BINNENLAND. BUITENLAND. Barometerstand noodzakelijk zou zijn en dat de mogelijkheid tot oneerlijke ooncurrentie is vergroot, nu voor clandestienen verkoop een nieuwe gele genheid is geschapen. In het adres wordt bovendien gewezen op den druk der belastingen, i. c. voornamelijk van het vergunningsrecht, die onverminderd wordt gevoeld, niettegenstaande toch een be perking van de gelegenheid' tot uitoefening van het bedrijf wordt ondervonden en adres sante verklaart uitdrukkelijk, dat zij bereid ls zoo krachtig mogelijk tegen drankmisbruik te helpen waken. De minderheid uit ons midden blijft van oordeel, dat tijdens de kermis door verschil lende invloeden het drankverbrulk onwille keurig in de hand wordt gewerkt en wenscht dan ook, ter voorkoming van misbruik en ter beteuegeling van de openbare dronkenschap de vigeerende verordening te handhaven. Zij ziet in het geringe aantal geoonstateerde ge vallen van dronkenschap tijdens de kermis de gunstige uitwerking van het tapverbod. Ingeval de Raad, zich mocht vereenigen met het gevoelen der meerderheid, geven en W. in overweging bedoeld verbod in trekken. I De verzanding van de Schelde. Uit Brussel wordt aan de Tel. gemeld: De huidige toestand in de Antwerpsche haven, veroorzaakt door het verzanden van den doorgang bij Valkonisse. houdt op dit ©ogenblik de Belgische regeering voortdurend bezig, daarbij erkennende, dat in de gegeven omstandigheden de Ne- derlandsche regoerinig heeft gedaan, het geen haar plicht was. De regeering is van oordeel, te onderhandelen over een' voor- loopige overeenkomst met Nederland, met betrekking tot het beheer van de Schelde, Naar wij uit zeer goede bron vernemen, zal de Belgische minister van Buitenland- sche Zaken, de heer Hymana, zich in ver binding stellen met de regeering in den Haag, ten einde tot een- beslissing te ko men omtrent een voorloopdgo overeen komst, regelende de bevoegdheid van en de voorschriften voor de gemengd Neder- landsch-Belgische Schelde-commissie. België wil evenwel, vóórdat een defi nitieve overeenkomst tusschen beide lan den vastgesteld wordt, op dit kritieke mo ment voor de Antwerpsche haven allen tijd winnen, met betrekking tot de bag grrwerken. De voorloopigo overeenkomst zou naar verder, nog medegedeeld wordt de toestemming bevatten om weer des nachts te baggeren, zooals dat vóór den oorlog het geval was. Uit den Alkmaarschen Raad. Belastingverlaging. B. en W. hebben 'bij den Raad' voorgesteld, voor het dienstjaar 1924/25 den vermenig vuldigingsfactor, welke het vorig belasting jaar is vastgesteld op 0.75, te bepalen op 0.60, hetgeen beteeken-t een vermindering met 20 perceiit. Keuren van autobussen. Het toenemend verkeer met autobussen heeft de noodzakelijkheid doen gevoelen van het keuren van deze middelen van vervoer. B. en W. stellen zich de volgende regeling voor: instelling van een keuringscommissie, bestaande uit een deskundige voor de chassis, een technicus voor den oarosseriebouw en een politie-ambtenaar, de eerste te bezoldi gen, de andere twee niet als te nemen uit de gemeenteambtenaren. De ondernemers van een autobusdienst vragen bij deze commissie keuring aan, onder storting van een bedrag, voldoende ter bestrijding van de kosten, uit te keeren aan den chassis-deskundige, ver hoogd- met 10 pot. de laatste voor administra tiekosten. Goedkeuring zal slechts gelden voor een bepaalden korten tijd, afhankelijk van het merk. Besturen van omliggende ge meenten hebben zich bereid verklaard' hunne medewerking te verleenen om de keuring te doen geschieden döor de deskundige te Alk maar in te stellen oommissie. Mocht een on dernemer, gevestigd in een gemeente, die niet van de diensten der keuringscommissie gebruik maakt, hier voor zijn autobus een standplaats vragen, dan zal deze hem slechts -verleend1 worden wanneer en voor zoolang hij zijn wagen aan het onderzoek der com missie onderwerpt. B. en W. vragen 's raadis machtiging om in den -bovenaangegeven zin werkzaam te zijn en met een chassisdeskunr dige een contract af te sluiten. Rotterdamsche Lloyd. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de Stoomvaart Mij. Rotterdamsche Lloyd aan de algemeene vergadering van aan deelhouders voorstellen het dividend over 1923 te bepalen op 8 (v. j. 1 Nachtvorst In den nacht van Donderdag op Vrij dag heeft het in Twente zoo hard gevro ren, dat overal een flinke laag ijs op de slooten lag. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeellmg van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de ufgeloopen week, eindigende 18 April in Nederland uitgesproken 92 faillisse menten tegen 67 faillissementen in de zelfde van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 April 1924 1436 faillissementen tegenover 1246 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VOLKENBOND. Registratie van de verdragen van Washington. Genève, 17 April. Donderdag zijn de tractaten van Washington aangaand© de beperking der maritieme bewapeningen, zoomede de overeenkomst betreffende handhaving van het status quo in den Stillen Oceaan, ter registreering aan het bureau van den Volkenbond aangeboden. De overeenkomsten krijgen daardoor kracht van wet, zoowel voor deni Volken bond als voor het Haaigsche hof. Een lntergeallleerde conferentie te Londen. Het blad „Nation Beige" schrijft, dat het, ln weerwil van alle ontkenningen, in officieele kringen te Parijs en te Londen gegeven, meent te weten, dat na de Paasohdagen te Londen een1 lntergealll eerde conferentie van Engelsche, Fran- Bche en Belgische ministers zal bijeen komen, die zich zal bezighouden met de rapporten der deskundigen als basis van een bespreking tot het regelen van het vraagstuk der schadevergoedingen. Bel gië zou worden vertegenwoordigd' door de heeren Theunis en Hijmans, Frankrijk door de Jouvenel en Loucheur. De heer Ramsay MacDonald zou, naar men ver wacht, d© conferentie presideeren. BELGIE. Vermelding van Leuven bi} Fransche legerorder. In verband! met het thans bekend ge maakte feit, dat de Fransche regeering bij decreet van 11 April Leuven op de Fransche legerorder heeft vermeld schrijft de „Standaard": Leuven heeft dat rijkelijk; verdiend, doch de omstandigheden, onder dewelke het geschiedt, schijnen niet te wijzen op vol ledige onbaatzuchtigheid en het onpolitiek karakter ervan. Waarom moest dit be sluit wordt uitgevaardigd daags vóór de opening van het Nederlandsch Studenten- congres? Vijf jaar na den wapenstilstand is toch wat lang, om dan eerst er om te denken, dat men de stad Leuven eervol vermelden kan. Of werd dit ding niet voorbereid tijdens het verblijf van de Wal'lingantsche studenten in de fascisti sche kringen van de „Action Fran^aise" te Parijs? Dan zou dit schoon gebaar van Fransche zijde enkel een bedekte en daar om des te behendiger inmenging zijn in onze binnenlandsche aangelegenheden. DUITSCHLAND, Het sabotageproces te Malnz. Volgens een B. T. A.4elegram uit Mainz heeft de djaarterstede zitting houdende krijgsraad heden vonnis gewezen in het gisteren vermelde sabotage- en spion- nage-proces, dat dateert uit de -maand Mei van het vorig jaar. Het aantal beklaagden bedroeg dertig, van wie acht voortvluch tig zijn. Eerden-twintig beklaagden, die ter rechtszitting aanwezig waren, werden veroordeeld tot straffen afwisselend tus schen twintig jaren dwangarbeid en een jaar gevangenisstraf; de twee-en-twintig- ste werd' vrijgesproken. Twee beklaagden werden bij verstek ter dood veroordeeld; de zes anderen tot twintig jaar dwang arbeid. VEREENIGDE STATEN. De nieuwe lmmlgratlewet De Senaat heeft tenslotte besloten, de im- migratiequota vast -te Stellen