T Tweede Blad. plaatselijk nieuws buitenland. VAN DONDERDAG 17 APRIL 1924. Steentjes vermist Waardeering. Bijkantoor Ankerpark. In verband met den tweeden Paaschdlag zal de ouderdomsrente, die op Maandag betaalbaar is, worden uitbetaald op Dins dag 22 April. Bureau Burgerlijke Stand. Het Bureau van den Burgerlijken Stand zal Vrijdag 18 dezer (Goeden Vrijy dag) voor het doen van aangiften geopend zijn van des voormiddags 11 tot dés namid dags 1 uur. Opening Duinweg Callantsoog. Wij hebben vermeld, dat Woensdag a.s. 28 dezer de nieuwe Duinweg naar Cal lantsoog door de beide Gemeentebesturen officieel zal worden geopend. Wij veron derstelden!, dat ook de raadsleden daarbi; tegenwoordig zouden zijn, hetgeen echter niet het geval is. Alleen de Dagelljksche 'Besturen van beide gemeenten, het Pol derbestuur en enkele andere genoodigden (ingenieurs van den Waterstaat eniz.) zul len den tocht naar Callantsoog meemaken „De Noordzeevisscherlj". Over bovenstaand1 onderwerp sprak, op ultnoodiging van het departement Helder der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverbeic en Handel gisterenavond in „Musis Sacrum" de heer J. W. J. van Haersolte, Directeur van het Nat. Techn. Scheepvaartkundig Mu seum te Rotterdam. Van de verzonden uitnoodigingen was ge bruik gemaakt door een aantal belangstellen den en deskundigen. Wij merkten o. a. op den Burgemeester van Helder met de wet houders Verstegen en Grunwald, den direc teur van 's Rijkswerf, jhr. H. Rappard, het lid der Tweede Kamer, den heer Van de Bilt, verschillende raadsleden, hoofden van scho len, den Secretaris der Economische Oom missie, den heer Velthuijs, en vele anderen De heer D. H. Grunwald heette de aanwe zigen welkom. Het is van ontzaglijk groot belang voor onze gemeente een en ander over de visscherij te vernemen, zoo zeide spr„ vooral in dezen tijd, nu de haringvis- scherij weder zoo groote opleving toont. De heer Van Haersolte zal ons hieromtrent een en ander vertellen. In 't algemeen, aldus de heer v. H., weet men in ons land nog te weinig omtrent vis scherij'. Het is een zeer belangrijke tak van nijverheid, en ons land dankt er voor een groot deel zijn opkomst aan, voornamelijk door de zeer gunstige ligging. Wij lagen in de gouden eeuw in het midden van de vracht vaart. Later zijn wij door Engeland van die eerste plaats verdrongen. Dat wij zoolang die Elaats handhaafden, dankten wij aan de oor- >gsvloot. Reeds in 1164 trokken de eerste visschers ter haringvangst en door de uitvinding van. het haringkaken door Willem Beukelszoon van Biervliet, omstreeks 1320, werd zij voor al van groote beteekenis als export-artikel. In de middeleeuwen nam zij een groote vlucht, zelfs gingen in die dagen wel 3000 haringbuizen -ter vangst uit. Zij hadden te kampen met allerlei tegenspoeden, ook met kaapvaarders. In de 18e eeuw ging onze koopvaardij- en visschersvloot achteruit, om in den laatsten tijd weer op te leven. Spr. behandelt allereerst de haringvis- scherij, de belangrijkste tak van dit bedrijf, 70 van de totale vangst. Men meende vroeger, dat er een bepaalde trek van "het Noorden naar het Zuiden bestond. Latere onderzoekingen hebben uitgewezen, dat het verschillende rassen zijn, die naar boven- ko men op verschillende tijden om kuit te schieten. In 1902 riep Zweden een internationale conferentie bijeen om te onderzoeken of de haring gevaar liep te verdwijnen. Hier van Helder trok -geregeld de ,/Wodan" uit, spe ciaal daartoe ingericht. Op het oogenblik is deze kwestie weder urgent en Engeland schijnt een voorstel te overwegen de kusten gedeeltelijk een tijdlang te sluiten. De haring komt op ondiepe plaatsen om kuit te schieten en