Deze nieuwe zeep verdrijft voor altijd den waren arbeid van het wijven NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Abonnementsgelden. Eerste Blad. vóór 15 APRIL 17C1 per pak BUITENLAND. A- ZATERDAG 5 APRIL 1924 52è JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Aan onze lezers bulten de stad doen wty het verzoek de abonnementsgelden over het tweede kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.16 verhooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij beleefd die kwitantie bij eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. 7 9 10 11 Het wegenvraagstuk in Noord-Holland. VL We hebben reeds vroeger opgemerkt, dat, waar men het ook roerend over eens is, één zaak als gewoonlijk groot verschil van meening oplevert, n.L de vraag der kosten-verdeeling. Gedeputeerde Staten, die voor de oplos sing van het urgente vraagstuk staan in een tijd, dat wei is waar de provinciale financiën er niet slecht voorstaan; doch met een toekomst, die in dit opzicht ver van rooskleurig is, die bovendien de pro vinciale begrooting reeds belast zien met aanzienlijke bedragen voor allerlei op zich zelve zeer nuttige sociale maatregelen, waarvoor elders tot nu toe veel minder werd' gedaan, Gedeputeerde Staten ston den hier voor een lastig dilemma. En het is wel de zucht vooral, om de las ten voor de provinciale kas zoo dragelijk mogelijk te maken, die hen hebben ge noopt, te zoeken naar andere slachtoffers en wel allereerst degenen, die tot nu toe in eenigerlei vorm waren belast met het on derhoud en verder zij, die geacht worden zoodanig belang bij den weg te hebben dat daarvoor een offer billijk ia Dit overwegende kwam natuurlijk de vraag, hoe die bijdragen binnen te krij gen. De Administratiën der drie in ons vorig stuk beschreven wegen kunnen ongetwij feld worden opgeheven en bet is uiterst twijfelachtig of er dan zelfs één der van ouds onderhoudsplichtigen tot bijdragen aan de provincie is te dwingen. Immers waar een particuliere maat schappij het beheer voert, kan die elk moment-4iquideeren en worden ontbonden, waarmee de Directie der Zaanl. Comm. Weg reed's meermalen dreigde. Eenige verplichting is daarbij zeker niet te ach terhalen. Hoe men de adminstratiën van den Zes stedenweg en het Zandpad ook beschouwt, öf als een gewone privaatrechtelijke over eenkomst öf als een gemeenschappelijke regeling, zooals de Gemeentewet In art 121 bedoelt, ze zijn altijd te ontbinden en op te heffen, terwijl ook hier geen ver plichtingen blijven, waarop de hand kan worden gelegd. Een oogenblik is gedacht, dat dé ge meenten aan de hand van Art 206x Ge meentewet eenvoudig waren aan te slaan. Dit artikel somt n.L de uitgaven op die de Gemeente verplicht is, op de begroo ting te brengen, terwijl Gedeputeerde Staten dit Ingevolge Art. 212 kunnen doen. indien de Gemeenteraad dit weigert On der x van art. 205 worden tot die ver plichte uitgaven gerekend: „de uitgaven welke uit bijzondere wetten voor de Ge meente voortvloeien". De vraag was dus deze: Indien de pro vincie een weg aanlegt, kan zij dan bij verordening b.v. bepalen, dat de gemeen ten daarin een bijdrage moeten betalen Ingezonden Mededeeling. en is zoodanige bijdrage dan een ver plichte uitgave bedoeld in art. 205 x? Na eenige overwegingen werd die vraag ontkennend beantwoord. De kenners van ons gemeenterecht zijn het er over eens, dat ond'er de bijzondere wetten, die aan de Gemeenten uitgaven kunnen opleggen niet behooren Provinciale Verordeningen en ook b.v. geen Koninklijke Besluiten. Alleen de Rijkswetten kunnen dit dus doen en dat is maar gelukkig ook. De Ge meenten worden toch al genoeg en dik wijls overmatig door het Rijk belast. Ais de provincie dit ook nog eens zou kunnen doen, werd het kwaad slechts grooter. Intusschen zijn daardoor ook de ge meenten, die tot nu toe bijdroegen in het onderhoud van een weg, daarvan plotse ling vrijgesteld, (althans zij hebben dat zelf in de hand,) zoodra de provincie zulk een weg overneemt. En ook fs dit het ge val met polders, die natuurlijk