HELDEISCHECOURANT Vierde Blad. GEMENGD NIEUWS VAN ZATF.RDAG 19 MAART 1924, AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Ik weet niet of 't U gaat als mij, maar als ik, met de beste voornemens voor kunst-genieten het Rijksmuseum be trad, overviel mij altijd na de eerste vijf minuten een onoverkoombare moeheid en vervelingEn lusteloos slenterend langs de kabinetten en door de zalen kreeg ik dan daarbij, onder de gestrenge en achterdochtig spiedende oogen van d'e de ontelbare zwaar-beridderorde bewa kers, hel gevoel van iets stiekums, erg ongeoorloofds te doen en onder onverho len verdenking te staan. Kwam ik dan nog eens een ©ogenblik los van deze dem pende gevoelens, en kon ik nog eens even mijn aandacht wijd'en aan wat er zooal aan de wanden te kijk hangt, dan ver wekte deze „kunst"-beschouwing geen andere emotie in me dan de verachting: „wat waren er vroeger eon hoop regen ten; wat aten en dronken onze voorvade ren aan hun eindelooze schutters- en an dere maaltijden veel enwat is er toch allemachtig veel geschilderd". Stevende ik dan daarna, met een ge voel van verlossing weer d'e „vrije" straat op, dan behield' ik in mijn moede hoofd als herinnering van mijn bezoek slechts de gedachte, dat het voor kunst-historici die naar jaartallen en namen zoeken on getwijfeld wel- een onuitputbaar-rijke bron moest zijn! Maar waarvoor is er dan een Museum en speciaal een Rijksmuseum vraagt men zich af. Het is er toch zeker niet in de eerste plaats voor in de kunstgeschie denis nijver ploeterende vakgeleerden, die, gunstige uitzonderingen daargelaten, zoeken naar een koud-systematische vol ledigheid, met hun achter brillé-glazen verscholen, studieus-vermoeide oogen. Opzet en bedoeling van een dergelijk bij uitstek „algemeen bezit" moet toch ze ker zijn, den gemiddelde mensch tegemoet te komen in zijn verlangen naar schoon heid, hem m.a.w. want dit is hetzelfde, een sterker besef van levens-volheid bij te brengenMaar de tot voor kort nagestreefde volledigheid was voor dien gemiddelden mensch meer „ledig" dan vol en velen van hen, hoewel ik dan niet weet of 't U speciaal zoo ging als mij kwamen steeds weer even gedès- illusioneerd, eerder afgemat dan „vol", van een bezoek aan het Rijksmuseum vandaan. Reeds jaren, het zou onbillijk zijn het niet te erkennen werden deze be zwaren ook ter bevoegder plaatse, onder de Museum-autoriteiten zelf gevoeld. Langen tijd al heeft men over reorgani satie gepeinsd en een Museum-Commis sie werd ingesteld, die een lijvig rapport uitbracht, waarin terecht het streven naar een verwarrende, doode volledigheid ver oordeeld en een reorganisatie bepleit werd' in. dezen zin: dat men alleen in den vervolge aandacht zou schenken aan „de" vertegenwoordigende stukken, doeken die als 't ware de geheel© schoonheid van een bepaalde periode symboliseeren, dat men in deze in de algemeene zalen en ka binetten op sober-smaakvolle wijze, op voldoende afstand van elkaar zou ophan gen en dht men verder voornamelijk op de zolderverdieping afdeelingen zou or ganiseren, voor hen die als specialisten naar een min of meer volledig historisch overzicht zoeken. De nieuwe directeur, de heer Schmidt Degener, is, dadelijk na dat hij in functie was getreden, met loffe- lijken ijver, aan het verwerkelijken van deze inzichten getogen. De volledige doorvoering ervan is een Hercules-arbeid. Men zit vast aan een onnoemelijk aantal bepalingen, enz., waarmede de legaten en schenkingen aan het Museum gekoppeld zijn, en die in vele gevallen de reorgani satie belemmeren en tegenwerken. Toch: men kon dezer dagen reeds die re sultaten van dezen arbeid bewonderen. Een der groot© zalen werd reeds van al het overtollige ontdaan, werd sober, rus tig aangekleed en elk stuk dat er werd opgehangen krijgt er, omdat het voldoen de geïsoleerd' hangt, zijn volle waarde. Heir is de drukkende, benauwende sfeer