op -twee pOt. en de volkstelling van 1890 als grondslag te ne men voor de berekening van de quota. De voorkeur aan landbouwers. De Senaat heeft voorts een amendement op de immigra-t-iewet aangenomen, bepalende, dat aan de landbouwers onder de immigran ten de voorkeur zal worden gegeven, indien een of meer staten mededeeling doen van een -tekort aan landbouwkrachten. Weer een schandaal. -Wederom een schandaal -bij de vele, die de laatste maanden aan het daglicht zijn ge bracht. Dezen keer geldt het, zoo meldt de Washingtonsche correspondent van de „Ti mes", den heer Charles R. Forbes, een vroe- geren directeur van- het Veteranenbureau, tegen wien de Grand Jury -te Baltimore rechtsingang heeft verleend op de beschuldi ging, dat hij dien staat heeft benadeeld: dóór den verkoop van restanten van legervoorra- den voor een som ter waarde van 1.144.000 gulden, terwijl zij' 7.200.000 gulden waard- waren. Eveneens werd rechtsingang verleend tegen den heer Nathan Thomson, chef van de firma, die de voorraden kocht, en -tegen Oharles R. O'Leary, officier ter zee, een van des heeren Forbes ondergeschikten ten tijide van den verkoop. Volgens het getuigenis van deskundigen waren -bijna alle voorraden in quaestie, ofschoon als „beschadigd" -ver kocht, nieuw en ongebruikt. Aardschok ln Zwitserland. Uit Territet wordt gemeld, dat daar Donderdag de hevigste aardschok is ge voeld, in dertig jaar waargenomen. De schok is overal ln Zwitserland gewoeld. GEMENGD NIEUWS. De tocht van de „Mauretania". De kapitein van de „Róodo Zee" aan het woord. Wijhebben: reeds eeailge bijzonderhe den medegedeeld omtrent den moeilijken overtocht van den Engelschen stoomer „Mauretania" naar de haven van Cher bourg, waarbij vijf Rotterdamsche sleep- booten zulk kranig werk verrichtten. Zoo men weet, kon de „Mauretania" van de Cunardline, een passagiersschip van 82000 ton en dus nog een kleine 10.000 ton groo- ter dan het grootste Nederlandsche vaar tuig te Rotterdam van de Holland-Ame- rika Lijn, door de staking in de dokken te Southampton niet gerepareerd worden en moest het voor de noodige herstellin gen naar de Fransche haven Cherbourg worden overgebracht. De kapitein van de „Roode Zee", den heer N. Persson, die de leiding van dien overtocht gehad had, deelde aan de Tele graaf nog de volgende bijzonderheden mede: „Vrijdagmorgen", aldus de kapitein, kwamen wij met vijf Hollandsche sleep- booten, alle van L. Smit nation alen Sleepdienst, te Southampton aan. Met behulp van Engelsche hoot werd de „Mauretania" van den kant ge sleept. De „Poolzee" werd daarna aan stuurboord langszij vastgemaakt en t de „Mauretiana" gzwaaid was,,werden „Roode Zee" en de Zwarte Zee, vóór vast gemaakt, terwijl de „Humber bak- boord langszij kwam. De 5e Hollandsche sleepboot, „De Schéld'e", werd in reserve Met behulp van nog twee groote Engel sche sleepbooten zakte men de rivier Soutbamp'tanwater af. Reeds hier begon de tegenspoed. De „Mauretania raakte aan den grond em moest met vereende krachten losgesleept worden. Buiten Southamptonwater werden de Engelsche sleepbooten losgegooid en het -transport werd alleen door de vijf Holl, booten voortgezet. De „Roode Zee", de „Zwarto Zee" en de „Humber" werden vóór op do „Mauretania" vastgemaakt. Vóór de „Roode Zee" voer de „Schelde" en vóór de „Zwarte Zee" de „Poolzee". Het weer was toen nóg heel gunstig en reeds Vrij dagavond te 8 uur waren wij ln open zee Ook buiten was het weer eerst vrij .goed en wij konden 6 mijlen loopen, doch 's nachts zette de wind uit het Westen op en nam steeds in kracht toe. Zaterdag morgen stond er al een stijve wind1, waar door onze vaart tot l1/» mijl verminderd was. Gedurende den Zaterdag bleef de wind steeds in hevigheid toenemen en was er een- zware zeegang. Bovendien waren van de „Poolzee" en de „Schelde" de