Erdal NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GELD!GELD! Een prachtig blauwlaken HEEREN-COSTUUM 20 gulden per Costuum. müMaidjdttiiu, Eerste Blad. Abonnementsgelden. vóór 15 APRIL Keizerstraat 116 CRUHWALD, Keizerstraat 116 [boven]. BUITENLAND. Nr. 6853 DINSDAG 8 APRIL 1924 52e JAARGANG Verschijnt Dinsdag1-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekenlna No. 16066. Aan onze lezers bulten de stad doen wfj het verzoek die abonnementsgelden over het tweede kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wf] beleefd de kwitantie bij eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen: Dimdag 8 April 8.14 uur Woensdag 9 8.15 Het rapport der deskundigen. Over den inhoud van het rapport der oommissie-Dawes geeft de diplomatieke cor respondent van de „Westm. Gaz." nog en kele belangrijke bizonderheden. „De deskundigen zijn eenparig van mee ning, dat het, om Duitschland- tot betaling in staat te stellen, noodig is de Roer te ont ruimen. Verder zijn ze van oordeel, dat de douane-grens tusschen bezet en onbezet ge bied dient opgeruimd, dat de spoorwegen in het Rijnland en het Roergebied weer in Duitsche exploitatie moeten komen en dat de huidige belemmeringen voor de Duitsche nijverheid moeten verdwijnen. „Het rapport beperkt zich tot de ekono- mische gevolgen van de Fransche bezetting en onthoudt zich van eenig advies aan Frankrijk om zijn troepen terug te trekken, daar zulks niet op den weg van de deskun digen ligt." Na te hebben vermeld, dat een morato rium van 4 jaar voor betalingen in geld wordt voorgesteld, in welken tijd Duitsch land- echter de leveringen in natura en de betaling der bezettingskosten zal moeten voortzetten, zegt de oorr., dat daarvoor een buitenlandsche leening noodig zal zijn met de Duitsche sporen en ander rijkseigendom als onderpand. „Na het moratorium zullen van Duitsch land stijgende annuïteiten in geld1 worden geëischt, het eerste jaar 125 pond sterling (2V. milliard goudmark)." Volgens de „Matin" hebben de leden der tweede expertscommissie onder Mc Kenna (voor de Duitsche kapitaalsvlucht) uitge maakt, dat er niet minder dan 8 milliard goudmark aan Duitsch bezit in het buiten land is ondergebracht. De Duitsche Rijkskanselier Marx ver klaarde te Barmen in een verkiezingsrede, dat de Duitsche regeering de rapporten der experts met alle nauwgezetheid en grondig zal onderzoeken en nagaan of de daarin ver vatte conclusies en uitspraken en de bere kende prestaties van- het Duitsche volk mo gelijk zijn. De regeering zal slechts die prestaties aanvaarden, welke werkelijk door het Duit sche volk met inspanning van alle nationale economische krachten kunnen worden opge bracht Marx wendde zich voorts ten scherpste tegen de opzweeping van de nationale ge voelens door de rechts-radicale kringen. „Koel overleg moet ons duidelijk maken, zeide hij, dat, nu wij den oorlog verloren hebben, de lasten, welke ons bij het sluiten van den vrede zijn opgelegd, door ons ge dragen moeten worden, voorzoover dat in ons vermogen is." DUITSCHLAND. Verklezlngsactle. Op een vergadering van de Duitsch volksche te Frankfort aan de Main, waar Wulle het woord voerde, is het tot een vechtpartij met de oommunisten gekomen, waarbij er met stoelen en gummistokken op los werd geslagen. De oommunisten wierpen een bom, waardoor 8 menachen gewond werden. De schupo slaagde er ten slotte in de orde te herstellen. UIT HET BEZETTE GEBIED. De overeenkomsten met de Micum. Vrijdag heeft de Duitsche gezant te Pa rijs een onderhoud met Poincaré gehad waarbij hij in opdracht van zijn regeering het vraagstuk van de periode na afloop van d'e Micumovereenkomsten tot aan de definitieve oplossing van het herstel- vraagstuk