Wonden NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. J. HEI JLOOj v/h.FILBRI, BUITENLAND. BINNENLAND. - Nr. 6859 DINSDAG 22 APRIL 1924 52e JAARGANG Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Lloht op voor auto's en fietsen: 8.39 uur 8.41 Doltschlamd en de uitnood!ging van de Commissie van Herstel De candidatuur-Hëlz. FEUILLETON. Een politieke moord? Esperanto in de scholen. ENGELAND. Marie Corelli. f De staking te Sonthampton geëindigd. Paaschdrukte. RUSLAND. De pest ln het WolgagebiedL Ingezonden Mededeellng. VEREENIGDE STATEN. De Immigratie-wetgeving. 10.804 auto's per dag. Een schenking van Edward Bok. Het grootste hotel ter wereld. KORTE BERICHTEN. LUCHTVAART. De Poohlucht van Amundsen. Ingezonden Mededeellng. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor het spoedig vervaardigen van alle Glas Mr. F. van Ketwlch Verschuur, t Nederland en Rusland. Het conflict der Twentsche textiel nijverheid. Ingezonden Mededeellng. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE CO RANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant flAO; fr. p. p.binnenland f2.—, Ned. O. en W. Iiidiö p. zeepost i 2.60; id. p. maal en overige laaiden f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20, Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, i 1.60 Losse nummer» dei* Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (g&ljard)Ingoz. meded. (kolombreedte als redaction. teket) 60 ct. Kleine advertentie» (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad1 en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct. Dingdag 22 April Woensdag 28 De commissie van herstel heeft, naar men weet, de Duitsche rijksregeering uitgenoodigd haar zoo spoedig mogelijk de wetsontwerpen voor te leggen, die zij in verband met het uitvoeren van de conclusie der deskundigen bij den rijks dag denkt in te dienen. Men ziet hier in deze uitnoodiging het bewijs, dat de commissie van herstel van plan in vlug te werken en bovendien veronderstelt men, dat alle ententeregeeringen zich met het rapport der deskundigen zullen vereenigen. De Duitsche regeering heeft reeds eenigen tjjd geleden een begin gemaakt met de voorbereiding van deze wetsontwerpen, welke zij zoo spoedig mogelijk aan de commissie van herstel wil voorleggen. Men wijst er in Duitsche politieke kringen op, dat de commissie van herstel zich alleen met de financieele en oeconomische deelen van het rapport der deskundigen zal bezighouden, zonder zich te bekommeren om de politieke vraagstukken, die eveneens door de des kundigen in hun rapport worden behan deld. De oplossing van de oeconomische en financieele problemen staat echter in nauw verband met de oplossing van de politieke vraagstukken. Daarom zal de Duitsche regeering niet bereid worden gevonden de financieele en oeconomische lasten, die de deskundigen voorstellen op zich te nemen, indien niet tevens D.uitschland weer in het bezit komt van zijn souvereine rechten in het bezette gebied. Trouwens houdt de inleiding van het rapport der deskundigen rekening met de mogelijkheid, dat de Duitsche betalingen, tot een voorwaarde voor het herstel van de Duitsche souvereiniteit in het gansche Duitsche rijksgebied worden gemaakt. Van een splitsing van de dis cussie, gelijk door Frankrijk wordt aan bevolen, wil de Duitsche regeering niet weten. Zij wil over het rapport der des kundigen in zijn geheel met de vertegen woordigers der ententeregeeringen be raadslagen. Engeland wil dit eveneens en men hoopt te Berlijn, dat Frankrijk zich ten slotte bij dit standpunt zal aan sluiten. Het is mede in het belang van Frankrijk dat op 15 Juni, den dag waarop de Micum-verdragen ten einde loopen, een definitieve regeling de voorloopige zal vervangen. DUITSCHLAND. De communistische partij: heeft een de putatie naar dein rijkspresident gezonden met het verzoek om Max Hölz, den roo- verhoofdman, die zij bovenaan op haar lijst van candidaten voor de a.a rijksdag- verkiezingen heeft .geplaatst, gratie te verleenen en hem daarmede zijn burger lijke rechten terug te geven. De rijkspresident heeft dit verzoek, zoo door ANATOLE FRANC®. 