trossen gebroken- en was het onmogelijk die te herstellen. Wij moesten nu alle moeite doen om de andere trossen strak te hou den, want als die ook gebroken waren, was de „Mauretania" verloren geweest. Wij slaagden er echter in het schip recht te houden en in den' koers te blijven. Te 4 uur 's middags bevonden wij ons op 18 mijl afstand' van Barfleur op de Fran sche kust, niet ver van Cherbourg. De wind was tot een zwaren storm aangewak kerd en de zeeën waren zeer hoog, zoodat het onmogelijk was de kust te naderen. Van Cherbourg uit seinde men ons radio: Windkracht 7/8, West-Noord-West. terwijl men aan den kapitein van de „Mauretania" meer sleep kracht aanbood, doch deze was van meeniing, aan de Hol landsche booten genoeg te hebben en liet terug seinen: „Quite comforted". Wij besloten toen van de kust af te hou den tot de dtorm was bedaard. Met 8 sleepbooten, de trossen van „Poolzee" en „Schelde" waren nog niet hersteld, hebben wij toen tot 12 uur 's nachts hard moeten werken. Toen eindelijk bedaarde de stonn en namen de zeeën af. Te 6 uur 's morgens besloten wij weer koers naar Cherbourg te zetten. De -trossen van „Schelde" en „Poolzee" werden weer vastgezet en met een vaart van 81/»- mijl werd de reis ver volgd'. Te 4 uur Zondagmorgen gingen wij buiten de pier van Cherbourg ten an ker om eb af te wachten en om 5 uur werden de ankers weer gelicht, zoodat wij langzaam Cherbourg binnenstoomden. waar we om 7 uur ten anker gingen. Tot Maandag bleven wij bij de Mauretania" wacht houden en Dinsdag kon het schip gedokt worden, waarna wij de terugreis aanvaardden." „Natuurlijk hebben wij niet veel gesla pen", zoo besloot de kapitein, „doch van uitputting is geen sprako geweest, zooals in de kranten staat. Wij hadden 14 uur storm gehad en als je dan nog uitgeput bent, ben je niet waard een zeeman te wezen, Ook is het heelemaal niet waar. dat wij niet genoeg te eten en niet genoeg kolen bij ons hadden. Wij hadden nog wel voor 14 dagen bij ons. Het spreekt wel haast van zelf, dat de kapitein van de „Mauretania" zijn groote tevredenheid heeft betuigd over het kra- niinge stukje zeemanschap van de Hollan ders. Men heeft kapitein Persson en zijn dap pere zeelui, die pas een reis van 8 maan den achter den rug hadden, maar weinig rust gelaten. Gisteravond kwamen zij binnen en vanavond moet men weer ver trekken naar Okselosuhd, waar de „Stad Delft", die op de Zweedsche kust ge strand is, gehaald moet worden. Maar zoo is nu eenmaal het zeemans leven. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Vergun mij nog een kort woord aan hét adres van G. G. dan beweert, dat ik hem niet begrepen heb. Ik snap hem echter zeer goed. Het ge- meontepersoneel moet nog meer offeren, oók a1 wil G. dan van hoogere ambtenaren iets meer nemen. De vraag is maar: waar ls de grens? Het gemeentepersoneel heeft reeds eomige veeren gelaten, t Is een en al bezui niging waar G. het over heeft, on hij weet ook al geen ander middel, dan om dit te ver halen op onkelen. Op vele mijner beweringen is G. niet Ingegaan. De wethouderssalarissen zijnte hoog en O. denkt terug aan den vroegeren tijd; toen kwamen de wethouders eens per maand bij elkaar. Overigens heb ik er geen verstand van of het tegenwoordige salaris der wethou ders te hoog is, maar als men er van bestaan moet is het geen schat. De hetze, zegt G., gaat niet tegen het Over heidspersoneel, maar tegen de Overheid-. Laat G. nu niet zoo naïef doen. En over heid èn personeel moeten het geregeld ont gelden. De gesprekken daarover zijn aan de orde van den dag. Alweer vraag ik G.: waar bleef de belang stelling vóór 1914? Ambtenaren met bijbaantjes, G., worden geducht aan den tand gevoeld door den fis cus. Informeer maar eens. Het slechte onder houd aan de huizen dateert niet van de oor logsjaren, maar zooals