E T Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZmTERDAG 19 APRIL 1924. Aian onzen plaatsgenoot, den heer K. J. Keijzer, scheepmaker, op '«Rijks werf alhier, is de gouden medaille voor 86-jarigen trouwen di'enet uitgereikt. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer F. J. Damen, thans onderwijzer te Anma- Pauïowna, is benoemd' tot Hoofd der Openbare Lagere School te Oudendijk. Openbare aanbesteding. Donderdag werd door B. en W., ten kantore der Gemeente-Gasfabriek alhier, aanbesteed: A. Het leveren en monteeren van een electrische Installatie in de Openbare School te Jullanadorp, annex Woonhuis; B. Idem in het Dienstgebouw der Al- meene Begraafplaats; C. Idem in d'e B^schwachterswoning aan den Strooweg; D. Idem in de gebouwen der Gemeen te-Reiniging aam het Groot Noordhol- landsch Kanaal Ingeschreven werd' door: J. d'e Jong, Helder, voor levering A ƒ816, B. ƒ100, O. ƒ50, D. ƒ282. En bloc ƒ697. Eleotro-Technisch Bureiaiu R. Herma nld'es te Amsterdam, voor levering A ƒ426, B. ƒ121, O. ƒ81.60, D. ƒ261. En bloc 866.50. Westerbaan, Helder, A. 464, B. f 185, O. 70, D. 826, En bloc 995. J. F. Schellinger, Helder, A. 444, B. 140, C. 78, D. 895, En bloc 1050. J. A. Zoetelief, Helder, A. 640, B. 145, O. 100, D. 836, En bloc 1050. Bijlsma, Julianadorp, A. 477, B. 132,50, O. 114,50, D. 425, En bloc 1077.60. O. G. Heiimeijer, Helder, A. 553, B. 121,45 O. 81,20, D. 398, En bloc 1138. Halbersma, Koegras, A. 666,50, B. 161, O. 103, D. 495,60, En bloc 1236. A. J. Fey, Helder, A. 675, B. 275, O. 150, D. 650, En bloc 1760. Het Zlekenhulsvraagstuk. Wij ontvingen nog eem ingezonden stuk over d'eize kwestie van D. S., die zich beklaagt over het uitblijven van cijfers omtrent de vermoedelijke kosten, die deze zaak voor de gemeente zou meebrengen. Wij meenen in het huidige stadium voor- loopig geen verdere ingezonden stukken over deze zaak te moeten opnemen en willen liever de voorstellen, die binnen kort van gemeentewege hierover aan den Raad zulen worden voorgelegd, en waar- te" ook de finantieele zijde der zaak wel nader onder de oogen zal worden gezien, afwachten. Een nieuw verschiet. Men is weer bezig aan het scheppen van een wijze om den naam van Helder, of Nieuwediep, wat verder over het aard*- rijk bekend te maken. En dat zal gebeu ren door middel van het voertuig over zee, dat al zoo talloos malen de faam van o»ze woonplaats tot in de uiterste hoeken van den aardbol beeft verbreid. Ofschoon het geen handelsvaartuig is, dat daartoe wordt in dienst gesteld, is het niet minder geschikt om onzen1 stads naam meer bekend te maken. De heer Taekema, die als yacht-schip- per over talrijke jaren ervaring beschikt, laat een zeiljacht inrichten om daarmede voor liefhebbers tochten te ondernemen langs de Wadden, de Zeeuwsche stroomen en de Zuiderzee en die zelfs op het pro gram heeft geplaatst de buitenlandsche zeilliefhebbers van Ostende af te halen. Het yacht, dat bij het loodswezen goede diensten heeft verricht en in verschillen de zeilwedstrijden prijzen heeft gewon nen, wordt voor dit doel, hetwelk de heer Taekema er mee beoogt, geheel gerestau reerd aan de werf „De Lastdrager". De heer Taekema, die over goede con necties beschikt in Engeland, twijfelt er niet aan of zijn poging zal slagen. Hpoen we, dat zijn onderneming suc ces zal mogen hebben. Misschien is hij de gangmaker om van Helder een basis te maken van een pleizier zeil vloot, waar dan menige zeilliefhebber tijdelijk zijjn anker zal laten vallen. Als zoodanig is het niet alleen een par ticulier doch ook een plaatselijk belang. Het Roode Kruis. De op 15 dezer gehouden jaarlijksche algemeen© vergadering der afd. Helder van „Het