van eertijds inderdaad verdwenen en men beseft er wat een museum, ais het goed is, ook voor den gemiddelden, kunstmin- nenden mensch kan zijn. In dteze ge reorganiseerde zaal zijn o.a. ook de jong ste schenkingen van de Vereeniging „Rem'brandt" ten toon gesteld; voorname lijk een verzameling Italiaansche primi tieven en stukken uit de Ftorentijnsche school. Men kan er thans onverdeeld genieten van de schoonheden van Ma donna van Fra Amigelioo, van een prach- tig-ged;anen mannenkop door een Floren- tijnschen „onbekenden meester,,, van een Goya, en, last not least van vroege Rem- brandts: 'n lezend vrouwtje.En in de naastbijgelegen zaal is het rijk bezit aan Halsen voor het eerst afzonderlijk bijeen gebracht. Deze eerste stap in de nieuwe richting stemt tot groote dankbaarheid'. In het koor van lof dat dan ook opsteeg mengt zich nu echter een nieuwe kritische aan merking en m.i. helaas niet zonder grond. Men wijst er op, dat thans de kenne lijke bedoeling voorzit een overzicht te bieden van zooveel mogelijk perioden' lüt zooveel mogelijk landen. Zij 't dan ook al leen met enkele representatieve doeken. Wijzer en met meer kans op succes zou men echter te wetrk gaan, zeggen de cri- tische stemmen, indien men zich zoo goed als uitsluitend tot de Hollandsche scholen beperkte. Het is hier de plaats niet bet voor en tegen van dit nieuwe probleem te gaan overwegen. Er zij alleen op ge wezen als nieuw bewijs voor het onplei- z'erige feit, dat ménschelijke lof nu een maal nooit onvermengd kan zijn. En 't doet niets af aan dit andlere feit, dat ons Rijksmuseum bezig is van een iet of wat bezijden de wegen liggende biblio theek voor enkele vak-menschen, herbo ren te worden tot een rijk en levend bé< zit der gemeenschap. Ik mocht er dan ook dezen keer wel wat langer over schrijven, dan tot nog toe over 't alge meen den journalist, wat Musea betreft, betaamde. Gaat het zien! Een bibliotheek enkel en alleen voor vak-menschen heeft, op andere gebieden, nog zeer zeker wel reden van 'bestaan. Al hoeft men dat in deze tijden van Volks universiteiten, Openbare Leeszalen en wat dies meer zij, niet meer zoo eng be perkt te nemen als vroeger. Een streng doorgevoerd isolement is in de huidige omstandigheden uit den booze en de vak bibliotheek als zoodanig heeft zorg te dragen dat er verband blijve bestaan en een levende wisselwerking zij1 tusschen haar en de overige openbare boekenver zamelingen. Van dit m.i. zeer juiste prin cipe gingen B. en W. uit in hun bij den Raad ingediende voordracht voor de be noeming van een nieuwen bibliothecaris onzer Universiteitsbibliotheek. Zij zou den n.1. den heer Sevensma, directeur on zer Openbare Leeszaal aan de Keizers gracht tevens imet deze functie belast wil len zien en hem zoodoende tot opperbe- heerder van onzen gezamenlijben, gemeen telijken boekenschat willen zien aange steld. Tegenover het oudere, gedecentra liseerde stelsel van bibliotheekbeheer, plaatsen zij' daarmede het jongere, dat men feeoentraliseerde, sociale zou kun nen noemen. Het oudere, meer zuiver „wetenschappelijke" stelsel vindt ook nog aanhangers: onder ben behooren1 o.m. de Senaat der Universiteit, haar Rector en Assessoren; Deze dienden dan ook, inzake deze benoemingskwestie van tegenover gesteld advies en1 zouden wederom een afzonderlijk directeurschap van de Uni versiteitsbibliotheek willen zien ingesteld. Daarentegen worden B. en W. in hun op vattingen gesteund door de Curatoren, de Commissie voor Bibliotheekwezen. Men mag als schrijver dezes het stand punt van B. en W. toejuichen en daarbij hopen, dat de voordracht door den Raad zal worden goedgekeurd, een ding valt hen in deze kwestie echter wel te verwij ten en dat is: dat er aan de aanhangige zaak zulk een geringe publiciteit werd gegeven. Waar zij aan den eenen kant, wat de zaak zelve betreft democrati sche opvatting op juiste wijze