NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GELDIGELD! a W-ciar kom ik vandaan? j re* Eerste Blad. vóór 15 APRIL Abonnementsgelden. BUITENLAND. I.Grunwald, Keizerstraat 116. 20 gulden pur costaum. Nr. 5864 DONDERDAG 10 APRIL 1924 52e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekenlna No. 16066. Aan onze lezers buiten de stad doen wty het verzoek die abonnementsgelden over het tweede kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.16 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij beleefd die kwitantie bfl eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. HET RAPPORT DER DESKUNDIGEN. De Fransche samenvatting. Uit Parijs wordt .gemeld: De eerste commissie van deskundigen (de oommissie-Dawes) zegt in haar Woens dag openbaar gemaakt rapport, dat Duitschland met zijn nijvere, aangroeiende bevolking, zijn zich voortdurend, ontwik kelden landbouw, zijn sedert den wapen stilstand aanmerkelijk verbeterde nijver heidsuitrusting, en zijn te niet gegane bin- nenflandsohe schuld in staat is zijn geld te stabiliseeren en zijn begrooting in even wicht te brengen. Om binnen vier jaar tot een volkomen financieel herstel te komen zal het voldoende zijn als Duitschland zijn begrootingsbronnen geleidelijk ontwik kelt, dóór de belastingen op hetzelfde peil te brengen als de Enteontelanden en tege lijkertijd. de uitgaven binnen redelijke grenzen te beperken. De betalingen. Indien de oommissie van herstel Duitsch land een gedeeltelijk moratorium1 van en kele jaren toekent zijn de deskundigen van oordeel, dat met een leening van 800 mil- lioen goudmark in het eerste jaar. Duitschland in staat zal zijn de eerste vijf annuïteiten te betalen, tot bedragen van een milliard, 1220 milMoen, 1460 milüoen, twee milliard em 21/, milliard goudmark, gewaarborgd door zekere begrooüngsin- komsten. Van 1929—'80 af zullen die annuïteiten 21/, milliardi te boven gaan en progressief zijn naarmate van de Duitsche welvaart. De bedragen in goudmark, die de lasten uit de overeenkomsten dekken, komen' le uit de Duitsche spoorwegen, ml. het eer ste jaar 200 milüoen, welk bedrag van 4925 af stijgt tot het maximum van 660 FEUILLETON. door ELEANOR H. PORTER. Luid weerklonk de telefoonbei en Jane stond onmiddellijk op om te luisteren wie er was. Zij bleef eenigen tijd weg. Maar toen zij terugkwam was zij erg opgewon den. „Het is Frank. Hij weet 't ook aL Het stond in het avondblad.'* „Geven ze nog meer bijzonderheden?" „Ik geloof niet veel. Toch schijnt er wat te zijn, want hij zou het 'blad meebrengen. Het is bijna etenstijd. Waarom wacht je niet even op hem?" vroeg zij, toen juf frouw Flora haastig opstond. Juffrouw Flora schudde het hoofd. „Neen, ik kan niet. Toen ik den brief kreeg, ben ik zoo maar het huis uitge- loopen en heb alles gelaten, zoo 't was. Op weg naar huis zal ik zelf wel een krant koopen. Ik zal vanavond ook even naar Hattie gaan. Mijn hemel, het is bij na net zoo'n gebeurtenis, als toen het geld kwam, vindt je ook niet?" hijgde zij, terwijl hij zich haastte om weg te komen. De Blaisdells kochten menige krant in de dagen welke nu volgden. Maar zelfs toen het zoover was .gekomen, dat de bladen baast niets meer over Stanley G. Fulton vermeldden, wisten zij en het publiek in het algemeen niets meer dan de volgende bloot© feiten1: Stanley G. Fulton was, komende uit het binnenland, afgestapt aan een Zuid-Ame- rikaansch hotel, waar hij zich had laten inschrijven als S. Fulton om ruohtbaar- milliioen; 2e uit een hypotheek op die Duit sche nijverheid, welke van 125 millioen tot 800 milüoen stijgt; 8e uit belastingen op spoorwegtransporten ten bedrage van 290 millioen en uit de algemeene rijksbegroo- ting. De comtröle. De deskundigen sluiten een algemeen toezicht op de Duitsche financiën huiten; zij zijn van oordeel dlat zoo'n toezicht niet ware te handhaven. Wel willen zij die organen onder buitenlandsche controle stenen, welke de stabiliteit van het Duit sche ruilmiddel moeten verzekeren en die ervoer moeten, zorgen, dat de betalingen geschieden, waartoe het vredesverdrag de verplichting