte het Dubbel Mannen- kwartet „Inter Nos" (directeur de beer A. J. Leewens) aan het concert mede. Dit zong vóór de pauze het bekende „Beatl Mortui" van Mendelssohn en Orlando de Lasso's geestige ,LandsknechtstfindchenNa de pauze een viertal nummers van vroolijker aard, vooral het „Pepita"-grapje sloeg ge weldig in en was aanleiding tot het geven van een toegiftje. De zang was beschaafd en mu zikaal; de heer Leewens zet goed de puntjes op de i en de nuanceeringen en tempi kwa men goed tot hun recht. Het orkest zelf vertolkte de Hamlet-ouver- ture van Gade, de symphonle No. 94 g gr. t. van Haydn, die wij geen van beide hijwoon den. Na de pauze kregen wij een lyrisch stemmingsstuk van den Rus Borodrn, dat aan Grieg deed- denken, doch dat o. i. bij voller orkestbezetting heter tot ^zijn recht komt. Tot slot de fraai geïnstrumenteerde Piet Hein-rhapsodie van Van Anrooy; een dank baar en mooi. nummer, dat waardig dit laatste winterconcert en het dirigentscbap van den heer Ter Hall besloot. Toen kwam de Exodus: de honderden men- schen, die naar huiten moesten, hetgeen vlot en genoegelijk ging. i Hedenavond het abonnementsconcert. Met dit concert Is dan de periode van het kapel meesterschap van den heer (Ter Hall afgeslo ten. Wij hopen van harte, dat de a.s. winter ons deze marine-concerten weder zal bren gen, want het is nu wel duidelijk gebleken voor wie het niet wist, dat Helder ze niet graag missen wlL Actie tegen de Gemeente-begrooting. Naar aanleiding van het feit, diat door een drietal groepen van inwoners een adresbeweging op 'touw is gezet tegen de Gemeente^begrooting, zooals die in den Raad! is aangenomen, was door den Hel derschen Bestuurders Bond een vergade ring uitgeschreven ter bespreking van de te nemen maatregelen. Bedoelde adresbe weging beeft ten doel aan Gedeputeerde Staten te verzoeken de begrooting voor 1924 niet goed te keuren, op grond o.a. van de plaatsing van dén post van 91000 op de begrooting» waartegenover adres santen tot salarisverlaging van het ge meente-personeel willen overgaan. Door een groot aantal afgevaardigden van vakvereenigingen was aan den oproep tot vergaderen gehoor gegeven; de vol gende organisaties waren vertegenwoor digd: Heïdersche Bestuurdersbondl, Bond van Leeraren en Leer ar essen bij; het Nij verheidsonderwijs, NederL Bond v. Werk lieden in Overheidsbedrijven, Bond van Minder Marine-Personeel, Bond van Kor poraals Kon. Marine, Algemeene Bond van Politiepersoneel, NederL Bond van Gemeente-ambtenaren, NederL Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, Natio naal Verbondl van Gemeente-Ambtenaren, Christelijke Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, Onderoff. vereeniging „Ons Belang", Centrale Nederlandeche Ambtenarenbond, Algemeene Bond van Gemeente-personeel, NederL Vereeniging vah Spoor- en TramwegpersonoeL R.-K Bond van Gemeente-personeied „St Paur lus", Rijkswerkliedenv-Vereeniging „On derling Belang". Bericht van verhindering was gezonden door den Bond van Marine Onderofficie ren en den R.