BINNENLAND. De Cadettenschool te Alkmaar. Nu de Cadettenschool binnenkort opge heven wordt en aan het groote, mooie ge bouw in den Alkmaarder Hout dus een andere bestemming kan worden gegeven is de vraag actueel voor welk doel het zou kunnen worden gebruikt. Voor een ziekenhuis misschien? Dan zou de gemeente het wellicht voor dat doe voor een schappelijken prijs kunnen koo- pen, omdat zij destijds voor den bouw aan bet Kijk den grond geschonken heeft, be nevens een niet onbelangrijk bedrag als bijdrage in de kosten. De vraag of van de Cadettenschool een Ziekenhuis kan worden gemaakt, is in on derzoek bij de raadscommissie, die be noemd is om de mogelijkheid van de stich ting van een Ziekenhuis te onderzoeken. Zij heeft de hulp en voorlichting ingeroe pen van dr. Wortmaa van het Tessel- schade-Ziekenhuis te Amsterdam. Zijn wij wel ingelicht, dan moeten er groote bezwaren gerezen zijn om de Cadet tenschool in een Ziekenhuis te verande ren. Intusschen zijn juist bij R en W gisteren de plannen voor den bouw van een nieuw R. K. ziekenhuis, direct gren zende aan de bestaande R. K. Zieken inrichting in de Emmastraat, ter goedkeu ring ingezonden. (HbL). Actuallsten, De centrale raad van het Verbond van Actualisten bericht dat ten onrechte is gemeld, dat dit Verhond het volgende jaar aan de verkiezingen van de Tweede Kaïmer met eigen candidaten zal deel nemen. De centrale raad heeft dienaan gaande geen besluit genomen. Invoer uit de Ver. Staten. Men meldt uit Washington aan de „N Rott. Courant": Het departement van handel te Washlng ton maakt er belanghebbenden op attent, dat de tentoonstelling van levensmiddelen, die in December j.1. te Amsterdam is gehouden zooveel succes gehad1 heeft, dat het zich ver plicht acht, een oproep te doen om deel te "emen a»n de tentoonstelling, die in Septem ber van CA jaar in bet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal plaats hebben. Het depar tement gelooft wel degelijk, dat er in Neder land een goede markt bestaat voor Ameri- kaansche levensmiddelen, zoowel geprepa reerd als ongeprepareerd. De vraag uit Holland naar Amerikaansche kleedings'.ukken, voornamelijk ondergoed en ook naar dameskousen en sportblouses stijgt voortdurend. Het geschil ln de Twentsche textiel nijverheid. De commissie ad hoe uit de verbonden textielfabrikanten heeft aan den directeur- generaal van den arbeid geschreven: Onder dankzegging berichten wij u de goede ontvangst van uw missive dd. dezer met daarbij- geadviseerde bijlagen, Uit den inhoud der laatste blijkt zeer duidelijk, dat er tusschen de inzichten der bij het conflict betrokken arbeiders naar mate die georganiseerd dan wel ongeorga niseerd zijn, groot verschil bestaat, als mede, dat de opvattingen der verschillende vakv-ereenigingen belangrijk uiteenloo- pen. Bovendien opent de inhoud der ons gezonden bijlagen geen enkel gezichts punt, dat niet reeds in de gevoerde be sprekingen breedvoerig tot uiting is ge komen. Wat de werkgevers betreft, uit den aard der zaak waren deze niet alle bewonde raars van het door u geformuleerde voor stel. Dat dit laatste ten slotte met alge- meene stemmen is aangenomen, bewijst echter, dat allen een bewijs van goeden wij nebben willen geven om tot een onlos sing mede te werken, zooals door u als on partijdig voorzitter der conferentie voor gesteld. Deze oplossing had het voordeel, dat de arbeiders er door in staat gesteld werden door de verlenging van den ar beid practisch hetzelfde eindloon te ver dienen als vóór de invoering van de loons verlaging. Naar onze meening zijn de betrokken werkgevers door de aanneming van- uw voorstel reeds verder gegaan, dan met het oog op de belangen der industrie kan worden verantwoord, en