aan Duitschland oplegt Het essentieele middel van het in te voe ren stelsel zal een emissiebank zijn met goudidekking, welke gevestigd zal' wezen te Berlijn. De algemeen© raad, die een werkelijke raad van beheer zal wezen, zal bestaan uit zeven Duitschers 'en zeven buitenlanders, te weten één Engelschman, een Fransch- man, een Italiaan, een Belg, een Ameri kaan, een Nederlander en een Zwitser. Hij zal de Duitsche directie oonitroleeren. De raad van beheer zal met ten minste negen stemmen, w.o. ten minste zes buitenland sche, een commissaris benoemen, die be kleed zal zijn met onbeperkte bevoegdhe den, en die de controle zal hebben over de wijze waarop de kapitaal-reserve wordt beheerd en de uitgave van bankbiljetten geschiedt. De algemeene raad kan met een drie vierden meerderheid besluiten om den me- taalvoorraad en het bureau voor de uit gifte van bankbiljetten naar een neutraal land over te brengen. De spoorwegen. De Duitsche spoorwegen worden een naamlooze vennootschap met een kapitaal van 26 milliard, w.o. 2 milliard aan prefe rente aandeelen. Het rijk neemt daarvan (van de 2 milliard) één vierde, verder 18 miHiaxd van de gewone aandeelen. De commissie van herstel ontvangt elf mii- Uard obügaties (die 660 millioen 'sjaars opbrengen). De raad van beheer zal ten minste vier buitenlanders tellen als vertegenwoordi gers van de commissie van herstel, welke toezicht zal uitoefenen door een gedele geerde oommissaris, door haar zelf aan te wijzen. Een internationale oommissie van des kundigen zal een hypotheek op de nijver heid vestigen, welke aan de commissie van herstel een bate zal opleveren van 5 mil liard in stukken^ rentende 6 percent en aflosbaar binnen 100 jaar, gewaarborgd op de rijksbegrooting, doordat het rijk de douane-inkomsten, het alcoholmonopolie, die bier-, tabak- en suikerbelasting daar toe aan zal wijzen en onder het beheer van een buitengewonen oommissaris zal plaat sen. De deskundigen hebben nagegaan hoe de Duitsche stortingen geschieden kun nen, zonder dat zij den wisselkoers aantas ten. Zij bevelen zoo noodig beperking of opschorting van de 'Stortingen aan en een verbod1 van heruitvoer van leveringen in oatura. Het rijk zal geenerlei belasting mogen heffen op grond van de lasten, welk© het verdrag het oplegt. heid'te voorkomen. Onmiddellijk had hij passage genomen naar New-York. Daar aankomende had hij, altijd nog om rucht baarheid te vermijden, niet aan zijn zaak gelastigde getelegrafeerd, maar was met den nachttrein naar Chicago gegaan. Ge lukkig had hij niemand ontmoet, die hem herkende, totdat hij daar aankwam. Hij had verscheidene eigenaardigheden mede gebracht en had, zooals hij verklaarde een zeer aangename en prettige reis ge had. Meer dan dat wilde hij niet zeggen. Hjj zeide, dat hij niet over zijn avonturen wenschte te spreken. Gedurende een paar weken was er na tuurlijk over zijn terugkomst heel wat te doen. Zoogenaamde interviews, geruch ten van levensgevaarlijke tochten en on dernemingen in ondoordringbare wouden verschenen herhaalde malen. Maar in be trekkelijk korten tijd verflauwde de be langstelling uit gebrek aan nieuwe feiten. Zooals de heer Stanley G. Fulton zelf had voorspeld, was de geheele zaak spoedig van de baan en- werd ze eenvoudig als een van de welbekende excentrieke daden van den multi-milüonair beschouwd. Dit alles hoorde de Blaisdells natuur lijk van juffrouw Maggie, terwijl ze het bovendien nog in de bladen lazen. Maar al heel spoedig begonnen zij van juffrouw Maggie meer te hooren. Voordat er veer tien dagen' verloopen. waren, ontving juf frouw Flora een anderen brief uit Chi cago, die haar evenals den vorigen keer naar haar schoonzuster deed vliegen. „Jane! Jane! Maggie heeft hem ont moet," riep zij huiten adem de keuken binnen stormende, waar Jane bezig was appelen te schillen, iets wat zij' de meid niet toevertrouwde, ómdat deze 't niet dun genoeg deed. „Hem ontmoet! Wie ontmoet?" Ingezonden MededoeHng. Heeren Haringtrekkers!! Veel geluk als gij ter vangst gaat! Verdien veeli heel veel geld! Daar is het goedkoopste adres