NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GELD!GELD! C. VAN TRI ET, Eerste Blad. BUITENLAND. Whipcords en Kamgarens. Nr. 5845 DONDERDAG 20 MAART 1924 52e JAARGANG Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden op dit blad abonneeren, ont vangen het tot 1 April gratis. De commissie van deskundigen. Engeland en Frankrijk. FEUILLETON. De Duitsche aanval op den Fransehen Frank. Ingezonden MededeeUng. Kwellende pijnen in kiezen, SPOORSTRAAT 128. ENGELAND. (Wordt vervolgd,) s1 1 HELDERSCHECOURANT ABONl^MENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Iudiü p. zoopoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondageblad re»p, f 0 5(.f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Dondiecndag- en Zaterdagmiddag Redacteur-UitgeverO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poot-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ot. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 20 Maart 6.40 uur. Vrijdag 21 641 De New York Herald: zegt, dat de des kundigen nog over vele onderdeden van meeniing verschlliLen, waarvan de voor naamste scan is, als minimum te bepa len voor de vergoeding door Duitschland in 1928 te voldoen, dat is het eerste jaar. waarin Duitschland naar de meening van de deskundigen oeoanomisch hersteld zal zijn. De Fr arische deskundigen willen dit miniimu-m op 8 milliard mark goud gesteld zien, de En gelachen stellen een veel lager minimum voor. Er bestaan ook meenin ge verschillen over de belastingen den Duit- scben industriëelen op te leggen, die dank z$j de depreciatie van de mark fortuinen verdiend hebben. Veroedelijk zal een schikking worden gevonden op de basis van een reeks industrieele hypotheken. 6 procent rentende en zich over langen tijd uitstrekkend. Ze zouden snel kunnen worden gemobiliseerd door Frankrijk en België, die de eerste 6 jaar veel baar geld zullen behoeven. De commissie-Dawes heeft een voltal lige vergadering gehouden, waarin zij de mogelijkheid heeft besproken van een leening uit te geven om een regeling van de Bcbadevergoadnig te vergemakkelijken. Londen, 19 Maart. De diplomatieke correspondent van de Westminster Gazet voorspelt een spoedige algemeen© en de finitieve regeling: dier kwesties van de schadeloosstelling en de onderlinge schul den. Poincaré zou zelfs bereid zijn de be zetting van het Roergebied onzichtbaar te maken en het reeds zeer spoedig, na melijk zoodra Duitschland begint'te. beta len, geheel te ontruimen. Wordt de economische eenheid van het Duitsche rijk hersteld* dan zou men een loening van 50 iniïüoen pond bij elkaar kunnen k-ijgen, gedeeltelijk voor Duitsch land zelf, gedeeltelijk voor onmiddellijke betalingen aan België en Frankrijk De correspond-mt verwacht, dat wanneer het zoo gaat ook de Vereenigde Staten bereid zullen zijn over een gezamenlijke regeling der schulden te onderhandelen. Hij ver meldt niet wio hem deze optimistische in lichtingen verstrekt heeft. FRANKRIJK. Het fiscale ontwerp Ln den Senaat Met 151 tegen 28 stemmen heeft de Se naat het fiscale ontwerp in zijn geheel door 69) ELEANOR H. PORTER. „Oh, ja, ik weet 't," glimlachte juf- fouw Maggie een beetje treurig. „Maar..." Haar gezicht veranderde plotseling, een groote rust kwam in haar oogen. „Geeft 't geld niet de schuld, maar wel de wijze, waarop het uitgegeven is. Het geld treft geen blaam; de dollar, die den losbol ge legenheid geeft om uit te gaan kan den degelijken man in staat stellen een boek te koopen. Als u honger heeft, ligt het aan u zelf, hoe u uw geld besteedt, hetzij om chooolaadjes