moeten wij tot onze spdjt verklaren, niet te kunnen in zien, hoe in de gegeven omstandigheden (onder welke laatste wij niet alleen de meer dan ongunstige toestanden in de in dustrie, doch ook de oneenigheid onder de leiders der arbeiders en de houding van verschillende dier leiders rangschik ken) met eenige kans van slagen een po ging gedaan zou kunnen worden om par tijen tot elkaar te brengen, hoe gaarne wij, zooals wel gebleken is, daartoe ook zouden- willen medewerken. Mocht u hierover anders denken, dan vernemen wij gaarne uwe desbetreffende inzichten. Rooyaards uit den Stads-Schouwburg. In den Raadi der gemeente Amsterdam kwam Donderdagmiddag een voordracht van R en W. ter tafel, tot benoeming van een vasten bespeler van den Stadsschouw burg. De heer Rooyaards had aan het Col lege op een desbetreffende vraag geant woord, dat hij alleen wilde solliciteeren, indien de huurprijs teruggebracht wordt op 50.000.voor negen maanden en het subsidie op 100.000.Deze cijfers zijn thans 68.500.en 76.000.Om deze redenen achtten B. en W. hem niet als ge gadigde, en stelden den Raad voor aan de combinatie Verkade-Verbeek de vaste be speling voor drie jaren toe te vertrouwen. Door mejuffrouw Frieda Katz was voor gesteld de zaak tot de volgende vergade ring te verdagen, omdat van d'en heer Rooyaards een schrijven was ingekomen waarin hij uiteenzette waarom hij niet kon soll citeeren. Een consortium heeft thans een bedrag bijeengebracht om het Rooyaards alsnog mogelijk te maken den Stadsschouwburg te bespelen. De Raad voelde niets voor uitstel; de heer Wijnkoop, die uitriep: de heer Rooy aards heeft zichzelf uitgesloten I kreeg bij val, en de motie werd; dan ook verworpen, In de avondvergadering kwam mejuf frouw Katz hierop met een voorstel om het Cahier des Charges waarin de huurprijs etc. van den schouwburg is vastgesteld te wijzigen, teneinde al thans Rooyaards als vasten bespeler te houden, doch ook dit werd1 verworpen, en daarna het voorstel van Bi en W. aange nomen. Het (gezelschap „Oomoedia-Ver- kade" komt dus thans in den stadsschouw burg. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over dè afgeloopen week, eindigende 11 April in Nederland uitgesproken 118 faillisse menten tegen 84 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 April 1924 1343 faillissementen tegenover 1179 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Er schijnt onder 'het publiek een soort tegenzin te heerschen voor het zaken doen ter beurze, wat moge blijken: uit den absoluten- stilstand in effectenzaken. Goed beschouwd is dat niet te verwonderen, want de voortdurende debacles ln de industrie hier te lande, doen wantrou wen ontstaan, zelf zoodanig, dat er voor geldleeningen weinig animo bestaat, al zijn de condities nog zoo gunstig. Voor de aanstaande emissie van de Koninklijke voorspelt dit weinig -goeds, wat ook tot uitdrukking komt in de dalende tendenz voor dit aandeel ter beurze. Thans staat weer een geldleening van den Staat, groot 60 millioen voor de deur, tegen 6 tot den koers van 97 In meestal goed ingelichte kringen verwacht men, dat de leening geen groot suoces zal worden, d.w.z. dat geen belangrijke reductie op de inschrijvingen zal behoeven te ge* schieden. De gevolgen van het bekend worden van de voorwaarden der genoem de leening zijn niet uitgebleven en de koers der andere zessen is gedaald tot 978/« Verder is er al zeer weinig nieuws te vermelden. Voor industrieele waarden is de stemming allicht minder aangenaam, speciaal Jurgenswaarden zijn gedrukt en hebben veel te lijden van de baissepartij. De sui-keraandeelen liggen de laatste weken ook zwaar in de markt, als gevolg van fluctuaties in het product Oubasuiker op