Een prachtlgi blauw laken HEEREN-COSTUUM naar maat, I. Grunwald, Keizerstraat 116 (boven). Het bezette gebied. De deskundigen verklaren, dat hun voorstellen- uitgaan van het herstel van de belasting, en bedrijfseenheid van het rijk, waaraan zij toevoegen, dat, zoo waar borgen en panden van politieken aard wenscheüjk geacht mogen worden, deze uitgaan boven hun bevoegdheid. Zij zijn evenmin bevoegd inzake het vraagstuk der militaire bezetting, doch veronderstellen niettemin, dat geenerlei buitenlandsche inr steüing het toezicht, dat zij in hun plan hebben opgenomen, zal belemmeren, zoo dat dientengevolge de huidige maatrege len, veronderstelt, dat deze dit toezicht bei emmeren, opgeheven of gewijzigd zul len worden voorzoover zulks noodzakelijk is, zoodra Duitschland heit aanbevolen plan ten uitvoer zal hebben gelegd, en al leen dan opnieuw in werking zullen wor den gesteld, indien zich een geval voor doet van een in het oog loopend In ge breke blijven ten aanzien van de bij ge meenschappelijk overleg aanvaarde voor waarden. In een dergelijk geval is het natuurlijk aan de regeeringen-schuldeischers om uit te maken welke afdoende sancties er ge- nomen moeten worden. Want zij handelen met besef hunner verantwoordelijkheid voor hun eigen liuuiicieele belangen en voor die der particulieren, die fondsen voorgeschoten hebben om het plan tot uitvoering te brengen. De deskundigen voegen hier aan toe, dat zij eenstemmig van meening zijn, dat wanneer het economische stelsel, dat thans van kracht is in de bezette gebieden, ge wijzigd wordt, de regeling van de vergoe ding, naar gelang van die wijziging, ver sterkt moet worden door productieve waarborgen. Wij stellen, zeggen de des kundigen, controle-maatregelen voor, die, naar wij meenen, afdoende zullen zijn en het herstel der financieel© stabiüteit niet beletten. De Engelsche samenvatting. Het Engelsche overzicht van den in- houd van het rapport is ten aanzien van het bezette gebied positiever dan het Fransche. In het Engelsche overzicht wordt n.1. gezegd: Het geheele schema van betalingen zal pas beginnen te werken op den datum, waarop Duitschland de voUedige oecono- mische en fiscale souvereiniteit over zijn gebied heeft herkregen. In de vastgestelde bedragen is aües begrepen. Zij kunnen „Mijnheer Fulton. Zij heeft hem gespro ken, Zij schrijft het mij." „Onze mijnheer Fulton?" „Ja!' „Flora!" Haastig, zonder verder er acht op slaande of zij wel dun genoeg schilde, maakte Jane de pan af en zette die toen voor de meid op tafel neer, terwijl zij vlug haar schoonzustor naar de huiska mer bracht. „Nu, vertel mij gauw, wat zij zegt. Is hij' aardig? Vindt 'zij hem aardig? Weet hij, dat zij familie van ons is?" „Ja. Ja," knikte Flora in een stoel neervallende. Zij mag hem wel, zegt ze en hij weet alles van onze familiebetrek king af. Zij schrijft, dat hij werkelijk be lang in ons stelt. Oh, ik hoop, dat zij hem niet oiver Fred gesproken heeft." „Maar, dan die vreeseüjke goudmijn- geschiedenis," kreunde Jane. „Ik geloof echter niet, dat zij het zal doen. Ik weet 't bijna zeker." „Natuurlijk hèeft ze 't niet gedaan!" riep Flora. „Dat is niets voor Maggie. Zij zal alleen over de goede dingen spreken en ook verteüen, hoe 'blij wij met het geld waren." „Ja, natuurlijk, natuurlijk! Maar, stel je voor, dat ze hem ontmoet heeft werkelijk gesproken," sprak Jane. „Melli- oent!" Met een opgewonden gelaat wend de zij -zich tot haar dochter, die juist de kamer binnen kwam. „Verbeeldt je Tante Flora heeft juist een brief van tante Maggie gekregen, waarin zij schrijft dat zij mijnheer Fulton ontmoet heeft en met hem heeft gesproken." „Heusch! Oh, wat leuk! Hoe is hij? Vindt ze hem aardig?" Juffrouw Flora lachte. „Dat is juist wat je moeder ook vroeg, Ja, hij is heel aardig zegt ze en zij mag hem heel graag." worden gebruikt niet alleen voor het her stel maar ook voor do terugbetaling van kosten van bezettingslegers, do betalin gen van de „clearing offices" en metter daad! voor alle lasten van het vredestrao- taat en voor interest op leeningen. Het rapport der tweede