8) Mijn huishoudster wilde naar de keu ken gaan, toen ik haar nog juist bijtijds toeriep: „Thérèse, riep vóór /alles je vriend den kruier, en laat hem uit onzen voorraad een goede vracht hout naar den zolder van Cocooz brengen. Hij moet vooral een heel groot houtblok medenamen, een echt Kerstblok. En wat nu het imannetje be treft, wijs hem en al zijn gele boeken de deur." Na met het geraffineerd© egoïsme van een ouden vrijgezel deze klein© schikkin gen getroffen te hebben, ging ik verder in mijn catalogus lezen. Met welk een verwondering, welk een ontroering, welk een ontsteltenis zag ik daarin deze vermelding, die ik niet kan overschrijven, zonder dat mijn hand beeft: „De 'gouden legende van Jaoob van Genua (Jacques de Voragine), Fransche vertaling, klein 4° formaat. l) De gouden legende (légende dorée) is een uitgebreide verzameling van hei ligenlevens, in het Latijn door Jacques de Voragine geschreven en o/mstreeks 1260 gepubliceerd als te verwachten was, van den hand ge wezen. In- een bosch tusschen Pritzier en Klau- senheim, nabij Schwerin, is dezer dagen het lijk gevonden van een arbeider, Jonas genaamd, die door 4 revolverschoten was gedood Verleden week Maandagavond was Jonas in gezelschap van een onbe kenden man naar Pritzier gefietst. Waar schijnlijk heeft deze onbekende Jonas, die vader van 0 minderjarige 'kinderen was. vermoord Algemeen wordt vermoed, dat men hier met een politieke moord tè doen heeft. Jonas is een tijdlang een voorman van de communistische partij geweest, doch had onlangs ontslag genomen als lid van zijin afdeelinig. In verband met de zen moord zijn reeds drie communis ten gearresteerd Een hunner zou reeds bekentenissen hebben afgelegd Zooals tevoren reeds giedaan is in Sak-, sen, Brunswijk en Hessen pijn ook de hoogere onderwij s-autoriteiten in Ppulsen door den betrokken minister aangeschre ven om het onderwijs in esp er anto op al lerlei wijze te bevorderen, o.a. door daar voor de .beschikking te geven van ge schikte schoollokalen, als onderwijzers zich bereid en bekwaam toonm in deze taal onderwijs te geven, de ouders der leerlingen daarvoor te interesseeren en hun de kracht en beteekenis van deze taal te verklaren, waarbij er vooral op worde gewezen, dat door het onderwijs daarin geenszins de studie der levende talen is uitgesloten, veeleer wordt bevorderd, ter wijl de minister uiterlijk 1 Februari 1925 rapport inwacht over de ondervinding in deze tot dan opgedaan, vooral betreffende de deelneming aan dit onderwijs. Londen, 21 April De Engelsche schrijf ster Marie Corelli is heden alhier over leden. (Tel.) Een algemeen vergadering van werf- arbeiders en machinisten te Soutbampton heeft met nagenoeg algemeene stemmen besloten het werk Woensdag te hervatten. De uittocht naar Parijs uit Engeland ter gelegenheid van de Paaschvacantie. die de laatste jaren steeds geweldig is, heeft dit jaar de verwachtingen van de reisbureaux nog overtroffen. Over Bou- logne alleen kwamen Donderdag 5000 En- gelschen Frankrijk binnen, terwijl Calais, Havre en Dieppe ook hun deel hadden Doch ook voor Noordelijke havens waren er vele reizigers. De Londén and North- Eastern Railway moest zelfs een extra boot naar den Hoek van Holland laten varen om alle reizigers over te zetten. De gezondheidscommissie der sovjet heeft 250.000 goudroebel toegestaan' en de mobilisatie van alle Russische artsen ge last ter bestrijding van de pest, welke geheel Kaukasdë bedreigt en in het Wol- gagebied zich sterk uitbreidt. Dit manuscript uit de veertiende eeuw bevat, behalve de vrij volledige vertaling van het beroemde werk van Jacques de Voragine: 1°. de legenden van den heili gen Ferréol, Ferrution, Germain, Vin cent en Droctovée; 2°. een gedicht over de Wonderbare grafaflegging van mijn heer Saint Germaan d' Auxerre. Die vertaling, die legende en dat gedicht zijn het werk van den geestelijke Jean Tout- mouillé. „Het manuscript is op velijnpapièr. Het bevat een groot aantal sierletters en twee prachtig uitgevoerde, maar slecht gecon