NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD HERMAN NYPELS Eerste Blad. BUITENLAND. Gekleurde Eng. Overhemden 1.50 Gekleurde Eng. Overhemden 2.50,3.50,4.50 Witte Overhemden 2.90,4.50 Wit Matting Overhemden 3.50 Nr. 5857 DONDERDAG 17 APRIL 1924 52e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. Lloht op voor auto's en fietsen: Donderdag 17 April 8 29 uur Vrildag 18 8 31 De rapporten der deskundlgeneom Ws van de Commissie van Horstel. MacDonald zeide, dat de regeering met de grootste voldoening vernomen had, dat de deskundigen der Oommissie van. Herstel de rapporten unaniem geteekend hadden, die een onpartijdige en op studie berustende poging behelsden om de betrokken regee ringen te helpen hij het vinden van een rege ling van een vitaal en een reeds lang slee- pend probleem. De Britsche regeering was van gevoelen, dat rapporten, gedragen door zulk een gezag, de algemeene goedkeuring moesten afdwingen en dat de wensch alge meen zou zijn om de gelegenheid te benutten om een eind te maken aan de bestaande on zekerheid. Wijzende op het feit, dat de onderteeke naars van het eerste rapport alle verantwoord delijkheid afwijzen wanneer niet al hun ad viezen worden aanvaard', zeide MaoDonald, dat de Britsche regeering zooveel beteekenis hechtte aan de tot stand gekomen adviezen, die onmiddellijk zouden kunnen worden uit gevoerd, dat z;f bereid was, het plan in zijn geheel te steunen, mits alle andere partijen bereid waren, hetzelfde te doen. De heer Baldwin (conservatief) zeide onder toejuichingen, dat de houding der regeering den aigeheelen steun van het Britsche volk zou hebben. In overeenstemming met het door de staats- en minister-presidenten der landen ingenomen standpunt heeft het rijkskabinet besloten de vraag der O. v. H. nopens de des kundigenrapporten bevestigend te beant woorden. De rijksregeering zal geen vertegenwoor diger naar Parijs zenden, doch uitsluitend: langs schriftelijken weg antwoorden. iHet Duitsobe antwoord op de nota van de O. v. H. zal Woensdagmiddag te Parijs wor den overhandigd en denzelfden dag in de Duitsche avondbladen worden genubliceerd. DUITSOHLAND. De Vaderlandsche Verbonden hebben den rijkskanselier een adres overhandigd, waar in zij protesteeren tegen de aanvaarding van de rapporten der deskundigen. Nieuw zilvergeld. De nieuwe zilveren geldstukken van 1, 2 en 3 mark zullen, naar men uit Berlijn meldt, de volgende week iin omloop wor den gebracht en wel voor een bedrag van 800 millioen goudmark. Het nieuwe geld is geheel! onafhankelijk: vani de rente- mark. In' alle munteni van het rijk worden nieuwe zilveren geldstukken vervaardigd. FEUILLETON. door DEEL L Het Kerstblok. 24 December 1849. Ik had mijn pantoffels en mijn cham- ber-cloak aangetroffen. Dan veegde ik een traan weg, die de scherpe Noorden wind, welke op de kade blies, in mijn oog had doen opwellen en die het me 'bijna onmogelijk maakte voor imjj uit te zien. Een helder vuurtje vlamde in den haard van mijn studeerkamer. Ijskristallen in den vorm van varenblaadje^ bedekten de vensterruiten en onttrokken de Seine, haar bruggen en den Louvre der Vallois aan mijn blik. Ik schoof mjjn fauteuil en mijn draai bare bibliotheek bij deri haard en nam bij het vuur de plaats in, die Hamilcar wel zoo goed was voor mij vrij te laten. Ha milcar lag voor de haardijzers, met zijn neus tusschen zijn pooten, op een veeren kussen opgerold. Een gelijkmatige adem haling deed zijn dichte en lichte pels op en neer gaan. Toen ik dichterbij kwam, sloeg hij zijn oogen half open es liet even sijn agaten oogappels heen en weer De beperking van bnitenlandsche reizen. Naar het Holl. Nieuwsbureau meldt hebben de maatregelen tot beperking van het reizen naar het buitenland, een zeer groeten invloed op het verkeer. Verschei' dene reisbureaus te Berlijn en elders ver koopep niet meer dan vijf of zes procen der buitenlandsche biljetten, die voor en kele weken werden genomen. In verband hiermede is bij het rijksministerie van spoorwegen een herziening in overweging genomen van de samenstelling van eenige internationale treinen. ENGELAND. De staking der werfarbelders