3&53SL*1 Provinciale Staten van Noord-Holland. In aansluiting aan de besprekingen om trent het wegenbeheer in de laatste zitting van de Provinciale Staten van Noord-Hol lend, waarbij G-ed. Staten werden uitgenoo- digd, een plan voor een primair wegennet bi) de Staten ter vaststelling in te dienen, heeft de hoofdingenieur-directeur van den provin cialen waterstaat op verzoek van G-ed. Staten een avant-projet voor een zoodanig wegen net aan het college doen toekomen. Kaartjes, waarop dat avant-projet is aangegeven, zijn, met een bijlbehoorende beschrijving, zoolang de voorraad strekt, voor belangstellenden op aanvrage ter provinciale griffie verkrijgbaar. Ged. Staten stellen zich voor, nè 1 Juli de verdere voorbereiding van de vaststelling van het plan door de Provinciale Staten ter hand te nemen. De waterwegen In Noord-Hollandl. In een dezer dagen gehouden vergadering van de technische sub-comimissto uit de com missie, welke bij besluit van Gedeputeerde Staten vanr Noord-Holland van 2 Juni 1920 werd beppemd om dit ooilege van advies te dienen omtrent de vraag: Welke werken zullen moeten worden uitgevoerd' en welke regelingen van waterstaatkundigen, adminl statieven en financleelen aard zullen moe ten worden getroffen, teneinde te geraken tot een stelsel van goede waterwegen op het vasteland van het Noordelijke deel van Noord- Holland voornamelijk ih Westfriesland, is o. m. de begrooting van de plannen der oom missie volgens de thans geldende eenheids prijzen ter sprake gekomen. Het lid' der oom missie ir. Ringers had opgemaakt een her ziening van de ibegrooting van de Westfrie- sche kanalen, welke kanalen het belangrijkste onderdeel van de plannen der commissie vor men. Als gevolg van de in de laatste jaren ingetreden daling van de eenheidsprijzen kan het aanvankelijk op 15.000.000 gestelde eindcijfer der Westfriesche kanalen aanmer kelijk worden verlaagd. Indien voorts, gelijk ook in het rapport van de oommissie-Van Aalst is aangegeven, -voorloopig niet wordt overgegaan tot de uitvoering van enkele on- derd-eelen, die in hoofdzaak eerst na de -tot standkoming van de Zuiderzeewerken van belang zijn, en de hiervoor iin aanmerking komende ophaalbruggen in 'hout worden uit gevoerd, zou, naar werd verwacht, de verla ging van het -eindcijfer waarschijnlijk zelfs enkele miffioenen kunnen bedragen. Verpleging Turbercuïose-Ifliders ln Noord-Hólland. Ged. Staten van Noord-Holland hebben een circulaife gericht aan de gemeente besturen, houdende mededeeling van de voorschriften, vastgesteld voor het ver krijgen van bijdragen der Provincie voor de verpleging van tuberculoselijders. In deze circulaire wordt o.m. het vol gende gezegd: De steun, dQor de Provincie Noord- Holland verleend in de kosten van ver pleging van on- en minvermogende tuber culoselijders, bestond tot nu toe hierin, dat aan de inrichtingen, waarin zoodanige lijders worden opgenomen,..een subsidie weed verstrekt, berekend naar f 0.25 per verpleegdag voor eiken patiënt uit deze provincie, in die inrichtingen verpleegd. In hunne zomerzitting van 1922 hebben dé Staten, op voorstel van ons College, in beginsel' besloten deze wijze van subsi- dieering te verlaten en te vervangen door een Stelsel, volgens hetwelk de provinciale bijdragen zouden worden verleend aan de gemeenten, welke zich voor de uitzending van on- en minvermogende tuberculose lijders uitgaven getroosten. Bij besluit der Staten van 18 Deo. '23 is nader vastgesteld, naar welke regelen deze provinciale bijdragen verleend zullen worden. De nieuwe provinciale regeling past zich aan bij die van het Rijk in zooverre het provinciaal subsidie slechts ten goede kan komen aan die lijders, welke worden uitgezonden door eene voor rijkssubsidie in aanmerking komende plaatselijke ver eeniging tot bestrijding van de tubercu lose naar eene inrichting of naar een gezin, als in de rijksregeling bedoeld. Het is dus voor alles van