MOER-l Schoonmaak- S.A.Kainewasser Prachtsorteering Heeren-flverhemden Magazijn „DE STER". IMITEERT li OE PllKtHÉMT, Evangelisaii^PALMSTRAAI. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. aanbiedingenl Eiken Garnituur Woningstichting. 'T WOONHUIS C. W. BOTTEMA, VERKADES KERSEN BONBONS Theewarmers i. BOOSMAN, arts. VERPLAATST en HEROPEND „DE NIEUWE STER". noteeren. VERVORMEN van KINDER- en DAMES-HOEDEN. Modebazar S. HERSCHEL gOud en vertrouwd adres H Groote sorteering. Lage prijzen' miin zgn werkelijk VERKADE en Zonen, Prima gebloemde wollen Karpetten '2/4 prima Axminster Karpetten ZUIDSTRAAT 77a. Wij hebben dagelijks iets nieuws en blijven als steeds de §°P U«bled van Woninginrichting. Jaa Verfaille. PIETER ARNOLD ENGELBERTUS HAAS, ZONDAG 27 APRIL GEEN DIENST. •iets bijzonders" Zn doozcn en uitge wogen verkrijgbaar WaaguwadeeetaociB' ZAANDAM (vóóroefeningen). Leerlingen voor M. 0. en M.U.L.0. kunnen zich vóór 1 MEI aanmelden. InlichtingenPrins Hendrik laan 4. Profiteert déarvan Kanaalweg 148-149, Zuidstraat 82. Prima Chlnamat 19 6 els fijne Chinamat 119 6 els Hercules China mat 229 16 als Chlnamat 369 Chinamat per el 19 6 els Touwmat 289 4/4 extra zware Deur- mat69 */4 extra zware Oeur- mat, extra voordeelig 99 Prima Japanmat 26 4/4 prima Japanmat 33 30 cM. breed Qobelin Rand29 Smal Qobelin Rand 13s„ Waschecht Tafelkleed In 10 patronen 130 X 130 149 ot. Bebloemde Kussenkleedjes In 6 patronen 69 ct. Japansohe Kleedjes 70 X 70 49 ot. 183 gM. prima Vloerzeil 149, 139, 129 ot. 200 eM. prima Llnoleum- zell 269 ct. Prima Tafelzeil 69 ct. 12 els 16 eis f19.99 Extra zware 12 els f 23.99 kwaliteiten f20.99 f30.99 RIBS voor Gordijnen, 120 cM. breed, vanaf 49 ct. Gekleurd Madras 16'/, ct. p.el. Onder-Vitrage met lus 21 ct. per el. VITRAGE in 50 patronen ongelooflijk goedkoop! Piqué Bedsprei 209 ct. Kanten Bedsprei. 199 Cocosloopers, mooie dessins, 49 ot. per el. Prima wollen Loopers 119 et. per el. In 6 patronen f 25.99 Pluche Tafelkleeden, groote maat 7.79 Witte Kleedjes, 30 X 30, 11 ct. 50 X 60, 39 ot. Fijne Tule-Kleeden, 90X90, 99 et. In 10 patronen, 69 ct. Linnen Gordijnen vanaf 99 ot. Op 28 en 29 dezer geen spreekuur. P. HOENDERDOS, Vertrokken Huidarts. Gevestigd voor Röntgenologie, Huidziekten, enz. Telefoon 372. een Salon-, Slaap- of Woonkamer, Kantoormeubelen, Boekenkasten enz. Prima Lancaster-Gordijnen, systeem Keljzer Linoleums f 2.90 p. el, 2 M. breed 12 els Axminster-Karpetten van af f 25.50 het manufacturen-magazijn J. MULDER, middenstraat 51. middenstraat 51. WIJ hebben speciaal Atelier het nieuwste. Heden voor corporaties en gemeente- KONINGSTRAAT 23. HELD» LOQDSGRACHT 69. Mijnheer de Redacteur, Wilt u ook mij nog eena een klein plaatsje afstaan ter beantwoording aan den heer v. Teeckelenburg, waarvoor u dankzeggend. Ingevolge diens bewering dat door mij piet zou zijn aangetoond, de algemeens rerarming en ik mij hier toe moet bepa len tot den plaatseöjken toestand, vraag ik mij af, zouden mijne ingezonden stuk ken, dan nog niet meer aanleiding geven tot ellenlange artikelen en is het een af wijking volgens zijn Inzien om met alge- meene beschouwingen een standpunt te illustreeren? (Heeft de heer T. het oor wei eens goed te luisteren gelegd bij eene po litieke lezing en is dat niet hoofdzakelijk gedocumenteerd' met wat persoonlijkhe den hebben gezegd op politiek en econo misch terrein in onderscheidene landen, ter verduidelijking voor hunne toehoor ders. Doch geachte heer v. Teeckelen burg, moet ik U dat nog aantoonen, u die toch zeker veel in aanraking komt ook met personeel in Rijksoverheidsdienst, heeft U dan nimmer gehoord van de ver slechteringen op hen' toegepast of vindt U in eeni gemeente, welke haar hoofdbron van bestaan heeft van b.gji. personeel, dat dan geen verarming? De handeldrij- venden zouden u dat anders kunnen ver tellen; leest u anders de inlagen en terug genomen gelden der post en andere spaarbanken eens na, dan zult U de ver arming daarin terug vinden met cijfers. Wij:, die