ter sprake bracht. Uit Parijs wordt gemeld, dat Poincaré heeft doen uitkomen, dat de Fransche regeering on voorwaardelijk op hernieuwing van de overeenkomst staat. Naar de Chicago Tribune beweert heb ben de leden der oommissie-Dawes hun Fransche ooüega's verzocht Poincaré op merkzaam te maken op die schromelijke gevolgen van een actie in het Roergebied, om een verlenging van de overeenkom sten met de Micum af te dwingen. BEIEREN. De verkiezingen. Berlijn, 7 April Gisteren hebben In Beieren de verkiezingen voor den Land dag plaats gehad. De rust schijnt nergens te zijn gestoord, alhoewel de kiesstrijd zeer FEUILLETON. door ELEANOR H. PORTER. 67) „Ja, dat begrijp ik. Zeg Maggie.In juffrouw Flora's oogen kwam een bijna smeekendé uitdrukking. „Toe, toe, laat mij je een beetje helpenmet die klee- ren. Koop nu eens wat mooie.echt mooie dezen keer. Je weet, hoe heerlijk ik dat zou vinden. Zeg, doe je 't?" „Neen, dank je wel, hoor," weigerde juffrouw Maggie glimlachend haar hoofd schuddend. „Maar toch waardeer ik je vriendelijkheid, heusch ik meen 't". „Ik wou, dat je niet zoo akelig trotsch was," pruilde juffrouw Flora." Met een gebaar legde juffrouw Maggie haar het zwijgen op. „Neen, neenluister. Ik.ik heb Je iets te vertellen. Ik was toch van plan het je gauw te zeggen, en daarom zal ik 't nu meteen maar doen. Ik helb nu zelf geld, een heeleboel, weet je.'' „Heb j6 geld!" „Ja. Vaderis neef George is twee maan den geleden gestorven." „Die rijke in Alaska?" „Ja, en hij heeft mij vijftig duizend dol lar nagelaten." „Maggie." „Ik heb hem zelf nooit gezien, maar hij hield van vader jaren geleden en va der van hem." „Heb je in de laatste jaren nog Iets van hem gehoord? «Niet veeL Vader was er erg kwaad Ingezonden Mededeellng. daar is het goedkoopste adres. naar maat, prima gevoerd, voor spotprijs. Goedkooper dan overal elders. verbitterd was en ongeveer negentig per cent der kiezers ter stembus kwamen. De officieele uitslag is nog niet bekend, maar zeker is reeds dat zoowel de Duitsch-völ- kischen als de oommunisten hun positie hebben versterkt Na het procee-Hltler. De veroordeelden in het proces-Hitier worden te Münahen als nationale held'en gevierd. In de gevangenis te Landsberg, waar Hitier en zijn drie lotgenooten hun straf ondergaan, regent het bloemen en andere bewijzen van hulde. Pöhner, die in een kliniek wordt verpleegd, kan zich eveneens onder bloemen begraven en Roehm, en de anderen die niet behoeven te brommen, hebben zich in de Btlrgerbrfiu keiler Laten bewierooken. Ter eere van Ludendorff hebben de vöh kische vereenigingen een grooten fakkel optocht gehouden en daarna heeft de Kampfbund (die officieel- ontbonden heet) paradie gehouden voor den generaal, die in zijn dankbetuiging den bond opwekte voor DuitscMand's bevrijding te blijven strijden en met een driewerf hoezee voor de gevangenen van Landsberg besloot. Dat bij een dergelijke stemming de ver- kiezin-gsoampagii? in Beieren agressieve vormen gaat aannemen, behoeft niet te verwonderen. Te Obergotteszell is dr. Stiefl, van de Beiersche volkspartij, door völkische jongelingen met knuppels afge ranseld en zwaar gewond. Te Temfling is het Landdaglid: Rauch bont en blauw ge slagen. ENGELAND. Een onderzeeër gestrand. Londen, 7 April. Een onderzeeër, naar gemeld- wordt de L25, zit aan den grond op een bank aan den ingang van het ka- Ingezonden Mededeellng. over, dat hij naar Alaska was gegaan, weet je, ze hebben elkaar nooit geschre ven." „Vijftig duizend 1 En heb je ze al!" „Neen nog niet. Wel hebben ze mij vast een duizend gestuurd als speldegeld, zoo als zij' 't noemen. De notaris heeft mij reeds verscheidene brieven er over ge schreven en hij is ook een keer