A Honig's w Maïzena Maizenavla Ingezonden Mededeellng. tegen woordigers der Sovjets eenerzij da en van de Franache regeering en die der Vereenlgde Staten aan den anderen kant. Ook die besprekingen zullen ten doel hebben het vinden van een methode, nor male betrekkingen aan te knoopen. VEREENIGDE STATEN. De Immigratie-wetgeving Uit Washington wordt gemeld, dat de Senaat een amendement op het immigra tiewetsontwerp, welk amendement be oogde gedurende vijf jaar alle immigratie te verbieden, heeft verworpen. koud gegeten, met ge kookte versche of ge droogde vruchten, zooals appelen, pruimen, peren, abrikozen, is een heerlijk gerecht. De bereiding is eenvoudig en niet duur. Let er echter op, dat U hiervoor steeds gebruikt de echte LUCHTVAART. De Amerlkaansche vliegtocht om de wereld. OP EN OM HET BINNENHOF. Het lichten van Dnltsche oorlogs schepen. Een postkantoor beroofd. Het grootst© drijvende dok ter wereld. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. FRANKRIJK. Belasting voor vreemdelingen. Frankrijk en Zuid-Slavlë. Russlsch-Fransch- Amerlkaansche conferentie? Uit New York wordt gemeld' dat sena tor Lodg© een bezoek heeft gebracht aan president Ooolidge, om dezen den raad te geven, er rekening mee te houden, dat het besluit om de Japanners uit te sluiten met zoo overweldigende meerderheid is goedgekeurd. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Poolsch© regeering met zeer veel leed wezen kennis genomen heeft van d'e nieu we verordening der Vereenigde Staten in zake de emigratie. Er zijn yer over 100.000 Pol'en ingeschreven bij de Ame- rikaansche consulaten en reeds in het be zit van paspoorten. Volgens de nieuwe regeling zou het ruim negen jaar duren, alvorens deze memschen hun bestemming kunnen bereiken. De slaltzegels op de pakjes garandeeren de echtheid. De Engelsche vliegers, die de wereld rond! trachten te vliegen zijn Donderdag te Phladeron weer opgestegen om te trach ten in één vlucht zonder tusschenlanding Kalro te bereiken. de katholiek mr. Van Schaik het woord vroeg. Op 26 October 1923 nam hij, de jurist van gezag, de man van het rustige, sierlijke, maar stevige woord; ongetwijfeld een der „coming men" in de Rechtsche gelederen, welhaast misschien aan de groene tafel geroepen, de leiding der oppositie van het tiental zijner partijgenooten, die toen de Vlootwet hielp ter-aarde bestellen. En ook thans, op 11 April, ontvouw de de heer Van Schaik, dat hem vooralsnog de noodzakelijkheid niet was gebleken der hier voorgestelde bepaling om den belang hebbenden beroep op den rechter te ont nemen. Hoffelyke man als mr. Van Schaik is, voegde hij eraan toe, thans eventueele ophel dering en verduidelijking van de zijde der Regeering te wachten. Maar ieder begreep: argumenten, bij machte om zijne bezwaren te.ondervangen, zouden niet kómen. Daarna hield mr. Schokking, de leider van de chr.-historischen, op zijn gewonen jam mer- en klaagtoon, alsmede met zijne gewone langdradigheid, eene bespiegeling, waarvan de conclusie was.een zich vrijwel bij mr. Van Schaik aansluiten I Mr. Rutgers kwam voor zijne anti-revo- lutionnaire fractie, steun beloven voor' zijne beide partijgenooten aan de groene tafel, de ministers Heemskerk en Colijn, van wie dit ontwerp was uitgegaan. Uit- Ghignik ini Alaska zijn berichten ontvangen, behelzend© dat dte leider der Amerikaansche vliegers, Martin, op zee heeft moeten landen voor hij Chignik be reikte. Een nader bericht meldt, dat Majoor Martin behouden te Portage Bay in Alas ka is aangekomen. Hij was door een tor pedojager opgepikt. Den Haag, 16 April. De salarissen. De „storm bal" geheven! Een goed be sluit. Wat nu? Op Vrijdag 11 April j.1. is de Tweede Kamer er dan eindelijk in geslaagd, met Paasch-recèsje uiteen te gaan. En wel tot den 6en Mei. De avond van 10 April, tot het midder nachtelijk uur, vervolgens de 11de, van 's ochtends elf tot des avonds 7 ure (met de gebruikelijke dertig minuten voor pauze er af