serveerde miniaturen; de eene stelt Ma- ria-Lichtmis, de andere de kroning van Proserpina voor." Wat een ontdekking I Het zweet kwam op mijn .voorhoofd' en voor mijn oogen 'kwam een waas. Ik beefde, het bloed stroomde mij naar het hoofd, en daar ik niet meer kon spreken, voelde ik behoefte een luiden gil uit' te stooten. Welk een schatI Sedert veertig jaar bestudeer ik het Christelijk Ballië en spe ciaal die roemrijke abdij Saint-Germain- des-Prés waaruit die kloosteroversten stamden, welke onze nationale dynastie gestioht hebben. Nu werd het mij, niet tegenstaande de schandelijke onvolledig heid "van de beschrijving duidelijk, dat dit manuscript uit de groot© abdij afkomstig was. Alles bewees mij dit: de door den vertaler er aan toegevoegde legenden hadd'en alle betrekking op dé vrome stich ting van koning Childebert. De legende veroorzaakt door branden, snijden of stooten, moeten dadelijk /net Akker's Kloosterbalsem behandeld worden. Deze voortreffelijke bal sem is niet alleen bloedstelpend en pijnstil lend, maar zijn zuiverende en antiseptische werking voorkomt zweren, terwjj'1 zijn ge neeskracht verrassend is. Zorg steeds Akker's Kloosterbalsem in huis te hebben, het kan U dagelijks te pas komen. KloosterUsem Een' groot deel van de Amerikaamsche pers blijft in afkeurenden zin schrijven over de houding van den Amerikaanschen Senaat inzake het wetsontwerp ter beper king van' den immigratie. De New York-Evening Post vergelijkt den Senaat bij kleine jongens, die zich op hun teentjes getrapt voelen en die op hun waardigheid staan". „De Ver. Staten" zoo merkt het blad nog op „zijn een reus in kracht; en het is dus thans tijd dat zij ook eens, ver standelijk en zedelijk volwassen worden. Noch de stemming van -den Senaat, noch de houding der senatoren komt overeen met de gevoelens van het Amerikaansche volk". De Evening World is van opinie dat de Senaat „gentleman's agreement" heeft be handeld „ais een vodje papier". Het blad vindt het optreden van de senatoren „stom" en karakteristiek". President Coolidge en hooggeplaatste regeeringspersoneai in Washington laten zich voorloopig niet uit over het gebeurde in den Senaat 0 De Ford Motor Compagny te Detroit meldt, dat de maand' Maart een record- maand voor de firma geworden is. In die maand' werden door de fabriek afgeleverd 205,735 auto's. In doorsnee werden de laatste tien dagen der maand per dag 10.804 auto's afgeleverd': voorwaar de lente is in het landll De heer Edward W. Bok heeft na een winterverblijf in Florida een schenking gedaan aan Florida; hij gaf deze staat een landstreek ter grootte van 2500 acres welke geheel gereserveerd zal worden ten bate van het publiek. Te Chicago zal een nieuwe hotel wor den gebouwd, dat het grootste ter wereld moet worden. De aankondiging, op zijn Amerikaansch, luidt als volgt: Het hotel zal kosten zeventien miljoen dollars, de inrichting «Me miljoen. Het land waarop het hotel gebouwd: zal wor den, kost twintig miljoen. Het hotel zal 2268 kamers tellen, wat 68 kamers meer is dan het hotel dat op het oogenblik de x) Een abdij in de zesde eeuw te Parijs gesticht door Childebert L De dynastie der Capetingen. van den heiligen Droctovée was in het bijzonder van 'beteekenis, want het was die van den eersten abt van mijn dierbare abdij. Het op de graflegging van St. Ger main betrekking hebbende gedicht in Fransche verzen, bracht mij in de 'beuk zelf der eerwaardige basilica, welke het middelpunt van het Christelijk Gallië was. De Légende dorée is op zichzelf een uitgebreid en vriendelijk werk. Jaques de Voragine, definitor van de Dominica nen en aartsbisschop van Genua, verza melde in de dertiende eeuw de op de heiligen der Katholieke wereld betrek king hébbende overleveringen en stelde daaruit een zoo rijke bloemlezing samen, dat men in 'kloosters en kasteelen uitriep: „Dat is de -gouden legende!" De Légende dorée bevat vooral veel levensbeschrijvin gen van Italiaansche heiligen. Gallië, Duitschland en Engeland zijn er .slechts zeer spaarzaam in vertegenwoordigd. Vo ragine ziet de grootste heiligen van