niet alleen de ambtenaar die het loodje legt. ook het onderwijs wordt aangerand. Het hei' ligste van het volk wordt aangetast, en d zal demoraliseerend werken. Ook het salarn van het onderwijzend personeel moet worden aangerand, afvloeiing van het post- en tele- graphieperaoneel. Het spoorweg-persone heeft zwaar moeten bloeden. J5n het eind i« er nog niet van; het volgend jaar komt er her-groepeering, steeds maar nivelleering. Van deze regeering ia niets goeds meer te verwachten, vooral niet zoolang min. Westerveld blijft. De belangrijke verslechteringen van de Pensioenwetten zet spr. uiteen. Allemaal van die „kleinigheden". Men tornt maar door, op alles en nog wat, en het overheidsperso neel is het voorwerp, waar men het mes inzet. -v, Is de regeering alleen de schuldige? Neen voor een groot deel ook de ambtenaren Het zijn de halfslacbtigen, de ongeorgani seerden, die de regeering het mes in de hand geven. De regeering kent precies de krach der verschillende organisaties. Wij behooren dag aan dag door te gaan met onze organi saties uit te breiden. Met een dringend be roep op medewerking tot uitbouw der orga nisatie eindigt spr. Tweede spreker was de heer Roos. De bedoeling van dezen avond, zoo seide hij, is, de menschen duidelijk te maken wat de regeering van plan is te doem Oorspron kelijk werd een bedrag genoemd, dat de re geering hebben moest, hetgeen al zeer dwaas was, omdat men zooiets niet in cijfers kan vastleggen. Wij konden in de vergadering van het Comité van 10 al aan-toonen, dat het slechts schijn was, dat onze loonen uitgingen boven die van het particuliere bedrijf. En men begrijpt dus, dat het vastleggen van een bedrag van 35 millioen, dat uit onze loonen moest gehaald worden, al zeer dwaas ia Als de regeering haar salarisnormen aan geeft, komen wij tot een verlaging van wel 25 Als wij- alleen maar zien naar de groe pen, die in het" bezoldigingsbesluit blijven, blijkt dat de laagste categorie de schrij vers van 2000 teruggaat ot» 1500, en het is de vraag of ze allen dit salaris nog krijgen ook. En alle ambtenaren krijgen geliikelijke daling van loon in geld. Maar ongerekend in percenten daalt een referendaris b.v. slechts 10%, de adj.-commies pl. m. 16 h 17%. Voelt men den opzet? De lagere ambtenaar krijgt de' grootste verlaging. Voor buitenge woon belangrijke groepen, die -uit het Bezol digingsbesluit naar het Rijkswerk! regiem, worden overgebracht, wordt dan de daling wel 30 Dat spr. niet overdrijft, blijkt wel uit den noodmaatregel dien de regeering neemt om de daling niet lager dan 20 te doen zijn. De regeering wil daarvoor dan in 1925 een toeslag geven. Het klinkt een weinig satyrisch, als de Re geering voor de ambtenaren van de Reken kamer een regeling maakt, die 10 ineens aftrekt; deze menschen behooren tot de cate gorie van hoogere ambtenaren, die niet meer dan 10 in totaal verminderen. De andere groepen krijgen dan in termijnen telkens verlagingen tot zij de 30 hebben bereikt. Zóó is het werkelijke voornemen van de regeering. Op het oog worden de ambtena ren van de rekenkamer zwaarder getroffen, omdat van hen dadelijk 10 afgenomen wordt en van de andere groepen slechts 5 Maar inderdaad zijn die andere groepen het zwaarst getroffen. Hiermee zijn wij er niet. In plaats van de groepen te vereenigen, worden groote groe pen eruit gehaald en gecombineerd met den plaatselijken loonstandaard. Een dergelijke maatregel schept ongekende loonsverlagin gen; het hangt er maar van af, of men deze ambtenaren vergelijkt met de laagste groe pen in het particuliere bedrijf of met hoogere. Reeds nu zijn er in de Kamer woorden geuit, dat er ambtenaren zijn, die 15 en meer per week staan boven particuliere loonen. Een dergelijke gedachte werkt door. Al die periode's-gewijze verlagingen wor den opzettelijk aldus gedaan om het verzet zoo min mogelijk te doen zijn. De