belang, dat er een plaatselijke vereëniging (daaronder •begrepen een plaatselijke afdeeling van eene vereeniging als „Het Witte Kruis") zij, welke aan de vereischten voor de verkrijging van het rijkssubsidie voldoet en hare werkzaamheden over uwe ge meente uitstrekt. Vereischte voor de verkrijging van rijks subsidie is voorts, als regel, dat dé ver eeniging ook door de gemeente wordt gesubsidieerd. De medewerking der provincie zal, volgens de nieuw vastgestelde regeling, worden verleend in den vorm van eene bijdrage aan de gemeente tot een bedrag van 50% van de bijdrage, welke de ge meente op haar beurt aan de plaatselijke vereeniging in de kosten van verpleging van on- en minvermogende tuberculose lijders toekent. Bedoelde regeling zal ingaan op 1 Januari 1925. De provinciale bijdrage wordt slechts verleend tot een bepaald maximum (50"/u der gemeentelijke bijdrage, met dien ver stande, dat zij in gemeenten met 10.000 zielen en daar beneden niet meer dan f 500 zal kunnen bedragen en in de overige gemeenten niet meer dan een bedrag berekend naar f 0.05 per inwoner. De in deze circulaire 'bedoelde provin ciale bijdrage wordt niet verleend voor de verpleging van kinderen in kinder gezondheids- en vacantiekolonies. Deze kolonies worden op aanvrage rechtstreeks door de provincie gesteund, indien zij aan de daaraan door de Rijlsainspectie voor de kinderhygiëne gestelde eischen voldoen, en dit wel met een bedrag, be rekend naar f0.25 per verpleegdag voor verpleging verstrekt in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September, en naar 0.75 per verpleegdag voor verple ging, verstrekt in de overige maanden des jaars, voor ieder kind uit de provincie In ooiii-Holland, in de inrichtingen ver pleegd. Vóór 1 Sept. dient de gemeenteraad aan Ged. Staten zijn besohikking mede te deelen. Wijziging Leerplichtwet «n Lager- onderwljewet 1920. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag betreffen de het wetsontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet en van de Lager onderwijs wet 1920. Nu het Kon. besluit van 19 Januari 1924 algemeen wordt afgekeurd, zal in de lijn der Technische herziening van 1928 worden voortgegaan en in verband daarmede het instituut der hulponder wijzeressen door dat der assistenten wor den vervangen. De regeering is van meening, dat, in dien dit wetsontwerp ongewijzigd tot stand komt, en daarnevens op de onder wijzerssalarissen een bezuiniging wordt toegepast in dezelfde verhouding als voor de rijksambtenaren blijkens de vroeger gedane mededeelingen in het voornemen ligt n.1. van 1/0 ten aanzien van het lageronderwijs verder volstaan kan worden met een bezuiniging op de kosten van de opleiding en de examens en op die van het sohooltoezicht. De minister is bereid den maatregel betreffende verhooging van den toelatings leeftijd geheel achterwege te laten, indien de daarmede beoogde bezuiniging op andere wijze wordt verkregen. Hij meent daarin geslaagd te zijn met de voorstel len, die in het gewijzigd ontwerp van wet zijn uitgewerkt. De naar voren gebrachte bezwaren tegen het ontwerp hebben den minister aanleiding gegeven, op een paar voor name punten daaraan tegemoet te komen. Om deze réden heeft hij gemeend, de noodzakelijke bezuiniging in slechts twee maatregelen te moeten vinden, n.1. terug keer tot den zes-jarigen leerplicht en vergoeding uit 's rijks kas van niet meer één onderwijzer per 48 leerlingen. Beide maatregelen zullen met het jaar 1930 automatisch vervallen. In den tusschentijd zal beslist kunnen worden, of gelijke of andere bezuinigingsmaatregelen dan nog verder noodig zijn. Losgelaten is derhalve het oorspron kelijke voorstel om slechts het aantal leerplichtige kinderen voor de berekening van het getal leerkrachten, wierjaar wedden door het rijk worden vergoed, op de bekende 4 data te tellen. Ook kan in dien gedachtengang behouden blijven de algemeene verplichting voor