evenmin zijn te belasten op de wijze als boven uit eengezet. Nood maakt echter vindingrijk en men heeft nu een ander middel ontdekt, waardoor zooal geen gemeenten of water schappen, in elk geval de binnen hun grenzen gevestigde inwoners kunnen wor den belast. De Provinciale Staten hebben n.L van ouds een zeer groote bevoegdheid op het gebied van den Waterstaat. Zij kunnen waterschappen opheffen, veranderen en oprichten en daarvoor reglementen vast- stellen. In de Wet van-10 Nov. 1900 (S. 176), d'e Waterstaatswet, wordt niets omschreven omtrent het doel, waarvoor waterschappen worden opgericht. Alleen dient deze op richting verband te houden met werken, die tot den Waterstaat gerekend worden. Welnu, de wegen behooren tot de Wa terstaatkundige werken evenals dijken, vaarten, bruggen, sluizen etc. En zoo is men er, het eerst in Friesland en Groningen, toe gekomen, waterschap pen met een speciaal doel te vormen. Bij besluit van 15 Juli 1919 no. 24 (goed gekeurd' bij K. B. van 11 Deo. 1919 no. 26) hebben de Staten van Groningen, b.v. op gericht het Waterschap „Aalsum de Nieu we Eewer" en een Reglement daarvoor vastgesteld. Op dit waterschap worden alle bepalin gen van het Algemeen Reglement voor de Waterschappen in Groningen toepas selijk verklaard, zoodat Gedeputeerde Staten er alle invloed als bij andere water schappen hebben. Volgens art. 2 is het doel echter: ,yde verzekering van den aanleg en het onderhoud van een kunstweg van Aalsum naar de Nieuwe Eewer met bijbehoorende werken," Tot dit waterschap behooren volgens Art 3: „de in de gemeenten Ulrum, Leens, Oldehove en Grijpskerk gelegen ge bouwde en ongebouwde eigendom men." En in Art 6 worden de lasten bepaald die voor de werken in art. 2 bedoeld, moo- dig zijn. Ten slotte is in Art. 8 de mogelijkheid geboden voor de gemeenten, om de lasten der binnen hun grenzen wonende eigena ren over te nemen en die door een ge meentelijke bijdrage tot het gezamenlijke bedrag dier lasten aan het Waterschap te vervangen. Deze Waterschappen, meer In 't bijzon der betiteld met den naam „Wegschap pen" zullen nu in- Noordholland vermoede lijk ook dienst moeten doen, om tot nu toe bestaande bijdragen niet verloren te doen gaan en eventueel nieuwe bijdragen te heffen. Voor den Zaanlandschen Communicatie- weg was aanvankelijk de oprichting van zoo'n wegschap reeds voorgenomen, toen door het Bestuur van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier werd aangeboden, van zijn bestaande or ganisatie gebruik te maken. In het Reglement van dit groote Water schap behoeften derhalve slechts enkele aanvullingen te worden aangebracht, om dat dit lichaam reeds belast is met. de uit- keering aan de Provincie, waarvoor het van dezelfde eigenaren, die in het nieuwe Wegschap zouden moeten worden aange slagen, reeds een omslag heft. Het is jammer, dat het Hoogheemraad schap daarbij verder is gegaan en het ge- heele wegbeheer heeft opgeëischt. Hoe zeer wij ons kunnen begrijpen, dat het louter als incasseerder voor de provincie optreden niet aanlokkelijk is voor een werkzaam bestuur als het onderhavige, heeft het zonder kans op succes tot verwezenlijking van het door hem voor gestane denkbeeld, slechts gelegenheid gegeven, om minder aangename dingen in de Staten over het Hoogheemraad schap te zeggen. Niet alleen is dit niet bevorderlijk voor de populariteit, die uiteraard toch al niet groot is onder de bevolking, doch ook de stemming in de Staten zelf wordt er on gunstig door beïnvloed. En dit kan funeste gevolgen hebben, indien aanstonds een poging wordt onder nomen de lasten van bet Hoogheemraad schap te verminderen en een grooter aan deel daarvan voor rekening der provincie te nemen. Bovendien zou het beheer van een pri mair wegennet het Hoogheemraadschap wel wat ver uit zijn koers brengen, ter wijl de provincie aanstonds met haar heele gebied te maken heeft en het we- genbeheer voor haar zeker niet goed- kooper wordt, Indien zij een splitsing daarin toestaat tusschen de gebieden bo ven en beneden het