regeering schrapt niet het R. W. Regl., maar accen tueert het door het uit te breiden. Hierdoor worden verschillende belangen gevormd. Zjj doet dit nog op anderen weg, door uit breiding van het collectief arbeidscontract. Men zal de ambtenaren daardoor nog scher per in groepen verdeelen. Spr. gaat nog nader op allerlei technische bizonderheden in en de wijzigingen van art. 1 Bezoldigingsbesluit, waardoor de oude strijd veer ontbranden zal. De regeering gaat nog verder, om haar 85 millioen te krijgen. De regeering is handig en komt met allerlei toeslagen: huweljjkstoe- slag, etc. Dat is camouflage. Met allerlei mooi-schijnende dingen wonlen de ambtena ren voor den mal gehouden. Huwelijkstoeslag. Wij hebben dien ge kend als tijdelijken maatregel. Op 1 Jan. '28 is hij ingetrokken. Men voelt dus wel, dat bet hier geen princine is. De confessioneels bonden juichen evenwel en roepen hosannahl Maar er is geen sprake van eenig beginsel. Deze toeslag is aan een maximum gebon den: salaris -f toeslag mogen de 2000 niet overschrijden. Niet het huwelijk is de basis, waarop de toeslag wordt toegekend, maar uit sluitend het geringe loon. Spr. gaat nog na der op technische bijzonderheden van dezen huwelijkstoeslag in. Men krijgt hem pas als men den 23-jarigen leeftijd heeft overschre den. Het Is er alleen om te doen scheidings lijnen te trekken. Kindertoeslag. Daarover zou te praten val len als de regeering de zaak eerlijk stelde; op het oogenblik is er een soort van gelijkheid; dr regeering wil wederom verdeeldheid bren gen: voor de eene groep tot 21 jaar, de andere ♦ot 16. De eene krijgt er 8 jaar bij, de groot ste groep 2 jaar eraf: de winst is aan de re- neertnq. Het kind van den arbeider moet h'erdoor arbe'der blijven, want men ontneemt den vader de financieele kracht zijn kind Iets meer te doen worden. Snr. heeft trachten aan te toonen, hoe ge raffineerd de veranderingen zullen werken in haar toepassing. Al d'e tegenstellingen T'len een onbekenden chaos scheppen. Wij kannen slechts medelijden hebben over de wijze waarop de regeering haar voornemens Ware het zoo, dat zonder deze millioen en het Staatsschip niet recht kan gehouden wor den, dan zou de regeering haar aanvankelijk bedrag van 21 mill. niet hebben künnen ver- minderen. Zooals thans ©enige malen is ge- schied. Het is de regeering er alleen om te doen de macht der organisaties te breken. /A wil alleen demonstreeren, dat zij het rech heeft dit te doen; zij vaardigt een wet uit tot intrekking van art. 40. Spr. gaat op deze zaak nader in en betoogt, dat blijkens de toelichting van het wetsont- werp de regeering zeil bang is in strijd te komen met de uitspraak van den rechter. Het ie zuiver een kwestie van macht, en op dat de rechter de regeering niets kan maken, is bedoeld wetje ingediend. Hiermede wordt als het ware de Tweede Kamer verantwoor delijk voor de voornemens der regeering. Ais de regeering inderdaad haar doel be reikt, zullen de ambtenaren er zich over be klagen, dat zij vroeger niet hun rechten beter hebben verdedigd. Spr. behandelt nog verschillende gevallen ten betooge, dat de gepensionheerden van straks gelijk zullen staan met de gesalarieer- den van nu uit dezelfde categorie. Men moet zich indenken, dat de werkelijke voornemens der regeering berusten op een buitengewone loonsverlaging voornamelijk van de lager gesalarieerden. Nu is bet geen tijdperk van woorden, nu moet de regee ring aan het verstand worden gebracht, dat het niet langer gaat. De kruik gaat zoolang te water tot zij barst. En als de regeering haar voornemens wil volvoeren, zal er harde strijd moeten worden gevoerd1, en de ambte naar zal moeten begrijpen, dat de machts positie der regeering alleen aangetast kan worden, langs den weg der vakorganisatie. Wjj zijn bereid tot onderhandelen, maar dan moet dat -werkelijk overleg zijn. Als zal blij