IELDEISCHE COUBANT Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS. VAN DINSDAG 22 APRIL 1924. DE GEMEENTE GRONDPOLITIEK. In het nummer van Dinsdag 15 April 1924 meent de driestar schrijver nog eenige argumenten te moeten aanvoeren vóór het aan den Raad gedane voorstel (gewijzigd voorstel) om naast uitgifte in erfpacht ook verkoop toe te staan. Daaruit blijkt, dat hij zeer luchthartig heen glijdt over de door ons naar voren gebrachte zeer ernstige bezwaren, bezwaren die eveneens blijven bestaan bij het gewijzigde voorstel. Boven dien past de driestar schrijver een zeer eigenaardige manier van discussie toe. Eerst schrijft hij, dat het gemeentelijk grondbedrijf een financieele strop i s voor dft gemeente en tracht hij, door aldus de goegemeente iets wijs te maken, de belas- tingbetalenden door een verkeerd argument al vast voor het plan van B. en W. te winnen. Nu wij hem daarbij op de vingers tikken, zegt hij, dat het b ij hem onomstootelijk vast staat, dat de grondpolitiek een strop zal worden. Dit is dus heel iets anders. Ten eerstedat het dus nog geen finan cieele strop 1 s en ten tweede, dat dit volgens zijn meening een financieele strop 'z a 1 worden. Als de geachte driestar schrijver de dis cussies van dezen en eiken anderen gemeente raad opslaat ten aanzien van door de gemeente overgenomen of in exploitatie gebrachte bedrijven, dan zal hij zien, dat er steeds leden in deze en andere gemeenteraden geweest zijn die toenmaals beweerden, dat volgens hun meening het betrokken bedrijf een flnanoieele strop voor hun gemeente zal worden. Zoo ook bij onze gasfabriek en waterleiding en nog laatst bij het electrici- teitsbedrijf. 'tResultaat is eenigszins anders geweest. Zie maar onze destijds ge publiceerde winstcijfers. In tegenstelling met die zwartgallige verwachtingen, hebben die bedrijven een belangrijk voordeel aan de gemeentekas bezorgd. Zelfs het jonge electriciteitsbedrijf heeft tegen elke voor barige voorspelling in van het eerste jaar af winst gemaakt. Tegenover die persoon lijke meeningen kunnen wij gevoegelijk de praktijk aan het woord laten. Als hij daarbij ons de vraag stelt of wij niet weten, dat overal in den lande, ook hier de grondprijzen ontzettend dalen en overal geweldige klappen vallen, dan be grijpen wij niet goed, wat hij in deze bedoelt. Let wel, de gemeente heeft den grond aan gekocht om in exploitatie te brengen voor bouw -terrein. Daarover gaat de discussie. Wil de driestar schrijver beweren, dat die prijzen hier ontzettend dalen Laat hij dan voorbeelden noemen. Onze informaties wijzen het tegendeel uit. Daarop komen wij straks terug bij het bespreken van het weder naar voren gebrachte bedrag van f 100.per jaar voor een stuk le klasse erfpachtgrond. Doch hij bouwt daarop door en zegt dan, als thans de gemeente weder alles verkocht, er een verlies zoude worden geleden. Dat is nogal logisch. Want in den aankoops- prijs zit niet 'alleen de cultureele waarde van den grond, maar ook bedragen voor uitzetting van den vorigen eigen iar uit z'n bedrijfvoor de gemeente en den eventueelen nieuwen eigenaar waardelooze opstallen,waar van een aantal reeds zijn opgeruimd, enz., enz. Bovendien zou het aan de markt bren gen van een zoo greote hoeveelheid grond tegelijk, natuurlijk éen drukkenden tendenz uitoefenen op den prijs. En dus kan hij zooiets gemakkelijk lanceeren. Doch iemand die over het onderwerp, waarover de dis cussie loopt, schrijft, moest o. i. toch een dergelijke argumentatie achterwege laten, omdat dit aan de zaak waarom het in deze gaat, niets af of toe doet. Voorts geeft de driestar-schrijver een vergelijking tusschen de bemoeiingen bij uitgifte in erfpacht en bij verkoop. Ten aanzien van dit laatste schrijft hij „Voor verkoop zal noodig zijn, een globale berekening