vertegen woordigen, daar. worden zij wat die ge ringe publiciteit in een zaak van zulk een algemeen en openbaar belang betreft, aan deze opvatting ontrouw. In een andere zaak, die van de Stads schouwburg-kwestie, kan onmogelijk van een te geringe publiciteit gesproken wor den. Veeleer van het tegendeel. Door al les wat in kranten schrijft en door nog velen daarbuiten is in artikels, adressen en adviezen de „vaste-bespelers-kwestie" tot op den bodem uitgeput en uit den treure herkauwd. En ook ik heb, nood gedwongen wel min of meer aan dit ake lig bedrijf moeten meedoen. Het is dus met een zucht van verlichting, die waarschijnlijk een gelijksoortige zucht als echo bij den lezer vindt, dat ik thans met deze woorden voorloopig een streep on der de zaak zetten kan. Het „hooge spel" van Rooijaards in namelijk, zooals ik voorspeld had, mislukt, en de Raad beeft met groote meerderheid als vaste bespeler voor de komende drie jaren de combinatie Verkade-Verbeek aangewe zen. Afwachten en de nieuwe Leidsche plein-bewoners een „Glück auf' toeroe pen is alles wat tms nu rest te doen. Het is mogelijk, dat Rooyaards weer in zijn oude tehuis, het Paleis voor Volksvlijt trekt (de allerlaatste geruchten gaan in die richting) eni ook hem kan men op den nieuw-ouden weg alle goeds toewen- schen. En daarmede dan basta; het tooneel is er opdat erop gespeeld worde en niet opdat oopy-begeerigen hun blaadjes vul len met geschrijf over de organisatie van het tooneel-bedrijf. Aktualisten en anti-militaristen. Een verstoorde vergadering. Het Landelijk Komitee van de Inter nationale Anti-Militaristen Vereeniging hield Donderdagavond! in „Handwerkers- Vriendenkring" te Amsterdam, een ver gadering als protest tegen de vervolging wegens het verspreiden van opruiende geschriften onder de soldaten te Amers foort. De vergadering was druk bezocht en velen voerden het woord. Een der spekers was midden in een rede, toen plotseling 't was tegen half tien achter in de zaal een. paniek ontstond. Er klonk ge roep van „brand". Ieder wilde een goed heenkomen zoeken^ er ontstond een ge drang e® achter In de zaal werd gevoch ten. Tegelijkertijd drong een benauw de zwavellucht tot in de heele zaal door. Wat was er gebeurd? Iri de achterste rijen zaten vijftien le den van den Bond Van Aktualisten, die zich voorgenomen hadden de vergadering in de war te sturen. Een der Hollandsche fascisten had een fleschje zwavelwaterstof op den vloer leeggegoten en deze vloeistof stond dade lijk in vlam. Dit brandje had de paniek veroorzaakt. Een detachement politie agenten, dat buiten op wacht stond, drong, gewaarschuwd door twee agente) n, die binnen op post stonden, de zaal bin. nen. Een hunner vulde buiten zijn p et met zand', wierp dit op het vuur en doo f- de zoodoende het brandje. De politie wi, st daarop spoedig de orde te herstellen. Het klubje aktualisten wilde dadelijk het hazenpad kiezen. Vier ontkwamei a, maar acht of négen werden door cle agenten opgevangen en naar het burea u J. D. Meijicrplein overgebracht. Een al c- tuaiist, die zich nog in de zaal bevonx I, werd letterlijk de deur uitgeranseld, waai r- na ook hij in de handen der politie viert. Inspecteur Cohen stelde dadelijk een onderzoek ter plaatse irt. De flesch, waar in de vloeistof gezeten had, werd niet ge- vondien. Wel werd' in beslag genomen eeia tasch met rotte sinaasappelen. Later in den avond meldde zich aan he ,t bureau een der aktualisten, die ontkomei t was. Hij verklaarde dat hij het geweest was, die het fleschje leeggegoten had. Zij: n bedoeling was niet geweest brand te stich ten; hij had alleen de vergadering willen verstoren met den stank dien zwavelwa.