de goederenbeurs te New- York. Waar er geen berichten van beteek e- nis uit Indië zijn, die invloed op de aan- deelen kunnen uitoefenen, houdt de beroepsspeculatie zich speciaal aan de op- en neergaande beweging in de voor genoemde noteeringen. Voor tabakswaarden is de tendenz al een paar weken gunstiger geweest, waar bij aandeelen Delimaatschappij gefavori seerd waren door de flinke prijzen, die voor het product ter inschrijving werden besteed. Het schijnt, dat de Duitsche kooplieden, speciaal veel belang hebben genomen bij de inschrijvingen en groote kwantums hebben gekocht. Doch niet alleen tabak vindt een g-oed afzetgebied in Duitsch- land, ook andere branches, b.v. spiritu aliën moeten door de Duitschers de laat ste maanden flink worden afgenomen, wat wij dezer dagen van een vertegen woordiger eener Aimserdamsche firma mochten vernemen. Wat te denken van het arme Duitschland, dat. alles in het werk g£.srteld heeft om van zijn schulden aan de geallieerden af te komen. Ty peerend vooral is ook een bericht, dat de Duitsche regeering een cijns gaat hef fen voor Duitschers, die met hunne ge zinnen in voorjaar en zomer naar buiten- landsche badplaatsen gaan en wel van liefst 500 goudmark per persoon, waar door zeer waarschijnlijk menigeen de lust tot het reizen naar Scheveningen za' vergaan, wat voor onze badplaatsen een onaangename, doch voor de Duitsche re geering een goede maatregel is, waardoor liet geld in het land blijft. De Duitsche groot-industrie heeft, zoo als hekend is, buitengewoon kunnen pro- fiteeren van de inflatie van het ruilmiddel in tegenstelling thans met de Fransohe industrie, die juist door de stijging van den franc in het gedrang is gekomen. Door de maatregelen, die de regeering heeft genomen in verband met het tegen gaan der waardevermindering van den franc, kan de industrie niet afleveren en blijft met dure, in het buitenland kochte, goederen zitten. De overgang"is in korten tijd te groot geweest en willen er geen buitengewone dingen gebeuren dan moet het proces zich langzamer vol trekken, zoodat het economisch leven gelegenheid heeft zich aan te passen. Een bericht in het Alg. Handelsblad van 8 dezer doet ons lezen, dat de Fran- sche regeering het crediet, eenige weken -geleden, in Amerika en Engeland ge opend, reeds geheel heeft afgelost, wat eerujbewijs mag heeten voor de waar schijnlijkheid, dat de Fransohe financiers aan de hausse in hunne valuta zeer be- oorlijk hebben verdiend. De geheele toe- racht van de stijging geeft veel reden ;e gelooven, dat de Fransohe bankiers het spel handig hebben opgezet en gewon nen, wat de Duitsche en Weensche ban ken tot hunne schade 'zullen hebben on dervonden. De vrees schijnt er dan ook zoo in te zitten, dat van een speciale baissepartij geen sprake meer is, zoodat de geweldige schommelingen van soms een gulden per dag de laatste dagen niet meer zijn voorgekomen. DE REORGANISATIE VAN DE REINIGING. De heer Ir. Ccrn. van Dam schrijft in hel nummer van j.1. Dinsdag, dat het zijn pian was den auto-sproe.wagen zelf historie te iaien schrijven. Desniettemin vermeent hij goed' te doen weer te komen met eenige theoretische beschouwingen. Daar wij juist .n ons vorig Siuk de praktijk uit andere ge meen.en hebben laten spreken, komt -het ons overbodig voor, om op die nieuwe becij fering in te gaan. Die praktische ervaring, juist nu door hem naar voren gebracht, had hem toch iets moeien leeren. Ook op 't -verwoesten der klinker-bestra ting door de auto komt hij terug. Wij zouden den ingenieur Van Dam eens in overweging willen geven, te vragen aan den Directeur van Gemeentewerken hoeveel K.M. klinker bestrating er in onze gemeente is. Wij weten het niet. Doch als hij