van den kostprijs en vaststelling daarvan door deskundi gen, raadsbesluit tot verkoop, afschrift daarvan en verkoop-acte, voilé tout!" Prachtig! Daaruit blijkt dat hij niet eens nota genomen heeft van onze opmerking, waarbij uitkomt, dat juist daarom voor de gemeente nog een heele reeks van administratieve rompslomp ontstaat, bene vens de beleggingspolitiek. Daarop nog eens terug te komen, achten wij overbodig. Alleen willen wij stipuleeren onze daarbij gemaakte opmerking dat waarschijnlijk het College van B. en W. én de betrokken raadscom missie deze zijde van het vraagstuk nog .niet eens overwogen hebben. Dat de driestar schrijver het negeert, nadat wij daarop de aandacht vestigden, is in dit geval toch teekenend. Verder vergist zich de driestar-schrij ver als hij, meent, dat wij met vrijen grond aan den Polderweg aan te wijzen, bedoeld hebben, het stuk grond, waarop momenteel de R.K. Schoolvereniging, scholen doet bouwen. Dat is niet het geval. Een deel daarvan is steeds eigen dom der stichting geweest en daarop heeft de gemeente nooit het onteigenings- besluit uitgesproken. Wel voor een deel, voor zoover noodig was, voor verbreeding van de Javastraat aan de Noordzijde. Laat driestar maar eens het betrekkelij ke raadsbesluit daarop nalezen. Doch juist aan de tegenovergestelde zijde en verder aan den Polderweg en aan de Bassingracht ligt vrijen grond. Daarop vestigden wij de aandacht. En daarvan is nooit gebruik gemaakt. Ja, maar, zegt de driestar-schrij ver „dan zal dit wel zijn oorzaak vinden in den hoogen prijs, dien de eigenaar stelt" Hoe hebben wij het nu In den aanvang van zijn verdediging van het voorstel van B- en W. beweert de driestar schrijver, dat inderdaad het erfpachtstelsel het bouwen van woningen nekt en dat ook de canon veel te hoog is. Daarvoor wordt tot tweemaal toe de te betalen canon van f 100 voor grond gelegen aan de Singel ten tooneele ge voerd., Elk logisch denkend mensch zal dan toch zeggen als die erfpacht dan zoo hoog is, plus de daaraan voor den eigenaar der woning of bouwer verbonden grootere beslommeringen, dan zou men toch kiezen de vrije grond, aT is de koop prijs dan eveneens hoog. Dit geschiedt nietl Dat heeft de praktijk bewezen. En dat komt, omdat in het betoog, ondanks het tweemaal naar voren brengen van den hoogen erfpachtcanon aan de Singel, een groote fout schuilt,dan wel wordt er gespeculeerd op toekomstige veranderingen in de verordering op het bouwen voor het uitbreidingsplan vast gesteld. Want hoe staan nu precies de zaken De verordening omtrent de bebouwing in het uitbreidingsplan geldt zoowel voor bebouwing op erfpacht- als op vrijen grond. Er mogen in beide gevallen slechts even veel (of even weinig, zoo men wil) woningen op een bepaald stuk grond gebouwd worden. Verschil kon hoogstens gelegen zijn in de voldoende frontbreedte van het huis. De diepte van de perceelen en daarop komt het vooral aan bij den bouw in het uitbrei dingsplan blijft dezelfde. Nu is inderdaad bij de door den drie star-schrijver naar voren gebrachte bouw van woningen aan de Singel die diepte vrij belangrijk. Zelfs zoo, dat blijkens zijn opgaaf van f 100 per jaar te betalen erf pacht die erfpachters dus 200 Mj. in totaal in gebruik hebben, want er wordt 50 cent per M„ betaald. «Dit laatste, die mooie oppervlakte, werd steeds door den driestar-schrijver vergeten er bij te noemen. Nu zijn wij ter zake mogelijk niet juist ingelicht, doch wij meenen te weten, dat de grond gelegen aan den Singel, hoek Walvischstraat verkocht is voor pl.m. f 20 per M2. Daar heeft men nu vrijen grond om te bouwen. Als daar op dezelfde soort huizen gebouwd worden als even verderop aan den Singel op erfpacht grond gebouwd zijn, dan krijgt men daar per ceelen van 6 M. breed, bij een diepte van 16 Meter, dus totaal voor elk perceel 90 M2. f 20.