en bonbons te koopen, hetzij voor vleesch. Heeft 't geld er schuld aan, wanneer het besteed wordt om whisky te koopen of een speelschuld te betalen, inplaats van om schoenen en kousen voor het huisgezin te koopen?" „N.neen." De heer Smith's ont stemming maakte voor verbazing over haar humeur plaats. „Maar, juffrouw Maggie, u windt u erg over deze 'kwestie op." „Ik ben opgewonden, dat weet Ik wel. Ik ben altijd opgewonden over geld. Sinds ik mij' kan herinneren1, is het altijd ge weest 'gold, geld en nog eens geld. Wij azen er allen op. Wij willen het allen hebben en wij zetten er alles op om het te krijgen. Wij denken, dat het ons geluk kig zal maken. Maar, dat zal 't niet doen, aangenomen. De linkerzijde onthield! zich van stemming. 'De Parijsche bladen leggen groote be langstelling aan den dag voor de beken tenis, dat er een Duitsche financieele samenspanning is geweest en voor de misrekening der financiers in de Duitsche pers. Deze lewert oommentaar op de pa niek, die Maandag op de beurs te Ber lijn heerschte en bekent met name, dat om baisse-opekulaties op den fr ank-koers te dekken, massa's stukken van de Schwer-Industrie verkocht moesten wor den, waardoor deze een knauw kreeg. Het Is te voorzien, dat tegen het einde van de maand de toestand nog erger zal wor den en in opzienbarende faillissementen aan den dag zal komen, aangezien som mige termijnzaken gesloten waren op koersen tot 140 frank per Engelsch pond. De Fransche bladen oonstateeren dat nog nooit een kolmplot met zoovevel cynis me erkend en nog nooit nen politiek- financieele operatie met wo pspoedi- ge gevolgen is mislukt De Humanité en het Russische In het Vrijdag te Parijs voor de. cor- rectioneelen rechter begonnen proces van de Matin tegen de Humanité heeft de Humanité, ondanks de juichtonen, die zij uitslaat over den loop van het proces, al dadelijk een leeïijke veer gelaten. Zooals men weet, heeft de Matin de Humanité voor den oorrectioneelen rech ter gedaagd, haar veroordeeling vragend tot 600,000 frank schadevergoeding, om dat de Humanité de Matin ook genoemd heeft onder de bladen, die in den tsaren tijd door Russisch geld waren omgekocht De Matin ontkent ten stelligste eenige eenige oimkooping van dien aard. De Humanité had het air aangenomen alsof dat proces haar nu juist zeer wel kom' was, omdat ze de Matin dan ter terechtzitting nog eens opnieuw en duch tig aan de kaak zou stellen. Men zou eens zien. Er zou nog heel wat nieuws los komen! Er is inderdaad den eersten dag wat nieuws los gekomen, maar heel wat an ders dan de Humanité verwacht had. Er is een getuige Richman gekomen de Humanité overlaadt hem met een reeks scheldwoorden die in den tijd van de Russische omkooping der Fransche pers behoord had tot de tusschenpersonen, he iast met de verdeeling van het geld. En onder de sommen, die hij had moeten distribueeren was ook 7000 frank ge weest. voor de Humanité, in den tijd van Janrès. De Humanité had indertijd bij haar op richting net als de andere bourgeois-bla- den haar financieele rubriek, haar „bul letin financier".verpacht. En pachter van de financieele rubriek van de socialistische Humanité was nie mand anders dan de heer Edmond Thérv. financier-publicist, die de Humanité in zijn campagne het felst gehekeld heeft als omkoopend en omkoopbaar, als een die heel wat van het Russische geld in zijn zak gekregen heeft om de Fransche openbare meening ten gunste van Russi sche leeningen te bewerken en die ook in de Matin wel artikelen publiceerde! Maar het allermooiste is dan, na deze er kentenis