ik reeds schreef vanaf minstens 1900. De huren zijn evengoed met 50 o en meer verhoogd. Er zijn nette huur ders, die alles zelf aan de woningen doen, omdat de eigenaar(es) het eenvoudig vertikte. Gevallen zijn mij bekend van huurders, die sinds 1916 met 1.25-/2 per week ver- hoogd zijn, terwijl de eigenaar voor geen 25 binnenshuis heeft- laten opknappen. Verdedig dus dat soort menschen niet, want er ziin er ook nog onder, die de kerk plat loopen, maar hun christelijke plichten verzaken tegenover hun huurdeTs. Zie zegt G., naar het Giro-schandaal 1 Ja, G hier is nog wel wat op te verhalen, maar hoeveel bankschandalen hebben er in de laat ste 10 jaren niet -plaats gevonden? Hoevele arme slokkers hebben hun spaarduljes op zoo'n wijze verloren? En daar viel niets op te ^HetTwaad1 door zooveel -particulieren ge sticht, weegt tegen den glro^haos niet op. En dan, G„ zoud't ge niet denken, dat het spaakloopen van den Girodienst een gevolg is geweest van het geschreeuw over bezui nigen? Onvoorbereid, geen goede krachten, werd de vereenvoudiging der giro begonnen. De gevolgen bleven niet uit en het kost den belastingbetalers schatten van geld. G. klaagt over 't niet goede beheer van den Reinigingsdienst-, ƒ60.000 kunnen wij win nen bij uitbesteding. Gelooft U dat nu wer kelijk? In welke plaatsen van oys land is de Reiniging in particuliere handen? Neen, G„ geen gemeente durft het aan; men begrijpt de gevolgen zeer goed-. G. schijnt een vakman te wezen. Welnu, zendt uw plannen naar den Raad of B. en W. Ik weet zeker, dat men daar reikhalzend uitziet naar bezuinigingsplannen, 't Is alleen maar zoo jammer, dat de beste stuurlui altijd aan den wal staan. G. echter jammert maar. Denkt om Frank rijk, Rusland, Duitschland; denkt -toch vooral om onzen gulden, want hij gaat naar omlaag. Leest maar in „De Telegraaf', enz. Ja, G„ die lees ik altijd en ik heb in die overzichten ook meermalen kunnen ontwaren, hoeveel er in de oorlogsjaren verdiend is en hoeveel of er nu nog verdiend wordt. Ziet maar naar de textielbaronnen. Ook bij hen was het: wij gaan naar den kelder en werd het 'loon dier arbeiders aanmerkelijk verlaagd en er wordt nu weer strijd gevoerd-. De fabrikanten vreesden het enquête-onder zoek en dat- is te begrijpen I Zoo roept alles maar om bezuiniging. Gij vraagt of ik mee wil helpen? Heel graag, doch dan niet het overheidsperso neel alleen, maar G. c.s. Ik schreef het reeds: pondspondsgewijs zullen wij dan de tekorten dekken. Ons belastingbiljet naar -behooren invullen volgens eer en geweten. Wanneer dat gedaan wordt over de geheele linie, dan G„ zijn wij zeker spoedig uit het moeras en gaan dan weer een goeden tijd tegemoet. Dat is de ware bezuiniging. Hoogachtend, „Overheidsdienaar" (in 's Rijksdienst). Gemeentelijke grondpolltlek en GeuL-Relniglng. I. Geachte Redactie. Het zjj mij vergund, de beide bovenstaan de belangrijke onderwerpen te mogen behan delen. In uw blad van Zaterdag j.L 5 April begint de vierstarschrijver zijn gemeente politiek te leeraren, waarin passages voor- Komen, die getuigen van het te willen weten, dochr waarvan de praktijk leeren zal, dat er geen syllabe van terecht komt. 't Is een aaneenschakeling van een vasthoudende poli tiek, waarmede hij zich te pletter loopt en de Gemeente het gelag betalen kan. Hij acht het vigeerende stelsel van de grondpolitiek het meest juiste, dus erfpacht regel, verkoop uit zondering. Toen dit stelsel bekrachtigd werd: op 4 Mei 1920, vond het allerwege steun, ook van on- dergeteekende, al is door mij meermalen be toogd, dat wij te veel grond overnamen. Ed nu is het beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald en die dwaling is thans te voorkomen. Men behoeft zich daarvoor als raadslid allerminst te geneeren, te minder niet- als men daardoor een belangrijke