-K. Bond van Ambtenaren. De besprekingen werden ingeleid door den Voorzitter van den Held. Bestuurders- bond, den heer D. de Zee, die met voldoe ning de groote opkomst constateerde. Hij wees er op, dat het doel der vergadering was te trachten door onderlinge bespre king de van verschillende zijden opkomen de beweging om het levensniveau van het gemeente-personeel te verlagen den kop in te drukken. Het is daarom wenschelijk, dat ook in de toekomst de verschillende richtingen, die hier thans bijleen zijn, ver- eonigdl blijven. Tegen een drietal adressen aan Gedeputeerde Staten dient stelling te worden genomen; dat is lo. een adres van die verschillende Zee-officieren. Daar. maast is een adres over de 81/» pensioen- storting, onderteekend door een aantal winkeliers, en het derde Is van den Bond van Belastiiübetalers, dat ongeveer de zelfde strekking heeft De bedoeling van deze vergadering is, zoo zeide spr., te overwegen of het niet wenschelijk is de burgerij kennis te ge ven van die adressen, hetzij; door tusschen- komist van d'e pers, hetzij door middel van strooibiljetten, teneinde zoo mogelijk deze beweging den kop in te drukken. Do nu volgende besprekingen hadden een voorloopig karakter. De vergadering was eenigszins geforceerd uitgeschreven, waardoor de verschillende af gevaardlgden geen gelegenheid hadden gehad met hun organisaties de aangelegenheid te be spreken en dus ook geen bindend man daat hadden. Bovendien had men'slechts gedurende een uur, n.1. van 7 tot 8 uur, de beschikking over de groote zaal van het gebouw van den Bond v. M. M. P., zoodat aan het slot de vergadering ontij dig moest eindigen. Er was door het bestuur een motie opgesteld, met welker strekking de vergadering het wel eens was, maar die toeh niet ongewijzigd zou kunnen worden aanvaard. Omtrent de discussies valt het volgende te vermelden. Voorstellen om een tegenadres aan Gedeputeerde Staten te richten, waarin de motieven van de drie adressen zouden worden ontzenuwd, werden eenerzijds verdedigd op grond van het feit, dat dit college uiteraard rekening zal houden met naar voren gebrachte motieven en tegen-motieven. Het zou bijvoorbeeld, zoo merkte de heer de Zwart op (Bond van Korporauls K. M.), zeer gemakkelijk zijn een der adressen, waarin het heffen van premies door het gemeentepersoneel wordt bepleit, te ontzenuwen, daar iets der gelijks in strijd is met de wet. Wat de winkeliers betreft, merkte de heer do Zwart op, dat het wellicht zijn nut kan hebben de volle kracht der organisaties tegenover hun adres te stellen. Ten op zichte van de officieren zou ook kunnen worden aangetoond, dat deze heeren de laatste jaren er flnantieel niet op zijn achteruitgegaan. Tegenover deze argumenten stonden andere, die uit de vergadering naar voren werden gebracht. Zoo werd opgemerkt, dat er onder de winkeliers velen zijn, die er zeer goed van overtuigd zijn dat daling van het welvaartspeil van het gemeentepersoneel ook voor hen van in vloed is. Beter ware het de namen van de adresseerende winkeliers te publi- ceeren. Andere sprekerr achtten een tegen-adres ongewenscht, omdat de be grooting is vastgesteld door den Raad als vertegenwoordigende de burgerij, en de Raad alleen stelt de arbeidsvoorwaar den voor het gein. personeel vast. De heer de Zwart wees er op, dat het noodig ia de argumentatie in de adressen door een tegen-adres te weer leggen, en dat weliswaar de Raad de salarissen vaststelt, maar onder nadere goedkeuring van Ged. Staten. Indien geen andere stem opklinkt, is de kans dat naar de stem van deze adressanten geluisterd wordt, groot. Uitvoerig werd het vóór en tegen van een contra-adres besproken. Een der aan wezigen achtte weerlegging niet de moeite waard, omdat geen der argumenten ernstig is te noemen. Zoo wil men het bedrag van f 91.000.van deze begrooting afhalen en hoopt daarmede belasting verlaging te krijgen. Het tegendeel is het geval, zooals spr. uiteenzet. Boycot treft slechts een bepaalde groep van de adres santen, men moet daarnaast ook