ken, dat de regeering inderdaad- de sterkste troeven in handen heeft, zullen wij als conse quentie loonsverlaging willen aanvaarden. Tegenover de machtspositie van de regee ring dient dan die der organisaties te worden gesteld. Met een hartstochtelijk beroep op organiseering eindigt spr. In zijn slotwoord zet de heer Van Loo uit een, dat het door de heide' sprekers aange voerde de wedergave is van wat in het Comité van Tien is gezegd, en wijst er op, dat de meening Mn dat Comité van Tien gedeeld wordt door de ambtenaren uit alle kringen. Zoowel de hoogste rangen de referen daris als de laagste ambtenaren hebben in dit Comité zitting. Verder wijst spr. er op, dat het zoo te be treuren is, dat zelfs nog uit kringen der Rijksambtenaren te Helder stemmen opgaan 'om de regeering te bewegen tot loonsverla ging. Spr. doelt bier op het adres aan Ged. Staten inzake de gemeente-begrooting; de adressanten vragen daarin om de begrooting niet goed te keuren en de meerdere gelden, die noodig zijn haar sluitend te maken, te willen ontnemen aan de ambtenaren der ge meente. Het is zeer te betreuren, dat men een dergelijke houding aanneemt, en spr. doet een beroep op de vergadering om nim mer tot een dergelijke oncollegiale daad over te gaan. De vergadering, gehouden te Helder op 3 April 1924, van Overheids- en Semi-Over- heidspersoneel, georganiseerd in het (Xomité) van N(eutraal) 0<verheids-) P(ersoneel), om vattende ruim 800 leden. 1. gehoord de uitéénzetting der voqrne- mens van de Regeering ten aanzien van de onbekookte salaris-verlaging van het Rijks-, Spoorweg- en Onderwijzend personeel, ten doel hebbende het sluitend maken van het Staats-budget, 2. kennis nemende van den drang door de Regeering uitgeoefend op de Gemeente besturen, om tot loonsverlaging van het Ge- meentepersoneel over te gaan, zonder dat de daling der kosten voor levensonderhoud dit rechtvaardigt. 3. betreurende de zeer eenzijdige wijze, waarop de Regeering een sluitend budget wenscht te forceeren, waarbij andere bronnen van inkomsten, die zouden kunnen worden aangeboord, worden verwaarloosd en posten van noodelooze uitgaven worden bestendigd of verhoogd; 4. verklaart, dat het overleg zooals dat tot dusverre is gevoerd tusschen Regeerings- en Organisatievertegenwoordigers door de houding van de Regeering een aanfluiting is geworden van het daarvoor Ingestelde in stituut; 5. eiscbt van de Regeering, dat zij- door toepassing van werkelijk overleg met de motieven van het personeel rekening zal hou den bij de herziening der salarissen. Aan den uitgang der vergadering werd voor de uitgesloten textielarbeiders gecollec teerd. Deze collecte bracht de som van 24.71 op. Zij zijn het, aldus de heer Van Loo, die voor ons de spits afbijten. Verliezen zij den strijd, dan zal dat het begin zijn van een reeks verslechteringen, waardoor wij weder worden teruggedrongen tot de positie van- vroeger. Bioscoop Tavenu. A. G. O. Donderdagavond sprak in „Musis Sacrum Mr. J. J. Fock over „Venetië De heer P. H. L. Maas drukte er In zijn openingswoord zijfc voldoening over uit, dat de heer Fock een grooter gehoor had dan verleden jaar. Hij gaf hierna het woord aan den heer Fock. Wü Hollanders aldus de heer Fock mogen zoo graag met afkeuring over ons land spreken, en worden daar veel te weinig voor gestraft. Er is tusschen ons land en net schoone Venetië inderdaad niet zoo n groot verschil. Ons land wordt evenals Venetie door de zee omspoeld-, en is ook van talrijke kanalen doorsneden. Ook boven ons land hangt een atmosfeer van licht en water. Toch is er verschil. Wanneer men door de Amsterdamsche straten loopt, hoort men het geroezemoes van het moderne verkeer, Klingelende trams, lawaai-makende autos, bellende fietsers en fluitende hopten, hoort men den geheelen dag. In Venetië echter hoort men dit niet, daar heerscht de absolute stilte. Het