uit den aard van ons vak meer met de neringdoenden in aanraking ko men,weteni uit de praktijk van andere toestanden mee te praten, hooge uitzon deringen daar gelaten, U schrijft dat u het kunstje der faillissementen wel kent moet ik u dan hiervoor verwijzen naar het, wetoelijksche rapport in die Helder- sche Courant, dat het aantal faillissemen ten da laatste jaren geregeld1 met aa. 16% toeneemt en thans reeds over 1924 tot 11 April li. het aantal van 1343 of on geveer 20 faillissementen per werkdag aangeeft. Of dat alle oorlogsinstellimgen zijn, zouden wij niet gaarne onderschrij ven en ik geef u in overweging, daarvoor uw licht eens op te steken in Maassluis Vlaardingen, IJmuiden e. a. visscherij- pdaatsen, biji de visschers, vischkoopers, reeders en trawlermaatschappijen; dat zal u zeker van veel nut zijn, bij uw ambt en met waardieering uwe belastingbeta lende plaatselijke belanghebbenden bij het visscberijbedrijf dienen. U zult dan vernemen, dat zij niet allen hun geld heb ben verkwanseld, verspild en verspecu- leerd. Ook o. L is speculeeren nergens nuttig voor en zullen wij elk, zoowel par ticulier als handelsonderneming ontra den, omdat men zijn kapitaal en de on derneming er mede te gronde kan rich ten. En wanneer u uwe lezers aanraadt naar de bankinstellingen te kijken,'raden wij hem aan, kijk el liever niet naar, het is daar ook alles geen goud wat er blinkt, eni hoe minder je er mee noodlg hebt, hoe geruster leg je je hoofd te rusten. U acht den Raad der Gemeente competent geraeg om de zaken te overzien, best mo gelijk, doch wanneer, een Gemeentebe stuur gaat jp-eeuleeren. door b.v. gron den te koop jn op hoop van zegen, staat het te bezbn of ze competent genoeg is om de hausse en baisse te overzien en wanneer de transactie dan niet .gelukt is, heeft men niet zijn eigen kapitaal, doch der gemeenschap verdobbeld] en komt «en gemeente voor een berooide kas, die de belastingbetalers slecht dient en waar de arbeidersbelangen 't minst mee gediend zijn. Was het daarom politiek, toen het bestuur van den A.B.viB.B. de vakverbon den tot overleg uitnoodlgde, dacht u mo gelijk, dat genoetad bestuur zoo nalf was, om met U te overleggen de loonen der arbeiders te verlagen en is het dan niet aan uw even kortzichtige als hooghartige afwijzing in de eerste plaats aan u te danken, wanneer een gemeentebestuur om te leven en niet als „de arme zwerver worden vergeten. Wee als men dan moet zeggen: er is geen geld, dooh wel grond in erfpacht, dan geeft men „sternen voor brood". Gemeente-bedrflif en Erfpacht Nu de gemeentelijke erfpachtskwestie de arbeidersbonen van b.v. 2000.- perI jaar-zou moeten verlagen, Zoudt u den-1 gewicht der daling ook door particulieren ernstig worden gevoeld. Verlies kan echter in hoofdzaak bij verkoop worden vastgesteld als er belangrijke-stukken van den gemeente grond verkocht zijn. Bij voorkeur zullen B. en W. die gedeel ten, verkoopen, die voorshands nog niet voor verkaveling in aanmerking komen. Dit zal met overleg moeten geschieden en niet door te groot aanbod den prijs doen verminderen, hetgeen met een weinig inzicht wel behoor lijk kan geregeld worden. Hoewel ik de mogelijkheid van een totalen verkoop heb geopperd', werd ik daartoe aan- ken dat wij niet weten: hoe van genoemde loonen In den tegenwoordlgen tijd abso luut niets af kan, zoolang het indexcijfer der levensmiddelen enz. steeds stijgende is juist voor de lagere inkomens. Was toentertijd overleg niet noodza kelijk en gebiedend, welke arbeiders be langen waren hier mede gediend? Het bestuur van den A. B. v. B. B. en onderge teekendie zijn geen politieke verdwaas den, ik althans heb absoluut gieen ver stand van politiek en zal er mij dan ook niet aan wagen, noch mij laten gebruiken als reclame-object voor eenige politieke gespoord door het verliescijfer ad '0.30 per richting, omdat de vrijheid mij te lief is en ik niet door dik en dun onderworpen zou willen zijn aan een leiding, die niet wordt opgebouwd' uit de helderste en knapste koppen, doch welke gebaseerd is op die van de oudste rechten, zoodat wij maar al te vaak zien, dat zelfs in Parle- hoofd voor Helder's ingezetenen door vier- star genoemd,- een cijfer, dat door de dalende waarde der vaste goederen zeker fictief is te noemen. Dit is In waarheid' de goêgemeente iets wijs maken, als de verliesposten, van het grondbedrijf onder meer in 1920 ruim Z10.