te Southampton. De werfarbelders te Southampton besloten het werk te hervatten, op voorwaarde, dat on verwijld een conferentie plaats heeft tot het brengen van uniformiteit in de loonen van de werfarbeiders te Southampton en te Londen. FRANKRIJK. De dood van Phlllppe Daudet Het gerechtelijk onderzoek naar die oorza ken van den doodi van Philippe Daudet is geëindigd. De rechter van instructie heeft zelfmoord geconcludeerd, bij gebrek aan eenig bewijs van moord. Leen Daudet, die vader van Philippe, zal een nieuw onderzoek aanvragen, het welk deze droeve aangelegenheid zal doen voortduren. ITALIË. Italië en Spanje. Het staat nu vast, dat het Italiaansche Koninklijke paar op 4 Juli te Barcelona en op 6 Juli te Madrid zal aankomen. Het bezoek aan Spanje zal 17 dagen duren. De voornaamste steden zullen worden be zocht terwijl het bezoek tevens een militair karakter zal dragen door een inspectie, der verschillende inrichtingen van' het leger, ZWITSERLAND. Aardschokken. Dinsdagmiddag tusschen 1.48 en 1.50 werden in geheel Zwitserland twee krach tige aardschokken in de richting noord zuid waargenomen. ZUID-SLA VIE. Wegens het wassen van de Donau en de Save zijn er overstroomingen: in Zuid- Slavië ontstaan. Verscheidene dorpen wor den met ondergang bedreigd. Te Belgra dio loopt het station gevaar overstroomd te worden. De schade is reeds zeer groot. TSJECHO-SLOWAK3JE. Mijnongeluk. In een mijn nabij Moravisch Ostrau hebben eenige ontploffingen van mijngas geweldige instortingen veroorzaakt. Tot dusver wordt melding gemaakt van 27 dooden en 10 gewonden. ROEMENIE. Nieuwe onrust op den Balkan. Schrijvende over Roemenië, betoogt die „Manch. Guard." dat dit land) den iaat- sten tijdi niet erg populair maakt. De ver houding tot Rusland inzake Bessarabië wekt bij de sovjets een verbitterde stem ming, welke zich uit in dreigende woor den de ruzie over deze provincie "kan glijden, om ze dadelijk weer te sluiten met de gedachte: „Het is niets, het is rnujn vriend." „Hamilcar!" zeide ik tot hem, terwijl ik mijn heenen uitstrekte, „Hamilcar, slaapdronken vorst in de stad der boeken, nachtelijke bewaker, gij verdedigt de bandschriften en gedrukte stukken* die de oude geleerde ten koste van een (be scheiden spaarduitje en onvermoeiden ijver in zijn bezit kreeg, tegen nietswaar dige 'knaagdieren. Slaap in deze stille bibliotheek, die uw militaire deugden be schermen. Hamilcar, met de verwijfdheid van een sultane! Want In uw persoon paart ge het indrukwekkende uiterlijk van een Tartaarsch krijgsman aan de eenigszins zwaarlijvige bekoorlijkheid van een Oosterscbe vrouw. Heldhaftige en wellustige Hamilcar, slaap voort in af wachting van het uur, dat de muizen in het helder maanlicht zullen dansen voor de Acta Sanctorum der geleerde Bollan disten l)." Het begin van deze redevoering viel in den smaak van Hamtloar, die haar be geleidde met een keelgeluid, dat leek op het zingen van een theeketel. Doch toen ik mijn stem wat verhief, gaf Hamilcar mij, door zijn ooren naar beneden te laten hangen en zijn gestreepte huid in plooien te trekken, te kennen, dat het onbetame lijk was zoo te declameeren. En bij dacht: Ingezonden MededeeTtng. ZIE ONZE ÉTALAGES HEEREN-MODEMAGAZIJN HELDER - SCHAREN Europa binnenkort nog moeilijke oogern- blikken bezorgen; de niet zeer verstan dige ratificatie door Engeland van de er kenning van de inbezitneming door Roe menië kan wellicht aanleiding worden tot een moeilijke discussie in de auï. Engelsch- Russische conferentie. Italië heeft ook moeilijkheden met Roemenië en geeft den Roemeenschen monarchen te kennen, dat zij beter deden niet naar Italië te ko men, welk onhoffelijk voorbeeld door Spanje wordt nagevolgd. De nieuwe vriend van Italië, Zuid-Slavië, acht het oogenbük geschikt om Roemenië aan te pakken over de wijze van overdracht van enkele dor pen van het Banaat, waarbij de Zuid-Sla vische pers niet op haar mondje blijkt ge vallen. Deze wrijving met haar buren maakt echter allerminst, dat Roemenië al thans op het binnenlandsche front eensge zind tracht te zijn; integendeel, een krach tige golf van antisemitisch fascisme slaat over het