- terstof verspreidt. Waarschijnlijk dooi r een brandend sigaretteneindje, dat zieli op den grond bevond, had de vloeisto f vlam gevat. Hij had niet geweten, dat due Vloeistof zoo licht ontvlambaar is en waj s zelf geschrokken toen er opeens brand ontstond. Alle arrestanten werden losgelaten, ter- wijl tegen den dader proces-verbaal wen 1 opgemaakt wegens het verstoren van eer.i geoorloofde openbare vergadering. De vergadering eindigde ondertusschem zonder verdere incidenten, maar den hee> 1 en avond bleef een benauwende zwavel- lucht in de zaal hangen. Da moordaanslag te Valkenswaard. Het gerechtshof te Arnhem heeft Don- derdag arrest gewezen in de strafzaak: tegen O. P. de Wert, huisvrouw van M. Desmet. Het Hof memoreerde allereerst, hoe beklaagde door de rechtbank te Der i Bosch aanvankelijk werd vrijgesproken de officier van justitie in appèl kwam met het resultaat, dat het gerechtshof te Den Bosch haar veroordeelde tot 4 jaren gevangenisstraf, dat de beklaagde hier tegen cassatie aanteekende en de Hooge Raad toen de zaak voor een nieuwe be handeling verwees naar het gerechtshoi' te Arnhem. Vervolgens releveerde het Hof den inhoud van de verklaringen van de be klaagde, van de getuigen en de des kundigen, zooals die voor dit Hof, voor de rechtbank en voor den rechter commissaris zijn afgelegd, om dan te beslissen, dat beklaagde voor het Hof wel in vele opzichten op hare vroegere ver klaringen is teruggekomen, doch daarvoor geen aannemelijke redenen heeft opge geven, zoodat deze verklaringen hare volle kracht blijven behouden en zij dus door het Hof voor de constructie van het bewijs worden gebruikt, waarna dan volgt, dat door die bewijsmiddelen het Hof wettig en overtuigend bewezen acht, dat beklaagde aan Kerssemakers voor den bekenden, door hem op M. Desmet ge- pleegden moordaanslag het middel heeft verschaft, doordat zij, terwijl zij wist na alles wat er tusschen haar en Kersse makers was besproken dat deze voor nemens was haar echtgenoot van het leven te berooven, het pistool, daartoe aan Kerssemakers heeft doen overhan digen, welk feit door het Hof wordt ge- qualiflceerd als medeplichtigheid aan poging tot moord en waarvoor zij tenslotte wordt veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar onder aftrek der geheele preventieve hechtenis, vóór deze uitspraak door beklaagde reeds ondergaan en met last tot hare gevangenhouding. De Utrechtsche verduisteringszaak. De arrondissementsrechtbank te Utrecht veroordeelde mr. J. A. Rosenveldt, ad vocaat en procureur te Utrecht, tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, wegens het pleggn van verduistering van 5 6 duizend gulden. De eisch was één jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger had vrijspraak gepleit. Naar de Telegraaf verneemt, zal mr. Rosenveldt van dit vonnis in hooger be roep gaan. De transatlantische radloproeven van peil te Lelden. Den beklaagde H. J. Jesse Jr., oud 18 jaar, geboren en wonende te Leiden, heeft terecht gestaan, ter zake, dat hij te Leiden in de laatste week van December '23 in perceel Rijnsburgweg 35 heeft aangelegd! gehad! en heeft gebruikt een niet voor het openbaar verkeer bestemde radio-telegraaf en -telefoon en daarmede radiotelegrafiscbe en telefoni sche seinen heeft afgegeven en uitgezonden zonder daartoe machtiging te 'hebben verkre gen van den Minister van Waterstaat. Volgens bekl. was er van een radio-tele foon geen sprake. Er werden slechts zenld- proeven gedaan. Een getuige-desk. W. verklaarde, dat hij bij beklaagde heeft gevonden een radio-ont- vanginrichting en een seintoestel en zeide, dat hekl. met amateurs in Amerika in verbin ding heeft gestaan. Getuige verklaarde op een vraag van den verdediger, dat een radio-ontvanginrichting in staat is trillingen ook uit te zenden. Voorts verklaart getuige-deskundige O. op een vraag van den verdediger, dat moge lijker wijze veronderstelde storingen uitge sloten waren, daar de proeven genomen wer den met kleine golflengten en dat daardoor het werken op grootere golflengten niet- kon gestoord worden. De verdediger betoogde, dat