daarvan maken de vis schers gebruik voor de vangst. Dit geschiedt met het z.g. drijfnet: een oombinatie van lange netten. Spr. geeft een 'beschrijving van de vangst. De visch wordt direct gekaakt, gezouten en verpakt. Een aantel lichtbeelden verduidelijkte het gesprokene; wij zagen enkele historische af beeldingen van de oude vaartuigen, waarmede men ter vangst toog, o. a. een z.g. buiscon- vooier uit de 17e eeuw, de ouderwetsche Sche- veningsche bommen, enz. Ook de aan de Nieuwediepers nog welbekende „Wodan" kwam te voorschijn, afbeeldingen van vis- schen, de modernere loggers en stoomlog- gers, verschillende soorten van netten, op namen van de nevenbedrijven, zouterij, enz. In het tweede gedeelte van zijn rede be handelde spr. de vangst met den treiler en beug, die van jonger datum is. Spr. geeft een beschrijving daarvan; deze wijze van vangen is in de laatste jaren zeer toegenomen, thans zijn 160 treilers in de vaart, die alle in IJmui- den_ markten. Deze visch wordt aan boord' in ijs verpakt en gaat voor een groot deel naar de bnitenlandsche markten. De beugeen lange lijn met haakjes, voorzien van aas brengt de visch meestal levend aan wal.Veelal wordt speciaal voor kabeljauwvangst haring als aas ge nomen. Ook hiervan werden vele plaatjes ver toond. De Hollandsche visschers hebben in het buitenland een goeden naam, omdat zij zich de moeite geven onderweg hun net-ten te repareeren enz. en daardoor -grootere be sommingen maken, dan de Engelsche vis schers, die dit na afloop aan wal doen. Want de netten worden veelal op steenachtigen bodem beschadigd en juist hier is de mees.e visch. Verschillende plaatjes van de vangst met beug etc. verduidelijkten het gesprókene ook het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" krjjgën we te zien, dat zulk nuttig werk ver richt. Ten vorigen jare werden nog een 80 tal patiënten aan boord van dit schip ver pleegd. Het vroegere politievaartuig „De Zeehond" (thans vervangen door de „Triton"' werd1 als -oude bekende begroet. Ook van het bedrijf te IJmuiden en te Bruinisse dit laatste speciaal voor mossel en oestervangst kregen we een en ander te zien. De heer Grunwald sloot met een woord van dank voor het gehoorde en vertoonde dat ons nog veel leerrijks bracht, den avond Vlaggetjesdag. Op den 2en Paaschdag zal door de O.-O. Ver. van de Landmacht „Ons Belang" een vlaggetjesdag, ten bate van het Sanato- riumfonds worden gehouden. Heldersche Tooneelvereenlging „Tavenu", Dinsdagavond gaf de Held. Tooneelveree- niging „Tavenu" eene voorstelling voor haar leden en donateurs. Opgevoerd werd een blijspel, uit het Duitsch van den bekenden schrijver Ernst von Wolzogen en W. Schu mann, en getiteld „De Kinderen van den Generaal". Het stuk, dat bewerkt is naar het aioude Duitsche recept, munt niet door eenige literaire of andere eigenschappen uit en de vertaling was vrij slecht. De vertolking daarentegen was uitstekend. Mej. Knipper, die de rol van generaals- w-eduwe vertolkte, gaf blijk van een sterk dramatisch -talent. Mej. J. de Groot, als Asta, debuteerde Dinsdagavond en kon ons ook goed voldoen. Mej. E. Wigbout was de lieftallige, jongere dochter Trudi, die, èn waf voordracht, èn wat spel betrof, goed voldeed Haar prettige stem, haar aardige verschij ning en haar leuke rol, werkten mee -tot een succes voor haar. Krachtig was het spel van den heer S. A Denker als dragonder-luitenant. Waarlijk, de Ver. „Tavenu" had sreen hetere figuur voor deze rol kunnen nemen. Zijn spel boeide vah begin -tot eind. De heer J. A. WJjker, die de zware rol van gepensionneerd majoor von Muzell had_ te vervullen, deed dit op een lofwaardige wijze. Met zware, donkere