de gemeente en schoolbesturen om de scholen op het zevende leerjaar in te richten. Ben wetsontwerp tot het stellen van regelen betreffende het verleenen van ontslag aan onderwijzeressen van lagere scholen, die in het huwelijk treden is aan den Raad van Staten ter overweging toegezonden. Invoer van wagons en automobielen ln Duttschland. Men schrijft van dWgrens aan de N.R.Ct. In de oorlogsjaren en ook daarna wer den uit Duitschland -een groot aantal wagens van allerlei model én óok aüto- mobielen in ons land ingevoerd. Aan den rijksweg van Enschede naar Glanerburg ziet men verschillende wagenparken, waar honderden voertuigen, op koopers waeh- ten. Door de gewijzigde omstandigheden zijn deze vervoermiddelen op het oogen- blik in Duitschland duurder dan hier, zoodat er nu vele Duitsche wagens weer naar Duitschland verkocht worden. Met de automobiel gaat het evenzoo. De te Amsterdam woonachtige Duitscher, de heer Stoewer, die den gewezen Duitschen kroonprins naar Duitsohlapd heeft ge bracht, heeft, naar men beweert, ver gunning voor den invoer in Duitschland van 1000 Overland-automobielen. De heer Bakels, de Nederlandsche importeur, en ook anderen moeten deze vergunning niet hebben kunnen krijgen. Een groot gedeelte van deze auto's gaat via Enschede bver de grens. Donderdag passeerden er ruim 25. Korting op d!e ambtenarensalarissen. "Het dagelijksch bestuur van dén Oentr. Nederl. Ambtenaarsbond heeft zich beraden over de vraag, hoe de houding der ambtena ren moet zijn, die hun salaris per week ont vangen, indien de regeering op den eersten betaaldag in Mei op hun loon mocht gaan korten. Het heeft zich gewend tot zijn rechts kundigen adviseur, mr. Mendels, om advies. Naar aanleiding hiervan is besloten -tot het beleggen van een spoedvergadering van het hoofdbestuur op heden. Nederl. Bond 'van Gemeenteambtenaren. De heer VerwieL, burgemeester van Oister- wijk, heeft ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Ge meente-ambtenaren. De reden van deze ont slagneming is gelegen in het feit, dat het hoofdbestuur van den bond aan de regeering heeft gevraagd vernietiging wegens strijd met het algemeen belang van een besluit van burgemeester en wethouders van Oisterwjjk tot ongevraagd ontslag van een tijdelijk amb tenaar ter secretarie. Deze ambtenaar was communist. Aan het hoofdbestuur is ver zocht het verzoek om vernietiging in te trek ken, omdat hiermede het neutrale standpunt van den bond zou zijn verlaten. Wordt aan dit verzoek piet voldaan, dan dreigt, dat de leden van den bond, behoorende tot de af deeling NoonLBrabant, meerendeels voor hun lidmaatschap zullen bedanken. („Hbl."). Loonderving bij Vorst De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de daarvoor in aanmer king komende gemeentebesturen een circu laire gezonden, waarin hij, op grond van de bezwaren van eenige gemeentebesturen, dat arbeiders in het vrije bedrijf, die getracht hebben zoo lang mogelijk werk te vinden en die niet bij de werkverschaffing waren toen vorst intrad', geen uitkeering of toestlag ont vingen en derhalve in ongunstiger conditie kwamen dan zij, die uitgevroren raakten bij een van Rijkswege gesubsidieerde Werkver schaffing, mededeelt, besloten te hebben, uitvriezen voortaan geen regelingen voor meer te zullen treffen. De Oommissie tot bestrijding der Ma laria in Noord-Holland heeft een circuli gericht tot de Besturen der A^e,el£ket van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" van het „Ned. Roode Kruis e het „Wit-Gele Kruis" in deze provincie waarin het volgende gezegd wordt De malaria-bestrijding in N oord-Holland zooals die van Regeeringswege .onder leiding van de Inspectie van de Volks gezondheid wordt uitgevoerd, zal, in de naaste toekomst vervangen worden door een andere werkwijze. De bestrijding zal komen in handen van de bevolking, ge heel overeenkomstig de oorspronkelijke voordoen. -v Het ligt nu in de hand van de