— is f 1920 per woning. Een ieder kan nu een vergelijking maken maken en kiezen tusschen bouw of koop van een huis op erfpacht, dan wel op dezen vrijen grond. Immers, als deze grond gemeente-bezit was geweest, dan was verschuldigd ge worden per jaar te bepalen 96X f 0.75 is f 72.Dan kan hij zijn anders ver schuldigde koopsom ad f 1920 beleggen. Zeg dat die kooper in de Ned. Staats- leening er voor koopt 2 aandeelen van f 1000.5°/0. Bij den tegenwoordigen stand best daarvoor te krijgen. Dan maakt hij van zijn kapitaal per jaar f 100 rente. Het kapitaal blijft onaangetast en hij houdt van zijn aldus gekweekte rente nog f 28 per jaar over na de betaling van f 72 aan erfpacht. Dit in de eerste plaats. Heeft men geen geld, dan behoeft men bij koop van een huis op erfpachtgrond niet een hypotheek bovendien te sluiten voor het hoogere bedrag, wat het huis met den grond, dus in dit geval f 1920 meer kost. Dus dan de mindere rente daarvan. Gesteld dat men 60 hypotheek er op krijgt tegen 6 u/ois van f 1152 per jaar f 69, 12 aan rente. Dus bijna alleen aan rente van de hypotheek ad 60 even hoog als anders de totale erfpachtscanon ad f 72. Het verschil is dan f 2.88 per jaar minder, doch daarvoor moet men zelf eerst f 768 contant betalen. «Ziedaar de zegeningen en voordeelen van het bouwen op vrijen grond. Dit komt nog sterker tot uitdrukking, als men vergelijkingen maakt tusschen de oppervlakte, welke de bewoners dier beide soort woningen aan den Singel dan ter beschikking hebben. Die op vrijen grond 96 M2, die op erfpachtgrond 200 M2. Stel nu, dat de gemeente die laatst genoemde grond zou hebben verkocht. In overeenstemming met den prijs van f 20.— bij een diepte van 16 M., zal de gemeente (niet speculeerende) voor die 200 M.2, toch wel f 2000 hebben mogen bedingen. Niet waar Als toch voor 96 M.2 f 1920 betaald wordt, mag toch voor die even verderop gelegen 200 M.2 wel f 2000 worden gerekend Dan zijn wij toch bij de verdediging van het erf pachtstelsel aan den schappelijken kant, want dan betaalt men voor de voor- strook ook f 20 per M.2 en de resteerende 100 M.2, daarachter gelegen tegen f0.80. Welnu, ook daarbij kan men dezelfde vragen stellen, als zooeven door ons ten aanzien van den vrijen grond naar voren gebracht en beantwoord. Indien de tegen woordige bewoners kapitaal krachtig zijn, dan hebben zij die f 2000 bij den aankoop van hun huis niet behoeven uit te geven en kunnen zij, bij soliede belegging vrij gemakkelijk daarvan een rente kweeken, die overeenkomt met denjte betalen jaar- lijkschen erfpachtcanon. Zijn zij niet kapitaal-krachtig, dan hebben zij de be zwarende hypotheek, toch reeds zoo moei lijk te bekomen, ook niet te nemen, met de daaraan verbonden rentelast. Als men dus nuchter de zaken met elkaar vergelijkt, dan blijkt, dat eerder de hooge prijs van den vrijen grond de tendenz in zich draagt het bouwen van woningen te nekken, dan het erf pachtstelsel. Doch in wezen zit daar de kneep niet bij de bouwnijverheid. Het bouwen van bioscopen en bankinstellingen is blijkbaar wel, van woningen niet rendabel. En om dat dit veroorzaakt wordt door den daar aan ten grondslag liggenden hoogen kostprijs, daarom stagneert de bouw van woningen. En niet door het erfpacht stelsel 1 Daarom zijn de op het voorstel gebouwde verwachtingen waarvan ook de driestar-schrijver uiting geeft bij verkoop van grond, uit een verkeerde stelling opgetrokken. Immers is in de laatste jaren bijna uit sluitend gebouwd met Rijks- en gemeente lijken steun; met Rijks en gemeentelijken- steun bij wijze van voorschot en toeslag op het exploitatie-tekort; metRijkssteun door verstrekking van premie, al of niet gepaard met de verstrekking van een ongemotiveerde hooge hypotheek, terwijl