TUNE WAfn Ruwe en schrale huid ZUIURt TERPENTIJN Mededeellng. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De Kamer is verbijsterend praatlustig!..... Nadat 'in de vergadering van Woensdag, Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken en Land bouw) met 6613 was goedgekeurd, werd nog een aardige poos bespiegeld over de Be- gróoting van het Staats-boschhedrijf. Waarbiji de heeren Ebels, Bierema en Hiemstra op eene andere inrichting van dit bedrijf, het op commercieele wijze inrich ten ervan, met ontwijking van zaken, als het in cultuur brengen van gronden, welke er niet bij thuis-behooren. Minister Ruys gaf graag en grif toe, dat ook bij het Sfaats-boschbedrjjf bezuiniging dringend noodig is. De zaak zal worden on derzocht. Bij het Bouwfonds voor Binnenl. Zaken en Onderwijs, K. en W. klaagde dr. Beumer op de hatelijke en grimmige manier, waarin deze anti-revolutionnair virtuoos is, over het schromelijk te-laat binnengekomen zijn van deze begrootings-voorstellen. Minister De Visser merkte op, dat Z. Exc. veeleer een woord van waardeering had ver wacht over het gelukkig tot oplossing ge bracht hebben der zaak van het nieuwe Aca demische Ziekenhuis te Leiden, waamee eventjes vijf millioen gemoeid zijn. En toen verscheen achter de groene tafel Ir. Van Swaaij, de zoo zwaar-beproefde bewindsman, die geestkracht genoeg bleek te bezitten om, ondanks de vreeselijke smart, welke hem heeft getroffen in den jongsten tijd, met de Kamer verder de Begrooting van Waterstaat te behandelen. Z. Exc. had nog te beantwoorden alle spre kers, die bij de afd. Spoorwegen het woord hadden gevoerd. Men weet, intusschen is er vrede, toe nadering, compromis gekomen in de sfeer van het spoorweg-personeel. Zoodat de heer Wijnkoop, met zijn op ruiend „te wapen!", achter het net vischte. Minister Van Swaaij verduidelijkte, dat gelijkstelling van Rijks- en spoorweg-per soneel slechts tot op zekere hoogte kan wor den doorgevoerd. Ten opzichte der loons- korting was die gelijkstelling niet vol te hou den. Zij kon wat de spoorwegen betreft, niet wachten op de salairisregeling van het Rijkspersoneel. De nieuwe toestand voor de spoorwegen kon niet op 1 Januari j.1. ingaan, vandaar (waar korting op het salaris nu eenmaal niet te ontwijken was), de voorloopige regeling. Over het veelbesproken art. 36 R. D. Y. zei de minister, dat het z. i. loonsverminde ring absoluut niet belet. Intusschen, van pressie op het personeel, tot het afstand doen van rechten, welke men krachtens dit art. 36 meent te bezitten, is geen sprake. Tot geen enkel lid van het spoorweg-personeel zal der gelijk „verzoek" van afstand worden gericht. De heer Oud, die eene iriotie, in verhand met deze zaak had aanhang'g gemaakt, achtte de verklaring van den minister'ge noegzaam bevredigend om zijne motie 4n te trekken. De heer Van Braambeek volgde dat voor beeld ten opzichte van de door hem inge diende motie, een nieuw orgaan vragend tot bestier van de spoorweg-aangelegenheden Restten dus nog slechts de twee eommu- n'stische moties, waarvan de eerste was gericht op intrekking van alle plannen tot loonsverlaging, met restitutie van het bereids afgehouden salaris-deel van het snoorwerr- nersoneel, en de tweede intrekking vroeg van de 7". anti-stakingswptten-A.pr'1 190a. De eerste mot'e verkreeg slechts de stem van den heer Wijnkoop, wiens vriend dr. Van Ravesteyn afwez'g was. De tweede De uitbarsting van den StrombolL Omtrent de uitbarsting an den Strom- boli kan nog het volgende worden ge meld. De verhoogde werking van den berg begon j.1. Vrijdag, en kon zoowel woMen waargenomen van den Calabri- schen oever als van de kust van Sicilië: De vulkaan is onafgebroken in werking, en wordt als zoodanig dan ook beschouwd en gebezigd als een permanente vuur toren in den Eolischen archipel. Vermoe delijk houdt de uitbarsting verband met de zwakke aardstooten, die gevoeld zijn in Napels en in het schiereiland van Sor- rente, waarmede verleden week de grondafschuivingen bij Amalfi waren ge paard gegaan. Volgens een rapport uitgebracht door het geofysische obsevatorium van den Stromboli had Vrijdagochtend om 3 u. 34 m., plaatselijke tijd, een geweldige uitbar sting van den vulkaan plaats gevonden met een overvloedige uitstooting .van gloeiende asch, roodgloeiende