stem, donderde hij door de „Oasino"-zaal en hield zijn rol den heelen avond uitstekend vol. De heer S. Schellinger nam bij zijn liefdes verklaring (le bedrijf) tegenover Asta een veel te gedecideerde houding aan. Beter was hij in het 4e bedrijf. De heer A. Swart was onbetaalbaar in zijn rol van schoonpapa van .Trudi. Hij achter volgde het jonge stelletje overal waar zi; heengingen en deed1 de toeschouwers onop houdelijk schaterlachen. Op de tooneel gaven van den heer Poelman hebben we reeds in een vorig verslag gewe zen. Ook nu, in zijn rol van Dr. Hans Die- drichsen, verloofde van Trudi, kon hij ons zeer goed voldoen. Ook de heer Metselaar was als uitgever Ebestein op zijn plaats en wist, evenals de heer Dijkshoorn, bediende van den majoor, herhaaldelijk op de lachspieren te werken Die majoorsbedlende was me ook een grapjas! De heer Schellinger had in zijn openings woord, dat uw verslaggever als laatste ver meldt, een woord van dank gebracht aan den heer S. Ooltof, die de meubelen voor het too neel welwillend had afgestaan. De décors waren vriendelijk en gezellig. Dat de regie van het stuk in goede handen was, bewees het uitstekend spel. De poppenkastvertoonlng. Om tegemoet te komen aan het verzoex van vele ouders, vangt de le voorstelling n i e t te half twee, maar te twee uur aan. En indien het noodig is de tweede om half vier. Er worden voor iedere voorstelling "600 kaar ten uitgegeven, zoodat er voor ieder vol doende plaats is. Maar de eerste moet geheel bezet zijn wil de tweede voorstelling door gaan. Ieder koope dus zoo spoedig mogelijk kaarten aan de bekende adressen. Geleid sters(ers) worden ook toegelaten tegen dien zelfden prijs. l „Helders Mannenkoor". (Directeur: A. J. Leewens). Bovengenoemde Liedertafel geeft haar 2e concert in dit seizoen voor hare kunstlie vende leden en genoodigden op Dinsdag 29 April a.s. in „Casino". Het programma wordt den kunstiievenden leden dezer dagen -toegezonden en het 'be stuur, verzoekt hen daarom de diploma's ter afstjjÉpeling gereed te houden. AWteolisten zullen ditmaal meewerken de dames iMarcelle de Haas (Amsterdam), viool, en Rie Vermeulen (Alkmaar), piano. Mej. De Haas (leefares a. d1. Muziekschool van den heer Leewens) is voor Helder's kunstminnend publiek geen onbekende. Be halve, dat deze violiste reeds eenige malen hij de Marineconcerten !s opgetreden, be haalde zij op een onlangs gegeven eigen concert een groot succes en werd ook in dit blad haar techniek, voordracht en warme -toon zeer geprezen. Mej. Rie Vermeulen treedt hier voor de eerste maal op. Het feit, dat deze jeugdige artiste reeds op 18jjarigen leeftijd haar diploma behaalde, getuigt voor haar muzikaal tunnen; over haar spel wordt in de Alkmaar- sche bladen met lof gewaagd. „Helder's Mannenkoor" zelf beeft als altijd laar programma met -zorg samengesteld. Verschillende belangrijke koren, waarbij met tenor- en bariton-soli en pianobegelei ding, o. a. de lofzang „Te Deum" van den componist Verhulst, „Ontwaak, schoone Zee" van Olman, komen hierop voor. Met groote ambitie wordt er gerepeteerd, zoodat met vertrouwen deze uitvoering mag worden tegemoet gezien. UB hel PüIItle-nrpporL Baldadigheid. Een- bewoner van de Sluisdljkstraat klaagldé er bij de politie over, dat na af loop van de werkzaamheden/ de straat jeugd baldadigheden pleegt in een vjjftai woningen, welke hjj aan die Schoolstraa doet bouwen. Een bewoner vani de Tuin/straat d'eec aangifte, dat van hem toebehoorende wo ningen aan de Bloemstraat door jongens baldadig hekwerk en prikkeldraadafraste ring worden vernield. De politie zal een oogje in 't zeil houden. Gevaarlijke hopd. Een1 bewoner van die öailiforniestraat