Nederlandsche Roode Kruis" was slecht bezocht. Het Bestuur werd' herkozen en bestaat thans dus nog uit den heer J. Kamman, voorzitter, mevr. S. O. EL de Koning, se cretaresse, en de heeren A. ten Klooster, penningmeester, Dr. A. F. Minkema, Dr, M. J. W, Rienks en W. M. de Draaijier. Uit het verslag teekenen wij aan, dat in Helder dloor Dr. Buining en in Juliana dorp door Dr. v. d. Nieuwenhuizen een cursus in Eerste bulo bij Ongelukken werd' gegeiven, dat de drie raderbrancards der afd. resp. gestationneerd zijn in den politiepost aan het Molenplein, te Juliana dorp en te Huisduinen en dat de afd. de beschikking heeft over 21 eenheidsbran cards en verschillende andere hulpmidde len, alle geborgen ln een der nevenven trekken van bovengenoemden politiepost. De rekening van den! penningmeester, sluitende met een voordeellg saldo van 234,21, werd ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter sprak woorden van dank aan het Gemeentebestuur, aan de Zuid en Noordhollandsche Reddingmaatschap- pij en aan de N. V. Zeebad' Huisduinen voor den verleenden steun1, door de be schikbaarstelling van bergruimte te Hel der, te Julianadorp en te Huisduinen, en aan Dr. Buining en Dr. v. dl Nieuwen huizen voor het belangeloos gewen van de cursussen. Emmableem-collecte. Op Vrijdag 25 en Zaterdag 26 April zal de jaarlijksche Emmabloem-collecte {>laats hebben. De opbrengst van die col- ecte vloeit in de kas van de Plaatselijke vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. Het comité acht een woord van op wekking om toch vooral onze bloem te koopen gewenscht, niet omdat het vreest dat de beteekenis van dien bloemverkoop niet bekend is. Het is overtuigd dat ieder weet, dat de vereeniging helpt zonder onderscheid van beroep, godsdienst, poli tiek of stand, dat zij op allerlei wijze de gevreesde volksziekte bestrijdt, door steun, versterkende middelen, uitzending naar sanatoria, ligtenten en vooral hygiënische opvoeding en voorlichting en verstrek king van verplegingsmateriaal. Maar wel is een woord van opwekking noodig in deze tijden waarin er zouden kunnen zijn die door verkeerd begrepen zuinigheid hun gave terughouden en geen bloempje koopen. Stel dus onze verkoopsters niet te leur die aan al de huizen en op straat verkoopen en gaarne in hun busje een dubbeltje of meer zul len ontvangen. Er is geld, veel geld noodig. Moge zonnig lenteweer den verkoop begunstigen. Het Emmabloemcomité bestaat uit de damesM. W. J. HouwingCalten, eere presidente, J. W. FockNoorduyn, pre sidente, N. O. BaasKoopman, J. O. M. Gratamavan den Berg, G. Kosterde Boer, v. MierloSchouten, O. Rienks Riedel, A. P. de VenBoon, K. H. WiersmaBakker, H. J. Boldingh, se cretaris. Woningstichting te Helder. Verschenen is het Jaarverslag van de „Stichting 'tot bouw, beheer en exploitatie van Woningen te Helder" over 1923. Het is een lijvig boekwerk van 33 bladzijden, waaraan wij het volgende ontleenen: Het edrste jaar, waarin het centrale wcningbeheer, dat door de Woningstich ting bedoeld! wordt, plaats had, gal uiter aard aan het bestuur veel werk en be moeiingen. Ih den loop van 1923 kwa men nochtans d!e in uitvoering zijnde 90 woningen gereed. De huurverhooging met 1 Juli 1923 heeft, zooals in het Jaar verslag over 1922 reeds werd gevreesd, geleid' tot meer en ook vaak aanmerke lijke huurschuld!. Vele bewoners verwo nen meer dan zij in redelijkheid kunnen betalen. Ook zijn er huurders, die niet in staat zijn een behoorlijke woning te be wonen, doch begrijpelijkerwijze aarzelde het bestuur tot maatregelen over te gaan van uitzetting, hoewel het daartoe be voegd is. De 27 woningen van Jicht en Lucht", welke vereeniging, zooals bekend is. niet