land. En intusschen worden de Roemeensche monarchen hartelijk in Pa rijs ontvangen en schijnt de Fransche in- vloed, die taande, te Boecharest weer aan merkelijk toe te nemen ten koste van Italië. Hoewel dergelijke wrijvingen en flirta- tions tusschen de naties van Europa op zich zelf onbeteekenend zijn, zijn ze toch symptomen voor den onrustigen tijd, waar in wiji leven, terwijl ze immer vatbaar zijn voor ontwikkeling en toeneming. VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche marine. De marinecommissie uit het Huis van Af gevaardigden heeft den bouw goedgekeurd van acht kruisers, elk van 10.000 ton. Ook is de bouw goedgekeurd van zes kanonneerboo- ten, bestemd voor den dienst in de Chinee- sche wateren, die elk 700.000 zullen kos ten. De bouwkosten' van de kruisers zullen 11.100.000 elk zijn Bovendien zullen vier slagschepen zóó worden verbouwd, dat zij geschikt worden om met petroleum te worden gestookt en worden voorzien van afweermiddelen tegen vliegtuigen en duikbooten. Een ander wetsontwerp voorziet in de stichting van een basis voor een luchtvloot te Santpoint in Oalifornië. Het prooes-Thaw. De courantenlezers van middelbaren leeftijd zullen zich nog wel de trieste figuur herinneren van den zeer rijken heer Harry Thaw, die, een jaar of acht De Bollandisten zijn geleerde pries ters, die werken aan de geschiedenis van het leven der heiligen, in chronologische volgorde 'gerangschikt. De in het latijn geschreven verzameling heet Acta Sanc torum. „Dat 'boekenmensch praat maar, om niets te zeggen* terwijl onze huishoudster slechts beteefcenisvolle woorden spreekt, die me dingen vertellen, welke me wach ten, en die of een maaltijd of een dracht slagen beloven. Je weet tenminste, wat zij zegt. Maar die grijsaard uit een op eenstapeling van klanken, die niets be- teekenen." Zoo waren Hamilcar's gedachten. Ik liet hem aan over zijn overpeinzingen en sloeg 'n boek open* dat ik met belangstelling las, want het was een handschriftencatalogus. Ik ken geen prettiger, aantrekkelijker en aangenamer lectuur dan die van een catalogus. Die, welken ik las en die in 1824 samengesteld was door mijnheer Thompson, -bibliothecaris van sir Raleigjh, zondigt weliswaar door buitensporige be knoptheid en wordt niet gekenmerkt door die nauwkeurigheid, welke de archivaris sen van mijn tijd het eerst in de werken over oorkondenleer en handschriftenken nis hebben ingevoerd. Er blijft veel te wenschen en te raden over. Daarom maakt misschien onder het lezen zich een gevoel van mij meester, dat bij een aan verbeeldingskracht rijkere natuur dan de mijne droomerij genoemd zou -kunnen worden. Ik gaf mij' 'gewillig over aan mijn onbestemde gedachten, toen mijn huishoudster mij op knorrigen toon kwam zeggen, dat mijnheer Oooooz mij1 te spre ken vroeg. Inderdaad sloop iemand achter haar de bibliotheek binnen. Het was een klein mannetje, met een ziekelijk uiterlijk, in een dun jasje. Voortdurend knikkend en glimlachend kwam hij naar mij toe. Maar hij was erg bleek, en ofschoon jong en tien geleden, den architect White dood schoot in het Madison Square Garden ge bouw te New York. Stanford White was de man geweest, die mevrouw Thaw, vóór zij met Harry getrouwd was, op het slechte pad had gebracht. Toen Stanford White, ook na haar 'huwelijk met Thaw, trachtte opnieuw tot haar in betrekking te treden, wond Thaw zich daar zóó over op dat hij den architect neerschoot. Th-aw werd na een reeks hoogst drama tische terechtzittingen krankzinnig ver klaard en opgeborgen. Sindsdien hebben hijzelf en zijn familie nooit hun pogingen gestaakt om zijn 'bevrijding uit 'het ge sticht voor misdadige (krankzinnigen te krijgen, maar tot dusver tevergeefs. Wel was hij eens uit het gesticht ontvlucht (maar weer gepakt) en eeni andermaal was hij bij wijze van proef, een tijdje op vrije voeten geweest, maar die proefne ming was niet goed voor Thaw afigeloo- pem, want het bleek dat hij' nog altijd niet in staat of niet bereddi was zich zelf te beheerscthen. Echter heeft Thaw's moeder thans een vijftal knappe krankzinnigendoktoren be reid gevonden om Thaw weer normaal te verklaren. Men