commissie. Parijs, 0 ApriL Het tweede rapport der deskundigen schat het Duitsche bezit in het buitenland op 81 December 1928 op een totaal van ten naaste bij 8 milliard goudmark en wel 6760 nülloien aan Diüjtsch kapitaal in het buitenland en 1200 millioen buiten! an-dsch geld, dat in Duitschland wordt vastgehouden. Geldelijke gezondmaking zal' het moge lijk maken, dat het Duitsche bezit naar Duitschland terugkeert. De indruk te Parijs. Uit Parijs wordt aan het HhL gemeld: Over het algemeen wordt het rapport der deskundigen, dat eerst hedenmorgen overhandigd is, maar waarvan de groot© lijnen reeds bekend waren, hier gunstig ontvangen. Men verheugt zich er over, dat de heeren tot een resultaat zijn gekomen en dat hun cijfers veel aanzienlijker zijn dan zij zelf oorspronkelijk hadden ge dacht. Ook verheugt men zich hier in de afwe zigheid in het rapport van eenigerlei uit spraak tegen de Rurhbezetting; die het voor Frankrijk onaannemelijk zou hebben gemaakt. De Engelschen en Amerikanen hadden er in willen zetten, dat de bezet ting onvereenigbaar is met de volledige economische vrijheid, die Duitschland noodig heeft om zijn verpüchtingen na te komen. De Franschem en Belgen hebben zich daartegen krachtig verzet en aan gezien de quaestie ten slotte eenigs- zins buiten de opgelegde taak lag, heeft men haar in het rapport niet aangeroerd. Niettemin merkt men Unks op, dat het rapport büjkbaar de beëindiging van de exploitatie van het Ruhrgebied door Frankrijk inhoudt en dat de opvatting van Amerika, Engeland en zelfs Italië in de zen zoo beslist is, dart Poincaré daarmee wel moet rekening houden, wil men iets hebben aan de oonclusies der deskundi gen. Rechts is men zeer ontevreden, juist, omdat het rapport implicite een' beëindi ging van de directe Ruhr-exploitatie in houd en Frankrijk zijn afzonderlijke pres- siemiddelen afneemt. Een oogenbük had den de deskundigen nog geoordeeld, schrijft Pertinax, dat wanneer Duitsch land opzettelijk zijn verpüchtingen niet nakwam, deze pressiemiddelen weer ge heel gereconstrueerd zouden worden naar de formule, die Poincaré op 2 April in de Kamer aankondigde. Op straffe van een breuk te veroorzaken, hebben de Fransche deskundigen zich echter moeten schikken in de tegenwoordige onduidelijke en neutrale regeling, volgens welk© de al- liés, als Duitschland zijn verpüchtingen niet nakomt, sancties kunnen nemen in verband met hun eigen financieel e belan gen, die met de Duitsche samengewetzen zijn en met die van de internationale geld schieters. Verder verontwaardigt Pertinax zich over de ten slotte aangenomen bepalingen betreffende de nieuwe bank, die nu toch weer te Berlijn komt en waarin tegenover vijf alüés zeven Duitschers, een Zwitser Ingezonden Mededeettng. J JÏ5 „Nu, het schijnt, dat mijnheer Tyndall ham kende en die heeft hem op een avond thuis gebracht en aan zijn vrouw en Mag gie voorgesteld. Sinds dien is hij heel aar dig voor hen 'geweest. Hij heeft hen in zijn automobiel meegenomen en ze zijn tweemaal met hemm aar den schouwburg geweest." „Dat komt natuurlijk, omdat zij familie van ons is," knikte Jane wijsgeerig. „Ja, dat geloof ik ook," stemde Flora toe. „Het is heel aardig van hem." „Pf," snoof Mellioent. „Ik geloof, dat ,hij het doet, omdat hij 't zelf wil. U heeft nooit tante Maggie weten te waardeeren. Ik wed met u, dat zij aardiger, en' üever en ja, mooier is, dan menigeen van die vrouwen in Chicago. Tante Maggie zag er beslist knap uit dien dag in Juli, toen zij hier vandaan ging. Zij zag er ook ge lukkig uit en waarschijnlijk vindt hij 't aardig om met haar uit te gaan. In elk geval vindt ik 't heerlijk, dat zij, vóór -dat ze dood gaat, wat pleizier in haat leven heeft." „Ja, dat vindt jij ook, kindje. Wij zijn er allemaal blij om," zuchtte Flora. „Arme Maggie!" „Ik wilde alleen maar, dat hij' haar trouwde, 'zoodat zij het haar heel© leven lang goed zou hebben bekende Mellioent „Haar trouwen!" riepen twee veront waardigde stemmen. „Ja, waarom niet? Zij is goed genoeg voor hem!" draafde Melücent door. „Tante Maggie is goed genoeg voor ieder