het Westen slechts door een kouden nevel. Deibalve waren de Aquitanische Ger- maansche en Saksische vertalers er pp bedacht aan zijn verhaal de levens van hun nationale heiligen toe te voegen. Ik heb zeer vele manuscripten van de Légende dorée gelezen en vergeleken. Ik ken die, welke mijn geleerde collega, Pau- lin Paris, beschrijft in zijn mooien cata logus van de handschriften in de biblio- teek des konings. Er zijn er twee, die voornamelijk mijn aandacht getrokken hebben. Het eene is uit de veertiende eeuw en bevat een vertaling van Jean Belet, het andere, een eeuw jonger, geeft een 'bewerking van Jacques Vignay. Ik eer geniet heli grootste te heeten (het ho tel Pennsylvanië te New York). Wanneer het een: gast behagen zou, lederen nacht in een andere kamer te slapen, zou hij zes jaar ouder zijn, voor hij: van alle ka mers had gebruik gemaakt. De gezamen lijke lengte van de gangen bedraagt vier mijlen (6 kilometer), en voor het gebouw zal een oppervlakte van 81/» acre aan ven sterglas noodig zijn, De betoogingen, die de Italiaansche sociaal-democraten en communisten op 1 Mei wilden houden, zijn door de regee ring verboden, aangezien deze bepaald heeft, dat het feest van den arbeid op 21 April zal worden gevierd. Bij legeroefeningen in de buurt van Derwenitsa zijn twee kruitwagens met elkaar in botsing gekomen. Er volgde een hevige ontploffing; de koetsiers van de wagens waren op slag dood; een aan tal soldaten werd! gewond. De staking van de Engelsche vliegers te Croydon duurt nog steeds voort. Er is Vrijdag w-eer geen enkel Engelsch vlieg tuig vertrokken. De Fransche luchtvaart maatschappij en de K. L. M. maakten hun gewone vluchten naar Parijs en Neder land, alle met volle kajuiten. Maclarene, de Briitsche vlieger, die een vlucht om de wereld maakte, is uit Athene te Kairo aangekomen zonder tusscberilan- ding. Hij heeft vanochtend zijn reis voortgezet en hoopt in één vlucht Bag dad- te bereiken. Amundsen is in Italië geweest om daar de vliegtuigen in oogenschouw te nemen, die te Pisa voor hem worden gebouwd. Op dé terugreis was 9j in gezelschap van den Deen Hammer, die ook bij de a.s. expeditie betrokken was, te Berlijn, en zij hebben daar medegedeeld, dat Mussolini, die zijn gnoote belangstelling toonde voor de onderneming den onderzoeker een der de vliegmachine tem geschenke heeft ge geven. Amundsen was buitengewoon in genomen met dé vliegtuigen, die te Pisa worden vervaardigd. Bij. eeni proefvlucht werd' een der beidé motoren uitgeschakeld en het vliegtuig bleef daarna «ven vast en gemakkelijk bestuurbaar zijn weg ver volgen. Begin Juni zullen de vliegtuigen in vier etappen van Italië naar Spitsbergen worden gebracht De Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij Volgens het jaarverslag van de Konink lijke Luchtvaartmaatschappij over 1923 heeft die onderneming in het vorige jaar voor het eerst met eigen materieel gedurende 12 maan den (zomer- en winterdienst) geëxploiteerd. De vervoercijfers zijn dan ook in vergelijking -met 1922 aanmerkelijk verbeterd' en bedroe gen 3937 passagiers, 166.288 K.G. goederen, 1708 K.G. post. en 7294 K.G. pakketpost. Over 1922 waren de cijfers respectievelijk 1414, 90.531, 1035 en 2737. De toeneming van het vervoer wordt ten deele toegeschre ven aan de belangrijke vermindering van de jarji0V(0n# In het jaar 1023 werden de volgende lijnen geëxploiteerd: Amsterdam—Londen v. v. (1 ken een zeer merkwaardigen codex uit de collectie-Bigot; ik ken vier-en-zeventig gedrukte uitgaven; in dé eerste plaats de alleroudste van alle, de Gotische van Straateburg, die begonnen werd in 1471 en afgedrukt was in 1475. Maar geen van die manuscripten, geen van die uitgaven bevat de legenden van den heiligen Fer réol Ferrution, Germain, Vincent en Droctovée, geen enkele draagt den naam van Jean Toutmouillé, geen enkele is af komstig uit de abdij vam Saint-Germain- des-Prés. Zij verhouden zich tot het door Thompson beschreven; manuscript als stroo tot goud. Met eigen oogen zag ik, met eigen vingers tastte in een onwrik baar getuigenis van het bestaan