van de Humanité, de toevoe- tenzij wij er mee weten om te springen, en er zijn sommige dingen, die men zelfs met geld, niet kan koopen. Bovendien is 'het niet het geld, dat 't doet, maar de man, die het bezit. Waarvoor denkt u, mijnheer Smith, dat het geld 'goed is?" De man was nu een1 en al verbazing en geheel in de war door deze vraag en de heftigheid, waarmede ze werd uitgespro ken. „Maar, juffrouw Maggie, het.het. ik. ik. „Het is goed voor niets, tenzij wij. het kunnen verruilen' voor iets, dat wij, wen- sohen te hebben, nietwaar?" „Ja, ik.ik veronderstel, dat wij het 'kunnen geven. „Maar, zelfs dan verruilen wij' het voor iets, dat wij willen hebben, ls 't niet zoo? Wij willen die anderen gelukkig maken, is 't niet?" „Ja, dat is waar. De heer Smith sprak met plotselingen nadruk. „Maar, het werkt niet altijd op die manier. Kijk eens naar dit geval. Heel waarschijnlijk heeft die. V.eh.mijnheer Fulton 'gedacht, dat die driehonderd duizend dollar deze menschen gelukkig zou maken. Die vrouw, die hier eenige minuten geleden was, was het toonbeeld van geluk, niet waar?" „Neen, dat was ze niet. Maar, dat is niet de schuld van het geld. Zij' zelf is de oor zaak. Zij' wist niet hoe het uit te geven. Dat is het juist, wat ik bedoel, wanneer ik zeg, dat wij ook wat moeten doen Met geld koopt men geen geluk, tenzij wij het weten te verruilen voor dingen, die ons gelukkig maken, wanneer wij niet weten gelukkig te zijn met vijf duizend' tanden en aangezicht, verdrijft men door Snnaplrln-Tabletten (Mynhardt). Koker 75 ct bü apoth. en drogisten. ging: „De schrijver van de financieele ru briek, de pachter van het 'bulletin finan cier, was natuurlijk onafhankelijk van de redactie." Dat „natuurlijk" is 'hier een kostelijk woord. De socialistische Huma nité heeft zijn financieele rubriek ver huurd aan een aartskapitalist, een finan cieel publicist, schrijvend voor rekening van groote banken en vreemde regeerin gen. En „natuurlijk" was die huurder in de gehuurde rubriek „onafhankelijk" van de redactie. De Humanité geeft dan van die fraaie combinatie Briand de schuld, die toen ter tijde de administratie beheerd zou hebben, terwijl Jaurès de hoofdredacteur was. En Jaurès zou later, bij een wijzi ging in de maatschappij van de Huma nité, dat, „bulletin financier" afgeschaft hebben. Maar het feit blijft er voor den toe schouwer niet minder treffend en de uit legging van de Humanité niet minder vermakelijk om. De Matin heeft zich niet te zeer te be klagen over den eereten dag van zijn proces. Het faillissement Simon. Tegen den voortvluchtigen bankier Si mon blijven de klachten stroomen. De correspondent te Parijs meldt, dat het totaal der oplichterijen op meer dan 20 millioen frank geschat wordt. Eenige da gen geleden is Simon beschuldigd Van overtreding van de wet op den kapitaals- uitvoer. Het zou honderdduizend francs betreffen, besteed tot aankoop van bui- tenlandsche deviezen. Om zich aan de gevolgen van speculatie op de buitenland- sche wisselmarkt te onttrekken, zou hij zich met Blooh en Lambert uit de voeten hebben gemaakt. De beide laatsten zijn al in Engeland tot dwangarbeid veroor deeld geweest. TSJECHO-SLOWAKIJE. Een geheim verdrag met Frankrijk? Het „Bert, Tag." publiceert den tekst van geheime overeenkomsten tusschen Frankrijk en Tsjecho-Siowakije. De belangrijkste documenten zijn getee- kend op 25 Jan. 1924, dus op den dag. waarop het verdrag tusschen beide lan den werd gesloten en vormen een aanvul ling van dat verdrag. De voornaamste punten luiden: lo. Tsjecho-Slowakije schaart zich in geval van een oorlog met Duitschland met zijn gansche krijgsmacht aan de zijde van Frankrijk en omgekeerd verbindt Frankrijk zich bij een strijd tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitschland, om dit laatste den oorlog te verklaren. 