deed aangifte, dat bij: is -aangevallen door een hond, die onder 'toezicht stond van een bewoner van de Diaconiestraat. De politie heeft maatregelen getroffen- Een bewoner van den Dijkweg dee© aangifte, dat te zijnen nadeel© een 1500-ta gele steentjes zijn ontvreemd welke op een terrein aan de Fabrieksgracht waren op geslagen. Een onderzoek heeft plaats. Een vreemd voorwerp Een fortwachter deed aangifte dat door hem in de Liniegracht is gevonden een cylindervormige bus, welke met een ket ting aan een stuk ijzer bevestigd! was. Bedoeld voorwerp, waarvan1 de bena ming en den aard niet bekend zijn, houdt voormelde fortwaohter ter beschikking van den rechthebbenua. Snze Andrlessen. f De bekende schrijfster van kinderboe ken Suze Andrlessen, weduwe D. E. J. Boutiet, is in de Elisabeth Otter Knoll- Stichting te Amsterdam op 74-jarigen leeftijd overleden. De crematieplechtigheid op „Wester- veld" zal heden te 12 uur geschieden. Als kinderschrijfster genoot Suze An- driessen een goeden en welverdienden naam en hoezeer zij in grootan kring ge waardeerd werd, is wel' gebleken.' toen zij nu ruim vier jaren -geleden, haar zeven tigsten verjaardag vierde, met een frisch- heid en opgewektheid, welke menige jongere vrouw haar mocht benijden. Haar talent als schrijfster had zij van niemand vreemd- Haar vader, P. J. An- dnessen, was een zeer vruchtbaar kinder schrijver, wiens boeben ook door de jeugd van thans nog gaarne genoten, worden, of schoon zij uit den aard1 der zaak wat ouder- wetsch zijn geworden. Het bericht van haar dood zal in me nig HoTlandsch gezin, waar men zich haar meisjesboeken nog goed' herinnert, met ontroering worden vernomen. De Leerplichtwet Naar wij vernemen is de Regeering voornemens de administratie van de Leer plichtwet althans wat het absoluut school verzuim betreft, in handen1 van d© Ge meentebesturen te leggen, zulks in ver band met de komende reorganisatie van het Rijksschooltoezicht Arbeidstijd broodbakkerflen. De Minister van A., H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van broodbakke rijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat, in1 afwijking van het bepaalde byi art. 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919, op 19 en 22 April, 7 en 10 Juni deeg of brood, dat na 8 uur nam. van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: van 71/, uur voorm. af uit het gebouw met aamhoorigheden, waarin zioh die broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd'; van 8 uur voorm. af wordt verkocht of afgeleverd. Voorts zijn bepalingen gemaakt betref fende de arbeidstijden in verband' met de feestdagen. De Emigratie-centrale Holland. Naar vernemen, zal de regeering, nu de regeling tusschen de Emigratie-centrale Holland en de gemeenten niet is kunnen doorgaan, omdat de Rotterdamsche raad een voorstel, om een renteloos voorschot aan deze instelling te geven, verworpen heeft, zelve 75.000 bijdragen, welke som met de /125.000 van niet-officieele zijde gewaar borgd, het benoodigde bedrag van 200.000 oplevert. De reeds door enkele gemeenten, ook Am sterdam, toegestane voorschotten zullen dus dan vervallen. Dezer dagen zal met de regeering nog een aatste bespreking gehouden worden. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen brachten over de afge- loopen maand ruim f 2 millioen minder op dan over Maart van het vorig jaar; over het eerste kwartaal van-1924 ruim 5.82 -millioen minder dan over die periode van 1923. Voor het grootste deel is deze achteruit gang veroorzaakt door die -middelen, waarin de uitwerking der -malaise het langst merk baar blijft, n.1. Inkomsten en Dividend*- en Tantième-belasting. De opbrengst accijnzen doet zien, dat de koopkracht sterk gedaald is. Daarentegen valt bij de middelen, die onmiddellijk verband houden met den handel, zooals invoerrechten en loodsgelden, een hoogere opbrengst te vermelden, hetgeen op eene verbetering van den handel wijst. Onder het waardeerende opschrift „Geef den keizer wat des keizers is" bremigt „Neptune, Beligian Lloyd Daily News" hulde aan de tegemoetkomendheid' van on ze regeering, omdart, deze wel heeft wil len toestaan, dat ook bij nacht in de geu len van Valfcendsse en Bath gebaggerc mag worden. Even waard eerend maakt het blad ge wag van de toestemming door onze regee ring verleend, om het uitgebaggerde zant te mogen storten op de oevers ter plaatse „Wij wijzen mot genoegen op deze fei ten," schrijft het blad. „Wij zijn overtuigd, dat de goede wil, dien Nederland toont met betrekking tot het Scheldévraagstuk hei 'beste 'middel is om de betrekkingen tus schen Nederland' en België te verbeteren en de oplossing van de hangende vraag stukken voor te bereiken." v De Westerschelda Het Belgische loodswezen heeft nu onder handelingen aangeknoopt met de Hollands sche overheden van den waterstaat en van het loodswezen te Vlissingen, om te beko men, dat schepen met een grooteren diep gang dan 25 voet (dat is tot en met 27 voet) de Schelde zouden mogen op- en afvaren. Daar de minst diepe plaatsen der passen van Valk-enisse en van Rilland op Hollandsch grondgebied liggen, moet de toelating door die overheden gegeven worden. Men is nu aangevangen -met het vernieti gen van de Siërra Grande. Reeds heeft men vier ladingen dynamiet in het schip doen springen en de uitwerkingen van de twee eerste ontploffingen waren verschrikkelijk; het voordeel en het achterdeel van. het schip waren weggeslagen. Om de „Siërra Gaande" te vernielen, werd op de volgende wijze te werk gegaan. Een flinke lading dynamiet werd langs de schouw tot in den vuurhaard van de ketels gelaten. De ontbranding was zeer hevig, en de wan den van het schip scheurden. Een 'tweede zware lading springstof werd dan door een luchtpijp tot in het ruim gelaten en had een even groote uitwerking als de eerste. Nog andere springstoffen -volgden, zoodat de boot nu reeds grootelijks vernield is. Men gaat voort met kleinere hoeveelheden dynamiet de vernieling te voltooien. Het verwijderen van de stukken zal echter nogal wat tijd vergen. Dit is overigens begrijpelijk; nu het schip open ligt, zijn de uitwerkingen der dynamiet- ontploffingen zoo geweldig niet meer als bij de eerste ladingen. Men gelooft, dat het wrak niet lang de geul zal belemmeren. z' Arbeidsbemiddeling. Volgens mededeeling van den Rijksdienst der werkloosheidsdienst en arbeidsbemidde ling kunnen in Frankrijk nog steeds ge plaatst worden melkers, ploegers, voerlieden (bekend met den landbouw), pp een loon van 250 francs per maand en hooger, met kost en huisvesting; ook houtbakkers, die in taak- werk arbeiden. Voorts kunnen tegen 1 Mei plaatsing vin den arbeiders,-die goed bekend zijn met ar beid bij den verbouw van suikerbieten; deze werken in taakwerk tegen 800 francs per H.A., met huisvesting en voeding. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de ar beidsbeurzen, de correspondenten van de arbeidsbemiddeling en ook (doch alleen schriftelijk) bij den directeur van den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, Bezuldenhoutscheweg 80 te 's-Gravenhage. Dienststukben van schoolaiutorlteiten. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw deelt mede, dat de portkosten van dienststukken, verzonden door hoofden van scholen en andere gemeentelijke onderwijs inrichtingen, oommissies tot wering van schoolverzuim, oudercommissies, oommissies van toezicht op het lager onderwijs, gemeen telijke inspecteurs van dat onderwijs, niet voor rekening van het Rijk zullen worden genomen. Strikt genomen toch kan deze cor respondentie, naar 's minitsers oordeel, niet worden beschouwd als voortvloeiende uit de uitoefening van een bestuursfunctie. Uit het bovenstaande volgt, dat de ge noemde autoriteiten en organen noch recht streeks, noch door gebruikmaking van door de gemeentebesturen te verstrekken omsla gen voor antwoord, hun correspondentie onr der afrekening voor rekening van het depar tement van binnenlandsche zaken mogen verzenden. DE RAPPORTEN DER DES KUNDIGEN. De N. Roti Ort. Schrijft: Het bericht diat -die Duitsche regeering. na haar overl-eg met de minister-presiden ten van dé bondsstaten, d© verslagen der deskundigen als grondslag voor onderhan deling aanvaardt, is thans officcieeL Tege lijk wordt gemeld d!at een afvaardiging van d!e Duitsch-nationalen dien rijkskanse lier medegedeeld heeft dat de tegenwoor dige regeering-naar het oordeel van hun partij niet bevoegd; is, nog vóór die verkie zing voor den Rijksdag voor Duitschland bindende verklaringen betreffende die verslagen af te leggen. Deze houding van de Buitsch-nationaien verraadt geen gun stige gezindheid- tegenover de verslagen en het zal dus ook vani den uitslag van- de verkiezing afhangen, of de wereld ten aan zien van het Duitsche schadevergoedings- vraagstuk werkelijk tot rust zal komen. Onder het voorbehoud dat Duitschland met betrekking tot het nieuwe sohadever- goedingsplan zou maken, wordt genoemd, dat er „van het ©economisch herstel van Duitschland geen sprake zal kunnen zijn, lo. zoolang het Roer-gebied door troepen bezet blijft en 2o. de kosten der bezetting van bet Rijnlanldl niet worden vermin derd." Als bet tweede punt van voorbehoud juist is weergegeven, kunnen de geallieer den .Duitschland' gevoegelijk voorhouden dat dé bezettingskosten voor Rijnland, vol gens het plan der deskundigen, die lasten die aan' Duitschland opgelegd) worden', niet meer zullen1 verzwaren. In de door Duitschland te betalen nauwkeurig be paalde annuïteiten zal immers alles begre pen zijn. Duitschland zou daarom, ook wanneer de bezettingskosten verminderen, niet minder te betalen krijgen. Wat het voorbehoud betreffende het Roergebied aangaat-diit zou verder gaart dan de aanbeveling van de oommissie van Dawes. Haar verslag verklaart in zijn be langrijkste passage: „Het geheele schema van betalingen zal pas beginnen te wer ken van den datum af, waarop Duitsch land volledige oeoonomische en fiscale souvereiniteit over zijn gebied herkrijgt" spreekt dus de méening uit dat geen be taling .mogelijk is, zoo lang de militaire bezetting gebruikt wordt voor het .afdwin gen van ©economische en fiscale praesta- ties, maar laat een beperking van de poli tieke -souvereiniteit, gelijk die zou blijven bestaan wanneer een vreemde bezettings macht politietoezicht enz. uitoefent, bui ten geding. Ook over Rijnland kan Duitschland, zoolang de militaire bezet ting der drie geallieerden er voortduurt, geen volledige politieke souvereiniteit uit oefenen. Zoodoend© wordt verklaarbaar dat Poin- caró gisteren wel op de inwisseling van onze panden tegen andere die ruimer en voordeeliger zijn" het vooruitzicht heeft geopend, maar er dadelijk op liet volgen: „Er kan, wel verstaan, geen sprake van zijn, dat wij ons van de Roer terugtrek ken, voordat wij betaling hebben genoten van het ons verschuldigde, en zeker niet van een verslapping van onzen greep, zon der dat wij' d© middelen in handen zouden houden om dien zoo noodig snel en zeker te hervatten." M. a. w. -als de militaire be- zetting