Heeren- en Kinderkleeding S GELD!GELD! door allerlaagste prijzen geringe maakloonen en slechte grondstoffen, Eerste Blad. BUITENLAND. J. HEI JLOO] v/h. FILBRI, alle Glazen. Kledingmagazijnen Nr. 6866 DINSDAG 16 APRIL 1924 52e JAARGANG de rapporten der des kundigen. Verklaringen van Schacht Vaststelling van een totaal bedrag? Een verklaring van Stresemann over Dultschland's bereidwil ligheid, FEUILLETON. Dq verantwoordlelijkheid voor de' nale ving van die voorwaarden kan Duitsch land slechts op zich nemen, indien de eco nomische, fiscale en bestuurssouvereini- teit van het rijk binnen het rijksgebied ten volle wordt hersteld. Slechts van uit het gezichtspunt, dat de door het Duitsche volk te brengen offers hoofdzakelijk de bevolking van het bezette gebied' ten goede zouden komen en dat Duitschland •werkelijk een periode van vreedzame ont wikkeling binnen gewaarborgde grenzen van de Duitsche souvereiniteit verleend zou worden, kan het rapport als een zake lijke grondslag voor een gedachtenwisse- ling over de verlangde medewerking aan de oplossing van het herstelvraagstuk be schouwd worden. De lntergealll eerde militaire contröle ln Duitschland. DUITSCHLAND. De kosten van de Roer-bezetting. UIT HET BEZETTE GEBIED. Ingezonden Mededeeilng. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor het spoedig vervaardigen van Ingezonden MededeeOng. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 Laxeer-Tabletten eo Hoofdpijn-Tabletten 60 De uitsluiting bij dé scheepsbouw- ENGELAND. bedrijven. De Engelsch-Russlsche conferentie. P.S. Lijkt mijnheer Fulton op zijn por tret? Je weet wel, dat ©ene, dat ik 'heb. F. PjS. Maggi© Duff, zeg dien man nooit, nooit, dat ik voor hem in aen rouw ben geweest en bloemen om zijn portret heb gehangen. Ik zou mij dood schamen, als hij het wist Home Rnle voor Schotland? Australisch oorlogsschip tot zinken gebracht. FRANKRIJK. Verkoop van Fransche regeerlngs- schepen. DENEMARKEN. De algemeene verkiezingen. Een verijdelde aanslag op Horthy. GRIEKENLAND. RUSLAND. Proces te Kiew. een gunstigen naam verkregen. Zie geregeld onze étalages Helder - Schagen. VEREENIGDE STATEN. Het petrolenm-schandaaL Petroleum als brandstof op oorlogsschepen. De Immigratie van Japanners. ingezonden Mededeellng. EINDE. HELDERSCHECOURANT Licht op voor auto's en fietsen i Dimdag 16 April 8.25 uur Woensdag 16 8.27 De Duitsche regeering vóór aanvaarding. Naar het Hbl van gewoonlijk goed in gelichte zijde verneemt, heeft het Rijks kabinet zich v<5ór de aanvaarding van de rapporten der deskundigen verklaard. De regeering zal haar meening in de conferentie met de staats- en ministerpre sidenten der Duitsche landen uiteenzetten. Het kabinet heeft dit besluit genomen in weerwil van het feit, dat het de in de rap porten der deskundigen gestelde voor waarden zwaar en ten deele onuitvoerbaar acht: de door de deskundigen mogelijk geachte prestaties bedragen toch het dub bele van hetgeen de Duitsche deskundi gen voor uitvoerbaar houden. Men is evenwel van opinie, dat het Duitsche be drijfsleven in de vijf jaren, welke DuitBch- land zullen worden toegestaan om op adem te komen, die voorwaarden wellicht kan nakomen, terwijl men anderzijds moet aannemen, dat een verwerping der rap porten een afbreking der betrekkingen, welke thans in wording zijn, tengevblge zou kunnen hebben. In de commissievergadering van den Economische® Rijksraad verklaarde de Schacht, dat het door de deskundigen uitr gewerkte gezichtspunt, dat het overmaken van schadevergoedingsgelden naar het buitenland