steenen en een aantal groote rotsblokken, eveneens in gloeienden staat. De uitgeworpen ma terie vernielde in den omtrek een aantal wijngaarden. Reusachtige rookkolommen werden door den krater uitgestooten en overdekten spoedig het geheele eiland. Dit had tengevolge, dat het verloop van de uitbarsting niet tot in onderdeelen kon worden gevolgd. De eruptie ging gepaard met een plotselingen geweldigen lucht druk, die in St. Vincent, een .plaats aan de oostkust van het eiland Stromiboli, vensters verbrijzelde en deuren uit haar hengsels lichtte. Voor zoover tot nu toe bekend is geworden, zijn er bij de uit barsting geen raenschen omgekomen; maar een vijftiental personen ontving lichte kwetsuren. Af en toe schieten reus achtige vlammen uit den kratermond naar boven, hetgeen in den nacht een opmer- l^plijken blik oplevert. Men houdt het er voor, dat aan de onbewoonde zijde van den berg een lava-stroom naar de zeekust vloeit. Maar door het optreden van krach tige stoomwolken aan dien kant van den berg is het vooralsnog onmogelijk, tot die zijde door te dringen. LUCHTVAART. Een vliegtocht naar Macao. De militaire vliegers kapitein Brito Paia en luit. Sarmento Beires zijn Woens dag van Amadora nabij Lissabon ver trokken voor een vliegtocht naar Macao. De route is als volgt samengesteld: Villa Nova de Milfontes, Oran, Kairawan, Ga- bes, Tripolis, Benghazi, Cairo, Damascus, Bagdad, Basra, Bander, Abbas, Karachi, Delhi, Galcutta, Rangoon, Bangkok- Macao. De moeizame, tergend-langzame tocht door ie Marine-begrooting werd Dinsdag 1 April voortgezet. Doch eerst trachtte de heer Duysi, ie onstuimige woelwater van de S.D.A.P., ie geestige en oolijke oud-schepen van Zaan dam, een tweede Vlootwet-debatje uit te lok ken bij de Marine-begrooting, welke in den ivond en vroeg-nacht van 1 op 2 April aan Je orde zou komen. De heer Duys maakte nameljjk een motie van orde aanhangig, waarbij de Kamer de ministers van Binnenl. Zaken en van Financiën zou uitnoödigen, ie behandeling van Hoofdstuk VI (Marine) bij te wonen, met het oog op de Regeerings- verklaring van 17 Januari j.1. en van de financieele gevolgen dezer Marine-begroo ting. Een en ander zou geleid hebben tot een „tres in ideni", eene tweede herhaling van hetgeen in de Kamer reeds bij de interpella- tie-Troelstra en vervolgens bij het groot- politiek debat (de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegroot'ing) is betoogd. De Kamer ferwierp de motie-Duys met 4616. Niemand uit 'de Linksche sfeer steunde hier de soc.-democratische 'fractie. En toen heeft, op dien len April, het Lagerhuis nog tot zes uren „geboomd" over allerlei artikelen van de Landbouw-be- grooting. Ik teeken ervan aan, dat met den Senaat der Wageningsche hoogeschool (opmerking- dr. Deckers) wordt overwogen, of vereen voudiging van het onderwijs aldaar mogelijk is om te-ver doorgevoerde specialisatie te ontwijken. Minister Ruys is bereid te over wegen, of voor beurzen aan onvermogenden bij de winterscholen voor land- en tuinbouw wat me<>r kan worden gedaan. Een amende- ment-Hiemstra, dat de strekking had om aan te dringen op dit belang, was na 's ministers nadrukkelijke verklaring lichtelijk-overbodig geworden en werd met 4625 afgewezen. Van Rechts kreeg dit op zichzelf zeker zeer- sympathieke voorstel enkele stemmen. (Minister Ruys heeft nog verklaard, dat Z. Exc. ten-aanzien van benoeming en ont slag van landhouw-consulenten voortdurend overleg pleegt met de organisaties. Dat de subsidie voor paarden- en vee-keuringen mhest worden geschrapt, betreurt de minis ter met velen. Er zal worden uitgekeken, en dit woord bleek, meer dan een uitvlucht te zijn!, of hier niet een mouw aan kan worden gepast. Veel is Dinsdag-middag nog gesproken over de cultuur van woeste gronden. De heer Van Voorst gaf in overweging: het verstrek ken van voorschotten tot ontginning. En 'e^p afgevaardigde maakt zich over de ren- 'atvlitp't en over het gevaar, dat zulke voor- schoften n:et bij Vader Staat in kas zullen terugkeeren, absoluut niet ongerust. De heer Van Voorst wil een fonds, waaruit deze voor- Ingezonden Mededeellng. van hnnden'en f-Uat verzucht en geneest men het heste met »»u rol Ir donzen v«n HO an en 9o ets Hij mioth en drogisten.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2