verder omstreeks 60 nieuwe woningen schoorvoetend gebouwd zijn, zonder eeni- gen flnantieelen steun. Op de oorzaken, welke tot de hooge bouwkosten hebben geleid, in te gaan, ligt niet binnen het terrein van dit betoog. Daarvoor zou trouwens een afzonderlijk artikel noodig zijn, terwijl de bestrijding daarvan niet binnen onze gemeente kan plaats hebben. Maar men geve dan ook niet de schuld aan het erfpachtstelsel. Hoewel de tegen standers daarvan nu eens met concrete voorbeelden hadden moeten komen, vooral na onze speciale aansporing daartoe, heb ben zij het nagelaten. Vandaar, dat wij in het bovenstaande er een paar hebben verwerkt. Wij zullen kalm afwachten de bestrijding van die gegevens. Spatiëerlng van ons Hr. Ms. K. 9. Hr. Ms. K. 9 is 18 April te Aden aange komen en heeft den volgenden dag de reia voortgezet. De Obr. Oranje-Vereenlging heeft het voornemen om op 29 April ajs., den voor avond van den verjaardag van Prinses Juliana, een feest te houden in het Christe lijk Militair Tehuis aan den Kanaaliweg met de kinderen van de leden der Oranje-Veree- niging, waaraan zal voorafgaan een optocht door de gemeente, onder de leiding van de Oranje-Harmoniekapel. De route zal plaat® hebben als volgt: Van uit „Iréne", langs Koningdiwarsstraat, Sta tionsplein, Verlengde Spoorstraat, Keizer straat, Weststraat, Kanaalweg naar het Ohr. Militair Tehuis. De afmarsch vanuit „Iréne" heeft plaats om 7 uur 's avonds. De Paaschdrukte. Het is te Helder weer druk geweest met de Paschen. Goeden Vrijdag was het al begonnen, maar Zaterdagmiddag kwam toch de groote stroom reizigers, n.1. de talrijke oud-Ndeuwediepers, die de feest- dagen uitgezocht hadden om hun oudé woonplaats weer eens te bezoeken. Op onze nieuwe buitenwegen was het goed te merken. Vooral op den lsten Paasch dag, toen het weer wat moer meewerkte was het een drukte van belang. Heele rijen van fietsers trokken naar de don kere duinen, en verder langs den nieu wen weg naar Caliantsoog. Daarbij voegden zich talrijke motoren en auto's. Op zulke dagen blijkt eerst recht, dat er behoefte was aan goede wegen, aan d)e gelegenheid om een klein tochtje te maken, aan wat anders dan het traditioneele „Badhuisje" Dat is vooral in het voor- en najaar het geval. In de zomermaanden, als het zon netje brandt als het zoover tenminste komt zullen velen de koelte van het strand1 verkiezen. In „Duinoord" was het beide dagen een drukte van belang. Zelfs den tweeden Paaschdag, toen het weer weinig uitlokte tot een tochtje per fiets of auto, kwam men handen te kort De autobus erheen bracht steeds weer een groote stroom be zoekers. Of het over het algemeen druk is ge weest lang-q de wegen gedurende deze Paaschdagen?.Wij weten- het niet Een feit is het, dat massa's menschen zich' voortbewogen langs de groote we gen van ons land. In auto's, op motor fietsen, per rijwiel, een enkele maal in ouderwetsche jan-pleiziers kwamen ze bij troepen voorbijgesneld. Wat opviel, was het enorm groote getal motorbussen, dat thans meer en meer de aftandsche stoom- trammetjes gaat vervangen. In frissche vroolijke kleuren geschilderd, brachten zij voor een een zeer civiel prijsje tal van reizigers in korten tijd op de plaats hun ner bestemming, en bijna steeds zaten zij tjokvol. Ook de spoorwegen hebben heel wat reizigers vervoerd deze dagen. Eerste Paaschdag bracht ons met eeni ge verbeeQdigingskraCht inderdaad het eerste lenteweer. De lucht was zoel en voorjaarsachtig; de koude wind was gaan Liggen. De langdurige en abnormale koude heeft den groei in de natuur voor weken vertraagd; waar anders om dezen tijd van 't jaar dé vruchtboomen in bloei staan, daar was thans geen sprake van zooiets. Maar duidelijk waarneembaar was biet, hoe dé knop worstelde en drong om naar buiten te komen, om haar