2o. Bij een oorlog tusschen Polen en Duitschland kiezen beide contracteerende partijen de zijde van Polen. 3o. Voor het begin der vijandelijkheden tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarije doet Frankrijk mededeeling van de onder steuning van Tsjecho-Slowakije met oor logsmateriaal. 4o. Beide contracteerende partijen blij ven bij een conflict tusschen Polen en Rusland! neutraal dollar, zullen wij weten, hoe 't te zijn met vijfhonderdt -duizend of vijftig duizend, mijnheer Batith. Ik wil niet zeg gen, dat wij hetzelfde zullen bereiken met Vijf dollar, alhoewel ik het somtijds heb gezien, maar ik bedoel, dat wij moeten weten 'hoe vijf dollar op de beste manier uit te geven." „Ik geloof, dat u gelijk heeft, juffrouw Maggie." „Ik weet, dat ik gelijk heb. Wanneer de dingen verkeerd gaan, is het niet de 9chuld van het geld. Geld op zichzelf is goed. Ik geef eng veel om geld. Oh, ja, ik weet heel goed, dat men ons leert, dat liefde voor het geld een kiem voor het kwade vormt. Maar, ik geloof niet, dat dit noodzakelijk is. Ik meen, dat geld ©en van van de merkwaardigste dingen op de we reld ls. Het ls meer dan een vertrouwens kwestie en een gift; het is een kans en een op de proefstelling. Eiken1 keer brengt het, wat het sterkste ln ons is, naar voren. Dat doet het, ongeacht of het vijf dollar of vijfmaal honderd duizend dollar ls. Als.als wij van bonhons en' 'brasserijen meer houden dan van vleesch en goede 'boeken, zullen wij' ze koopen, «ngeacht of het 'bonbons en brasserijen van vijf dollar zijn of.of soupers met champagne en Parijsche japonnen van vijf maal honderd duizend dollar." „Nu," wierp de heer 8mith een beetje verbluft tegen. Juffrouw Maggie lachte eenlgszins be schaamd eni zonk ln haar stoel terug. „U weet natuurlijk niet, wat u van mij moet denken en geen wonder," zuchtte zij. „Maar die geschiedenis met dat geld, die onder mijn oogen ls afgespeeld, hin- 5o. Bij een herleving dear aansLuitkigs- bewegLng in de republiek Oostenrijk ma ken beide partijen door haar vertegen woordigers te Weenen de Oostenrijksche autoriteiten attent op de gevolgen in den vorm vam een bezetting dier republiek door de verbonden troepen. Punt 6 betreft dien evtL. terugkeer der HahSburgers in Hongarije en de in dat geval te nemen maatregelen, 7o. Bij een poging tot restauratie der Hohenzolerns wordt aan Duitschland een ultimatum gesteld onder aankondiging van verdere sancties in het W. en Z.O. van Duitschland' met inachtneming van het verdrag van VersaiUes. Klaarblijke lijk verzet van Duitschland levert een casus belli op. 8a Met Rusland zullen vriendschappe lijke betrekking worden voorbereid. 9o. Bij een Poolscb-Russisch conflict verklaren beidie partijen aan Duitechland den oorlog, indien dit Rusland steunt Voorts publiceert het „Beri. Tag," een geheimi protoool van 25 Dec. 1928, waar in rekening wordt gehouden met de toe treding van Zuid-Slavië tot het Fransch- Tsjechisch verdrag. Daarin wordt de door Benesj op 8 Nov. 1921 met Frankrijk ge sloten overeenkomst omtrent gemeen schappelijke economische en militaire maatregelen tegen Duitschland in geval van bedreiging van1 den midden-Europee- schem vrede, buiten werking gesteld, daar de onderhavige defensieve verdragen een andere regeling voorzien. Benesj verbindt zioh, het door de Fran sche militaire missie te Praag voorgelegde nieuwe legervoorstel van 11 Dec. 1928 te zullen steunen, waartegenover Poincaré een onbegrensd Fransch crediet voor de uitbreiding der T.