vrijwillig tot de Stichting weusch- te toe te treden, zullen thans in den loop van dit jaar wel door naasting onder on- d'er beheer d'er Stichting komen. Een drietal vaste commissies zijn be noemd tot onderzoek naar den aard der bewoning, den toestand der huizen, als mede een finantieele oommissie. Over hun werk valt nog weinig te zeggen; de oomimissie voor de bewoning legde 14 be zoeken af, die voor het onderhoud be zocht 200 woningen. Nadat d'e gezamenlijke huurders zich evenals in 1922 met een petitie tot den Minister hadden gewend met het verzoek, geen verdere huurverhoogingen toe te passen en daarop was beschikt, dat dit alleen1 kan geschieden indien aangetoond werd, dat de huurders daarmede meer dan 7, k 1/7 van hun inkomen zouden moeten verwonen, heeft het bestuur, gesteund door B. en W. zich opnieuw tot dén Mi nister gewend met een gemotiveerd adres dd. 3 Juli 1923 waarin werd aangetoond, dat inderdaad een zeer 'groot aantal huur ders veel meer dan dit percentage ver woont, indien men ook rekening houdt met het aantal kinderen. Verzocht werd, de verhooging per 1 Juli niet toe te pas sen. Ook hierop werd echter afwijzend! be schikt, lomdiat zonder kinderaftrek niet gebleken was, dat gemiddeld meer d'an k V7 verwoond werd. Op 1 Januari 1923 stonden nog onge veer 500 candidaten voor een woning in geschreven; in den loop mn het jaar kwamen1 er 500 bij, terwijl er op 31 Dec. 1923 nog ruim' 100 openstonden. Dit wijst op een beduidende vermindering van den woningnood. Het tekort is op 81 Decem ber 1923 op 76 woningen te stellen. Omtrent d'e 90 woningen op het oude Bel'tterredn vermeldt het verslag, dat deze precies in een jaar tijds gereed waren, en de kosten beneden de begrooting blijven, Aan huur werd ontvangen 118.277.70 te gen 93.115.60 vorig jaar. In den loop vani 1924 zal waarschijnlijk een oud mili tair gebouw in d'e Oude Schoolstraat, door het Departement van Oorlog aan het ge meentebestuur afgestaan en door dit laat ste gratis aan d'e Stichting beschikbaar gesteld, in gereedheid komen voor huis vesting van enkele gezinnen, die de Mu zen slordig bewonen'. Ih dit -gebouw zul len 5 woningen worden ondergebracht. Een van deze gezinnen werd reeds iin 1922 d'e huur opgezegd1, en zou dit jaar gerechtelijk zijn uitgezet, indien' niet in middels de speciale voorziening voor zulke gezinnen in orde was gekomen. Over het algemeen mag over den aard dier bewoning overigens niet worden ge klaagd. Herbaalde overtredingen hadden1 plaats van het huurreglement; het verslag deelt daarvan frappante staaltjes mede. Ook wordt het verbod van inwoning van an deren vaak overtreden. De financieel© toestand is over 't alge meen beter dan vroegere jaren hetgeen in do eerste plaats te danken is aan het feit, dat de bijdragen in de exploitatiete korten' door het direct steeds inzenden d'er betrekkelijke rekeningen door het Rijk spoediger zijn uitbetaald, waardoor gebrek aan kasmiddelen niet meer voor kwam en zelfs een belangrijk voordeelig saldo steeds beschikbaar was. Het ver slag deelt uitvoerig mede welke bijdra gen in het tekort in dien loop van het jaar ontvangen zijn, alsmede de stand en kos ten der onderhoudsfondsen. De balans per 81 Dec. 1928 wijst een saldo verlies aan van 7.098.76, dat op de verschillen de rekeningen is verantwoord als volgt: verlies winst Plan Huisduinen (2 woningen) f 27.93 Plan Polderweg (38 woningen) f 3437.48 Plan Tuindorp (132 woningen) f 10089.91 Plan Brakkeveldweg (92 woningen) f 7058.15è Plan Javastraat (68 woningen) f 229.80 Plan Potteman (62 woningen) f 8597.76i Plan van Galenstraat (63 woningen) f 2897.891 Plan Belt A (50 woningen) f 2834.20 Plan Belt B (40 woningen) f 2235.92 f 18161.86$ f 18757.19 Saldo verlies 4894.177»; saldo verlies 1922 ƒ2704.587», totaal ƒ7098.76. Om in 1924 sluitende begrootihigen: te verkrij gen, zal' aan bijdragen rond 18.800.