van het Roer-gebied niet meer diei- nen zou om, met actief karakter, de ex ploitatie van productieve panden af te dwingen, zou zij toch, met vrijwel passief karakter, bij wijze van veiligheidswaar borg bestendigd worden. Waartegen Duitschland dan echter kan blijven aan voeren, dat een militaire bezetting van het Roer-gebied ln het tractaat van Versail- les niet met name genoemd is en ook van een -verschillend© uitlegging van het ar tikel over de toepassing van sancties geen sprake meer kan zijn, zoodra de nieuwe regeling bij gemeen overleg tusschen de twee partijen aanvaard en zoolang Duitschland ten aanzien van har© naleving niet in gebreke gebleven ia De indruk van Polncaré's rode lm Engeland. Londen*, 16 April. Dé redevoering van Poincaró waarin hij verklaarde dat Frank rijk het Roergebied niet zal ontruimen dan na van Duitschland betaling te heb ben 'gekregen, heeft hier een slechten in druk gemaakt aangezien déze verklaring de aanneming van het rapport der des kundigen op losse schroeven stelt, daar de deskundigen uitdrukkelijk bij hun bere keningen en voorstellen zijn uitgegaan van de oeconomische ondeelbaarheid van Duitschland en de ontruiming van het Roergebied! hiertoe een noodzakelijke voorwaarde is. MacDonald had een lang durig onderhoud met den Franschen ge zant graaf dé St Aulaire. VEREENIGDB STATEN. Een patronenfabriek in de lucht gevlogen. New York, 16 April Ih ©en fabriek van ontplofbare stoffen kwam een werkman te vallen, die drie patronen in zijn zak had. De patronen ontploften, waardoor c >k de opgeslagen voorraden tót ontploffing wen den gebracht, ten gevolge waarvan dé fa briek in de lucht vloog. Er rijn verschei dene dooden en gewonden. D© Japanscho immigratie In d!o Ver. Staten. Washington, 16 April Dé Senaat heeft het wetsontwerp tot uitsluiting van de Ja panners aangenomen in bijna gelijkluiden- den vorm met dien, waarin het Huis van Afgevaardigden het ontwerp had goedge keurd. Japan en de Ver. Staten. Volgens een uit Tokio ontvangen be richt neemt de opwinding in Tokio met betrekking 'tot dé nieuwe immigratiewet geving in de Ver, Staten gestadig itoa I>e Immigratiewetgeving in de Ver. Staten. Londen, 16 ApriL M.en verneemt uit Washington, dat de wijzigingen, door het Huis van Afgevaardigden aangebracht in de landiverhuizerswet,' welke wijzigingen een sterk anti-Japansch karakter dragen, noch door Coolidge noch door Hughes worden goedgekeurd. Laatstgenoemde zou voornemens zijn zijn ontslag in te die nen indien de Senaat de bewuste bepalin gen niet schrapt. Ook is er sprake van, dat Coolidge zijn recht van veto zou uit oefenen. KORTE BERICHTEN. De bekende Oostenrijksche wapenfa briek in Stiermarken beeft wegens loon- geschillen met de arbeiders haar bedrijl stop gezet. 4000 arbeiders worden hier door getroffen. De Engelsche vlieger Maclaren, die met twee metgezellen een vlucht om dé wereld maakt, is Dinsdag uit Korfoe in het vlieg veld van Phaleron aangekomen. LUCHTVAART. De vier Amerikaansohe legervliegtui gen, die uit een plaats in Californië vertrokken bezig zijn een vliegtocht om de wereld te volbrengen, zijn van Sittka aangekomen in Seward (Alaska). Luchtschip losgeslagen. Volgens een bericht uit Berlijn is een nieuw Italiaansch bestuurbaar luchtschip, toen het voor een proeftocht uit de loods gehaald werd, door dien Sirocco meegeno men. De bemanning was nog niet voltallig aan boord. Drie man koonden de bulptou- wen niet tijdig loslaten en werden meege nomen en vielen later, waarbij zij dood©- lijk gewond werden. Het luchtschip kon ten Slotte na een langdurigen strijd tegen den storm weder worden geborgen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5