Ö00, in 1921 ruim ƒ51.000 en in 1922 ment van Staat en Gemeente men niet circa 65.000 aanwijzen, waar zal dit ein- volgens recht en geweten mag spreken dlgen? of zijn stern uitbrengen; waardoor de niet In weerwil dus van het pleidooi van den politiekkundige dikwijls verbaasd staat geachten vierstar-sohrijver voor het behoud over de mentaliteit van zijn aangewezen van het oorspronkelijke erfpachtsstelsel, aoh- vertegeniwoordigera ton wij de geopperde bezwaren van zoo Wat heeft ten slotte het proletariaat groote beteekenis en van zulk een groot be- aan de salon-democraten, die op de mee- lang voor het herstel van het financieel even- tings ijselijk dik doen, doch zoodra moge- wicht van de Gemeente Helder, dat verkoop lijk het boezeroentje in een hoek trappen, regel, uitgifte in erfpacht uitzondering de en bij; voorkeur zelf niet gaarne derde juiste richting voor de toekomst zal zijn. klas reizen? Een gezonde economische De Redactie onzen vriendelpen dank voor toestand, daarmede zijn allen gebaat en c'e toegestane ruimte over deze belangrijke daarvoor wijlen en moeten wij allen Jjve-1 kwestie- Achtend, Driestar. ren1, zoowel'de arbeidenden in overheids dienst als het groote contingent in parti culieren dienst van landbouw, scheep vaart, handel en industrie,'het contingent I TEXEL, waaruit thans reeds het enorme aantal van vijftigduizend' werkeloozen zijn g<y L?6!20 van Mer verzonden: requireerd. Democratischer was het ge- koeien, 76 kalveren, 26 varkens,^ zien, wanneer een gemeentebestuur paarden, 6 schapen. draagt voor een behoorlijke weerstands- kas voor de werkeloozen, niet voor de Rectificatie. z.gjn. feetegenheddswerkeloozen, die als In de advertentie der familie Boekei, er werk ig geen gelegenheid hebben, doch geplaatst in onze oourant van Donderdag voor de mannen van gezinnen en kostwin- j.L, ls een fout geslopen. door het voorstel van B. en 'W. weer actueel is geworden, wil ik nog eenige punten te berde brengen, in de hoop hiertoe nog gele genheid te kragen, waar het zulk een be langrijke kwestie geldt. Allereerst de „verbeterde" lezing van de voordracht van B. en W„ welke niets anders is dan een gedeeltelijk terugkrabbelen van het voorgenomen standpunt. Immers naast erfpacht óók verkoop, beteekent geen gering verschil met als regel verkoop, bij' uitzonde ring erfpacht. Zal het de moeite loonen om tot belangrijke aflossing te komen van de voor het grondbedrijf opgenomen gelden, dan behooren B. en W. hun oorspronkelijke voordracht te handhaven. Blijkbaar is het Ooilege voor de consequenties daarvan terug geschrokken, wat te betreuren valt en onze meening doet versterken, dat men ten Raad- huize 'hoe langer boe meer met de zaak ver legen zit. Is dit zoo, waarom de knoop dan niet royaal doorgehakt, opdat wij niet geheel op de erfpachtsmisère stranden? Dat de vierstar-schrjjver telkens weer pleegt te spreken van de moeite voor de be legging der van verkoop losgekomen gelden, begrijpen wij niet goed. Neen, bij1 verkoop van vaste goederen is usance: betaal eerst je schulden, maar men gaat niet eerst weer be leggen, terwijl men den eersten schuld- eischer maar laat wachten. In de tweede plaats werkt erfpacht belem merend, hoewel men steeds meer op erf- pachtsgrond bouwde. Wat toch is het geval? Voor den bouwer is het in den beginne in derdaad veel waard, als hij' met derf bouw beginnen kan zonder den grond te koopen, (hetgeen in het rekensommetje In de H. C. van 22 April reeds udtkwamX maar de moei lijkheid komt pas als de opstal de voltooiing nadert en er voor bouwcrediet of hypotheek gezorgd1 moet worden. Dan doet het