argu- menteeren. Zooals wij boven zeiden, kon een door het Bestuur voorgestelde motie nist in stemming komen, omdat men de zaal moest ontruimen. Verschillende aanwezi gen waren er tegen hierin categorisch den boycot vast te leggen, op grond dat verschillende winkeliers er, door de wijze waarop deze adresbeweging op touw was gezet, als het ware ingevlogen waren, en men hen dus onnoodig treffen zou. Zoo ging men dus, na geanimeerde discussies, tenslotte zonder positief resul taat uiteen. Over 't algemeen achtte men het wenschelijk de namen der winkeliers, die bekend zijn, te publiceeren, maar beslist werd hieromtrent niet. Bond van Marine-onderofficieren. De Bond van Marine-Onderofficieren hield op 14 en 15 dezer te Helder zijn 19e alge meene vergadering. Van alle afdeelingen en correspondent schappen in Nederland en Oost-Indië waren afgevaardigden aanwezig. De hoofdbesturen van de bonden van Korporaals der Kon. Ma rine en van Minder Marinepersoneel en het afdeelingsbestuur van „Ons Belang" van de Landmacht waren mede vertegenwoordigd. Voorzitter memoreerde de omstandigheden, waaronder dit congres wordt gehouden en meent dat deze allerminst tot vreugde en op-» timisme stemmen. Het jaarverslag van den secretaris meldt den leden op uitvoerige wijze hetgeen bet afgeloopen jaar gebracht heeft. Het belangrijkste punt van den beschrij vingsbrief was wel of de Bond al dan niet in het Georganiseerd! Overleg Zeemacht verder zou bleven zitting nemen. Den tweeden dag van het congres werd daarover gedurende eenige uren in comité generaal gesproken en werdi tenslotte onder- volgende resolutie gesteld' en met algemeene stemmen aangenomen. De 19e Algemeene Vergadering van den Bond van Marine-Onderofficieren, gehouden te Helder op 14 en 15 Maait 1924: gehoord de 'besprekingen over de voorstel len omtrent het al of niet verder deelnemen aan het Georganiseerd Overleg; van oordeel dat de tot nu toe bereikte resul taten allerbedroevendst zijn, van een „over leg" in den waren zin des woords geen sprake is en de tegenwoordige gang van zaken aller minst geschikt is om een einde te maken aan het wantrouwen, dat, volgens de installatie rede van Zijne Excellentie den Minister van Marine, in de laatste kwart-eeuw in het Ma rine-bestuur is gegroeid; van oordeel dat integendeel dit wantrouwen indien bestaande wordt vergroot door de afwijzende houding van den Minister van 'Marine tegenover de adviezen door de Oom missie voor Georganiseerd Overleg inge diend, door de herhaalde weigeringen van dien Minister om de vertrouwensmannen van het personeel in gehoor te ontvangen en door de beslissingen op verschillende verzoeken genomen; ten zeerste betreurende dat verschillende oorzaken, der vergadering in comité-generaal medegedeeld', een der vertegenwoordigers van den Bond aanleiding hebben gegeven zijn mandaat als vertegenwoordiger in het G. O. ter beschikking van het hoofdbestuur te stel len; nochtans van meening zijnde dat de Ma rine-Onderofficieren tot het uiterste blijken moeten geven van hun goeden wil; besluit: dat de Bond van Marine-Onderofficieren voorloopig vertegenwoordigd zal blijven in de Commissie voor Georganiseerd Overleg; draagt het Hoofdbestuur op om, Indien naar de meening van het College de gang van zaken In het komende tijdperk daartoe aan leiding geeft, een voorstel tot uitbreiding aan eene gewone of daartoe bijeen te roepen bui tengewone algemeene vergadering voor te leggen; vermeent aan het beleid van het Hoofdbe stuur te moeten overlaten om de vergaderin gen der