finan ciële strop voorkomt, die zeker, wanneer wij zoo doorgaan, komen zall Ja, zegt de vierstarschrijver, het betoog van B. en W. is er op geficht om te willen aantoonen, dat de uitgifte in erfpacht, den bouw in nadeeligen zin heeft beïnvloed en, zegt ruj verder: En dat wordt verkondigd na een zeer kortstondige ervaring van nog geen vier jaren, toen de geheele bouwnijver heid zoo goed als stil lag en met allerlei kunst en vliegwerk (premies) moest worden voort geholpen., Een argument van den inzender, hetwelk geen-opgeld doet. Er is niet onprac- tischer, voorbeelden te gaan gebruiken in een tydperiode van schommelende conjunc tuur en da-t doet hij. Ik geef toe, al war# het geen erfpachtsgrond geweest, dat bouw even min veelvuldiger geweest zou zijn. Maar daarvoor was een andere oorzaak aanwezig en wel deze, dat zelfs de meest geschikte bouwer het niet aandurfde om in de afgeloo- pon jaren te gaan bouwen, omdat wanneer hjj zijn perceelen niet verkocht, hij deze moest verhuren en dan nimmer aan de rente toekomen kon van den kostprijs. Zelf heb ik destijds eon bouwplan in elkaar gezet, waarbij dit een der factoren ls geweest, dat de bouw niet tot uitvoering is gekomen, trots dat mij daarbij een bouwpremie was toegezegd. Nu weet ik, dat er enkelen zijn, die wel gebouwd nebben en zelfs met succes, maar 't is een slecht land waar het peen enkel mensch troed gaat. Ik weet ook, dat er zelfs in de groote steden veel geld; is verdiend, maar trch in hoofdzaak niet in den burgerbouw dat is verdiend in villabouw, welke door O.W.-ers !üu»°0SeiPtlZeri werden gekocht. Men moet- dan ook deze zaak uitsluitend beoor- deelen naar de plaats onzer inwoning. onrotSn I? ueen8 660 k!ein rekensommetje Sen en daarvoor nemen den erfpachts- vn r Ifk j Per voor eene woning yan 5 M. breed en 20 M. diep 100 M'. X npr' ™,Tv a.an erfpacht per jaar of 87 ct. per week, een last, waarvan zelfs uw kinds kinderen niet ontkomen. Die 45 staat dus Lelijk met de rente van een gekocht stuk hEmT van f 760 legen 6 's jaars, etwelk door een verplichte aflossing, stel K ont °m n°2 in 60 jaren geheel eigendom wordt. Maar dit is nog niet één der voor- 1 nanmste factoren. De voornaamste ls, en dit moge nu de vierstarschrijver betwisten, dat het gebouwde perceel op gekochten grond, absoluut meer verkoopswaarde bezit, dan het zelfde perceel op erfpachtgrond. Ik zou het wel eens willen zien, als de schrijver voor hot feit geplaatst werd en hy eenmaal nog eens zoo maatschappelijk bedeeld wordt dat hij tot huiseigenaar promoveert, of hy dan zijn dubbeltjes zou steken ln hulzen op erf pacht gebouwd', of op die (al zou de kostprljs daarvan vermeerderd worden met den prijs van. den grond), welke op eigen grond ge bouwd zijn. Als hij het eerste verkoos, was hy een slecht zakenman. En lk zou het ook wel eens willen zien, dat, wanneer de schrijver geen huisjesmelker verkoos te worden, doch zijn geld op andere wijze rendabel wonschte te maken, zeg dus als hypotheek, of hij dan ook niet liever ver koos het daarop te geven, welke perceelen op eigen gekochten grond waren gespuwd. Hij kan dit gemakkelijk ontkennen, maar o, wee! als hij eenmaal voor de practyk stond. Daarbij, hy wil toch zeker niet ontkennen, dat het mede een der grootste factoren is, dat juist de hypotheekbanken bezwaar maken op het geven van hypotheek voor erfpachtbouw en wat dus ten gevolge heeft, dat indirect het bouwen vertraagt en dus de werkeloosheid bevordert. Och, er is veel meer en het zou zeker geen kunst zyn om over dit probleem een courant geheel te vullen. Zoo is er ook nog een gevaar, en dit is lang niet denkbeeldig, dat al het groene la ken, hetwelk wy thans hebben liggen, eer zal verminderen dan vermeerderen in waarde. Ik weet, dit onderschrijft de vierstarman ook niet, maar we zullen zien wie geiyk