hoofdbe zwaar, waarvan B. en W. melding maken zijn stagneerenden invloed in veel sterker mate gelden dan voor vrijen grond. Daar vlerstar in zijn repliek de gemeente bedrijven als parade-paard gebruikt en ter vergelijking van stal haalt, had ik dit beestje maar liever bij de ruif gelaten, want nu voer ik den verbruiker ten. tooneele. Bij de gun stige exploitatie der gemeente-bedrijven wordt die stakkerd in een hoek gedrukt! Deze toch boekt de winst der bedrijven van de ge meente als verlies In eigen beurs. Dat won. dermooie jonge electriciteitsbedrijf met zijn lief winstje kost den verbruiker 0.40 per K.W.U.! n.b. het dubbele dat een Amster dammer er voor belieft te betalen en diens draagkracht en welvaren in de groote bloeiende koopstad verschillen nogal iets bj een Nieuwedieper! En dan die halsstarrige afwijzing öp verzoeken om verlaging van prijs! Doch waar het monopolistisch karakter der Gemeente-bedrijven eenmaal is vastgesteld kan men gemakkelijk de hooge kosten van een onontbeerlijk artikel op den verbruiker afwentelen! Inderdaad, de stakker zou uit pure bewon dering voor de Gemeente-exploitatie in de (leege) handen klappen! Toch kan er eenig verweer, al is het zwak, niet weggedoezek worden. Eenige groote verbruikers, bioscoop, schouwburg e. a., afnemers van een belang rijk kwantum, hebben voor eigen installaties gezorgd. Binnen enkele jaren halen zij' de kosten der nieuwe machines er uit en de Gemeente derft eenige duizenden guldens door hare weinig tegemoetkomende houding. Dat de vaste goederen zich overal in da lende lijn bewegen: niemand zal het ontken nen, behalve de vierstar-schrijver, die het niet weet! Wij. kunnen en willen natuurlijk :een partiëele gegevens verstrekken, daar e particuliere belangen hiervan schade zou den kunnen hebben. ners, die tegen hun wil en door de tijde- omstandighedan thans ook; recht hebben Er staat namelijk 26-jarige Echtver- eeniging, dit moet zijn 60-jarige. Den 9den Mei hopen onze i geliefde Ouders, L. J. JANSEN en M. C. JANSEN-VERMEULEN, hunne 12Harlge Echtvereenl- ging te herdenken, Hun dankbare Kinderen: NELLIE, LENA en ANNIE. Helder, "26 April 1924. 1» Achtergracht Z.Z. 47. jf Na een kortstondige onge steldheid, overleed onver wachts onze geliefde Echt genoot, Broederen Behuwd- broeder, de Heer JOOST DE QRAAF, in den ouderdom van ruim 67 jaar. Namens zijn bedroefde Wed.: J. DE GRAAF— Fbijerabend en Familie. Helder, 25 April 1924. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Dinsdag 29 April, des middags één uur, van uit het sterfhuis Spoor- gracht 3. Geen bezoek. Heden overleed na een smartelijk en geduldig lij den, na voorzien te zijn van de Heilige Sacramen ten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer in dep ouderdom van 40 jaar. Namens zijn diepbedroefde Echtgenoote en Kind, de Wed. P. A. E. HAAS— Oost. Helder, 25 April 1924. Oranjestraat 11. Heden ontsliep, zacht en kalm, in de volle zekerheid des geloofs, onze geliefde, zorgzame Vader, Behuwd-, Groot-en Over-Grootvader, JACOBUS J0HANNES VAN REEMS, in den ouderdom van ruim 86 jaar. Helder, 26 April 1924. lste Vroonstraat 67. Met deze vervullen wij den treurigen plicht U ken nis te geven van het plot seling overlijden van onzen geliefden Vader en Behu wd- vader, NIC0LAAS SCHILDER, ln den ouderdom van 58 jaar. Namens de Familie: Wed. N. SCHILDER— Bhüin en Kinderen. Koegras, 26 April 1924. Z0NDAQ, v.tn. 10 uur: Da. L W. ERDMAN, van IJmuiden. a. b. s.s. t. a. H. K. v. d. LINDE, Ass.-Mach., Rotti", S. M. N. 150 oM. broed 4 f»Q geheel oompleet I.Otf 18 els Daarna weder eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, 's pivonds van 7—8 uur. Biste en goedkoopste adres voor Rijwielen en Onderdeelen, voor solide Personen, op termijn betaling. Beleefd aanbevelend, SLUISDIJKSTRAAT 69. De Res. lste Luitenant, J. DE JONG. Om Uwe Inrlohtlng te oompleteeren vindt U In Woonhuis" In eiken prijs Hu„pz:r,o k or,in'' IcompleteIüübileeringJ

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 14