Commissie G. O. al aan niet door de vertegenwoordigers van den Bond van Ma rine-Onderofficieren te doen bijwonen, en gaat over tot de orde van den dag. Rtjwlelmagazijn L de Jong. Het bekende rijwielmagazijn in de Spoorstraat van den heer de Jong heeft een geheele verandering en modernisee- ririg ondergaan, waardoor het nu het as pect van onze winkelstraat heeft ver fraaid. Van de beschikbare ruimte is door den heer Heyboer, Parallelweg, alhier, op practische wijze partij getrokken. Deze heeft er een modernen winkel van ge maakt, die, door een glazen schuifdeur met een sierlijke afbeelding van het Marine-monument van de huiskamer af gescheiden, een aangenamen indruk maiaM. De heer Heyboer heeft bovendien een nieuwe pui aangebracht, waardoor ook uitwendig het perceel een geheel an deren indruk maakt. Behalve vele andere soorten rijwielen, heelt de heer de Jong zich thans gespe- aialiseeird op een! eigen1 merk, „Marine- monument", dat in velerlei moddlwn cn kwaliteiten vorraadig is. Dit merk is ook voor de onderdeelen gedeponeerd; en dus wettelijk beschermd!. Ook de onderdeeilen, banden, enz. Speciale vermelding verdient bij d«?e verbouwing het schilderwerk, vervaardigd door den heer Hofman, Kouiugdwars- straat, die in de uitvoering een bewijs gaf van zijn groote vakkennis. Hij was het Ook, die het gekleurde raam in de tus- schendeur vervaardigde met het marine monument. Metselwerk is van de firma Roomeyer, de lichtinstallatie is gedeelte lijk door den heer Fejj geleverd, die stof-, feerinig is van Oudkerk en van Praag. Ook de achter den winkel gelegen woon kamer en keuken zijn door den heer Hey boer verbouwd. Door een auto aangereden. Gisteravond is op den Rijksweg nabij het vliegkamp „De Kooij" een wielrijder, die in de richting Helder fietste, door de vrachtauto van den kolenhandelaar Kruijf van hier aan gereden, waarbij de wielrijder een reiziger kwam te vallen. De autobestuurder had niets van het geval bemerkt, aangezien de man gegrepen werd door het achtergedeelte van de auto, die doorreed. De auto moest naar rechts uitwijken voor een wagen, die van den anderen kant kwam. Daardoor is de aan rijding ontstaan. Gelukkig kwam de aange- redene er met kleerscheuren en enkele schrammen af en kon hij naar Helder fietsen. Naar wij vernemen iade politie met het geval in kennis gesteld. Uit het Polltie-rapport. Late bezoekers. Tegen een caféhouder uit de Hartesteeg zal proces-verbaal worden opgemaakt, ter zake het houden van bezoekers na bezetten tijd. De gevaarlijke hqnd. Een bewoner van de Javastraat deelde 'aan de politie mede, op de Hoofdgracht te zijn aangevallen en Tin het been te zijn gebeten door d enhond van een bewoner van de Hoog straat, die daarover zal worden onderhouden. Onprettige briefwisseling. Een bewoonster van de Hoofdgracht deed aangifte, dat zij meermalen last ondervindt van een bewoonster van de Dahliastraat, wel ke haar brieven en briefkaarten met beleedi- genden inhoud toezendt. Op verzoek van aan- geefster is de afzendster over haar handel wijze door de politie onderhouden. Aanrijding. Een bewoonster van de Waagstraat deed aangifte, dat zij Zondagmiddag omstreeks 1 uur' was aangereden op den Kanaalweg door een auto, welke van de Molenbrug afkwam en den Kanaalweg opreed in de richting van het Postkantoor, daarbij links houdend. Een onderzoek heeft plaats. Rumoerige menschen. Zondagavond werd1 tot tweemaal toe door de politie assistentie verleend in een café aan de Hoofdgracht, waar rumoerige bezoekers het dansen onmogelijk maakten, waarop de caféhouder tenslotte het dansen heeft doen staken. Om 12 uur maakte de politie een einde aan een vechtpartij op d§ Hoofdgracht en Weststraat, waaraan door verschillende ma rineschepelingen werd deelgenomen. De orde was spoedig hersteld. Gevonden Voorwerpen. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau ran Politie: 4 schoolschriften; een wollen handschoen; een portemonnaie inh. eenige centen; .een huisdeur- sleutel; eenige mantekeinturen; een paar wit wollen handschoenen; een huisdeursleutel (Fransch model); een heerenhandschoen; een gevlochten ceintuur; een étui met schoolbehoef- ten; een broche (Zeeuwsche knoopjes), een kin- iderhandtaschje inh. zakdoekje, portemonnaitje; een gebreid kindersokje; een leerboekje (Vaider- landsche geschiedenis); een rozenkrans; een ring met sleutels; een paar idameshandschoenen. Verder bij: Orelio, Schagenstr. 30: een paar handschoenen. L. Thijssen, Spoorstr. 3: een grijs bontje. Wilner, Achterstr. 33: een kompas. A. Hoekstra, Balistr. 14: een portemonnaie met inh. Diedenhoven, Brouwerstr. 52: een wollen trui. Krul, Smidstraat: een portemonnaie met inh. M. Klokman, Bothastr. 31: een damestaschje. M. Harder, De Wetstr. 5: een wollen .hand schoentje. P. J. Bosch, Koningstr- ui: een dameshorloge in armibamd. J Mink, Onrust 20: een broche. W. Kooijman, Basstr. 32: een portefeuille inh. potlood. Vereschild, Van Galenstr. 28: een zilverbon. H. Snijders, Achtergr. W.Z. 14: een rozenkrans. Mulder, Molengracht 9: een portemonnaie inh. ƒ0.07. F. Gras, De Ruijterstr. 13: een doosje inh. eenig geld. Joffer, Molenstr. 84: eeu lorgnet. GEMEENTERAAD. Verschenen Is een vervolgagenda van den Gemeenteraad van hedenavond. Hierop ko men voor de volgende punten: Ingekomen stukken. Besluit van Gedeputeerde Staten tot ver daging hunner beslissing ten aanzien van de gemeente-begrooting voor 1924. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het besluit van den Raad van 18 Februari j.1. tot het doen van betaling uit den post voor „Onvoorziene Uitgaven". Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). Verzoek van Burgemeester en Wethouders van Hemelurner Oldephaert en Noordwolde om adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad; dier gemeente aan H. M. de Konin gin in zake bijdrage van buitengemeenten voor het L. O. en N. O. (Burgemeester en Wethouders zijn van meening, dat de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten de aangewezen instelling is om deze zaken te entameeren en geven in overweging om d|t aan het adresseerende be stuur te berichten). Melkprijs. Voorstel tot handhaving van de Verorde ning op den melkprijs. Verkeerswezen. Voorstel tot het vaststellen eener Veror dening op het stationneeren met bespannen rijtuigen en motorrijtuigen. Rechtspositie. Voorstel tot wijziging van het Werklieden- reglement met betrekking tot het dienstver band van jeugdige werklieden. Het voorstel tot het verleenen van Subsidie over 1924 aan bewaarscholen, wordt van de agenda' afgevoerd. Slooptng „Dolfijn", «te. Burgemeester en Wethouders deelen me de, dat de gemeente tegen de hoogste inschrij vingssommen de beschikking heeft verkregen over de afgevoerde Marinevaartuigen „Dol fijn",' „Torpedoboot 3", „G 3", „Fret" en „Schokker". De heer. D. de Jong, handelaar, neemt alle vaartuigen van de gemeente over tegen de door hem ingeschreven sommen, onder verplichting, dat hij het sloopwerk door werklieden uit Helder laat verrichten. Geraamd wordt, dat pl. m. 11000 arbeids loon aan de bedoelde