Noordzeekanaal. Wij zijn het Hoogheemraadschap goed gezind en meenden daarom deze verluch ting even te mogen slaken, voor wij thans aan de voordracht van Gedeputeerde Sta ten in verband ihet het nieuwe wegen- plan in deze provincie in een volgend stuk eene bespreking wijden. Haarlem, 80 Maart 1924. M. De rapporten van de deskundigen. Volgens de New York Herald twijfelt men niet meer of de deskundigen kunnen hun rapporten heden overhandigen. Blijk baar zullen ze dadelijk den betrokken re geeringen worden voorgelegd. De vol gende week kan dus de gedachtewisse ling tusschen Poincaré, MacDonald en Theunis beginnen. Beide rapporten zul len ongeveer 36,800 woorden bevatten. Men is nu bang, dat de Duitsche kolen- leveringen 16 April zullen eindigen en Frankrijk dan verklaren zal, dat Duitsch- land het lijdelijk verzet heeft hervat In dit geval kunnen dit land en België het onderzoek van de rapporten weigeren op grond, dat Duitschland's moedwillige gel delijke ineenstorting die statistieken vrij wel nutteloos zou maken. DUITSCHLAND. De Duitsche minister van financiën stelt voor van Duitschers, die naar het buitenland reizen, een „Ausreisegebühr" van 600 goudmark te heffen. ENGELAND. Uit het Lagerhuis. Bij de beraadslaging in het Lagerhuis over een door de conservatieven inge diende motie, waarbij verklaard werd, dat een kapitaalheffing rampspoedig zou zijn voor de werkgelegenheid, heeft Clynes Donderdag gezegd, dat, ofschoon de re geering zulk een heffing niet zou kun nen voorstellen voor zij de groote meer derheid van het land achter zich had, er geen ander middel was om de nationale schuld aanmerkelijk te verminderen, waarvan de rente eiken dag 1 millioen vergt. Het land zou spoedig beseffen, dat de heffing een strikte noodzakelijkheid was, die. het parlement onder de oogen moest zien. De motie der conservatieven werd ten slotte met 825 tegen 160'stemmen aange nomen. Verhoogingen der werkloozen- ultkeeringen. Londen, 3 April. De regeering stelt voor de uitkeering aan werkloozen van 16 tot 18 shilling aan werkloozen van1 16 tot van 12 tot 16 sh. voor'vrouwen, terwijl de bijslag voor kinderen van één op twee sh. zou worden gebracht. Australië en het gele gevaar. De oud-premier van Australië, Hughes, heeft een beroep gedaan op de medewer king van Amerika ter bescherming der Westersche beschaving tegen het „gele gevaar". Hij wijst er op, dat de zes mil lioen blanken in Australië een gebied' be wonen even groot als de Ver. Staten en dat zij steeds blootstaan aan een over strooming van het ontzaggelijk veel tal rijker gele ras. FRANKRIJK. Uit de Kamer. Poincaré heeft Donderdag in de Kamer nog eens herhaald, dat Frankrijk het Roerbekken niet zal verlaten, voordat het volledige betaling zal hebben ontvangen. Als de commissie van herstel meer alge- meene panden zal voorstellen' zal Frank rijk zulks overwegen, doch het zul de Roer niet verlaten en de exploitatie van het Roerhekkeri1 bij het minste in gebreke blijven van Duitschland hervatten. Poin caré voegde hieraan toe, dat de deskun digen aan het totaal bedrag van de Duit- Ingezonden Mededeeling. tabak" sche schuld niet mogen raken, doch alleen een herziening van den staat van betalin gen mogen1 voorstellen. Poincaré en le Trocquer herinnerden er aan, dat de regeering getracht had van Duitschland de uitvoering te verkrij gen van een plan van openbare werken ten bedrage van 4 miljard mark goud en van leveringen in natura, doch dat Duitschland stelselmatig de uitvoering van beide plannen' geweigerd heeft. Men moet de Roer wel bezetten om zelf het hout, de steenkool enz. te halon, welke Duitschland voorgaf niet te kunnen af staan zonder zijn inwoners aan dood en verderf prijs te geven. Poincaré wees er op, dat het verslag van de commissie van herstel van vorig jaar April aantoont, dat Frankrijk in 1922 de meeste leveringen in natura heeft ont vangen. Poincaré stelde de kwestie van vertrouwen en eischte, dat het debat over de interpellaties in deze vergadering ten einde gebracht zou worden. De Kamer besloot daarop 's nachts te blijven door vergaderen. De Kamer heeft ten slotte met 408 tegen 161 stemmen een motie van ver trouwen aangenomen. ZWITSERLAND. De Fransche spion nagedlenst te Bazel. 