de dagvaar ding onjuist en onvolledig was, en dat daarop geen veroordeeling zal mogen volgen. Er was geen radio-telefoon. In de wet is straf baar gesteld het aanleggen en niet het aan gelegd hebben. Uitvoerig betoogd© de verdediger, dat deze radioamateur en proefnemer niet tot doel had „verkeer", hetgeen die wet steeds aanhaalt. Er is geen sprake van het onderhouden van een telegrafische kommunikatie als waarop de telegraaf- en telefoonnet steeds het oog heeft. Het gebeurde valt onder het werk van een laboratorium, dat proeven neemt om met geringe energie, hier 300 Watts, dat is^oor een klein elektrisch strijkijzer, een zoo irtoot mogelijke afstand tq overbruggen zonder van tp voren te weten wie de signalen za] hooren, met gebruikmaking van hoog frequente wis- selstroomen en ongedempte trillingen van circa 100 meter golflengte. De hoedanigheid van de in Amerika en Canada ontvangen sig nalen van pcii wordt per brief en zelfs per kabeltelegram aan hekl. medegedeeld; Het staatsmonopolie van het verzenden van berichten is niet aangetast en belemme ringen of storingen zijn niet veroorzaakt. Storing van scheepstelegraafverkeer door een golf van 90 meter of van 110 meter is niet mogelijk, ja zelfs bij oordeelkundige behan deling van goede ontvangtoestellen kan een verschil van slechts enkele meters hij deze korte golflengten voldoend© zijn om elkaar niet te hinderen. De ambtenaar van het O. M. ving aan in zijn requisitoir met het uitspreken van een gelukwensch voor den jongen ttnan, omdat hij kans heeft gezien een belangrijk resul taat op radiogehied te bereiken, bewezen door d© verbinding met Amerika. De ambtenaar van het O. M. moest er echter aan toevoegen, dat het nu eenmaal door de wet niet wordt toegelaten, vermoedelijk met het oog op te gengaan van spionnage in oorlogstijd. De beklaagde heeft zijn zeer belangrijke resul taten in het blad „Radio Expres" No. 1 van 1924 doen mededeelen, waardoor de vermeen de overtreding van beklaagde aan hel licht is gekomen. De ambtenaar vroeg veroordeeling tot een geldboete van vijf gulden en gaf last tot te ruggave van de in beslag genomen toestellen. De verdediger dankte in de eerste plaats het openbaar ministerie voor dén zeer hu- manen éisch en duidde aan, dat het wei niet veel zal voorkomen, dat het O. M., de aan klager, begint met een geluk wensch aan den beklaagde. Maar tegelijkertijd wees dit den verdediger erop, dat er alle kans bestaat, dat wij over tien jaar om deze vervolging zullen lachen; hij zou dan zeer blijde zijn van te voren op het belachelijke van deze vervolging de aandacht te hebben gevestigd' en daardoor tenminste zicbzelve niet belachelijk gemaakt te hebben. („Het Volk"). Gasverstikklng. De 46-jarige mevrouw L. van R. te Zandvoort, is door gasverstikking om het leven gekomen. Toen de echtgenoot 's avonds om half zeven thuis kwam, werd het ongeval ontdekt. Doktershulp mocht niet meer baten. Ook het zuurstofappa raat leverde geen resultaat op. De dood was waarschijnlijk reeds in den middag ingetreden. Griezelige vondst Bij het wegruimen van de fundamenten van het Weeshuis te Brouwershaven is wederom een geraamte gevonden, dat werd opgegraven 15 C.M. onder den met leien belegden vloer. Doodgedrukt Donderdagmorgen is op het emplace ment te Winterswijk de rangeerder Lam- mers tusschen wagons doodgedrukt. Gistermorgen' is het negenjarig jon getje O. v. d. Veen bij het dichtdraaien der spoorbrug nabij het station Hooge zand doodgedrukt. Lectuur te water. Te Delft is gisterochtend omstreeks balfvijf uur een bestelauto met ochtend bladen van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" in snelle vaart tegen het geslo ten afsluithek van de brug Reineveld ge reden terwijl de brug voor de scheepvaart geopend was. De auto vernielde het hek en kwam in het Provinciaal-Kanaal terecht. De chauf feur J. Ewelling en de hulpchauffeur