— noodig zijn. Thans echter zijn de plan nen Belt A en B met rond' 3600.ver lies er bij, zoodat een vooruitgang valt te oonstateerenl met 1300.plus 3600.of bijna 5000.Waar de huur verhooging rond 8500.— bedraagt (in dien' die thans kan worden doorgevierd) zal er in elk geval in- 1924 nog 11600.— op de onkosten bezuinigd moeten worden, indien geen onvoorziene omstandigheden zich voordoen'. In zijn slotwoord zegt de penningmees ter, d'e heer Michele: De lezers, ook vooral de bewoners on zer woningen, zullen uit al het voorgaan de eenig denkbeeld hebben gekregen van den omvang, dien het centrale woningbe- heer heeft verkregen en den arbeid, die dit van de bestuurders vergt. Een deel van dit werk geschiedt geheel belangeloos, een deel voor een geringe vergoeding. Dit is alleen mogelijk door menschen, die sympathie voor dit werk hebben en de Volkshuisvesting gunstig gezind zijn. Dit bevordert ook in het algemeen de goede samenwerking in den bestuur s- kring en maakt het schejden voor hen, die na jaren vertrekken, inderdaad zoo zwaar, De gemeente heeft thans op dit beheer en de gestie der Stichting den noodigen invloed en het nauwere verband is tot nu toe niet anders dan gunstig voor beide geweest. Moge het den bestuurders gegeven zijn nog lang en met stijgend' succes, trots al le moei elijkheden, werkzaam te zijn in het belang der Volkshuisvesting in het algemeen en van de Woningstichting in het bijzonder. Spotprenten op den Windhandel. In onze platenkast zijn twee spotprenten betreffende den windhandel uit het jaar 1720 opgehangen, waarover Oarel Brensa in het „Juttertje" van heden schrijft. (Wetenswaar digheden van Oud-Amsterdam). Rectificatie. In de advertentie van den heer Jac. Korver (zie vorig blad) staat het woord Kaasstukjes. Dit moet zijn Kaasstokjes. Uit het Politie-rapport Door een bewoonster van de Kerk- gracht werd geklaagd, dat door jongens des avonds op haar weiland achter de van Galenstraat wordt gevoetbald. Een bewoner van de Spoorgracht deelde aan de politie mede, dat hij veel last ondervindtvan kinderen bezoe kers van kindervoorstellingen in een bioscooptheater aldaar die op zijn raamposten klimmen en schade toebren gen. Door bewoners van de Anemonen- straat en door een overwegwaohter der Nederl. Spoorwegen werd geklaagd, dat meermalen jongens op de spoorlijn nabij de spoorbrug overlast veroorzaken. Kennis werd gegeven, dat door de jeugd het gazon van het Westplein en de daarin geplante bloemen worden be schadigd. De politie zal op vorenbedoelde plaat sen toezicht uitoefenen. (En de ouders zouden wij; vooral tijdens de vacantie, willen vragen: „Waarschuwt uw kinde ren tegen het plegen van baldadigheden! Gaat dit zooveel mogelijk tegenl" Red. Held. Crt.) Bekeurd werden twee jongens van den Kanaalweg en een jongen uit de Bali- straat wegens het loopen over verboden grond, Een jongen uit de Koningstraat deed aangifte, dat hij op de Westgraoht is ge beten door een hond van een bewoonster van de Weststraat, waarbij zijn been ver wond werd. De politie neemt maatregelen. Een bewoonster van de Trompstraat klaagt over de schade door een geit van een 'bewoner van de Breestraat toege bracht aan zijn te velde staande gewas sen. Na onderzoek heeft laatstgenoemde de schade vergoed en zal maatregelen treffen, dat het niet weer zal igebeureni Mishandeld. Donderdagnacht werd door een agent van politie gezien, dat op den Kanaalweg een meisje door een marine-schepeling werd mishandeld. De man werd aange houden^ de politie onderzoekt dit geval. GEMEENTERAAD. Subsidie blzondere Bewaarscholen. B. en W. stellen voor de volgende subsi dies te verleenen: Aan het Bestuur der afd. Helder der Mij. tot Nut van 't Algemeen. Bewaarschool aan de Laan 2964; Bewaarschool aan d'e Visch- rcarkt 3372.67. Het Bestuur der Vereeniging voor Voor bereidend L. O. „Jachin1" 2877.37. Het R.