krijgt. Straks, en die tyd komt! wanneer de woningruimte tot 2 8 ls teruggekeerd, dus met andere woorden de woningschaarste is afgenomen, daarby parallel loopt veria- ging van bouwterreinpryzen en.... daarvan ook het gevolg ls verlaging van den erfpacht canon. Ook dit vergeet de vierstarman. Men behoeft zich hier geen illusies te ma ken van een belangryken vooruitgang, a. wil men, dat de drooglegging der Zuiderzee dit brengt. Helder is een plaats van net doode punt, men geeft ons een gedeelte Marine uit Vlissingen en ontneemt ons wellicht straks het loodswezen. Het gevolg daarvan is, dat een dergelijke plaats zeer voorzichtig moet zjjn en daarby op de toekomst bedacht moet wezen en dan is het verstandig, het zekere voor het onzekere te nemen, dan is men altijd gedekt. In dit geval dus moet men een prin cipe, waarmede de vierstarman ls behept, prijsgeven en tot verkoop overgaan. Aan dien verkoop moeten goede voorwaarden ver den Raad naar voren hoop te brengen en bonden zyn, welke ik by de behandeling ln waardoor het uitbreidingsplan biyft, zooals het eenmaal is vastgelegd. De vierstarschrijver besluit dan met het stichten van een Gemeenteiyke Hypotheek bank en zegt, dat daarvoor voldoende krach ten in gemeenteiyken dienst zyn, zoowel technische als commercieel© administratieve. Ja, dit is zoo, doch hy vergeet er één ding by te vermelden, n.1., dat als deze dan toch zeker onttrokken moeten worden aan hun dageiyksche bezigheden, men weldra zal moe ten overgaan tot aanneming van meer per soneel, misschien nog wel tot de aanstelling van een bankdirecteur. En ziedaar, weer bezit de gemeente Helder een bureaucratische in stelling meer. Neeni wanneer de bouwny verheid bedreigd wordt, dient het Ryk maatregelen te nemen door daarvoor in het leven te toepen, b.v. voor elke provincie, een centrale hypotheek bank met 2 aangestelde huidige schatters, die elk voor zich één provincie bewerken en daarvan Verslag uitbrengen, waarop hypo theek verstrekt wordt. Maar niet de Gemeente nog meer belasten, het kan wel toel Tot zoover wat de grondpolitiek betreft. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGEIft (Slot volgt). OOST-INDIE. Valsche bankbiljetten. Hoofdcommissaris Ruempol heeft te Djember de verbrande overblijfselen van 147 mille valsche bankbiljetten .geïdentifi ceerd, welke vermoedelyk in September 1923 uit Formosa zijn ingevoerd en ge- deeltelyk uitgegeven. De nieuwe hoofdstad van Australië. Dezer dagen is te Oanberra, de nieuwe hoofdstad' van Australië, het parlements gebouw geopend. De (Manchester Guar- dian" wyst er ln verband hiermee op, dat men aldus een stap nader is gekomen tot de verwezeniyking der bepaling van de grondwet van het gemeenebest van 1600, dat er ln N.Z. Wales een hoofdstad moet worden gebouwd, tenminste 100 myi van Sydney verwijderd. Acht jaren gin gen voorby vóór men het over de plaats eens was ein nog weer vier Jaar ter over- weging van do plannen. Sedert 1012 was er weinig gedaay tot uitvoering van het mooie plan door een Amerlkaansche fir ma, dat toenmaals aanvaard werd. De stad ligt op een golvend pteteau 2000 voert boven deu zeespiegel, Jets ten noorden, van de hoogste toppen dar Au stralische Alpen. Hot gemeenebest heeft 900 vierkante myi verworve.i als eon „fe derale enclave", en alles binnen dat ge bild, van de spoorwegen tot de steenfa briek, zal het eigendom van dan staat blijven. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 April. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteroligisch Instituut te De Bilt. Verwachting: zwakke tot matige wind uit W esteiyke richting, gedeelteiyk be wolkt, waarschyniyk droog weer, iets zachter overdag. Hoogste barometerstand 778.9 Mtlnchen. Laagste barometerstand 761.1 Valdersund.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 10