schepen is te verdienen, zoodat bij een weekloon van 27.50 geduren de ongeveer 26 weken werk voor 15 werklie den wordt verkregen. De gemeente legt het verschil tusschen de bovenbedoelde inschrij vingssommen toe, d. i. ruim 1600. Voorgesteld wordt deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Wijziging WerHdedenreglement In het Algemeen Rapport omtrent het on derzoek der Gemeentebegrooting over het dienstjaar 1924 wordt ten aanzien van den Reinigingsdienst 'de wensch uitgesproken, om te breken met het jongensstelsel. Ten sterkste werd afgekeurd, dat jongens, die ont slagen worden bij het bereiken van den 20- jarigen leeftijd, zonder eenige vakkennis de maatschappij worden ingezonden^ In het Antwoord van het College werd, mede op voorstel van den Direoteur van den Reinigingsdienst en overeenkomstig het ad vies van de betrokken Commissie vari Bij stand, voorgesteld met het bedoelde stelsel ten aanzien van dezen Dienst te breken, door voortaan daarbij slechts jongens van onge veer 14-jarigen leeftijd te werk te stellen en deze hoogstens 2 jaar in dienst te houden eiï dan te ontslaan. De Raad ging hiermede accoord, ln verband waarmede B. en W. voorstellen de noodige wijzigingen aan te brengen in het Werklie den-reglement. Noodslachtlngen. Krachtens de Verordening overeenkomstig artikel 20 der Vleeschkeuringswet, worden de gestorven en in nood gedoode dieren ge keurd en afgeslacht in de daartoe ingerichte gemeentelijke noodslachtplaats van den heer Van Gelder aan de Achterbinnenhaven. De groote afstand van Koegras naar deze slachtplaats gaf de Vereeniging voor Vee- verloskunde aldaar aanleiding tot B. en W. het verzoek te richten om in Koegras een noodslachtplaats te vestigen. Als geschikte gelegenheid daarvoor zag men gaarne aange wezen de slachtplaats van den heer A. van Stipriaan nabij de Spoorbrug. B. en W. hebben overwogen of dit verzoek voor inwilliging vatbaar is. In verband daar mede hebben zij het gevoelen ingewonnen van den Directeur van den Vleeschkeurings- •dienst. Deze hoofdambtenaar meent de vesti ging van een noodslachtplaats te Koegras te moeten ontraden. Veel bezwaar levert het voor de veehouders te Koegras niet op, dat de noodslachtplaats in de stad is. Gedurende de maand Januari JjL vonden b.v. slechts vier noodslachtingen plaats van dieren uit Koegras afkomstig. Is dit op zichzelf reeds voldoende reden om af wijzend op het verzoek te adviseeren, er be staat bij B. en W. een bezwaar van meer po sitieven aard. De door de Vereeniging voor Veeverios- kunde bedoelde slachtplaats voldoet n.1. niet aan de eischen, volgens de Vleeschkeurings wet 191.9 daaraan te stellen. Op grond hiervan zal zij tenzij' de inrichting geheel wordt veranderd Ingevolge art. 47 van genoemde wet, met 1 Juni 1927 van rechtswege als slachtplaats worden afgekeurd. B. en W. vreezen, dat wanneer thans het verzoek werd Ingewilligd, de gemeente in 1927 zal worden aangezocht om te voorzien in een noodslachtplaats aldaar, ingericht vol gens de wettelijke voorschriften. Daarmede zou dan gepaard gaan een vrij belangrijke uitgaaf, die in geen verhouding zou staan tot het nuttig dffect. Hierbij, merken B. en W- nog op, dat de tegenwoordige noodslachtplaats moet behou den blijven, omdat anders het gestorven of in nood gedoode vee uit dje stad naar Koegras zou moeten worden vervoerd. Op grond) van het bovenstaande stellen zij voor afwijzend op het verzoek van de Veree niging voor Vee verloskunde te beschikken.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5