is, of de tijd daar is blijven staan. Uit de historie leeren we het ontstaan der stad. Aan den noordwestelijken oever van de golf van Venetië woonden in de oudheid- de Ven,etiërs, naar hen werd het land Venetia genaamd. Na de verwoesting van Aquileja en andere steden door Atilla, vluchtten vele bewoners van het vasteland- naar de eilanden in de lagunen. De lagunen zijn het best te vergelijken met een reusachtig strandmeer. Hier vestigden zich dus de gevlucht-te be woners en bouwden, op 117 ejjandjes, de stad Venetië, die doorsneden is van 160 ka nalen, waarover zich 450 bruggen welven. Men kan Venetië alleen per gondel door kruisen. Wanneer men het wandelend doet, loopt men gevaar in de kleine, bochtige stra ten te verdwalen. Alleen de Venetianen ken- nen er den weg. Zoo is het ook te begrijpen, dat er zich geen auto's en fietsers kunnen bewegen, en vandaar dat er zoo'n heerlijke stilte heerscht, die soms door een mensche- ljjke stem gestoord wordt- De gondels, die zich door de kanalen be wegen, zijn alle van zwart hout. Vroeger was dat anders, toen zag men bootjes van de schilderachtigste kleuren. Zij waren voor zien van goud en juweelen. De staat was echter bang, dat de burgerij door deze weelde zou verarmen, en verbood-, om met andere, dan uit zwart hout vervaardigde booten te varen. De stilte geeft aan Venetië haar feeërieke bekoring, 't Is of we in' een sprookjesland zijn, als we gondelen door de stad, die ver eenzaamd- ligt tusschen de onmetelijke lagu nen, en waar alle lawaai van het moderne verkeer niet wordt gehoord. Wanneer we denken aan die oude Vene- tianen, die mannen met hun eerbiedwaardig voorkomen, en hun lange, grijze baarden, aan den sprookjesachtigen ouderdom, dien zij bereikten, boezemen ze ons onwillekeurig gezag in. Tallooze voorbeelden zijn er van die oude Venetianen aan te halen, waarin zij iets grootsch tot stand- brachten. De stilte in Venetië kan ons ook de borst beklemmen, wanneer we denken aan de mee- doogenlooze politiek, die er gevoerd werd Venetië was een aristocratische republiek Hooghartig, voornaam en wreed waren de dogen en patriciërs. Men hield er -niet van folterbanken of luide stervenskreten. Alle rechtspraken en doodvonnisseen gebeurden "n het geheim. Wij zijn tegenwoordig gewoon, West- Europa voor beschaafd te houden, en alles wat uit het Oosten komt, is voor ons onbe schaafd. Vroeger was dit anders, toen was het Oosten- beschaafd. Dit laat zich aldus verklaren. Vroeger werd het Oosten be- heerscht door de romeinen, en het Romein sche rijk breidde zich steeds uit, waardoor handel en nijverheid tot grooten bloei kwam Na een langdurigen oorlog, die de schei ding van het West-Romeinsche rijk en het Oost-Romein sche rij-k bewerkstelligde, werd dit anders. Het West-Romeinsche rijk, onder Rome, bleef standvastig, het Oost-Romein- sche of Byzantynsche rijk ging achteruit, en vandaar dat er van dien tijd af in het West- Romeinsche rijk een grootere weelde en fij nere beschaving heerschte. De Venetiaansche gebouwen zijn over bluffend' van architectuur en schitterend van schoonheid. Het dogenpaleis is wel het schoonste van al. Het is sedert zijn stichting vijfmaal verwoest. Het bestaat uit drie ver diepingen- en heeft gelijkvloers een open portaal met korte zuilen, sierlijke kapiteelen en ruime bogen, daarboven bevinden zich hoogere, slankere zuilen, met dubbel aantal bogen en de derde verdieping bestaat uit een, met witte en roode marmeren platen beklee den bovenbouw, waarin zich enkele spits boogvensters bevinden. Het is voor den op- pervlakkigen toeschouwer alsof de zware bovenbouw, de oogenschijnlijk lichtere, bijna teere benedenbouw zal verpletteren, en in ons land zou een dergelijke bouw dan ook misplaatst zijn. -Maar voor de architecten der Lagunenstad gelden andere wetten dan voor de onzen. In de Venetiaansche atmosfeer van