G. C. Catshoek uit Rotterdam; geraakten mede te water. Met veel moeite werden zij gered. Men deelt ons mede dat de verlichting ter 'plaatse wel wat te wenschen laat,, de chauffeur had' echter de roode lantaarn op de brug wel kunnen zien. Frankenspeculanten. Uit Weenen wordt geimeld: Baron Ru- dolf Fiedler schoot gistermiddag zijn schoone 20-jarige edhtgenoobe dood en wondde zich daarop levensgevaarlijk, in verband met zijn groote verliezen ibjj' de jongste francspeculaties. Hij is 27 jaar oud. Gisteravond is hij in het ziekenhuis te Weenen overleden. Fiedler en zijn vrouw 'kleedden zich in trouwtoilet om te ster- yen. Joseph Kuhn, de directeur van de Cas- TigLioni-banik, die zich ©enige dag|en ge ileden uit de vierde verdieping van het 1 bankgebouw wierp, eveneens ln verband met bij de francspeculaties geleden ver- 1 iezen, is heden overleden. Vader, moeder en zoon door bandieten vermoord. Een boer in de buurt van Amiens, Lam- 1 Durcht genaamd, werd Zaterdagnacht wak ker door het geluid van voetstappen in de v woonkamer. Hij riep zijn vrouw, die zich met 1 iem naar beneden haastte. Op de trap kwa- r nen hen drie gemaskerde mannen tegemoet, olie het echtpaar neerschoten. In het achter huis sliepen een zoon en een dochter. Zij k iwamen op het geluid van de schoten toeloo- p ien, en werden op dezelfde plaats als hun o ngelukkige ouders door de bandieten over- v ellen. De jongen werd met ©en dolkstoot door het hart vermoord1, terwijl het meisje a an den arm gewond werd'. Zij' viel en hield h aar dood' en wist zoo haar leven te redden. Na het geheele huis geplunderd te hebben, v tilden de bandieten vertrekken, toen zij op csn boerenknecht stootten, die hen met ©en h ooivork te lijf ging. Hij wist een der sohur- k en ettelijke wonden toe te brengen, doch w end tenslotte door dezen overweldigd en in e en vijver geworpen. Dit redde hem het le ven. Toen de roovers vertrokken waren, kroop hij uit het water en kon de buren waar schuwen en het gewonde meisje helpen. Onmiddellijk werd een klopjacht op de bandieten georganiseerd, doch deze hadden blijkbaar reeds een te grooten voorsprong gekregen. TEXEL. Deze week werden van hier verzonden: 93 koeien, 84 varkens, 82 kalveren, 20 schapen, 19 paarden, 5 lammeren. 'Op verscheiden© boerderijen is mond en klauwzeer uitgebroken. Bij een boer zijn reeds 80 lammeren gestorven. Burgerlijke Stand van Texel van 12 tot en met 18 April 1924. GEBORENJan Aris, z. v. Willem Leendert van den Berg en Hendrica Eel- man; Jacobus, z. v. Witse van Sijp en Anna Gornelia van den Berg. Marretje Anna, d. v. Simon Witte en Fenna Vegt. Oarel Marie, z; v. Dirk Eb'erhard Wilhelm Carel Boswijk en Clauwersina Maria Ritmeester. ONDERTROUWD: Antonius Everardus Richardus van Frankenhuijzen en Cor- nelia Anna Reij. OVERLEDENDirk Blom, 70 jaar, gehuwd met Antje van der Wijk.d GETROUWDAndries de Visser en Dirkje Burgman. Pieter Bakker en Pie- tronella Geus. Jan de Beurs en Martha Klasina Suzanna Rab. Burgerlijke Stand vun Anna Paulowna. GEBOREN Elisabeth, d. v. P. Ligten- dag en J. Gommandeur. ONDERTROUWDGatharina Cornelia Nap en Pieter Blom. Mathilda Lucie Fontaine en Petrus Johannes Conijn. OVERLEDENAangegeven een als levenloos geboren kind van J. Voort- huijsen en E. Keuris. SPORT. Gymnastiek. VoetbaL NederlandDultechland. De reorganisatie van het Rijks museum. Rooyaards excit. Gynuu- en Sportver. „Sparta". Donderdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging een uitvoering in „Caelno", welke druk bezocht wae. Het feit, dat alle jongens- en meisjeaklasseni zouden werken, droeg er toe bij, dat de jeugd eterk vertegenwoordigd wae en den orde-oounnissarissen banden vol werk gaf: bet is nu eenmaal een heele toer om dat jonge goedje in toom te houden. De heer Kemp moest dan ook dn den doop van den avond nog eens speciaal stilte en aandacht vragen. Overigens heeift de jeugd zich op de planken flink geweerd. Het 'begon met de jongsten, Meisjes A., vrije oefeningen en Jongens A., stokoefeningen. Voorts Meisjes B. ibrug. Bij het laatgenoemde nummer zouden we de op merking willen maken, dat enkele oefeningen kennelijk boven de krachten van sommige jongelui gingen, hetgeen min of meer storend werkte. De groepen van Meisjes C, uitgevoerd op brug en paard en met de staaf oogstten terecht flink applaus. Op verzoek gaf deze klasse ertra nog de vrije oefeningen, uitge voerd op de N.O.C.