slechts mag plaats hebben, in dien de Duitsche valuta er niet onder lijdt, de spil is waar alles om draait wat de economische zijde van het herstelpro bleem betreft nu eindelijk in plaats van den politieken en militairen dwang een automatische regeling is gekomen. De rapporten der deskundigen leveren in weerwil van de daarin aangegeven zware lasten onder twee voorwaarden een grondslag voor besprekingen op, nl. lo. dat Duitschland' zijn politieke en econo mische vrijheid terugkrijgt en 2o. dat in geval van de onmogelijkheid der uitvoe ring niet onmiddellijk militaire sancties worden genomen, maar een gemeenschap pelijke beraadslaging van de economen der beide partijen plaats heeft. Het ont doen der herstëlquaestie van de politiek en het militarisme door de deskundigen kunnen ook de Duitschers beschouwen als een goed, dat wellicht voor de hervatting van het internationale economische ver keer van groote beteekenis kan worden. Donderdag a.s. zal de commissie van herstel de vertegenwoordigers van Duitschland hooren over de plannen, ten zij dit er de voorkeur aan mocht geven, een schriftelijk antwoord te zenden. Voorts zou Poincaré, deze week een on derhoud hebben met Belgische ministers, waarop nog een samenkomst van Poincaré met Engelsche en Italiaansche bewindslie den zal volgen. Deze samenkomst kan de eerste stap zijn om te komen tot een be paling van het nog oningevulde eindcij fer van de Duitsche vergoedingsschuld, in verband met de regeling van de schulden tusschen de geallieerden onderling. Schneidemtlh 118 ApriL De rijksminis ter Stresemann heeft iin een rede ver klaard, dat de Duitsche regeering op ver zoek van de O. v. H. haar standpunt in zake het deskundigen rapport dezer da door 70) ELEANOR H. PORTER. Slot. Jane is anders weer druk met haar kleedjes, schorten eni het uitsparen op alles in de weer. Zij zegt, dat zij dat moet doen om de veertig duizend dollar weer in te halen. Maar ik geloof, dat zij er van houdt. Werkelijk zij is net even geluk kig in haar pogen om vijf cent uit te sparen, als Frank is bij zijn pogen om het te verdienen op zijn oude plaats achter de toonbank. Dat zegt genoeg voor zich zelf. Jane weet heel 'goed, dat zij op die manier niet behoeft utt te zuinigen. Z|J hebben genoeg geld over gehouden. B<> vendien is Frank's zaak beter dan ooit. Maar zij vindt het nu eenmaal prettig. Je klaagt er over, dat ik in mijn brie ven niets over mijzelf schrijf. Maar er is niets te vertellen. Ik ben gezond en geluk kig en ik doe net, waar ik zelf pleizier in heb. Mary Hioks is ln September ziek uit Boston thuis gekomen en is sinds dien tijd bij mij thuis, want in haar eigen huis is geen plaats voor een zieke, weet je, gen zal meedeele®. Het rapport getuigt .ontwijfelbaar van een streven den toe stand van Duitschland uit economsich oogpunt te begrijpen; het is dioor nuchtere zakenoveorwegingen vastgesteld. Hot legt de Diuitsche bevolking zware lasten op en stelt dien eisch buitenlandsche mede werking toe te staan in het beheer van het voornaamste gedeelte van het rijks vermogen, n.1. de rjjksspoorwegen. De gezantenoonferentie onderzocht Maan dag het antwoord van Duitschland op de nota inzake de intergeallieerde militaire contröle. Zij stelde met algemeene stem men vast, dat het antwoord) onvoldoende was en gedeeltelijk niet te aanvaarden. Zij nam echter geen enkel besluit, daar die vertegenwoordigers van Groot-Brittannië en Italië zich tot hun regeering wenschen te wenden, die zullen doen weten of zij het noodig achten, al dan niet aanvallende