licht, en water schijnt zich de vaste stof op te lossen- en haar zwaarte te verliezen. Alies is gebouwd op de waterspiegeling. En alle gebouwen en paleizen- weerspiegelen zich aan ook In de wiegelende golven, waarin de verhoudingen veranderd zijn. Het dogenpaleis bevindt zich op het San Marcoplein, het eenlgste plein in Venetië. Op het San Marcoplein bevinden zich vele restaurants en café's, en daar is vaak heel het leven van Venetië samengestroomd. Daar is muziek en zang en duizenden klan ken verheffen er zich. Op datzelfde plein ls de San Marcokerk. Een gebouw zoo grootsch en weelderig, dat het moeilijk met een pen te beschrijven is. De voorgevel !s schitterend, en in verschil lende stijlen opgetrokken. De bogen zHn in Romaansche-, de poorten in Noorsche- en de torens ln Gothische stijl gebouwd, terwiil de voorstellingen ln den gevel later door harok-kunstenaars zijn vervaardigd. ,de kei* zelf zijn figuren van mozaïek aangebracht, terwijl er zich talrijke beeldhouwwerken en kostbaarheden bevin den-. De stilte, die er heerscht, is lndrukwek- Kend. Vooral het licht en water trekken de aan- dadrt in Venetië. De diepblauwe hemel, de kleur ge zonneschijn, de tinteling van het I'.cht in het water, de trillende warmtestralen, die zich overal weerkaatsen, dat alles is ont roerend schoon. De duiven van het San Marcoplein schitteren in prachtige kleuren In de stralen der zon. En als de avond valt-, dan is er een violette nuanceering in de sche- m Waf'moe ten we nog meer zeggen van de lezing van den heer Fock? We zouden T nog kunnen voeren door het Canale Grande, dat Venetië in tweeën verdeelt, en aan welks beide zijden, de prachtigste mamieren palei zen, als uit het water oprijzen We zouden U groótsche en majestueuse patriciërswoningen kunnen laten zien-, waarbij de heer bock overal een geschiedenis wist. We zouden nog iets kunnen vertellen over de drie voor naamste schilders van Venetië, Tltlaan, Paolo Veronese en Tin-toretto, maar da alles zou niet halen bij hetgeen de heerJF<x;k ons hierover vertelde in zijn poëtische t al, met zijn mooie, prettige voordracht. We zul len dus over Venetië zwijgen, maar we den ken nog met Sehnsucht aan „La Bella Vt- nezia", de bruid der Adriatische Zee. De heer Maas sloot met een woord van dank aan spreker de vergadering. De vei to r.ing der lichtbeelden-, tijdens de lezing, was bijzonder duidelijk. Hinderlijk was het echter voor den spreker, dat het doek op den rand van het tooneel stond, waardoor hij de beel den vanaf het tooneel moeilijk kon zien. Zou de directie van „Musis Sacrum bij een volgende lezing met lichtbeelden, misschien in overweging willen nemen-, om een kathe der in de zaal te plaatsen? Ongetwijfeld zou dit voor den spreker een groot gemak zijn. VereenlgJng „Tot Steun". Afdeellng Helder. Druk bezocht was de ledenvergadering van boven genoemde Vereeniging aller minst-, iets, wat te betreuren valt, omdat het werk van „Tot Steim" meer belang stelling verdien! Nadat de Voorzitster, mbvr. de Bruijn van Ringenstedjn, dJe vergadering met het gebruikelijke welkom geopend had en de notulen waren gelezen en goedgekeurd, brachten secretaris en penningmeesteres het jaarverslag ui! Daaruit stippen we het volgende aan: Bij het begin van 1923 oefende de afdeeling de voogdij uit over 16 kinderen; in den loop van het jaar werd deze haar over nog 3 kinderen opgedra gen, -zoodiat ze nu 19 voogdijkinderen on der haar hoede heef! Op een enkele uit zondering na zijn deze in gezinnen op genomen. Mocht het zoeken naar geschikte pleeg ouders vooral aan de dames bestuurs leden nog al wat moeite kosten, over 't al gemeen zijn ze naar wensch geslaagd. Jammer, dat de regeering ingiet begin van 1923 de subsidie met ongeveer 20 ver minderde; de financiën der vereeniging, toch reedis niet zoo rooskleurig, dreigden daardoor geheel in de war te loopen. Dank zij