hier ge weest. Ik geloof, dat alles de volgende maand komt." „Oh, wat heerlijk voor je, Maggie," zei- de juffrouw Flora. „Het doet mij werkelijk pleizler voor je. Ik weet niet, wie ik liever een beetje ge luk in het leven zou gunnen, dan jou." Toen -zij een kwartier later aan de deur afscheid nam, zeide juffrouw Flora nog- tnaals, hoe blij zij was, terwijl ze er ©enigszins bedrukt aan toe voegde: „Maar ik weet heusch niet wat lk den geheelen1 zomer zonder jouw moet begin nen. Wat zal ik 't stil hebben, wanneer jij in Chicago bent. Hattie en Jim met de heele familie verhuisd naar Plainville en mijnheer Smith ook weg, wat zal 't saai zijn. Ik geloof, dat wij mijnheer Smith erg -zullen missen, want hij was werkelijk een aangenaam mensch. Vind jij ook niet, Maggie?" „Ja, ik mocht hem ook -graag,'* ver klaarde juffrouw Maggie. „Nu zul je heel wat met mij (moeten gaan winkelen, Flora, wil je dat?" Juffrouw Flora, die vol vuur met haar begon te spreken over kantjes en lintjes, lette er niet óp, dat zij wat haastig het ge sprek over den heer Smith afbrak. Hillerton had in die zomerdagen genoeg om over te spreken. Het vertrek van den heer Smith had eenig© opschudding te weeg gebrachtde „famllie-register"- man was in de stad wel bekend en be mind. Maar zelfs zijn vertrek verwekte niet zooveel belangstelling als de verhui zing van de James Blaisdells naar Plain ville. Doch dit laatste veroorzaakte toch niet zooveel opzien als het nieuwtje, dat juffrouw Maggie Duff vijftig duizend dol lar geërfd had en naar Chicago was ge gaan om het uit te geven. Het feit, dat bijna iedereen, die het hoorde, dadelijk verklaarde, dat men hoopte dat zij een -groot gedeelte daarvan voor zichzelf zou besteden in Chicago of ergens anders bewees wel, hoe -men in Hillerton over juffrouw Maggie Duff dacht. Het was in 't begin van September, dat juffrouw Flora van juffrouw Maggie „de" brief ontving. Zij bad reeds meerdere brieven van juffrouw Maggie ontvangen, maar de inhoud van deze was zoo, dat die voor de Blaisdells „de" -brief was. Juffrouw Flora begon hem te lezen uitte een kreet en sprong overeind. Staan de met ingehouden adem las -zij hem uit, Vijf -minuten later met haar handschoe n-en half aan, haar hoed scheef op haar hoofd, spoedde zij zich door h-et plantsoen naar het huis van haar broer Frank. „Jan©! Jan©!" hijgde zij,, zoodra ze haar schoonzuster gevonden had. „Ik heb een brief van Maggie! Mijnheer Stanley G Fulton is terug! Hij is terug!" „Terug! Levend bedoel je! Oh, mijn hemel, wat zal Hattie beginnen! Zij heeft zoo op dat geld gerekend en wij, die zoo veel verloren hebben ook. Maar, mis schien hadden wiji het niet eens gekregen. Lieve HemelIEn Maggie heeft t jou ge schreven? Waar is de brief?" „Daar, ik heb er niet eens aan gedacht naai van The Needies (te<n Westen van het eilandl Wight). Twee dlestroyers en wat vliegtuigen bevimdiem zich in de nabij heid. De onderzeeër ligt niet geheel en al onder water. Een nederlaag der regeering. Londen, 1 ApriiL Bij het hervatte debat over het regeeringsontwerp inzak© die be trekkingen, tusschen huis eigenaars en huurders gaven Baldwin en Asquiith huil sterke afkeuring te kennen over de rede van MiacDonald. De hervatting van het debat over dit ontwerp, bekend als de „Evictions Bill" had' plaats onder groote opgewondenheid. De regeering had een amendement aange kondigd op artikel 1, waarbij de werk- looze huurder voor uitzetting werd' ge spaard- door steun van de plaatselijke auto riteiten. De conservatieven en de liberalen verlangden te weten of de plaatselijke autoriteiten terugbetaling zouden verkrij gen uit d© schatkist MacDonald gaf geen rechtstreeks antwoord- op d!i© vraag. Zoo wel Baldwin