bevolking zelve, om in de toekomst "voor goed van de malariaplaag verlost te worden. Daartoe moet zij zelve de hand aan den ploeg slaan en er van Jdoordrongen zijn, ^dat „selfhelp the best help" ls. De muggen in de stallen kosten den eigenaar van het vee veel meer geld, dan deze wel zou denken. De miljoenen mug gen, die zich voeden met het bloed van het vee, ontnemen aan die dieren zooveel van het kostbare levenssap, dat een ster kere voeding met krachtvoer noodig zal zijn, om het geleden verlies te dekken. Zelfs de melkvorming en de kwaliteit der melk kan onder het verlies van bloed stérk lijden. De tot nu gevolgde bestrijdingswijze, uitgevoerd door daartoe aangestelde mug- genverdelgers, wordt dezen winter voor het laatst toegepast en in het volgend najaar vervangen door een andere, voor de goede uitvoering waarvan wij Uw gewaardeerde hulp met denmeesten aandrang inroepen. De bevolking zelve moet de ver delging der muggen ter hand nemen. Zij worde daartoe voorgelicht door der-zake- kundige personen, die door voordrachten de bevolking nog beter dan tot nu het geval was, doen beseffen aan welke groote verantwoordelijkheid zij zich onttrekt ,als zij niet medehelpt de muggen te verdelgen. Wij vertrouwen en verwachten, dat door onderlinge samenwerking der Af- deelingen van Het Witte, Het Roode en Het Wit-Gele Kruis en door den invloed, die van de Besturen dezer Afdeelingen ter plaatse kan uitgaan, vrijwillig aan den arbeid wordt getogen, nadat voor lichting is verkregen. Wij noodigen Uw Bestuur, al dan niet in vereeniging met Besturen van zuster- afdeelingen in Uw naaste omgeving, dringend uit plaatselijke comité's, al of niet uit Uw midden, te willen vormen tot. bestrijding der Malaria en met de leden Uwer afdoelingen (zoo noodig ook met de leden van zusterafdeelingen); ge- noodigden enz. één of meer bijeenkomsten willen houden ter bespreking der Malaria bestrijding door de bevolking zelve. Wij verzoeken U niet te talmen, doch binnen 4 weken Comité's te vormen en daarvan uiterlijk binnen 6 weken kennis te geven aan den Secretaris der Commis sie, den heer D. H. Prins, R. Visscher- straat 10 Alkmaar. De tijd dringt, willen wij in dit hajaar gereed zijn met onzen strijd. Het congres der S. D. A. P. Het 28e congres van de S.D.A.P. werd Zaterdagmiddag te Amsterdam geopend met een rede van den voorzitter van het partijbestuur, den heer W. H. Vliegen. Na de gebruikelijke welkomstgroeten constateerde spr., dat, wat de internatio nale verhoudingen betreft, een optimis tische toon kan worden aangeslagen. Eindelijk heeft een internationale sa- menspreking geleid, tot conclusies, die groote kans hebben door alle direct be langhebbende partijen te worden aanvaard. Zoodat eindelijk een basis schijnt te zijn gevonden, waarop 10 jaren nadat de we reldoorlog uitbrak, een werkelijke vrede zijn eerste kans ziet dagen. Dat feit geeft vooral voor de arbeidersklasse, op welke immers elke maatschappelijke ontredde ring het zwaarst drukt, ifeden tot ver heuging en optimisme. En wie zou durven ontkennen, dat dit feit voor een niet ge ring deel te danken is aan het toevallen van de regeermacht in het machtigste Rijk van Europa, in Engeland, aan de Labour Party, aan de Arbeiderspartij. Het bewustzijn, dat hij, die metterdaad toont bezield te zijn met vredeswil, op •den steun en hij, bij wien de vredeswil ontbreekt, op den tegenstand van die arbeidersregeering heeft te rekenen, heeft zeker niet weinig bijgedragen tot de pro ductie van dat feit. Spreker ging vervolgens denverderen internationalen toestand na en wees daarbij op wat hij noemde „het tot stand komen van éénheid in de internationale sociaal-demooratie". Er is maar ééne Internationale meer: de Londensche. Het Hamburgsohe con gres, in Mei van dit jaar gehouden, bond de verbroken banden weer aaneen. Intusschen ware het toch dwaasheid te willen loochenen, dat onze internationale beweging in dezen