explicaties te eischen. Volgens een memorandum van den rijksminister voor het bezette gebied be droegen de door Duitschland opgebrachte kosten voor het onderhoud van de bezet tingslegers op 31 Decemfber 1923 tezamen 109,030,025 goudmark, en voor uitgaven ten bate van de geallieerde oommissies 3,254,229,050 goudmark. Het bedrag van onproductieve uitgaven overschrijdt dus de Fransche oorlogsschatting van 1870, nj. 5 milliard frank, aanzienlijk. Verder bleven de geheele kosten voor leger en vloot in Duitschland in de laatste vier jaren voor den oorlog aanzienlijk n.L met 3,789 inillard mark achter bij de ge middelde jaarlijksche uitgaven van Duitschland voor het bezettingsleger. Brussel, 14 April. Volgens een heden te Brussel ontvangen mediedeeling zouden de Duitschers een verlenging van de Mi- cum-overeenkomst voorstellen gedurende een periode van twee maanden, welke ver lengbaar is in geval na afloop van die pe riode de kwestie van de rapporten der deskundigen niet geregeld ia De onderhandelingen met de Micum zijn hedenavond 6 uur gesloten. Overeenkomstig den wensch van Duitsch land werd de overeenkomst met twee maanden dus tot 15 Juni verlengd). Ook is een grondslag gevonden voor de finan ciering der contracten. met al die kinderen en ze zijn erg arm ook. Dus heb ik haar maar bij mij in huis genomen. Zij is een goed meisje. Zij werkt in een winkel en was geheel op. Maar nu beeft ze het prachtig opgehaald en gaat db volgende week weer terug. Nu vertel de zij' mij van een meisje, dat bij haar in den winkel werkt en dat ook zoo overwerkt was. Zij' zeide, dat zij erg graag zou wil len, dat ook zij een dergelijk tehuis hdd om op verhaal te komen. En daarom heb ik besloten om van tijd tot tijd eens een paar van die meisjes in huis te nemen. Mary zegt, dat zij weet dat er verschei dene meisjes zijn, die haast niet meer voort kunnen, imaar die wanneer zij een paar weken rust kunnen krijgen en goe de voeding, weer gauw op zouden knap pen. I3c zal er nu telkens twee tegelijk nemen, want dan hebben ze meteen ge zelschap aan elkander. Mary zal het in elkaar zetten en de meisjes uitzoeken. Zij zegt, dat zij er zéker van is, dat de eige naar van den winkel 'bereid zal zijn hun vrij af te geven, omdat de meisjes hem zoo goed voldoen en hij bang is ze te ver liezen. Hij had hun reeds aangeboden boven hun vacantie een maand extra te geven, maar ze konden het toen niet aan nemen; omdat 'zij nergens heen konden en geen geld voor dure logies hadden. Maar nu verandert alles en komt het op een goede wijze zoo in orde. Ik ben zelf er zoo blij over, dat ik haast geen geduld (290) By Apoth. en Drogisten. De uitsluiting op de Engelsche scheeps werven, die Zaterdag is ingegaan, betee- kent dat 100,000 uit hun werk gestooten zijn door de halsstarrigheid van 5000 werklieden te Southampton, die alle mo gelijke voorstellen om de plaatselijke sta king daar te regelen, hebben afgewezen. De staking te Southampton 'begon ze ven weken geleden tegen het advies van het bestuur der vakvereeniging om een loonsverhooging van 171/» sh. in1 de week en is dus als een wilde staking te be schouwen. Deze staking stuurde onmid dellijk de onderhandelingen in de war, die op het punt waren om te beginnen, over een algemeene loonsverhooging van 10 sh. over het geheele land. Londen, 14 April Hedenmorgen is de Engelsch-Russische conferentie geopend met een voltallige vergadering op het minis terie van buitenlandsche zaken onder voor zitterschap van den eerste-minister. De ondersecretaris voor buitenlandsche