namens de conservatieven als Asquith namens de liberalen verklaarde, dat dit amendement de wet niet aanneme lijk maakte en zij droftgen er op aan-, dat de bepaling, waartegen hun verzet ging, zou worden geschrapt Thomas, die minister van Koloniën, ver klaarde namens d© regeering, dat zij de bepaling niet wilde inttrekken. Het amendement van Ohamberlain tot verwerping der wet werd in stemming ge bracht en aangenomen met 221 tegen 212 stemmen. Na de verwerping der tweede lezing van de „Evictions Bill" verklaarde MacDonald, dat de regeering zou overwegen of zij een nieuwe wet zou indienen. Dit wijst erop, d'ait de regeering de verwerping der wet niet als een quaestie van vertrouwen be schouwt De dreigende uitsluiting ln den scheepsbouw. De Britsche scheepsbouwers hebben gisteren officieel laten aanplakken-, dat de algemeene uitsluiting over het geheel© land Donderdag ajg. zal beginnen, tenzi; dan d© staking te Southamipton is bijge legd. Een aardschok. In Derbyshir© is Vrijdagavond een vri; ernstige aardbeving gevoeld. Er vallen geen menschenlevens te betreuren, doch er is vrij veel schade aangericht South Nor- manton leek een gebombardeerde stad. Tal van schoorsteenen waren naar bene den gekomen, hier en- daar door het dak heen, en menig venster was ingedrukt De bevolking snelde door een paniek be vangen de straat op. Men dacht aan een zware mjjmontploffing. -De aardbeving ging gepaard) met een gerommel of een geluid; dat ver schillende waarnemers beschrijven als dat van een trein in een tunnel; van een harde windvlaag; of van het voorbijdiav-eren- van vrachtauto's. Een- geoloog heeft aan de Weekly Dispatch verklaard, diat het verschijnsel zijn oorzaak moet -gehad hebben in het scheuren van het rotsgesteente. Men leest in de berichten de gewone verhalen van verschrikte menschen die in nachtgewaad- naar buiten li-epen, het klet teren van vaatwerk, het vallen van kalk Ingezonden Mededeellng. van d'e plafonds enz., maar schade van groote beteekenis schijnt behalve dan te Alfreton niet te zijn aangericht BRITSCH-INDIE. Arbeldersonlusten. Zaterdag zijn te Cawnpur ernstige troebelen, voorgevallen in de katoenia- brieken, wegens loon- en bijslaggeschil len. De arbeiders gooiden roet steenen en bedreven- andere wandaden. De politie moest te hulp worden geroepen en op be vel van de overheid het vuur openen. Daarbij rijn drie lieden gedood- en 84 ge wond. De pest De directeur van de volksgezondheid heeft verklaard, dat de pest ernstiger is dan ooit sinds 1918. Hij; schat het aantal sterfgevallen in Maart op ongeveer 25000. Men verwacht, dat de epidemie nog wel zes weken aan zal houden. De regeering heeft 50.000 roepijen voor medische hulp toegestaan. FRANKRIJK De bezetting van de Roer. L'Oeuvre doet een aanval op de beken de stelling van Poincaré, dat hij de Roer niet zal verlaten vóór Duitschland zich geheel van zijn verplichtingen heeft ge kweten. Het blad- herinnert er aan, dat artikel 429 van het Vredesverdrag zegt, dat Frankrijk, wanneer Duitschland ge durende vijf jaar de bepalingen- van het verdrag getrouwelijk nakomt, den gehee len linker Rijnoever ten noorden van een lijn, die van de Roernaar de samen- om hem mee te btengen," zeide juffrouw Flora geheel in de war. „Maar, het is zoo erg niet. Ik kan je wel vertellen, wat ze schreef. Het is niet veel. Zij zeide, dat 't gauw genoeg in de kranten zou staan, natuurlijk, maar zij wilde 't ons eerst ver tellen-, opdat wij niet te verrast zouden zijn. Hij was net aan-gekomen, is het kan toor van zijn notaris binnen gewandeld zonder een telegram of iets gezonden te hebben, zeggende dat hij niet wilde heb ben, dat er eenige drukte van gemaakt werd. Mijnheer Tyndall -bracht dien avond