tijd met een zekere machteloosheid is geslagen. Dat is het natuurlijke gevolg van de groote onge lijkheid van machtspositie der socialisti sche beweging in de verschillende landen. Het optreden eener arbeidersregeering in Engeland is een veelbeteekenend begin van verbetering. Daarom vooral is het ln dezen tijd be- langrijker dan ooit, dat er landen zijn waar de sociaal-democratie regeert of mee regeert. Met een enkel wodlrd maakte spr. van de politiek hier te lahde melding en van de rol, welke de S.D.A.P. bij de verschil lende verkiezingen voor vertegenwoordi gende colleges speelde. Spr. herinnerde aan den strijd in Twente en herdacht terwijl de congresleden van hun zitplaatsen opstonden - degenen, die de rijen der partij ontvielen, o.a. Van der Zwaag en Lóopuit. Het congres, karakteriseerde SP!ÊoJiS 'weerspiegeling van den hoogen ernst dien deze tijd van ons eischt, maar ook van die blijmoedigheid en dat ver trouwen in de toekomst die onze onover- winnelijke zaak ons recht en plicht doel Voor de eerste maal is het N. V, V. officieel vertegenwoordigd en wel door ÖtMi\UpS J. Troelstra was door gezond heidsredenen verhinderd het congres bij t0De°heer Stenhuis (N.V.V.)i begroet het congres en getuigt van de hartelijke en reëele verstandhouding tusschen partij en Vakverbond en betoogt, dat do arbeiders beweging tot taak heeft om nieuwe ideëen te verwezenlijken en niet alleen belangen te dienen. Het verslag van den partijsecretaris noemt 1928 voor de partij een jaar van frlsch leven, van felle actie en groot resultaat. Het resultaat van den strijd bij de ge meenteraadsverkiezingen de teruggang is van geringe beteekenis kan niet anders dan gunstig worden genoemd. De 23 Septemberdemonstratie tegen de Vlootwet met haar 70.000deelnemers wordt degrobtste en indrukwekkendste genoemd, die ooit in Nederland is gehouden. Het aantal afdeelingen vermeerderde in 1923 van 583 tot 591, het aantal leden liep van 42047 tot 41230 terug. Ten aanzien van de propagandisten wordt o.a. vermeld, dat moeilijkheden rezen tusschen den gewestelijken propagandist van N.-Holland Noord, die naast deze functie een wethouderszetel in den Alk- maarschen raad wilde waarnemen, terwijl het P. B. principieel van oordeel was dat beide functies niet zijn te vereenigen. Besloten is de vraag der vereenigbaarheid van deze functies aan een uitspraak van het congres te onderwerpen. Omtrent de discussies vermelden wij, dat afd. Hilversum betoogde, dat de on- derwijsactie vóór alles moet gaan wegens het groote belang. Amsterdam IV betoogt dat de congressen te groot van omvang worden en beter in voorcongressen kun nen worden gesplitst. De afd. Leiden critiseert de houding van de soc.-dem, Kamerfractie ten aanzien van het voorstel betreffende het gezant schap bij den Paus. De taak der Kamer fractie moet zijn om den socialistischen geest te versterken, niet om aldaar maar knipoogjes te werpen naar de Roomsche fractie. De afd. Den Helder wijst er op dat er bij de Regeeringscrisis in het parlement is aangedrongen op Kamerontbinding. Men heeft daarvan verder niets gemerkt, terwijl een sterke actie had mogen worden verwacht. Spr. beschouwt dit als een te kortkoming van het partijbestuur. Voorts heeft het partijbestuur verzuimt een lei ding te geven bij de quaestie van 45-urige of 48-urige werkweek voor overheidsper soneel, vooral toen het N.V.V. zich aan sloot bij het internationale standpunt van de 48-urige werkweek. De soc.