dan daarop deelt de 6000 K.M., welke volgens zijn berekening deze auto per jaar zal afleggen (waarvan nog een belangrijk stuk zal behooren tot rijks straatweg) dan zal hij zien, dat gemiddeld misschien de auto één maal in de 5 of 10 jaar onze klinkerbestrating heeft bered-en. Tot het weergeven van deze praktische opmerkingen zouden wij nu niet zijn over gegaan, als wij niet ditmaal op een zeer be langrijke uiting van den heer Van Dam wenschten in te gaan, waarmede wij het in 't geheel niet eens zijn. En dus konden deze paar opmerkingen best vooraf gaan. Met deze uiting bedoelen wij het volgende. De heer Van Dam schrijft n.1.: „8. De sproeidienst geeft 2000 van de 8000 besparing, maar daarbij is dan gere kend op een waterverbruik ad 1800, wat wel een besparing voor het Relnlglngsbedrljf, echter niet voor de gemeente is. Het water leidingbedrijf lijdt het verlies." Toen wij dit argument lazen, hebben wij onze oogen uitgewreven, om het nog eens nauwkeurig na te lezen. Want zoo'n enor miteit hadden wij juist allerminst van den heer Van Dam verwacht. Let wel, juist van hem niet, omdat hij een bepaald opgezette berekening tot in onderdeelen nauwkeurig bekijkt, becijfert, om aan te toonen, dat de exploitatie van de door B. en W. voorgestelde auto per jaar eenige honderden guldens meer zal kosten, dan wordt aangegeven, en die zelfde persoon acht het oirbaar, dat de Rei niging noodeloos 1800 aan water voor den sproeidienst betaalt, terwijl het bijna voor niets uit het kanaal kan worden opgepompt. Dan is het heel gemakkelijk bij zoo'n opvat ting, om de Reiniging na te schreeuwen, dat die duur werkt. Doch bovendien Is zijn op merking, dat dit een even groot verlies is voor de Waterleiding, niet-juist. Immers is de prijszetting van het water ongeveer 20 boven den kostprijs. Dus als voor ƒ1800 aan water verkocht wordt door de Waterleiding aan de Reiniging, dan wordt daarmede volgens onze berekening 300 winst gemaakt. Heeft deze levering niet nlaats, dan verdient de Waterleiding 300 minder, want en daarop komt het aan om voor 1800 water te kunnen leveren, moet de gemeente eerst f 1500 betalen. Nu weten wij wel, dat er eenige factoren zijn, d'e constant blijven en anderen die variabel zijn, bij het gereedmaken van water voor het gebruik, ongeacht de hoeveelheid water welke geleverd wordt. Doch die invloeden zijn bi; een waterleidingbedrijf voor wat de vaste kosten betreft om te slaan over de geheele hoeveelheid geleverd water, niet van dien aard, dat maar mag worden beweerd, dat alle verkoop boven een bepaald kwantum, winst is. Want dat zegt hij feitelijk, hoewel in om gekeerden zin, als hij schrijft, dat bij riiet- levering het een verlies is voor het water leidingbedrijf. Voorts 7(j ook nog opgemerkt, dat voor 1924 de prijs van het water 50 cent per M'. zal zijn. Dus de zeer groote waarschijnlijk heid aanwezig is, dat voor meer dan 1800 aan water verbruikt zou zijn hij de oude wijze van werken. Doch bovenal blijkt uit de hierboven ge citeerde uitlating van den heer Van Dam, hoe noodzakelijk het zal zijn, om nauwlettend toe te zien, dat het eene bedrijf ten gerieve van het andere, niet wordt benadeeld. Zoo'n zelfde benadeeling bestaat alreeds en blijft voortbestaan, bij de Waterleiding tegenover de Gasfabriek. Wij zijn voornemens om daar over binnenkort te schrijven en dan komen wij vanzelf uitvoeriger op dit principe terug, hetwelk wij voorstaan, n.l.: dat elk bedrijf on zichzelf beschouwd en beoordeeld moet worden en binnen het raam van de eigen te verrichten taak moet streven naar zoo economisch mogelijk beheer. Als zulke opvattingen, als de heer Van Dam verkondigt, opgeld doen en blijven doen, dan zou men wenschen, dat bij een