-K. Kerkbestuur van de H.H. Pe trus en Paulus 2256.50. Totaal 11470.54. Stortplaats Gemeente-Reiniging. Ingevolge raadsbesluit is een terrein aan de Fabrieksgracbt, bestemd voor het maken van een stortplaats ten behoeve der voorge nomen reorganisatie der Gemeente-Reini ging. Nu inmiddels eenige aanvragen zijn inge komen tot het verkrijgen van grondl aldaar in erfpacht, verdient, naar de meening van B. en W., het overweging, of wellicht niet een andere plaats voor stortplaats kon worden aangewezen. Naar de meening van het Ooilege komt daarvoor alleszins in aanmerking het perceel gelegen op den hoek van den Ruijghweg en de Bassingracht, waarvan ongeveer 8216 M'. benoodigd zal zijn. Voor wat het varen betreft, biedt dit ter rein een gunstiger ligplaats voor de vuilnis schuiten, aangezien twee bruggen minder behoeven te worden gepasseerd. Tengevolge van dit feit kunnen de schepen eventueel nog breeder worden gemaakt. Ook ligt bij' keuze van dezen grond de stortplaats iets ruimer ten opzichte van de omgebouwde huizen, dan zulks het geval zou zijn aan de Fabrieksgracht. De afstanden voor het rijden met vuilnis wagens e. d'. worden voor een stortplaats op den hoek van de Bassingracht en den Rijgh- weg iets grooter, doch B. en W. zjjn van meening, dat dit nadeel niet opweegt tegen de zooeven opgesomde voor<jeelen. Diensvolgens stellen zij den Raad voor het bovenvermeld besluit in dien zin te wijzigen. Subsidie Witte Krnla Door de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" is een uitvoerig toegelicht adres aan den Raad gericht, waarin wordt herhaald een reeds eerder gedaan verzoek om toekenning van een subsidie tot dekking van de tekorten van haar ontsmettingsdien sten te Alkmaar, Hilversum en Haarlemmer meer,, welk verzoek indertijd' voor kennis geving werd aangenomen. De bijdrage, die de Vereeniging verzoekt, bedraagt 17» cent per inwoner en zou dus voor deze gemeente pl. m. 450 beloopen. Aangezien deze ontsmettingsdiensten voor namelijk zijn gericht op voorzieningen ten behoeve van plattelandsgemeenten, onze ge meente er althans niet rechtstreeks van profi teert, is het. practisch nut der ontsmettings diensten van de Vereeniging voor Helder zoo gering, dat B. en W. geen vrijheid kun nen vinden in overweging te geven 'het ge vraagde subsidie toe te staan en voorstellen afwijzend op het verzoek te beschikken. Schadevergoeding transportwerkzaam heden Gasfabriek. Den 9 Februari 1923 werden de transport werkzaamheden voor de Gasfabriek over het jaar 1923 na openbare aanbesteding opge dragen aan F. W. Lebbe, alhier. Deze aan nemer beklaagt er zich over, dat 'hij de werk zaamheden in het tijdvak 1 Januari10 Fe bruari d.a.v. niet heeft kunnen uitvoeren, doordat de gunning eerst op bovengenoem den datum, dus in den loop van het contract- jaar, plaats vond. Hij verklaart hierdoor schade te hebben ondervonden en richt zich tot den Raad met het verzoek een schade loosstelling te mogen ontvangen. Uit het advies van den Directeur der Wa ter- en Lictotbedrijven is gebleken, dat over het tijdvak 1 Januari 1923—10 Februari 1923 in het geheel 1532 ton kolen zijn gelost en 936 H.L. cokes zijn geladen en wel door den aannemer over het voorafgaande jaar. Hier tegenover staat evenwel, dat Lebbe als uit voerder is gehandhaafd tot den datum, waar op de werkzaamheden hierbed'oeld in eigen beheer zijn overgegaan, d'. 