-dem. in gemeenteraden wisten daardoor zelf niet waaraan zjj zich moesten houden. Spr. dringt ten slotte aan op een uitspraak van partijbestuur of van het congres. Verschillende afdeelingen critiseeren de houding van het partijbestuur inzake de 48-urige werkweek. De Voorzitter ontkent dat de partijor ganisatie moet worden vernieuwd.' De verhouding tusschen partij en N.V.V. besprekende, noemt spr. het wel merk waardig, dat terwijl jarenlang nauwere samenwerking is gezocht met het N.V.V. op het eerste congres, waar de afgevaar digde van het N.V.V. aanwezig is, de scha duwzijden van die samenwerking breed worden uitgemeten. Het ligt in de lijn van de ontwikkeling der samenwerking tus schen S. D. A. P. en N. V. V., dat beide samenspreken in gewichtige politieke aangelegenheden'. Waar andere landen vasthouden aan 48 uur is het een dwaasheid om te zeggen nu moet het in Nederland 45 uur zijn. Het is onmogelijk om voor het over heidspersoneel een 45-uren week te eischen als in het heele land de 48-urige geldt. Het congres behoeft naar spr. meent, geen uitspraak te doenhij wenscht niet dat-de Amsterdamsche raadsfractie een votum van afkeuring krijgt, waarmede de zaak precies zou blijven als zij is. Op den tweeden dag Zondag was het woord aan den heer Schaper ter be antwoording van de kritiek op de Kamer fractie: Hij zegt hierin o.a., dat hij het absenteisme der Kamerleden afkeurt, en constateert als feit, dat dit onder de s.d. fractie het grootst is. (Een dergelijke opmerking is bij een vroeger oongres ook al gemaakthet schijnt dus niet veel te helpen). Over de actie tot Kamerontbin ding sprekend, vraagt hij wat men gewild heeft? Een revolutie? Staking? Toen de regeeringscrisis werd opgelost door terugkeer van de oude regeerjng, heeft Troelstra en ook spr. scherpe kritiek in de Kamer uitgeoefend. Wat kon men meer doen (Uit de zaal interrumpeert men: dan hadt ge ook het volk niet warm moeten maken voor Kameront binding). Uitvoerig toont spr. daarna aan, dat men nu wel kan beweren, dat men had moeten doorzetten, maar dat daaraan de consequentie vastzit, dat men dan ook mee moet regesren. Zóó aanlokkelijk is dit nu juist niet. Door de schuld van deze regeering, die niet w ilde een heffing-ineens, geen hoogere oorlogswinstbelasting, die weigerde de noodlge bezuiniging, is de finaneieele toe stand verre van schitterend. Toen de regeering terugkeerde, heeft <te kamerfractie de andere partijen ge vraagd: „Duldt ge nu deze oude regee- ring weer Wij hebben het kunnen zien, hoe de verschillende partijen in de Kamer, zij het dan ook gedeeltelijk met een zuur gezicht, de oude regeering slikten. Er was dus niets meer aan te doen, maar deze oplossing zal altijd een schandvlek blijven in de parlementaire geschiedenis van Nederland. Achter de schermen is op een geweldige wijze gekonkeld. Uit alles bleek, dat Colijn moest terugkomen. Laten we nu maar eens een afgeleefde regeering laten door- knoeien. Zij regeert nu nog, zij gaat voort met knoeiwerk. Het isnietonwaarschUn- lijk dat daardoor juist goed werk wordt gedaan met het oog op de Kamerverkie zing in 1925. Verder behandelt spr. de samenwerking met het N.V.V. Allereerst stelt spr. vast, dat ln de Kamer tal van inenschen zitten, die daar gekomen zijn rogelrecht uit de rijen van het N.V.V. Daaruit volgt reeds, dat men bij de regeeringscrisis moet weten, dat men op dezo inenschen moet kunnen rekenen. Er zijn oogenblikken, waarop men met deze mensohen moet praten, dat men met elkaar moet over leggen, maar daarbt) wordt toch steeds voor oogen gehouden, dat de partij op een gegeven oogenblik alleen moet staan. Vrees, dat men zou worden meegesleurd door het |N.V.V., behoeft men werkelijk niet te hebben. Al die mensohen van het Vakverbond zijn onze mannen. De samen werking is goed en het partijbestuur weet wel tot hoever deze samenwerking mag gaan. Doch we weten, dat wij ze noodig hebben, dat ze ons noodig hebben, en dat we elkaar noodig hebben. W|j werken voor één doel, zegt spr. Er is hier gezegd, dat we de katholieken naar de oogen zien. Laten we toch eerlijk erkennen, als wij in de toekomst iets willen bereiken, wij de katholieken noodig hebben. Het is volstrekt niet om een knipoogje te geven aan de katholieken dat de sociaal democraten hebben gestemd voor het ge zantschap bij den Paus. De heer Kersten komt telkens weer met hetzelfde voorstel om dit