omhulsel te verscheuren en zich in haar volle schoonheid te ontplooien: een dag zonneschijn, een malsch regenbuitje, en alleg opent zich. Nu bleef het hij' een dringen en duwen en persen: de kolossale kastanjebloesem vooral deed! zich geiden. Maar ook deze vermocht nog niet door te breken. Een voordeel van dit weer is dat alles nu geleidelijker gaat dam meestal in het voorjaar, en de kans op nachtvor sten natuurlijk hoe langer hoe geringer wordt, waardoor dus veel van het bloeisel zal bewaard blijven. Intusschen was het een lenteweelde van één dag, want op 2en Paaschdag draaide de wind' weder (natuurlijk naar het noor den) en was het gedaan met het lente weer. Te water geraakt. Zondagmorgen raakten achter de Hoo gere Burgerschool twee jongens, die te zamen op één fiets zittend langs den wa terkant reden, te water. Het mocht een burger, die direct ge kleed te water sprong, gelukken de jon gens op het droge te brengen. Even voorbij FaJga, aan den nieuwen weg naar Caliantsoog, geraakte Maandag een motorfiets te water. Het ongeval liep zonder persoonlijke ongelukken af. Helder's Fanfarecorps. Het ging er gezellig toe, Zaterdag avond in Casino. Bovengenoemde muziek vereniging gaf haar eerste uitvoering voor een volle, zeer enthousiaste zaaien dat dit een evenement was voor de jonge vereeniging, was wel op te maken uit het openingswoord van den voorzitter, den heer Overbeeke. Wij ontleenen aan dat openingswoord het volgende. Nadat hij de aanwezigen het welkom had toege roepen, wees hij erop, dat als no. 1 van het programma vermeld stond „Opening door den voorzitter". Meen niet, zoo ver volgde hij, dat ik in alle details een speech zal afsteken, waarin ik zal uiteen zetten de oorzaken, die hebben geleid tot de totstandkoming van onze vereeniging. Dat behoort op een eerste uitvoering van onze jonge vereeniging niet thuis. Toch zal het noodzakelijk zijn er een en ander van te zeggen. Ik heet in de eerste plaats welkom onze donateurs en genoodigden, in het bijzonder onzen vriend en partij genoot, den heer Michels, eveneens door ons uitgenoodigd, en die zich de moeite getroost heeft uit Haarlem over te komen, om de eerste uitvoering van onze jonge vereeniging bij te wonen. (Luid applaus). Het was al enkele jaren, zoo ging spreker voort, een i d e e - f i x e van en kele menschen om in Helder een muziek vereniging te stichten, beoogende do belangen te dienen der moderne arbeiders beweging. Die pogingen zijn dikwijls falikant uitgeloopen, totdat wij op een goeden dag met nieuwen moed en nieuw élan zijn begonnen, om een nieuwe ver eeniging in 't leven te roepen. Wij zijn daarin ten deele geslaagd en aan aanwezigen, de taak, om onze vereeniging te steunen en te schragen op het pad, dat wij hebben ingeslagen ter bereiking van het doel, dat wij ons voor oogen hebben gesteld. Na herinnerd te hebben aan de onver moeide pogingen vaneen tweetal menschen „uit de beweging" nl. de heeren M. Boon en Stuart, om een muziekvereniging op te richten, die op den grondslag zou siaan van de moderne arbeidersbeweging, d.w.z. dat zij deze bij haar propaganda zou ter zijde staan bij de opluistering van haar manifestaties, wees spreker op de gelukkige omstandigheid, dat men in den tegen woordigen Directeur, den heer Th. Lugten- burg een man had gevonden, een man uit de arbeidersklasse, die de moeilijke en zware taak op zich wenschte te nemen, de nieuw op te richten vereeniging te leiden. Hij wees op de bijna onoverkomelijke bezwaren, die er te overwinnen waren èn wat betreft de aanschafflngderbenoodigde instrumenten èn wat aangaat de scholing en onderwijzing der dilettanten, waarvan velen het a. b. c. van de muziek nog hadden te leeren. Hij zegde echter den Directeur dank voor diens onvermoeide pogingen om zijn jonge vereeniging