weet nog niet welke hou ding de justitie en haar deskundigen voor he t krankzinnigenwezen zullen aanne men, doch de behandeling voor den rech ter die niet uit 'kan blijlven zal wel weer heel interessant worden. Er komt n.L verzet tegen de normaal- verklaring en vrijlating van Thaw van den kant van de voormalige mevr. Thaw otm wie hij dien moord had gepleegd, maar van wie hij sindsdien weer geschei den is. Zij hebben echter een kind, een jongen, van wien Thaw wel is waar ontkent de vader te zijn, maar wiens rechten als wet tige zoon van Thaw niet zijn aangetast. Het standpunt waarop mevr. Erelyn Nes bit, d. i de vroegere mevrouw Thaw, zich stelt is, dat het fortuin van Thaw, 't welk voor hem geadministreerd' wordt en dat dank zij het nauwgezette 'beheer tot een groot vermogen ia aangegroeid, door Thaw in korten tjjd zou worden verkwist Zij komt nu op voor de toekomst van haar (en Thaw's) zoon en dringt er bij den rechter op aan, dat in het belang van dien zoon Thaw niet weer zal wor den vrijgelaten en hersteld in het beheer van zijn fortuin. Een aardbeving ln de omgeving van de Phillppijnen? In den namiddag van 14 April te 4.35 (tijd van Greenwich) werd aan het Meteorologisch Instituut te De Bildt een buitengewoon sterke aardbeving geregistreerd, op een af stand van 9700 KM. De richting is iets on zeker. De oorsprong is waarschijnlijk om streeks de Zuid-Ohineesche Zee te zoeken. De nieuwe lnunigratlewet De Senaat besprak Maandag voorioppig het immigratie-ontwerp, dat binnenkort in behandeling zal komen. In het bijzonder werd van gedachten gewisseld' over de mededee- ling, door den Japanschen gezant gedaan aan den minister van Staat, dat n.1. het wetsont werp het goede vertrouwen van de Japansche regeering had geschokt. Senator Lodge (Re publikein) kenschetste de mededeeling van den gezant als onbetamelijk. De regeling der immigratie is een allerfundamenteelst recht van ieder land. Ook had Lodge het bezwaar, dat.de brief van den Japanschen gezant Ha- nihara een bedekte bedreiging tegen de Ver. Staten inhield'. Ook Borah en senatoren uit beide partijen levendig, scheen hij ziek te zijn. Ik moest bij zijn aanblik denken qan een gewond eekhoorntje. Onder zijn arm droeg hij een 'groen zeiltje, dat hij op een stoel leg de; dan sloeg hij de vier slippen van het zeiltje open, waardoor -een- aantal kleine, gele hoekjes zichtbaar welden. „Mijnbeer,'' zeide hij; „ik heb niet de eer, dat u mij' kent Ik ben handelsreizi ger in boeken en vertegenwoordig de grootste firma's der hoofdstad, en' in die hoop, dat u mij, wel met uw vertrouwen zult willen vereeren* neem ik de vrijheid u enkele nieuwe uitgaven aan te bieden.' Goede en rechtvaardige goden! Welke nieuwigheden bood de homunculus Coc- ooz mij aan! Het eerste boek, dat hiji mij liet zien, was de Histoire de la Tour de Nesle met de liefdesgeschiedenis van Margaretha van Bourgondië en kapitein Buridan. „Dat is een geschiedkundig werk," zeide hij1 glimlachend, „een gebeurd ver- ixaa-L'* „Dan moet het zeer vervelend' zijn," antwoordde ik, „want geschiedkundige werken die niet liegen-, zijn erg droog. Zelf schrijf ik er zeer geloofwaardige, en als u, tot uw ongeluk, een daarvan van huis tot huis 'ging aanbieden, dan zoudt u de kans loopen het uw heele leven lang in uw groen zeiltje bij u te dragen, zonder ooit een keukenmeid te vinden, die on verstandig genoeg is om het te koopen." „Zeker, mijnheer," antwoordde het klei ne mannedje uit louter vriendelijkheid. Mannetjes Drama van Aiexandre Dumas Gaillardet en deelden die opvatting van Lodge. De bladen spreken hun afkeuring uit over de houding van het Represen-tantenhuis en den Senaat wat betreft de beperking van de immigratie van Japanners. Zij noemen deze beperking onnoodig, wreed, gevaarlijk en een beleediging van het Japansche volk. De „World" zegt, dat het volk van president Óoolidge verwacht, dat hij over het wetsont werp zijn veto uitspreekt om het land te be hoeden voor de gevolgen van deze dwaasheid. JAPAN. De houding van het Oongres der Veree- nlgde Staten, waardoor Immigratie van Ja panners in de practijk buitengesloten is, heeft groote