-avonden, welke toen goed werden volbracht, evenals de daarop door Jongens C uitgevoerde vrije oefeningen. Als laatste nummer voor de pauze bracht de lat ei eeling) Tooneelvereeniging „Excelsior" het blijspel „Stotteraars" voor t voetlicht, waar van de verdienste was, dat er om gelachen werd. Na de pauze was het woord aan de ouderen. Allereerst hoogrek door de heerenafdeeling. Hier noemen wij het werken van den heer Keet, die rustig en correct de zaak opvatte, wat bij de anderen niet steeds het geval was. De damesafdeeling werkte aan de brug, het geen ons wel kon voldoen. De voorbereidende (heeren-)klasse gebruikte hetzelfde werktuig, doch hooger gesteld; deze trageefeningen wer den over t geheel goed, doch ook wel eens wat te onbesuisd uitgevoerd: het succes ligt juist in een rustige, gelijkmatige afwerking. Ais 12e nummer vermeldde het programma een iantal vraagteekens. Het wae de heer Kemp, die dit raadsel oploste: een achttal dames zouden uitdrukkingsgymnastiek uit voeren. Zij waren daartoe in donker, eenvou dig oostuum en grijze koueen met zwarte om windsels gekleed en voorzien van een speer. Er zou n.1. een speer^gevecht worden uitge beeld. En achtereenvolgens zagen we dan ook op de maat der muziek in oefeningen uitgedrukt: de verkenning, de voorbereiding tot het gevecht, den aanval en den dood. Het was een zeer geslaagd nummer, waarmede veel succes is behaald en voor Helder weer iets nieuws ten tooneele is gevoerd. Als laatste nummer de één-acter „Voetbalmaniakken" van J. B. Schuil, welk stuk ons beter kan bekoren dan het eerste. Hoewel de avond volgens aan kondiging te half acht uur aanvangen zou, was het eerst ruim half éen, toen het bal, waar mede de avond1 werd besloten, een aanvang nam. Tooneelstukjes, hoe aardig ook, brengen dit bezwaar nu eenmaal met zich. Op Tweeden Paasohdag wordt in het Am- aterdamsche Stadion opnieuw een internatio nale wedstrijd gepeeld. De Duitsohers komen op bezoek, een tegenpartij, waarvan nog lang niet gewonnen is. Het Duitsche eltfal. Nu voor de eerste maal, sedert' den oorlog, het Duitsche officieele elftaT naar Nederland komt de laatste ontmoeting hier te lande gespeeld, had 5 April 1914 plaats toen het Sta dion voor het eerst in gebruik werd genomen heeft de Duitsche Voetbal Bond er prijs op gesteld met de allerbeste ploeg uit te ko men, die op dit moment samen te stellen viel. Dit is niet alleen geschied, omdat er in de zes voorafgaande landen ontmoetingen tusschen beide landen geen enkel maal van Nederland is gewonnen kunnen worden (3 maal werd verloren en even zooveel malen gelijk ge speeld) imaar ook is zulks gedaan om het gastvrije Nederland te toonen, dat, ondanks vele nooden, het Duitsche voetbal sedert 1914 enorm© vorderingen heeft gemaakt. Er is tijdens den oorlog veel geleerd van Engeleche 'geïnterneerde trainers en nadien hébben een groot aantal leermeesters emplooi gevonden in Duitsohland, waar de leergierige jeugd groote ambitie toonde voor het voetbalspel, ook al omdat men ook op dit gebied gaarne de gelijke van Engeland zou willen worden. Men ziet echter in de Nederlandeche ploeg een dermate sterke tegenpartij, dat reeds weken geleden de samenstelling van het Duitsche elftal hoeft plaats gehad, opdat er regelmatig en gezamen lijk geoefend' kam worden; wat daarom zoo

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13