-S. weermacht toestaat. In geval van een Hongaarschen aanval op Zuid-Slaviië en Tsjecho-Slowakije zou den volgens een ander document genoem de staten elkaar wedterifceerig met hun gen- sche weermacht_8teunen. In geval van een Duitschen aanval op Tsjecho-Slowakije of Zuid-Slavië zouden belde laatstgenoemd© staten, gesteund door Frankrijk, elkaar met hun geheele krijgsmacht bijstaan. Het verdrag zou met twee jaar opzeg- gingistermijni voor onbepaalden tijd wor den gesloten. Het bericht wordt zoowel van Tsjechi sche als van1 Fransche zijd© tegengespro ken. Naar aanleiding daarvan deelt het Berk Tagiebdatt mede dat het wat uitvoeri ger op de zaak terug zal komen. OOSTENRIJK. De saneeringsactle. De Weensohe bladen publiceeren' een verklaring van den volkenbondcommissa ris mr. Zimnjerman, welke groot opzien baart. Mr. Ziimnenman zegt, dat hij weliswaar te Genève warme sympathie heeft gevon den voor de saneering van Oostenrijk, maar dat er ook een zekere bezorgdheid heerschte over de aanzienlijke en snelle toeneming der staatsinkomsten alleen tengevolge van de verhooging der belas tingen, zonder dat er een evenredige ver laging der uitgaven tegenover stond. Men vreest te Genève, dat door belas tingen alleen het evenwicht in de begroo ting op den duur niet kan worden ge handhaafd en men vraagt zioh af, of de lasten niet te zwaar zijn, met name de gemeentebelastingen der stad Weenen. dert mij. Ik houd van hen allemaal en u weet, hoet 't afgeloopen is, mijnheer Smith. Is dat nu geen bewijs voor hetgeen ik 'beweerd heb. Kijk naar Hattie, zooals ze vanmiddag hier was. Zij zeide, dat Fred verklaard had, dat zij geprobeerd heeft vanaf het oogenblik, dat het geld kwam, van ieder van haar Jims een Ja mes te maken. Maar, hij' vergat, dat zij hetzelfde deed, vóór dat het geld kwam. Haar geheele leven lang heeft ze getracht vijf dollar te doen lijken, alsof het er tien waren. Dus, toen zij de honderd duizend kreeg, duurde het geen zes maanden of ze begon t© probeeren deze op twee hon derd te doen lijken." „Ik geloof dat u -gelijk heeft." „Jane is juist het omgekeerde. Jane kocht 'goedkoope kleeden en stoelen, die om ze te sparen met matjes en kleedjes bedekt werden." „Dat deed ze, daar heeft u gelijk aan." Juffrouw Maggie lachte goedkeurend. „Deze hebben ook op uw zenuwen ge werkt, niet waar? Die kleedjes op alle kleedjes, h^ was afschuwelijk. Het heeft zoo op mij gewerkt, dat Ik aan den an deren kant ben gaan overdrijven. Ik wil de niets, wat eenlgszins toonbaar was be dekken. Maar, nu heeft ze nieuw© scha len van praohtig zilver, doch verbergt die dingen in kasten en doozen, en ge bruikt ze nooit dan voor gelegenheden. Ze heeft van deze dingen even weinig pleizier als van de goedkoope kleeden en stoelen. Dat is natuurlijk een kleinigheid, maar ik geef dit meer als voorbeeld. Jane weet niet hoe te leven. Zij heeft het nooit geweten. Wanneer je niet vijf centen van honderd dollar voor pleizier kunt uitge- Ingezandem Mededeellng. WIJ brengen dit seizoen een groote collectie Onze prijzen zijn zóó leeg gesteld, dat sikaar: kan profiteeren van onze prima passande kleeding. Echter hebben wij niet uit het oog verloren, dat wij naast eoncurraerende prijzen goede waar moeten blijven leveren. Door aanvregon van onze stalen, kunt U overzicht krijgen van hetgeen wQ brengen, terwijl alles vervaardigd wordt onder eigen toezicht op eigen atelier, Kleedermakerij en Heeren-Modss, Telef. 