zaken, Arthur Ponsonby is vice-voorzitter van de conferentie en de overige Engelsche afgevaardigden zijn: Wellesley Gregory en Omaliey, van buitenlandsche zaken, Phillips van de Schatkist, Chapman en Fountain, van handel, en Clark, van het departement van overzeeschen handel. Rakofski is het hoofd' van de delegatie van de Unie van Sowjet-socialisti9ohe republie ken en de overige leden zijn Litwinof, die nog moet komen, Tomski, Skiemann, Preo- brazjenski, Stromonjakof, Radsjenko, Dzjit- kofkoettoezof, Sjwernik en Haidaraliëf. De eerste-minister heette in een rede de afgevaardigden van de Sowjet welkom, die, zeidé hij, gekomen zijn met het doel samen te werken bij de poging om de betrekkingen van Engeland en Rusland op een permanen ten grondslag te vestigen. De Engelsche regeering wenscht de erken ning tot iets werkelijks en praetisch te ma ken, die 'haar invloed ten goede uitoefent voor de beide groote landen, die op deze con ferentie zijn vertegenwoordigd. Het zou hun plicht zijn het verleden te liquideeren en de rechten en de verplichtin gen, die tusschen de landen bestaan te on derzoeken en te regelen en voorzieningen te treffen voor vreedzame en voordeelbren- gende betrekkingen in de toekomst. De premier vroeg om een vrije, vriend schappelijke en openhartige beraadslaging over alle hangende moeilijkheden een stelsel, dat hij persoonlijk bij alle internatio nale onderhandelingen zou willen toepassen. Londen, 14 April. De directeuren der groote banken hebben voor een verrassing gezorgd. Juist, voor den dag waarop de con ferentie met de Russische afgevaardigden begonnen is, publiceeren zij een brief aan MacDonald', waarin zij de eenige voorwaar den opsommen, onder welke volgens hen herstel van het Russische crediet in Groot- Brittannië mogelijk is. Die voorwaarden zijn pondereus. Sommige zijn oude hekenden, zoo de e'sch van erkenning van openbare en par ticuliere schulden, restitutie van persoonlijke eigendommen en het. einde van alle propa ganda tegen de instellingen van andere lan den. Andere voorwaarden zijn ten eerste: invoering van een behoorlijk burgerlijk wet boek, onafhankelijke gerechtshoven en on schendbaarheid van particuliere contracten; ten tweede: garantie dat in de toekomst par ticuliere eigendom onder alle omstandighe den' vrij van confiscatie door den staat zal zijn; ten derde: dat de regeering zich niet be moeien zal met bankiers, industrieelen en kooplieden in Engeland en particulieren of particuliere instellingen in Rusland. Al die voorwaarden zien er en bloc geno men voor Rusland vrij onaanvaardbaar uit. Deze stap van Britsche 'bankiers bewijst, dat heb om te wachten tot dat de eerste twee komen. Oh, ik 'hoop, dat je mijnheer Ful- ton eens zult vertellen, hoe gelukkig hij mij1 gemaakt heeft en hoe heerlijk dat geld voor mij geweest is. Nu Maggie, dat is ©en lange brief, dus zal ik maar gauw eindigen. Schrijf mij alles over je nieuwe kleeren, die je koo- pen gaat. Ik hoop, dat je een heeleboel mooie dingen zult krijgen. Je liefhebbende Flora. „Goede ziel!" Met een' glimlach vouwde de heer Eulton den brief dicht en gaf hem aan juffrouiw Maggie terug. „Ik geloof niet, dat ik onder deze om standigheden misbruik van vertrouwen maak," mompelde zij. „Geen sprake van." „Er was een heeleboel in dien brief, dat ik wilde hebben, dat je weten zou," voegde zij er aan toe. „Hui! Vooreerst natuurlijk de geluk- wen&ohen," zeide de man gretig. „Arme Maggie!" „Ik wilde hebben; dat je zou zien, hoe per slot van rekening dat geld toch nog zij over de