'Naar de correspondent van de „Voss. Z." te Zürich meldt, heeft de vaststel ling in het spionnageproces te Ledpzig, dat te Bazel' een spionin a ge-oentrale van 28 personen bestaat, groot opzien gebaard. In de volksvertegenwoordiging is aan de regeering de vraag gericht of haar dit feit hekend is, of dit bureau nog bestaat en wat de regeering denkt te doen om aan het bestaan van de actie van zulke lichamen op Zwitsersch grondgebied een einde te maken. In het katholiek-conser vatieve „Ost-Sehweiz" wordt de vraag ge steld, hoe die quaestie is overeen te bren gen met de neutraliteit. Ook de „Zür. Post" verlangt een verklaring van de re geering, waarom de politie zulke buiten landers toelaat, terwijl zij vaak heel an ders optreedt tegen welkomer buiten landers. En het blad komt tot de conclusie dat dit een bewijs te meer is voor de „ge bondenheid van Zwitserland naar het Westen". RUSLAND. Polen en Roemenië tegen Rusland? De draadlooze dienst uit Moskou knoopt aan het afbreken der onderhandelingen beschouwingen vast over Poo!sch-Roe- m een sche militaire besprekingen. Dit sow- jet-bericht uit Moskou luidt aldus: „Volgens te Moskou uit Warschau ont vangen bericht is op uitnoodiging der Poolsche regeering te Warschau aangeko- komen de Roemeensche generaal Flore- sen, chef van den generalen staf, die zich daar rekenschap moet geven van .den toe stand van het Poolsche leger. Men be schouwt te Moskou deze uitnoodiging Ingezonden Mededeeling. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn? Hij moet zich dan wel in acht nemen. De hevige rugpijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing leidt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, pierzand, rheumatiek, nier- of blaassteen, en op stopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollige urine zuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen, als gij een ge neesmiddel noodig hebt. Zij werken recht streeks op de nieren en blaas, en verdrij ven1 van de stoornisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 1.75 per flacon (geel etiket mot zwarten opdruk). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BLJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. niail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp.f O.öuf 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad re«p. f 0.95, f 1.26, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. 2.— Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Z o m e r t y d. Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: ond.: v.m.:njn.: 7.43 m. 9.56 6.25 7.41 11.01 11.17 Zo. Ma. Di Wo. Do. Vr. Za. April 6 a. 8 12 6.08 10.59 6.25 7.43 11.33 11.49 «.37 11.59 6.22 7.44 12.05 12.21 9.11 12.55 6.19 7.45 12.38 12.55 9.50 6 17 7.46 1.13 10.36 1.47 6.16 7.47 1.83 1.54 11.29 2.34 6 14 7 49 2.17 2.43 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 5 April8 05 uur Zondag 6 8.11 .Maandag 7 a 8.13 A D V E R T EN TIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Imgez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Lost oogenbtkkelyi op m heet tester en geeft een over vloedig sop 1 Bi] deze nieuwe zeep neemt weeken de plaats in van wrijven. Bedenk een» wat dat beteekent Geen moeilijk wrijven meer. niet meer die zware arbeid aan het waschbord. welke nog boven dien extra sliitage van het goed tengevolge heeft Niet langer moede armen en een pijn lijke rug van de vermoeiende wekelijksche wasch. Her overvloedige Rinso-sop k»; al bet vuil gemakkelijk op. Slecht» de erg vuile plekken moeten jeventjes geboend worden met wat droge Rinso. Ook wanneer U een waschmachlne ge bruikt. b Rinso een ideale zeep en helpt U in een rnnromm door bet werk been. Neemt een» een proef 1 Koopt nog beden een pakje DE LEVER-S ZEEPMAATSCHAPPIJ VLAARD1NGEN Bij hard werk.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1