1. 15 Februari j.1., hoewel zijn contract op 31 December 1923 aflien. Gedurende het tijdvak 1 Januari— 15 Februari 1924 zijn door adressant 1600 H.L. cokes en 66000 K.G. afgewerkte ijzer aarde geladen en 15000 K.G. nieuwe ijzer aarde gelost. In verband hiermede zijn B. en W. van oordeel, dat adressant zoo billijk mogelijk is behandeld. Zij teekenen voorts nog aan, dat adressant geen rechten kan doen gelden over een tijdvak, waarvoor de gunning nog niet had plaats gevonden. In overeenstemming met de adviezen zoo wel van het betrokken Hoofd van Dienst als van de Oommissie van Bijstand voor de Wa ter- en Llcbtbedrijven geven B. en W. in overweging afwijzend op het verzoek te be schikken. Ontslag arbeider Gem. Reiniging. Blijkens een overeenkomstig art. 53 van het Werkliedenreglement ingesteld genees kundig onderzoek naar den gezondheidstoe stand van J. 'Stins, maaier-landarbeider bij de Gemeente-Reiniging, is deze werkman on geschikt bevonden tot uitoefening van zijn tegenwoordig beroep. Het Ooilege heeft daarom het voornemen Stins te ontslaan op grond' van art. 27 van het W.R. In verband met de beslissing van den Pensioenraad', dat losse dienst niet kan worden ingekocht, kan belanghebbende, die eerst vanaf 1 Maart 1920 in vasten dienst dezer gemeente staat, geen 7 dienstjaren voor pensioenberekening in aanmerking brengen, en heeft hij' dus geen recht op pen sioen. Ook onder de Gemeentelijke Pensioens verordening valt Stins niet, terwijl deze ver ordening niet op hem van toepassing kan worden verklaard!, gelijk dat b.v. destijds ten aanzien van J. A. Koevoet is geschied, om dat dan minstens 10 dienstjaren moeten me detellen. Waar J. Stins, zijn losse dienstjaren mede- geteld, bijna 7 jaar in dienst der gemeente heeft doorgebracht, achten wij het in deze omstandigheden alleszins billijk, dat hem een jaarlijksche tegemoetkoming uit de gemeen tekas wordt gegeven, daarbij lettende op het gewone percentage, dat de Pensioenwet per dienstjaar toekent, van 7»o X zijn tegen- woordigen pensioensgrondslag van 1868. B. en W. stellen den Raad' daarom voor aan J. Stins, voornoemd, na zijn ontslag uit den gemeentedienst en na afloop van den termijn, waarover 'hij' nog recht op loon heeft op grond van het 4e lid' vad art. 27 W.R., een jaarlijksche gratificatie toe te kennen van 7»o X f 1868 is 261.52, of, afgerond in gul dens, van 262.—. Gemeentelijke melkcentrale. Burgemeester en Wethouders hebben het volgend schrijven aan den Raad geriicht: Toen ons Ooilege den 18 Februari j.L de wijziging der melkprijsverordening bij Uwen Raad aanhangig maakte, werd het daarbij geleid door de gedachte, dat de melkprijzen zouden worden vastgesteld na voorlichting door deskundigen ter zake. Met eenige melk producenten en verkoopers uit deze ge meente hebben wij daartoe een conferentie gehad. Bij''de gehouden besprekingen werd de wenscheüjkheid gevoeld1 van een centra lisatie der meikvoorziening voor het stedelijk gedeelte dezer gemeente. Door centrale meik voorziening toch kan beter rekening worden gehouden met de belangen der hygiëne, ter wijl ook de prijzen niet zulke schommelingen zullen vertonnen, als thans het geval is. Het ligt voorts in de rede, dat het distri- bueeren van melk uit één centraal punt met mindter kosten gepaard behoeft te gaan, dan dat elke melksHjter op eigen gelegenheid de distributie van melk over de geheel© stad ter hand' neemt. Inmiddels deen zich nog meerdere kwes ties bij een eventueele oentralisatie voor, die alle onderzocht moeten worden, alvorens wij U hieromtrent een voorstel kunnen deen. (Ook zal bet gewenscht zijn, dat men elders