echter een extra-subsidie, dank zij de opbrengst van eeoi uitvoering der Meisjes- padvinsters en den verkoop van vlagge tjes, slaagde zij er in, rond te komen. Gehoopt word! ook dit jaar weer gehol pen te worden. Het aftredende Bestuurslid', J)s. Fetter, werd herkozen, terwijl tot bestuurslid gekozen werd mevr. Engelmann. Beiden namen hun benoeming aan. Tot af-gevaard'gden naar de Algemeene Vergadering, welke te Apeldoorn gehou den wordt, werden benoemd de dames de Boer en de Bruijn. Tooneelvereenlgtng „T.A.V.E.N.U." Bovengenoemde Vereeniging geeft hare laatste uitvoering in dit seizoen op Dinsdag 15 April a.s., in „Casino". Opgevoerd wordt „De Kinderen van den Generaal", blijspel in 4 bedrijven, van E. von Wolzogen en W Schumann. Lunchroom Neutraal. Ondanks de kou, die blijft heerschen, en die dikke jassen en warme kachels nog drin gend noodig maak! gaan wjj toch onmisken baar naar het voorjaar of wat ervoor door gaat, toe. En zoo begint dan ook de Lunch room „Neutraal" (Spoorstraat, hoek Koning straat) hedenavond met zjjn wekelijksch strijkje, dat gedurende de zomermaanden zich aldaar doet hooren. Het is het Luxor- ensemble, onder directie van den heer G. A. Snaphaan, dat hedenavond voor het eerst op treedt. Het repertoire is niet minder dan 300 nummers groot, en aan ieder bezoeker zal een programma worden uitgereikt, waaruit men kiezen kan. Variété-avond ln Casino. Men schrijft ons: Dat het Variété- en Operette-gezelschap Busch en Hememan, 't welk morgenavond in Casino optreedt, werkelijk iets goeds is, blijkt uit de diverse uitingen van waardeering. Zoo schrijft de leneraal- majoor Klemhens„Een woord van waar deering voor de uitstekende wijze waaron onzerzijds de ontspanningsavonden voor en werden ^geven. Het zijn geen flauwe sentimenteele liedies die &g!\W0,rde"' het i8 echte stevige Hollandsche kost, een humor welke met een gulle lach en handgeklap wordt be bond, schrijft verder „Het Huisgezin" „De Telegraaf" schrijft: „Een aardige afwisseling bracht het duo Busch die goed zingend en beschaafd voordroegen volden «ij .TWgeM8„ttoé dellllk onderzoek en constateerde, dat de slang daar inderdaad gebruikt werd door iemand, die niet verklaren kon, hoe hij J het bezit van de slang gekomen w«s «rd ln Mag g»nom«i, t» wyi een onderzoek is ingesteld. Een bewoner van de Blocmstraat deed aangifte, dat door een }°n8en ult die straat eên ruit met een steen ln Inge- worpen. Een onderzoek wordt ingesteld. Een bewoner van de Dlaoonlestraat deed aangifte dat vermoedelijk des avonds iemand zich door middel van een valschen sleutel toegang tot zijn schaft, tijdens zijn afwezigheid. Er werd echter niets vermist. De politie doet on derzoek. Aan de politie werd medegedeeld, dat van een onbewoonbaar verklaarde woning aan den Dijkweg nabij het Raadhuis de benedenverdieping werd gesloopt, terwyl er boven nog iemand woonde. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en constateerde, dat door een tweetal jon gens van den Dijkweg planken van het be nedenhuis waren afgetrokken. Op last van de politie zouden deze er echter we- der worden aangebracht, terwijl Bouw en Woningtoezicht met het geval in ken nis werd gesteld. Door een bewoner van de Spoorgraeht werd kennis gegeven, dat een aan die gracht staande boom door een bespan- ning was aangereden. Bij onderzoek door J de politie bleek, dat juist toen bedoelde1 paard en wagen aan de Spoorgraeht pas seerde, een loopjongen een peluw van van zijn rijwiel liet vallen, welke voor de pooten van het paard terecht kwam, waar door het dier schrok. De wagen- reed tegen- d)en boom aan, welke gedeeltelijk ontveld werd. Het paard, dat door den schok uit zfjn strengen sprong, kan tijdig door den koetsier worden gegrepen en tot stilstand gebracht. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Door de politie werd Donderdagnacht omstreeks half een aan de Bootsman- steeg een motorrijwiel aangetroffen en naar het bureau gebracht. Te half twee verscheen de eigenaar om zijn vehikel af te halqn en om te vernemen, dat tegen hean proces-verbaal wordt opgemaak! LUCHTVAART. Een nieuwe Poolvlucht Moskou, 4 April. De bekende Russi sche vlieger Rossinski heeft gisteravond medegedeeld, dat dr. Nansen zijn voorstel tot het maken van een vlucht naar de Noordpool heeft aangenomen. Rossinski deëlt verder mede, dat hfj dr. Nansen heeft uitgenoodigd voor deze Poolvluch! welke hij gaat ondernemen voor zijn vlucht om de wereld. Nansen wordt binnenkort te Moskou verwach! De vlucht wordt gemaakt in een vliegtuig, dat door dr. Nansen zou worden uitgerust. Rossinski hoopt de Noordpool in Juli of Augustus a.s. te bereiken. Coupe Gorden Bennet! Naar M'Echo des Sports" meldt zijn de volgende Inschrijvingen ingekomen voor den Gordon Bennett-wedstrijd voor vrij- ballona Engeland 2; Spanje 8; Amerika 3; Frankrijk 3; Italië 2; Zwitserland 8 en België 3. In het geheel doen dus 19 ballons aan dezen wedstrijd mee. .De start zal plaats vinden 15 Juni a op do vlakte van Solbosch in België. Sewllla—Buenos Aires. Naar uit Madrid wordt meegedeeld zal eersWaags een luchtschip-verbinding tot ?,*?d kS!?en tu«**«n Sevilla en B?en<* h*Th J?ÏS W 231 luchtschip in beide richtingen varen. De duur van de reis wordt geschat op drie a drie en een halven dag. Gebruikt zullen worden lucht- wjepen J^eteen gas-inhoud van 150 000 veterem 6118 400 passaglera klumen van Uit het Polltle-rapport. Slang ontvreemd. „„^ll^^amer van- den Ruyghweg deed aangifte, dat hij ginds 81/, maand ver- Rte661Ht[ather?a^ Van on8ev<?er 20 M engte. Hij had die nu zien gebruiken KSrataaa!^13 e®". bouwwerk aan n.eizerstraa! De politie deed onmid- GEWIJZIGDE DIENST DER NED. SPOORWEGEN. Geldig vanaf 30 Maart 1924. 6.29 6.49 7.27 10.05 12.31 2.08 3.51 4.14 7.24 9.04 9.04 9.04 12.13 2.54 4.40 6.00 6.40 ve?tU?7.r6a^th?ena.(dM D°nde^' 5.19 7.55 9.11 12.28 3.04 5.49 9.16 11.21 8.32 9.40 11.22 2.49 6.13 8.07 11.08 11.29 1.00 Maximumloon. De regeering zegt: slechts de gehuwden halen dat, de ongehuwden krij gen hun beide laatste verhoogingen1 niet. Met algemeene stemmen werd' vervolgens de volgende resolutie aangenomen: In het Bioscoop-theater Tavenu wordt van Vrijdag af gedurende een zevental dagen vertoond de Fransche kunstfilm „Schoppen jlfverL.' 8esPee'd door de bekende Fransche "Iroartlsten van de Soclété des Films Eclalr"-Parijs. Het verhaal schetst het le ven van een arm modistetje, getrouwd met een schatrijk graaf, die haar bij zijn dood zijn gansche vermogen nalaat op voorwaar de, dat zij nimmer hertrouwt, Hoe nu de ooge weduwe dezen laatsten wil van haar echtgenoot nakomt, hoe zij een jong, arm componist leert kennen, en hoe zij het slacht offer wordt van laaghartige Intriges en hoe alles tenslotte tot een goed einde komt, ver toont de film ons in een reeks afwisselende beelden. Het tweede groote nummer van deze week Is een sensatiedrama naar een roman van xavler de Montépin: het geheim van den P. L. M.-sneltreln. De P. L. M.-trelnen zlln mm/?," de Maatschappij Parijs—Lyon- Mlddellandsche Zee. Het Is een avontuurlijk en spannend verhaal, welks Inhoud zich niet n enkele woorden laat samenvatten. Maar ongetwijfeld zal het den toeschouwer boelen wegens de spannende en aangrijpende tafe- reelen. ZO deden ons schudden Ruit vernield» Ontfuweiischt bezwk. Een bouwvallige woning. Boom aangereden. Onbeheerd motorrijwiel. humor, plezier. Vertrek van Helder: Zond. niet (tot Alkmaar) Zondags (tot Alkmaar) sneltrein Zondags niet Aankomst t( Amsterdam Vertrek van Amsterdam: alleen Zaterdags Zaterdags en Zond. niet Zondags niet Zondags niet sneltrein; Zond. Zondags niet niet Zondags niet sneltrein Zondags aankomst alleen Zondags Aankomst ts Halder:

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 10