op te voeren tot het peil, waarop het thans reeds stond en waarvan het programma, dat straks zou tea gehoore worden gebracht, getui genis zal afleggen. Na nog heriiyierd te hebben aan het eerste optreden der jonge vereeniging naar buiten, bij gelegenheid van het ver trek van den heer Michels, toen zij hem en zijn gezin op muzikale wijze uitgeleide deed, daarmee getuigenis afleggende van de dankbaarheid voor den steun, die de jonge vereeniging van hem had mogen ondervinden, en na het vijftal vrouwen dank gebracht te hebben voor haar on vermoeide pogingen om een soort van tombola (een verloting met vele mooie prijzen, die na afloop der uitvoering werd gehouden en die de aanwezigen nog langen tijd gezellig bij elkaar hield) te houden tot flnancieelen steun der nieuw opge richte vereeniging, gaf de voorzitter bet woord aan den directeur der muziekver- eeniging, ten einde een begin te maken met de uitvoering van het muzikale ge deelte van het programma. En hoe was nu de muziek? Een meer bevoegd beoordeelaar dan ondergeteekende zegt daarvan: Het geheel stond, in aanmerking ge nomen dén korten tijd van haar bestaan, op een vrij hoog peil. Alleen de pianis- simo's waren wat zwak; 't scheen dan, of de executanten ietwat aan planken koorts leden, waardoor ze uit de stemming geraakten. In het verplichte nummer voor het aanstaand concours, dat fhet de Pink sterdagen te Alkmaar wordt gehouden, getiteld: „Caprice sur 1'Opera Norma" van Bellini, was de bariton-solo niet goed gedisponeerd, deze liet trouwens den ge heelen avond wel wat te wenschen over. In het vrije nummer, no. 5 van het pro gramma, getiteld: „1'Aurore d'un Beau Jour, Fantaisie" door J. Martin, dat even eens op hét concours ten gehoore zal worden gebracht, was de inzet van het op één na laatste tempo ook niet te roe men de tenor-saxofoon, de bariton en de trombone waren daar in het begin eenigs zins onzuiver; later werd het veel beter. Nummer 6, getiteld „Feuille de Chou. Walz" en het Trio uit de „Marche der Internationale" konden ons het best bekoren. Doch deze weinige vlekjes uitgezonderd, mocht het geheel best gehoord worden en viel de toewijding, het élan, waarmede geblazen werd, hoogelijk te roemen. Bij voortgezette studie mag van dit corps in de toekomst het beste gehoopt worden. Nadat het corps een gedeelte van het muzikale programma had afgewerkt, trad' de heer de Zee, Vooorziter van den Hel- derschen Bestuurdersbond ten tooneele, die in eenige uitgekozen bewoordingen den Directeur en zijn gezelschap huldigde voor hetgeen zij ten gehoore hadden ge bracht. Hij gaf de verzekering, dat het muziekcorps steeds op den moreelen en flnancieelen steun van de moderne arbei dersbeweging zou kunnen rekenen, er op vertrouwende, dat dit corps wederkeerig de belangen der arbeidersklasse in haar strijd naar ontvoogding zou voorstaan en dienen. Een prachtige lauwerkrans ver tolkte mede den dank der vereenigde Heldersche moderne arbeiders voor het geen dit corps in de toekomst vóórhaar beloofde te zullen zijn. Na de pauze werd een aardig blijspel in één bedrijf van Justus van Maurik, getiteld „Rooie Sander", opgevoerd, dat zoo verdienstelijk werd gespeeld, dat een luid applaus den spelers aan het eind ten deel viel. De Voorzitter had in zijn openingswoord dit gezelschap bij voorbaat dank gezegd voor zijn belanglooze medewerking, om dezen avond tot een recht genoeglijken te maken. Hierop volgde de reeds vermelde ver loting, die tot een grooi aantal grappige tooneeltjes aanleiding gaf en die niet weinig bijdroeg tot de algemeene vroolijk- heid en wat van niet minder belang was, de jonge vereeniging voor een financieel echec beeft verhoed. Een genoeglijk bal, onder leiding van den heer O. Heijblok, besloot den wel geslaagden avond. J. Een geit van den beer Hanze, Graven straat alhier,, heeft vijf jongen ter wereld gebracht. Voorwaar een zeldzaam geval. D« beestjes zijn alle nog iln leven. Overreden. Gistermiddag is op die Breestraat te Leiden een 11-jarig meisje, J. L., dat op een autobus was geklommen bij het af springen door een er vlak achter rijdende autobus overreden. Ze ia kort daarna overleden. Ongeluk met een nut-bns. Het V. D.