wijziging der Gemeentewet elk bedrijf een zelfstandig karakter en bevoegdheid werd toegekend en het niet meer mogelijk zou zijn, om een bedrijfspolitiek te laten voeren van „liefdadigheid naar vermogen". paard werden ernstig verwond. De tweede wagen, van den koopman A., was reeds zoover de spoorlijn genaderd, dat bet paard met den kop tegen den trein stiet, H >t dier sprong toen terug, zoodat het on gedeerd bleet Sneeuwval en nachtvorst ln Twente. Donderdagnacht heeft het in Twente flink gevroren en gesneeuwd. Men is nog druk doende de schade, die ten gevolge van den sneeuwval aan de bo ven grondsche eleotrische- en telefoonlei- dingen werd toegebracht te herstellen. Tal van telefoonpalen zijn afgeknapt. Klaarblijkelijk heeft deze sneeuwval zich beperkt tot Twente en den Gelder- scher, achterhoek en het aangrenzende Duitsche gebied!. (Telegr.) Goed afgeloopen. Bij den spoorwegoverweg tusschen Maastricht en Echt wilden Dnoderdagr ochtend twee met manufacturen beladen wagens van K. en A. uit Roermond pas- seeren. De hekken waren niet gesloten. Toen d'e eerste wagen den overweg halver wege gepasseerd was, werd hij: door een trein gegrepen en met paard en geleider een eind meegesleurd!. De voerman en het Een fanatieke beweging te Maurik. Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: Sinds eenige dagen doen in de Betuwe geruchten de ronde, dat onder Maurik een poging tot het brengen van een men- schenoffer zou izijn gedaan. In betrekking met dit gerucht vernemen wij het vol gende: Er bestaat een uitgebreide gods dienstige beweging van fanatiek karak ter, waarvan de kern te Maurik gevestigd is. De aanhangers ervan, meest eenvou dige, weinig ontwikkelde lieden, noemen zichzelf Oud-Gereformeerden en alle an dere Protestanten Remonstranten. In den laatsten tijd waren hun samenkomsten bi, Geurt van L., te Maurik, veelvuldiger en deze duurden soms tot diep in den nacht, Ook in andere Betuwsche dorpen vertoo nen zich teekenen van opleving en uit breiding van die beweging. Genoemde Van L. is een hoogst eigen aardig man, die door zijn persoonlijke eigenschappen en door den roep van ge leerdheid, welke van hem uitgaat, groo- ten invloed op zijn -geestverwanten uit oefent. Deze roep heeft hij mede te dan ken aan een bombastisch -gedicht, dat hi, heeft uitgegeven en druk doen versprei den. Het draagt als titel: De lamme Ko ning Louis Napoleon en 'zijne weldadig heidszin tijdens de Groote Watervloed van Achttien honderd negen, aan de ver getelheid ontrukt. De mindere goden ln dezen kring ge ven dezen man, tegen wien met bijgeloo- vigen eerbied wordt opgezien, in bom bastische romantiek niets toe. De vorige week werd te Wadenoyen een lièd dezer secte, J. de Br., begraven, waarbij een broeder van elders een woord sprak: Hi, begon zijn rede aldus: „Heer der leger scharen, Heer der sprinkhanen, Heer der rupsen en der wormen, Heer van ons al len".om vervolgens zioh te keeren tegen het „socialisme onder de Remon stranten". Als voorgangers in de Mauriksche bij eenkomsten werden ons genoemd -zekere Hertog, uit den omtrek van Amsterdam Bisschop, uit Driebergen, en Van Zoelen uit Tricht, eenvoudige lieden, die door hun volgelingen hoogelijk worden ver eerd. Op de samenkomsten moet het niet geoorloofd zijn, dat de hoorders den spre ker aanzien. Geurt van L. heeft een zuster, die door de Oud-Gereformeerden het Godskind genoemd wordt. Ook deze 'zuster dioht, de onderwerpen van haar poëzie zijn o.