van het document. Maar wat was er van het do cument zelf geworden? Sir Thomas Ra- leigh had zijn laatste levensdagen aan de oevers van het Comomeer doorgebracht, wiaarheen hij; een deel van zijni schatten medegenomen had. Waarheen waren zij na den dood van dien liefhebber uit de groote wereld gegaan? Waar was het ma nuscript van Jean Toutmouillé gebleven? „Waarom," zoo zeide ik tot mijzelf, „waarom heb ik vernomen, dat dit kost bare boek bestaat, als ik het nooit in mijn bezit hebben, nooit zieri kan? Ik zou het gaan halen onder de brandende zon in het hartje van Afrika of op de ijsber gen van de Noordpool, als ik wist, dat het daar was. Maar ik weet niet, waar het is. Ik weet het niet, of het door een ijverzuchtige boekenliefhebber achter een driedubbel slot in een ijzeren kast wordt 'bewaard; ik weet niet, of het ligt te schimmelen op den zolder van een onwe tende. Ik ril 'bij de gedachte, dat imls- X daags)Amsterdam—Rotterdam—Brus sel v. v. (1 X daags, tot 8 Ootober); Amster damRotterdamBrusselParijs v. v (1 X daags, van 4 Juni af). In 1923 is de K.L.M. erin geslaagd1 een eigen dienst op Parijs te openen. Op 23 dezer zal als nieuwe verbinding een lijm Rotterdam1AmsterdamHamburg Kopenhagen worden geopend. Deze dienst wordt zooals in het jaarverslag reeds is aan gekondigd; door de KX.M. uitgevoerd: in- sa menwerking met de Deutsche Aero Lloyd en de Damske Luftfait Selskab; de K.L.M. vliegt het traject Hamburg^—Kopenhagen. De geheele afstand; wordt ln ca. 6 uur tijds afgelegd; De burgemeester van Groningen, mr. E. van Ketwich Verschuur, is Zaterdagmorgen op het stadhuis ongesteld geworden. Hij is per ziekenauto naar zijn huis vervoerd, waar hij enkele uren later aan een hartaandoening is overleden. Gemeld is reeds, dat de onderhandelingen tot regeling van de betrekkingen tusschen Nederland en Rusland binnenkort zullen worden voortgezet. De eerste samenkomst van de gedelegeerden, die wederom in Berlijn za! plaats hebben, is thans bepaald op 24 dezer. De onderhandelingen zullen, in verband met een eventueel herstel van de diploma tieke betrekkingen in geval van de totstand koming van een bevredigende regeling, loo pen over het geheel der tusschen bedde lan den hangende kwesties. Het centrale comité van georganiseerde textielarbeiders in Twente heeft een spoed- oonferentie aangevraagd' met de commissie ad hoe uit de Twentsche fabrikantenvereeni- gingen, om door gemeenschappelijk overleg tot een minnelijke schikking te komen. Foster's Maagpdllen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te ge bruiken. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen 0.65; in apotheken en drogist zaken. schien eeni huisvrouw zijn uitgescheurde bladen gebruikt, om er potten met inge maakte augurken mede af te sluiten. 80 Augustus 1860. Een drukkende warmte deed mij' lang zamer wandelen. Ik liep vlak langs de borstwringen van d'e kaden en in de koele schaduwen hielden de winkels met oude boeken, prenten en meubelen mijn oog aangenaam bezig en' spraken tot mijn geest. In de boeken snuffelend en slen terend genoot ik in het voorbijgaan eenige schitterende verzen van een dichter der Pleiade, x) wierp ik een blik op een ele gant gemaskerd feest van Wattau en be keek ik een tweehandig zwaard, een sta len halsstuk en een stormhoed. Wat een dikke helm en wat een zwaar pantser! De uitrusting van een reus? Neen, het schild van een insect De menschem van toen warén gepantserd als meikevers; in wendig waren zij zwak; wij daarentegen •zij innerlijk sterk, en onze 'gewapende ziel woont in een zwak lichaam. Hier is de pastelteekening van een dame uit den ouden! tijd; het' gezicht, nauwelijks te onderscheiden, alsof het een schim wal, glimlacht. De Mnet openge werkte halve handschoenen bedekte han den höuden een met lintjes opgeschikt hondje, dat op haar schoot ligt, vast. De teekening vervult mij met een zoeten weemoed. Laten zij, die in hun hart niet zoo'n half verbleekt beeld hebben, mij maar uitlachen! x) Dichterschool van Ronsard <l6e eeuw).

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1