een!" „Natuurlijk kind," lachte juffrouw Flo ra. „Als er ooit een engel op de wereld geweest is, dan is het zeker Maggie." en een Hollander zullen zitten, terwijl de „Action Framjaise" oordeelt, dat de des kundigen geen gezond verstand getoond hebben door tegenover een.' volk els het Duitsche de verpüchte verhooging van de annuïteiten te baseeren op indexcijfers van den Duitschen voorspoed. De meening te Berlijn. Berlijn, 9 ApriL Men heeft hier tot dus ver alleen het door de „Matin" gepubli ceerde overzicht van hetgeen de rappor ten der keskundigen zullen bevatten en voorstellen. De bezwaren, die men hier tegen het rapport heeft zijn drieërlei. Ten le dat opnieuw een definitief cijfer ont breekt, zoodat het Duitsche volk nog steeds niet weet welk -bedrag het zal moe ten betalen. Het tweede bezwaar dat er geen volledig moratorium wordt verleend, terwijl in de derde plaats de beoogde fi nancieel© oontrole van Duitschland wre vel wekt. Wat het bedrag der voorgestelde jaar- lijksche betalingen betreft merkt men op, dat dit circa 60 hooger is dan het be drag door de Duitsche regeering als dra gelijk was geacht, doch het lijkt niet waarschijnlijk dat op deze hooge raming overwegend bezwaar zal worden gemaakt, mits men kan bereiken, dat een definitief cijfer wordt genoemd. VOLKENBOND. De commissaris-generaal voor Hongarije. i>e itaad van den Volkenbond benoem de tot commissaris-generaal van Hongarije den neer Smith uit Boston, üd vain de Amerikaansch© delegatie ter vredescon ferentie van Parija Hij nam deel aan de organisatie van het Chineesche oonsorto- rium en de regeling der Mexicaansche schuld; hij zal de voteende week naar Boedapest vertrekken. ENGELAND. Nog een nederlaag der regeering. Aan het slot der zitting van het Lager huis leed de regeering nogmaals een ne- „Ja, maar een engel kan niet trouwen," gümlachte Jane. „Nu, dat weet ik nog niet," zeide juf frouw Flora nadenkend. „Hattie heeft altijd gezegd, dat zij en mijnheer Smith nog eens een paar zouden worden, weet je." „Ja, maar daar is niets van gekomen, wel?" wierp Jane tegen. „Nu dan, ik blijf bij mijn oorspronkelijk -gezegd. „Maggie Duff is een engel, maar geen trouwende engel, tenzij iemand haar voor haar geld trouwt." „Nu, nu, kind, omdat je zelf op het oogenblik verliefd bent en romantisch, behoef je niet te denken, dat iedereen zoo is," berispte haar moeder wat scherp. Melllcent echter lachte vrooüjk, terwijl zij in haar eigen kamer verdween. „Zeg, waar zou mijnheer Smith toch zijn? Zou hij ooit weer eens hier komen?" peinsde juffrouw Flora hardop. „Ik zou 't wel willen. Hij was een erg aardige man, ik mocht hem graag." „Maar Flora, jij wordt tocht ook niet romantisch," plaagde haar schoon zuster. „Gekheid, Jane," antwoordde Flora scherp, terwijl zij haar mantel dicht knoopte. „Ik -ben net zoo min romantisch als arme Maggie zelf." Twee weken later kwam juffrouw Mag- gies' brief, waarin zij haar verloving met den heer Stanley G. Fulton aankondigde met de mededeeüng, dat zij vóór Kerstmis in Ohlcago zouden trouwen. (Wordt vervolgd). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldemhe Courant f 1.60; fr. p. p. Binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. fOAl.f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.96, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. ADVERTENTIE N: 20 et. p. regel (galjard). Ingiea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ot. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct, elke regel meeor 10 ot bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. f 2v— Lleht op voor auto's en fietsen Donderdag 10 April 8.16 uur. Vrijdag 1181' 68) Zegt tegen Uwe vrouwen, dat zij Baal, Bever en Flanel koopen bi] de Firma prima gevoerd, voor spotprijs. „Maar, hoe zit 't in elkaar? Hoe komt 't, dat ze hem ontmoet heeft?" vroeg Jane. „Alsof tante Maggie dat zou doen," bracht Mellioent in het midden. „Boven dien zal het ook niet noodig zijn. Tante Maggie is goed -genoeg om door iemand om haar zelf getrouwd te worden."

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1