gedragslijn van MacDonald's re geering ongerust zijn en haar bijtijds in een bepaalde richting willen dringen. De „Daily Herald'" (Labour) protesteert heftig hier tegen. Schotsohe LagerhuMedeft hebben een wetsontwerp opgesteld, dat ten doel heeft Schotland holme rule te geven en begin der volgende maand in toet Lagerhuis aan de orde toomt. Het wetsontwerp is vol gens de „Times" op denzelfden grondslag opgesteld als de regeling, die voor Noord- lerland geldt, izoodat Schotland een eigen parlement zou krijgen. Het oorlogsschip Australia is, overeen komstig toet tractaat van Washington, twintig mijlen buiten de hoofden van Sydney tot zinken gebracht. Totaal 442 stuks, 1.200.000 ton. De Fransche Kamer van Afgevaardig den heeft een wetsontwerp goedgekeurd tot verkoop van dé koopvaardijvloot, die gedurende den oorlog door den Franschen Staat is aangekocht. Deze bestaat uit 175 stoomschepen, 61 lichters, 63 zeilschepen 109 houten schepen en 44 sleepbooten, in totaal 442 schepen met een totale tonnage van 1.200.000 ton. De kosten voor den Staat bedroegen Fr. 1.426 millioen', en de verkoopprijs is Fr. 2471/, millioen. De uitslag van de algemeene verkiezin gen voor het Deensche Folketing, die Vrijdag zijn gehouden, is a. v.: De regee- ringspartij (de liberale linkerzijde) 44 ze tels tegen 52 in het vorige parlement, de conservatieve volkspartij' imet inbegrip van eeni tot dusver onafhankelijk conser vatief 28 tegen 27, de sociaal-democraten 56 tegen- 48, de radikalen 20 tegen 18 en de Sleeswijksch-Holstednsche partij een zetel tegen een zetel. In een bespreking van dem uitslag zegt het regeeringsblad Köbenhavn dat de verkiezing moet worden beschouwd als een uitspraak van de meerderheid van het volk om de regeering aan de sociaal democraten toe te vertrouwen onder lei ding van M. Stauning. Socialdemocraten en het conservatieve blad National Tidende zijn beiden van oordeel dat het kabinet Neergard moet aftreden en in dit verband legt Social democraten er den' nadruk op, dat de ver kiezing aan haar partij een grooter aan tal stemmen en een grooter aantal zetels heeft gebracht dan eenige andere partij heeft verkregen. HONGARIJE Berlijn, 14 April. Uit W-eenen wordt gemeld, dat er tegen Horthy, den Hon- gaarschen regent, aan het eind van de vo rige week een aanslag is beraamd, die ech ter door dé politie verijdeld ia De samen zweerders zijn gearresteerd. Het in Griekenland gehouden plebis ciet dat over de vraag, of de monarchie daar afgeschaft zou worden, definitief be llissen moest, is, volgens de voorloopige berichten, tegen het koningschap uitge vallen. Een telegram uit Athene verzekert dat de republikeinen een meerderheid van zeventig percent hebben gekregen. De uit slag is geen verrassing. Zij is het logische gevolg van de politiek van wijlen koning Konstantijn, die zulk een sterk persoon lijk karakter droeg, dat zijn heele dynastie thans voor de mislukking ervan heeft moeten boeten. De terechtstelling uitgesteld. Moskou, 14 April. De uitvoering van het te Kiejef gevelde vonnis is uitgesteld. Het hooggerechtshof heeft de dossiers op- niet zooveel onheil gesticht heeft," bracht juffrouw Maggie een beetje waardig in het midden, terwijl zij haar hoofd afkeu rend schudde. „Ik dacht, dat u daar blij om zou zijn, mijnbel." „Ik ben er ook blij om; zoo blij, dat wanneer ik nu mijn testament moet ma ken, ik er heel veel voor voel hen weer te gedenken voor een klein bedrag dat wil zeggen, als ik nog iets over heb om te vermaken" plaagde hij. „Oh, tus schen twee haakjes, dat doet