-m. de konijnen:, die zij houdt, welke dieren bi; een deel der volgelingen in den reuk van heiligheid staan. Onder de geregelde bezoekers van de bijeenkomsten te Maurik behoort, naar men ons meedeelde, 'het echtpaar B., uit de buurtschap Hornixveld, onder die ge meente. Dit echtpaar heeft een 18-jarigen zoon, die van de beweging niets weten wou, maar door zijn ouders werd over gehaald, de bijeenkomsten bij te wonen, Den laatsten tijd moet de meening post gevat hebben, dat een der volgelingen „door den duivel bezeten was," en men kwam tot de slotsom, dat deze uitgedre ven diende te worden. Het lot moet den jongeman als „bezetene" hebben aange wezen. Hij heeft, gedachtig aan de ver halen over de Appelternsche gevallen van godsdienstwaanzin, waarvan ongeveer 25 jaar geleden de boerenknecht Brinkman als offer viel deze zaak wordt in Be tuwe en Maas en Waal nog steeds druk besproken en de middelen kennende, die in kringen als deze zouden kunnen worden aangewend, de vlucht genomen De politie stelt een onderzoek in en houdt een wakend oog op de oefeningen. Verduistering door een advocaat Donderdag werd voor de Utrechtsche rechtbank behandeld de te Utrecht nogal ge ruchtmakende zaak van den advocaat en pro cureur aldaar, -tot voor korten -tijd lid: van den Gemeenteraad, die beschuldigd word-t, dat hij als advocaat en procureur te Utrecht in de laatste maanden van 1923 opzettelijk geldswaardige bedragen tot een som van on geveer ƒ6000, toebehoorende aan anderen en welke bedragen hij uit hoofde van zijn beroep onder zich had-, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend', namelijk onderscheiden lijke bedragen ad 1041.65, 915.95, ƒ1598.95, f820, ƒ250, 350, ƒ916 en 373.80. De tribune was stampvol. Er waren zestien getuigen gedagvaard. Als verdediger van beklaagde trad op mr. Th. Muller Massis van Amsterdam. Bekl. beken-de bovengenoemde bedragen te hebben ontvangen. Hij had groote uitga ven en zich daarvoor ook in groote schulden moeten steken. Totaal bedraagt zijn schuld 40.000. Beklaagde verzekert, dat hij in zijn drukke advocaten-praktijk het tekort ver moedelijk reeds in een paar jaar had kunnen oververdienen. Als eerste getuige trad op mr. Nauta, cu rator in het faillissement van bekl., die ver klaarde, dat de boeken op het kantoor van beklaagde slordig waren bijgehouden. De lasten in het faillissement bedroegen ƒ43.611, terwiji de baten ongeveer 21.000 zijn, waar van, naar igetuige's meening hoogstens 10.000 12.000 zal binnenkomen. Vervolgens kwamen verschillende getui gen, van wie beklaagde gelden onder zich hadi. De substituut-officier van justitie, mr. Steenbergbe, -eischte na een kort requisitoir tegen beklaagde 1 jaar en 2 maanden gevan genisstraf met aftrek der voorloopdge hech tenis. De verdediger, mr. Th. Muller Massis, pleitte, dat hier geen sprake is van strafbaar opzet, en dat dus beklaagde zal moeten wor den vrijgesproken. Pleiter vroeg bovendien onmiddellijke invrijheidsstelling van zijn cliënt. Na replieken, waarbij de ambtenaar van het O. M. zich verzette tegen onmiddellijke Invrijheidsstelling, wees de rechtbank, na ln raadkamer geweest te zijn, het verzoek om onmiddellijke invrijheidsstelling af en be paalde de uitspraak op Donderdag 17 April te 10 uur voormiddag. Onder de stoomtram. Donderdagmiddag te twee uur werd nabij de Berkununerbrug te Zwolle de landbouwer Schuurhuis door de Dedemvaarlsche stoom tram gegrepen, waardoor den ongelukkige beide beenen en een oor werden afgekneld. Ernstig aan het hoofd verwond werd hij per auto naar het Soph'ia-ziekenhuis vervoerd. Korten -tijd na opneming in het ziekenhuis overleed de ongelukkige. Anto-omgeluk. De administrateur van de onderneming Medan (DelirMij), de heer P. A. M. van Oorschot, Is tengevolge van het wegslaan van een brug door de bandjirrende Deli- rivier met zijn auto in die rivier gestort. De auto is benedenstrooms aangespoeld. De heer Van Oorschot is gered, maar zijn echtgen-oote en de chauffeur