bezorgdheid gewekt in Japan, welks kabinet in de buitengewone zitting aan den toestand een bespreking heeft gewijd. Men koestert nog steeds de hoop, dat de Amerikanen hun houding zouden herzien. Het blad „Jiji" spreekt in de volgende typi sche bewoordingen zijn afkeuring over de houding van het Representantenhuis uit: De Amerikanen, zegt het orgaan, hebben de voorschriften van internationale hoffelijkheid en moraliteit genegeerd. MEXICO. De burgeroorlog. Naar uit Mexico (stad) wordt gemeld hebben thans ook de oorlogsschepen van de opstandtlingen zich aan de strijdkrach ten van president Obregpn overgegeven. OOST-INDIE. Voortvluchtig. De beheerder van de Volkscredietbank te Krawang is voortvluchtig; het tekort bedraagt 3900. Verduistering. De oud-gezaghebber De Kater te Ma- kassar is wegens verduistering tot 3 maanden veroordeeld. Kastekort De correspondent van de Loc. te Soera- baja meldt: In het pandhuis te Lawang is een tekort ontdekt in Éo kas van den Euiopeeschen beheerder M. ten bedrage van 12.000. M. beweerde dat zijn salaris niet toerei- kend was voor de verzorging van zijn ge zin hij heeft negen kinderen en zich daarom ten slotte aan de kas te hebben vergrepen. Het tekort kwam aan het licht door een inspectie van den controleur bij den pandhuisdienst te Malang. Valsche munters in ©en gevangenla Het „A. L D. de Pr. Bode" gaf eenige staaltjes van het uiterst gemoedelijke toe zicht in Indische gevangenissen1, waardóór het o.a. kon voorkomen, dat in de inland- sche gevangenis op Glodofc te Batavia, twee gevangenen, o.w. een' die wegens het vervaardigen van geld was veroordeeld, daar valsche dubbeltjes maakten, en dat al een paar jaar bij de hand hadden gehad, voordat het ontdekt werd. Ingezonden Mededeeling. Mijnhardt's Laxeertabletten En nog steeds glimlachend 'bood hy mij' de Amours d'Héloïse et d'Abeilard 4) aan, maar ik bracht hem aan' zijn ver stand, dat ik op mijn leeftijd niets meer met een liefdesgeschiedenis beginnen kon. Altijd nog glimlachend, gaf 'hij mij da Régies des yeux de société: piquet, besi- que, écarté, whist, domino, dammen en schaken. „Ach," zeide ik tegen hem, „indien ge me de besiqueregels weer in het geheu gen' wilt terugroepen, geef me dan mjjn ouden vriend Bignan terug, met wien ik iederen avond een kaartje legde, voordat de vijf académies hem ten grave leid den, of tracht het ernstige verstand van Hamilcar, dien ge daar op dat kussen ziet slapen, over te halen zich te verlagen tot de wufte menschelijke spelen, want hij is thans de eenige, die mij' in avonduren gezelschap houdt." Er kwam' iets onbestemds en ontdaans in den glimlach van het mannetje. „Hier hebt u," zeide hij, „een nieuwe verzameling gezelschapsspelletjes, grap pen en woordspelingen, met de manier, waarop men een roode roos in een witte veranderen kan." Ik zeide hem', dat ik reeds lang met de rozen op gespannen voet stond, en dat, wat de grappen betreft, ik genoeg had aan die, welke ik mij onbewust in mijn wetenschappelijke werken veroorloofde. 4) Roman uit de Middeleeuwen. Bedoeld worden de vijf académies, die samen het Instituut de France vormen (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. I iidiö p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f ü.öif 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95,11.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 at ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als rodaction. tekst) 60 ct. Kleine advortenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 at., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Het standpunt der Brttsche regeering. Het Dultsche antwoord. Een protest der tiaderland- sche Verbonden. ANATOLE FRAN'CE. Geen moord maar selfmoord. waschecht - moois dessins met losse boord en slappe manchetten piqué borst prima madapolam losse boord - slappe manohetten alles gemakkelijk passend - flink lang gesneden en voorzien van dubbele borat Afkeuring door de pers. Een buitengewone zttttng van het Japansche kabinet. regelen zonder kramp of p(jn Uw stoelgang. Doos 60 ct. B(j apoth. en drogisten. (307)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1