-bureau meldt uit Eindhoven: Gisteravond omstreeks zeven uur ge beurde hier een ernstig autobus-oingeluk met doodelijk gevolg. Een auto-bus van de firma Verpoorten reed ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting in de vaart. De wagen sloeg om en 'alle in zittenden1, ongeveer 20 personen, vielen op en door elkaar. Slechts met groote moeite konden zij gered worden. Een, ge huwde vrouw uit Woensel, Cdnterenberg genaamd', werd zwaar gewond. Zij werd naar het gasthuis overgebracht, waar zij na aankomst overleed. Voorts werden on geveer 12 personen, onder wie verschil lende kinderen, licht gewond, terwijl ver scheidene armfracturen bekwamen De chauffeur A. Verpoorten werd licht aan de handen gekwetst De auto is ge heel vernield. Misdaden onthuld. Bij een twist over een geval van brand stichting te Borculo werd een ingezetene dier plaats beschuldigd van moord, eeni ge jaren geleden gepleegd. Omtrent deze zaak verneemt de „Msb." nader: Voor enkele jaren brandde te Borculo een winkelhuis af. Dit was de derde maal, dat de bewonende winkelier brand had. Zijn schoonvader heeft thans na een ruzie verklapt, dat zijn schoonzoon telkens den boel in brand gestoken heeft. Daarop heeft de schoonzoon uit wraak verklapt, dat de schoonvader vroeger een timmer man verdronken heeft De politie werd in de zaak gemoeid' en beiden hebben' hun misdaden bekend. De timmerman werd inderdaad dood in het water gevonden. Men vermoedde toen zelfmoord' of dron kenschap, zoodal; zijn weduwe niets ont ving van de levensverzekeringmaatschap pij. Nu echter zal' de maatschappij de volle som moeten uitbetalen. Over boord geslagen. De schipper van den stoomlogger VI. 185, J. v. 4 Vaart, 35 jaar en gehuwd, wonendé te Vlaaridingen is op de Noord zee overboord gevallen en verdronken. Gearresteerd. Te Roermond is gearresteerd de sinds eenige weken ontslagen directeur van het bijkantoor Kerkrtade der Geldersche Cre- dietvereeniging. Een dure glimlach. Verleden jaar Juli maakte mevrouw Lugan, een tooneelspeelster van den schouwburg Antodne te Parijs een .auto uitstapje in de omstreken van Lyon met den heer Vidal, een Marseülaansch ree- der. De heer Vidal reed tegen een boom en mevrouw Lugan werd in het gielaat verwond!. Die heer Vidal werd deswege in October veroordeeld itot 50 frank boete wegens het veroorzaken van letsel door onvoorzichtigheid en tot het betalen- aan mevrouw Lugan van een voorloopige schadeloosstelling van 3000 frank. Thans eischt mevr. Lugan nogmaals fr. 75.000 schadevergoeding. Zij heeft een litteeken behouden bij] het rechteroog en, wat er ger voor haar is, op de bovenlip, welke haar belemmert bij het glimlachen. De rechter zal nu moeten uitmaken of de glimlach van een tooneelspeelster 75.000 frank waard is. De heer Vidal, die naar een Parijs Mad ondeugend opmerkt, ook niet meer lachen kan, heeft fr. 5000 aan geboden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ln den morgen van 22 April. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteroligisch Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 775.0 te Akureyri. Laagste barometerstand 737.4 te Wisby. Verwachting van den avond van 22 April tot den avond van 23 April: Meest matige of krachtige Noordwestelijke tot Noordelijke wind, zwaarbewolkt of be trokken, waarschijnlijk eenige neerslag, zelfde, temperatuur.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5