te rekenen) werden gewijd aan de groote kwestie der vermindering van de salarissen der Rijks-ambtenaren. Men weet, waar het hier over ging. De Regeering stelde voor, óók voor de ambtenaren, wier salaris bij de wet is geregeld (o. a. die van de rechterlijke macht), de honoraria met ingang van 1 Mei a.s. te verminderen met 5 pet. voor ge huwden of gezins-kostwinners, met 10 pet. voor de overigen, terwijl voor de eerste kate- gorie 1 October a.s. de aftrek evenzeer 10 pet. wordt. En voorts wilde de Regeering zich hij voorbaat dekken tegen een voor haar ongunstige uitspraak van' den rechter. Zij erkent, dat art. 40 van het Bezoldigings-be- sluit een groote fout is geweest* „een legislatief monstrum" noemde mr. De Geer het; eene „groote domheid", zei mr. Mar- chant, en daarom is dat artikel dan ook bij K. B. ingetrokken. Het is morsdood, be hoort tot het verleden. Daarover, zei mi nister Heemskerk, kan verder niet wor den geredeneerd of onderhandeld, óók hiet met de Oommissie voor Georganiseerd Overleg. En dit wordt nu ook wel algemeen toege geven. Minister Heemskerk ?ei Vrijdag j.1.: „De Regeering werd door overmacht 'ge dwongen, art. 40 in te trekken, de salarissen te verlagen". De 35 millioen, welke men hier door denkt te kunnen bezuinigen, ifunnen, bij het moeizame werk tot sluitend maken van het Budget, nu eenmaal niet worden gemist. Minister Oolijn heeft op 11 April voorgerekend, dat er geen middel bestaat om aan dien maatregel te ontkomen. Althans, zcoals dit Kabinet nu eenmaal de grenzen van het „onontbeerlijke" bij de Staats-uit- gaven ziet. De algeheele herziening van de salarissen is in voorbereiding. De 87a pensioen- korting verschaft circa twintig millioen be zuiniging; ontslagen of wachtgelders gewor den zijn 5500 ambtenaren. De 11e Aor'1 is geweest een „kritieke par- 'ementaire dag", zij 't dan niet van den eer sten, ergrten rang. Maar.... er was span ning in de vergadering! Op het Buitenhof een optocht van men. schen met plakaat-borden, die door bereden en andere politie bij de poort naar het Bin nenhof werden tegen-gehouden. Propvolle tribunes. Aan de groene tafel, waar aanvankelijk gezeten waren de ministers Heemskerk, Oo- 'ijn, Westerveld en De Visser, terwijl in den la'eren middag de m'nister-president ver scheen. eene tamelijk gedrukte s'emming. Het debat had zich allengs gericht on het wetaontwe-p, waarvan de strekk'ng was om, door het uitlokken van een wettelijke goedkeuring der intrekking van art. 40, 't den ambtenaren feitelijk onmogelijk te mnken, eene rechterlijke uitspraak uit te lokken over die intrekking, ais h.i. zijnde verkorting van inbreuk op verkregen rech ten. Er hadden reeds een paar daven tevoren "ernrhten geloopen, dat er „onraad aan het broe'en was.In de Rechtsche ge'ederen bestond zoo werd pefhi'sterd, en ook wel hardop gezegd, ernstige oppositie tegen dat wetsvoorstel. 't Was Vrijdag-middag c.a. halfvier, toen Dinsdag beginnen! die werkzaamheden tot het lichten van de Duitsch© oorlogs schepen, die destijds door hun1 officieren bij Scaipa Flow tot zinken zijn gebracht. De verschillende bergingsvaartuigen zijn reeds aangekomen, doch men, is niet ze ken, dat het werk veel zal opleveren, daar de vaartuigen, de rompen uitgezonderd, weinig waarde zullen blijken te bezitten. In het bijpostkantoor in de St. James Street te Dublin drongen Woensdagoch tend twee jonge mannen, waarvan een ge maskerd was, binnep. Zij bedreigden het personeel mét revolvers en, terwijl een van hen de wacht bleef houden, riep de ander om de sleutels van de brandkast, die gegeven werden. Zij gingen er daarna met 100 pond van door. Het grootste deel van dit geld was bestemd voor de pen sioenen van oude soldaten. Het grootste drijvende dok, van 060 vt. lang, gebouwd door Armstrong-Whit- worth, voor de Southern Railway Cy„ heeft gisteren de Tyne verlaten om naar Southampton te worden opgesleept, al waar het zal worden gebruikt voor het dokken van groote