zijn verdrom ken. Een 109-jarige. De heer Van der Zee» te 's-Hertogen- bosch, die 'gisteren 100 jaar is geworden-, heeft vele bloemstukken ontvangen. Het gemeentebestuur van Den Bosch zond hem een bloemstuk en kwam hem 's mid dags gelukwensohen. De heer Van der Zee is twee jaar ge leden uit zijn geboorteplaats bij Leeuwar den- in Den Bosch gekomen, om zijn In trek te nemen- bij zijn dochter. Het is een nog krasse baas, die monter zijn pijpje en sigaar rookt, zichzelf nog scheert en twee maanden geleden nog een reis naar Limburg maakte, om er -zijn eenigen broer, -een 80-jarige, te -bezoeken. Gehoor en gezicht worden nu echter minder. Art. 249 W. v. Str. De Rechtbank te Amsterdam behandel de Vrijdag met gesloten deuren de zaai tegen den vader van een kinderhuis van de Vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlaten kin deren in het huisgezin te Bussum. Hem werd- ten laste gelegd dat hij als vader, zijnde beambte, met verschillende vrou welijke minderjarigen, die in het kinder huis waren opgenomen, ontucht heeft ge pleegd. Er werden zeven getuigen gehoord', on der wie zes meisjes, die allen zeer be zwarende verklaringen ten opzichte van den beklaagde aflegden. De zievende ge tuige was een bestuurder der inrichting, die gunstige inlichtingen over bekl. gaf. Volgens.het bestuur der inrichting is bekl. met zijn vrouw zes jaar tot tevreden heid in het gesticht werkzaam geweest. Het O. M., mr. Versteeg, eischte tegen den beklaagde ter zake van- het misdrijf van art. 249 Wetboek van Strafrecht drie jaren gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. J. de Vrieze, die na een uitvoerig pleidooi op een lich tere straf aandrong. Fabrieksbrand. Te Lodz (Polen) 'heeft een hevige brand de textielfabriek van Angerstein in den asoh gelegd. Bij- het -blusschingswerk zijn drie brandweerlieden omgekomen. De schade wordt geschat op ongeveer 300,000 dollar, 600 werklieden zijn door den brand werkloos. Aardverschuivingen Te Acquapendente, een stadje van on geveer 7000 inwoners in de provincie Rome, distrirt Viterbo, zijn Woensdag en Donderdag hevige elkaar opvolgende schokken waargenomen. De bevolking is overal uit de huizen gevlucht. Men ge looft, dat er eerder van grondverschui vingen dan van -aardbevinigsverschijtase- len sprake ia Sneeuw in Duitschland. Ook in Zuid-Duitscihland is opnieuw veel sneeuw gevallen. SCHAGEN. Voor de voorkeuringen van die Provin ciale Centrale Stierenkeuring te Alkmaar waren te Sch-agen 29 eenjarige en 2 twee jarige beesten aangegeven, waarvan 4 eenjarige, wegens stalbesmetting afwezig waren. Toegelaten werden de beide 2-jarige beesten. 1 van K. Blaauboer, Schagen' en van P. de Boer, Belkemerweg, Zijpa Van de 25 1-jarige stieren werden 9 toe>- gelaten en wel 2 van W. Jimmink, 't Zand, 2 van J. Blauwboer, Barsingerhorn, 1 v-an O. v. d. Sluis, St Maartensbrug, Zijpe, 1 van T. Wonder, Wieringerwaard', 1 van W. Klok, 't Zand, 1 van K. Blaauboer. Schagen en 1 van A. Brak, St. Maartens brug. De heer D. Huvbers, schak.. twachter bij het P. E. N, te Schagen, wordt overge plaatst naar Hoorn TEXEL. Deze week werden- van hier verzonden: 42 koeien, 32 kalveren, 16 schapen, 19 varkens en 9 paarden. Burgerlijke Stand van Texe] van 5 tot -en met 11 April 1921 GEBOREN: Trijntje Cornelia, dl v, Willem van der Vis en Frouwtje Burger. OVERLEDEN: Willem Burger, 61 jaar, gehuwd' met Augustina Koorn; Theodorus de Bie, 74 jaar, gehuwd met Aagje Spigt. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Aaltje d'. v. J. Groet en J. Leijen; Catharina Anna, d. v. J. P. de Goede en van A. A. Timmer. OVERLEDEN: Maartje Keesman, cv* 64 jaar, eohtgen. van L. de Jong.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13