gezantschap af te schaffen. De sociaal-democraten hebben dit voorstel steeds gesteund, maar aan alles komt een eind. Het begint eens te vervelen, vooral als men voelt, dat het er om gaat, telkens weer de katholieken te prikkelen. Men heeft gevraagd hoe het staat met de sociale verzekering.! Spr. wijst er op. dat is aangenomen de motie om de ziektewet-Talma, gewijzigd zoover noodig is geworden, zoo spoedig mogelijk ln werking te doen treden. Ook voor audere sociale maatregelen wordt steeds gestre den. De heer Ankersmit beantwoordt daarna verschillende Jopmerkingen over „Het Volk" gemaakt. De partijsecretaris, de heer Werkhoven, bespreekt hetgeen in de tegenwoordige partijorganisaties is aangevoerd. De tegen woordige organisatievormen werken nog slechts een paar jaar door. Het zou dwaas zijn nu reeds weer over een anderen or ganisatievorm te spreken. De heer Kleerekoper behandelt de uit sluiting in Twente. Men heeft gevraagd om leuzen, men wil actie, maar is er dan een beter onderwerp voor een actie als het „in-ploertige" bedrijf, dat zich thans in Twente af pjelfe Daar worden thans door het drijven van drie particuliere burgers 22.000 werklieden aan den weg gezet. De Paaschboodschap van dit congres* moet zijn, dat het congres besluit in de eerstvolgende tien dagen door alle mannen en vrouwen van S.D.A.P. één geconcen treerde inzameling te doen houden voor de uitgestotenen in Twente. Dit voorstel wordt door het congres onder daverend applaus aangenomen. Spr. dringt er thans ook. op aan het niet bij woorden te laten, maar overal en tot in de kleinste plaatsen deze Paaschboodschap van het Congres over te brengen en te doen wat mogelijk is om straks de makkers in Twente te kunnen zeggenhier is onze Paaschgift tot steun in strijd. (Applaus). Replieken worden niet gehouden. In den namiddag kwam aan de orde de door het partijbestuur voorgestelde resolutie in zake: Bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap, luidende het Congres, gezien het rapport der Commissie voor de Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap, van oordeel, dat, afgezien van moge lijk meenmgsverschil omtrent onder- deelen, de denkbeelden in dit rapport belichaamd, ten spoedigste verwezen lijkt dienen te worden, °yerwef?onde, dat voor de verwezen- /."r, van ^eze denkbeelden langs ettelijken weg, noodig is, dat voor stellen in het parlement krachtig worden gesteund door een sterk levende be weging door medezeggenschap en be rt) fsorganisatie, die onder alle arbei- ers, ook onder hen, die buiten onze beweging staan, de eischen tot gemeen goed heeft doen worden, dat het opkomen voor medezeggenschap in collectieve contacten deze beweging kan A ei sterken1, besluit met de te verwachten Indiening der noodzakelijke wetsontwerpen voor oogen, insamenwerking met het N. V.V., een intensieve propaganda en actie •te voeren, -ter verbreiding van de denk beelden in het rapport belichaamd. Deze resolutie zou worden ingeleid door mr- Nu deze door ongesteldheid verhinderd is, wordt dit namens het partij bestuur gedaan door dr. Van der Waerden. Na te hebben gereleveerd „de korte onge lukkige geschiedenis van de R.-K. bed rij fa- raden zet spr. uiteen, wat de soc.-deraocra- ten in het medezeggenschap zien: wel behoud van het particulier bedrijfsleven, maar toch De organisaties zijn geweldig gegroeid en de actie van de vakbeweging is treeaan ln een andere rtchtag. Men >ninen het raam van het kapitalisme nog maar weinig te bereiken is. Telkens wanneer men iets uil bereiken, komen.de automaü- Eet ivegenbebeer. Malarla-bestrljdJng door de bevolking. PlNoo°iï-Holland is nog niet vrij van malaria en wanneer het verrichte werk der bestrijding niet wordt voortgezet, waardoor de verkregen resultaten dreigen verloren te gaan, dan zullen de ellende en de schade, die de gevolgen dezer ziekte zijn, zich weder in hevige mate

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2