370. .'.V-<?».'*! Hij, Zimmerman, moet aandringen op grooter bezuiniging en verlaging van het aantel ambtenaren. De Oostenrijksche re geering is bij het ontslag niet 'krachtig genoeg opgetreden en heeft zich door de groote ambtenarenorganisatie laten intl- mideeren. Hoezeer hij persoonlijk voor een zekers wijziging is van enkele tusschen Oosten rijk en den Volkenbond bestaande over eenkomsten, b.v. voor het aanwenden van een deel der leening voor produotieve in stellingen, hij vreest, dat de deskundigen van den Bond daar tegen zullen zijn, in dien er niet veel meer dan tot dusver wordt bezuinigd. Ten slotte deelt Zimmerman mede, dat Oostenrijk zoo lang onder de financieele contröle van den Volkenbond zal blijven, totdat de begrooting duurzaam in even wicht zal zijn gebracht. De vlootbasls te Singapore. De Engelsche regeering heeft besloten niet verder te gaian met het plan voor een vlootbasis te Singapore, dlat door de vo rige regeering was goedgekeurd, Ammoit, de parlementaire secretaris der admiraliteit deelde dit Dinsdag in het La gerhuis mede bij de opening van het de bat over de marine begroeting. Na een vol ledig onderzoek van de er bij betrokken feiten en raadpleging van d!e overzeeache dominions was dé regeering tot bovenge noemd' besluit gekomen. Bij het debat gaf de premier een na dere uiteenzetting van het besluit der re geering. Hij: zeide, dat Singapore reeds een zeer doeltreffende werf had. Voorge steld was deze uit te breiden tan einde haar in staat te stellen zekere nieuwe functies te vervullen. Hit erkende, aai een dergelijke uitbreiding niet in strijd was met eenig© overeenkomst, te Washington getroffen. Het oordeel der dominions. MacDonald gaf voorts de kern weer van antwoorden;, over dit onderwerp van de overzeesche dominions ontvangen. Australië, Nieuw-Zeeland en New- Foundland wenschten en drongen er zelfs biji de regeering op aan, dat voortgang zou worden gemaakt met de basis. Daarentegen noemd© generaal Smuts, de premier van Zuid-Afrika, de politiek der Britsche regeering een stoutmoedlgen zet in de richting van duurzamen vrede. ven, zonder daarover zorgen te maken, kun je niet verwachten, dat je vijf dollar van honderd duizend zult uitgeven zon der datzelfde angstige gevoel," lachte juf frouw Maggie. „En juffrouw Flora? U heeft'haar niet genoemd," merkte de heer Smith een beetje grimmig op. Juffrouw Maggie lachte en zuchtte daarna. „Arme Flora, die zoo geprobeerd heeft haar geweten te sussen, omdat ze zooveel geld had. Dat weet u ook wel. U heeft haar zelf uit de moeilijkheden geholpen en daarvoor is zij u zoo dankbaar. Zij vertelde mij gisteren nog, dat ze nu haast geen enkelen bedelbrief meer krijgt." „Neen, en die ze krijgt, daarnaar infor meert ze," zeide de heer Smith. „Dus wordt ze niet meer door de 'bedriegers lastig gevallen. Ze doet nog heel wat goed, zij' 't dan ook op kleine schaal." ,Dat is zoo en ze is nu gelukkig," ver klaarde juffrouw Maggie. „Alleen maakt zij zich wat zorgen er over, dat zij zóó gelukkig is. Zij. heeft haar meisje afge schaft en doet nu zelf het werk. te vrees, dat juffrouw Fora niet bestemd was om een lui damesleventje te lijden. Zij houdt er van zelf in de keuken te ploeteren. Zij zegt, dat het zoo'n opluchting is om niet altijd deftig te moeten doen en ook om niet altijd dat meisje om haar heen te hebben, dat den geheelen tijd kijkt of zij zich wel behoorlijk gedraagt. Maar, Flora is een goede ziel."

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1