het nieuws thuis uit een extra editie van de bladen. Alles wat gezegd werd, was, dat d© heer Stanley G. Fulton, de multi- millionnair, die bijna twee jaar geleden op een ontdekkingsreis naar Zuid-Ame- rika was gegaan, levend en wel was te ruggekomen. Dan werd ©r nog alles ver teld over de twee brieven en- het geld, dat hij ons naliet, zeide Maggie. Dan een heeleboel gepraat over hoe gelukkig het was, dat hij juist kwam, voordat de an dere brief geopend -moest worden. Iets omtrent zijn reis of iets anders werd niet vermeld. De ochtendbladen zullen er vol gens Maggie, waarschijnlijk uitvoerig over uitweiden." „Ja, natuurlijk! Natuurlijk!" knikte Jane -zenuwachtig trekkende aan haar schort. Sinds het verlies van d-e veer tig duizend dollar had- zij weer haar oude gewoonte om twee schorten over elkaar te dragen aangenomen „Waar denk jij, dat hij al dien tijd gezeten heeft? Zou hij verdwaald zijn geweest?" „Maggtie zegt, dat het niet bekend was..., dat de bladen het niet vermelden; Het was een- extra nummer, waarin alleen het bericht van zijn terugkeer stond. Maar, wij zullen dat natuurlijk wel hooren. De Ingezonden Mededeellng. Goed© eefust, goede spijsvertering, goed bloed en een -goed humeur worden verkregen door Fost-er's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, -maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben -geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. couranten hier zullen er wel mee komen. Bovendien ben ik er zeker van, dat Mag gie er ook nog wei over zal schrijven. Arme Maggie, ik ben zóó blij, dat zij wat geniet." „Ja, natuurlijk! Naturlijk!" knikte Jane nog zenuwachtig. „Zeg, Flora, denk je, dat wij niets van hem zullen hooren. Hij heeft ons dat geld nagelaten, dat weet hij natuurlijk. Hij- kan 't niet meer terug vragen.... d-e notaris zedd'e, dat hij 't niet 'kon, weet je nog wel. Maar.denk jij, dat wij hem moesten schrijven. om. hem te bedanken?" „Oh!" riep juffrouw Flora geheel uit het veld geslagen; „Mijn Hemel, Jane, hoe zou ik zoo iets moeten kla-aren spelen? Denk jij, dat wij het zouden moeten doen?" Juffrouw Flora was doodsbleek geworden. Jane fronste het voorhoofd. „Nu, ik weet niet, hoe wij zouden kun nen uitvinden, wat er in dit geval gedaan moet worden," glimlachte zij. „Wij kun nen .slecht aan de redactie van de cou lant schrijven, zooals ik het gedaan heb, t->en ik wilde weten, hoe ik uitnoodigin- pen moest beantwoorden en messen en vorken op tafel rangschikken. Dat kun ne nwij niet doen, voor amdat zoo iets nooit voor gekomen is. Zij zou den toch niet weten, wat ze moesten zeg gen. Wij zullen slecht kunnen' schrijven: „Geachte heer Redacteur! Kunt u mij ook zeggen, of, wanneer Iemand mij honderd duizend dollar nalaat en dan plotseling weer levend wordt, het noodig is, of niet, om hem te schrijven en te bedanken?" Ze zouden denken, dat wij gek waren en daar zouden ze gelijk aan hebben. Voor mijn -part zou lk. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BLJ VOORUITBETALING: Helderoche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Nod. O. en W. Indië p. zoepoat f 2.60; ld. p. mail en o-vwig.e landen f 4.20. Zonda&sblad r«p. f Ü.ölf 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers derjötfïirant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 cl p. regel (galjard)Imgiez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 rogels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Waarom Erdal Erdal is een product van vakkundigenN Het is uit de beste grondstoffen1 op de juiste wijze gefabriceerd. Erdal doet veel meer dan poetsen alleen, het onderhoudt ook Uw schoenen. Daarom Erdal.|

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1