mij aan iets denken. Ik 'ben juist bezig een soort mo nument voor John Sanith in elkaar te zet ten." „Stanley!" In juffrouw Maggie's stem lag besliste afkeuring. „Maar, mijn beste Maggie, er moest toch iets voor dezen man gedaan worden," hield Fulton aan, terwijl hij een klein plat pakje; dat naast hem lag, opnam en haar aangaf. ,)Maar Oh, Stanley, hoe kon je 't doen." Zij huiverde toen haar oogen op de woorden vielen, die de millionair op op het bruine papier van het pakje had gekrabbeld: „Ter nagedachtenis aan John Smith" „Maak het open," zeide hij. Met zichtbare weifeling maakte zij het pakje los en keek er in. Het volgende oogen blik uitte zij een kreet van vreuigde. In haar handen hield zij een mooi Ingezonden MededeeHng. Niet welke in hoofdzaak verkregen worden door Imaar door prima'stoffen, voerings, I pasvorm en bewerking, heeft onze hot verschil in model en dessin ver geleken bij de hier ter plaatse voel aangeboden fabrleksconfectle zal U duidelijk'opvallen. President Coolidg© heeft zich met een in krachtige termen gesteld stuk gewend tot den Senaat. Hij betoogt, dat het onder zoek naar de petroleumschandalen be hoort te worden verricht met inaohtne-' mirig van de wet. De President prote steert tegen die geheele reeks enquêtes, die thans aan den gang is, en wel omdat deze enquêtes in het wezen van de zaak een strafrechterlijk onderzoek uitmaken, waaromtrent echter de wet eischt dat de getuigenissen zullen worden onderwor pen aan het oordeel der z.g. „groote jury". Die groote jury is thans uitgeschakeld. Naar gemeld wordt zal president Coo- lidge zich verzetten tegen de verbouwing van Amerikaansche slagschepen, zóó, dat zij inplaats van met steenkool met petro leum kunnen wordeni gestookt, indien dat er toe leidt, dat de andere mogend heden, die zijn toegetreden tot de over eenkomst ter 'beperking van de bewape ning op zee, ook dergelijke, uitgaven zou den gaan doen voor haar marine. De Japansche gezant te Washington heeft meegedeeld, dat de Japansche re geering bereid is de landverhuizing naar de Vereenigde Staten in te krimpen. Visa worden alleen nog verleend voor zaken en onderwijsdoeleinden. Hij heeft er ge lijkertijd op gewezen dat de door het Oongres voorgestelde vernederende uit Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsver tering en verstopping vindt gij in Foster's Maagpillen. Zij zijn 'het zachtst werkende laxeermiddel, waaraan iedereen behoefte heeft. Zij' staan de patuur bij, en het ge bruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. bruin lederen boek, waarop in gouden letters stond: De Familie Blaisdell door John Smith. „En heb jij dat gedaan?" vroeg zij met schitterende oogen. „Ja, en ik zal een exemplaar aan Frank, Jim en natuurlijk ook aan Flora zenden. Dat is het monument Ik meen, dat de heer Smith daar recht op had. Arme man. Dat is het minste, wat ik voor hem doen kan en ook het meeste.tenzij Hij weifelde ©enigszins verlegen. „Ja?" vroeg juffrouw Maggie gretig. „Ja!" „Nu, tenzij ik toelaat, dat jij. mij een dezer dagen naar Hillerton brengt om te zien, ofStanley G. Fulton met jouw hulp vrede kan maken voor John Smith met die.eh. neven Van 'm. Weet jé, ik zal me dan eerst recht als die kleine jongen aan het sleutelgat gaan gevoelen, want ik wil zoo graag de deur bpen ma- kern Zouden wij het kunnen doen, denk je?" „Kunnen doen! Natuurlijk kunnen wij het. Oh, Stanley, het is het eenigste, wat er ontbreekt om mij volmaakt gelukkig te maken," zuchte zij verrukt.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1