een onderzoek instelt naar de werking van melkcentrales). Het beste zou een en ander door een Commissie kunnen geschieden, waarin zoowel het Gemeentebestuur als d'e melkproducenten en verkoopers waren ver tegenwoordigd. Door belanghebbenden zijn als vertegen woordigers aangewezen de heeren J. J. Ver- faille, M. A. Bremer en O. Dito, terwijl ons College daaraan uit zijn midden heeft toege voegd de heeren W. O. van Breda en A. G. A. Verstegen. Het ligt verder in ons voornemen Dr. D. Moll, directeur van den Keuringsdienst voor Waren voor dit district te verzoeken de Com missie van advies te dienen. B. en W. stellen voor hen een crediet- van ten hoogste 500 te verleenen, als bijdrage voor de helft in de kosten van bovengenoemd onderzoek. Intrekking tapverbod tijdens de kermis. B. en W. hebben een schrijven tot den Raad dezer gemeente gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: Reeds meerdere malen heeft de instelling van een tapverbod' tijdens de kermis in deze gemeente een onderwerp van bespreking in Uwen Raad' uitgemaakt. Het laatst was zulks het geval in de vergadering van den 6 Fe bruari 1923, waarin werd' besloten tot vast stelling van een verordening in dien zin, dat aan den houder van een' vergunning verboden werd sterken drank te koop aan te bieden, enz. tijdens de kermisweek. Thans richt de afdeeling Helder van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters het verzoek tot U de verordening in te 'trekken, hetgeen voor ons aanleiding is deze gelegenheid' opnieuw te bezien. Golden bij vroegere besprekingen in Uw College als meest belangrijke vraagpunten de rechtsgeldigheid' van de verordening en de mogelijkheid1 haar te handhaven, thans mee nen wij nu dat eerste punt, tengevolge van de wijziging der onderwerpelijke veror dening hij Uw besluit van, 16 Mei 1922 in overeenstemming met d'e uitspraak van den Hoogen Raad, zijn gewicht heeft verloren en het tweede reeds vaker uitvoerig is bespro ken de noodzakelijkheid van het bestaan van een tapverbod voor deze gemeente meer in het bijzonder onder het oog te moeten zien. De motieven, die de afdeeling Helder van d'en Nederl. Bond van Koffiehuishouders, Restauranthouders en Slijters in haar adres naar voren brengt, aanvankelijk buiten be schouwing latende, erkent de meerderheid van ons College de overtuiging te zijn toege daan, dat tijdens de kermissen voor onze ge meente geen tapverbod1 noodzakelijk is, voor namelijk omdat het gebruik van sterken drank, vergeleken bij dat van alcoholhouden den, anderen dan sterken drank, hier gering is en de voorkomende gevallen van dronken schap bij het bestaan van een tapverbod' dus niet steeds aan gebruik van sterken drank- behoeven te worden geweten, maar even zeer kunnen worden toegeschreven aan het gebruik van al'coholhoudenden anderen dan sterken drank. Zij verwijst voorts naar het advies van den Commissaris van Politie, waarin nadere gegevens omtrent de open bare dronkenschap tijdens de kermissen der laatste jaren zijn opgenomen en wenscht nog Uw aandacht te vestigen op bet feit, dat tot ons unaniem voorstel tot instelling van een tapverbod tijdens de jubileumfeestdagen, behalve het verschillende karakter van ker mis en regeeringsjubileum, vooral de aanwij zing van hoogerhandi ter zake heeft medege werkt. De meerderheid vereenigt zich voorts met de zakelijke motieven uit het adres van de afd. Helder van meergenoemden Bond; waar in o. m. ook wordt gezegd, dat- het drankver- bruik in deze gemeente inderdaad niet van dien aard is, dat tijdens de kermissen een tapverbod! op grond' van verwacht misbruik Baldadige jongens. Klein goed.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9