oceaanschepen. Het verkeer op de Tyne was geheel gestaakt, toen het dok naar buiten gesleept werd', hetgeen door tien sleepbooten geschiedde. Later werd de sleepvloot tot zeven booten verminderd. Men verwacht dat de tocht naar Southampton zeven dagen zal duren. Als commandant der sleepbooten treedt op kapitein Serries, die onlangs aan boord van den ouden kruiser Sutlej geruimen tijd op zee rondgedobberd heeft. De afgeloopen week stond in het teeken van overeenstemming op politiek gebied. De conclusies der experts hebben blijkbaar een gunstig onthaal gevonden bij alle mogend heden. Zelfs de Duitsche regeering laat zich gunstig uit over het rapport en acht het mo gelijk om in de aangegeven richting tot over eenstemming te geraken. Het is hier niet de plaats om een nadere beschouwing te geven van bedeelde regeling van het schadevergoe dingsprobleem, genoeg zij, dat de politieke toestand er in de laatste week belangrijk op verbeterd is. Deze verbetering komt in de al lereerste plaats tot uitdrukking in de wissel koersen, die allerwegen belangrijk zijn ge stegen. Londen noteerde Dinsdag officieel 11.69, Parijs 16.60, Brussel 14.221/» en Ber- Ifln 0.62. Vergelijken we de officieele notee ringen van Dinsdag 8 April den zien wij: Londen 11,627». Parijs 15.65, Brussel 13.26 en Berlijn 0.28, waaruit dan wel zeer duide lijk de verbeterde toestand blijkt. De wisselbeurs staat natuurlijk zeer sterk onder invloed van de betere vooruitzichten, doch voor de wisselvallige koersen van Parijs ey Brussel bleven groote schommelingen niet uit, meerendeels veroorzaakt door de contramine-partij, die steeds op hooge koer sen blanco verkoopen uitvoert, hetgeen de laatste dagen weer belangrijk geld heeft ge- K C/S1!/» De effectenbeurs schijnt zich zeer weinig aan te trekken van de politiek, ofschoon zoo af en1 toe wat meer leven in de brouwerij schynt te komen, b.v. ontstond plotseling een willigte voor aandeelen H.V.A. op geruchten, dat er een kapitaaluitgifte komt, waarbij op de aandeelen een belangrijke claim te tou cheeren valt. De koers kon zich tijdelijk tot 490 herstellen, doch toen bevestiging uit bleef, zakte de koers geleidelijk terug tot 475 ongeveer, veroorzaakt door de prijs daling van het artikel suiker op de goederen markten. De in ons vorig overzicht voornoemde goed ingelichte kringen bleken ook thans een goeden neus gehad1 te hebben wat betreft de staatsleening. Inderdaad is de leening ge slaagd, doch bleek slechts ongeveer 59 mil lioen ingeschreven op de gevraagde 60, zoo- dat aan de inschrijvers alles werd toegewe zen. De koers der obligaties stelde' zich door licht aanbod1 inmiddels wat lager en beweegt zich om 968/4. Verder trekt de beweging in Consols weer sterk de aandacht. Het aandeel noteerde de vorige week doorloopend ongeveer 180 en P,otselinK met sprongen tot 201% omhoog, om Dinsdag zelfs weer 210% te bereiken op allerlei oncontroleerbare se- ruchten.omtrent bonus e.d. Er zou slechts 6% dividend uitgekeerd worden, doch zou een kapitaalsuitbreiding plaats hebben, waar- bo op iedere twee oude aandeelen, één nieuw aandeel gratis zou worden verstrekt. Hier door ontstond een groote kooplust, waardoor e koeis zich kon verheffen zooals aange geven. Verschenen is het jaarverslag over 1928 ÏZJIVT' *roote bankinstellingen-, de Incasso-Bank. De resultaten in 1923 verkre gen, worden alleszins bevredigend genoemd. De behaalde winst bedTaagt netto 8.074.000, waarvan slechts 570.000 behoeft te worden sToeschreven od dubieuse debiteuren bij een totaal debiteureneijfer van circa 46 millioen, exclusief de voorschotten op effecten, pro longaties etc. bedragende 24.5 millioen gul den. Verder wordt verwacht, dat in den eer sten tijd geen afschrijvingen behoeven plaats te hebben, wat pleit voor de politiek der be- Daar verscheen de machtige, zeer invloed rijke en tevens uiterst-diplomatiek aangeleg de minister van Staat, mgr. prof. mr. dr. No- lens, de leider van de katholieke fractie, op het podium. Nü bereikte de spanning haar hoogte-punt 't Was geruischloos stil in de zaal geworden. De afgevaardigden vormden een halven cir kel om het spreekgestoelte. En de heer Nolens was ditmaal wel zéér duidelijk en ondubbelzinnig in zijne bestrij ding van het ontwerp. Tegen zijne gewoonte ook: zeer scherp! Hij noemde het ontwerp een zich door den wetgever schuiven tu«schen den rechtzoe kende en den rechter. Hij ging verder. Vond aanleiding om wat ,de Regeering hier wenscht, te vergelijken met hetgeen bedui den zou, wanneer de Staat der Nederlanden, terwijl hangende was eene procedure over eene tegen den Staat ingestelde vordering, het.... Wetboek van Koophandel zou gaan herzien! Men zal willen toegeven: met dit woord konden de Excellentiën Heemskerk en Co- lijn 't doen.... Dr. Nolens gaf in overweging, de verdere behandeling van het ontwerp te schorsen. De Kamer stond op 't punt om met recès te gaanHet kon thans toch onmogelijk wor den afgedaan. Dit was -7- begrijpt men een middeltje om het Kabinet de gelegenheid te schenken, op eene of andere wijze „de eer aan zich te houden", daar de kans op aanneming van het wetsvoorstel uitgesloten scheen. De ministers van Financiën en van Justi tie hebben toen nog getracht, het ontwerp te verdedigen. Mr. Heemskerk zei, dat het niemands rechten aantast, slechts in eene wet belichaamt de gedachte, welke ons recht thans reeds heeft aanvaard. Maar, aldus verder Z. Exc., wil de Kamer de verant woordelijkheid- aanvaarden van het „risico", riat beduidende geldelijke schade zou berok kenen, zij moet 't weten!.De Regee ring hee't haar plicht gedaan. „Raadzaam" acht zii de verwerping van het voorstel niet. Terecht is door mr. Van Schaik opgemerkt, dat de Regeering, door maatregelen te treffen tegen de gevolgen van eene voor haar ongunstige rechterlijke uitspraak, haar eigen positie verzwakte!Immers, wanneer de bevoegdheid1 tot intrekking van art, 40 zoo onaantastbaar is als zij deed voor komen, dan bestaat er ook geen noodzake lijkheid om „preventieve" maatregelen te treffen. Maar deze overweging gaf bij het votum, dat tenslotte op 11 April werd uitgebracht niet den doorslag. 'Men gevoelde 't als iets immoreels, iets ontoelaatbaars, om wie dan ook In Neder land te ontrukken de bevoegdheid om voor zijn recht op te komen, en daartoe te vra gen eene tntspraak van den rechter. Niet zonder reden Is dit in de pers verge leken met eene -7. zeker te onzent onduld bare tyrannie. Het is een mooie post op het debet van ons Lagerhuis, dat de Kamer niet bereid werd bevonden om hier met het Kabinet „door dik en dun" meê te gaan. ir1Ü£ .Pr^lroys, dp leider van den Vrijheidsbond, stelde, volgens dr. Nolens' raad, bij motie van orde voor, de verdere De Parijsch© gemeenteraad heeft thans het voorstel inzake het heffen eener be lasting van te Parijs verblijvende vreemde lingen aangenomen. Indien een buitenlandsch bezoeker lan ger dan 48 uur te Parijs vertoeft, moet hij. een „permis de séjour" aanvragen, waarvoor een bedrag van 20 francs zal worden geëischt. Dit „permis" zal vier maanden geldig blijven. Blijft de bezoe ker langer dan vier maanden, dan moet hij zich.van een identiteitskaart voorzien, welke thans reeds verplicht is voor de al daar gevestigde buitenlanders. Deze kaart zal evenwel voortaan 50 francs in plaats van 20 francs kosten. De correspondent van de Matin te Bel grado zegt uit goede bron vernomen te hebben, dat bij gelegenheid van het offi cieel1 bezoek, dat dè koning van Zuid1- Slavië in Mei te Parijs zal brengen, een (b'fensief verbond tusschen Frankrijk en ZuiÜ-Slavië gesloten zal worden. Indien de onderhandelingen tusschen de Britsche regeering en vertegenwoor digers der Sowjets leiden tot het resul taat, dat de beide regeeringen beoogen is, verneemt het Hdbl., de waarschijnlijkheid groot, dat in dezen zomer in Den Haag een conferentie gehouden wordt van ver-1

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2